جمعه, ۱۲ خرداد, ۱۴۰۲ / 2 June, 2023
مجله ویستا

جانی سوئید - JOHNNY SUEDE


جانی سوئید - JOHNNY SUEDE
سال تولید : ۱۹۹۱
کشور تولیدکننده : امریکا
محصول : روت والدبرگر و یورام مندل
کارگردان : تام دی‌سیلو
فیلمنامه‌نویس : تام دی‌سیلو
فیلمبردار : جو دسالوو
آهنگساز(موسیقی متن) : جیم فارمر
هنرپیشگان : براد پیت، ریچارد بوئس، چریل کوستا، مایکل لوچانو، کالوین لولز، کاترین کینر، نیک کیو، رالف ماررو
نوع فیلم : رنگی، ۹۵ دقیقه


ـ یک پسر جوان (پیت) در حالیکه از یک کیوسک تلفن خبر آزار دیدن دختری را توسط اوباش به پلیس می‌دهد، متوجه یک جفت کفش جیر می‌شود که بر روی سقف کیوسک می‌افتد. به کمک کفش‌ها و موسیقی ̎ریکی نلسن̎، او خود را یک خوانندهٔ محبوب موسیقی پاپ تصور می‌کند و اسم ̎جانی سوئید̎ را انتخاب می‌کند. ̎جانی̎ به همراه رفیقش، ̎دیکی̎ (لولز)، یک گروه راک تشکیل می‌دهند. با آدم کلاهبردار مرموزی به نام ̎فریک استورم̎ (کیو) آشنا می‌شود که خود را ستارهٔ موسیقی پاپ جا می‌زند. ̎فریک̎ در ازاء بیست دلار، یک ترانه به ̎جانی̎ می‌دهد. ̎جانی̎ به سراغ ̎ایوون̎ (کینر)، زنی که تصادفاً در مترو ملاقات کرده می‌رود. ̎ایوون̎ از ارتباطات دیگر ̎جانی̎ باخبر می‌شود و برخورد شدیدی با او می‌کند. ̎جانی̎ پس از شب مشقت‌باری که در شهر به صبح می‌رساند، دوباره به سراغ ̎ایوون̎ می‌رود و از او طلب بخشش می‌‌کند. اتوموبیلی که یک جفت کفش جیر روی سقفش است، از صحنه دور می‌شود.
ـ نخستین تجربهٔ کارگردانی دی سیلو، فیلمبردار با سابقهٔ هالیوودی که در کارنامه‌اش فیلمبرداری سیاه و سفید فیلمی مثل عجیب‌تر از بهشت جیم جارموش را هم دارد، چندان موفق نیست. فیلم یک کمدی ارزان قیمت است که نهایت بهره را از بازیگر با استعدادی مثل پیت می‌برد. اما ضعف‌های داستانی به قدری متعدد است که نمی‌توان برای آنها دلیل تراشید. یک کار متوسط که البته چراغ سبز تولید کار بعدی را برای کارگردانش به همراه داشت. کار در کارنامهٔ پیت هم نقطهٔ درخشانی نیست هرچند بازی‌اش در نقش ̎جانی̎ کاملاً چشمگیر است.


همچنین مشاهده کنید

خبرگزاری ایسناسایت انتخابسایت ساعدنیوزسایت بیتوتهسایت ورزش سهروزنامه شرقسایت باتوسایت پارسینهسایت برترینهاسایت اقتصادنیوز