دوشنبه, ۳۱ خرداد, ۱۴۰۰ / 21 June, 2021

چرا آموزش مالی برای همه ضروری است؟

امور مالی در هر تصمیم تجاری دارای اهمیت است. از برنامه‌ریزی‌ها، بودجه‌بندی و... تا چارچوب‌های مالی و ریسک‌های مرتبط با بیزینس و مدیریت هزینه‌ها، پس آموزش مالی برای کسب و کار بسیار مهم و ضروری است.
اگر هدف‌ شما کسب ثروت و داشتن امنیت مالی و آسودگی خاطر است، یادگیری سواد مالی برایتان ضروری است. هیچ راه دیگری وجود ندارد. بهترین سرمایه‌گذاری که می‌توانید انجام بدهید روی خودتان و آموزش مسائل مالی است؛ زیرا:

• سودی ایجاد می‌کند که کسی در زندگی نمی‌تواند آن را از شما پس بگیرد
• افزایش درآمد
• افزایش سود بازگشتی از سرمایه‌گذاریتان
• افزایش کیفیت زندگیتان
• امنیت مالی هنگام بازنشستگی
• امنیت سرمایه در برابر ریسک های احتمالی سرمایه گذاری
• آسودگی خاطر از مسائل مالی

پس چرا همه به‌دنبال کسب مهارت‌های مالی نیستند؟
چون این کار نیازمند صرف زمان و تلاش است. اگر زمان کافی را صرف این موضوع کنید، می‌توانید از تمام مزایای اشاره ‌شده بهره‌ مند شوید. همه می‌دانند یادگیری مسائل مالی، تصمیمی ارزشمند و مفید است، اما انجام آن چندان آسان نیست. هر چند تصمیم چندان دشواری نیست، اما خیلی‌ها هستند که نمی‌توانند تصمیم درست را بگیرند.
در ادامه، به مواردی اشاره خواهیم کرد که چرا آموزش مالی بهترین سرمایه‌گذاری است.

۱. اغلب توصیه‌هایی که می‌شنوید می‌تواند راه کاملا اشتباهی باشد.
بگذارید این مورد را با مثالی برایتان توضیح دهیم.
متخصصی می‌گوید سرمایه‌گذاری‌های متنوع انجام دهید تا ریسک خود را کاهش دهید. متخصص دیگری می‌گوید این تصمیمی اشتباه است که شما را در سطح متوسط نگه می‌دارد.
متخصصی می‌گوید اول بدهی‌های خود را تسویه کنید و دیگری می‌گوید از بدهی‌ها برای ایجاد ثروت بهره ببرید. یک متخصص می‌گوید بازار سهام کلید به‌دست آوردن ثروت است و دیگری می‌گوید که اغلب میلیونرها از بازار املاک می‌آیند.

چرا آموزش مالی برای همه ضروری است؟


چطور می‌توان نحوه‌ی درست سرمایه‌گذاری را یاد گرفت؛ وقتی خود کارشناس‌ها هم با یکدیگر توافق ندارند؟
هر کارشناسی طوری صحبت می‌کند که انگار فقط یک راه برای رسیدن به موفقیت وجود دارد. واقعیت این است که شما هر بار توصیه‌ی سرمایه‌گذاری می‌شنوید، باید بدانید که هر نوع سرمایه‌گذاری یک جنبه مثبت و یک جنبه منفی دارد و این موضوع به موقعیت سرمایه‌گذاری بستگی دارد. گاهی‌اوقات خوب است که خود را بدهکار کنیم تا یک سرمایه‌گذاری خوب انجام بدهیم، ولی گاهی‌اوقات باید بدهی‌های موجود را تسویه کنیم.
برای سرمایه‌گذاری در زمینه‌های ارز دیجیتال و سایر بازارهای مالی به وبسایت آکادمی ربیعی مراجعه کنید.

۲. برای سرمایه‌گذار تنها یک راه وجود ندارد
اغلب در دوره‌های آموزشی به شما می‌گویند که یک راه‌حل برای همه وجود دارد. یک راه حل طلایی!
ولی باید بدانید که راه‌های مختلفی برای سرمایه‌گذاری‌های سودآور وجود دارد و منابع زیادی هم هستند که می‌توانید از آنها یاد بگیرید. چیز جدیدی وجود ندارد و هیچ بازاریابی هم نیست که یک استراتژی خاص به شما یاد بدهد. اگر نمی‌خواهید کلی پول برای شرکت در این سمینارهای گران‌قیمت صرف کنید، بهترین کار این است که به منابع آموزشی مختلفی که در سطح وب وجود دارند، مراجعه کنید.
توصیه‌هایی که در مسائل مالی می‌شنوید، اغلب عمومی هستند شما باید آنها را شخصی‌سازی کنید. هدف شما باید رسیدن به امنیت مالی باشد. شما یک شخص خاص با مهارت‌ها، تجارب و چشم‌انداز مخصوص‌به‌خود هستید. میزان ریسک پذیری شما منحصربه‌فرد و اهداف‌تان با بقیه متفاوت است.

۳. شاید بتوانید اختیارات‌های خود را واگذار کنید، اما مسئولیت‌ها را نمی‌توانید
اگر تمامی مسائل مالی را به مشاورین خود واگذار کنید و خودتان چیزی یاد نگیرید، متضرر هستید. زیرا شما مسئول نتایج سرمایه‌گذاری‌ها هستید. هر انتخابی که شما می‌کنید، یک تصمیم است، پس شما مسئول هستید.
تنها راهی که می‌توان مطمئن شد که همیشه تصمیمات هوشمندانه می‌گیرید، این است که خودتان یاد بگیرید.
اگر تصمیمات شما پشتوانه‌ی علمی و منطقی ندارند، پس پشتوانه‌ی آنها توصیه‌های دیگران، رسانه‌ها و شایعاتی که در بازار شنیده‌اید است. آیا با این‌ها می‌توانید پیش بروید؟

۴. هوش مالی سرمایه‌گذاری‌ است که هرگز آن را از دست نمی‌دهید
آموزش‌های مالی یک دانش مالی و یک درآمد ثابت است که همیشه همراه شما خواهد بود، پول شما قابل سرقت خواهد بود اما دانش مالی که بدست آورده اید را کسی نمی‌تواند از شما بگیرد.

چرا آموزش مالی برای همه ضروری است؟


۵. آموزش مالی برای شما استقلال و آزادی به ارمغان خواهد آورد
اگر برای تصمیماتتان به دیگران نیاز داشته باشید آزادی خود را صلب کرده اید و شما وابسته هستید.
شما با وابستگی به دیگران هرگز نخواهید معنی آزادی و استقلال را بچشید. افراد بسیاری به علت وابستگی‌ها مالی که داشتند ثروت و سرمایه خود را از دست داده‌اند.
تصمیماتی که در این زمینه میگیریند، هیچ کدام بر مبنای شانس نیست! اگر شانس باشد پس قطعا زمانی خواهد رسید که شانس روی خود را از شما برمی‌گرداند و شما را با مشکل مواجه می‌کند.
هوش مالی به شما ماهی‌گیری را یاد می‌دهد نه اینکه دیگران برای شما ماهی بگیرند. آموزش مالی بهترین سرمایه‌گذاری روی خودتان است.
موفقیت مالی یک مهارت یادگرفتنی است. اگر روی خودتان کار کنید و در این تلاش ثابت قدم باشید، درادامه به پاداش خود خواهید رسید. شرکت در دوره‌های آموزشی و اصول سرمایه‌گذاری یکی از راه‌های افزایش هوش مالی شما خواهد بود.