چهارشنبه, ۵ مهر, ۱۴۰۲ / 27 September, 2023
مجله ویستا

بچه‌های یک خدای کهتر - Children Of Lesser God


بچه‌های یک خدای کهتر - Children Of Lesser God
سال تولید : ۱۹۸۶
کشور تولیدکننده : آمریکا
محصول : پارامونت
کارگردان : رندا هینز
فیلمنامه‌نویس : هسپر آندرسن و مارک مداف، برمبنای نماش‌نامه‌ای نوشته مداف.
فیلمبردار : جان سیل
آهنگساز(موسیقی متن) : مایکل کانوِر تینو.
هنرپیشگان : ویلیام هرت، مارلی ماتلین، پایپر لاری، فیلیپ باسکو، جان ف. کلیری، فیلیپ هولمز، جرجیا آن کلاین و فرانک کارتر جونیر.
نوع فیلم : رنگی، ۱۱۹ دقیقه.


«جیمز لیدز» (هرت)، معلم بااستعداد و غیر متعارفی که به نوجوانان ناشنوا روش مکالمه را می‌آموزد، در مدرسه ناشنوایان کیتریج درشمال شرقی آمریکا مشغول به کار می‌شود. با وجود آنکه روش تدریس او چندان باب طبع مدیر مدرسه، «دکتر کورتیس فرانکلین» (باسکو)، نیست ولی موفق می‌شود با شاگردان کلاسش به خوبی ارتباط برقرار کند.«جیمز» توجهش به «سارا» (ماتلین)، دختر جوانی جلب می‌شود که از شاگردان با استعداد مدرسه بوده ولی به خاطر دوران کودکی دشوار خود، حاضر نیست حرف بزند یا لب خوانی کند. به‌رغم مقاومت‌های «سارا»، «جیمز» می‌فهمد که واکنش‌های منفی او به‌خاطر روابط نامناسبی است که در گذشته داشته است. جیمز رابطه عاطفی صمیمانه‌ای با «سارا» برقرار می‌کند. «دکتر فرانکلین» که به رابطه آن دو پی برده با «جیمز» جروبحث می‌کند و به‌دنبال این موضوع، «سارا» کار خود را ترک و زندگی جدیدی را با «جیمز» آغاز می‌کند. اما رابطه آن دو با فراز و نشیب‌های فراوانی روبه‌رو می‌شود. پس از شرکت در یک مهمانی، «سارا» از «جیمز» ایراد می‌گیرد که همیشه جلوی استقلال او را گرفته است.حالا رابطه آنان به هم می‌خورد. «سارا» از «جیمز» جدا می‌شود و نزد مادرش (لاری) که با او قهر بوده، می‌رود. «جیمز» دیوانه‌وار همه جا به‌دنبال «سارا» می‌گردد و سرانجام با اینکه می‌فهمد کجاست ولی نمی‌تواند به او نزدیک شود. در اینجا «سارا» به مادرش اعتراف می‌کند که بدون «جیمز» زندگی لطفی ندارد. در جشن فارغ‌التحصیلی مدرسه، «جیمز»، «سارا» را در انتظار خود می‌بیند. آن دو تصمیم می‌گیرند رابطه‌شان را از سر بگیرند.
* جسارت خانم هینز در برگردان نمایش‌نامه موفق مداف، با استفاده از بازیگران ناشنوا در نقش خودشان ستودنی است و کوشش او هنگامی شناساندن شخصیت «سارا» برای تبیین این معضل اجتماعی که زنان ناشنوا، رنجی مضاعف می‌برند، ارزشمند. فیلم ریشه لج‌بازی «سارا» را در رفتار ناشایست و پُرخدعه مردان نسبت به او در دوران نوجوانی‌اش جست‌وجو می‌کند و ماتلین موفق می‌شود با بازی درخشانش، تماشاگر را به گذشته و حال این شخصیت نزدیک کند. با این حال رابطه میان او و معلمش، با وجود تأکید بر تمایل «سارا» به داشتن استقلال، نامحتمل و بنابراین نجسب است. فیلم‌برداری سیل از نواحی سردسیر کانادا (مکان فیلم‌برداری فیلم)، واقعاً سرمازاست!


همچنین مشاهده کنید

سایر منابعسایت ورزش سهروزنامه آرمان ملیخبرگزاری تسنیمسایت مشرقسایت بیتوتهسایت اقتصاد 24سایت برترینهاسایت نی نی بانسایت تاپ ناز