دوشنبه, ۲۰ آذر, ۱۴۰۲ / 11 December, 2023
مجله ویستا

ژی‌ژی - Gigi


ژی‌ژی - Gigi
سال تولید : ۱۹۵۸
کشور تولیدکننده : آمریکا
محصول : مترو ـ گلدوین ـ مایر
کارگردان : وینسنت مینه‌لی
فیلمنامه‌نویس : آلن جی لرنر، برمبنای نمایش‌نامه‌ای نوشته آنیتا لوس از رمانی نوشته کولت.
فیلمبردار : جوزف روتنبرگ و ری جون.
آهنگساز(موسیقی متن) : فردریک لو.
هنرپیشگان : لسلی کارون، موریس شوالیه، لوئی ژوردان، هرمیون جینگلد و اوا گابور.
نوع فیلم : رنگی، ۱۱۶ دقیقه.


"پاریس"، آغاز قرن بیستم. "ژی‌ژی" (کارون) با مادربزرگش، "مادام آلوارز" (جینگلد)، زندگی می‌کند که به اتفاق "مادام لیان" (گابور) می‌خواهند او را به زنی محفلی بدل کنند. "گاستون لاشال" (ژوردان) دوست خانوادگی ابتدا به "ژی‌ژی" به چشم دختری برای تفریح و وقت پرکردن نگاه می‌کند، اما به‌زودی در می‌یابد که به او دل بسته است. "مادام آلوارز" که نمی‌خواهد نوه‌اش گرفتار شود، ابتدا به "گاستون" جواب رد می‌دهد، اما سرانجام او، که زمانی دوست عموی "گاستون"، "اونوره" (شوالیه) بوده، با ازدواج "ژی‌ژی" و "گاستون" موافقت می‌کند.
٭ شاهکاری از خوش سلیقگی و لطافت طبع، اثر استادی که با لمس هر چیزی، آن را "طلا" می‌کرد. فیلم‌نامه آهنگین (که در آن کلام عادی و آواز به روانی جایگزین هم می‌شوند) و لرنر از نمایش دختر خوشگذران لوس، براساس رمان پرآوازه کولت، نویسنده نامدار فرانسوی نوشته است. مینه‌لی به کمک طراحان نابغه‌اش (میان‌شان سسیل بیتن با طراحی لباس‌هائی خارق‌العاده) یکی از کامل‌ترین و تماشائی‌ترین دنیاهایش را می‌سازد: پاریسی پرنور و شیک و نقاشی‌وار که در آن مهمترین مشغله مردم سرگرمی‌های روزانه و تمهیدات مهرورزی است. کارون و ژوردان انگ نقش‌های‌شان هستند و ترانه‌ها عالی، اما ستاره‌ای که بر تارک فیلم می‌درخشد شوالیه شیرین زبان است که حین خواندن ترانه "شکر خدا به‌خاطر دختران کوچولو" با تماشاگر از چرخه زندگی سخن می‌گوید.


همچنین مشاهده کنید

روزنامه دنیای اقتصادسایت نامه نیوزروزنامه شهروندسایت پارسینه پلاسروزنامه ایرانسایت چیدانهروزنامه تعادلسایت جمارانسایت عصرایرانسایت الف