جمعه, ۱۰ آذر, ۱۴۰۲ / 1 December, 2023
مجله ویستا

طولانی‌ترین یارد - The Longest Yard


طولانی‌ترین یارد - The Longest Yard
سال تولید : ۱۹۷۴
کشور تولیدکننده : آمریکا
محصول : آلبرت رودی
کارگردان : رابرت آلدریچ
فیلمنامه‌نویس : تریسی کینان وین، برمبنای داستانی نوشته رودی
فیلمبردار : جوزف بیروک
آهنگساز(موسیقی متن) : فرانک دِ وول
هنرپیشگان : برت رنولدز، ادی آلبرت، اد لاتر، مایکل کانراد، جیم همپتن، هاری سیزر، جان استیدمن، چارلز تاینر، مایک هنری و برنادت پیترز.
نوع فیلم : رنگی، ۱۲۳ دقیقه


«پل کرو» (رنولدز)، ستاره سابق فوتبال آمریکائی به جرم ضرب و جرح و رانندگی در حال مستی به یک سال حبس در زندان ایالتی محکوم می‌شود. در بدو ورود «سروان نائر» (لاتر)، سرپرست تیم فوتبال نگهبانان زندان، به زور او را وادار می‌کند تا پیشنهاد «واردن هیزن» (آلبرت) را - که می‌خواهد تیمش در مسابقات نیمه حرفه‌ای قهرمان شود - رد کند. او نیز همین کار را می‌کند و به کار پاکسازی باتلاق گمارده می‌شود. سپس به خاطر کتک زدن «نائر» به «جعبه داغ» که یک سلول انفرادی آهنی است، فرستاده می‌شود. در اینجا تصمیم می‌گیرد پیشنهاد «هیزن» را قبول کند. او بازی تیم نگهبانان را می‌بیند و به «هیزن» می‌گوید که آنچه آنان نیاز دارند، یک مسابقه آماده‌سازی است. پس «هیزن» به او دستور می‌دهد تا چهار هفته دیگر تیمی از زندانیان را برای مسابقه با تیم نگهبانان تشکیل دهد. ابتدا زندانیان نسبت به این کار بی‌علاقه‌اند - آنان می‌دانند که «کرو» پیش از این به تیمش خیانت کرده است - ولی او با کمک «سرایدار» (همپتن) که قادر است فایل اطلاعاتی زندانی‌ها، نتایج آزمایش‌های پزشکی نگهبانان و حتی فیلمی از بازی آنان را فراهم کند و به‌زودی تیمی قدرتمند را تشکیل می‌دهد. وقتی تقاضای مربی‌گری «اونگر» (تاینر) رد می‌شود، او برای «هیزن» جاسوسی تیم را می‌کند. به‌دنبال آن لامپ سلول «کرو» را دستکاری می‌کنند تا او را از بین ببرند ولی در عوض با یک تله انفجاری، «سرایدار» را می‌کشند. با شروع مسابقه، تیم «کرو» بازی خوبی می‌کند. «هیزن» در بین دو نیمه «کرو» را صدا می‌زند و به او گوشزد می‌کند که باید بازی را واگذار کند اگرنه محکومیتش افزایش خواهد یافت. زندانی‌ها خیلی زود متوجه عقب‌نشینی «کرو» می‌شوند و او را به خیانت دوباره به تیمش متهم می‌کنند. اما وقتی «کرو» می‌بیند که چطور نگهبانان با بی‌رحمی به بازیکنان زندانی ضربه می‌زنند، تغییر عقیده می‌دهد و بی‌اعتنا به تهدید «هیزن» تیمش را تا پیروزی رهبری می‌کند.
* «کرو» شخصیتی است که هم در کار حرفه‌ای و هم در روابط فردی با دیگران، تابع هیچ تعهدی نیست و اصلاً به مسئولیت‌هایش اهمیت نمی‌دهد. او تیمش را «می‌فروشد». با وجود این، مطابق فرمول‌های اخلاقی آلدریچ، او کسی است که می‌تواند اشتباهاتش را جبران کند. آلدریچ با پرداخت هماهنگ و مهیج صحنه‌های مسابقه و استفاده مؤثر از اسلوموشن، توجه تماشاگر را از تفکر در روان‌شناسی قهرمان داستان به تعلیق و هیجان و لذت دیدن صحنه‌های جذاب معطوف می‌کند.


همچنین مشاهده کنید

سایت فراروسایت چیدانهسایت دیجیاتوخبرگزاری فارسخبرگزاری ایرناخبرگزاری تحلیل بازارسایت خبرآنلاینسایت فرادیدسایت انصاف نیوزروزنامه ایران