جمعه, ۱۳ تیر, ۱۳۹۹ / 3 July, 2020


هر سال میلادی که تمام می‌شود، فهرستی از بهترین کتاب‌های منتشر شده در یک سال اخیر منتشر می‌شود و به عنوان راهنمایی برای مطالعه خوانندگان علاقمند به دنیای داستان در دسترس قرار می‌گیرد.
به جز کتاب‌هایی که نوشته نویسندگان محبوبِ خوانندگان حرفه‌ای هستند و خوانندگان همان اول کار تهیه‌شان می‌کنند، برای خواندن بسیاری از آثاری که ممکن خیلی شناخته شده نباشند، صبر کردن برای این فهرست کار عاقلانه‌ای محسوب می‌شود؛ بنابراین بسیاری از خوانندگان تا پایان سال صبر می‌کنند تا از بابت خوب بودن کتابی که قرار است برای خواندن آن زمان صرف کنند، مطمئن شوند. در این مقاله با توجه به پایان یافتن سال 2019 و بازار نامعلوم کتاب در سال 2020 به دلیل شرایط پاندمی پنج نمونه از بهترین کتاب‌هایی را به شما معرفی می‌کنیم که می‌توانید خودتان را در سال جدید میلادی به خواندن و لذت بردن از آن‌ها مهمان کنید. این کتاب‌های در فهرست بهترین‌ها و پرفروش‌ترین‌ها قرار می‌گیرند.

1. وصیت‌ها
سال‌ها از انتشار کتاب سرگذشت ندیمه می‌گذرد؛ اما طی چند سال اخیر این داستان به واسطه ساخت سریالی از روی آن به شهرتی جهانی دست پیدا کرد. کتاب وصیت‌ها تازه‌ترین اثر مارگارت اتوود، نویسنده سرگذشت ندیمه است که تلاش می‌کند به بسیاری از سوال‌های ذهنی خوانندگان و بینندگان سرگذشت ندیمه پاسخ دهد؛ بنابراین به عنوان دنباله‌ای بر سرگذشت ندیمه در نظر گرفته می‌شود و در دسته بهترین رمان های خارجی قرار می‌گیرد.
ماجرای این کتاب 15 سال پس از داستان ندیمه را نشان می‌دهد که از زبان سه راوی شرح داده شده است. یکی از این سه راوی، خاله لیدیا شخصیت منفور مجموعه سرگذشت ندیمه است که وظیفه برگرداندن دختران به مسیر درستی را که از نظر حکومت گیلیاد تعیین شده، داشته است و از شکنجه دادن آن‌ها برای هدایت کردنشان به مسیر گیلیاد مضایقه نمی‌کند. در این بخش متوجه می‌شویم لیدیا چطور به گیلیاد پیوسته و از چه چیزهایی دست کشیده است؛ هر چند که در فصل سوم سریال اشاره‌ای به دلیل کینه ورزی او شد.
دو راوی دیگر دخترانی هستند که در دوران گیلیاد بزرگ شده‌اند و خواننده می‌تواند با تاثیری که گیلیاد بر تربیت نسل جدید و باورهای آن‌ها گذاشته است، آشنا شود. این کتاب هم مثل سرگذشت ندیمه خوش درخشیده و در عین حال که همچنان یکی از پرفروش‌های بازار نشر است، ثابت کرد چرا مارگارت اتوود در فهرست چند نویسنده مشهور که به هیچ عنوان نباید خواندن کتاب های آن‌ها را از دست داد، قرار می‌گیرد.

2. مردم معمولی


سلی رونی نویسنده جوان ایرلندی هنوز به 30 سالگی نرسیده است؛ اما قطعا یکی از جوان‌ترین استعدادهای دنیای داستان نویسی به شمار می‌آید. کتاب «مردم معمولی» نوشته این دختر جوان روایت عشق انسان‌هایی عادی را طی سال‌های متمادی بیان می‌کند و با شیوه خاص او روایت می‌شود. جالب است بدانید رونی برای نوشتن این کتاب برنده جایزه کتاب سال بریتانیا شد و برای دریافت این جایزه با کتاب مشهور «شدن» نوشته میشل اوباما، بانوی اول سابق آمریکا که زندگینامه او از کودکی تا رسیدن به کاخ سفید را روایت می‌کند، رقابت کرد و در نهایت در یک تصمیم‌گیری سخت کتاب او به عنوان اثری که می‌تواند جریان ساز باشد، انتخاب شد. کتاب آدم‌های معمولی همچنین نامزد جایزه بوکر شده است.

3. جایی که جنگل ستارگان را ملاقات می‌کند
هم‌زمانی کتاب اولی بودن و پر فروش شدن از آن اتفاقات خوش یمنی است که برای بسیاری از نویسندگان دنیا نیفتاده است؛ اما «گلندی وندرا» نویسنده کتاب «جایی که جنگل ستارگان را ملاقات می‌کند» آنقدر خوش شانس بوده که اولین کتابش در فهرست پر فروش‌ترین‌ کتاب‌های آمازون قرار بگیرد و خوانندگان زیادی را به خودش جلب کند. وندرا که به عنوان متخصص بررسی گونه‌های پرندگان رو به انقراض فعالیت کرده، در اولین کتابش روایت زنی به نام «جوانا» را به رشته تحریر در می‌آورد که شغلی شبیه به خود نویسنده دارد. جوانا مادرش را از دست داده، خودش از سرطان نجات یافته و حالا در روند داستان به جنگل می‌رود تا بر روی نوعی پرنده تحقیق کند و خودش را به چالش بکشد. همه چیز معمولی است تا اینکه دختری به نام «اورسا» وارد می‌شود که مدعی است از ستارگان آمده است و باید پنج معجزه را ببیند، دختری با پاهای برهنه و بدن کبود. چرخش داستانی از همین جا اتفاق می‌افتد و خواننده را با کنجکاوی زیادی با خود همراه خواهد کرد. جوانا تصمیم می‌گیرد از این دختر مراقبت کند و کم‌کم متوجه می‌شود این دختر عادی نیست و اتفاقات عجیبی موقع حضور او می‌افتند.

4. موسسه


استفن کینگ را پدر رمان‌های معما گونه می‌دانند و کتاب «موسسه» از تازه‌ترین آثار پر فروش این نویسنده در ژانر وحشت است. کتاب موسسه داستان کودکانی با ویژگی‌های منحصر به فرد است که توسط یک موسسه از خانواده‌هایشان دزدیده می‌شوند و در موسسه نگهداری می‌شوند. شخصیت اصلی داستان کودکی به نام لوک است که ابتدا پدر و مادرش را به قتل می‌رسانند و سپس او را می‌دزدند. لوک وقتی به هوش می‌آید خودش را در فضایی بدون پنجره می‌یابد و بعد از مدت کوتاهی و برخورد با کودکان دیگر متوجه می‌شود خارج شدن از این موسسه امکان ناپذیر است. او زیر بار این باور نمی‌رود و تلاش می‌کند از موسسه بگریزد. اگر به دنبال هیجان زیاد هستید، داستان موسسه می‌تواند نفستان را در سینه حبس کند.

5. حقیقت
کتاب عاشقانه و جنایی حقیقت یکی از کتاب‌هایی است که در فهرست بهترین کتاب‌های Good Reads در سال 2019 قرار گرفته است. «کالین هوور» نویسنده مطرح آمریکایی این کتاب را به نگارش درآورده و در آن داستان نویسنده‌ای به نام لوون اشلی را تعریف می‌کند که با مشکلات مالی متعددی دست و پنجه نرم می‌کند؛ اما ناگهان با پیشنهادی رو به رو می‌شود که شبیه معجزه است و می‌تواند او را از مشکلات مالی‌اش خلاص کند. پیشنهاد را همسر یک نویسنده به لوون می‌دهد و از او می‌خواهد حالا که همسرش را از دست داده است، لوون آثار نیمه تمام او را تمام کند. بنابراین لوون اشلی به امید آینده‌ای بهتر وارد خانه این خانواده که خانواده کرافورد نام دارند می‌شود؛ اما در این حین دفترچه‌ای پیدا می‌کند که رازهای شومی را برملا کرده است. رازهایی که لوون را هم درگیر خودش خواهد کرد.