پنجشنبه, ۹ آذر, ۱۴۰۲ / 30 November, 2023
مجله ویستا


الماس شرق


الماس شرق
▪ متولد ۱۳۳۱ در مشهد
▪ تحصیلات: مهندسی معماری دانشگاه شهید بهشتی تهران
▪ فعالیت های ساختمانی:
ـ از سال اول شروع تحصیلات در دانشگاه سال ۱۳۵۰ در شرکت مهندسی مشاور مدام در تهران تا سال ۱۳۵۷.
ـ بعد از انقلاب همراه با طراحی و مشاوره شروع کارهای اجرایی و ساختمانی و بعنوان عضو شرکت ساختمانی آشیان ساز تهران با مسئولیتهای رئیس کارگاه و مدیر پروژه های متعدد .
ـ از سال ۱۳۶۶ با تاسیس شرکت ساختمانی مروزیست در مشهد بعنوان مدیر عامل فعالیتهای ساختمان سازی همراه با مشاوره و اجرا .
ـ در حال حاضر در دفتر ساختمانی مروزیست بعنوان عضو هیئت مدیره مشغول به فعالیتهای پیمانکاری و اجراء و در دفتر شخصی به عنوان مهندسین مشاور، مجری و طراحی مشغول به فعالیت می باشند
ـ در طی ۲۵ سال گذشته برنده اول مسابقات طراحی در چندین دوره.
▪ کارهای ساختمانی انجام شده:
بعنوان مهندس مشاوره، طراح، پیمانکار، مجری، طراحی و اجرا:
ـ دانشگاه مهندسی و کشاورزی شیراز
ـ بیمارستان در شهرهای کرمامنشاه، جاسک، هرات افغانستان
ـ مدارس کودکان استثنایی در شهرهای متعدد و هرات افغانستان
ـ مجتمعهای مسکونی متعدد در مشهد و شهرهای مختلف
ـ ساختمانهای اداری و تجارتی و هتل و هتل آپارتمان در شهرهای مختلف
ـ ساخت سازه های بتونی مختلف از قبیل سیلو گندم در گناباد و دشت مغان، سد اسفراین، تسویه خانه آب مشهد و همدان و منابع آب متعدد در شهرهای مختلف.
در حال حاضر علاوه بر کار های اجرایی متعدد و مشاوره جهت مجتمع الماس شرق، افلاک نمای نیشابور، ساختمان اداره مرکزی آب و فاضلاب مشهد ، مجتمع تجارتی و پارکینگ طبقاتی خیابان دانشگاه (در ۱۹ طبقه)، ساختمان شرکتهای ساختمانی آباد گران کوهسنگی (۱۰ طبقه) و طراحی و مشاوره ساختمانهای شهرداری های نواحی مختلف مشهد و ... .
ـ ایده طراح پروژه بر اساس فرم بازارهای سنتی شکل گرفته است, همان طور که می دانید این بازارها به شکل طولی در یک راسته خیابان ساخته میشدند.
معمار با خلاقیت این بازار طولی را به صورت مارپیچ در داخل ساختمان الماس شرق طراحی کرده است
زیر بنای این سازه حدود ۶۵۰۰۰ مترمربع در ۵ طبقه تجاری به ارتفاع هر طبقه ۵/۴ متربنا شده است.
در مجاورت این سازه، پاركینگ ۵ طبقه الماس شرق با زیر بنای حدود ۲۷۰۰۰مترمربع قرار گرفته که در طبقات ۱- و ۰ و ۲+ با سازه الماس شرق بوسیله‌ی تونل و پل متصل شده است.
در نمای خارجی این سازه، از سنگ در سر در ورودیها و نمای شیشه در دور تا دور سازه و همچنین از نمای فلز در ستونها و جای جای سازه استفاده شده است. از نمای بایرامیكس هم برای پوشش بتنی بعضی از دیوارها خارجی و ستونها استفاده شده است. نمای گنبدی تركیبی است از نمای فلزی پروفیل‌ها و ورق های آلمینیومی و نمای شیشه در طراحی داخلی بیشتر از سنگ و نمای فلز و نور پردازی استفاده شده است.
این سازه در هشت قطاع با زوایای متناوب ۴۰ و۵۰ به صورت بلوك‌های H و … B و A و بلوك I مجزای كه هسته این سازه است اجرا شده ا است. مطابق پلان طبقه همكف شکل زیر، چهار بلوك A,C,E,G ورودیهای فیلتر دار سازه الماس شرق هستند كه با بازشوهای اختصاصی دید به تمامی طبقات را میسر می‌سازند. این سازه دارای سه حلقه است، رینگ كنار كه خارجی‌ترین حلقه می‌باشد كاملاً تخت است و در دو طرف آن واحدهای تجاری قرار دارد.
حلقه دوم به صورت یك رمپ یا شیب ۳% است كه امكان دسترسی به تمام طبقات را بدون نیاز به استفاده از پله و آسانسور و … فراهم می‌كند. در دو طرف این حلقه هم واحدهای تجاری قرار دارند.
سومین رینگ كه درونی‌ترین رینگ است قسمتی از بلوك I می‌باشد كه امكان دسترسی افراد را به طبقات مختلف از طریق پله‌های فاصله‌دار و همچنین رمپ برای معلولان را فراهم می‌كند.
ارتباط رینگ‌های كنار به طبقات بالا و پایین رینگ‌های وسط از طریق ۴ دستگاه كف متحرك (رمپ برقی) و ۸ دستگاه آسانسور و رمپ بتنی و پله امكان پذیر شده است. رینگ‌های وسط هم از طریق راهروها به رینگ درونی مرتبط می‌شوند.
علاوه بر ۸ دستگاه آسانسور نفربر، امكان حمل كالا از طریق ۴ آسانسور به ظرفیت ton ۲فراهم شده است . همچنین ۲ آسانسور پانوراما در بلوک Iقرار دارد كه دید وسیعی از طبقات را در برابر شما قرارمی‌دهد.
منبع : سایت همکلاسی


همچنین مشاهده کنید

سایت پارسینهروزنامه شهروندسایت تابناکسایت دیدارنیوزخبرگزاری مهرسایت باتوسایت نامه نیوزسایت ساعدنیوزخبرگزاری تسنیمسایت اعتماد آنلاین