جمعه, ۷ مهر, ۱۴۰۲ / 29 September, 2023
مجله ویستا


نگاهی به "مرکامادرید" بازار عمده فروشی آبزیان در مادرید


نگاهی به "مرکامادرید" بازار عمده فروشی آبزیان در مادرید
مصرف ماهی در كشور اسپانیا و به ویژه در شهر مادرید از اهمیت خاصی برخوردار است. با عنایت به حجم قابل توجه عرضه آبزیان در شهر مادرید، اتحادیه ای جهت نظارت بر فعالیت عرضه كنندگان عمده آبزیان تشكیل شده است. این اتحادیه AEMP كه در گذشته ال گریو دمایورستاس نامیده می شد، در ۷ ژوئن سال ۱۹۷۷ تأسیس گردید.
اهداف اصلی تاسیس این اتحادیه عبارتند از:
۱. نظارت بر عملكرد و مشخص نمودن حقوق قانونی تمام شركت های فعال در زمینه های فرآوری، جابجائی و عرضه آبزیان.
۲. تشویق و كمك به اجرای پروژه هایی كه با افزایش ظرفیت اتحادیه سبب دستیابی به اهداف كمی برای كلیه اعضاء می شوند.
۳. تشویق پروژه هایی كه باعث ارتقاء كمی و كیفی محصولات تولیدی اعضاء اتحادیه می شوند.
۴. ایجاد و تثبیت بازار عمده فروشی ماهی شهر مادرید.
۵. شركت مدیران و صاحبان صنایع در مباحث كارگری به منظور جهت دهی به پرداخت های تامین اجتماعی، سرمایه گذاری های نقدی و ارزیابی های كلی.و در نهایت ارائه هر گونه فعالیت و خدمتی كه باعث موفقیت اعضاء در رسیدن به اهداف مورد نظر می شود.گفتنی است ۱۹۴ شركت عضو این اتحادیه هستند كه در مجموع ۰۰۰/۲۲۰ تن ماهی و میگو را به ارزش ۹۰۰ میلیون یورو در سال در این بازار عرضه می كنند.بهره برداران می توانند در فضایی بالغ بر ۰۷۸/۴۱ متر مربع این بازار از امكانات زیر به منظور افزایش كیفیت و كمیت محصولات خود حداكثر استفاده نمایند كه عبارتند از:
۱. تهیه یخ
۲. بسته بندی ماهی
۳. سردخانه ها
۴. موسسات و تشكیلات مالی
۵. حضور سایر شركتهای تامین كننده
۶. بیمه ها
۷. تعمیر و نگهداری تجهیزات
۸. موسسات حمل و نقل و پشتیبانی و
۹. سرویس های بهداشتی
میزان عرضه ماهی تازه در این بازار نزدیك به ۰۰۰/۱۰۲ تن در سال است. غذاهای دریایی تازه و محصولات منجمد نیز به ترتیب ۲۶۰۰۰ و ۰۰۰/۴۰ تن در سال عرضه می شوند.
●ماهیان تازه
ماهیان هیك و آنچوی با ظرفیت ۱۸۰۰۰ و ۱۶۰۰۰ تن فروش در سال بیشترین میزان تقاضای مصرف را در سطح بازار عرضه ماهیان تازه را دارا می باشند.ماهی هیك جوان با ۱۲۸۰۰ تن، ساردین ۱۱۰۰۰ و مگریم با ۹۰۰۰ تن ظرفیت توزیع در این بازار رده های بعدی را به خود اختصاص داده اند. سایر محصولات نیز در مجموع ۴۱۷۰۰۰ تن از میزان توزیع ماهی تازه را تشكیل می دهند.
●محصولات منجمد
بیشترین میزان تقاضا برای محصولات منجمد در این بازار به ترتیب برای اسكوئید با ۹۰۰۰ تن و هیك منجمد با ۵۰۰۰ تن است. میگو و شاه میگو نیز به میزان ۵۰۰۰ تن در هر سال در این بازار عرضه می شوند. نیزه ماهی نیز به مقدار ۲۰۰۰ تن در سال در رتبه بعد قرار دارد. با عنایت به میزان عرضه آبزیان در بازار شهر مادرید در مقایسه با تهران بزرگ می توان به جایگاه مصرف آبزیان در این شهر و علاقمندی شهروندان مادریدی به استفاده از انواع آبزیان در غذای روزانه خود پی برد.از طرف دیگر توسعه روز افزون عرضه ماهیان تازه در این بازار، بخش مهمی از عرضه را به خود اختصاص داده اند و با توجه شرایط كیفی و آگاهی مصرف كنندگان، بیشتر از محصولات منجمد مورد توجه قرار می گیرند. همچنین وجود امكانات مختلف در بازار عمده فروشی مادرید سبب شده است تا فعالان بخش های مختلف فرآوری، جابه جایی و عرضه آبزیان با آرامش و اطمینان كامل نسبت به عرضه محصولات با كیفیت مطمئن و مناسب نمایند. وجود چنین شرایطی باعث ایجاد بازار پایدار مصرف در شهر مادرید گردیده است لذا به منظور ارتقای مصرف آبزیان در بین شهروندان ایرانی، تاسیس بازارهای استاندارد عمده فروشی آبزیان با وجود امكانات مختلف در كلان شهرهای كشور می تواند گام موثری در تثبیت بازار مصرف، ارتقای كیفیت محصولات آبزی و ترغیب روز افزون هموطنان عزیز به استفاده از آبزیان در برنامه غذایی هفتگی خود به عنوان غذای سلامتی باشد.
منبع: http://www.aempm.com/aemp/ing/es/
E-mail: shah_velayati۲۰۰۵@yahoo.com
منبع : پایگاه اطلاع رسانی شیلات ایران


همچنین مشاهده کنید

خبرگزاری ایلناوبگردیسایت رکناخبرگزاری فارسروزنامه ایرانسایت مجله شبکهخبرگزاری مهرسایت پارسینه پلاسسایت همشهری‌آنلاینسایت باتو