سه شنبه, ۲۱ آذر, ۱۴۰۲ / 12 December, 2023
مجله ویستا

Crash Recovery


Crash Recovery
این مبحث را با این سوال آغاز می‌کنیم که آیا شما ترجیح می دهید برای احیای مجدد اطلاعات از یک نرم‌افزار Crash Recovery استفاده کنید یا به همان هارد معیوب اکتفا نموده و با گرفتاری از اطلاعات آن استفاده می‌کنید؟ اگر در پاسخ به این سوال دچار تردید هستید، کمی به موضوع جدی‌تر نگاه کنید. در جامعه ای که بنای آن اطلاعات دیجیتال می‌باشد امکان دارد در اثر یک حادثه پیش بینی نشده، اطلاعات دچار مشکل شوند.کاربران محتاط با تهیه نسخه پشتیبان از دیتاهای مهم، خود را در مقابل چنین احتمالاتی محفاظت می‌کنند. در بیشتر مواقع،‌ درایو وقتی دچار عیب می‌شود که یکی از قطعات سخت‌افزاری دستگاه ذخیره کننده یا یکی از اجزای سیستم عامل دچار اشکال شده باشند. در چنین شرایطی کاربر دسترسی به اطلاعات نخواهد داشت و این مسأله مهمی است که دیتا در داخل درایو در یک شرایط خوب باقی بماند. نرم‌افزارهای مخصوص Crash Recovery، دیتا را از معرض چنین خطراتی نجات می‌دهند.
● نرم‌افزار Ontrack Easy Recovery Lite ۶.۱
اگر هارد در یک سیستم دچارمشکل شود این مسأله باعث نگرانی کاربر می‌گردد ولی بدتر از آن زمانی است که نرم‌افزار مخصوص Crash Recovery نیز دچار نقص گردد.
برنامه Easy Recovery ، به کندی محتویات درایو را اسکن کرده و امکان جستجوی مرحله‌ای را فراهم می‌سازد. این برنامه جزئیات هر یک از فایل‌های درخواستی را لیست می‌نماید. در عملیات بازیافت (Restore)، علامت AG نشان دهنده آن است که فایل دارای کیفیت خوبی است و علامتD نشان دهنده پاک شدن فایل است.
برنامه EasyRecovery میتواند در هر مرتبه حداکثر تعداد ۲۵ فایل را بازیافت( Restore ) کند.
فارغ از قابلیت‌های عملیاتی بازیابی اطلاعات (Crash Recovery) ، برنامه Easy Recovery Lite دارای چندین قابلیت دیگر جهت بازیافت دیتا می‌باشد . این برنامه دارای قسمتی جهت بازیافت فایل‌هایی می‌باشد که به صورت تصادفی پاک شده باشند.همچنین دارای قسمت بازیافت فایل‌های فرمت شده نیز می‌باشد منظور فایل‌هایی که از درون درایو فرمت شده باشند.
برای بررسی بیشتر قابلیت‌های این نرم‌افزار به آدرس www.ontrack.com/easyrecoverylite سربزنید.
● نرم‌افزار Recover it all
معمولا نرم‌افزارهای Crash Recovery برنامه‌هایی هستند که توسط کاربران با تجربه مورد استفاده قرار می‌گیرد.
در بین نرم افزارهای Crash Recovery ، برنامه Recover it all در سطح بالاتری قراردارد و بیشتر مورد توجه کاربرانی می‌باشد که به برنامه قوی‌تری نیاز دارند.
این برنامه فاقد آیکون‌های غیرضروری برای کاربران است. اما در عوض دارای منوهایی برای کارهای پیشرفته‌ مانند مشخصه های LBA ، درایو ریشه (root drive) ، شکل هندسی درایو (Drive Geometry) و Physical ID است.
از قابلیت‌های دیگر این نرم‌افزار این است که می‌تواند جداول پارتیشن معیوب و سکتورهای بوت را تعمیر نماید. همچنین به کمک آن می‌توان محتویات درایو معیوب را به دستگاه دیگر کپی کرد. برنامه Recover It All نمی‌تواند سیستم عامل Dos را پشتیبانی کند بنابراین کاربران باید از طریق سیستم عامل ویندوز اقدام به راه اندازی این برنامه نمایند و این مسأله‌ای است که بعد از معیوب شدن هارد، استفاده از این برنامه غیر ممکن می‌کند.
● نرم‌افزار Norton Save & Restore
بیشتر کاربران امروزی در حین مواجهه با مشکلات مختلف نرم‌افزاری به محصولات Symantec رجوع می‌کنند. این کمپانی در زمینه بازیافت اطلاعات ، اقدام به تولید چندین نرم‌افزار نموده است که یکی از بهترین آنها Norton Save & Restore می‌باشد. این نرم‌افزار دارای تمام قابلیت‌هایی که یک نرم‌افزار بازیافت لازم است داشته باشد، می‌باشد.
عملکرد این برنامه به این صورت است که هرگاه درایوی دچار مشکلی شود، کاربر آن درایو را توسط نرم‌افزار انتخاب و سپس وارد محیط Recover My Computer Wizard می‌شود. در طی مراحل کاربر می تواند دیتا را از درایو صدمه دیده خارج سازد.
نرم‌افزار Save & Restore علاوه بر قابلیت‌های بازیافت می‌تواند بکاپ‌گیری زمانبندی شده را نیز پشتیبانی کند. همچنین به کمک این نرم‌افزار می‌توان نسخه‌ای از تمام محتویات یک درایو را در درایو دیگر کپی کرد، اما مهمترین اشکال این نرم‌افزار این است که قسمت‌های Crash Recovery باید قبل از صدمه دیدن درایو روی سیستم نصب باشد. اشکال دیگر برنامه این است که سیستم به منظور راه اندازی این برنامه باید به ۲۵۶ مگابایت حافظه مجهز باشد.
با استفاده از این نرم افزار کاربر می تواند در زمان از کار افتادن غیر منتظره هارد، سیستم را مجدد reboot و به راحتی با قراردادن CD بوت کامپیوتر را مستقیماً از طریق CD استارت نماید و اطلاعات را بازیابی کند.
برنامه فوق در هر مرحله از فرایند بازیافت اطلاعات، کاربر را راهنمایی می‌کند بطوریکه پس از عملیات اسکن درایو کاربر می‌تواند محتویات درایو را ببیند.
این برنامه در مقایسه با برنامه Norton Save & Restore قیمت بیشتر و کیفیت پایین‌تری دارد.
● آماده باش
صدمه دیدن درایوهای هارد بصورت غیر منتظره بوجود می‌آید. این بدان معنا است که کاربران زمانیکه سیستم به خوبی کار می‌کند، می‌توانند با نصب برنامه‌های بازیافت از سیستم و اطلاعات خودشان در مقابل صدمات احتمالی مراقبت کنند و از عواقب بد آن جلوگیری نمایند.
این کار باعث می‌شود پس از صدمه دیدن درایو ،فایل‌های بیشتری را از خطر پاک شدن نجات دهید
مجید طاهری کنجین
منبع : رایانه خبر


همچنین مشاهده کنید

سایت برترینهاسایت جهان صنعت نیوزوبگردیسایت تابناکسایت اکوایرانسایت مشرقسایت ورزش سهخبرگزاری صدا و سیماسایت دیدبان ایرانخبرگزاری تحلیل بازار