سه شنبه, ۱۲ مرداد, ۱۴۰۰ / 3 August, 2021
مجله ویستا


مثل سیمین


مثل سیمین
همیشه فكر می‌كردم كه چرا بعد از این همه سال مثل سیمین كم داریم. زنی كه باسواد باشد، هنرشناس باشد، دیدش باز باشد و متجدد و مدرن باشد و بخواهد به روز باشد.
در آن دوران، دوران كودكی، نوجوانی و جوانی‌ام كه سالیان سال از آن می‌گذرد، مجذوب زبان شیرین، روحیه طناز و متجددبودنش بودم. برایم نمونه كامل یك زن مستقل و آزاده بود. او در عین آزادگی و حفظ استقلا‌ل، همسری تسلیم، فداكار و مدبر بود.
در بحث‌ها مشاجرات روشنفكری، همیشه در نهایت حرف حرف جلا‌ل بود، اما جلا‌ل خوب می‌دانست كه حق با سیمین است! بلد بود به روی خودش نیاورد و همین، این رابطه را قشنگ می‌كرد و من كه دختر جوان نظاره‌گری بودم، این بده‌بستان عاشقانه را دوست داشتم.
جلا‌ل، سیمین را خیلی قبول داشت و به سواد و شعور او بسیار احترام می‌گذاشت و از داشتن چنین همسری به خود می‌بالید. یادم می‌آید چندین بار از او شنیدم كه می‌‌گفت: زن یعنی زن من.
راستی< !سووشون> را چند بار خوانده باشم خوب است؟ و راستی چند بار خودم را جای زری گذاشتم و شدم زری؟ چند بار به زری گفتم: گریه نكن خواهرم، در خانه‌ات درختی خواهد رویید و درخت‌هایی در شهرت و بسیار درختان در سرزمینت.>
زنی خوشبین، مثبت و خوشدل. سیمین دانشور زن <قدری> است. (نمی‌دانم چرا این‌قدر از این كلمه قدر خوشم می‌آید، به‌خصوص كه آن را برای این زن به‌كار ببرم.) او می‌تواند نمونه و الگویی باشد برای دختران و زنان ما.
برای من كه نمونه بود. همیشه دوستش دارم.
لیلی گلستان
منبع : روزنامه اعتماد ملی


همچنین مشاهده کنید
خبرگزاری اسپوتنیکسایت نامه نیوزروزنامه ابتکارخبرگزاری ایسناروزنامه شرقسایت مشرقخبرگزاری ایرناسایت تجارت نیوزسایت رویداد 24سایت الف