دوشنبه, ۱ مرداد, ۱۴۰۳ / 22 July, 2024
مجله ویستا


سقط جنین


سقط جنین
خروج محصولات حاملگی قبل از این‌كه قابلیت حیات داشته باشد را سقط جنین می‌نامند و سقط جنین درمانی به معنی ختم حاملگی قبل از قابلیت حیات جنین به منظور اقدامی درمانی است كه مهم‌ترین آن حفظ جان مادر است. در كتب پزشكی ختم حاملگی تا هفته ۲۴ بارداری (شش ماهگی) را سقط جنین تلقی كرده‌اند و بعد از آن تحت عنوان زایمان زودرس بیان می‌شود.
در طول تاریخ بر اساس باور‌های جوامع مختلف دیدگاه‌های متفاوتی نسبت به سقط جنین وجود داشته و این موضوع همیشه از لحاظ طبی، فرهنگی، اخلاقی و مذهبی مورد توجه بوده است، گفت: بقراط با سقط جنین مخالف بود و آن را گناهی بزرگ می‌دانست اما بزرگان دیگری از جمله سقراط، سقط جنین با اهداف درمانی را قبول داشته‌اند
یهودیان سقط جنین را مگر برای حفظ جان مادر مجاز نمی‌دانستند، در یونان سقط جنین جایگاه خوبی نداشت اما رومی‌ها جنین را تا قبل از تولد موجودی زنده نمی‌دانستند و سقط جنین در بین آن‌ها رایج بود است و به عنوان وسیله‌ای برای كنترل جمعیت از آن استفاده می‌شد؛ كلیسا در قرن ۱۹ میلادی سقط جنین را گناهی بزرگ تلقی كرد و فقط قبل از ولوج روح برای حفظ جان مادر آن را مجاز دانست.
تقریبا در تمام كشورها قوانینی برای سقط وجود دارد كه بر اساس فرهنگ، باورها، وضعیت حاكم بر جامعه، دیدگاه و بینش مردم و... شدت و ضعف و محدودیت‌های آن متفاوت است، افزود: در كشور مالت به لحاظ محدودیت‌های شدید قانونی، تقریبا هیچ سقط جنین قانونی وجود ندارد اما در كشور كانادا، سقط قانونی خیلی راحت انجام و تقریبا هیچ منعی برای آن وجود ندارد؛ در آمریكا از سال ۱۹۸۵ هر نوع سقطی غیرقانونی محسوب می‌شود مگر این‌كه جنبه درمانی داشته باشد.
از اواخر دهه هفتاد در ایران، فرهنگ، دیدگاه‌ها و باور‌ها‌ی جامعه نسبت به سقط تغییر كرد و نیاز به سقط از لحاظ درمانی مطرح شد، كارشناسان پزشكی از جمله كارشناسان پزشكی قانونی در این رابطه با علمای دینی موضوع را مطرح كردند و در سال ۷۶ برای اولین‌بار، رهبر معظم انقلاب، طی فتوایی سقط جنین در صورت وجود مشكلات و بیماری‌های خاص در جنین قبل از ولوج روح را مجاز دانستند و تعدادی ازعلمای دیگر نیز فتواهای مشابه آن را صادر كردند.
پزشكی قانونی دستورالعملی بر اساس لیست ۵۱ بیماری ابلاغ كرد و بر اساس آن مجوز سقط صادر می‌شود .
نتیجه بررسی‌های كمیته كشوری سقط جنین درمانی لیستی با ۵۱ بیماری به عنوان اندیكاسیون‌های سقط جنین درمانی بود كه در سال ۸۲ به ریاست قوه قضاییه ارایه شد و ایشان اعلام كردند در صورت تایید متخصص، سقط جنین برای این موارد مجاز است و بر این اساس سازمان پزشكی قانونی كشور دستورالعملی تهیه و ابلاغ كرد و در مراكز پزشكی قانونی استان‌ها با رعایت آن مجوز سقط جنین درمانی صادر می‌شد.
بعد از چهارماهگی، سقط جنین به روش قانونی امكان‌پذیر نیست . قبل از چهارماهگی، سونوگرافی‌های سریال و بررسی‌های لازم را برای مشخص شدن وضعیت جنین و سلامت مادر انجام دهند، چون بعد از چهارماه و ولوج روح، محدودیت‌های شدیدی از لحاظ قانونی وجود دارد و سقط جنین به روش قانونی امكان‌پذیر نیست...در تهران با وجود ترافیك و گستردگی شهر مجوز سقط در ظرف چند روز و در شهرستان‌ها ظرف یك تا دو روز صادر می‌شود و زمانی كه نظرات تخصصی كارشناسان ارایه شود، بلافاصله مجوز سقط صادر می‌شود و در سیستم پزشكی قانونی محدودیت و تاخیری وجود ندارد.
بر این اساس زنان باردار حتما در ماه‌های مختلف تحت نظارت متخصص باشند و قبل از چهار ماهگی وضعیت جنین را مشخص كنند تا مشكلاتی برای آن‌ها پیش نیاید.
منبع:http://www.nasour.com/۲۰۰۷/۰۳/post_۱۷.php
منبع : سایت دپارتمان مجازی پژوهش های حقوقی ایران