جمعه, ۲۵ خرداد, ۱۴۰۳ / 14 June, 2024
مجله ویستا

درمان مؤثر و مطمئن برای درمان ترس از عمل جراحی


درمان مؤثر و مطمئن برای درمان ترس از عمل جراحی
تـرس مـداوم، غیر طـبـیعی و بی جـا از عمل جراحی، باعث نـاراحتی و پریشانی خیلی از افراد است. اکثر درمان هایی هـم کـه برای برطرف کردن اینگونه ترس ها انجام می گیرد، مــعمولاً ماه هـا یا حتی سالها به طول می انجامد و گاهی اوقـات مستلزم ایـن است کـه بـیـمار برای دفعـات متـعدد در مـعـرض ترس خـود قرار گیرد. عقیده ما این است که نه تنها این کـار کـاملاً غیر ضـروری اسـت، بـلـکه بـاعـــث بدتر شدن
وضـعــیت هم می شود. و از آنجا که راه و روش های بسیار صحیح تری برای برطرف کردن این ترس ها حتی فقط در ۲۴ ساعت وجود دارد، این روش ها کاملاً بیرحمانه است.
این ترس معمولاً تاثیر بسیار شگرفی بر کیفیت زندگی افراد دارد. ممکن است باعث بروز حمله های وحشتزدگی و هراس ناگهانی شده و افراد را از کار و خانواده خود دور کند. علائم این مشکل به طور معمول عبارتند از: تنگی نفس، نفس نفس زدن، نامنظم بودن ضربان قلب، عرق کردن، حالت تهوع و دل آشوبه، و احساس کلی ترس و وحشت. البته تجربه هر فرد از این مشکل تقریباً متفاوت است و علائم این مشکل نیز می تواند در افراد مختلف، متفاوت باشد.
از آنجا که معمولاً انواع و اقسام داروهای قوی برای ترس از عمل جراحی تجویز میشود، عوارض جانبی و علائم پس کشیدن در این بیماران می تواند به طور جدی بروز کند. بعلاوه، داروها قادر به "درمان" این نوع ترس یا ترس های دیگر نیستند. ممکن است فقط موقتاً علائم را با فعل و انفعالات شیمیایی خود، خنثی کنند.
خوشبختانه راه هایی هم هست که از طریق آن بدون استفاده از دارو، در کمترین زمان، به بیمار آموزش می دهند که چطور ذهن خود را از این ترس رها کند.
● با ترس از جراحی، ارزش واقعی زندگی را مد نظر قرار دهید
اگر شما هم از عمل جراحی ترس دارید، ارزش واقعی سلامتی شما، کارتان، درستان، یا زندگی خانوادگیتان چقدر است؟ اگر بخواهید از موضوع تا حد ممکن اجتناب کنید، یعنی خودتان را تسلیم کرده اید که زندگی خود را در ترس سپری کنید، تجربیات باارزش کوچک و بزرگ زندگی را از دست بدهید، و زندگی را پیش ببرید که فقط سایه ای از زندگی واقعی است.
برای هر صاحب درآمدی، هزینه های مادی این ترس بی حساب است. زندگی کردن با ترس یعنی هیچوقت قادر نخواهید بود به طور کامل تمرکز کنید و همه ی تلاشتان را در زندگی به کار گیرید که نتیجه ی آن از دست رفتن فرصت ها، عملکرد ضعیف در کار یا تحصیل است. ترس از عمل جراحی ممکن است میلیونها تومان در کل زندگی برایتان هزینه بتراشد. اما می توانید با هزینه ای کمتر از یک بلیط سفر رفت و برگشت مشکلتان را درمان کنید.
● علت ترس از جراحی چیست؟
ترس از عمل جراحی نیز مثل بقیه ترس ها، توسط ذهن ناخودآگاه بعنوان یک مکانیسم دفاعی ایجاد می شود. در یک نقطه از گذشته فرد، احتمالاً واقعه ای مربوط به جراحی وجود داشته که باعث ایجاد این آسیب احساسی شده است. بااینکه عامل اصلی میتواند یک اتفاق واقعی در زندگی فرد باشد، اما مسائل مختلفی مثل فیلم و تلویزیون، یا مشاهده کس دیگری با این ترس، می تواند باعث تشدید وضعیت شود.
تا زمانیکه این تاثیر منفی قدرت کافی داشته باشد، ذهن ناخودآگاه به فرد تلقین میکند که این وضعیت بسیار خطرناک است و بیمار با خود فکر می کند که چطور می تواند خود را از تجربه دوباره این وضعیت دور نگه دارد.
ترس واقعی خود را به صورت های مختلف نشان می دهد. برخی از افراد آن را در همه اوقات تجربه میکنند و برخی فقط در مقابل محرک های مستقیم. بروز این وضعیت در افراد مختلف کاملاً متغیر است.
● روش درمانی ما چگونه است؟
در واقع ما کار خاصی انجام نمی دهیم، همه کارها بر گردن خود شماست. وظیفه متخصصین این است که به شما آموزش دهند کنترل خود را دوباره به دست گیرید و با ترس خود از جراحی مقابله کنید. با این روش شما به ذهن ناخودآگاهتان یاد می دهید که احساسات مختلف و مثبتی را به محرکی که این ترس را در شما ایجاد می کند، مرتبط کند.
در این روش از هیپنوتیزم استفاده نمی شود اما تکنیک های درمانی آن کاملاً آرامش بخش و لذت بخش هستند. بیماران خیلی سریع احساس راحتی می کنند. وقتی ذهن ناخودآگاه آنها یاد گرفت که چطور احساس امنیت کند و به طور صحیحی به محرک ها پاسخ گوید، برای همیشه به همان روش رفتار خواهد کرد و ترساز جراحی برای همیشه از بین خواهد رفت.
● آیا این روش کارساز است؟
اگر باخود فکر می کنید که آیا ما می توانیم بعد از فقط چند ساعت کار کردن، شما را از شر این ترس خلاص کنیم یا نه و آیا این درمان موقتی است یا همیشگی، باید بگویم که صدها بیمار با همین روش درمان شده اند. بعنون نمونه بخشی از صحبت های یکی از بیماران را در زیر آورده ایم.
"من لیسانس روانشناسی هستم اما هیچوقت نتوانستم با ترس خود مقابله کنم...چندان هم به روش های درمانی جدید روانشناسی اعتقاد ندارم به خاطر همین با کلی شک و تردید برنامه شما را سفارش دادم. وقتی برنامه ر ا شروع کردم، احساس کردم که ایده شما برای شکستن و از بین بردن محرک های منفی و ایجاد محرک های جدید مثبت بسیار مفید است. و از اینکه از روش درمانی شما استفاده کردم بسیار خوشحالم چون توانستم با این ترس ۱۵ ساله خود بالاخره مقابله کنم."
منبع : پورتال مردمان