یکشنبه, ۱۹ آذر, ۱۴۰۲ / 10 December, 2023
مجله ویستا

دستی که گهواره را تکان می‌دهد - THE HAND THAT ROCKS THE CRADLE


دستی که گهواره را تکان می‌دهد - THE HAND THAT ROCKS THE CRADLE
سال تولید : ۱۹۹۱
کشور تولیدکننده : امریکا
محصول : بوئنا ویستا
کارگردان : کورتیس هنسن
فیلمنامه‌نویس : آماندا سیلور
فیلمبردار : رابرت السویت
آهنگساز(موسیقی متن) : گریم رول
هنرپیشگان : آنابلا اسکیورا، ربکا د مورنی، مت مکوی، ارنی هادسن، جولیان مور، مادلین زیما و جان د لانسی
نوع فیلم : رنگی، ۱۱۰ دقیقه


̎ کلر̎ (اسکیورا) و ̎مایکل بارتل̎ (مکوی) که دختر کوچکی به نام ̎ اما ̎ (زیما) دارند، مرد سیاه‌‌پوستی به نام ̎سالمن̎ (هادسن) را استخدام می‌کنند تا باغچه‌شان را درست کند و تعمیراتی هم در خانه انجام دهد. [ ̎سالمن̎قبلاً به خاطر اختلالات روحی، مدتی در یک مؤسسه توان‌بخشی بوده است.] ̎ کلر̎ که باردار است، هنگام معاینه توسط ̎دکتر مات̎ که از کار برکنار شده، خودکشی می‌کند. شوک این حادثه بر همسر ̎دکتر مات̎ (دمورنی) ـ که در انتظار نخستین فرزند خود است ـ باعث سقط جنین او می‌شود. شش ماه بعد، ̎خانوادهٔ بارتل̎ دارای فرزند جدیدی به نام ̎جوئی̎ می‌شوند. ̎کلر̎ تصمیم می‌گیرد دایه‌ای برای بچه‌اش استخدام کند تا خود به کار باغبانی‌اش برسد. ̎خانم مات̎ که اسمش را به ̎پیتن فلاندرز̎ تغییر داده، خود را برای این کار معرفی می‌کند و استخدام می‌شود. همان شب اول، ̎پیتن̎ به اتاق بچه می‌رود و به او شیر می‌دهد و شب بعد به ̎اما ̎ اجازه می‌دهد که در غیاب پدر و مادرش فیلم‌های ترسناک از تلویزیون تماشا کند. یک روز ̎سالمن̎، ̎پیتن̎ را در حال شیر دادن به ̎جوئی̎ می‌بیند. اما ̎پیتن̎ او را تهدید می‌کند و تلویحاً به ̎کلر̎ می‌گوید که ̎سالمن̎، ̎اما ̎ را اذیت کرده است. ̎سالمن̎ را اخراج می‌کنند. ̎مارلین̎ (مور)، دوست خانوادگی ̎بارتل‌ها ̎ که به هویت واقعی ̎پیتن̎ پی برده، در اثر حادثه‌ای که ̎پیتن̎ در واقع برای ̎کلر̎ تدارک دیده، کشته می‌شود. ̎کلر̎ با دیدن جسد ̎مارلین̎ بیماری آسمش عود می‌کند؛ و از آنجا که نمی‌تواند افشانهٔ تنفسی‌اش را پیدا کند به حالت اغما فرو می‌رود و در بیمارستان بستری می‌شود. وقتی ̎کلر̎ به خانه بر می‌گردد تصمیم می‌گیرد از گذشتهٔ ̎پیتن̎ سر درآورد.
ـ این فیلم تلافی فیلم پرستار (ست هولت، ۱۹۶۵) و جاذبهٔ مرگبار (ایدریان لین، ۱۹۸۷) است و نتیجهٔ اخلاقی‌اش، ساده: زنان از زنان برحذر باشند و به قیمت جان خود از خانواده‌شان حفاظت کنند. ̎مارلین̎، دوست بد اقبال خانوادهٔ ̎بارتل̎ هشدار می‌دهد ̎هرگز نگذار زنی جذاب در خانهٔ تو در موضع قدرت باشد̎ و هشدارش درست از آب در می‌آید. ̎پیتن̎ که خانواده‌اش ویران شدهف مصمم است تلافی هر آنچه ندارد را سر زنی که همه چیز دارد، خالی کند. خانوادهٔ ̎بارتل̎ در دنیائی آفتابی زندگی می‌کنند. ̎کلر̎ مبتلا به آسم در یک بهشت خانگی به فعالیت‌های زیست محیطی‌اش می‌پردازد و دور و برش را نشانه‌های زندگی شاد خانوادگی گرفته‌اند، از آب میوه‌گیری با میوه‌های تازه تا پادوی عقب‌مانده. در مقابل او، ̎پیتن̎ ویژگی مثبتی ندارد. خانه‌اش سرد و خالی و بایر است. در نبرد ناخوشایند میان این دو زن، ̎پیتن̎ اکثر اوقات ̎کلر̎ را بدجوری عذاب می‌دهد. و کیفر او نیز متناسب با گناه او است؛ حصار سفید مثل یک تیرک از قلبش می‌گذرد. مهارت هنسن در کارگردانی آثار تریلر به هر صورت فیلم را قابل دیدن می‌کند.


همچنین مشاهده کنید

سایت انصاف نیوزسایت ساعدنیوزسایت اکوایرانسایت فراروسایت مثلث آنلاینسایت نورنیوزسایت رویداد 24خبرگزاری مهرسایت نی نی بانسایت چیدانه