پنجشنبه, ۴ مرداد, ۱۴۰۳ / 25 July, 2024
مجله ویستا

محسن صفائی


محسن صفائی
مهندس محسن صفائی فراهانی بیست و دومین رئیس فدراسیون فوتبال كشورمان بود كه در دی ماه سال ۷۶، به دنبال بركناری داریوش مصطفوی از ریاست فدراسیون فوتبال به این مسئولیت رسید. صفائی فراهانی قبل از حضور در فدراسیون فوتبال صاحب مشاغل سیاسی بود و حضور در هیئت رئیسه فدراسیون فوتبال فعالیت فوتبالی او در دوران پیش از حضورش در فدراسیون بود. صفائی فراهانی به محض حضور در فدراسیون فوتبال با سرعت بسیار مشغول به خدمت گرفتن سر مربی جدید تیم ملی شد.
● مربیان تیم ملی
در دوران حضور صفایی فراهانی مربیان بسیاری به عنوان سر مربی تیم ملی، سكان هدایت تیم ملی فوتبال كشورمان را به دست گرفتند. در بهمن سال ۷۶، تومیسلا ایویچ سرمربی معروف كروات، اولین سر مربی تیم ملی در آستانه حضور در جام جهانی ۱۹۹۸ فرانسه بود. در اردیبهشت سال ۷۷ نتایج ضعیف تیم ملی باعث شد كه ایویچ از كار بر كنار شود. جلال طالبی دومین سرمربی تیم ملی در دوران مدیریت صفایی فراهانی بود. تیم ملی با جلال طالبی به جام جهانی فوتبال پای گذاشت اما بعد از جام جهانی طالبی هم از هدایت تیم ملی كنار رفت و منصور پورحیدری سرمربی تیم ملی فوتبال شد. پورحیدری تا اسفند سال ۷۸ مسئولیت سرمربیگری تیم ملی را بر عهده داشت ولی در این زمان جلال طالبی دوباره به تیم ملی بازگشت. در آذر ماه سال ۷۹ ادمار براگای برزیلی به طور موقت سرمربی تیم ملی فوتبال كشورمان شد و دو ماه بعد میروسلاو بلاژویچ سرمربی تیم ملی شد و بعد از او در دیماه سال ۸۰، برانكو ایوانكویچ سرمربی تیم ملی فوتبال شد. در تیم ملی دوران مدیریت صفایی فراهانی هم مردانی چون علی پروین و ایگان كوروس فعالیت داشتند.
● افتخارات
حضور موفق تیم ملی فوتبال در مسابقات جام جهانی ۱۹۹۸ فرانسه و پیروزی ۲-۱ مقابل تیم ملی آمریكا از مهمترین اتفاقات دوران مدیریت صفایی فراهانی بود. قهرمانی در بازی های آسیایی ۱۹۹۸ بانكوك هم جزو مهمترین افتخارات تیم ملی در دوران مدیریت صفایی فراهانی به شمار می رود.
● راه اندازی لیگ حرفه ای
لیگ فوتبال ایران در دوران مدیریت محسن صفایی فراهانی صاحب نظم مضاعف شد. مسابقات لیگ هشتم، نهم و دهم آزادگان در دوران مدیریت او انجام شد و از سال ۱۳۸۰ لیگ حرفه ای راه اندازی شد.
● اقدامات مدیریتی
محسن صفایی فراهانی انتصاب مدیر برای تیم ملی بزرگسالان را در دستور كار خود قرار داد و در دوران مدیریت او مردانی چون منصور امیر آصفی، ناصر نوآموز و محمد رنجبرمدیریت تیم ملی فوتبال كشورمان را بر عهده گرفتند. خرید ساختمان جدید فدراسیون فوتبال در خیابان پاكستان هم از اقدامات صفایی فراهانی در دوران مدیریت بر فدراسیون فوتبال كشورمان بود.
● طلسم شكنی
دردوران محسن صفایی فراهانی طلسم دو تیم ملی جوانان و نوجوانان شكسته شد واین ۲ تیم با صعود به مرحله نیمه نهایی مسابقات فوتبال قهرمانی آسیا موفق شدند به مسابقات فوتبال جام جهانی در این رده راه بیابند، قبل از آن تیم های ملی فوتبال جوانان و نوجوانان ما مدتها بود كه از حضور در این مرحله محروم بودند.
● دوران شلوغ تیم ملی
در مدت ۴ سال حضور صفائی فراهانی در فدراسیون ، فوتبال ملی دوران بسیار شلوغی را سپری كرد. حضور در جام جهانی و بازی های آسیایی ۱۹۹۸ در سال ۱۳۷۷، حضور در مسابقات جام ملتهای آسیای ۲۰۰۰ و مقدماتی جام جهانی ۲۰۰۲، این میادین بسیار مهم و حساس فوتبال ملی ایران بودند.
منبع : سایت فدراسیون جمهوری اسلامی ایران