دوشنبه, ۱ مرداد, ۱۴۰۳ / 22 July, 2024
مجله ویستا

بازگشت یک «پرنس»


بازگشت یک «پرنس»
در اینكه فرانچسكو توتی یكی از برترین بازیكنان تاریخ فوتبال ایتالیا و جهان است، هیچ شكی نیست و او با تكنیك بی بدیل خود صحنه هایی جذاب خلق می كند كه هر طرفداری را شیفته نمایش خویش می سازد. او محبوب دل هواداران رمی ها است، هوادارانی كه هنوز یاد و خاطره فالكائو، فولر، كونتی و جیانینی را از ذهن خود پاك نكرده اند و هم اكنون تمام آرزوها و خاطرات گذشته را در ساق فرانچسكو جست و جو می كنند.
او پس از پشت سر گذاشتن یك آسیب دیدگی سنگین و طولانی در جام جهانی ۲۰۰۶ به میدان رفت اما هرگز نتوانست مثل دوران اقتدارش بازی كند و بالطبع در آن شرایط لیپی با توجه به آشنایی و اعتقاد به هنر دل پیه رو در بعضی از بازی ها ترجیح داد، ستاره رمی را روی نیمكت ذخیره ها حبس كند.
با تمام این تفاسیر ردپای توتی در صعود به دیدار نیمه نهایی و نهایی مشهود است و حتی گل دقایق پایانی اش از روی نقطه پنالتی به استرالیا را می توان اوج تأثیر گذاری او در روند رو به رشد تیم ملی ایتالیا دانست كه با اعتماد به نفس بالا پشت توپ قرار گرفت و زمینه صعود به مرحله یك هشتم نهایی را فراهم ساخت. پس از جام جهانی و روی كار آمدن دونادونی، توتی اعلام كرد با توجه به خستگی مفرط و آسیب دیدگی مزمنی كه دارد ترجیح می دهد یك خداحافظی كوتاه مدت با تیم ملی كشورش داشته باشد.
در این بین شایعات و انتقادات فراوانی مطرح شد، از جمله اینكه او با سرمربی جدید اختلاف دارد اما اصل قضیه همانی بود كه اشاره شد، توتی فشار عجیبی بابت رسیدن به جام جهانی را تحمل كرده بود و با یك آسیب دیدگی و عدم آمادگی لازم در مهمترین تورنمنت جهانی فوتبال حاضر شده بود و می دانست كه با این روحیه نمی تواند دوستدارانش را راضی كند لذا تلاش و ممارست بیشتری كرد تا حداقل به عنوان یكی از ۱۱ بازیكن اصلی در زمین حاضر شود توتی مثل همیشه پیشنهادات رسیده به دفتر رییس را رد كرد چرا كه برای او پیراهن رم در اولویت قرار دارد و در فصل جاری به همراه اسپالتی كه حالا همگان به كارش در رم ایمان آورده اند از این تیم یك حریف جدی و مدعی برای اینتر در فتح اسكودتو ساخته است.
توتی در ابتدای فصل مثل همیشه آماده نبود و از دست دادن چند ضربه پنالتی حساس هم مزید بر علت شد تا منتقدانش او را به بدترین نحو ممكن زیر تیغ قرار دهند اما او مرد عمل بود. این مسأله را پس از ازدواج ثابت كرده بود و كاملاً حركات و رفتارش را عوض كرد، لذا با تمرینات فراوان به اوج آمادگی بازگشت واین روزها به همان كاپیتان مقتدر و تأثیر گذاری بدل شده كه هزاران هوادار برایش هورا می كشند.
هم اكنون با ۹ گل زده برترین گلزن تیمش و یكی از برترین گلزنان سری A لقب گرفته در حالی كه رم در مكان دوم سری A حاضر است، كوپا ایتالیا را با قدرت طی می كند و در جام قهرمانان باشگاه های اروپا هم به لطف پیروزی بر والنسیا جواز صعود به مرحله حذفی را گرفته و این نشان می دهد علاوه بر او سایر همبازیانش هم در اوج آمادگی بسر می برند و این مسأله می تواند او را امیدوار سازد كه حداقل با فتح یك جام فصل را به پایان رساند.
البته خودش بارها اعلام كرده جام قهرمانان باشگاه های اروپا تنها جامی است كه در كلكسیون افتخاراتش یافت نمی شود. لذا ترجیح می دهد اول این جام را در اختیار گیرد و پس از آن اسكودتو در اولویت دوم قرار دارد كه اگر موفق به فتح آن گردد برای دومین مرتبه، با پیراهن رم به این افتخار نایل گشته است.مراحل بازگشت او به تیم ملی طی شده و مطابق آنچه وعده داده بود در سال آینده میلادی یعنی چند ماه دیگر در صورت نیاز سرمربی و دعوت كردنش قطعاً پیراهن لاجوردی را دوباره بر تن خواهد كرد؛ چرا كه یورو ۲۰۰۸ در پیش است و بی میل نیست این عنوان ملی را (قهرمانی در عرصه این جام معتبر) در كارنامه پرافتخارش ثبت كند.
توتی هنوز از آسیب دیدگی رنج می برد اما به لحاظ روحی و روانی تا حدی به آرامش رسیده و تقویت قوای ذهنی اش باعث شده نمایش ایده آلی ارایه كند و به عنوان رهبر مركزی زمین در كنار سایر ملی پوشان رم از این تیم یك مدعی جدی برای فتح جام های مختلف بسازد، جام هایی كه دسترسی به آنها مشكل اما ممكن است و توتی تجربه و تبحر رسیدن به آن را دارد و امیدوار است در كنار سایرین كه بسیار آماده و هماهنگ نشان می دهند به افتخارات جدیدی در عرصه بازی های باشگاهی دست یابد.
منبع : روزنامه ابرار ورزشی