سه شنبه, ۱ فروردین, ۱۴۰۲ / 21 March, 2023
مجله ویستا


بررسی موسیقی در سال ۸۶


بررسی موسیقی در سال ۸۶
سالی که گذشت سال بسیار پر باری برای موسیقی ملی کشور ما بود.از ابتدا نوید سال پر رونق کنسرت های اساتید بزرگ را می داد.گمان می رفت که دیگر مشکلات برگزاری کنسرت ها از بین رفته است و مشکلی برای برگزاری وجود ندارد اما چنین نشد.کنسرت پهلوان تار ایران محمد رضا لطفی طی سه شب با مشکلات کمی برگزار شد و نوبت به شجریان دوست داشتنی رسید.از حدود پانزده روز مانده به کنسرت استاد خبر غم انگیزی خاطر همه ی ما را آزرد و آن مرگ مادر استاد گران مایه موسیقی کشورمان بود.همایون و نوربخش(که درهمه جا حضور دارد)در دفتر دلاواز جزئیات را شرح دادند و اعلام کردند که بلیت فقط به صورت اینترنتی فروخته خواهد شد.از مشکلات عدیده تهیه بلیط که بگذریم می به قسمت اصلی ماجرا و آن طلب کردن ۵ میلیون تومان برای هر شب برگزاری کنسرت توسط اماکنی های عزیز!
من بعد از گذشت حدود ۸ ماه هنوز درست متوجه این درخواست اماکن نشدم و شاید هرگز هم متوجه نشوم.این کشمکش تا آنجا پیش رفت که خبر لغو کنسرت در خبر گزاری ها پخش شد(از قبیل ایسنا و مهر و...)_نگارنده برای شب اول بلیط داشت و ساعت حدودا ۳.۵ این خبر را در خبر گزاری ها مشاهده کرد.و بقیه ماجرا...
قصد ندارم تکرار مکررات بکنم و هر آنچه که شما عزیزان می دانید دوباره بازگو کنم اما می خواهم در مورد این مسئله قضاوت کنید و نظرتان را برایم بنویسید:
از حدود تیر ماه تا اواخر آبان کنسرت ها در تالار کشور برگزار شد و ۶ و ۷ کنسرت در این تالار اجرا شد.یکی به بنده بگوید برای کدام یک از این عزیزان این مشکلات کنسرت شجریان اتفاق افتاد.تهیزات صدابرداری علیزاده بدون هیچ مشکلی نصب شد ولی تا ساعت ۲ اولین روز کنسرت شجریان هنوز این تجهیزات اجازه ورود نداشت.کنسرت های کامکار ها و گروه عارف و ... بدون هیچ شائیه ی برگزار شد.به نظر شما با این دلایل به چه نتیجه ای می رسیم و این نتیجه گیری را به شما واگزار می کنم.
از اجرا ها که بگذریم می رسیم به کار های ارائه شده به بازار که از این منظر هم سال قابل قبولی بود.ارائه سه کار از شجریان نشان دهنده این است که سال پر کاری برای ایشان بوده است.آلبوم های خوبی هم منتشر شد .کار گروه شمس با نوربخش زیبا بود از جمله تصانیف مرا مگذار و مگذر و پنهان چو دل بهتر از بقیه اجرای این اثر بود.ساز و آواز ها انتظارها را از ایشان برآورده نکرد.کار های دیگر هم به نسبت گروه و خواننده خوب بود.
یک اتفاق بدی که سال ۸۶ اتفاق افتاد سخن تند و بی رحمانه مشکاتیان به لطفی عزیز بود.و حرکت دور از اخلاق ایشان که برنامه را در حین اجرا با آن شوالیه!ترک گفت.این حرکت از ناظری بعید نبود چون دو سه سال پیش هم در جشن خانه موسیقی برای گرفتن جایزه از دست شجریان بیشتر از کمی دیر آمد ولی از مشکاتیان بعید بود این حرکت!
اصولا انتقاد استاید یک هنر از هم اگر وارد هم باشد خیلی نزد مردم خوشایند نیست . خصوصا اگر این اساتید چند صبا پیش با هم روی صحنه بودند و کار می کردند وحتی در اوایل انقلاب حرکت های انقلابی هم می کردند.این حرکت مشکاتیان باعث شد مردم با نگرشی متفاوت و موشکافانه تر به اجرای ایشان در تهران داشته باشند.کنسرت مشکاتیان به نظر شخصی نگارنده که در آن حضور هم داشتم خیلی ضعیف به نظر می رسید.اجرای ضعیف خواننده که زمانی با استاد پایور کار می کرد همه را حیرت زده کرد.شیوه گفتن کلمات توسط خواننده به گونه ای بود که اگر با اشعار آشنایی نداشتید قابل فهم نبود.در شب سوم که استاد شجریان هم در تالار حضور داشتند صدای خواننده پرده داد ٬تعدادی از سازها کوک نبود٬معلوم نبود ساز عود چه نقشی بر عهده داشت و مشکلات دیگر...
به نظر نگارنده اگر انتقاد تند مشکاتیان به لطفی به این شدت صورت نمی گرفت حداقل به نسبت نقد های کمتری به اجرای ایشان گرفته می شد به هر تقدیر جامعه خیلی نمی پسندد که چند استاد در مورد هم دیگر به شدت سخن بگویند واز هم انتقاد کنند چون این کار این کار جز خدشه وارد کردن به شخصیت شان حاصل دیگری برایشان ندارد.
سال ۸۶ با تمام فراز و نشیب هایش به پایان رسید و نوید سالی بهتر را در عرصه موسیقی به ما داد .این طور که در خبر ها آمده کنسرت استاد لطفی در اردیبهشت ماه در تلار کشور برگزار خواهد شد و همایون هم در صورت مساعد شدن شرایط قصد دارد چند شبی بدون پدر لب به نغمه سرایی بزند پس با این اوصاف مثل سالگذشه سالی خوبی را در پیش خواهیم داشت از حیث کنسرت ها
با آرزوی موفقیت برای تمام اساتید این مرز و بوم که برای اعتلای فرهنگ این سرزمین می کوشند تا نام فرهنگ غنی ایران را به تمام عالم برسانند امیدواریم سال ۸۷ سال بها دادن به موسیقی باشد و تفکر حرام بودن موسیقی و نشان ندادن ساز و .. که در این قرن دیگر جای ندارد از بین برود.این چند خط درد دلی بود با شما عزیزان نیک سرشت که با مشکلات بر سر راه موسیقی خوب آشنا شوید و اگر به اجرای صحنه ی هنر مندی رفتید و انتظار شما را برآورده نکرد بدانید برای چیست.
علیرضا محمودی


همچنین مشاهده کنید

سایت مجله شبکهسایت انصاف نیوزروزنامه توسعه ایرانیروزنامه ابتکارسایت مشرقسایت ورزش سهسایت برترینهاوبگردیخبرگزاری تسنیمخبرگزاری ایلنا