یکشنبه, ۱۱ خرداد, ۱۳۹۹ / 31 May, 2020
مجله ویستا

کابوس پیش از کریسمس تیم برتن - TIM BURTON'S THE NIGHTMARE BEFORE CHRISTMAS


کابوس پیش از کریسمس تیم برتن - TIM BURTON'S THE NIGHTMARE BEFORE CHRISTMAS
سال تولید : ۱۹۹۳
کشور تولیدکننده : امریکا
محصول : دنیز دی‌نوی و تیم برتن
کارگردان : هنری سلیک
فیلمنامه‌نویس : کارولاین تامپسن، بر مبنای داستان و شخصیت‌هائی کار برتن
فیلمبردار : پیت کوزاچیک
آهنگساز(موسیقی متن) : دانی الفمن
نوع فیلم : رنگی، ۷۵ دقیقه، نقاشی متحرک


ـ در هالووین تاون، شهری که تمام تدارکات مراسم هالووین را در جاهای دیگر به عهده دارد، ̎جک اسکلینگتن̎ (ساراندون)، یک اسکلت حساس و رمانتیک، شخصیتی مهم و شناخته شده است. او از روال تکراری هالووین تاون خسته شده و وقتی تصادفاً از شهر خارج و با تدارکات کریسمس روبه‌رو می‌شود، هوس می‌کند به دست‌اندرکاران این جشن، که نزد مردم محبوبیت و اقبال بیشتری دارد، بپیوندد. برای این منظور ترتیبی می‌دهد تا بابانوئل ربوده شود و خودش جای او را بگیرد، البته با شگردهای خاص خودش و هدیه‌هائی که برای بچه‌های مشتاق و از همه جا بی‌خبر، نامأنوس و حتی ناخوشایند است. اما ̎جک̎ خیلی زود در می‌یابد که چندان مناسب شغل جدیدش نیست.
ـ این نقاشی متحرک سرشار از تخیل با تکنیک ̎استاپ موشن̎ عالی‌اش دنیائی شگفت‌انگیز می‌سازد که در آن هیچ‌ منظرهٔ طبیعی و نزدیک به واقعیتی وجود ندارد و این با توجه به حضور تیم برتن به عنوان خالق اصلی فیلم غیر منتظره نیست (برتن سال‌ها قبل داستان را پرورانده بود وبسیاری از طراحی‌هایش را انجام داده بود.) این آمیزهٔ اوهام و عناصر هولناک با لطافت طبع به یکی از محصولات راجر کورمن می‌ماند که وینسنت مینه‌لی کارگردانی‌اش کرده باشد. داستان تضاد میان هالووین و کریسمس آشکارا صافی ذهن برتن را نشان می‌دهد و شخصیت‌ ̎جک̎ یکی دیگر از موجودات دوست‌داشتنی اما ناجور فیلمساز سیاه ‌اندیش است که مردم نمی‌توانند به راحتی با او ارتباط برقرار کنند. بی‌شک کابوس پیش از کریسمس دلخواه کودکانی است که هالووین را بیشتر از کریسمس دوست دارند!
ـ صداها: کریس ساراندون، کاترین اوهارا، ویلیام هیکی، گلن شادیکسن، پل روبینز، کن پیج و اد آیوریهمچنین مشاهده کنید
سایت فراروروزنامه سازندگیسایت دیپلماسی ایرانیسایت اعتماد آنلاینروزنامه اعتمادروزنامه خراسانسایر منابعروزنامه شهروندروزنامه همشهریخبرگزاری ایسنا