دوشنبه, ۱۰ مهر, ۱۴۰۲ / 2 October, 2023
مجله ویستا

After Effect چیست؟


After Effect چیست؟
● برنامه After effects چیست؟
بدون شک تاکنون نمونه های از عملکرد برنامه After effects را دیده اید.تیراژ فیلم ماتریکس و بسیاری از تبلیغات تلویزیونی را به یاد آورید. از این برنامه به شدت در صنعت تصویر متحرک و فیلم های ویدیویی و تیراژ فیلم ها و تبلیغات تلویزیونی استفاده می شود. حتی محتوی رسانه هایی که بر روی CDR و DVD و متحرک سازی وب و سایر موارد مشاهده می کنید اغلب محصول برنامه AE است برنامهAE در زمینه تلفیق و ترکیب تصاویر متحرک همان قدرتی را در اختیار شما قرار می دهد که ابزارهای نقاشی و ترسیمی در اختیار هنرمندان قرار داده اند. در محیط این برنامه می توانید ارتباط بین تصاویر، صداها و فیلم های متحرک را به دلخواه و با جیره دستی بر قرار نمایید به کمک این برنامه می توانید صداها را وارد کنید تا با حرکات تصاویر اجراء شوند.
● قدرت :After effects
پشتیبانی کامل از تکنولوژی DirectX & Open Gl توضیح:
Open Gl :تکنولوژی که شامل قانون های ریاضی و منطقی برای خلق
● Animation
▪ DirectX :تکنولوژی که از طرف ماکروسافت ارائه شده که شامل تکنیک های گرافیکی می باشد. دارای ارتباط کامل با برنامه های Photoshop Photo Edit: برنامه ای برای کار با عکس ها
▪ Vector Edit برنامه ای برای ساختن عکس های برداری
▪ Movie Edit برنامه ای برای تدوین فیلم
▪ خودکارسازی عملیات Render از طریق code نویسی: تولید فیلم (عکس ها و slide ها را به طور پشت سر هم قرار می دهد و به شکل فیلم تبدیل می کند).
▪ Animation )متحرک سازی): لغت متحرک سازی یا Animation یک لغت لاتین و به معنای « زندگی» یا «روح» است شبها وقتی که در پشت میز خود نشسته اید و برنامه AE کا ر می کنید یک Animator (متحرک ساز) به حساب می آیید. اگر تعدادی تصاویر ساکن را دریک توالی پشت سرهم قرار داده و پس در هر تصویر تغییرات جزئی ایجاد نموده و آن تصاویر را با سرعت مناسب اجرا کنید توأم حرکت برای بینندگان ایجاد می شود، مانند:
(سرعت نمایش)
Frame۴ Frame ۳ Frame ۲ Frame ۱
● برنامه AE کدام فرمت ها را تولید می کند؟
حامل یا به اصطلاح خروجی AE می تواند انواع گوناگونی باشد مانند فیلم، ویدیویی دیجیتال محتوای یک CD تولید منوها برای DVD ها،Web استفاده شود. رایجترین فرمت خروجی برنامه AE همام فیلم های Quick time است.
● :Type of AE file
▪ Swf فایل کم حجم تولید برنامه فلش
▪ Aviفیلم با کیفیت بالا و video Animator
▪ Dv stream تولید شده توسط DV camera
▪ Flc تولید دوربین های مخصوص
▪ Image sequence عکس های متوالی
▪ Inter frame compressed or object more فایل ذخیره شده که عنصری از فیلم محسوب می شوند.
▪ Mpeg ۴ فایل های کم حجم و قابل حمل
▪ Quick time movie (mor) player مخصوص شرکت mac فرمت فایل کم حجم.
▪ Wave نوعی داده صوت
▪ And
● تفاوت AE با photo shop در چیست؟
برنامه فتوشاپ برای دستکاری تصاویر ساکن طراحی شده است. اگر در یک پروژه افکت گذاری لازم است تا از تصاویر ساکن با کیفیت بالا استفاده نماید بهترین انتخاب برنامه قدرت مند photo shop می باشد از تصاویر پردازش شده در فتوشاپ میتوان در پروژه های AE استفاده نمود. برنامه فتو شا پ برای پردازش تصاویر ساکن بسیار بسیار مناسب و پر قدرت است و برنامه AE برای تصاویر متحرک بسیار پر قدرت طراحی شده است.
● تفاوت AE با Flash در چیست؟
فلش برنامه ای است که مانند AE به شما امکان می دهد تا تصاویر ساکن و فیلم و صدا را با یکدیگر ترکیب نماید. فلش به کمک زبان اسکریت نویسی مخصوص که به Action script معروف است به شما اجازه می دهد تا تصاویر تعاملی ایجاد نمایید. برنامه فلش فایل های خود را با بردرها و گرافیک های Bitmap تولید می کند. در تصویربرداری خطها ومنحنی ها بر اساس توابع و فرمولهای زیادی ایجاد می شوند.در تصاویر Bitmap خطها و منحنی ها وشکل ها با استفاده از ترکیب پیکسل ها (مربع های بسیار کوچک) تولید می شوند. تفاوت دیگر آن است که برنامه AE با هر نوع تفکیک پذیری قادر است تصاویر دارند نماید.افکت ها و فریم های کلید در محیط AE نسبت به محیط فلش پیچیده تر و مجهزتر هستند.
● تلفیق و ترکیب (compositing) چیست؟
ترکیب compositing فرآینده است که در آن تصاویر ساکن و فیلم ها و متحرک سازی و متن و صدا را با یکدیگر ترکیب و مخلوط می سازد. برنامه AE درست مانند فتوشاپ به شدت از لایه ها استفاده می کند و به کمک همین لایه ها است که ترکیب را مدیریت می کنید. در یک ترکیب می توانید از دو لایه ها و یاز از صدها لایه استفاده نمایید.
● محیط و روابط کاری AEAfter Effect چیست؟
شرکت Adobe درهمه محصولات خود رابطی پر قدرت و کار بر ایجاد می کند. اگر قبلاً با برنامه photo shop یا Illustrator کار کرده اید پس بسیاری از برنامه ها و ابزارهای AE برای شما آشنا هستند. از سوی دیگر برنامه AE بر اساس مفاهیم و ویژگی هایی شکل گرفته که ممکن است برای شما بدیع باشند و به همین دلیل برخی قسمت ها و امکانات محیط کاری این برنامه برای شما غریب و ناآشنا هستند. برنامه AEدر هر پروژه به مؤلفه های مانند فیلم و صداها و تصاویر ساکن (Footage) نیاز دارد و به همین دلیل یک پنجره Project در محیط برنامه تعبیه شده که این مؤلفه ها را نگهداری و مدیریت می کند. همچنین پنجره تدوین یا Time line در محیط برنامه مشاهده می کنید که از آن برای تنظیم فیلم و سایر مؤلفه های پروژه استفاده می کنید همچنین یک پنجره Composition در محیط AE وجود دارد که عملکرد آن مانند صفحه ای است که پروژه های خود را داخل آن ایجاد و مدیریت نموده و پیش نمایش اجرای آن را مشاهده می کنید. هنگام کار در برنامه AE اغلب از این سه پنجره استفاده می کنیم.
● Open AE
هنگام باز کردن برنامه AE در اولین بارپیغام خوش آمدید ظاهر می شود پس از زدن کلید ok وارد برنامه می شویم در نگاه اول یا بهتر بگوییم defult، AE های حاوی ۵ پالت (pallet) و یک پنجره به نام project می باشد.
▪ Shemetic of AE
▪ Default pallet (panel)
▪ Tools
▪ Information
▪ Audio
▪ Time Control
▪ Effect
● پنجره project
در محیط برنامه AE برای سازماندهی مطالب و ذخیره تنظیماتی که در پروژه ایجاد می کنید از پنجره project استفاده می کنیم هنگامی که یک تصویر را در محیط برنامه photo shop باز می کنید آن تصویر به عنوان یک سند فتوشاپ ذخیره خواهد شد. اما هر گاه یک پروژه را در محیط AE ایجاد و ذخیره نمایید فایل آن پروژه فقط شامل ارجاع به فایلهای فیلم و فایلهای تصویر و فایل های موسیقی است که داخل پروژه گنجانده اید به همین خاطر است که حجم فایل های AE بسیار کوچک است. پنجره Project یکی از سه پنجره مهم برنامه AE محسوب می شود. همه مؤلفه های لازم برای پروژه شامل فیلم ها و تصاویر ساکن و صداها را در پنجره پروژه نگهداری و مدیریت می کنید. اصطلاح Footage رابطه عام برای انواع رسانه ها شامل فیلم و تصاویر ساکن یا صدا را در محیط پروژه باز کنید فقط یک ارجاع به فایل فیلم یا فایل فایل ها با فرمت های گوناگون در این پنجره قرارمی گیرند. هر بار پروژه جدیدی باز می کنید project window خالی می باشد و هنگامی که فیلم یا تصویر و یا هر فایلی را به محیط پروژه وارد کنید آن موضوع داخل پنجره Project قرا ر می گیرد و هر گاه Project ذخیره می شود یک فایل با پسوند( AEP (after effect project ذخیره می گردد، این فایل قادر است ونوع مشخصات و نشانی ذخیره انواع مؤلفه های پروژه را بیاد بیاورد.
● Composition
ترکیب یا Composition محل و جایی است که شما از مؤلفه های که وارد برنامه کرده اید استفاده می کنید بدون پنجره Composition نمی توان متحرک سازی، ویدیو، گرافیک یا صدا را تولید کرد در واقع com (تلفیق) صفحه شما است که بازیگران شما که همان object ها قرار دارند و روی آنها فیلتر گذاری، پردازش و انجام می گیرد. هر یک از صفحه های ایجاد شده com آیکن خاصی دارند که داخل پنجره آشکار می شود. اگر چند Composition یا صفحه داشته باشید با کلیک روی آیکن مورد نظرتان می توانید بین صفحه های مختلف تغییر موقعیت دهید.باید بدانید که در صفحه ماعناصر یا object ها هستند که هدف کار را دنبال می کنند و خروجی از Composition پدید می آید. در ضمن همزمان با پنجره Composition، پنجره time line نیز پدید می آید به دلیل اینکه صفحه های مختلف عناصر مختلف دارند پس خاصیت ها و گونه های مختلفی دارند که این اختلاف در پنجره تدوین (time line) مشخص می شود.
● ایجاد Composition
پس از اینکه یک فایل جدید ایجاد کردید (ile باید یک Composition ایجاد نمایید برای این کار د رمنوی Composition رفته و Composition کیلک می کنید تا از shortcut، ctrl +N استفاده کنید. پس از این پنجره Composition setting نمایان می شود. در بالای صفحه Composition name وجود دارد که نام صفحه می باشد یک نام به دلخواه وارد کنید. در فیلد preset انواع روشهای آماده برای تعیین ابعاد و تفکیک پذیری ارائه می شود. این فیلد شامل روش های آماده برای ویدیو، فیلم، وب و است. اگر در فیلد preset یک روش را انتخاب کنید فیلد width/ height به طور خودکار تنظیم می شود.
این فیلد ابعاد پیکسلی عرض و ارتفاع تصویر یا فیلم را تنظیم می کنند. در عین حال می توانید داخل هر یک از یان فیلدها کلیک نموده و ابعاد پیکسل دلخواه را وارد کنید. اگر گزینه lock aspect ratio to ۴:۳ فعال باشد آنگاه تغییر در یک فیلد سبب تغییر خودکار در فیلد دیگر خواهد شد (width/ height) برای هماهنگ شدن نسبت ۴:۳ برای بسیار از پروژه ها مناسب است. تذکر: صفحه هایی که روی صفحه مانیتور مشاهده می کنید از پیکسل های مربعی شکل تشکیل شده اند. اما صفحه های ویدیویی از پیکسل های مستطیل شکل هستند. در فیلد pixel AR، square pixels را انتخاب کنید این گزینه برای صفحه های ویدیویی باید انتخاب شود. در فیلد Frame rate سرعت اجرای فیلم بر حسب تعداد فریم در هر ثانیه را مشخص می کنید. هر نوع خروجی به یک سرعت خاصی نیازدارد. فیلم های ویدیویی با سرعت ۳۰ FPS اجرا می شود. تعداد گردش (Duration) صفحه را بر تعداد FPS تعمیم کنید مقدار واقعی مشخص می شود.
NTSC ۲۹.۹۷
Pal ۲۴ or ۲۵
▪ فیلد بعدی resolution:
می توانید در این قسمت کیفیت فیلم را کاهش دهید تا عملیات را با سرعت بیشتری انجام دهد.پس به هنگام render نهایی مقدار افزایش دهید.
فیلد start time code که زمانی Composition یا ترکیب را مشخص می کنید مثلاً زمان ۰۱:۰۰:۰۰:۰ اولین فریم را مشخص می کند و Duration، دوره گردش یا همان FPS را مشخص کرد. Import:وارد کردن اجزا و object ها به داخل پنجره Project برای آغاز به کار با AE بسیار ضروریست. درک نوع ارتباط بین Project و ترکیب (صفحه) Composition و تدوین (time line) کلید موفقیت در برنامه AE است. در یک مکان خالی از پنجره Project دو بار کلیک کنید تا کادر تبادلی (Dial box)، import file باز شود. فایل خود را انتخاب کنید پس کلیک ok را بزنید می بیند در قسمت Project فایل مربوط وجود دارد.
● وارد کردن فایل photo shop در AE
برای این کار کلیک ctrl + I را بزنید تا پنجره import file نمایان گردد به دلیل آنکه کار با لایه ها آسان تر باشد از فایل ها photo shop استفاده می کنیم یعنی در photo shop لایه های دلخواه را ایجاد می کنیم و در AE با آنها کار می کنیم در پنجره import file و در قسمت import as گزینه Composition را انتخاب کنید تا لایه ها در صفحه وارد شود.
▪ تدوین time line):)
برنامه AE یک ابزار پرقدرت ساخت گرافیک های متحرک است به همین دلیل ایجاد حرکت مهمترین هدف و وظیفه این برنامه است. در برخی پروژه ها به حرکاتی نرم و هموار نیاز دارید و در بعضی پروژه ها به حرکات سریع و رعد ی نیاز دارید به بهره گیری از ویژگی Hey Fram (فریم های کلیدی) می توانید حرکت دلخواه را کنترل نمایید.
time line ها از لایه های تشکیل شده اند که این لایه همان object ها یا عناصر صفحه می باشند هر لایه دارای خصوصیاتی می باشد یعنی هر object خصوصیاتی دارد که با تغییر و محاسبه و پردازش و انجام دادن یکسری عملیات می توانیم به هدف پروژه برسیم برای مثال:
▪ فریم کلید key Frame)) :
فریم کلیدی یا key Frame یا اصطلاح مربوط به متحرک سازی آن است که نقطه شروع و نقطه پایان یک عمل خاص را در نظر بگیرید. این نقاط شروع و نقاط پایان د رواقع کلیدهای متحرک سازی هستند. متحرک سازان از مفهوم فریم کلیدی استفاده نموده و نقاط کلیدی در یک صفحه را مشخص می کنند. در این نقاط یک تغییر خاص باید اتفاق بیفتد. پس از طراحی و ساخت فریم های کلید باید فریم های بنیابین (betweenـ In) را طراحی و ایجاد نمود. مثلاً در متحرک سازی نوع کلیدها متفاوت هستند بدین صورت که فریم های کلیدی در واقع راهنمای همه فریم هایی هستند که بین فریم کلید قرار می گیرند. خصایص مربوط به هر object دارای Frame هستند چون آنها هستند که وظیفه دارند متحرک و پویانمایی (Animation) گردند برای مثال: یک فایل به فرمت Jpg را باز کردید (import) این فایل در پنجره Project نمایان می شود این فایل را Drag کرده و در Composition رها می کنیم بعد در قسمت time line رفته فلش کوچکی که در لایه مربوط (فایل type) وجود دارد را کلیک می کنیم بعد از آن به قسمت opacity رفته و مقدار آن را به ۸۰ تغییر می دهیم می بینم که یک ایجاد شده زبانه زمان صفحه بعد توضیح می دهم در شکل را ۱۰ ثانیه به جلو می کنیم و مقدار opacity را به ۵۰ تغییر می دهیم بعد برای اجرا کلید enter را فشار می دهیم می بینم عکس محو می شود و کم رنگ می گردد.
▪ Other panel :
اگر در AE به menu سری بزنید که شامل panel هایی می باشد که بسیا ر سودمند است panel هایی مانند Tools، Info، Time control، Audio
در این قسمت شرح مختصری از کار ایی این panel ها را ذکر می کنم:
Tools(ctrl + ۱) : شامل ابزاری برای کار با Project ها مانند:
- Selection Tools ابزار انتخاب
- Rotation Tools ابزار چرخش موضوعات
- Orbit camera Tools چرخش در Composition سه بعدی
- Clones Tools - قلم رنگ آمیزی
- Eraser پاک کردن
- Zoom +Zoomو -Zoom
- Text برای بوجود آمدن object متنیInfo(ctrl + ۲) شامل x،y مختصات muse، کد رنگ :
▪ Effect S time control :
شامل ابزار دیدن فیلم
▪ Effect :
برای Effect دادن به object ها که بسیار سودمند است.
▪ Audio(ctrl + ۴) :
برای تنظیم db(Disable) صدا و Volume و باندها و کلاً موسیقی
▪ Paragraph & character:
برای تنظیم متن ها و نوشته ها در AE که ابزار کاملی محسوب می شود.
▪ دیدن نتایج و کلا Preview در AE:
بر روی Composition راست کلیک کنید از menu باز شده گزینه Preview را انتخاب نمایید حالا سخ انتخاب دارید.
۱) RAM Previewسرعت زیاد RAM شکل فیلم داخل)
۲) Wire Frame دیدن اسکلت و صورت سیمی)
۳) Motion with trials همراه با Effect ها و دنباله Project ها)
(Power of AEقدرت After Effect):
دارای AE دارای امکانات بسیار زیاد می باشد و دارای Effect ها و Transition گوناگون و متنوعی می باشد و شامل ابزاری برای کار با لایه ها و لایه های متغیر و ابزار طراحی و فیلم سازی می باشد. مثال ساده از برنامه After Effect برای درک بهتر از این برنامه:
ایجاد یک پرچم درحال اهتزاز یک عکس ثابت:
اگر چند این تفکیک از گرافیک های ابتدایی استفاده می کند تا سهولت آن را نمایش دهد اما از یک گرافیک چند لایه ای انیمیشن یا فایل ویدیویی نیز می توان برای افزودن در نتایج ذخیره کننده تر استفاده کرد.برای ایجاد این کار از فیلتر Displacement وجود دارد.
۱) با کلیک کردن روی file new new Project یک پروژه جدید را باز کنید.(ctrl + N)
۲) با انتخاب Composition New Composition جدید را ایجاد کنید.
۳) با زدن دکمه ctrl + x پنجره Composition setting نمایان می شود.
۴) تنظیمات C.S را به شکل زیر انجام دهید. Composition name: play Width:۳۲Height:۴۲۰ Medium ۳۲۰۴۲۰
۵) برای افزودن تصاویری که می خواهید مورد استفاده قرار دهید file Import Footage File را انتخاب کنید. (Alt + Ctrl +۱) برای مثال فایل FIA play.Psd را باز کنید.
۶) برای نرمی حرکت و نرم شدن اطراف File های فتوشاپ باید از گزینه زیر استفاده کنیم.
Layer Preـ Compose
۷) حالا روی لایه پرچم کلیک کنید و از منوی Effect و Distort Displace mend map را انتخاب کنیم. حالا از منوی شدن و نیل Effect باید گزینه Wave و Position را تغییر دهید مقدار تغییر هر کدام میزان امواج (Waving) را افزایش خواهد داد.
www.academist.ir
منبع : روزنامه ابرار اقتصادی


همچنین مشاهده کنید

سایت پارسینهسایت نورنیوزسایر منابعسایت دیپلماسی ایرانیخبرگزاری برناسایت دیجیاتوسایت رویداد 24سایت فرادیدسایت پارسینه پلاسروزنامه ایران