چهارشنبه, ۵ آبان, ۱۴۰۰ / 27 October, 2021
مجله ویستا


تالاب آلمالو گلی سهند


تالاب آلمالو گلی سهند
تالاب آلمالو گلی سهند که از نوع تالاب های دریاچه ای است در ارتفاع دوهزار و ۴۰۰ متری جنوب شرق ارتفاعات سهند و با ۳۰ هکتار وسعت در بالای قله ای واقع شده است.
این تالاب به دلیل ارتفاع بالای محل استقرار خود از حوزه آبریز چندانی برخوردار نبوده و به علت عدم ارتباط به چشمه ای خاص، تنها از بارش برف و باران تغذیه می شود.
تمام سطح دریاچه و تالاب آلمالوگلی، پوشیده از انواع گیاهان آبزی بوده و فضاهای خالی بسیار کمی در گوشه و کنار آن دیده می شود.
گیاهان آبزی تالاب مزبور، محیط مناسبی برای لانه گزینی و تخم گذاری انواع پرندگان فراهم کرده به طوری که درفصول بهار و تابستان، تعدادی پرنده آبزی همچون کله سبز و چنگر را می توان در آنجا مشاهده کرد.
راه دسترسی به تالاب آلمالوگلی، جاده شوسه و کوهستانی به طول ۴۸ کیلومتری است که از غرب ۶۶ کیلومتری جاده تبریز - میانه منشعب می شود.
به دلیل رشد زیاد گیاهان آبزی و بروز پدیده دیفتریکاسیون، امکان زندگی برای ماهیان در تالاب فراهم نیست.
اراضی محدوده تالاب آلمالوگلی، محل اطراق گله های بزرگ احشام اهلی است که از جمله منابع آلاینده تالاب زیبای گسترده در دامن سهند، عروس کوهستان های ایران، محسوب می شود.
در اثر تردد بیش از حد دام ها،خاک زمین های اطراف دریاچه طبیعی آلمالوگلی به شدت کوبیده شده و بازدهی خود را برای رویش گونه های گیاهی از دست داده است.
همچنین فضولات حیوانی در سطح وسیعی از زمین های اطراف تالاب ، پوشیده شده که بااولین بارش سالانه به تالاب ، منتقل شده و به این وسیله مناسب ترین کود دراختیار گیاهان آبزی قرار گرفته و به گسترش هرچه بیشتر سطح جامعه گیاهی تالاب کمک می کند. با توجه به نکات گفته شده ، به نظر می رسد که احتمال مردابی شدن تالاب آلمالوگلی ، بزرگ ترین تهدید پیش روی این پدیده زیست آبی در سال های آتی است.
● تالاب قره قشلاق
تالاب قره قشلاق بناب به دلیل زیبایی و تنوع گونه های جانوری و گیاهی به عروس تالاب های شمال غرب کشور شهرت یافته است.
جاذبه های طبیعی بکر و دست نخورده و تنوع گونه های گیاهی، جانوری شامل آبزیان، پرندگان مهاجر و گرازهای پا کوتاه از جمله ویژگی های شناسنامه ای تالاب قره قشلاق هستند که جایگاه این زیست بوم را در بین میراث زیستی کشور تحکیم کرده اند.
تالاب و منطقه شکار ممنوع قره قشلاق با ۴۸ هزارهکتار مساحت در بین رودخانه های دایمی صوفی چای و زرینه رود و در حاشیه جنوبی پارک ملی دریاچه ارومیه واقع است.
قرارگرفتن این تالاب دربین رودخانه های آب شیرین و اتصال به آب شور دریاچه ارومیه موجب غنی شدن این تالاب ازنظر گونه های گیاهی، جانوری و آبزی هر دو محیط زیست شده و همین موضوع منحصربفرد بودن شرایط زیست محیطی آن را سبب شده است. تالاب قره قشلاق هر سال درفصل سرما، مامن هزاران پرنده مهاجراست که از دوردست ها به ویژه سرمای کشنده سیبری با خاطره خوش میزبانی سال های متمادی به این منطقه مهاجرت می کنند.
ازاین رو رقص فلامینگوها و درناها درشروع سال شمسی همواره نوید زندگی و بهار را به مردم بومی منطقه و گردشگران داخلی و خارجی بازدیدکننده از تالاب هدیه می کند.
رییس اداره محیط زیست بناب دراین ارتباط به خبرنگارایرنا می گوید: تالاب قره قشلاق، به عنوان یکی از تالاب های شاخص شمال غرب کشور بوده در زمینه حفظ گونه های جانوری از سال ۱۳۶۷ به عنوان منطقه شکار ممنوع اعلام شده است.
عباس کاردان، وجود ۱۸۵ گونه پرنده بومی و مهاجر، پستانداران متعدد، گونه های متنوع و نادرگیاهی و آبزی تالاب قره قشلاق را حاکی از غنای این زیستگاه به عنوان یکی از ذخیره گاه های اصلی طبیعی عنوان کرد.
وی افزود: تنوع زیستی قره قشلاق آن را به یکی از زیستگاههای مهم حیات طبیعی و وحشی تبدیل کرده میش مرغ، فلامینگو، درنا، اردک، غاز، انقوت و کبک از جمله پرندگانی هستند که دراین تالاب به صورت مهاجر و دایم سکونت دارند. کاردان اظهارداشت: هم اکنون ۷۰ قطعه میش مرغ که از پرندگان بسیار نادر و در حال انقراض است در تالاب قره قشلاق به حیات خود ادامه می دهند. وی از گز، نی، لویی، نخل مرداب و گیاهان خانواده اسفناج به عنوان گونه های شاخص گیاهی تالاب قره قشلاق نام برد. وی ابراز امیدواری کرد که با اختصاص بودجه های مشخص برای تالاب ها از سوی سازمان محیط زیست، گام های موثری برای صیانت از این زیستگاه ها به عنوان میراث طبیعی برداشته شود. تالاب قره قشلاق در جنوب آذربایجان شرقی و در حد فاصل شهرستان های بناب به میاندوآب و در میانه رودخانه های صوفی چای و زرینه رود واقع است.
منبع : روزنامه جوان


سایت زومیتسایت عصرایرانسایت نامه نیوزروزنامه تعادلسایت دیدارنیوزسایت فراروروزنامه آفتاب یزدسایت همشهری‌آنلاینسایت تجارت نیوزسایت تابناک