شنبه, ۱۱ آذر, ۱۴۰۲ / 2 December, 2023
مجله ویستا

علایم جسمی افسردگی


علایم جسمی افسردگی
افسردگی می‌تواند باعث بروز علایم جسمی (فیزیكی) نیز بشود. افراد افسرده اغلب به این نتیجه می‌رسند كه آنها دارای یك بیماری جسمی هستند زیرا احساس خستگی زیاد و درد دارند. علایم جسمی افسردگی عبارتند از: مشكلات خواب، كند شدن حركات بدن و از دست دادن اشتها.
مشكلات خواب
مشكلات خواب در بیماران افسرده بسیار شایع می‌باشد و گاهی اوقات بخاطر خستگی‌ای است كه در این بیماری ایجاد میشود. اگر شما دچار افسردگی متوسط یا شدید هستید، ممكن است صبح‌ها زودتر از معمول از خواب بیدار شوید و دوباره خوابیدن، برایتان خیلی مشكل باشد. تمام افراد افسرده متوجه میشوند كه در به خواب رفتن مشكل دارند زیرا آنها دچار نگرانی هستند و ممكن است در نیمه‌های شب چندین بار از خواب بیدار شوند.
كند شدن حركات بدن
اگر شما دچار افسردگی هستید، ممكن است احساس كنید كه شبیه ماشینی شده‌اید كه گریپاژ كرده است و به سختی حركت می‌كند. شما در تمام مدت، احساس خستگی می‌كنید و انجام كارهای معمولی خانه برایتان سخت خواهد بود و به نظر می‌رسد كه هر چیزی به آهستگی و كندی انجام میشود. حرف زدن شما ممكن است آهسته، كند و یكنواخت بشود و حتی ممكن است راه رفتن و حركت كردن ما نیز آهسته و كند شد.
گاهی اوقات عملكردهای بدن نیز آهسته و كند میشوند. شما ممكن است احساس خشكی دهان نمایید و یا ایانكه دچار یبوست شوید. قاعدگی (پریود) بعضی از خانمهای دچار افسردگی، متوقف و یا نامنظم میشود.
از دست دادن اشتها
وقتی شما افسرده هستید، به میزان زیادی از وزن شما كاسته خواهد شد. غذاها به نظر شما بی‌مزه خواهند آمد و شما حتی احساس گرسنگی نیز نخواهید كرد. بعضی از افراد مبتلا به افسردگی شدید، بطور كامل دست از غذا خوردن و نوشیدن می‌كشند، اما این وضعیت به ندرت اتفاق می‌افتد.
علایم برعكس
بعضی از افراد مبتلا به افسردگی، بجای اینكه دچار علایم معمولی افسردگی مثل بدخوابی، از دست دادن اشتها و كاهش وزن شوند، دچار علایم برعكس میشوند یعنی بیشتر می‌خوابند، اشتهایشان بیشتر شده و بیشتر می‌خورند و وزنشان هم افزایش می‌یابد. اگر شما دچار خلق پایین و چنین علایمی هستید، به پزشك مراجعه نمایید چون ممكن است دچار افسردگی شده باشید.
علایم جسمی افسردگی
- مشكلات خواب (اشكال در بخواب رفتن، زود بیدار شدن از خواب در اوایل صبح، ی ازیاد خوابیدن)
- كند شدن اعمال بدنی و فكری
- افزایش یا كاهش اشتها
- افزایش یا كاهش وزن
- از دست دادن میل جنسی
- خستگی دایم
- یبوست
- اختلالات قاعدگی
سایر علایم جسمی
افسردگی می‌تواند علایمی شبیه هرگونه بیماری دیگری را ایجاد نماید. درد و احساس فشار در این بیماران شایع بوده و بیشتر در نواحی سر، صورت، پشت، سینه و شكم دیده میشود.
این افراد با درد قفسه سینه به اورژانس مراجعه می‌كنند ونگران این هستند كه ممكن است این درد به علت یك مشكل قلبی باشد، در حالیكه این درد واقعاً به علت افسردگی در آنها ایجاد میشود.
فعالیت جنسی
بسیاری از افرادی كه دچار افسردگی هستند از فعالیت جنسی پرهیز می‌كنند. دلایل زیادی برای این مسئله وجود دارد. بعضی از این افراد احساس می‌كنند وقتی كه دچار از دست دادن عواطف و احساسات شده‌اند قادر به ایجاد یك ارتباط جنسی خوب نیستند. عده دیگری از این افراد، احساس منفی زیادی نسبت به خودشان دارند كه چنین احساسی، نمی‌گذارد كه آنه ریلكس و راحت باشند. این مشكلات روانی می‌تواند منجر به ایجاد مشكلات جسمی در آنها شود. مردها ممكن است در عمل نعوظ دچار مشكل شوند و خانمها نیز ممكن است دچار خشكی مهبل شده و در هنگام مقاربت جنسی دچار درد شوند.
منبع : پایگاه الکترونیکی خدمات پزشکی ایران


همچنین مشاهده کنید

روزنامه شهروندروزنامه شرقسایت بیتوتهسایر منابعسایت ورزش سهسایت انصاف نیوزسایت دیپلماسی ایرانیسایت فرادیدسایت دنده 6سایت اصلاحات نیوز