چهارشنبه, ۶ مهر, ۱۴۰۱ / 28 September, 2022
مجله ویستا

زبیگنف پرایزنر (Zbigniew Preisner)


زبیگنف پرایزنر (Zbigniew Preisner)
زبیگنف پرایزنر (Zbigniew Preisner) در ۲۹ مارس ۱۹۵۵ در لهستان به دنیا آمد. شاید مهم‌ترین عامل شهرت وی ساخت موسیقی فیلم برای کارگردان شهیر دنیای سینما کیشلوفسکی بود که توانست وی را به دنیا معرفی نماید، هر چند موسیقی جادویی ساخته شده توسط پرایزنر به قدری زیبا بود که یکی از عوامل بسیار تاثیر گذار بر آثاری چون سه‌گانه‌های کیشلوفسکی و دیگر آثار این فیلمساز فقید بود. پرایزنر تحصیلاتش را درزمینه فلسفه و تاریخ در دانشگاه کراکف لهستان به پایان رساند و هیچگاه به‌صورت رسمی تحت آموزش موسیقی قرار نگرفت وی به‌صورت خود آموز آهنگسازی را از طریق گوش دادن به موسیقی و تنظیم قطعات از روی آثار ضبط شده فراگرفت. سبک و شیوه آهنگسازی وی را میتوان نئو رومانتیسیسم دانست؛ پاگانینی و سیبلیوس از جمله کسانی بودند که بر وی تاثیر بسیاری داشتند.
بیشترین شهرت وی برای ساخت موسیقی متن فیلم سه گانه‌های کیشلوفسکی بود؛ یک سه گانه که بر اساس رنگ‌های پرچم فرانسه و با استفاده از شعار انقلاب فرانسه آزادی، برابری، برادری بود و در ۱۹۹۳ تا ۱۹۹۴ به نام‌های آبی، سفید، قرمز به تصویر در آمد.
بعد از همکاری با کیشلوفسکی پرایزنر با قرادادی با فرانسیس فورد کاپولا به‌عنوان تهیه کننده متعهد شد تا موسیقی فیلم Secret GardenAgnieszka Holland کارگردانی از لهستان را بسازد. وی با کارگردانهای دیگری نیز فعالیت داشته است که ساخته‌هایش در جشنواره‌های مختلف توانسته است جوایزی را به‌خود اختصاص دهد همچون جایزه جشنواره فیلم سزار فرانسه در سال ۱۹۹۴ برای فیلم «قرمز» دریافت همین جایزه برای ساخت موسیقی فیلم Élisa در سال ۱۹۹۶. جایزه نقره‌ای فستیوال فیلم برلین برای فیلم
The Island on Bird Street در سال ۱۹۹۷.
وی همچنین در سال ۲۰۰۶ در قسمت فیلم کوتاه جشنواره کن به داوری پرداخت؛ اما از نکات جالب همکاری کیشلوفسکی و پرایزنر خلق آهنگساز خیالی با عنوان Van den Budenmayer بود که در سه‌گانه این آهنگساز آلمانی قرن ۱۸ و البته خیالی وجود دارد!
منبع : روزنامه فرهنگ آشتی


همچنین مشاهده کنید

سایت اقتصادآنلاینسایت رویداد 24خبرگزاری برناسایت خبرآنلاینسایت مجله شبکهسایت عصرایرانخبرگزاری ایسناسایت دیدارنیوزروزنامه همشهریسایت دیجیاتو