یکشنبه, ۱۶ بهمن, ۱۴۰۱ / 5 February, 2023
مجله ویستا

جولیان بریم


جولیان بریم
جولیان بریم یكی از نوازندگان برجسته گیتار كلاسیك (موسیقی فلامنكو) است كه در سرتاسر جهان شناخته شده‌است. در هفده سالگی، هرچند كه هنوز در خارج از مرزهای بریتانیا برنامه‌ای اجرا نكرده بود، اما باهم در سرتاسر جهان شناخته شده بود.
خانواده و محیط او همگی اهل موسیقی بودند. چه او كه یك تبلیغات چی و تصویرگر بود، دارای یك گروه رقص كوچك نیز بود كه خود درآن گیتار جاز می‌نواخت. جولیان بریم نوجوان بدین وسیله مجذوب نواختن گیتار شد سبك جاز جانگو راین‌هارد برای او بسیار جالب و قابل توجه بود. پدر جولیان او را به نواختن پیانو ترغیب می‌كرد اما در عین حال به‌وی نواختن گیتار پلكترام را نیز آموخت.
در سال ۱۹۴۵ وی برندهٔ جایزه موسیقی آماتور در نواختن پیانو شد. همین مسئله علتی شد تا وی در كالج سلطنتی موسیقی شروع به فراگرفتن پیانو و سلو كند. درهمان سال وی در همایش انجمن گیتاریست‌های فیلارمونیك لندن به اجرای موسیقی پرداخت كه نبوغ وی را بیش از پیش مشخص نمود. پس از اتمام جلسه دكتر بوریس پروت دبیر انجمن پیشنهاد داد تا خود به‌وی گیتار كلاسیك بیاموزد.
پس از گذشت یكسال دكتر پروت و نیز ویلفرید اپل‌بای جولیان بریم را به آندره سگویا معرفی كردند و جولیان در آن سال فقط سیزده سال داشت، شروع فعالیت حرفه ای جولیان در سال ۱۹۴۷ در چلتنهام بود. با تشویق پدرش وی شغل خود را به‌عنوان نوازنده موسیقی و به‌طور تخصصی ساز گیتار انتخاب كرد و رؤیای كریكت باز شدن حرفه‌ای را از سر خود بدر كرد. در پانزده‌ سالگی در كالج سلطنتی موسیقی دانشجوی رسمی شد و به‌مدت ۳ سال پیانو نواخت. چرا كه درآن سال‌ها كالج دورهٔ گیتار نداشت. بین سال‌های ۵۲و ۵۵ علی‌رغم این در ارتش انگلیس به خدمت سربازی مشغول شد اما به‌طور متناوب در برنامه‌های رادیویی و تلویزیونی و نیز كنسرت‌های عمومی ظاهر می‌شد.
اولین تورهای اروپایی وی در سال‌های ۱۹۵۴ و ۵۵ شكل گرفت . پس از آن نوبت به آمریكای شمالی، كشورهای خاور دور، هند، استرالیا و جزایر اقیانوس آرام هم رسید. وی كلاس‌های آموزشی فراوانی در كانادا و آمریكا و انگلیس دارد.
آثار ضبط‌شده توسط وی برای كمپانی RCA او را در تمام دنیا مشهور ساخته‌است و جایزه‌های فراوانی را برای وی به ارمغان آورده است. جایزهٔ آكادمی ملی هنر و دانش او جوایز گرمی (Grammy) در سال های ۱۹۶۳ و ۱۹۶۶ جایزهٔ ادیسون (۱۹۶۸) . وی دارای القاب رسمی از طرف دستگاه سلطنتی انگلستان نیز می‌باشد. در سال ۱۹۵۲، جولیان بریم پس از اجرای موسیقی توسط ساز عود (lute) مورد توجه فراوانی واقع شد و ارزش هنری خود را افزایش داد. او علاوه بر اجراهای رسیتال فراوان در نقاط مختلف جهان با بسیاری از رهبران اركستر مشهور و آهنگسازان به نام جهان به‌همكاری پرداخته‌است. مانند بنجامین بریتن، ویلیام والتونف هانس ورنر هنز، پیتر راسین فریكر، ریچارد راندی بنت، مالكوم آرنولد، آلن راتورن، لینوكس بركلی و مایكل تیپت.
جولیان بریم با همكاری دوست و همكار خود جان ویلیافر سه اثر را به‌صورت استودیویی ضبط نموده و به ارائه كنسرت‌هایی پرداخت كه هركدام منجر به موفقیت‌های قابل توجهی شدند.
شبكه BBC و شبكه ۴ برنامه‌های ویژه‌ای درخصوص زندگی و آثار جولیان بریم پخش كرده‌اند.
در اكتبر ۲۰۰۳ یك DVD با عنوان «جولیان بریم، زندگی در موسیقی» منتشر شد كه خود جولیان بریم درخصوص زندگی حرفه‌ای خود درآن صحبت می‌كند.
منبع : رسانه هنر و موسیقی


همچنین مشاهده کنید

سایت جمارانسایت تابناکسایت اقتصادنیوزسایت رکناخبرگزاری فارسسایت دیپلماسی ایرانیسایت نامه نیوزخبرگزاری ایرناروزنامه شرقخبرگزاری ایلنا