سه شنبه, ۲۱ آذر, ۱۴۰۲ / 12 December, 2023
مجله ویستا

آرتور - Arthur


آرتور - Arthur
سال تولید : ۱۹۸۱
کشور تولیدکننده : آمریکا
محصول : رابرت گرینهوت
کارگردان : استیوگوردون.
فیلمنامه‌نویس : استیوگوردون.
فیلمبردار : فرد شولر.
آهنگساز(موسیقی متن) : برت باکاراک.
هنرپیشگان : دادلی مور، لیزا مینه‌لی، جان گیلگود، جرالدین فیتس جرالد، جیل آیکنبری، استیون الیوت، تد راس، بارنی مارتین، توماس باربور، آن دِ سالوو و دیلن اوانز.
نوع فیلم : رنگی، ۹۷ دقیقه.


«آرتور باخ» (مور)، وارث ثروت عظیم خانواده، زندگی بی‌بندوباری را می‌گذراند. او برای آنکه خود را لایق این ثروت بسازد، از «سوزان جانسن» (آیکنبری) دختری که به اندازه خود او پولدار است تقاضای ازدواج می‌کند و تصمیم می‌گیرد خوش‌گذرانی‌هایش را کنار بگذارد. اما نمی‌تواند. تا اینکه با «لیندا» (مینه‌لی) آشنا می‌شود، دختری که از فروشگاه‌ها جنس کش می‌رود. پس از چندین ملاقات، آن دو شیفته یکدیگر می‌شوند. اما عمه «آرتور»، «مارتا» (فیتس جرالد) مدام ازدواج با «سوزان» را به او یادآوری می‌کند. «آرتور» سعی می‌کند با دادن پول به «لیندا»، به رابطه‌اش خاتمه دهد، اما «لیندا» نمی‌پذیرد. مراسم نامزدی «آرتور» و «سوزان» برگزار می‌شود، در حالی که «آرتور» و «لیندا» به خوبی از علاقه هم به یکدیگر باخبرند. وقتی «هابسن» (گیلگود) سرپیشخدمت و دوست قدیمی «آرتور» به شدت بیمار می‌شود، او چندین روز را به مراقبت از او می‌گذراند و در این جاست که دیگر کاملاً از احساسش نسبت به «لیندا» مطمئن می‌شود. در روز عروسی با «سوزان»، «آرتور» که کاملاً مست کرده با «لیندا» از راه می‌رسد. پدر «سوزان» به او حمله می‌برد و «مارتا» نیز تهدید می‌کند که او را از ارث محروم خواهد کرد. اما در آخرین لحظه، «مارتا» تغییر عقیده می‌دهد و «آرتور» و «لیندا» با هم ازدواج می‌کنند.
* این کمدی رمانتیک که به سیاق کمدی‌های دهه 1930 ساخته شده است، شاید در دهه‌های اخیر دیگر کاربرد پناهگاهی برای فرار از واقعیت تلخ رکود اقتصادی را نداشته باشد، اما قطعاً در به کارگیری الگوی خود کاملاً موفق است: ریتمی مناسب و شوخی‌هائی نو دارد. بازی مور کلیشه‌ای و بازی مینه‌لی فوق‌العاده است، اما گیلگود در نقش مستخدم با وقار و باوفای «آرتور» بیش از همه در یاد می‌ماند. دنباله: آرتور 2: ورشکسته (باد یورکین، 1988).


همچنین مشاهده کنید

سایت انرژی پرسسایت رکناسایت دیدارنیوزسایت پارسینهسایت جمارانسایت مشرقسایت مثلث آنلاینسایت آفتاب نیوزروزنامه ابتکارخبرگزاری صدا و سیما