پنجشنبه, ۶ آذر, ۱۳۹۹ / 26 November, 2020
مجله ویستا

کاج مطبق (Araucaric excelsa)


کاج مطبق (Araucaric excelsa)
گیاهی است سوزنی برگ و زیبا و از خانواده آراکریاسه با شاخه‌های مطبق، موطن اصلی آن جزیره نور فولک استرالیا است. رشد آن در محیط طبیعی زیاد است ولی در آپارتمان به کندی رشد می‌کند احتیاج به اکسیژن فراوان دارد و درجه حرارت بالا را تحمل نمی‌کند.
▪ گیاه ها و نیازها
ـ نور: اگرچه سایه را تحمل می‌کند ولی نزدیک به پنجره با نور ملایم نگهداری کنید البته قابلیت نگهداری در آفتاب را نیز دارد که بهتر است در بهار و تابستان آنرا در خارج از آپارتمان نگهداری کنید. در نور کامل بدون تابش آفتاب سبزتر می‌ماند ولی در آفتاب بهتر رشد می‌کند. هر چند وقت یک‌بار آنرا ۱۸۰ درجه بچرخانید تا به طرف نور منحرف نشود.
ـ دما: قابلیت تحمل همه دما‌ها را دارد به همین دلیل می‌توان آنرا در داخل یا خارج از آپارتمان نگهداری کرد. (به عنوان گیاه باغچه‌ای و آپارتمانی کاربرد دارد).
ـ آبیاری: در تابستان هفته‌ای دو بار و در زمستان ۷ تا ۱۰ روز یک‌بار آبیاری کنید. خاک را همیشه مرطوب نگهدارید.
ـ خاک: خاک کمپوست برای این گیاه مناسب است. خاک را سبک تهیه کنید مخلوطی از دو قسمت گل و سه قسمت برگ پوسیده برای این گیاه مناسب است.
ـ تکثیر: تکثیر کاج مطبق در خانه بسیار مشکل و تقریبا ناممکن است. برای تکثیر از بذر یا قلمه استفاده می‌شود که البته قلمه باید از انتهای ساقه گیاه باشد در غیر این‌صورت گیاه حاصل کج در می‌آید.
منبع : روزنامه تهران امروز


همچنین مشاهده کنید
خبرگزاری صدا و سیماروزنامه تعادلسایت الفسایت فرادیدسایت انتخابروزنامه آفتاب یزدسایر منابعروزنامه آرمان ملیسایت ارانیکوروزنامه اعتماد