دوشنبه, ۲۰ آذر, ۱۴۰۲ / 11 December, 2023
مجله ویستا

۲۰۰۶: بزرگترین رویدادهای سال Mac


۲۰۰۶: بزرگترین رویدادهای سال Mac
شاید اپل در مركز Mac جهانی باشد، اما تنها شركتی نیست كه جنبش‌هایی را در سال ۲۰۰۶ بوجود آورده است. در اینجا به برخی از رویدادهای برتر سال Mac كه شامل سایر سازندگان نرم‌افزار و سخت‌افزار می‌شود، می‌پردازیم.
● دنیای Parallels:
چنانكه اپل، اینتل مبتنی بر Mac‌ها را ارائه داد، سوال اكثر كاربران Mac این بود كه یعنی می‌توانم سایر سیستم عامل‌ها مثل ویندوز را در Mac خود اجرا نمایم؟ توجه به این رقابت علمی افزایش یافته است، این موجب طرح مبارزه‌ای می‌شود -- كه یكی از این مبارزات در گروه نفوذگران در ماه مارس پیروز شدند.
دو هفته پس از اینكه نفوذگران، ویندوز مبتنی بر راه حل Mac را ارائه كردند، اپل Boot Camp را معرفی نمود كه نسخه بتای عمومی است كه به كاربران Mac مبتنی بر اینتل اجازه نصب واجرای ویندوز ایكس‌پی را بر روی كامپیوترهایشان می‌دهد.
هنگامیكه بعضی از افراد در مورد تصحیحی سوال می‌كنند كه به كاربران اجازه اجرای ویندوز بر Mac را می‌دهد واكنش كلی بسیار مثبت بود. حتی اگر مایكروسافت عرضه Boot Camp را خوش آمد گوید، Boot Camp آخرین میخی است كه بر تابوت Virtual PC زده شده است. در زمانیكه سازندگان بازی Mac گفته‌اند كه كارشان كمتر تاثیر خواهد داشت، ناشران این بازی حرفه‌ای به تكنولوژی خوش بین می‌باشند.
Boot Camp به بازیكنان و كاربران Mac اجازه اجرای تمام انواع برنامه‌هایی را كه در گذشته نمی‌توانستند اجرا كنند را می‌دهد. البته عكس آن هم ممكن است -- كاربران كامپیوتر ترجیح می‌دهند تا از Mac استفاده كنند اما هنوز به دسترسی به برنامه‌های ویندوز نیاز دارند، آنان اكنون می‌توانند با اطمینان كامپیوتر اپل را خریداری كنند.
اما هنگامیكه Boot Camp‌ موجی شوكی را بر سراسر دنیای ویندوز و Mac وارد می‌كند، نرم‌افزار اپل هم بدون مانع نمی‌باشد، شما برای اجرای ویندوز به بوت مجدد Mac خود نیاز دارید، Paralles متخصص مجازی سازی برای اجرای سیستم عامل‌های مختلف بر دستگاه مشابه بدون نیاز به بوت مجدد، نسخه Mac نرم‌افزار خود را تولید می‌كنند.
Parallels ضربه آنی است كه شركت به منظور توسعه نرم‌افزار و عرضه نسخه‌های بتای عمومی آنرا ادامه می‌دهد. عرضه‌های پایدار به كاربران روش راحتی را ارائه می‌دهند تا با تصورات فعلی و فهرست ویژگی‌های آینده خود هم آهنگ شوند و نیز به شركت طرح مشخصی را ارائه می‌دهد تا دنبال كند. parallels تنها شركتی نیست كه بازار ویندوز مبتنی بر Mac را به غرش در آورده است. یكی از بزرگترین نام‌ها در بازار مجازی‌سازی، VMware است كه با عرضه نخستین نسخه بتا خود در اواخر ماه دسامبر مطرح شد. اجرای سیستم عامل‌های مختلف بر سخت‌افزار Mac مبتنی بر اینتل به گسترش عمیقی در سال ۲۰۰۷ منجر می‌شود.
● مایكروسافت ارائه می‌دهد ...
شكوائیه‌های عدم رضایت به اتمام رسید، مایكروسافت و اپل، قرار داد تكنولوژی جدیدی را در Mac World Expo امضا نمودند. این قرارداد حداقل به مدت ۵ سال می‌باشد. بدین معنی كه مایكروسافت عرضه آفیس را ادامه خواهد داد و اپل با تكنولوژی‌های جدید مشاركت می‌كند تا به توسعه آنها كمك نماید. برای كاربران Mac حركت به سوی سخت‌افزار مبتنی بر اینتل بسیار قابل توجه است، این قرارداد مبنی بر این می‌باشد كه مایكروسافت توسعه آفیس را برای Mac در دو نسخه -- یكی برای سیستم‌های Power PC و دیگری برای دستگاه‌های اینتل ادامه خواهد داد.
● مایكروسافت متوقف می‌سازد ...
مایكروسافت پس از گذشت سه روز از آشكاری قراردادش با اپل، توسعه پخش كننده رسانه‌ای ویندوز خود را برای Mac متوقف ساخت. مایكروسافت به جای پشتیبانی مستقیم Windows Media در Mac، شركت Flip ۴ Mac، شركتی كه به كاربران اجازه بازی با فایل‌های Windows Media به همراه Quick Time را می‌دهد، انتخاب نموده است.
Windows Media Player تنها برنامه مایكروسافت نبود كه در گورستان تكنولوژی سال ۲۰۰۶ خاتمه یافت. با پایان تحقیقات، این شركت اعلام كرد كه توسعه Virtual PC را متوقف ساخته است. Virtual PC تكنولوژی است كه در زمان خرید Connectix در سال ۲۰۰۳، خریداری شد. همچنین مایكروسافت ورد را عرضه كرد تا نسخه بعدی آفیس، پشتیبانی Visual Basic را ادامه ندهد، حركتی كه موجب حیرت بعضی از كاربران Mac‌ شد.
● توقف فروش كامپیوتر ... اما نه برای اپل
افزایش فروش كامپیوتر در ایالات متحده در ماه دسامبر، به عكس سال قبل متوقف شد. در هنگامیكه تعدادی از شركت‌ها با شگفتی مجبور به كاهش قیمت به منظور حفظ سهم بازار خود شدند، اپل افزایش فروش قدرتمندی را از خود نشان داد و سهم بازار خود را توسعه بخشید. اپل با افزایش بیش از ۳۰ درصد میزان رشد سالانه در سهم بازار مكینتاش خود در صدر تمام شركت‌های كامپیوتری قرار گرفت. خواه این iPod باشد كه اكثر افراد را به Mac سوق دهد یا تحول اینتل، موجب علاقه مصرف كننده شده است، شكی نیست كه اپل با عرضه مجموعه جدید Mac‌های خود حضور قدرتمندی از خود نشان خواهد داد.
● Blu-ray در مقابل HD DVD
مبارزه برای كسب پیروزی فرمت ظرفیت بالای بعدی در سال ۲۰۰۶، چنانكه پشتیبانی كنندگان HD DVD و Blu-ray، محصولات خود را عرضه كردند، آغاز شد. این دو فرمت به منظور جانشینی دی‌وی‌دی‌های فعلی به محتوی high-definition همانند فیلم‌ها غول‌های صنعت را علیه یكدیگر رو در رو كرد.
پشتیبان‌های اصلی HD-DVD عبارتند از، توشیبا، NEC و اینتل. این شركت‌ها دیسك Blu-ray سونی‌، پاناسونیك و سامسونگ را نیز پشتیبانی می‌نمایند. در حالیكه تحلیلگران انتظار دارند تا اپل، Mac‌های خود را با درایوهای Blu-ray مجهز كنند، شركت در موضوعی كه جنبه غالب در مبارزه فرمت دارد، برنده نخواهد شد.
HD DVD و Blu-ray با فرمت Quick Time و H.۲۶۴ كه اپل پشتیبانی می‌كند در تكنولوژی خود یكپارچه می‌شوند. فیلم‌ها و پخش كنندگان دیسك هم اكنون در فروشگاه‌ها قابل دسترس هستند، اما مدتی طول خواهد كشید تا ما از نتیجه این مبارزه مطلع شویم.
● Adobe عمومی می‌شود
در سال‌های گذشته نسخه‌های بتا معمولاً توسط شركت‌های كوچك‌تر كه به دنبال بازخوردی از طرف ویژگی‌های جدید بودند، عرضه می‌شد. اما در سال ۲۰۰۶ دیدیم كه Adobe به كاربران دو نسخه بتا عمومی بزرگ برای عرضه ارائه داد -- یكی از این دو نسخه برای برنامه lightroom خویش و دیگری برای برنامه فتوشاپ flagship بودند.
در تجدیدنظری كه اوایل امسال انجام شد، Lightroom رقیبی برای برنامه گردش كار Aperture اپل می‌باشد. با برخی از به روزرسانی‌هایی كه امسال شد مثل، پشتیبانی اینتل -- Lightroom به طرح‌های Aperture اپل حمله‌ای وارد ساخت. بعضی از افراد سعی دارند به علت امكان یكپارچگی با نسخه‌های آتی Creative Suite محصول Lightroom، Adobe رایگان را بدست آورند و مورد استفاده قرار دهند. Adobe منتظر است تا در اوایل سال ۲۰۰۷، نسخه نهایی Lightroom را عرضه نماید.
شاید بزرگترین خبر سال Adobe، ارائه نسخه بتای عمومی فتوشاپ CS۳ در ماه دسامبر بود. نسخه اصلی برنامه ویرایش تصویر اینتل بود كه مدتها در انتظار عرضه آن بودیم، هر چند كه این شركت ویژگی‌های دیگری را نیز معرفی كرده است.
با نسخه نهایی فتوشاپ CS۳ كه در بهار سال ۲۰۰۷ منتظر عرضه آن هستیم، برنامه اصلی اینتل به عنوان محرك بالقوه فروش‌های Mac بویژه در میان حرفه‌های خالقی كه برای سازگاری اصلی پایداری می‌نمایند، مورد رسیدگی قرار می‌گیرد.
نویسنده: Jim Dalrymple
Mac World
مترجم: آزاده ارشدی
منبع : علم الکترونیک و کامپیوتر


همچنین مشاهده کنید

روزنامه ابتکارسایت سلام نوخبرگزاری ایلناخبرگزاری فارسسایت تجارت نیوزسایت مثلث آنلاینسایت اقتصاد 24سایت اقتصادنیوزسایت رکناسایت فرادید