چهارشنبه, ۴ خرداد, ۱۴۰۱ / 25 May, 2022
مجله ویستا

زنان بیشتر نزد پزشک می روند


زنان بیشتر نزد پزشک می روند
● چرا مردان به سلامتی خود بی توجه اند؟
یك مطالعه روی هزار و ۶۰۰ مرد ۱۵ تا ۱۹ ساله نشان می دهد آن هایی كه دیدگاه سنتی نسبت به جنس خود دارند، تصور می كنند مردها باید آدم هایی قوی باشند و نقش حامی داشته و نباید بیماری و یا مشكلات خود را بیان كنند. پزشكان معتقدند هر چقدر زنان به سلامت خود اهمیت می دهند، مردان نسبت به سلامت خودشان سهل انگار و بی توجه اند.
حتماً شما هم در اطرافیان تان مردانی را دیده اید كه وقتی بیمار می شوند، دكتر نمی روند و اگر هم بروند زمانی می روند كه بیماری آن ها خیلی طول كشیده و یا شدید شده است. اما این طرز تفكر را چه كسی به مردان یاد داده، یا چرا مردان فكر می كنند كه نباید موقع بیماری ناراحتی های خود را بیان كنند و به صرف این كه خودش خوب می شود، آن را از دیگران پنهان می كنند؟
وقتی پسربچه ای به سن نوجوانی می رسد، اطرافیان مدام به او می گویند تو دیگر بزرگ شدی، قوی شدی و نباید از چیزی بترسی، نباید از چیزی شكایت كنی و ناله كنی و....
بنابراین این آویزه گوشش می شود كه چون یك مرد است و قوی شده و اندامش عضلانی و ورزیده است، نباید از درد شكایت كند.
كم كم یاد می گیرد كه اگر بیمار شد، سعی كند بیماری اش را بروز ندهد و اگر تب داشت آن را انكار كند و اگر هم دچار سرماخوردگی شد، بگوید نه چیزی نیست. در حالی كه ممكن است همین مرد قوی و قدرتمند را عوامل بیماری كه بسیار ناچیزهم هستند، از پا دربیاورد. با وارد كردن این افكار در ذهن پسربچه ها و یا برخی خرافات و داشتن روحیات مردانه، آن ها كمتر برای درمان بیماری هایشان نزد پزشك می روند.
● نگاهی به آمار
در یك مطالعه كه در آن ۳۰۰ مرد جوان شركت داشتند، مشخص شد مردان كمتر عادت دارند برای ارزیابی سالیانه، مشاوره روانی و كنترل وضعیت جسمی به پزشك مراجعه كنند و نسبت به زنان كمتر از خدمات پزشكی استفاده می كنند.
عده ای دیگر از مردان هم به دلیل بی حوصلگی و مشغله كاری به پزشك مراجعه نمی كنند. بسیاری از آن ها معتقدند تحمل انتظار كشیدن در مطب را ندارند. این طرز تفكر حتی روحیه انتقادپذیری را در پسران نوجوان و جوان كاهش داده و بیشتر آن ها را افرادی خودخواه و خودرای بار می آورد. بر این اساس پسران فكر می كنند مراجعه به پزشك نشانه ضعف آن ها است.
پسران باید از نظر ایمنی علیه بیماری هایی مانند كزاز، هپاتیت ب و تست های غربالگری بررسی شوند. بیشتر مردان زمانی به پزشك مراجعه می كنند كه پا به سن گذاشته و به اصطلاح دچار گرفتاری های دوره سالمندی شده باشند.
شاید این نوع نگرش به دلیل عضلانی شدن و قوی تر شدن بدن شان باشد. به گفته پژوهشگران دانشگاه جان هاپكینز، مردان كمتر از زنان به مراكز بهداشتی مراجعه می كنند و كمتر از خدمات بهداشتی استفاده می كنند، در صورتی كه زنان بیشتر برای ارزیابی های سالیانه تنظیم خانواده و ویزیت فرزندان شان نزد پزشك می روند. در تحقیقات مشخص شده است مردان بیشتر زمانی كه با همسرشان در روابط مشكل پیدا كنند به پزشك مراجعه می كنند.
حتی احتمال این كه مردان طی درمان و در دوران استراحت به سركار خود بروند بیشتر است. آن ها از مشورت درباره بیماری نسبت به زنان هراس بیشتری دارند. در صورتی كه نیاز دارند تا درباره مشكلات و بیماری شان با پزشك مشورت كنند. بنابراین لازم است طرز تفكر و نوع نگرش مردان به خود و به بیماری شان عوض شود. زنان و مردان هر دو نگرش های متفاوتی به بیماری دارند.
● چه چیز مانع است؟
وقتی بیماری به سراغ مردان می آید، آن ها برای درمان دچار نوعی ترس و نگرانی می شوند و گاهی از مراجعه به پزشك خجالت می كشند و احساس می كنند كمتر به كمك دیگران نیاز دارند. برخی از مردان معتقدند اگر بعضی بیماری ها را فراموش كرده و به اصطلاح به آن توجهی نكنند، خودشان دور می شوند. بیشتر مشكلات بهداشتی مسایل ساده ای هستند و به راحتی درمان می شوند، در غیر این صورت برای درمان آن مشكلات زیادی به وجود می آید. برخلاف زنان، مردان كمتر به توصیه های پزشكان درباره مشكلات بهداشتی توجه می كنند.
هیچ می دانید كه یك تحقیق درباره عده ای از مردان مبتلا به علایم ادراری كه دچار بزرگی پروستات بودند، نشان می دهد از هر چهار مرد یكی از آن ها، ۶ ماه از مراجعه جهت درمان خودداری می كند و تقریباً ۵۰ درصد آن ها بیش از یك سال به پزشك مراجعه نمی كنند، ۹ نفر از هر ۱۰ نفر با علایمی كه با تغییر شیوه زندگی برطرف می شود از مسافرت هایی با مسافت طولانی اجتناب می كنند، از رفتن به سینما پرهیز می كنند و حتی از داشتن روابط خوب با اقوام و دوستان محروم می مانند.
چون از مشكلات ادراری خود خجالت می كشند. در حالی كه این مشكل آن ها خیلی سریع قابل درمان است. ترس از این كه مبادا علایم بیماری تهدیدكننده حیات باشد، مانند سرطان مانع از مراجعه به پزشك می شود. در صورتی كه بسیاری از بیماری ها جدی نیستند یا حداقل در صورت تشخیص زودرس جدی نمی شوند.
مثلاً نشانه های ادراری كه از هر مرد یكی را در سن ۶۵ سالگی مبتلا می كند، سبب بیدار شدن مكرر در شب شده و تكرر ادرار در روز و احساس دفع فوری ادرار در افراد ایجاد می كند. این حالت مربوط به بزرگی پروستات است و یك بیماری قابل درمان بوده و سرطانی نیست. دلیل دیگر مراجعه نكردن مردان به پزشك خجالت كشیدن است. مردان از این می ترسند كه همه از مشكلات آن ها اطلاع پیدا كنند.
آن ها از پرسش از دیگر دوستان خود اجتناب می كنند چون نمی خواهند دیگران بفهمند كه چه مشكلی دارند. در حالی كه زنان بعد از ایجاد مشكل با سایر دوستان خود هم مشورت كرده و از راهنمایی دیگران برای مراجعه به پزشك استفاده می كنند. انجام تست غربالگری سرطان رحم، مراقبت های دوران بارداری و واكسیناسیون كودكان از بیشترین دلایل مراجعات زنان به پزشك است. یك نكته جالب این است كه مردان بیشتر هنگام عصر نزد پزشك می روند و ترجیح می دهند حتی عمل جراحی آن ها در عصر یا آخر هفته باشد؛ زمانی كه از هر زمان دیگری خلوت تر است.
ندا ابوطالبی
منبع : روزنامه جوان


همچنین مشاهده کنید

خبرگزاری فارسخبرگزاری باشگاه خبرنگارانسایت ساعدنیوزسایت فراروخبرگزاری مهرخبرگزاری اسپوتنیکسایت عصرایرانسایت ورزش سهسایت رویداد 24سایت سلام نو