دوشنبه, ۷ فروردین, ۱۴۰۲ / 27 March, 2023
مجله ویستا

املاح موردنیاز برای مرغ‌های تخمی


- کلسيم و فسفر:
کلسيم موردنياز مرغ‌هاى تخمى بسيار زياد است زيرا مقادير زيادى از آن بايد صرف ساختن پوسته تخم‌مرغ گردد. همچنين کلسيم در خاصيت جوجه درآورى تخم‌مرغ تأثير فراوانى دارد. در مورد مقدار فسفر مطالعات فراوانى نشده ولى نشان داده شده است که استفاده مقدار زياد فسفر در فرمول غذائى سبب افزايش استفاده از کلسيم در مرغ‌ها مى‌شود. از اين‌رو در فرمول غذائى طيور بايد ميزان کلسيم و فسفر با هم مورد کنترل قرار گيرند.
يک مرغ معمولى که در حدود ۲۰۰ تخم‌مرغ ساليانه مى‌گذارد ۴۰۰ گرم کلسيم مجموعاً براى ساختن آنها به‌کار مى‌برد اين ميزان در حدود ۱۳-۱۵ برابر بيشتر از مقدار کلسيمى است که در داخل بدن او وجود دارد. اگر جيره غذائى داراى کمبود کلسيم باشد مرغ فقط مى‌تواند براى ۳-۵ تخم‌مرغ از کلسيم بدن خود را صرف کند سپس تخمگذارى پائين مى‌آيد و حتى قطع مى‌گردد. از اين‌رو وجود مقدار لازم کلسيم در جيره غذائى ضرورت اساسى دارد.
آزمايشات مختلف نشان داده است که مقدار مناسب کلسيم در جيره غذائى بستگى به عوامل زير دارد:
۱. تعداد تخم‌مرغى که توسط مرغ گذارده مى‌شود.
۲. مقدار غذائى که خورده مى‌شود.
۳. فسفر موجود در جيره غذائي.
براى تأمين کلسيم معمولاً مواد حاوى کلسيم را به فرمول غذائى اضافى مى‌کنند و مقدارى از آن را به‌صورت سنگ‌ريزه يا صدف و سنگ‌هاى آهکى به‌طور آزاد در اختيار مرغ‌ها مى‌گذارند.
اگر فرمول غذائى داراى مقدار کافى فسفر نيست در چنين مواقعى بايد از پودر استخوان و دى‌فلورينات فسفات (Defluorinate Phosphat) و مواد ديگر حاوى فسفر مانند دى‌کلسيم و منوکلسيم فسفات استفاده نمود و کمبود آن را تأمين کرد.
- سديم و کلر:
مقدار نمک طعام براى مرغ‌هاى تخمى مشابه مقدارى است که براى جوجه‌ها در نظر گرفته مى‌شود. معمولاً مناسب‌ترين درصد نمک طعام براى مرغ‌هاى تخمى بين ۲۵/۰-۴/۰ يا حد متوسط ۰/۳ درصد مى‌باشد.
- منگنز:
مقدار احتياج مرغان تخمگذار به منگنز ۱۵ ميلى‌گرم در هر پوند يا ۳۳ قسمت در هر ميليون است. ولى مطالعات جديد نشان داده است در فرمول‌هائى که انرژى آنها زياد است مقدار ۱۵ قسمت در هر ميليون کافى است.
- املاح ديگر:
وجود ۱-۵ قسمت يد در هر ميليون قسمت جيره غذائى کافى است. افزايش آهن و مس و پتاسيم به جيره غذائى ضرورى است معمولاً براى تأمين املاح غيرضرورى طيور از اضافه نمودن مکمل‌هاى تجارتى با فرمول خاصى که در بازار وجود دارد استفاده مى‌شود.


همچنین مشاهده کنید

خبرگزاری ایسناسایت انتخابسایت فرادیدخبرگزاری برناسایت برترینهاروزنامه تعادلسایت اقتصاد 24سایت بیتوتهروزنامه همشهریسایت جهان صنعت نیوز