چهارشنبه, ۱۷ آذر, ۱۴۰۰ / 8 December, 2021

انواع ساچمه رولبرینگ و یاتاقان

ماشین آلات صنعتی نیروی محرکه خود را از احتراق موتور های دیزلی که با سوخت های فسیلی مانند گازوئیل کار می کنند بر رویمیل لنگ که دارای حرکت دورانی دارد دریافت می کنند. انواع ماشین آلات راهسازی و معدنی، جرثقیل های، کامیون ها و لیفتراک ها و ماشین آلات کشاورزی به این صورت کار می کنند. برخی دیگر از ماشین آلات صنعتی الکتریکی دارای الکتروموتور هایی هستند که با تبدیل انرژی الکتریکی به انرژی جنبشی نیروی محرکه را تولید می کنند. در تمامی این انواع ماشین آلات در واقع یک شافت و یا میل لنگ دوار است که عامل انتقال انرژی جنبشی می باشد و هر شافت دواری نیاز به نوعی یاتاقان شامل بلبرینگ و رولبرینگ در تعلیق بار دارد.
رولبرینگ نوعی از یاتاقان بلبرینگ نوعی از رولبرینگ می باشد که نقش تعلیق دهنده در اتصال محور های دوار را ایفا می کنند. رولبرینگ با هدف تعلیق بار و کاهش میزان اصطکاک و ممانعت از سایش دو قطعه فلزی بر روی یکدیگر که حرارت و به دنبال آن ذوب شدگی قطعات یعنی شافت و سیت را بر عهده دارد. رولبرینگ ها در دو نوع اصلی شامل رولبرینگ های محوری (اتصال شافت های عمودی) و رولبرینگ های شعاعی (اتصال شافت های افقی) دسته بندی می شوند. در زیر به دسته بندی دقیق تر رولبرینگ ها بر حسب نوع باری که تعلیق می کنند می پردازیم و انواع ساچمه های رولبرینگ ها و قابلیت های هر یک را شرح می دهیم.

انواع ساچمه رولبرینگ و یاتاقان

ساچمه های رولبرینگ
یکی از ساده ترین روش دسته بندی رولبرینگ ها بر حسب نوع و شکل هندسی ساچمه های آنها می باشد. طراحی های مختلف ساچمه قابلیت های متفاوتی را برای رولبرینگ در تعلیق میزان بار، درجه آزادی و میزان سایش سطحی به دنبال خواهد داشت. در واقع ساچمه رولبرینگ و قفسه نگهدارنده دو بخش اصلی تمامی انواع رولبرینگ شامل بلبرینگ ها می باشند که در اغلب طراحی ها برای تعلیق بهتر بار از رینگ هایی نیز در دو طرف ساچمه آن استفاده می شود.
رولبرینگ استوانه ای : دارای ساچمه هایی به شکل استوانه ای بوده که بالاترین میزان بار چه شعاعی و چه محوری را تعلیق می کند. تماس سطحی ساچمه استوانه ای بر روی رینگ خطی بوده و درجه آزادی کمی را پدید می آورد. رولبرینگ استوانه ای هم بصورت شعاعی و هم بصورت کف گرد مصرف می شود.
رولبرینگ بشکه ای : یکی از مدرن ترین طراحی های رولبرینگ صنعتی رولبرینگ های ساچمه بشکه ای می باشند که قابلیت هایی شبیه به بلبرینگ از نظر درجه آزادی و اصطکاک کم و شبیه به رولبرینگ های استوانه ای در تعلیق بار دارند. رولبرینگ بشکه ای امروزه بر روی انواع ماشین آلات صنعتی از جمله ماشین آلات معدنی و راهسازی مورد استفاده قرار می گیرد.
رولبرینگ مخروطی : این نوع رولبرینگ برای اولین بار توسط برند TIMKEN معرفی شده و دارای قابلیت تعلیق بار های ترکیبی هم بصورت شعاعی در تمامی جهات و بار محوری در یک جهت را دارد. قابلیت های تعلیق بار رولبرینگ مخروطی بر حسب زاویه اتصال و طراحی قفسه رولبرینگ متفاوت می باشد.
بلبرینگ : همانگونه که گفته شده بلبرینگ با داشتن ساچمه های کروی شکل خود نوعی رولبرینگ می باشد که دارای کاربری گسترده در اتصالات شافت ها در صنایع بوده و هم در نوع شعاعی شامل بلبرینگ شیار عمیق، بلبرینگ تماس زاویه ای، بلبرینگ خود تنظیم و هم در نوع محوری به شکل بلبرینگ کف گرد تولید می شود.