چهارشنبه, ۱۳ مرداد, ۱۴۰۰ / 4 August, 2021
مجله ویستا

استانداردهای ساختمان


  استانداردهاى ساختمان
مطمئن شويد که همهٔ فضاى ساختمان جديد براى کتابخانه است. و از نظر سازه و مصالح ساختماني، با بهترين معيارهاى ايمنى و مقاومت در برابر حريق تناسب دارد. طراحى ساختمان کتابخانه بايد متناسب با جغرافياى منطقه‌اى و آب و هواى محلى باشد. در اين مورد ممکن است خطر طغيان رودخانه‌هاى اطراف، يا خطر طوفان‌هاى گرمسيري، وجود داشته باشد و در بعضى نقاط جهان ساختمان‌ها بايد در مقابل زلزله مقاوم شوند. در مناطقى که شرايط گرما يا سرما مشکل آفرين است، عايق‌بندى و کانال‌کشى مخصوصاً مى‌تواند مهم باشند. در يک آب و هواى مرطوب سقف شيب‌دار ممکن است در صدر ويژگى‌هاى ساختمان شما باشد. در اين مورد مى‌توانيد با کارشناسى سازمان تحقيقاتى ملّى ساختماني، مشورت کنيد.
توصيه‌ها:
- به‌جز لوله‌هاى مربوط به سيستم خودکار اطفاء حريق، لوله‌هاى آب و فاضلاب نبايد در محوطه مخزن باشند. در چنين سيستمى مى‌توان از نوعى لولهٔ آب که حساسيت آن در برابر خوردگى و شکست اتصالات دقيقاً ارزيابى شده است، استفاده کرد.
- بايد تعداد کافى شيرفلکه در سيستم منبع‌ آب تعبيه شود تا در صورت نشت يا ترکيدگى لوله يا هر علت ديگر، بتوان جريان آب را قطع کرد. اگر از شلنگ آب براى اطفاء حريق استفاده مى‌کنيد توصيه مى‌شود که دريچه‌ها را براى جلوگيرى از نشتى در سيستم، عايق‌بندى نمائيد.
- در نواحى که منبع آب تعبيه شده بايد يک محوطهٔ گودال مانند در پايين‌تر از سطح ذخيرهٔ آب وجود داشته باشد. به‌طورى که نشت آب به‌راحتى بتواند به آن سرازير شود. پمپ چاه را مى‌توان در پائين‌ترين سطح چاه (جائى که فاضلاب نباشد) تعبيه کرد. پمپ‌هاى چاه را مى‌توان با گيرنده‌هائى که خود به خود فعال مى‌شوند، مجهز کرد و براى آنها زنگ خطرهائى نصب کرد که فعاليت هر يک را نشان دهد.
- درهاى پشتي، مانند درهاى خروج اضطرارى يا درهاى اصلى خدمات را که مورد استفاده نيستند مى‌توان از بين برد. مى‌توان درهاى اصلى پشتى را به طرف بيرون باز کرد تا در وضع اضطرارى تخليه سريع انجام شود. معمولاً درهائى که به طرف بيرون باز مى‌شوند با لگد راحت‌تر باز مى‌گردند. در صورتى که بايد لوله‌ها در جهت بيرونى ساختمان باشند، لازم است آنها را پوشاند يا محکم نمود. همچنين استفاده از ميله يا نردهٔ ايمنى براى درها، پنجره‌‌ها و نورگيرهاى پوشيده از طرف خيابان نيز، توصيه مى‌شود.
- قفل درهاى خارجى را بعد از مدتى بايد عوض کرد. استفاده از قفل‌هاى دو سيلندر توپي، توصيه مى‌شود.
  سيستم‌هاى هشداردهنده
مطمئن شويد که ايمنى ساختمان اصلى با اندازه و ارزش منابع، متناسب است و در نظر داشته باشيد که سيستم‌هاى هشدار اتوماتيکى لازم هستند. هر ساختمان مشکلات خاص خود را دارد، دربارهٔ اين مسئله با مسؤولان طراحى ساختمان و دست‌اندرکاران تغييرات اساسى در آن، مفصلاً گفتگو کنيد. بخش بزرگى از آتش‌سوزى کتابخانه‌ها بر اثر حريق ناشى از کار افتادن سيستم به بار آمده است.
توصيه‌ها:
- در صورتى که در ساعات غيرکاري، سيستم ايمنى يا نگهبان، نمى‌تواند از کتابخانه مراقبت کافى نمايد، بايد ساختمان به سيستم مهاجم خودکار يا سيستم دزدگير متصل به يک دستگاه نظارت مرکزى (تا حد ممکن چند کيلومتر دورتر از ساختمانِ تحت حفاظت) مجهز شود، که در اين صورت موقع تعطيلى کتابخانه هر علامت خطرى را دريافت مى‌کند. در اين مواقع لازم است اخطارها تنها به قسمتى از ساختمان که در معرض خطر است، يا قسمتى از ساختمان که با ارزش‌ترين منابع کتابخانه در آنجا حفظ مى‌شود، نصب گردد.
- توصيه مى‌شود سيستم‌هاى خودکار اعلام حريق همراه با دودياب باشد. ممکن است پيدا کردن محل دقيق آتش در يک ساختمان بزرگ، طول بکشد، لذا به‌کارگيرى سيستم نظارت خودکار که تحريک هر يک از گيرنده‌ها را نشان مى‌دهد، بهتر است. علاوه بر آن، سيستم‌هاى خودکار اطفاء حريق را نيز مى‌توان نصب کرد. معمولاً اين سيستم‌ها آب‌پاش هستند، ولى سيستم‌هاى گازى نيز براى اهداف خاص استفاده مى‌شود. براى کتابخانه سيستم‌هاى آب‌پاش با کنترل متمرکز، توصيه مى‌شود. اين نوع سيستم‌ها طورى طراحى شده است که آب فقط به قسمت آتش‌گرفته پاشيده مى‌شود. بايد احتمال صدمه‌رسانى آب، ناشى از اقدامات غيرضرورى با آب‌پاش‌ها را در برابر احتمال خطر خارج از کنترل آتش، در نظر بگيريد.
- اگر سيستم‌هاى خودکارِ کشف يا جلوگيرى از حريق نصب شده باشد، مى‌توان آنها را به قفل‌هاى الکترومغناطيسى درها وصل کرد، به‌طورى‌که درها فقط با فشار دادن زنگ خطر قطع برق يک نقطه از کتابخانه، باز شوند.
- مى‌توان روى منابع آب زنگ‌هاى خطر ميزان‌سنج جريان آب تعبيه کرد تا ميزان هدر رفتن آب و نيز ساير خطرهاى تهديدکنندهٔ مخزن آب را، نشان دهد.


همچنین مشاهده کنید
سایت عصرایرانسایت تجارت نیوزروزنامه شهروندسایت انتخابروزنامه شرقسایت ارانیکوسایت الفسایت ورزش سهروزنامه دنیای اقتصادروزنامه توسعه ایرانی