سه شنبه, ۲۷ اردیبهشت, ۱۴۰۱ / 17 May, 2022
مجله ویستا

چرا مجلس به حد نصاب نرسید؟


چرا مجلس به حد نصاب نرسید؟
هیأت رئیسه مجلس هفتم روز چهارشنبه به دلیل نداشتن حد نصاب جلسه مجلس را یکساعت و ده دقیقه زودتر تعطیل کرد.
«حمیدرضا حاج‌بابایی» عضو هیأت رئیسه مجلس هفتم در خصوص از حد نصاب افتادن جلسه چهارشنبه گفت: یکسری از نمایندگان که همراه رئیس جمهوری به اردبیل سفر کرده‌اند و عده‌ای دیگر در آستانه تولد امام رضا(ع) به مشهد سفر کرده‌اند ولی به هر حال این حضور نداشتن نمایندگان قابل توجیه نیست.
نماینده همدان افزود: حق مطلب این دست که گفته شود نمایندگان کم انصافی کردند هیأت رئیسه هم سعی کرد تا ساعت ۱۱ جلسه را ادامه دهد ولی به خاطر حد نصاب نبودن مجبور به تعطیلی جلسه شدیم.
حاجی بابایی با اشاره به اینکه در مجالس گذشته نیز چنین اتفاقاتی رخ می‌داد گفت: این حضور نداشتن نمایندگان در شأن مجلس اصولگرا نیست. وی در پاسخ به این سؤال که «آیا تمام نمایندگانی که نبودند در مرخصی به سر می‌برند؟» داشت: هیأت رئیسه معمولا به گونه‌ای به نمایندان مرخصی می‌دهد که حد نصاب لحاظ شود، آن عده که نبودند بدون اجازه رفتند.
«حسین نجابت» دیگر عضو هیأت رئیسه مجلس هفتم در پاسخ به این سؤال که وظیفه نمایندگان حضور در مجلس نیست گفت: بله، ولی گاهی مأموریت متعدد وجود دارد، زیرا نمایندگان در جلساتی که ناظر هستند مأموریت‌های متعددی انجام می‌دهند بنابراین شاید نتواند در جلسه حضور یابند.
نماینده تهران افزود: یکی از مسایل هم حضور یکی، دو هیأت پارلمانی و حضور نمایندگان عضو آن جلسه بوده که با ساعت جلسه علنی تداخل داشته است.
نجابت در پاسخ به اینکه یعنی این حضور نداشتن نمایندگان با هیأت رئیسه هماهنگ شده گفت: وقتی هیأت‌های پارلمانی تقاضای دیدار می‌‌کنند عده‌ای از نمایندگان به خارج از صحن می‌روند و جلسه از حد نصاب خارج می‌شود. وی در پاسخ به این سؤال که گفته می‌شود حضور نداشتن نمایندگان برای کارهای تبلیغاتی زودهنگام در حوزه‌هایشان است اظهار داشت: نه خیر اینگونه نیست زیرا برای کارهای تبلیغاتی زود است.
اما «احمد بزرگیان» نماینده سبزوار در این خصوص گفت:‌ نماینده موظف است در جلسه حضور یابد زیرا جای نماینده در ملجس است نه هیچ جای دیگر.
عضو فراکسیون اکثریت افزود: روز جلسه علنی نماینده باید در جلسه باشد و در کمیسیون نیز حضور یابد هیچ جای دیگر توجیه‌پذیر نیست.
وی در پاسخ به این سؤال که الان هیأت رئیسه چه باید بکند که اتفاق این چنین رخ ندهد اظهار داشت: هیأت رئیسه اسامی غایبین به رسانه‌ها اعلام کنند.
«سیدجلال یحیی‌زاده» نیز در پاسخ به اینکه در حالی که مهمترین لایحه برای مردم (لایحه مسکن) در دستور کار مجلس قرار دارد و حضور نیافتن نمایندگان باعث تعطیلی جلسه می‌شود گفت:‌ مقصر این مسأله از نظر ما هیأت رئیسه مجلس هفتم است زیرا آنها هستند که مرخصی می‌دهند و یا طبق آیین‌نامه اسامی غایبین را از تریبون اعلام کنند.
وی اظهار داشت: اگر امروز یا هر روز دیگر آیین‌نامه اجرا می‌شد صریحا این اسامی اعلام می‌شد طبیعتا این نمایندگان متوجه می‌شوند اگر بروند دنبال کارهای تبلیغاتی با اعلام اسامی آنها آن تبلیغات از بین می‌رود مسلما شاهد این بی‌نظمی‌ها نبودیم.
یحیی‌زاده تأکید کرد: حق نمایندگان حاضر در رسانه این است که اسامی غایبین در اختیار آنها قرار گیرد.
او خاطرنشان کرد: در هنگام مهمترین کار سالانه مجلس که تصویب بودجه است مطمئنا وضعیت از این هم برتر می‌شود آن وقت باید مردم بیایند داخل مجلس و برای بودجه تصمیم‌گیری کنند.
منبع : خبرگزاری آفتاب


همچنین مشاهده کنید

سایت نمناکسایت فرادیدخبرگزاری تسنیمسایت فراروسایت دیپلماسی ایرانیسایت زومیتسایر منابعروزنامه آفتاب یزدسایت مثلث آنلاینسایت دیدبان ایران