شنبه, ۹ بهمن, ۱۴۰۰ / 29 January, 2022

استفاده از رطوبت ساز ها در محیط های مختلفی از جمله در خانه و مراکز صنعتی همچون گلخانه ها، مرغداری ها و مراکز صنعتی دیگر به صورت عمده ای در حال افزایش می باشد. استفاده از این دستگاه به منظور جلوگیری از خشکی هوا که هم برای حفظ سلامت افراد و هم گیاهان و ... انجام میگیرد بسیار ضروری می باشد . در این نوشته به بررسی دلایل استفاده از این دستگاه در منازل خواهیم پرداخت .

چرا استفاده از رطوبت ساز در هر خانه ای واجب است ؟


استفاده از رطوبت ساز در خانه :
رطوبت ساز ها استفاده های گسترده ای در خانه می توانند داشته باشند که از آن جمله می توان به استفاده از انواع رطوبت ساز و مه پاش در اتاق خواب ، در گلخانه خانگی ، در اشپزخانه ، برای بوخور و ... اشاره کرد.
رطوبت معمول موجود در هوا با توجه به محیط زندگی و بخصوص شهرهای مختلف کشور متفاوت می باشد. از این رو استفاده از دستگاه های رطوبت ساز بخصوص در شهرهای شمالی کشور بسیار محدود بوده و نیازی به استفاده زیاد از این دستگاه ها در چنین مناطقی نیست. اما در مناطقی که دارای شرایط اب و هوای گرم و خشک بخصوص هستند عدم استفاده از رطوبت ساز ها می تواند سبب خشک شدن هوا شود که همین امر سبب ایجاد مشکلات مختلفی از جمله مشکلات تنفسی و ... میشود.
- در اتاق خواب :
نرم مشخصی برای میزان رطوبت در اتاق خواب و به طور کلی منزل وجود دارد. این میزان به صورت استاندارد به مقدار 50 تا 55 درصد می باشد. وجود رطوبت مناسب سبب می شود که تنفس افراد به صورتی بهتر انجام گرفته و بخصوص کودکان از تنفس سنگین و خشک رهایی پیدا کنند. از این رو پیشنهاد میشود که بخصوص در محیط های اتاق خواب یا اتاق کودکان از دستگاه های رطوبت ساز کوچک که به وسیله ی نیروی برق تولید رطوبت می کنند استفاده کنید .
مه پاش التراسونیک از جمله ی این دستگاه ها می باشد که بخصوص به دلیل تنوع بسیار بالای ان و میزان پایین مصرف انرژی توسط ان گزینه ای بسیار مناسب برای استفاده در چنین مکان هایی می باشد. این دستگاه ها در داخل خود یک وسیله ای به نام پیزوالکتریک دارند. پیزو الکتریک زمانی که در مجاورت آب قرار میگیرد با استفاده از امواج مافوق صوت، سبب ارتعاش آب شده و در نتیجه باعث ایجاد بخار میشوند.
تولید کنندگانی که برای مصارف خانگی این دستگاه ها را تولید میکنند غالبا آپشن هایی همچون وجود چراغ های مخصوص و رنگی و وجود فن را داخل دستگاه قرار میدهند. وجود چراغ میتواند استفاده از دستگاه به عنوان چراغ خواب را فراهم کند. از سویی دیگر وجود فن در داخل دستگاه می توان رطوبتی که در داخل دستگاه ایجاد شده است را با سرعت بالاتری به محیط منتقل کند.

چرا استفاده از رطوبت ساز در هر خانه ای واجب است ؟


- در گلخانه خانگی :
گلخانه های خانگی در قدیم در داخل خانه قرار داده می شدند. در این قسمت ها سعی میشد از ابفشان استفاده شود تا میزان رطوبت مورد نیاز در داخل سالن تامین شود. اما در روزگار کنونی بیشتر گلخانه های خانگی در بالکن خانه قرار داده میشود. در این شرایط باید شرایطی را برای تولید رطوبت توسط ابزارهای مختلف ایجاد کرد و گرنه گیاهانی که نیاز به رطوبت دارند با مشکلاتی جدی مواجه شده و امکان اینکه خشکی هوا سبب از بین رفتن آن ها شود وجود خواهد داشت.
رطوبت ساز های کوچک التراسونیک برای این محیط ها نیز بسیار مناسب می باشند. استفاده صحیح از این دستگاه ها و همینطور جلوگیری از ورود نوسانات برقی به دستگاه میتواند شرایطی بهینه برای گیاهان ایجاد کند و در رشد و نمو آنها تاثیر بسزایی داشته باشد.
توجه به کنترل صحیح میزان رطوبت :
میزان رطوبت در خانه باید به صورت دقیقتری کنترل شود . چرا که افزایش بیش از حد رطوبت می تواند سبب اسیب به ابزارهای برقی داخل خانه و همینطور ایجاد مشکل در دیوار ها و نم گرفتگی انها شود. از این رو پیشنهاد میشود علاوه بر استفاده از دستگاه های تولید رطوبت، شرایط برای تنظیم و رسد میزان رطوبت داخل منزل نیز فراهم شود تا مشکلاتی اینچنینی بوجود نیاد.
چه دستگاه های رطوبت سازی برای منازل مناسب هستند ؟
دستگاه های رطوبت ساز مورد استفاده در منازل عمدتا از نوع رطوبت ساز های التراسونیک هستند. این رطوبت ساز ها هم در نمونه های صنعتی و هم در نمونه های خانگی قابل تولید می باشند. از سویی دیگر تنوع بالا در نمونه های خانگی شرایط را برای استفاده از این دستگاه ها در قسمت های مختلف منزل فراهم میکند.
از دیگر نمونه های رطوبت ساز می توان به رطوبت ساز های دیسکی ، رطوبت ساز ها پروانه ای ، رطوبت ساز های نازلی اشاره کرد. هر کدام از این ابزارها با توجه به نوع رطوبتی که تولید می کنند کارایی مخصوص خود را دارند. برای مثال اگر قصد ایجاد رطوبت برای مراکز باز همچون محیط ویلای خود را دارید باید از رطوبت ساز های نازلی استفاده کنید. در این دستگاه ها امکان لوله کشی و قرار دادن نازل ها در قسمت های مختلف وجود دارد و بدین ترتیب می توان رطوبت را فقط در قسمت هایی که نیاز دارید و به صورت کاملا کنترل شده ازاد کنید.
رطوبت ساز های دیسکی با توجه به اینکه دارای پروانه ای مخصوص بوده و هوای زیادی را نیز در محیط جابجا میکنند برای استفاده در منازل مناسب نیستند و بیشتر در سالن های قارچ و در مراکز گلخانه ای یا صنعتی مورد استفاده قرار میگیرند.
نتیجه گیری :
وجود رطوبت ساز در منازل بخصوص در مناطقی که هوا خشکی بالایی دارد بسیار ضروری می باشد. رطوبت مناسب شرایط تنفسی مناسبتری را برای انسان ایجاد میکند و خشکی هوا علاوه بر مشکل کردن تنفس میتواند در اثرات جانبی بر روی پوست نیز تاثیر گذار باشد. بنابراین توصیه میشود با تحقیق در مورد رطوبت محیط، ابزاری مناسب برای ایجاد رطوبت تهیه کرده و خریداری کنید.