سه شنبه, ۲۷ اردیبهشت, ۱۴۰۱ / 17 May, 2022
مجله ویستا

بی‌اعتمادی مردم به دولت‌های گذشته، توهمی بیش نیست


بی‌اعتمادی مردم به دولت‌های گذشته، توهمی بیش نیست
عده‌ای از فعالان سیاسی وابسته به جناح‌های مختلف به اظهارات غلامحسین الهام سخنگوی دولت واکنش نشان دادند. الهام در مصاحبه با خبرنگاران گفته بود در گذشته افکار عمومی نگران شکستن اقتدار ایران بودند و می‌ترسیدند اصول قربانی شود، اما امروز مردم مطمئن هستند احمدی‌نژاد و این دولت در عرصه بین‌المللی عزت ملت را حفظ می‌کند و میانی نظام را در این عرصه‌ها، دور نخواهد زد“ وی همچنین مدعی شده بود: اعتماد به دولت نهم بیش از گذشته است“. در واکنش به سخنان الهام نقطه مشترکی وجود داشت که نشان می‌داد اعتماد مردم به دولت‌های گذشته کمتر از دولت فعلی نبوده بلکه نشانه‌هائی از بیشتر بودن این اعتماد - حداقل در سال‌های اولیه مسئولیت آنها - وجود داشته است.
در همین زمینه سردبیر روزنامه آفتاب یزد گفت: توهمی بیش نیست که برخی بگویند که اعتماد مردم به این دولت بیشتر از دولت‌های قبل است.
مجتبی واحدی ابراز عقیده کرد: حتی اگر معیار اعتماد مردم به دولت‌ها را میزان رأی داده شده به یک رئیس‌جمهور بدانیم، چنین توهمی صحیح نیست. وی با تأکید بر اینکه ”مانعی پیش روی دولت‌های قبل برای مذاکره با آمریکا و برقرارسازی روابط با مصر وجود نداشت“، اظهار داشت: بعضی از دوستانی که امروز در این مورد سکوت می‌کنند، فقط برایشان این مهم بود که این کار به دست دولت اصلاحات انجام نشود و من اعتقاد دارم که الان شرایط به مراتب بدتر از سابق است. سردبیر روزنامه آفتاب یزد ادامه داد: بزرگ‌گوئی و حرف‌های بی‌ربط و بی‌منطق آمریکائی‌ها بیشتر از سابق شده است، رایس قبل از اجلاس شرم‌الشیخ گفت که ما باید در روابط بیست و هفت ساله‌مان با ایران تجدیدنظر و استراتژی‌مان را عوض کنیم و در واقع یک نوع عقب‌نشینی کرد، خود بوش گفت که قرار است که رایس مؤدب با متکی برخورد کند. وی افزود: از چهار روز قبل از آنکه رسماً اعلام شود که ما با آمریکا مذاکره خواهیم کرد، تندترین اتهامات از سوی مقامات آمریکا به ایران زده شد ولی ما اعلام کردیم که می‌خواهیم مذاکره کنیم، نمی‌دانم که اینچه طور عزت‌مندی است که می‌گویند مردم در دولت‌های قبل نگران رعایت عزت کشور بودند. به گزارش ایسنا، واحدی با بیان اینکه قبلاً هم هیچ وقت مذاکره با آمریکا تابو نبود ”گفت: مسئولان همیشه گفته‌اند که شرایط باید شرایط مساوی باشد و منعی هم برای دولت‌های گذشته نبود و به‌نظر من با کمان تأسف برخی دولت‌ها اشتباه کردند، چون شرایط بعضاً فراهم بود.
● دولت‌های گذشته را هم مردم بر سر کار آورده بودند
وزیر اطلاعات دولت گذشته در مورد اظهاراتی که اخیراً مبنی بر اعتماد نداشتن مردم به دولت‌های گذشته برای باز کردن بحث مذاکره با آمریکا و مصر عنوان شده است، گفت: دولت‌های گذشته نیز به دنبال برقراری این ارتباط بودند اما در آن زمان شرایط جانبی برای این‌کار فراهم نبود و البته ما معتقدیم که هم‌اکنون هم تردید وجود دارد موانعی که آن زمان بر سر این راه وجود داشت رفع شده باشد. یونسی در گفت‌وگو با ایسنا با تأکید بر اینکه من همواره طرفدار برقراری رابطه ایران و مصر بوده و هستم افزود: برقراری چنین ارتباط‌هائی به مصلحت دو کشور است، دولت‌هی پیشین نیز با این کار موافق بودند، اما شرایط آن برایشان فراهم نبود الان اگر شرایط فراهم باشد این رابطه کار بسیار خوبی است وزیر سابق اطلاعات در واکنش به این گفته که مردم به دولت‌های گذشته اطمینان نداشتند نیز اظهار داشت: هر دولتی اگر مورد اعتماد مردم نباشد، اصلاً بر سر کار نمی‌آید، دولت‌های گذشته مورد قبول مردم بودند و به همین دلیل هم دو دوره بر سر کار آمدند. این مسئله یعنی اینکه مردم آنها را روی کار آوردند. به گزارش ایسنا، یونسی در مورد رابطه ایران با مصر با تأکید بر اینکه رؤسای جمهور دولت‌های گذشته نیز با رأی مستقیم مردم انتخاب شده و وزرایشان نیز با یک واسط منتخب مردم محسوب می‌شدند“ ادامه داد: دولت‌های آقایان خاتمی و هاشمی رفسنجانی همواره مصمم بودند که این دست رابطه‌ها برقرار شود، اما متأسفانه موانعی بر سر راه‌شان بود. امروز ما آرزو می‌کنیم که این رابطه برقرار شود هر چند که معتقدیم آن موانع همچنان وجود دارند.
● دولتی که رأی بیشتر از دولت فعلی داشته از اعتماد مردم برخوردار نبوده است؟
وزیر کار دولت خاتمی اظهارات اخیر درباره بی‌اعتمادی به دولت‌های قبل در مذاکره با آمریکا را الفاظی بسیاسی دانست و گفت: مهم آن است که تصمیماتی که گرفته می‌شود به نفع کشور باشد. حسینی در گفت‌وگو با ایسنا اظهار داشت. خاتمی در دوره دوم ۲۲ میلیون برای رأی آورد که این میزان رأی با حضور ۹ رقیب بی‌سابقه بود. پس نمی‌توان گفت که مورد اقبال و اعتماد مردم نبوده است. وی اظهار داشت: اگر بخواهیم از نظر مردم موضوع مذاکره با مصر و آمریکا را بررسی کنیم باید به میزان رأی‌های آقای خاتمی در دو دوره اشاره کنیم. حسینی افزود: چگونه می‌توان گفت که دولتی که با این میزان رأی آورده مورد اعتقاد و اعتماد مردم نیست اما دولت دیگر با رأی پائین‌تر مورد پشتیبانی و اعتماد مردم است. وزیر کار دولت خاتمی گفت: در هر صورت نظر ما بر برطرف شدن مشکلات کشور و رابطه با کشورهای دنیا است، حال اگر آقای احمدی‌نژاد می‌تواند این ارتباط را برقرار کند ما نیز حمایت می‌کنیم. وی یادآور شد البته دولت‌های قبلی نیز به دنبال برخی موارد بودند اما افرادی که عنوان می‌کند مردم می‌ترسیدند که شأن و عزت نظام در آن موقع حفظ نشود، در واقع خودشان با این ارتباط مخالف بودند و اخلال ایجاد می‌کردند و اکنون که دولت را دارند دیگر مخالفی هم ندارند؛ زیرا ما نیز با این ارتباط موافق هستیم و در کار آنها اخلال ایجاد نمی‌کنیم.
● زیر سؤال بردن عملکرد دولت‌های گذشته با بی‌انصافی درست نیست
دبیر کل حزب مؤتلفه اسلامی گفت: اینکه بخواهیم عملکرد دولت‌های گذشته را بدون هیچ‌گونه انصافی زیر سؤال ببریم نظر درستی نیست. حبیبی در گفت‌وگو با ایسنا اظهار داشت: دولت‌ها در اعمال و رفتارشان نقاط مثبت و گاهی نقاط ضعف و منفی وجود دارد. همانگونه که دولت نهم نیز از این خصوصیت نمی‌تواند خارج باشد. در واقع ممکن است برخی از تصمیماتی هم که دولت نهم اتخاذ می‌کند، قابل انتقاد بوده و صحیح نباشد. بنابراین اصولاً زیر سؤال بردن دستاوردها و اقدامات دولت‌های گذشته کار درستی نیست و باید با شاخص‌هائی آن را مورد ارزیابی قرار دهیم.
● اشتباه در موضوع آمریکا توسط دولت نهم قبیح‌تر است
سخنگوی حزب‌الله ایران درباره اظهارات سخنگوی دولت که گفته است در گذشته افکار عمومی و مردم می‌ترسیدند در رابطه با آمریکا اصول و نبایدهای انقلاب قربانی شود، اما از دولت فعلی مطمئن هستند“. گفت: آقای الهام در اظهاراتش کج‌سلیقگی کرده است و این گفتار در سالی که مقام معظم رهبری آن را اتحاد ملی و انسجام اسلامی“ نام گذاشته، خیلی خوب نیست بیگدلی در گفت‌وگو با ایلنا گفت: برادرانه از الهام خواهش می‌کنم اینگونه حرف‌ها را از تریبون‌های رسمی‌تر هستند. رؤسای دولت‌‌های قبلی توسط مردم انتخاب شده و حکم ریاست‌جمهوری آنها نیز توسط مقام معظم رهبری تنفیذ شده است و همه آنها حفظ ارزش‌های انقلاب بوده‌اند. وی تصریح کرد: افرادی با این شرایط خلق به ارزش‌های انقلاب نیستند. دولت نهم از جبهه اصولگرایان است و با شعارهای اصولگرائی بالا آمده است و اگر در رابطه با آمریکا اشتباهی انجام دهد، گناهش پررنگ‌تر از کسانی است که با این شعارها بالا نیامده بودند.
● مردم در انتخاب دولت‌های گذشته درست عمل کرده‌اند
دبیر کل جامعه زینب (س) اظهارات سخنگوی دولت را مبنی بر اینکه در گذشته افکار عمومی و مردم نگران شکستن اصول و بنیادهای انقلاب بودند و می‌ترسیدند در رابطه با آمریکا اصول و بنیادهای انقلاب قربانی شود اما دولت فعلی مطمئن هستند“. ”غیرقابل قبول“ خواند. مریم بهروزی در گفت‌وگو با ایلنا گفت: تصمیم‌های اصلی و کلان نظام از جمله در حوزه سیاست خارجی بر عهده مقام معظم رهبری است و بر این اساس حرف‌های الهام غیرقابل قبول است وی تصریح کرد: دولت‌های قبل از جمله دولت آیت‌الله خامنه‌ای، هاشمی رفسنجانی و خاتمی با انتخابات مردمی بر سر کار آمدند و رؤسای هرکدام از این دولت‌ها برای دو دوره توسط مردم انتخاب شدند، حتی اگر مردم در وهله اول به آنها احساس رأی داده‌اند اما برای بار دوم از روی بصیرت و دانائی بوده است و سخنان سخنگوی دولت توجیهی ندارد. بهروزی گفت: مردم در تعیین این دولت‌ها درست عمل کره‌اند. البته گاهی عملکرد دولت‌ها مطلوب و مورد خواست مردم نبوده است اما مجموعه شرایط و عملکردها ما را به اینجا رسانده است و اگر کسی بخواهد خودش را از گذشته جدا بداند، خلاف واقعیت است اما اگر بخواهد خودش را در پیوند با گذشته بیند، دلیلی برای چندین اظهاراتی وجود ندارد.
مجتبی مهدی‌زاده
منبع : روزنامه آفتاب یزد


همچنین مشاهده کنید

وبگردیروزنامه توسعه ایرانیسایت زومیتخبرگزاری مهرخبرگزاری اسپوتنیکسایت اقتصادنیوزسایت دیدبان ایرانخبرگزاری صدا و سیماخبرگزاری ایرناسایت ورزش سه