دوشنبه, ۱۲ خرداد, ۱۳۹۹ / 1 June, 2020
اثر کرونا بر اقتصاد
۲۶ ساعت قبل
دیالوگ
طاهر شیخ‌الحکمایی، هنرمند پیشکسوت مجسمه‌ساز: «هنر باید مردمی شود و مردم بتوانند در ارتباطی تنگاتنگ با رشته‌های هنری باشند و شرایطی را فراهم کنند که هنر به سفارش آنها خلق شود. در واقع باید شرایط فرهنگی و هنری جامعه به‌گونه‌ای باشد که علاوه بر لذت‌بردن از یک اثر هنری، بحث استفاده‌کردن آن نیز مطرح باشد. با این نگاه است که رونق اقتصادی در فضاهای هنری شکل می‌گیرد. اینکه صرفا دولت‌ها حامی هنر و هنرمندان باشند، خوب نیست؛ چراکه اگر این‌گونه باشد، به‌عنوان مثال هنرمندان مجسمه‌ساز باید فقط منتظر فراخوان‌های شهرداری و دولت بمانند؛ بنابراین باید هنر از سمت مردم مورد استقبال قرار بگیرد و به سفارش آنها تولید شود تا هم میزان تولید افزایش …
۵ روز قبل / اقتصاد ایران / تبعات اقتصادی کرونا / کرونا
دو اثر مثبت کرونا بر اقتصاد ایران
به گزارش ایسنا، مسعود خوانساری امروز در نشست شورای گفت و گوی دولت و بخش خصوصی استان تهران، اظهار کرد: تجربه کرونا برای اقتصاد ایران تجربه‌ای منحصر به فرد بود. هرچند شیوع این ویروس تبعات منفی فراوانی داشته که باید برای مقابله با آنها برنامه ریزی گسترده‌ای داشت، اما در عین حال شیوع کرونا دو جنبه مثبت نیز به همراه داشت.
خطر از دست رفتن بازارهای صادراتی خوزستان بر اثر کرونا
۵ روز قبل / ویروس کرونا / توسعه صادرات / اشتغال زایی / نرخ بیکاری / کرونا در ایران؛ آخرین اخبار و گزارش‌ها
خطر از دست رفتن بازارهای صادراتی خوزستان بر اثر کرونا
اهواز ایرنا - استاد اقتصاد دانشگاه شهید چمران اهواز با اشاره به شیوع ویروس کرونا و تاثیر آن بر بازارهای بین‌المللی مرزی به خصوص عراق گفت: محدودیت‌های اعمال شده به دلیل شیوع ویروس کرونا در مرز خوزستان به شدت بر اقتصاد مردم و استان تاثیر داشته است که به نظر می رسد این بحران در کوتاه مدت باعث از دست رفتن برخی از بازارهای صادراتی استان بخصوص در کشور عراق شود.
۱۳۹۹/۰۲/۳۱
توافق تاریخی آلمان و فرانسه کمک 500 میلیارد یورویی به اقتصاد اروپا
در یک اقدام بی‌سابقه، دو کشور آلمان و فرانسه بر سر ایجاد یک صندوق ۵۰۰ میلیارد یورویی برای کمک به رونق اقتصادی کشورهای اروپایی به توافق رسیدند. این تصمیم روز ۲۹ اردیبهشت (۱۸ مه) در یک کنفرانس ویدئویی از سوی آنگلا مرکل، صدراعظم آلمان و امانوئل مکرون، رئیس‌جمهوری فرانسه اعلام شد.به گزارش دویچه وله، توافق آلمان و فرانسه بر سر پیشنهاد ایجاد این صندوق کمک مالی به کشورهای اروپایی به معنای توافق همه کشورهای عضو اتحادیه اروپا نیست. گفت‌وگو بر سر این موضوع در دستور کار نهادهای اروپا قرار گرفته است.امانوئل مکرون درباره توافق اولیه آلمان و فرانسه گفته است: «توافق بین آلمان و فرانسه، توافق همه ۲۷ کشور عضو اتحادیه اروپا نیست. اما هیچ توافقی بین ۲۷ کشور عضو اتحادیه اروپا بدون توافق نخستین فرانسه و آلمان نیز …
خیر و شر کرونا برای هنر
۱۳۹۹/۰۲/۲۹ / کروناویروس / همه_باهم_علیه_کرونا / اقتصاد هنر / گالری گردی آنلاین
خیر و شر کرونا برای هنر
تارا نظم‌علیزاده، نقاش و مدرس رشته نقاشی بر این باور است که کرونا، بحران مالی‌ شدیدی را برای هنر ایجاد کرده، اما تا این­جا باعث ایجاد خلاقیت در آموزش، خلق اثر و اقتصاد هنر هم شده و هنرمندان می­‌توانند از این روزنه­‌ها راه را به سوی افق‌های تازه باز کنند.
۱۳۹۹/۰۲/۲۹
انتخابات ۲۰۲۰ آمریکا زیر سایه بحران کرونا
کرونا همه چیز را دگرگون کرده است؛ این تنها اقتصاد نیست که در اثر شیوع ویروس جدید کرونا دستخوش طوفانی ویرانگر شده است. محاسبات سیاسی نیز از گزند این بیماری در امان نمانده‌اند، از جمله ارزیابی‌ها و پیش‌بینی‌های تحلیلگران درباره انتخابات ریاست جمهوری در آمریکا.به گزارش ایرنا، خبرگزاری فرانسه روز گذشته با انتشار گزارشی از واشنگتن تاثیرات احتمالی بحران کرونا بر سرنوشت انتخابات ریاست جمهوری آمریکا را مورد تحلیل و بررسی قرار داده است. بر این اساس پیش از این تحلیلگران بر این باور بودند که پیروزی دونالد ترامپ بر جو بایدن، رقیب انتخاباتی‌اش از حزب دموکرات تقریبا قطعی به نظر می‌رسد. اما ناگهان عامل جدیدی به نام ویروس جدید کرونا و بیماری کووید ۱۹ وارد کارزار انتخاباتی این کشور شده است. این که منجر به مرگ …
ترامپ مغازه‌اش را بازگشایی کرد!
۱۳۹۹/۰۲/۲۵ / کاریکاتور / ویروس کرونا / دونالد ترامپ / ایالات متحده آمریکا
ترامپ مغازه‌اش را بازگشایی کرد!
تصمیم ترامپ برای بازگشایی زودهنگام اقتصاد آمریکا که می‌تواند به افزایش مرگ‌ومیر مردم این کشور بر اثر ابتلا به ویروس کرونا منجر شود، سوژه کارتونی از مت دیویس در صفحه اینستاگرامی‌اش شد.
نتایج تازه‌ترین نظرسنجی‌های انتخابات آمریکا؛ برگ برنده ترامپ چیست؟
۱۳۹۹/۰۲/۲۵ / انتخابات آمریکا / ترامپ / بایدن / ایالت های آوردگاه / ایالت های پرنوسان
نتایج تازه‌ترین نظرسنجی‌های انتخابات آمریکا؛ برگ برنده ترامپ چیست؟
نتایج نظرسنجی سی ان ان به خوبی نشان می‌دهد که چرا ترامپ برای بازگشایی اقتصاد آمریکا با وجود استمرار بیماری کرونا عجله دارد. به رغم هشدار‌های مقامات بهداشتی و انتقادات محافل سیاسی و رسانه ای، ترامپ همچنان بر بازگشایی اقتصاد آمریکا اصرار می‌کند. او اخیرا در پاسخ به این انتقادات گفته است اگر اقتصاد آمریکا فعالیت خود را از سر گیرد ممکن است عده‌ای جان‌شان را در اثر بیماری کرونا از دست دهند. اما اقتصاد باید بازگشایی شود. در همین راستا، ترامپ شهروندان امریکا را «رزمنده» توصیف کرده است؛ رزمندگانی که ممکن است در فعالیت اقتصادی زیر سایه کرونا، جان‌شان را از دست بدهند.
۱۳۹۹/۰۲/۲۵
بحران بیکاری پس از کرونا
بحران همه‌گیری ویروس کرونا از جنبه‌های گوناگونی بر اقتصاد کشورها و جهان اثر گذاشته و این اثرگذاری ادامه پیدا خواهد کرد. تعطیلی اقتصادها با هدف جلوگیری از شیوع این ویروس باعث از میان رفتن صدها میلیون شغل در جهان شده و با آنکه تعداد زیادی از این شغل‌ها احیا خواهند شد، اما میلیون‌ها نفر در آینده شغل نخواهد داشت. در آمریکا ماه گذشته میلادی 5/ 20 میلیون شغل از میان رفته و در اروپا امسال 11 میلیون شغل تمام وقت از میان می‌رود.
۱۳۹۹/۰۲/۲۴
برای ترامپ، مرگ افراد در اثر کرونا اهمیت ندارد
[فِریدا گیتث/ سی‌ان‌ان] با وجود اینکه شمار تلفات در آمریکا روزانه ۲هزار نفر است و می‌تواند به ۳هزار نفر در روز نیز برسد، اما ترامپ همچنان به انتخابات نوامبر (آبان ماه) ۲۰۲۰ تمرکز دارد. اکنون این مسأله تماما در مورد پیروزی در انتخابات است و تنها نیاز دارد آمریکایی‌ها متقاعد شوند که اقدامات‌ برای کرونا به پایان رسیده‌ است. همزمان که ترامپ ادعا می‌کند عملکرد فوق‌العاده‌ای در دوره کرونا داشته است، همدستان او در رسانه‌های راست‌گرای آمریکا کار‌زاری را به راه‌ انداخته‌اند تا آمار‌های مرگ‌ومیر را بی‌اعتبار جلوه دهند و این نظریه را پیش‌ ببرند که آمار تلفات ناشی از بیماری کرونا، نقشه‌ای علیه رئیس‌جمهوری …
هشدار مقام ارشد بهداشت و درمان آمریکا درباره بازگشایی زودهنگام اقتصاد
۱۳۹۹/۰۲/۲۳ / سنای آمریکا / ویروس کرونا / اخبار "آمریکا"
هشدار مقام ارشد بهداشت و درمان آمریکا درباره بازگشایی زودهنگام اقتصاد
مدیر مؤسسه ملی آلرژی و بیماری‌های عفونی آمریکا به سناتورهای این کشور هشدار داد که بازگشایی زودهنگام اقتصاد آمریکا می‌تواند به رنج بیهوده و افزایش مرگ‌ومیر در این کشور بر اثر ابتلا به ویروس کرونا منجر شود.
رویترز: کرونا بودجه نظامی اروپا را با خطر روبرو ساخته است
۱۳۹۹/۰۲/۲۳
رویترز: کرونا بودجه نظامی اروپا را با خطر روبرو ساخته است
بر اساس اعلام چند مقام و دیپلمات، طرح‌های اتحادیه اروپا برای ایجاد یک اعتبار نظامی چند میلیارد یورویی بر اثر شوکی که شیوع کرونا به اقتصاد این قاره وارد کرده با اما و اگر روبرو شده و همکاری نظامی بی‌سابقه‌ای که در عرض سه سال گذشته صورت گرفته را به صورت بالقوه با تهدید روبرو ساخته است.
۱۳۹۹/۰۲/۲۳ / اسحاق جهانگیری معاون اول رئیس جمهور / تولید نفت و گاز
جهانگیری: دغدغه‌های تولید نفت و گاز در ایام کرونا برطرف شده است
به گزارش فارس، اسحاق جهانگیری معاون اول رئیس جمهور بعداز ظهر امروز(سه شنبه) در نشست با مدیران ارشد وزارت نفت تصریح کرد: امروز در اثر تبعات و پیامدهای فراگیر شدن بیماری کرونا در سطح جهانی و کاهش بهای نفت فشار مضاعفی بر صنعت نفت و به تبع آن اقتصاد ایران وارد آمده که باید در این زمینه بیشتر تلاش کرد.
لزوم‌حمایت از پارک‌های علم و فناوری در راستای تحقق جهش تولید
۱۳۹۹/۰۲/۲۲ / اقتصاد / صنعت / علم و فناوری / فلسفه / مشکلات
لزوم‌حمایت از پارک‌های علم و فناوری در راستای تحقق جهش تولید
امروز با توجه به صدماتی که در اثر تحریم های غیرقانونی خارجی و بحران غیرمترقبه کرونا بر پیکر اقتصاد و صنعت کشورمان وارده شده است، نقش پارک های علم و فناوری در زمینه خنثی کردن این مشکلات و تحقق برنامه جهش تولید می تواند نقشی بسیار ویژه و کلیدی باشد.
۱۳۹۹/۰۲/۲۱
روزهای سختی پیش‌ روی مجلس یازدهم است
یک عضو فراکسیون امید مجلس شورای اسلامی تاکید کرد: با توجه به شرایط پیش‌آمده برای کشور و سوابق منتخبان مجلس یازدهم، روزهای سختی در انتظار این مجلس بوده و شرایط ایجاب می‌کند تا مدیری با تجربه و کارآمد بر مسند ریاست این مجلس بنشیند.به گزارش ایسنا، پروانه مافی درباره اینکه مجلس دهم در روزهای پایانی دوره، بیشتر باید به چه اموری توجه داشته باشد، بیان کرد: در دو هفته باقی‌مانده از مجلس دهم عملا امکان انجام کار بزرگی وجود ندارد و صرفا باید به طرح‌ها و لوایح نیمه‌کاره رسیدگی شود و درنهایت مجلس را به دست نمایندگان دوره بعد سپرد. اما مجلس دهم در بین مجالس ده‌گانه بعد از انقلاب یکی از مظلوم‌ترین مجالس بود؛ چرا که هم از جانب خودی‌ها و طرفدارانش مورد هجمه و حمله قرار گرفت و هم از طرف رقبا و جناح‌های مقابل …
سلطه کرونا بر دروازه‌های تجارت
۱۳۹۹/۰۲/۲۰
سلطه کرونا بر دروازه‌های تجارت
شیوع گسترده ویروس جدید کرونا که تحت عنوان کووید-19 شناخته می‌شود بار دیگر نشان داد که جوامع تا چه اندازه نسبت به شیوع بیماری‌های همه‌گیر آسیب‌پذیر هستند. از سوی دیگر اثرگذاری شدید این بیماری بر اقتصاد جهان و اقتصاد کشورهای پیشرفته نشان از اهمیت کنترل زودهنگام این بیماری برای کاهش اثرات آتی دارد. اثر شدید این بیماری بر عرضه و تقاضای کالاهای مختلف در سطح جهان، موجب سقوط بازارهای مختلف از جمله نفت و بورس‌های معتبر جهانی شد. به علاوه هجوم مردم به فروشگاه‌ها در کشورهای اروپایی، ترس از تامین کالاهای اساسی و بهداشتی را در سطح جهان به‌وجود آورد. در واکنش به این تحولات، کشورهای تولیدکننده، محدودیت‌های صادراتی و وارداتی برای کالاهای اساسی، فرآورده‌های دارویی و تجهیزات پزشکی اعمال کردند.
کانال سرایت کرونا به صنعت
۱۳۹۹/۰۲/۲۰
کانال سرایت کرونا به صنعت
تحولات تولید در دوران کرونا پایش شد. براساس نتایج گزارش موسسه مطالعات و پژوهش‌های بازرگانی، ویروس کرونا بر 11 بخش اصلی اقتصاد در چهار حوزه نیروی کار، عملکرد، زنجیره تامین و درآمد اثر گذاشته است. همچنین طبق برآوردها، کرونا بخش صنعت و معدن کشور را با چالش‌های جدیدی در سه حوزه «تامین نهاده‌های تولید»، «کاهش تقاضای صادراتی» و «تغییر در اندازه بازار داخل» مواجه کرده است.
 نیویورک‌تایمز: دولت آمریکا مرگ و میر کرونا را روزانه ۳ هزار نفر پیش بینی کرده است
۱۳۹۹/۰۲/۱۵
 نیویورک‌تایمز: دولت آمریکا مرگ و میر کرونا را روزانه ۳ هزار نفر پیش بینی کرده است
 نیویورک‌تایمز گزارش داد که دولت آمریکا در حالی قصد بازگشایی اقتصاد این کشور را دارد که خود پیش‌بینی می‌کند ظرف چهار هفته آینده میزان مرگ‌ومیر بر اثر کرونا در آمریکا به سه هزار نفر در روز خواهد رسید. بر اساس سندی که نیویورک‌تایمز منتشر کرده، این پیش‌بینی دولت آمریکا مبتنی بر الگو‌های آماری مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری‌ها در آمریکا (CDC) و نمودار‌های ارائه شده از سوی آژانس مدیریت بحران فدرال این کشور است.
نسخه ترمیم اقتصاد کرونایی
۱۳۹۹/۰۲/۱۴
نسخه ترمیم اقتصاد کرونایی
بخش خصوصی درخصوص نحوه حمایت از کسب و کارها و بنگاه‌های اقتصادی که در اثر شیوع ویروس کرونا آسیب دیده‌اند، پیشنهاد داد. راهکار مشخص متولی اتاق بازرگانی ایران در این رابطه این است که سیاست‌گذار وضعیت کسب‌وکارها و میزان خسارت وارده به آنها را اولویت‌بندی کند تا بتواند بر اساس یک جامعه هدف شفاف، نسبت به تخصیص و توزیع منابع اقدام کند. این دغدغه که اخیرا در نشست مشترک فعالان بخش خصوصی با رئیس‌جمهوری مطرح شده بود، بار دیگر و زاویه‌ای متفاوت مورد تاکید رئیس اتاق بازرگانی قرار گرفته است. مطابق مدل پیشنهادی بخش خصوصی، پس از کرونا می‌توان فعالیت‌های اقتصادی را به سه دسته مجزا تقسیم کرد.
۹۰درصد آمریکایی ها نسبت به فروپاشی اقتصاد این کشور نگرانند
۱۳۹۹/۰۲/۱۱ / کرونا در آمریکا
۹۰درصد آمریکایی ها نسبت به فروپاشی اقتصاد این کشور نگرانند
نتایج یک نظرسنجی جدید نشان می‌دهد که که بخش قابل توجهی از شهروندان آمریکایی نگرانی فروپاشی اقتصاد کشورشان بر اثر کرونا هستند.
سه سناریو درباره اشتغال بر باد رفته در کرونا
۱۳۹۹/۰۲/۱۰ / ویروس کرونا / کرونا و اقتصاد ایران / مرکز پژوهش های مجلس / اشتغال
سه سناریو درباره اشتغال بر باد رفته در کرونا
بازوی پژوهشی مجلس، میزان اشتغال ازدست‌رفته بر اثر کرونا را در قالب ۳ سناریو تخمین زد. سناریو‌ها براساس مدت زمان اعمال قرنطینه و محدودیت‌ها شبیه‌سازی شده است. نتایج نشان می‌دهد که ستانده کل اقتصاد (عرضه و فروش در اقتصاد) بین ۴/ ۷ درصد تا ۳/ ۱۷ درصد در نیمه نخست امسال کاهش یابد.
6 میلیون‌شغل در معرض تهدید
۱۳۹۹/۰۲/۱۰
6 میلیون‌شغل در معرض تهدید
رضا کربلایی _ روزنامه‌نگار اگر قرنطینه سخت‌گیرانه ادامه یابد تا 6.4میلیون نیروی کار ایران شغل خود را در اثر کرونا از دست می‌دهند. این پیش‌بینی مرکز پژوهش‌های مجلس از اثر زلزله کرونا بر بازار کار نحیف ایران است. معیشت و امنیت شغلی بسیاری مورد تهدید قرار گرفته؛ البته با این فرض که دولت قرنطینه و سختگیری را تا ریشه کن شدن این ویروس ادامه دهد. مرکز پژوهش‌های مجلس در تازه‌ترین گزارش خود می‌گوید: براساس سناریوهای مختلف بین 7.5تا ۱۱ درصد از ستانده اقتصاد ایران، بر اثر شیوع ویروس کرونا کاهش خواهد یافت …
۱۳۹۹/۰۲/۰۹
اقتصاد روزنامه و زنده ماندن در شرایط سخت
«زندگی در شرایط سخت» عنوان یکی از سرفصل‌هایی بود که در خدمت سربازی آموزش می‌دادند. چیزهایی از این قبیل که با حجم محدود آب بتوانیم چند روز دوام بیاوریم یا چگونه منابعی برای ادامه حیات پیدا کنیم تا نیروی کمکی برسد. این سرفصل برای طبیعت‌گردان هم جایگاه ویژه‌ای دارد و آنها که دل به طبیعت می‌سپارند، می‌دانند که روح طبیعت وحشی است و قواعد خود را دارد. بنابراین از چیزی به نام «هنر زنده ماندن در طبیعت» سخن به میان می‌آید و آموزش‌هایی در این باره در دوره‌های طبیعت‌گردی ارایه می‌شود. از جهت‌یابی در شب و نقاط خاص گرفته تا چگونگی حفظ حیات یا تامین منابع حیاتی نظیر آب و خوراک. یا در امان ماندن از بلایای طبیعی و نظایر آن. حالا …
نسخه محافظت از مشاغل کوچک
۱۳۹۹/۰۲/۰۹
نسخه محافظت از مشاغل کوچک
عصر کرونا صنعتگران در سراسر دنیا را بر آن داشت تا برای عبور از این شرایط و پیشگیری تعطیلی بنگاه‌های تولیدی دستورالعمل‌های خاصی را در دستور کار قرار دهند و در واکنش به این آشفتگی‌ها دولت‌ها نیز وارد گود شدند تا بتوانند با پیش‌بینی سیاست‌های حمایتی کسب‌و‌کارهای خرد و کوچک را از ویروس «کووید- 19» حمایت کنند. شیوع ویروس کرونا در دنیا و اثر آن بر بخش تولید و تجارت، موجب شد تا دولت‌ها به‌ منظور کاهش اثرات مخرب این ویروس بر اقتصاد کسب‌‌و‌‌کارها، تدوین بسته‌های حمایتی از بنگاه‌های تولیدی که غالبا در رده بنگاه‌های خرد و متوسط قرار می‌گیرند را در دستور کار قرار دهند تا از این طریق بنگاه‌های تولیدی بتوانند ادامه حیات دهند.
۱۳۹۹/۰۲/۰۸
ضرورت رفع تحریم‌ها در حوزه بشردوستی
[راضیه زرگری] کووید-19 به تحلیل پژوهشگران اقتصادی و اجتماعی پیامدهای بسیار سختی بر جهان تحمیل خواهد کرد؛ پیامدهایی که نشانه‌های اولیه آن ظهور کرده و علایم دیگرش در ادامه پدیدار می‌شود؛ به ‌طوری که پیش‌بینی می‌شود بیش از نیم‌میلیارد نفر از ساکنان کره خاکی بعد از این اپیدمی با سونامی فقر مواجه خواهند بود. اخیرا (آوریل ۲۰۲۰) دانشگاه سازمان ملل نتیجه شوک‌آور مطالعه‌ای را منتشر کرده که طی آن برآورد شده بر اثر تأثیرات گسترده اقتصادی کرونا بیش از نیم‌میلیارد نفر یعنی ۸‌درصد جمعیت جهان به جرگه فقرا خواهند پیوست و کرونا می‌تواند وضع فقر برخی کشورهای در حال توسعه را حتی به  30‌ سال قبل برگرداند. نکته مهم دیگری که این گزارش بیان کرده است، …
سفره‌خالی رستوران‌ها
۱۳۹۹/۰۲/۰۶
سفره‌خالی رستوران‌ها
فرخنده رفائی_خبرنگار تأثیرات شیوع کرونا بر کسب‌وکارهای خرد در حالی آشکار می‌شود که اقتصاد ایران پیش از این نیز فشارهای ناشی از تحریم را تجربه می‌کرد و رشد منفی اقتصادی و تورم بالا، درآمد و قدرت خرید بسیاری از خانوارها را کاهش داده بود. در چنین شرایطی، هزینه‌های تحمیل شده در اثر اپیدمی کرونا و همچنین کاهش تولید ناشی از آن، نه‌تنها ایران بلکه همه دنیا را با شرایط پیچیده‌تری مواجه کرده و از بین رفتن برخی مشاغل، رشد بیکاری را به همراه داشته است. در ایران، با گذشت 2‌ماه از آغاز اپیدمی کرونا و خانه‌نشینی …
۱۳۹۹/۰۲/۰۵
عـــدد خــبــــر
40 هزار‌ میلیارد تومان افت درآمدهای مالیاتی به دلیل شیوع کرونا امیدعلی پارسا، رئیس سازمان مالیاتی گفت: «خوشبینانه‌ترین حالت این‌ است که از ۱۸۰‌هزار‌میلیارد تومان درآمدی که از محل مالیات‌ها در قانون بودجه ‌سال‌‌جاری پیش‌بینی شده، ۱۴۰‌هزار‌میلیارد تومان قابل وصول است و درواقع حداقل 40‌هزار‌میلیارد تومان از منابع مالیاتی به دلیل کرونا وضع نمی‌شود، آن هم در شرایطی که اگر میزان تأثیر کرونا بر کسب‌وکارها در همین فصل بهار باشد.» او به تسنیم توضیح داد: «هنوز برآورد دقیقی از میزان آسیب کرونا به بخش‌های مختلف اقتصادی وجود ندارد و به همین دلیل تخمین دقیق افت وصول مالیات در‌ سال 99 فعلا ممکن نیست.» پارسا …
هشدار سازمان ملل: اقتصاد کرونازده بیش از ویروس مردم را خواهد کشت
۱۳۹۹/۰۲/۰۴
هشدار سازمان ملل: اقتصاد کرونازده بیش از ویروس مردم را خواهد کشت
سازمان ملل هشدار داد تعداد افرادی که از پیامدهای اقتصادی شیوع کرونا می‌میرند، به احتمال زیاد بیش از شمار افرادی خواهد بود که بر اثر ابتلا به خود این ویروس از پا درمی‌آیند.
راهی جز کاهش تولید نفت و همکاری وجود ندارد
۱۳۹۹/۰۲/۰۳ / ویروس کرونا / اوپک / عربستان سعودی / ایالات متحده آمریکا / سقوط بی‌سابقه بهای نفت ؛ اقتصاد جهان زیر سایه کرونا
راهی جز کاهش تولید نفت و همکاری وجود ندارد
تهران - ایرنا - کارشناسان صنعت نفت می‌گویند سقوط بی‌سابقه قیمت نفت آمریکا و وضعیت پیش آمده در اقتصاد جهانی بر اثر شیوع ویروس کرونا می‌تواند به یک بحران همه‌گیر تبدیل شود بنابر این کشورهای تولید کننده نفت حتی اگر بطور موقت توان مقابله با این وضعیت را داشته باشند اما در طولانی مدت نتایج این بحران گریبان‌گیر آنها خواهد شد در نتیجه چاره‌ای جز کاهش تولید و همکاری وجود ندارد.
۱۳۹۹/۰۲/۰۳
تحریم‌ها موجب شده ایران آمادگی لازم را در شرایط کنونی سقوط قیمت نفت داشته باشد
اسحاق جهانگیری معاون اول رئیس‌جمهوری، دیروز در جلسه با مدیران ارشد وزارت راه و شهرسازی با اشاره به اخبار مربوط به قیمت نفت در سطح جهانی گفت: اقتصاد آمریکا که 25 درصد تولید ناخالص دنیا را در اختیار دارد، از شب گذشته نفت را به قیمت منفی به فروش گذاشته و این نشان می‌دهد که بقیه کشورهای دنیا نیز از پیامدهای اقتصادی کرونا بی‌نصیب نخواهند ماند. به گزارش خبرگزاری‌ها، جهانگیری با اشاره به اینکه نفت تا چند ماه پیش به قیمت 50 تا 100 دلار برای هر بشکه در سطح جهانی معامله می‌شد و کسی باور نمی‌کرد که قیمت نفت اوپک امروز به زیر 20 دلار برسد، اظهار کرد: قطعاً کشورهای تولیدکننده نفت مثل عربستان که گفته می‌شد نمی‌تواند با نفت زیر 70 دلار کشورش را اداره کند با مشکل روبه‌رو خواهند شد، این در شرایطی است که اعلام …
یک سوال و پنج سناریو: اقتصاد جهان در پساکرونا چگونه خواهد شد؟
۱۳۹۹/۰۲/۰۱ / ویروس کرونا / بسته حمایتی / ویروس کرونا / رشد اقتصادی / صندوق بین‌المللی پول
یک سوال و پنج سناریو: اقتصاد جهان در پساکرونا چگونه خواهد شد؟
تهران- ایرناپلاس- صندوق بین‌المللی پول رکود اقتصادی به‌وجود آمده بر اثر کرونا را قابل مقایسه با رکود بزرگ دهه ۱۹۳۰ میلادی می‌داند و حتی پیش‌بینی رشد ۵.۸ درصدی سال آینده را نیز یک بهبود جزئی تلقی می‌کند. اقتصاددانان در پنج سناریو، مسیر بازگشت اقتصاد از شرایط رکودی را پیش‌بینی کرده‌اند.
۱۳۹۹/۰۱/۳۰
مسیر دشوار اقتصاد برای عبور از کرونا
یک عضو اتاق بازرگانی تهران معتقد است که با توجه به تاثیرات جدی که کرونا بر بسیاری از فعالیت‌های اقتصادی کشور گذاشته، برای عبور از این دوران و بازگشت به شرایط عادی، باید برنامه‌ای گسترده داشت و از تمام گزینه‌های موجود در کشور استفاده کرد.به گزارش ایسنا، عباس آرگون اظهار کرد: همان‌طور که از قبل نیز قابل پیش‌بینی بود، کرونا در کنار تهدید سلامت مردم، بر فعالیت‌های اقتصادی نیز تاثیر منفی جدی خواهد گذاشت و امروز می‌بینیم که بسیاری از نهادهای بین‌المللی در کنار نگرانی‌هایی که از سلامت مردم دارند، نسبت به تبعات اقتصادی کرونا نیز هشدار می‌دهند. به گفته وی، تحلیل‌های بین‌المللی نشان از آن دارد که رشد اقتصادی بسیاری از کشورهای جهان در اثر شیوع این ویروس منفی خواهد شد و ایران نیز برای آنکه تاثیرات کمتری …
یادداشت اقتصادی/ اثرات شیوع کرونا بر ۵ بخش اقتصاد کشور
۱۳۹۹/۰۱/۲۹
یادداشت اقتصادی/ اثرات شیوع کرونا بر ۵ بخش اقتصاد کشور
به دنبال شیوع ویروس کرونا و تأثیر آن بر اقتصاد جهان، زوایای مختلف اثر این ویروس بر بازار کار، پول، توزیع ، خدمات و تجارت خارجی تشریح شد.
۱۳۹۹/۰۱/۲۸
بررسی تطبیقی رکودهای بزرگ
اقتصاددان‌ها معتقدند همه‌گیری ویروس کرونا در سه ماه کنونی و سه ماه بعد سبب شروع رکود در اقتصادهای بزرگ خواهد شد. این یک باور منطقی است؛ زیرا اقتصاد جهان به‌دلیل تدابیر مختلف که برای جلوگیری از شیوع این ویروس اتخاذ شده تعطیل است و نرخ بیکاری به سرعت افزایش یافته است. درباره اثرات این بحران بر اقتصاد جهان، مدت رکود، میزان خسارت‌ها و... پرسش‌های متعدد مطرح است. اقتصاددان‌ها عموما معتقدند رکودی که در اثر این بحران ایجاد می‌شود، طولانی نخواهد بود.
هدف‌گیری یارانه‌ای
۱۳۹۹/۰۱/۲۸
هدف‌گیری یارانه‌ای
محمد حسینی استاد اقتصاد موسسه عالی آموزش و پژوهش برنامه‌ریزی و مدیریت معتقد است اگرچه هنوز پژوهش‌های رسمی در مورد اثر کرونا بر سطح رفاه انجام نشده است، اما می‌توان گفت تقریبا همه گروه‌های درآمدی در بحران کرونا متضرر شده‌اند، بنابراین نباید افراد سطح رفاه خود را با پیش از کرونا مقایسه کنند و انتظار داشته باشند سطح رفاه آنها به سطح رفاه پیش از کرونا بازگردد. شیوع ویروس کرونا وضعیت اقتصادی همه افراد جامعه را با شوک منفی مواجه کرده اما برخی از این ویروس اثر منفی بیشتری گرفته‌اند. از سوی دیگر به دلیل مشکلات بودجه‌ای دولت، نمی‌توان از آن توقع داشت تا به همه افراد جامعه کمک بلاعوض کند. بنابراین سیاست‌گذار باید هدف‌گیری دقیقی برای تخصیص یارانه معیشتی داشته باشد.
ویدیو / تحلیل فرید زکریا از تاثیرات کرونا در جهان
۱۳۹۹/۰۱/۲۷
ویدیو / تحلیل فرید زکریا از تاثیرات کرونا در جهان
در ۳۱ مارس کاخ سفید تخمین زد با وجود فاصله گذاری اجتماعی بین ۱۰۰ تا ۲۴۰ هزار نفر بر اثر کرونا خواهند مرد اما اخیرا گفته اند ممکن است ۶۰ هزار نفر بمیرند. تحلیل گران معتقد هستند دلیل این پیش بینی های اشتباه آن است که این ویروس به درستی شناخته نشده. سازمان بهداشت جهانی در ماه مارس اعلام کرد ۳.۴ درصد مبتلایان به این ویروس می‌میرند، اما بعد متوجه شدند که ۸۰ درصد مبتلایان هیچ علائمی ندارند و نرخ مرگ و میر بسیار پایین تر می‌آید. ما اقتصاد را به خاطر مدلسازی ها تعطیل کردیم، زیرا برای بدترین سناریو آماده شدیم. ترامپ معتقد است که به تست های گسترده نیاز نداریم اما بازگشایی اقتصادی وابستگی به تست گسترده دارد زیرا در غیر این صورت احتمال دارد دوباره با رشد بیماری مواجه شویم. کره جنوبی این …
نیویورک تایمز: کرونا کارگران خارجی در خلیج فارس را زمین‌گیر کرده است
۱۳۹۹/۰۱/۲۶
نیویورک تایمز: کرونا کارگران خارجی در خلیج فارس را زمین‌گیر کرده است
نیویورک تایمز در گزارشی نوشت؛ پادشاهی‌های نفت‌خیز حاشیه خلیج فارس و میلیونها کارگر مهاجر که بیشترین سهم را در ساختن اقتصاد این کشورها دارند بر اثر تعطیلی کسب و کار ناشی از شیوع ویروس کرونا متحمل بدترین آسیب‌ها شده‌اند.
۱۳۹۹/۰۱/۲۶
کسادی روزنامه‌ها در رونق‌کرونا
هیچ کس نیست که بگوید از شیوع ویروس کرونا تاثیری نپذیرفته باشد. تکلیف آنها که به این ویروس مبتلا شدند مشخص است؛ اگر در جدال با آن مقاومت کرده باشند اینک از روایت تنگی‌نفس، درد قفسه سینه، ناتوانی در دم و بازدم عمیق، تب و لرز و... هم ابا دارند و خاطره جدال با این بیماری را نمی‌خواهند مرور کنند. آنها که عزیزشان را بر اثر ابتلا به این ویروس از دست‌ داده‌اند، نتوانسته‌اند سوگواری کنند و دلی پر از اندوه دارند. آنها که شغلشان روزمزدی بوده نفسشان به شماره افتاده است. دیگران که کارگران رستوران و فست‌فودها بوده‌اند مدت‌هاست چشم‌ انتظار آمدن مشتری مانده‌اند و نمی‌دانند آیا بار دیگر هم مردم برای صرف غذا به بیرون از خانه خود می‌آیند و در صف‌های …
ترامپ در تمام ۵۰ ایالت آمریکا حالت
۱۳۹۹/۰۱/۲۴ / ترامپ / آمریکا / فاجعه بزرگ
ترامپ در تمام ۵۰ ایالت آمریکا حالت "فاجعه بزرگ" اعلام کرد
البته شتاب‌زدگی ترامپ برای عادی‌سازی روند زندگی، بیشتر از بابت ممانعت از رکود اقتصاد به عنوان اصلی‌ترین برگ برنده خود در انتخابات ۲۰۲۰ است. در آمریکا ۲۰ هزار و ۵۰۴ تن بر اثر ابتلا به کرونا فوت کرده‌اند، تا این کشور به لحاظ شمار قربانیان صدرنشین جدول جهانی باشد.
ابتلای ۳۰۰۰ کارمند بانک به کرونا؛ ۴۲ نفر جان باختند
۱۳۹۹/۰۱/۲۴ / شیوع کرونا در ایران / ابتلای کارمندان بانک به کرونا
ابتلای ۳۰۰۰ کارمند بانک به کرونا؛ ۴۲ نفر جان باختند
نماینده مردم شاهین شهر در مجلس به وزیر اقتصاد به خاطر ابتلای ۳۰۰۰ کارمند بانک به ویروس کرونا و جان باختن ۴۲ نفر از آن‌ها بر اثر بیماری به دنبال عدم رعایت مقررات در این باره تذکر داد.
خیز بلند «همدلی»
۱۳۹۹/۰۱/۲۳
خیز بلند «همدلی»
از همان سی‌ام بهمن‌ماه که خبر درگذشت 2 نفر در قم بر اثر ابتلا به کرونا منتشر شد، برخی مسوولان و کارشناسان و به خصوص کادر درمانی بارها و بارها بر لزوم تعطیلی کامل و قرنطینه شهرهای کشور تاکید کردند. موضوعی که هرگز در طول این یک ماه و 23 روز گذشته اجرایی نشد و ستاد ملی مبارزه با کرونا تن به تعطیلی و قرنطینه کامل شهرها نداد. در نهایت هم با پایان تعطیلات نوروزی، این ستاد تصمیم به بازگشایی ادارات و برخی کسب و کارها با شرایط خاص گرفت. نکته‌ای که از نظر برخی مسوولان و کارشناسان می‌تواند گستردگی بیش از پیش شیوع کرونا در کشور را رقم بزند و در نتیجه آمار مبتلایان و متعاقبا جان‌باختگان را افزایش دهد.  توجیه عدم تعطیلی کشور مشخص بود؛ وضعیت اقتصادی کشور بد است و تعطیلی کامل می‌تواند …
۱۳۹۹/۰۱/۲۳
چگونه می‌توان مستحقان وام یک میلیونی را شناسایی کرد؟
یک کارشناس اقتصادی با اشاره پرداخت وام یک میلیونی به ۷۸ میلیون نفر به دلیل شیوع ویروس کرونا، معتقد است که همه این افراد به این مبلغ نیازی ندارند و بهتر است از طریق کد ملی و موجودی حساب‌های بانکی، افراد نیازمند را تشخیص داد.به گزارش ایسنا، لطفعلی بخشی درباره تاثیرات شیوع ویروس کرونا بر اقتصاد کشور، اظهار کرد: به نظر می‌رسد باید اقتصاد جهان و ایران را به قبل و بعد از کرونا تقسیم کرد. درباره تاثیرات این ویروس بر اقتصاد کشورمان هم مقداری تفاوت و هم مقداری مشابهت با اقتصاد جهان دارد. در کشورمان قبل از این ویروس مقداری رکود و تورم داشتیم که شیوع کرونا این رکود و تورم را تشدید کرد.وی با بیان اینکه با توجه به تغییراتی که پس از کرونا در اقتصاد ایجاد خواهد شد باید تغییراتی در اقتصاد و نگرش‌مان به آن بدهیم، …
واکنش وزیر اقتصاد به وام ۱۰۰ هزار میلیارد تومانی دولت برای جبران خسارات کرونا
۱۳۹۹/۰۱/۱۹ / فرهاد دژپسند / وزارت امور اقتصادی و دارایی / ویروس کرونا
واکنش وزیر اقتصاد به وام ۱۰۰ هزار میلیارد تومانی دولت برای جبران خسارات کرونا
وزیر اقتصادی با اشاره به اینکه ۱۵ درصد تولید ناخالص داخلی کشور بر اثر کرونا ویروس متضرر شده است، گفت: دولت برای جبران خسارات ناشی از کرونا ویروس ۱۰۰ هزار میلیارد تومان وام اختصاص داده است.
۱۳۹۹/۰۱/۱۸
یک میلیارد یورو برای مقابله با کرونا
با موافقت رهبر معظم انقلاب برای برداشت یک میلیارد یورو از صندوق توسعه ملی، حالا مسئولان اجرایی کشور بودجه مناسبی برای مقابله با کرونا و مدیریت تبعات اقتصادی همه گیری این بیماری در کشور در اختیار دارند. به گزارش ایسنا، حسن روحانی، رئیس جمهوری از موافقت رهبر معظم انقلاب اسلامی با درخواست برداشت مبلغ یک میلیارد یورو از منابع صندوق توسعه ملی برای مقابله و مدیریت عوارض ناشی از شیوع ویروس کرونا در کشور قدردانی کرده است. روحانی دستور لازم را برای تامین نیازهای ضروری در این عرصه، صادر کرد. رئیس دفتر رئیس جمهوری در نامه ای به محمدباقر نوبخت، معاون رئیس‌جمهوری و رئیس سازمان برنامه و بودجه کشور پی نوشت رئیس جمهوری به نامه دفتر مقام معظم رهبری (مدظله العالی) را به او ابلاغ کرده است. روحانی درباره این …
۱۳۹۹/۰۱/۱۸
بازندگان نفت
[امیر قاسمی] | سقوط قیمت نفت آن‌هم در شرایط شیوع کرونا بیشترین ضربه را به اقتصاد کشورهای نفتی می‌زند که در این میان ایران و عربستان و به‌ویژه ایران بدترین وضع را در منطقه خواهند داشت و کشورهایی مانند ترکیه، قطر و امارات که اقتصاد آنها وابستگی کمتری به نفت دارد، قدرت اقتصادی بیشتری در خاورمیانه به دست می‌آورند. این تحلیل کارشناسان جهانی انرژی از سقوط قیمت نفت است. آنها در مقابل معتقدند که برگ برنده نفت به دست چینی‌ها می‌افتد که یکی از بزرگ‌ترین واردکنندگان نفت در جهان هستند. شیوع ویروس کرونا در بیش از 200 کشور جهان ضربه شدیدی به اقتصادهای کشورهای جهان وارد کرد. بسیاری از صنایع کاهش تولید و فروش را در سه‌ماهه ابتدایی ‌سال 2020 میلادی تجربه کردند. در …
۱۳۹۹/۰۱/۱۸
شکست در مقابل چالش کرونا جهان را به آتش خواهد کشاند
وزیر خارجه پیشین آمریکا ضمن تأکید بر نیاز واشنگتن به همکاری با دیگر کشورهای جهان برای شکست ویروس کرونا هشدار داد که در صورت عدم اقدام مناسب، احتمالاً اقتصاد جهان برای چندین نسل با بحران روبرو خواهد شد. «هنری کیسینجر» وزیر خارجه پیشین آمریکا طی یادداشتی در روزنامه وال استریت ژورنال هشدار داد که احتمال می‌رود کروناویروس به بحران اقتصادی در جهان منجر شود که نسل‌ها ادامه داشته باشد. وی که در دوران ریاست‌جمهوری نیکسون و فورد بعنوان وزیر خارجه آمریکا فعالیت داشت، تصریح کرد که اگر اقدامات مناسبی برای مقابله با ویروس کرونا صورت نگیرد، احتمال بحران اقتصاد جهان وجود دارد. کیسینجر در اظهاراتی صریح و تند در خصوص شیوع ویروس کرونا در جهان گفت که شکست (در مقابله با کرونا) می‌تواند …
پیش‌بینی عجیب کروگمن
۱۳۹۹/۰۱/۱۸
پیش‌بینی عجیب کروگمن
همان روزی که ترامپ در انتخابات ریاست جمهوری آمریکا به پیروزی رسید، اقتصاددان‌ها پیش‌بینی کردند یک رکود در پیش است. پل کروگمن در یکی از سرمقاله‌های خود در روزنامه نیویورک تایمز نوشت: «احتمال بروز رکود در اقتصاد جهان، یک رکود طولانی زیاد است.» در سه سال اخیر ترامپ و اطرافیان او کروگمن را استهزا می‌کردند؛ اما هیچ‌کس نمی‌توانست تصور کند رکودی که رخ می‌دهد حاصل اقدامات ترامپ نیست. پایان هفته گذشته گزارش‌های وزارت کار آمریکا درباره وضعیت بازار کار این کشور در دو هفته قبل و ماه گذشته نشان داد بحران کرونا تاکنون چه میزان خسارت به اقتصاد آمریکا وارد کرده است. تنها در دو هفته حدود 10 میلیون نفر شغل خود را در آمریکا از دست داده‌اند. پیش‌بینی شده بر اثر بحران کنونی ۱۵ تا ۲۰ میلیون نفر شغل‌شان را از دست می‌دهند.
کرونا موجب ثابت ماندن دستمزدها و رکود بیشتر می‌شود/ نگرانی از ورشکستگی کسب و کارهای کوچک
۱۳۹۹/۰۱/۱۶ / بیکاری / کرونا / بانک جهانی / ورشکستگی کسب و کارها / تاثر کرونا بر اقتصاد جهان
کرونا موجب ثابت ماندن دستمزدها و رکود بیشتر می‌شود/ نگرانی از ورشکستگی کسب و کارهای کوچک
ایلنا: بانک جهانی هشدار داد که گسترش شیوع ویرس کرونا با گسترش رکود جهانی اقتصاد سبب تشدید فقر و اختلاف طبقاتی می‌شود.
۱۳۹۹/۰۱/۱۶
هشدار معتمدی به شیوع ویروسی کشنده‌تر از «کرونا»
محمد معتمدی ویروس «گرسنگی» را ویروسی خطرناک‌تر و کشنده‌تر از «کرونا» در جهان امروز توصیف کرد که هیچ‌گاه برای مبارزه با آن حالت فوق‌العاده‌ای اعلام نشده است!به گزارش مهر، محمد معتمدی خواننده موسیقی ایرانی با انتشار متنی در صفحه شخصی‌اش از کم‌توجهی مردم دنیا به گرسنگی بسیاری از کودکان در جهان انتقاد کرد.در این متن آمده است: «عدالت اجتماعی چیست؟ آیا رشد اقتصادی با عدالت اجتماعی ارتباطی دارد؟ کشور هند پنجمین اقتصاد بزرگ دنیاست، ولی اکثر مردم آن دچار فقر مفرط هستند. و یا کشور آمریکا که بزرگ‌ترین و ثروتمندترین اقتصاد جهان است سی و هشت میلیون فقیر دارد.معمولاً اقشار فرودست جامعه به دولتمردانی امید دارند که رشد اقتصادی را ارتقا ببخشند به امید آنکه در وضع معیشت آنان تغییری حاصل شود. در‏حالی که به نظر …
۱۳۹۹/۰۱/۱۶
بودجه شکننده ۹۹ تاب جبران خسارات کرونا را ندارد
عضو فراکسیون امید مجلس معتقد است بودجه سال ۹۹ به‌قدری شکننده و ضعیف است که تاب ارائه حمایت‌های مالی برای جبران خسارت‌های ناشی از ویروس کرونا را ندارد.به گزارش اقتصاد ۲۴، اکثر نمایندگان مجلس به بودجه‌نویسی سال ۹۹ دولت ایرادات جدی گرفتند و سعی داشتند مسیر دولت را تغییر دهند، اما شیوع ویروس کرونا و تعطیلی مجلس و به تبع آن تصمیم‌گیری کمیسیون تلفیق همه‌چیز را به نفع دولت یازدهم رقم زد. اما موضوعی که این روز‌ها مطرح است اینکه آیا دولت با وجود شیوع ویروس کرونا و خسارات‌های ناشی از آن که در بودجه دیده نشده است می‌تواند در دوران کرونا و پساکرونا به جبران خسارت‌ها بپردازد؟علی ابراهیمی، نماینده شازند در مجلس دهم با تاکید بر گستردگی و پیچیدگی ابعاد خسارات وارده بر اقتصاد کشور در اثر کرونا گفت: به‌قدری آسیب‌های …
انباشت سرمایه در مسیر نزولی
۱۳۹۹/۰۱/۱۶
انباشت سرمایه در مسیر نزولی
تا قبل از شیوع بیماری کرونا در اسفندماه سال 1398 بررسی وضعیت اقتصاد کشور نشان می‌داد با تخلیه اثر تحریم‌ها بر اقتصاد کشور، بهبودهایی محدود در متغیرهای اقتصاد کلان رخ داده است.
۱۳۹۹/۰۱/۱۰
اروپا بسته جدیدی را برای تقویت اقتصاد در دوران پساکرونا تهیه می‌کند
رئیس کمیسیون اروپایی اعلام کرد، این کمیسیون بسته جدیدی را برای کمک به ترمیم خسارات اقتصادی وارد شده به اتحادیه اروپا بر اثر پاندمی ویروس کرونا پیشنهاد خواهد داد.
۱۳۹۹/۰۱/۱۰
کرونا اقتصاد آمریکای لاتین را به سمت بی‌سابقه‌ترین رکود تاریخ می‌برد
موسسه گلدمن ساکس هشدار داده است که اقتصاد آمریکای لاتین بر اثر شیوع کرونا در معرض ویرانی قرار گرفته است.
۱۳۹۹/۰۱/۰۸ / آثار اقتصادی کرونا / اثر کرونا بر اقتصاد / خرید طلا
افزایش تقاضا برای خرید طلا به دلیل نگرانی از کرونا
پس از اینکه نرخ طلا و نقره حدود دو هفته پیش همسو با بازارهای سهام سقوط کرد، بسیاری از سرمایه‌گذاران از قیمت‌های پایین‌تر برای پر کردن انبارهای فلزات ارزشمند خود سود بردند. وحشت ناشی از بیماری کووید ۱۹ به افزایش تقاضا کمک کرد و احتمال وقوع رکود باعث تشویق به خرید بیشتر شد.
۱۳۹۹/۰۱/۰۸ / آثار اقتصادی کرونا / اثر کرونا بر اقتصاد / کرونا و اقشار ضعیف
شرط کارگری دولت برای حمایت از کسب و کار آسیب‌دیده از کرونا
قرنطینه خانگی و اقتصاد کرونایی باعث بیکاری بخش زیادی از مشاغل و کارگران شد و انگار این بیکاری بعد از گذشت یک ماه برای دولت نگران کننده شد که برای پرداخت تسهیلات ارزان به کسب و کارها شرط اخراج نکردن کارگران را گذاشت.  
۱۳۹۹/۰۱/۰۷ / اثر کرونا بر اقتصاد / برنامه حمایتی دولت / ربیعی سخنگوی دولت
روایت ربیعی از مصوبات ستاد مقابله با کرونا؛ از حمایت معیشتی تا تسهیلات برای تولیدکنندگان
سخنگوی دولت در حساب کاربری خود در توییتر به تشریح مصوبات جلسه اقتصادی ستاد مقابله با ویروس کرونا پرداخت.
۱۳۹۹/۰۱/۰۵ / اثر کرونا بر اقتصاد / کرونا
صندوق بین‌المللی پول: ویروس کرونا باعث رکود اقتصاد جهان می شود
به گزارش تسنیم به نقل از رویترز، صندوق بین‌المللی پول اعلام کرد همه گیری ویروس کرونا باعث رکود جهانی در 2020 میشود که بدتر از رکود اقتصادی بحران سال‌های 2008 و 2009 است ولی تولید اقتصادی جهان در 2021 بهبود می یابد.
ویروس کرونا چه تاثیری بر اقتصاد کشور داشته است؟
۱۳۹۹/۰۱/۰۴ / استانی-اقتصادی / کرونا در ایران / کروناویروس
ویروس کرونا چه تاثیری بر اقتصاد کشور داشته است؟
بیماری ناشی از ویروس کرونا مهمترین مسئله امروز بهداشت جهانی است که به طور مستقیم سلامت انسان‌ها را دچار مخاطره کرده و اولین و مهمترین اثر این بیماری بدون شک بر اقتصاد کشور احساس می‌شود به طوری‌که شرط اصلی برای کنترل شیوع کرونا، کاهش حداکثری تعاملات اجتماعی غیر ضروری در یک ماه آینده خواهد بود و لازمه این امر تعطیلی بسیاری از فعالیت‌های اقتصادی بوده که البته هزینه‌های اقتصادی را به اقشار مختلف تحمیل خواهد کرد.
۱۳۹۹/۰۱/۰۱
تأثیر کرونا بر اقتصاد ارمنستان کوتاه مدت خواهد بود
وزیر اقتصاد ارمنستان گفت که ویروس کرونا شاید تأثیر چشمگیری بر اقتصاد ما داشته باشد اما این اثر در کوتاه مدت خواهد بود و طولی نخواهد کشید.
۱۳۹۸/۱۲/۲۸
اردوغان: شیوع کرونا اثر جدی بر اقتصاد ترکیه می‌گذارد
رئیس‌جمهور ترکیه با هشدار درباره اثرات وخیمی که شیوع ویروس جدید کرونا می‌تواند روی اقتصاد این کشور بگذارد، خواستار رعایت اصول بهداشتی توسط مردم شد.
۱۳۹۸/۱۲/۲۷
فریبرز رئیس‌دانا بر اثر ابتلا به کرونا درگذشت
[شهروند] فریبرز رئیس‌دانا، اقتصاددان برجسته ایرانی، پژوهشگر، نویسنده و عضو کانون ‌نویسندگان ایران، پس ‌از ‏دست‌وپنجه‌نرم‌کردن با بیماری «کووید 19» در هفتادویک سالگی درگذشت.ناصر زرافشان، حقوقدان و از دوستان این عضو برجسته کانون نویسندگان ایران در این باره به خبرگزاری ایسنا گفت:«متأسفانه ایشان صبح دوشنبه در بیمارستان تهران پارس درگذشتند.» به گفته زرافشان، او از بیستم اسفندماه بر اثر ابتلا به ‏ویروس کرونا در بیمارستان  بستری بود.‏فریبرز رئیس‌دانا متولد ۱۳۲۷ در تهران، از استادان اقتصاد دانشگاه تهران، تحصیلاتش را در سطح دکتری ‏رشته اقتصاد و علوم سیاسیِ مدرسه اقتصاد لندن گذرانده بود‎. او نویسنده بیش از ۱۵جلد کتاب درباره …
۱۳۹۸/۱۲/۲۷
اقتصاددان فرودستان درگذشت
فریبرز رئیس دانا نویسنده و اقتصاددان صبح امروز در بیمارستان به دلیل بیماری کرونا درگذشت.ناصر زرافشان با تایید این خبر اعلام کرد: متاسفانه ایشان صبح دیروز در بیمارستان تهران پارس درگذشتند.وی از شش روز پیش بر اثر ابتلا به ویروس کرونا در بیمارستان تهران‌پارس بستری بود و صبح روز (دوشنبه – ۲۶ اسفندماه) در این بیمارستان درگذشت.فریبرز رئیس‌دانا متولد ۱۳۲۷ در تهران، از استادان اقتصاد دانشگاه تهران و عضو کانون نویسندگان ایران بود که تحصیلاتش را در سطح دکتری رشته اقتصاد و علوم سیاسیِ مدرسه اقتصاد لندن گذارنده بود.وی نویسنده بیش از ۱۵ جلد کتاب درباره مسائل اقتصادی و سیاسی بود که از آن میان می‌توان به «آزادی و سوسیالیسم»، «اقتصاد سیاسی توسعه» و «منش روشنفکری» اشاره کرد. از رئیس دانا همچنین ترجمه‌هایی منتشر …
۱۳۹۸/۱۲/۲۷
مسئولان کرونا را جدی بگیرند
قائم مقام حزب اتحاد ملت گفت: هرچه عزم و جنبش ملی برای قطع زنجیره انتقال کروناویروس زودتر شکل بگیرد عبور از بحران کرونا در زمان کمتر و با خسارت‏های به مراتب کمتری همراه خواهد بود.به گزارش ایسنا، آذر منصوری اظهار کرد: ایران امروز در شرایطی با بحران کرونا دست و پنجه نرم می‏کند که با شدید‏ترین و ظالمانه‏ترین تحریم‌های یک‌جانبه بعد از خروج آمریکا از برجام روبه‏رو شده است. در چنین شرایطی عدم دسترسی کادر بهداشت و درمان کشور به اقلام دارویی و بهداشتی به طور مستقیم بر سلامت و جان شهروندان ایرانی اثر می‌گذارد و از طرفی این بحران سایه خود را با وجود تحریم‌ها بر اقتصاد کشور نیز بیشتر کرده است.این فعال سیاسی گفت: در وهله اول باید مسئولان جدی بگیرند. من نمی‌دانم با چه منطقی تا چند شب پیش همچنان برنامه دورهمی …
۱۳۹۸/۱۲/۲۵
پرداخت بیمه بیکاری به کارگران آسیب دیده از کرونا
یک فعال حوزه کار پرداخت دو ماه بیمه بیکاری به کارگران آسیب دیده از کرونا را خواستار شد و بر ضرورت حرکت به سمت دولت الکترونیک و استقرار نظام یکپارچه الکترونیکی در کشور تاکید کرد.به گزارش ایسنا، علی اصلانی با اشاره به تاثیر کرونا بر اقتصاد و کسب وکارهای بسیاری از کشورها از جمله چین، گفت: ویروس کرونا نه تنها چین، بلکه ایران و بسیاری از کشورهای دنیا را غافلگیر کرده اما چین با کنترل شدید و قرنطینه، توانست بر این بیماری غلبه کند و جلوی گسترش کرونا ویروس را بگیرد، تا آنجا که حتی در خانه را روی خانواده‌هایی که همکاری نمی‌کردند قفل زد و مردم به شکل آنلاین غذا سفارش داده، خدمات خود را دریافت کردند و از طریق دورکاری سر کار حاضر شدند. دولت چین یک-سری امکانات برای خانواده‌ها در مقابله با کرونا فراهم و یک …
پنج حوزه آسیب‌پذیر
۱۳۹۸/۱۲/۲۵
پنج حوزه آسیب‌پذیر
هیچ وقت به ذهنم خطور نمی‌کرد که روزی بخواهم در مورد آثار یک ویروس بر حسابداری و گزارشگری مالی، حسابرسی و الزامات قانونی اشخاص در حوزه‌های قانون تجارت، قانون مالیات‌های مستقیم، قانون مالیات بر ارزش افزوده، قوانین و مقررات بورسی و مقررات جامعه حسابداران رسمی ایران بنویسم.واقعیت این است که کرونا فقط یک بحران در حوزه سلامت نیست؛ کرونا اقتصاد کشور را زمین‌گیر کرده است. شاید بتوان گفت که کشورمان در نیم قرن اخیر آبستن بحرانی چون کرونا نبوده و لذا تجربه‌ای هم برای مقابله با آن نداشته است. اثر بحران کرونا بر کسب‌و‌کار به مراتب شدیدتر از جنگ، بلایای طبیعی و آلودگی هواست.
۱۳۹۸/۱۲/۲۲
برگشت فرابورس به مرز ۲۰۰ درصد
شاخص کل فرابورس ایران پس از 3 افت متوالی و اصلاح بیش از 5 درصدی، دیروز 23 واحد (معادل 34/ 0 درصد) رشد کرد تا بازدهی آیفکس از ابتدای سال تاکنون به 7/ 199 درصد برسد. به این ترتیب پس از آنکه شاخص‌های اصلی سهام در سه روز متوالی تحت تاثیر عوامل متعددی مثل ریزش قابل توجه بهای نفت پس از عدم حصول توافق در نشست اوپک پلاس، اثر کرونا بر اقتصاد داخلی و جهانی و همچنین برخی نگرانی‌ها از مداخلات سازمان بورس (که البته از سوی وزارت اقتصاد منتفی شد) ریزش‌های کم‌سابقه‌ای را در چندماه اخیر تجربه کرد، دیروز تا حدودی شاهد بازگشت تعادل به معاملات سهام بودیم.
رکود قریب‌الوقوع؟
۱۳۹۸/۱۲/۲۲
رکود قریب‌الوقوع؟
شیوع ویروس کرونا، نگرانی‌های بزرگی در بین سرمایه‌گذاران در بازارهای مختلف به‌وجود آورده، زیرا اکنون آنها با یک واقعیت وحشت آور مواجه هستند: همه‌گیری، یعنی اتفاقی که در دوران مدرن بی‌سابقه بوده و می‌تواند اقتصاد جهان را به رکود بکشاند. تصمیم دولت ایتالیا برای قرنطینه کردن کل کشور از فعالیت‌های اقتصادی به شدت خواهد کاست و شیوع سریع ویروس کرونا در آمریکا در کنار افت شدید قیمت نفت سبب شده اقتصاددان‌ها پیش‌بینی‌های خود درباره اثر ویروس کرونا بر رشد اقتصاد جهان را مورد تجدید نظر قرار دهند. از دید بسیاری از آنها کاهش تولید ناخالص داخلی جهان در سه ماه کنونی و سه ماه دوم امسال بسیار محتمل است.
۱۳۹۸/۱۲/۲۰ / اقتصاد / بنزین / جهان / دلار / ویروس
دومین شوک منفی و توقع از سیاست‌گذاری پولی
برخی پیش‌بینی‌ها حکایت از آن دارد که اقتصاد جهان حدود ۲.۷ تریلیون دلار بر اثر شیوع ویروس کرونا زیان خواهد دید.
۱۳۹۸/۱۲/۲۰
به‌کارگیری تجربه چینی‌ها در ایتالیا
ایتالیا که اکنون با 377 قربانی، بیشترین آمار جان‌باختگان در اثر ابتلا به کرونا در اروپا را در اختیار دارد، تصمیم گرفته است 16 میلیون نفر از مردم خود را در شهرهای شمالی قرنطینه کند و تا می‌تواند با به‌کارگیری تجربه چینی‌ها، موج شیوع کرونا را مهار کند. این بیماری که اکنون برای ایتالیا به نوعی بحران امنیت ملی بدل شده است می‌تواند به سرعت تمامی اروپا را درنوردد و بحرانی جدی را برای منطقه یورو ایجاد کند.به گزارش گروه اقتصاد بین‌الملل روزنامه «دنیای اقتصاد»، سرویس سرمایه‌گذاران موسسه اعتبارسنجی «مودیز» پیش‌بینی کرده است که مجموع کشورهای عضو در گروه 20 در سال 2020 با رشد تولید ناخالص داخلی1/ 2 درصدی مواجه می‌شوند. این میزان به دلیل شیوع جهانی ویروس کرونا و تاثیر آن بر کسب‌و‌کارها و زنجیره تامین کالا، …
۱۳۹۸/۱۲/۱۴
صادرات طلا؛ صفر!
رئیس اتحادیه فروشندگان و سازندگان طلا، جواهر، نقره و سکه تهران با اشاره به تاثیر شیوع ویروس کرونا در ایران بر نوسانات قیمت طلا گفت: آینده صنعت طلای کشور در ابهام قرار گرفته تا جایی که صادرات مصنوعات طلا به صفر رسیده است.به گزارش اقتصاد۲۴، در حالی که نگرانی از شیوع بیشتر ویروس کرونا ادامه دارد، خسارت‌های اقتصادی فراگیر شدن بیشتر این ویروس نه‌تنها برای چین، بلکه برای کشور‌های دیگر و در کل اقتصاد جهانی بسیار حائز اهمیت است؛ اگرچه در برخی از کشور‌ها این خسارت بیشتر و در بعضی دیگر کمتر است. امروز بازار داخلی ایران نیز تحت تاثیر شیوع ویروس کرونا است و به گفته قاسم نوده‌فراهانی، رئیس اتاق اصناف تهران در روز‌های اخیر روند کاهشی فروش در تمام بخش‌های اصناف به خصوص مواد غذایی مشهود بوده است. وی پیش‌بینی …
۱۳۹۸/۱۲/۱۳
اقتصاد گروگان کرونا
کیمیا نجفیویروس کرونا دست به گریبان ایران شده و هر یک از بازارهای اقتصادی را با چالش روبه‌رو کرده است. در این میان هم رسانه‌ها اثر شیوع این ویروس بر قسمت‌های مختلف اقتصاد را بررسی کرده‌اند. بدون شک شیوع کرونا و ترس ناشی از آن باعث فلج شدن بخش‌های مختلفی شده و تعداد بالایی از نیروی کار را با مشکل روبه‌رو کرده است.به گزارش ابتکار، پای کرونا به بازارهای اقتصادی باز شد و آنها را تحت تاثیر قرار داد، از بازار ارز گرفته تا بازار خودرو. این روزها کافی است سری به نمایشگاه‌های خودرو بزنیم، آنگاه خواهیم دید که معاملات تا چه اندازه کاهش پیدا کرده است. موضوعی که به اعتقاد کارشناسان بیش از هر چیز ناشی از شیوع ویروس کرونا است.حال دلیل هر چه باشد باعث شده است که این‌روزها بازار در حالت نیمه‌تعطیلی به سر ببرد …
۱۳۹۸/۱۲/۰۶
مصون ماندن مَسکن از کرونا؟
کیمیا نجفیکرونا، تکراری‌ترین واژه‌ای که این‌روزها می‌شنویم. ترس از این ویروس واگیردار یکی از مهم‌ترین معضلاتی است که دست‌به گریبان جامعه و به خصوص دولت شده است. این ویروس اقتصاد چین و پس از آن اقتصاد بسیاری از کشورها را با مشکلات بی‌شماری روبه‌رو کرد، ایرلاین‌ها در سراسر دنیا و البته ایران از متضرر شدن خود می‌گویند، کارشناسان به تاثیر این ویروس بر روابط تجاری تاکید دارند و برخی‌ها هم به تاثیر آن بر بازارهای مالی اشاره می‌کنند. بنابراین در چنین شرایطی این نگرانی که ویروس واگیردار کرونا در پایان چه بر سر جامعه و اقتصاد می‌آورد با شدت بیشتری وجود دارد. در این میان نیز عده‌ای با استفاده از این جو روانی سعی در بر هم زدن آرامش برخی از بازارهای اقتصادی را دارند. از بازار خودرو گرفته تا بازار مسکن بازیچه …
۱۳۹۸/۱۲/۰۶
هشدار رئیس صندوق بین‌المللی پول
رئیس صندوق بین‌المللی پول هشدار داد ویروس کرونا که منشأ اصلی آن چین است، حتی اگر به سرعت با آن مقابله شود هم، بر اقتصاد جهان اثر منفی بر جای خواهد گذاشت و شرط احتیاط این است که برای تبعات بزرگ‌تر آن آماده باشیم. به گزارش گروه اقتصاد بین‌الملل روزنامه «دنیای‌اقتصاد» به نقل از رویترز، کریستالینا جورجیوا، رئیس صندوق بین‌المللی پول در بیانیه‌ای که پس از نشست مقامات مالی 20 اقتصاد بزرگ جهان منتشر کرد، خواستار اقدامی هماهنگ برای مقابله با اثرات انسانی و اقتصادی این ویروس شد. جورجیوا در بیانیه‌ای گفت:‌ «بی‌تردید همه ما امیدواریم یک احیای سریع و همراه با پیروزی در این زمینه شکل گیرد اما با توجه به نااطمینانی، عاقلانه خواهد بود که برای سناریوهای بدتر آماده باشیم.» با توجه به آنکه منشأ ویروس جدید کرونا، …
 •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •