جمعه, ۷ مهر, ۱۴۰۲ / 29 September, 2023
مجله ویستا

مراقبت‌های بهداشتی جامعه


بهداشت متأثر از عوامل متعددى مانند؛ غذاى کافي، مسکن، بهسازى اساسي، شيوهٔ زندگى سالم، حفاظت در برابر خطرهاى زيست‌محيطى و بيمارى‌هاى واگير و مرزهاى بهداشت فراتر از محدودهٔ تنگ مراقبت‌هاى پزشکى گسترده است. و با اين ترتيب آشکار مى‌شود که مراقبت بهداشتي چيزى بيشتر از مراقبت پزشکي است. مراقبت‌ بهداشتى دربرگيرندهٔ گروهى از: خدماتى که به افراد و جوامع به‌وسيلهٔ متخصصان يا کارکنان خدمات بهداشتى ارائه مى‌شود و مقصود از آن ارتقاء، حفظ، پايش و بازگرداندن سلامتى است.
اصطلاح مراقبت پزشکى مترادف مراقبت بهداشتى نيست، بلکه به‌طور عمده به آن دسته از خدمات شخصى اطلاق مى‌شود که به‌طور مستقيم به‌وسيلهٔ پزشکان ارائه يا در نتيجهٔ دستور پزشکان انجام مى‌يابد. دامنهٔ مراقبت‌هاى پزشکى از مراقبت در خانه تا بسترى کردن در بيمارستان گسترده است. مراقبت پزشکى زيرمجموعه‌اى از نظام خدمات بهداشتى است.
مراقبت‌هاى بهداشتى يک حق عمومى است و دولت مسؤول ارائهٔ اين خدمات به‌طور برابر براى همهٔ مردم مى‌باشد. اين حقوق تقريباً توسط همهٔ دولت‌هاى جهان به رسميت شناخته شده و در قوانين اساسى تصويب شدهٔ آنها گرامى داشته شده است.


همچنین مشاهده کنید

سایت اقتصادنیوزسایت جهان صنعت نیوزسایت الفخبرگزاری ایسناروزنامه ابتکارسایت نورنیوزخبرگزاری تسنیمسایت فرادیدخبرگزاری ایرناخبرگزاری صدا و سیما