یکشنبه, ۱۵ تیر, ۱۳۹۹ / 5 July, 2020
ارز دارو
روند تأمین دارو و کالاهای اساسی باید استمرار یابد
۸ ساعت قبل / سازمان غذا و دارو / انسولین / وزارت صنعت معدن و تجارت / اسحاق جهانگیری / بانک مرکزی
روند تأمین دارو و کالاهای اساسی باید استمرار یابد
معاون اول رئیس‌جمهور در جلسه بررسی نحوه تأمین ارز کالاهای اساسی، گفت: روند رضایت بخش تأمین دارو و کالاهای اساسی باید با جدیت استمرار یابد.
معاون اول رئیس جمهور: قدردانی از بانک مرکزی برای تأمین ارز مورد نیاز دارو و کالا‌های اساسی
۸ ساعت قبل
معاون اول رئیس جمهور: قدردانی از بانک مرکزی برای تأمین ارز مورد نیاز دارو و کالا‌های اساسی
معاون اول رییس جمهوری، در جلسه بررسی نحوه تأمین ارز کالاهای اساسی و ضروری با اشاره به گزارش‌های ارائه شده، از بانک مرکزی نیز به خاطر تعامل مناسب و همکاری برای تأمین ارز مورد نیاز دستگاه‌های متولی تأمین دارو و کالاهای اساسی قدردانی کرد و گفت: بانک مرکزی با وجود فشارها و محدودیت‌های ارزی، عملکرد مناسبی در تأمین ارز مورد نیاز کشور داشته که قابل تقدیر است.
۵ روز قبل
سرنوشت نامعلوم «دارو»
گروه اجتماعی| حذف ارز دولتی 4 هزار و 200 تومانی برخی اقلام دارویی و جایگزینی با ارز 5 هزار و 200 تومانی، خبر جدیدی نیست. روزهای پایانی فروردین، مدیر کل نظارت بر دارو و مواد تحت نظارت سازمان غذا و دارو اعلام کرد که در جلسه نیمه فروردین ماه با تیم اقتصادی دولت درباره وضعیت ارز دولتی برای حوزه دارو در سال ۹۹، قرار بر این شد که باتوجه به حساسیت موضوع تامین دارو، ارز دولتی وزارت بهداشت برای تامین دارو و تجهیزات پزشکی محفوظ بماند و بنابراین، حدود 2 میلیارد و 500 میلیون دلار ارز 4 هزار و 200 تومانی برای حوزه دارو و تجهیزات پزشکی در سال جاری در‌نظر گرفته شده که از این رقم تخصیص، یک میلیارد و 500 میلیون دلار برای واردات داروی ساخته شده و مواد اولیه دارویی منظور می‌شود. به دنبال این اعلام، روز …
کشفیات دارو در کردستان ۹۵ درصد کاهش داشته است
۱۳۹۹/۰۴/۰۸ / دارو / قاچاق / استانی-اقتصادی
کشفیات دارو در کردستان ۹۵ درصد کاهش داشته است
دبیر ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز استان کردستان، گفت: سه ماه اول امسال کشفیات دارو نسبت به مدت مشابه سال گذشته ۹۵ درصد کاهش داشته است.
همتی: باید از خروج سرمایه از کشور جلوگیری کنیم
۱۳۹۹/۰۴/۰۸
همتی: باید از خروج سرمایه از کشور جلوگیری کنیم
رئیس کل بانک مرکزی گفت: تلاش می‌کنیم واردات را روان کنیم و ارز حاصل از صادرات را به کشور بازگردانیم. اولویت بانک مرکزی تأمین ارز برای کالاهای اساسی و دارو و پس از آن تأمین مواد اولیه کارخانجات است.
همتی: اولویت بانک مرکزی تأمین ارز برای کالاهای اساسی و دارو است/ رشد ۸.۸ درصدی پایه پولی در بهار امسال
۱۳۹۹/۰۴/۰۸ / افزایش پایه پولی / بانک مرکزی / عبدالناصر همتی / وضعیت اقتصادی
همتی: اولویت بانک مرکزی تأمین ارز برای کالاهای اساسی و دارو است/ رشد ۸.۸ درصدی پایه پولی در بهار امسال
به گزارش الف به نقل از روابط عمومی بانک مرکزی، عبدالناصر همتی رئیس کل بانک مرکزی در دیدار با هیأت رئیسه اتاق بازرگانی ایران، نقش فعالان اقتصادی و اعضای اتاق بازرگانی را در تأمین درآمدهای غیرنفتی کشور مفید خواند و گفت: اتاق بازرگانی می‌تواند با رهنمودهای خود به فعالان اقتصادی و هدایت آنان، به وظیفه کلیدی خود در شرایط ویژه فعلی کشور عمل کند؛ در همین راستا، باید تلاش کنیم مسائل را با همکاری یکدیگر برطرف کنیم.
در دیدار رئیس بانک مرکزی، اعضای اتاق بازرگانی و فعالان اقتصادی چه گذشت؟
۱۳۹۹/۰۴/۰۸ / بانک مرکزی / عبدالناصر همتی
در دیدار رئیس بانک مرکزی، اعضای اتاق بازرگانی و فعالان اقتصادی چه گذشت؟
رئیس کل بانک مرکزی با اشاره به رشد 8.8 درصدی پایه پولی در بهار امسال گفت: اولویت بانک مرکزی تأمین ارز برای کالاهای اساسی و دارو و پس از آن تأمین مواد اولیه کارخانجات است.
کدام داروها از فهرست دریافت ارز دولتی خارج شدند؟
۱۳۹۹/۰۴/۰۸
کدام داروها از فهرست دریافت ارز دولتی خارج شدند؟
نایب‌رییس سندیکای صاحبان صنایع داروهای انسانی با اشاره به کاهش سهمیه ارزی وزارت بهداشت در حوزه دریافت ارز دولتی برای دارو، گفت: بر همین اساس طبق رایزنی‌هایی که سازمان غذا و دارو انجام داد که با سندیکا هم این رایزنی‌ها انجام شد، به این جمع‌بندی رسیدند که ارز مواد جانبی و بسته‌بندی، داروهای OTC و مکمل‌ها و برخی از داروهای تحت لیسانس که مشابه تولید داخلی آن‌ها وجود دارد، به سمت ارز نیمایی رود.
۱۳۹۹/۰۴/۰۴
کاسه چه کنم چه کنم
به‌ طور سنتی ۳۰ درصد هزینه تولید یک کتاب، هزینه کاغذ آن کتاب است. طبیعتا این عدد بالا و پایین هم دارد. کاغذهای مصرفی برای کتاب‌های کودکان یا کتاب‌های هنری، خاص‌تر و گران‌تر است و در مقابل، ظرف سال‌های اخیر برخی ناشرها راهی پیدا کرده‌اند که از کاغذهای ارزان‌قیمت برای آثار ادبی استفاده کنند. اما به هر حال متوسط و میانگین که بگیریم، می‌شود چیزی حدود یک‌سوم قیمت تمام ‌شده هر کتاب. خود این قیمت کاغذ اما الان طوری شده که مثل قیمت دلار و طلا لحظه‌ای اعلام می‌شود. یعنی قیمت صبح کاغذ با قیمت عصر آن متفاوت است. فرق هم نمی‌کند که کاغذهای موجود در انبار با دلار چند هزار تومانی وارد شده باشد، فروشنده قیمت برابری ارز را برای خریدهای بعدی …
توضیح درباره انتشار دوباره یک ویدئو قدیمی از صحبتهای وزیر بهداشت
۱۳۹۹/۰۴/۰۴ / وزیر بهداشت درمان و آموزش پزشکی
توضیح درباره انتشار دوباره یک ویدئو قدیمی از صحبتهای وزیر بهداشت
سخنگوی سازمان غذا و دارو درباره انتشار دوباره یک ویدئو قدیمی از صحبتهای وزیر بهداشت در فضای مجازی با مضمون گم شدن بخشی از ارز دارو و تجهیزات پزشکی، توضیح داد.
مافیای شیر خشک به دنبال افزایش سرسام آور قیمت‌ها /منافع شرکت‌ها جایگزین منافع مردم می‌شود؟
۱۳۹۹/۰۴/۰۳ / دیده بان شفافیت و عدالت / شیر خشک / مبارزه با فساد / محسن جلواتی / واردات کالا
مافیای شیر خشک به دنبال افزایش سرسام آور قیمت‌ها /منافع شرکت‌ها جایگزین منافع مردم می‌شود؟
 محسن جلواتی در گفتگو با خبرگزاری آنا، در مورد تغییر مصوبه افزایش  ۱۱ درصدی قیمت شیرخشک و اعمال افزایش ۱۷ درصدی قیمت‌ها اظهار کرد: با توجه به اینکه یکی از هزینه‌های عمده خانوارها هزینه‌های شیرخشک آنهاست دولت ارز ۴۲۰۰ تومانی به این موضوع اختصاص داده است؛ اما در سال جاری ۵ شرکت حوزه شیرخشک در کشور درخواست افزایش قیمت این محصول را داشته‌اند که به‌نظر می‌رسد افزایش قیمت ۸ درصدی با توجه به شرایط حاکم رقم معقولی باشد، اما سازمان حمایت با افزایش ۱۱ درصدی قیمت موافقت می‌کند که این مصوبه به امضای نماینده وزارت صنعت، معاون سازمان غذا و دارو و مدیرکل دارو می‌رسد.
خروج شرکت‌‌های دارویی از اولویت تخصیص ارز در صورت فروش غیرمتعارف دارو
۱۳۹۹/۰۴/۰۳ / سازمان غذا و دارو / داروی شیمیایی
خروج شرکت‌‌های دارویی از اولویت تخصیص ارز در صورت فروش غیرمتعارف دارو
مدیرکل امور دارو و مواد تحت کنترل سازمان غذا و دارو نسبت به فروش غیرمتعارف شرکتهای تولیدی دارو هشدار داد و عواقب آن را خروج از اولویت تخصیص ارز عنوان کرد.
بحران ارز به دارو هم کشید | نامه تهدیدآمیز سازمان غذا و دارو به شرکت‌های داروسازی
۱۳۹۹/۰۴/۰۳
بحران ارز به دارو هم کشید | نامه تهدیدآمیز سازمان غذا و دارو به شرکت‌های داروسازی
مدیرکل امور دارو و مواد تحت کنترل سازمان غذا و دارو درخصوص فروش غیرمتعارف دارو توسط شرکت‌های تولیدی هشدار داد و عواقب آن را گوشزد کرد.
هشدار سازمان غذا و دارو نسبت به فروش غیرمتعارف دارو از سوی شرکت‌های تولیدی
۱۳۹۹/۰۴/۰۳ / دارو / سازمان غذا و دارو
هشدار سازمان غذا و دارو نسبت به فروش غیرمتعارف دارو از سوی شرکت‌های تولیدی
مدیرکل امور دارو و مواد تحت کنترل سازمان غذا و دارو نسبت به فروش غیر متعارف شرکت‌های تولیدی دارو هشدار داد و عواقب آن را خروج از اولویت تخصیص ارز عنوان کرد.
هشدار به شرکت های دارویی که تخفیف و جایزه فروش می دهند
۱۳۹۹/۰۴/۰۳ / دارو / سازمان غذا و دارو / غلام حسین مهر علیان
هشدار به شرکت های دارویی که تخفیف و جایزه فروش می دهند
مدیرکل امور دارو و مواد تحت کنترل سازمان غذا و دارو، نسبت به فروش غیر متعارف شرکت های تولیدی دارو هشدار داد و عواقب آن را خروج از اولویت تخصیص ارز عنوان کرد.
۱۳۹۹/۰۴/۰۱ / بیماری های غیرواگیر / سعید نمکی / مرگ و میر ایرانیان
مرگ سالانه ۳۱۳هزار ایرانی به دلیل بیماری‌های غیرواگیر
به گزارش ایسنا، دکتر سعید نمکی در مراسم افتتاح خط تولید انسولین قلمی که به صورت ویدیو کنفرانس برگزار شد، گفت: سال گذشته با همدلی توانستیم بیش از ۶۰۰ میلیون دلار ارزبری دارو را کاهش دادیم که در واقع بیش از ۲۰ درصد از مصرف ارز دارو در سال ۱۳۹۷ بود. این اتفاق به دنبال این افتاد که ما ۲۵ درصد واردات داروهای خارجی که مشابه داخلی داشتند، کاهش دادیم و توانستیم ۳۰ درصد تولید داروهای داخلی را افزایش داریم. امسال هم این حرکت را ادامه می‌دهیم تا  در سالی که سال جهش تولید به فرمایش مقام معظم رهبری است، خوشبختانه به جایگاه ویژه‌ای در تولید  دارو و مواد اولیه دارویی و به ویژه داروهای های تک دست پیدا کنیم.
صرفه جویی ارزی ۲۰ میلیون دلاری با راه‌اندازی خط تولید انسولین قلمی در کشور
۱۳۹۹/۰۴/۰۱ / انسولین / دیابت / دارو / سازمان غذا و دارو / وزارت بهداشت
صرفه جویی ارزی ۲۰ میلیون دلاری با راه‌اندازی خط تولید انسولین قلمی در کشور
رییس سازمان غذا و دارو از صرفه‌جویی ارزی 20 میلیون دلاری ارز دارو با راه‌اندازی خط تولید انسولین قلمی در کشور خبر داد.
۱۳۹۹/۰۳/۳۱
سیگنال اشتباه بازار ارز از قطعنامه شورای حکام علیه ایران
گروه اقتصادی|  همزمان با سیر کردن قیمت دلار در میانه کانال 18 هزار تومانی در بازار آزاد، نرخ دلار در صرافی‌های وابسته به بانک مرکزی نیز به این کانال ورود کرده است. نرخ دلار که در اول هفته گذشته به‌تازگی وارد کانال 18 هزار تومانی شده بود، در پایان هفته تا 18850 تومان نیز بالا رفت تا رکورد جدیدی را خلق کند؛ رکوردی که از شهریور ماه 1397 بی‌سابقه بوده است.  همزمانی رخداد با قطعنامه شورای حکام آژانس بین‌المللی انرژی اتمی، فضایی را فراهم کرد تا سفته‌بازان و دلالان بازار ارز نیز در روزهای تعطیلی آخر هفته گذشته، نرخ دلار را در آستانه 19 هزار تومان قرار دهند؛ اتفاقی که به گفته فعالان بازار ارز، ریشه در اثر روانی صدور قطعنامه‌های ضدایرانی داشته و احتمالا اثر موقتی …
۱۳۹۹/۰۳/۳۰
مأموریت جدید هلال‌احمر برای تأمین دارو و واکسن به روایت کریم همتی
هزینه 4‌میلیون دلاری برای تأمین برخی اقلام مرتبط با کرونا، پروسه طولانی انتقال ارز به خارج از کشور و مأموریت هلال‌احمر برای واردات دارو و واکسن، راه‌اندازی خط تولید داروهای تزریقی و ... از جمله مباحثی است که رئیس جمعیت هلال‌احمر در بازدید از خبرگزاری ایسنا از آنها خبر داد. کریم همتی درباره روند تدارک و تأمین دارو در هلال‌احمر و نحوه تعامل با سازمان غذا و دارو گفت: «تعامل ما با وزارت بهداشت به‌ویژه در حوزه سازمان غذا و دارو خوب است. تهیه مواد اولیه دارویی و برخی اقلام دارویی همواره دغدغه‌ای بوده که در سازمان تدارکات دارویی هلال‌احمر وجود داشته است.»او ادامه داد: «در بحران کرونا برخی تکالیف را در این حوزه به جمعیت هلال‌احمر واگذار کردند. …
۱۳۹۹/۰۳/۳۰
عراق چگونه برای ایران دارو و کالای اساسی تأمین می‌کند؟
رئیس اتاق بازرگانی مشترک ایران و عراق معتقد است طرح جدید بانک مرکزی می‌تواند به فعال‌شدن اموال و ارزهای راکد ایران در عراق کمک کند. به گزارش ایسنا، چند روز قبل عبدالناصر همتی- رئیس ‌کل بانک مرکزی- اعلام کرد که این بانک طرحی را دنبال می‌کند تا در چارچوب آن، امکان انتقال دارو و کالاهای اساسی از عراق به ایران فراهم شود و به جای ارز حاصل از صادرات محصولاتی مانند برق و گاز به این کشور، امکان واردات این کالاها برای ایران فراهم شود. همتی نیز هفته اخیر سفری یک‌روزه به عراق داشت و درباره نتایج گفت‌وگوهای انجام‌شده با مقامات عراقی در صفحه شخصی خود نوشت: «سال گذشته توافق‌نامه خوبی درخصوص نحوه استفاده از منابع ناشی از صادرات گاز و برق به عراق، امضا کردیم؛ لیکن …
۱۳۹۹/۰۳/۲۷
شرط صادرات دارو با ارز نیمایی
رییس سازمان غذا و دارو از برخورد شدید با شرکت‌های دارویی خبر داد که به تعهدات تولیدی خود عمل نکنند. محمدرضا شانه‌ساز، ضمن قدردانی از تلاش‌های شرکت‌های داروسازی برای تامین داروی مورد نیاز بیماران در شرایط تحریم گفت: «سال گذشته به دلیل مشکلات ارزی سالی سخت را سپری کردیم، چراکه فروش و صادرات نفت برای تامین ارز ۴۲۰۰ تومانی رقابت‌های بسیاری طلب می‌کرد و با همت شرکت‌های داروسازی و سیاستگذاری‌های صورت گرفته و حضور وزیر بهداشت موفق شدیم سهم ارز تولید به واردات را عکس کنیم و ۶۰ درصد ارز را به تولید داخل تخصیص دهیم، ارقام بورس نیز در سال رونق تولید نشان داد که خوشبختانه صنعت داروسازی از نظر مالی سال بدی پشت سر نگذاشته است. سازمان غذا و دارو پس از شیوع کووید …
۱۳۹۹/۰۳/۲۷
ضربه 4200 به انسولین
قطع دسترسی شرکت‌های واردکننده «انسولین» به «دلار 4200»، نفس دیابتی‌ها را برای تامین داروی روزانه‌ خود از داروخانه‌ها به شماره انداخت. عوامل رسمی واردکننده انسولین و تجهیزات تست قند خون به‌دلیل عدم‌تخصیص ارز دولتی، توان تامین داروهای مورد نیاز دیابتی‌ها را از دست داده‌اند. «1+5» مانع بزرگ در مسیر عرضه دارو و تجهیزات بیماران خاص وجود دارد که ناتوانی از رفع آنها طی ماه‌های گذشته، قفسه داروخانه‌ها را خالی کرده و باعث دلهره و نگرانی بیماران شده است. حل این مشکل،‌ راهکار اقتصادی دارد.
۱۳۹۹/۰۳/۲۷ / اختصاص ارز برای کالای اساسی / ارز واردات دارو / همتی رئیس کل بانک مرکزی
اختصاص ارز دولتی برای واردات کالاهای اولیه دارو و کالاهای اساسی
 به گزارش مهر، عبدالناصر همتی بعد از ظهر دوشنبه در شصت و چهارمین جلسه ستاد اقتصاد مقاومتی استان تهران گفت: اگر قرار باشد، همه کالاها را از خارج تأمین کنیم، تولید ملی شکل نمی‌گیرد.
همتی: در تامین ارز برای واردات، دیگر گشاده‌ دستی نخواهیم کرد
۱۳۹۹/۰۳/۲۶ / بانک مرکزی / عبدالناصر همتی / قیمت ارز و سکه / اخبار داغ
همتی: در تامین ارز برای واردات، دیگر گشاده‌ دستی نخواهیم کرد
رییس کل بانک مرکزی گفت: دیگر مانند گذشته در تامین ارز برای بخش‌های مختلف از جمله واردات گشاده دستی نخواهیم کرد و آن را فقط به منظور تامین مواد اولیه، دارو و کالاهای اساسی اختصاص می‌دهیم.
"ارز ۴۲۰۰ تومانی نمی‌خواهیم"
۱۳۹۹/۰۳/۲۶ / ارز 4200 تومانی / دارو / واردات دارو
"ارز ۴۲۰۰ تومانی نمی‌خواهیم"
رییس کمیسیون اقتصاد سلامت اتاق بازرگانی تهران می‌گوید با توجه به شرایطی که در ماه‌های گذشته وجود داشته، بخش خصوصی همچنان تاکید می‌کند که در حوزه دارو نیازی به ارز ۴۲۰۰ تومانی نداریم.
تخصیص ۴۰۰ میلیون دلاری ارز دارو تا پایان خرداد
۱۳۹۹/۰۳/۲۶ / ارز / دارو / دولت / سازمان غذا و دارو / ماسک
تخصیص ۴۰۰ میلیون دلاری ارز دارو تا پایان خرداد
ایلنا: رییس سازمان غذا و دارو گفت: قیمت دارو باید به نحوی مدیریت شود که کمترین افزایش پرداختی از جیب مردم را داشته باشیم، همچنین مراقبت کنیم که تولیدکنندگان بتوانند…
لزوم ارتقای شفافیت در تأمین و تخصیص ارز بین بانک مرکزی و سازمان غذا و دارو
۱۳۹۹/۰۳/۲۵ / سعید نمکی / وزارت بهداشت / سازمان غذا و دارو
لزوم ارتقای شفافیت در تأمین و تخصیص ارز بین بانک مرکزی و سازمان غذا و دارو
وزیر بهداشت بر لزوم ارتقای شفافیت در تامین و تخصیص بهینه ارز از مسیر برقراری ارتباط مستقیم الکترونیک بین سازمان غذا و دارو و بانک مرکزی تاکید کرد.
ایران هاب انرژی‌های تجدیدپذیر می‌شود/ امکان پرداخت دلار و ارز را نداریم/ اولین گام صادرات برق از تجدیدپذیرها امسال برداشته می‌شود
۱۳۹۹/۰۳/۲۵ / انرژی / انرژی تجدیدپذیر / بازی / جهان / دارو
ایران هاب انرژی‌های تجدیدپذیر می‌شود/ امکان پرداخت دلار و ارز را نداریم/ اولین گام صادرات برق از تجدیدپذیرها امسال برداشته می‌شود
ایلنا: معاون وزیر نیرو در امور انرژی‌های تجدیدپذیر گفت: اکنون تحریم بخش اقتصادی، بانکی و ارزی ما را تحت تاثیر قرار داده است به طوری که حتی دارو نیز تحریم است و این…
۱۳۹۹/۰۳/۲۴
ارز دارو در گیر و دار پرداخت
[سجاد خداکرمی] بسیاری از داروها در زمره کالاهای اساسی قرار دارند و ارز دولتی 4200 تومانی به آنها تعلق می‌گیرد اما در طول دو ‌سال گذشته دایره داروهایی که مشمول ارز دولتی می‌شوند، کوچک‌تر شده است. غلامحسین مهرعلیان، مدیرکل دارو و مواد تحت کنترل سازمان غذا و دارو در آخرین روز فروردین گفت: «در ‌سال ۹۹ حدود ۲,۵‌میلیارد دلار ارز برای بخش دارو و تجهیزات پزشکی در نظر گرفته شد که نسبت به ‌سال گذشته حدود ۴۰۰ تا ۵۰۰‌میلیون دلار کمتر است.» این میزان از ارز اختصاص یافته اما آن‌طور که ناصر ریاحی، رئیس اتحادیه واردکنندگان دارو به «شهروند» گفته تا به اینجا در پرداخت با تأخیرهای جدی مواجه شده است. ریاحی می‌گوید که «تا پایان خرداد …
هادی حق‌شناس، تحلیلگر اقتصادی: دولت پول بدون پشتوانه چاپ می‌کند
۱۳۹۹/۰۳/۲۴
هادی حق‌شناس، تحلیلگر اقتصادی: دولت پول بدون پشتوانه چاپ می‌کند
هادی حق‌شناس، تحلیلگر اقتصادی درخصوص آسیب‌شناسی برخی رفتارهای اقتصادی دولت‌ که در نهایت منجر به ایجاد هیجان بازار، گسترده شدن فقر و نابرابری در جامعه می‌شود، به روزنامه اینترنتی «فراز» گفت: «با نگاهی واقع‌بینانه باید بگویم که کل اقتصاد ایران رانتی است. حتی در مساله واگذاری زمین، واگذاری خانه‌های مسکن مهر توزیع ارز برای واردت دارو و مسائلی از این دست هم به صورت رابطه‌ای عمل می‌کند.»
۱۳۹۹/۰۳/۲۴
ارز ۴۲۰۰ تومانی دارو عملا قطع شده است
عضو اتاق بازرگانی تهران می‌گوید در ماه‌های گذشته، بانک مرکزی عملا برای دارو ارز دولتی تخصیص نداده است. ناصر ریاحی در گفت‌وگو با «ایسنا» اظهار کرد: با وجود آنکه فعالان بخش خصوصی بارها از دولت خواسته‌اند دارو را از شمول ارز ۴۲۰۰ تومانی خارج کند و مابه‌التفاوت حمایتی را به بیمه بدهد تا بیماران فشاری را تحمل نکنند، اما همچنان در سال‌جاری نیز داروها ارز دولتی دریافت می‌کنند، هرچند به نظر می‌رسد این امر تنها روی کاغذ نهایی شده است.
نگرانی برای تامین ارز دارو و تجهیزات پزشکی نداریم
۱۳۹۹/۰۳/۲۳ / سازمان غذا و دارو / کرمانشاه / وزارت بهداشت درمان و آموزش پزشکی
نگرانی برای تامین ارز دارو و تجهیزات پزشکی نداریم
کرمانشاه- ایرنا- رییس سازمان غذا و دارو از تخصیص سهمیه کامل این سازمان در فصل بهار خبر داد و گفت: در نشست وزیر بهداشت، معاون اول رییس جمهوری و رییس بانک مرکزی مقرر شد؛ کل ارز موردنیاز برای تامین اقلام دارویی و تجهیزات پزشکی تا پایان خرداد تخصیص یابد و از این بابت جای هیچ نگرانی نیست.
۱۳۹۹/۰۳/۲۱
راه دشوار رسیدن به نقطه صفر اقتصاد
کیمیا نجفی«چه بر سر اقتصاد کشور خواهد آمد؟» پرسشی که این ‌روزها با توجه به مشکلات بی‌شمار ناشی از شیوع ویروس کرونا بیش از هر زمان دیگر ذهن را به خود مشغول کرده است. شیوع کرونا، تعطیلی گسترده کسب‫و‫کارها در کنار سقوط قیمت نفت در بازارهای جهانی تصویر ناخوشایندی از اقتصاد کشور را به نمایش می‌گذارد. البته این نگاه ناامیدانه در حالی است که بانک جهانی نه تنها انتظار دارد که عملکرد اقتصادی ایران در سال جاری به مراتب بهتر از سال گذشته باشد، بلکه معتقد است امسال آخرین سال رشد منفی اقتصاد کشور خواهد بود.آخرین پیش‌بینی بانک جهانی از اقتصاد ایران نشان می‌دهد با وجودی که در سال جاری رشد اقتصادی ایران منفی خواهد بود ولی این شاخص برای سال ۲۰۲۱ برابر با ۲.۱ درصد می‌شود. براساس گزارش تحلیلی بانک جهانی، دلیل …
۱۳۹۹/۰۳/۲۱ / ارز / اشتغال / دارو / دلار / واردات
ایست به تخصیص دلار 4200 برای واردات دارو
ناصر ریاحی، عضو هیات رییسه اتاق تهران در گفت‌وگو با پایگاه خبری اتاق تهران خبر داد که تخصیص ارز دولتی به واردات دارو متوقف شده است.
تکرار/ گزارش همتی از بهبود وضعیت اقتصادی کشور/ شرایط تأمین ارز به حالت عادی برگشت
۱۳۹۹/۰۳/۲۰
تکرار/ گزارش همتی از بهبود وضعیت اقتصادی کشور/ شرایط تأمین ارز به حالت عادی برگشت
همتی با تأکید براینکه در بخش تأمین ارز برای واردات کالاهای اساسی، دارو و مواد اولیه از طریق روشهای مختلف چهارگانه اعلامی بانک مرکزی، شرایط به وضعیت عادی برگشته است،گفت: بیش از ۴.۵ میلیارد دلار برای واردات تأمین شده است.
تأمین بیش از ۴.۵ میلیارد دلار برای واردات کالا‌های اساسی، دارو و مواد اولیه
۱۳۹۹/۰۳/۲۰
تأمین بیش از ۴.۵ میلیارد دلار برای واردات کالا‌های اساسی، دارو و مواد اولیه
در بخش تأمین ارز، برای واردات کالا‌های اساسی، دارو و مواد اولیه و ضروری کشور، از طریق روش‌های مختلف چهارگانه اعلامی بانک مرکزی، شرایط به وضعیت عادی خود برگشته است. به طوریکه در این مدت بیش از ۴.۵ میلیارد دلار برای انجام واردات تأمین شده است. طبعاً، بازار از شرایط ایجاد شده در سامانه نیما و دیگر روش‌های تأمین ارز و نیز اقدامات در دست اجرا، به تدریج متأثر خواهد شد.
علت حذف ارز دولتی برای داروهای بدون نسخه
۱۳۹۹/۰۳/۲۰ / دارو / سازمان غذا و دارو / ارز دارو و کالاهای اساسی / وزارت بهداشت
علت حذف ارز دولتی برای داروهای بدون نسخه
سخنگوی وزارت بهداشت ضمن تشریح دلایل حذف ارز دولتی برای داروهای OTC (بدون نسخه)، گفت: اگر قرار باشد منابع ارز دولتی کاهش نسبی پیدا کند و بخشی از ارز دولتی دارو به سمت ارز نیمایی رود، اولویت با این است که داروهای OTC به این سمت روند.
تأمین ارز واردات کالاهای اساسی به وضعیت عادی برگشت/ حراج اوراق بدهی ادامه دارد
۱۳۹۹/۰۳/۲۰ / ارز / بانک مرکزی / کالاهای اساسی / واردات / تأمین ارز
تأمین ارز واردات کالاهای اساسی به وضعیت عادی برگشت/ حراج اوراق بدهی ادامه دارد
ایلنا: رییس کل بانک مرکزی اظهار داشت: در بخش تأمین ارز، برای واردات کالاهای اساسی، دارو و مواد اولیه و ضروری کشور، ازطریق روش‌های مختلف چهارگانه اعلامی بانک مرکزی،…
همتی: بازار ارز و پول سیگنال های مثبتی از بهبود وضعیت اقتصادی می دهند
۱۳۹۹/۰۳/۱۹
همتی: بازار ارز و پول سیگنال های مثبتی از بهبود وضعیت اقتصادی می دهند
همتی با تأکید براینکه در بخش تأمین ارز، برای واردات کالا‌های اساسی، دارو و مواداولیه وضروری کشور، ازطریق روش‌های مختلف چهارگانه اعلامی بانک مرکزی، شرایط به وضعیت عادی برگشته است، گفت:دراین مدت بیش از۴/۵میلیارددلاربرای واردات تأمین شده است. وی افزود: دربخش ریال، برای تأمین کسری بودجه دردومرحله حراج اوراق بدهی دولت، ۱۰ ٫ ۰۰۰ میلیارد تومان با نرخ سودسالانه ۱۵ درصدبه فروش رفت. با این اقدام بدون افزایش پایه پولی، و با استفاده از نقدینگی موجود، بودجه دولت تأمین مالی شد.
۱۳۹۹/۰۳/۱۸
مدیریت "کرونا" در اوج تحریم‌ها / ساخت و تجهیز ۴۴ بیمارستان جدید؛ امسال
وزیر بهداشت با اشاره به صرفه‌جویی ۷۰۰ میلیون یورویی در ارز دارو در سال گذشته، از هدف‌گذاری برای کاهش ۲۰ درصدی ارزبری دارو در سال جاری خبر داد.
۷۰۰ میلیون یورو در ارز داروی کشور صرفه‌جویی شد/ توانستیم به عنوان یک کشور تحریم‌زده کرونا را مدیریت کنیم
۱۳۹۹/۰۳/۱۸ / سعیدنمکی / وزارت بهداشت / بانک مرکزی / مقام معظم رهبری / بیماری کرونا / ویروس کرونا / اربعین حسینی / خاورمیانه / سلامت
۷۰۰ میلیون یورو در ارز داروی کشور صرفه‌جویی شد/ توانستیم به عنوان یک کشور تحریم‌زده کرونا را مدیریت کنیم
وزیر بهداشت با بیان اینکه جلوی‌ واردات بی‌رویه دارو را گرفتیم، گفت: ۷۰۰ میلیون یورو در ارز داروی کشور صرفه‌جویی شد.
برنامه وزارت بهداشت برای کاهش ۲۰ درصدی ارز دارویی
۱۳۹۹/۰۳/۱۸ / سازمان غذا و دارو / دارو / سعید نمکی
برنامه وزارت بهداشت برای کاهش ۲۰ درصدی ارز دارویی
وزیر بهداشت، از هدف‌گذاری برای کاهش ۲۰ درصدی ارزبری دارو در سال جاری خبر داد.
صرفه‌جویی ۷۰۰میلیون یورویی در ارز دارو در سال گذشته / مدیریت "کرونا" در اوج تحریم‌ها
۱۳۹۹/۰۳/۱۸ / کروناویروس / همه_باهم_علیه_کرونا / وزیر بهداشت درمان و آموزش پزشکی / دارو
صرفه‌جویی ۷۰۰میلیون یورویی در ارز دارو در سال گذشته / مدیریت "کرونا" در اوج تحریم‌ها
وزیر بهداشت با اشاره به صرفه‌جویی ۷۰۰ میلیون یورویی در ارز دارو در سال گذشته، از هدف‌گذاری برای کاهش ۲۰ درصدی ارزبری دارو در سال جاری خبر داد.
تامین ارز دولتی صنعت دارو با تاخیر انجام می‌شود
۱۳۹۹/۰۳/۱۸ / سازمان غذا و دارو / سازمان غذا و دارو / وزارت بهداشت درمان و آموزش پزشکی
تامین ارز دولتی صنعت دارو با تاخیر انجام می‌شود
تهران - ایرنا - نایب رئیس سندیکای صاحبان صنایع داروهای انسانی ایران گفت: تخصیص ارز دولتی برای تامین مواد اولیه کارخانه‌هایی دارویی کشور با ۴ تا ۶ ماه تاخیر انجام می‌شود و اگر این روند ادامه یابد در ماه‌های آینده با مشکلات جدی در تولید دارو مواجه می‌شویم.
۱۳۹۹/۰۳/۱۸
صنعت دارو چه مقدار ارز دریافت کرد؟
نمایندگان بخش خصوصی در نشست هفدهم کمیسیون اقتصاد سلامت اتاق بازرگانی تهران با ارائه گزارشی آماری از میزان ارز تخصیص داده شده به واردات دارو و مواد اولیه، به تحلیل این داده‌ها پرداختند؛ همچنین مساله بسته شدن فهرست دارویی کشور نیز مورد نقد فعالان بخش خصوصی قرار گرفت.
آزاد سازی منابع ارزی مسدود شده
۱۳۹۹/۰۳/۱۷
آزاد سازی منابع ارزی مسدود شده
در گفت‌وگوی حسن روحانی، رئیس ‌جمهوری با عبدالناصر همتی، رئیس ‌کل بانک مرکزی، آخرین پیگیری‌ها در راستای تسهیل و تسریع استفاده از منابع ارزی برای تأمین کالاهای اساسی، دارو و مواد اولیه مطرح شد و تداوم پیگیری اقدامات بانک مرکزی برای آزادسازی منابع ارزی مسدودشده کشور در بانک‌های خارجی و همراهی بیشتر صادرکنندگان برای تأمین ارز واردات مورد نیاز کشور را ضروری دانست. روحانی همچنین اقدام بانک مرکزی در آغاز عملیات بازار باز و عرضه اوراق خزانه و دولتی برای تأمین کسری بودجه دولت از طریق نقدینگی بازار را تجربه …
صرفه جویی ارزی ۴۰۰ میلیون دلاری در سال۹۸/ کدام داروها دیگر ارز دولتی نمی‌گیرند؟
۱۳۹۹/۰۳/۱۶ / مدیرکل دارو و مواد تحت کنترل سازمان غذا و دارو
صرفه جویی ارزی ۴۰۰ میلیون دلاری در سال۹۸/ کدام داروها دیگر ارز دولتی نمی‌گیرند؟
ایلنا: ​مدیر کل دارو و مواد تحت کنترل سازمان غذا و دارو گفت: اقلامی که از فهرست دریافت ارز دولتی خارج شده اند، عمدتاً شامل مکمل‌ها و دارو‌های بدون نسخه(OTC) هستند.
نیاز ارزی دارو تا پایان خردادماه تامین می‌شد
۱۳۹۹/۰۳/۱۵ / وزارت بهداشت / دارو / صنعت دارو / تحریم دارویی و غذایی
نیاز ارزی دارو تا پایان خردادماه تامین می‌شد
رییس سازمان غذا و دارو با اشاره به مشکلات تخصیص ارز دارو و تجهیزات پزشکی طی دو ماه گذشته گفت: با پیگیری وزیر بهداشت، تاخیر در تخصیص ارز مورد نیاز حوزه دارو تا پایان خردادماه جبران می‌شود.
رییس سازمان غذا و دارو: جبران تاخیر در تخصیص ارز دارو تا پایان خرداد
۱۳۹۹/۰۳/۱۵
رییس سازمان غذا و دارو: جبران تاخیر در تخصیص ارز دارو تا پایان خرداد
رییس سازمان غذا و دارو با اشاره به مشکلات تخصیص ارز دارو و تجهیزات پزشکی طی دو ماه گذشته، اعلام کرد که تاخیر در تخصیص ارز مورد نیاز حوزه دارو تا پایان خرداد ماه جبران می‌شود. شانه ساز گفت: برنامه ریزی و پیش بینی‌های لازم به منظور ذخیره سازی دارو صورت گرفته است. در حال حاضر ذخایر دارویی در وضعیت اطمینان بخشی بوده و مشکلی در این زمینه نداریم، اما پیگیری می‌کنیم که در ماه‌های آتی با مشکلات احتمالی مواجه نباشیم.
اختصاص ۲.۵ میلیارد دلار ارز ۴۵۰۰ تومانی برای بخش درمان کشور
۱۳۹۹/۰۳/۱۲ / عبدالناصر همتی / دارو / بانک مرکزی ایران
اختصاص ۲.۵ میلیارد دلار ارز ۴۵۰۰ تومانی برای بخش درمان کشور
رئیس کل بانک مرکزی، با تاکید بر تامین دارو به عنوان یکی از اولویت‌های اصلی بانک مرکزی، گفت: بخش درمانی کشور نباید نگران تامین ارز مورد نیاز باشد.
۱۳۹۹/۰۳/۱۳
تاکید جهانگیری بر عرضه کالاهای اساسی به وفور و با قیمت مناسب
جلسه بررسی نحوه تامین ارز واردات دارو و کالاهای اساسی دیروز به ریاست معاون اول رئیس‌جمهوری برگزار شد.به گزارش ایسنا، اسحاق جهانگیری در این جلسه گفت: برنامه‌ریزی ‌برای تامین دارو و کالاهای اساسی باید به نحوی انجام شود که جامعه این اطمینان را حاصل کند که اقلام ضروری موردنیاز با قیمت مناسب و به وفور در اختیار مردم قرار خواهد داشت.وی با بیان اینکه مقام معظم رهبری و رئیس‌جمهوری نیز نسبت به تامین کالاهای اساسی و اقلام ضروری مردم تاکید ویژه دارند، از وزارتخانه‌های صنعت، معدن و تجارت، جهاد کشاورزی و بانک مرکزی خواست جلسات مرتبط با تامین کالاهای اساسی و دارو را به صورت هفتگی برگزار کنند و گزارش‌های مربوط به تامین کالاهای اساسی و دارو و نیز تامین ارز موردنیاز برای واردات اقلام ضروری و میزان ذخایر کالاهای …
گزارش جهانگیری درباره وضعیت ذخایر کالاهای اساسی کشور
۱۳۹۹/۰۳/۱۱ / جهانگیری / سازمان غذا و دارو / جهادکشاورزی / اسحاق جهانگیری / وزارت بهداشت ، درمان و آموزش پزشکی / وزارت صنعت ، معدن و تجارت / مقام معظم رهبری / جهاد کشاورزی / بانک مرکزی / وزارت بهداشت
گزارش جهانگیری درباره وضعیت ذخایر کالاهای اساسی کشور
معاون اول رئیس جمهور در جلسه بررسی نحوه تأمین ارز واردات دارو و کالاهای اساسی گفت:‌ بانک مرکزی برای تأمین ارز مورد نیاز دارو بر اساس اولویت های وزارت بهداشت تعهد داده است.
۱۳۹۹/۰۳/۱۱
ارز 4200 تومانی برخی اقلام دارویی حذف شد
مدیرکل امور دارو و مواد تحت کنترل وزارت بهداشت از تغییر ارز دولتی به نیمایی برخی اقلام دارویی خبر داد. به گزارش فارس، غلامحسن مهرعلیان، مدیرکل امور دارو و مواد تحت کنترل وزارت بهداشت از تغییر ارز دولتی به نیمایی برخی اقلام دارویی خبر داد. در این نامه  آمده است: پیرو مصوبه ستاد تدابیر ویژه دارو و تجهیزات پزشکی درخصوص سیاستگذاری ارزی سال ۱۳۹۹ خاطرنشان می‌گردد، موارد اشاره شده به شرح ذیل از گروه کالایی یک ارز دولتی به ارز نیمایی تغییر یافته است، لذا مقتضی است به منظور تسریع در فرآیند تخصیص ارز با نرخ نیما کلیه شرکت‌ها با قید فوریت تمام ثبت سفارش‌های مشمول این موضوع را ویرایش نمایند. الف) کلیه مکمل‌ها، داروهای موجود در فهرست OTC به همراه مواد حد واسط مرتبط با همان مولکول‌ها …
نیاز ارزی تجهیزات پزشکی در سال جاری / اصلاح قیمت‌گذاری‌ها در صورت لزوم
۱۳۹۹/۰۳/۰۵ / وزارت بهداشت / تجهیزات پزشکی / سازمان غذا و دارو / ارز دولتی
نیاز ارزی تجهیزات پزشکی در سال جاری / اصلاح قیمت‌گذاری‌ها در صورت لزوم
مدیرکل تجهیزات و ملزومات پزشکی سازمان غذا و دارو با بیان اینکه در سال گذشته نزدیک به یک میلیارد دلار ارز دولتی به حوزه تجهیزات پزشکی اختصاص یافت، گفت: طبق برنامه‌ریزی‌ها در صورت تامین این ارز در سال جاری، بخش اصلی نیازها در حوزه تجهیزات پزشکی تامین خواهد شد.
ارز دارو تامین نشود دچار مشکل خواهیم شد
۱۳۹۹/۰۳/۰۱ / غلام حسین مهر علیان / سازمان غذا و دارو / دارو
ارز دارو تامین نشود دچار مشکل خواهیم شد
مدیرکل دارو و مواد تحت کنترل سازمان غذا و دارو با اشاره به ادامه روند کند تخصیص ارز دارو توسط بانک مرکزی، گفت: در صورت عدم تخصیص به موقع ارز، با مشکل جدی در تامین دارو مواجه خواهیم.
کندی تخصیص ارز، تهدید جدی برای تامین به موقع داروی کشور است
۱۳۹۹/۰۳/۰۱ / سازمان غذا و دارو / ارز دارو
کندی تخصیص ارز، تهدید جدی برای تامین به موقع داروی کشور است
تهران- ایرنا- مدیرکل دارو و مواد تحت کنترل سازمان غذا و دارو با اشاره به ادامه روند کند تخصیص ارز دارو توسط بانک مرکزی، گفت: در صورت عدم تخصیص به موقع ارز، با مشکل جدی در تامین دارو مواجه خواهیم بود.
۲.۵میلیارد دلار ارز واردات دارو به جیب چه کسانی می‌رود؟/ اوج‌گیری قیمت‌ها در بازار لوازم خانگی/ اشتغالزایی منفی شد
۱۳۹۹/۰۲/۲۹ / گزیده روزنامه های اقتصادی / روزنامه های کشور
۲.۵میلیارد دلار ارز واردات دارو به جیب چه کسانی می‌رود؟/ اوج‌گیری قیمت‌ها در بازار لوازم خانگی/ اشتغالزایی منفی شد
فرمول قیمت‌گذاری خودروهای پرتیراژ مشخص شد/ دلار ۱۷۰۰۰ تومانی هم کار خالی‌فروشان است؟ ؛ از دیگر عناوین روزنامه‌های امروز است.
واردات غذای سگ و گربه با ارز دارو؛ ۲/۵ میلیارد دلار به جیب چه کسانی می‌رود؟
۱۳۹۹/۰۲/۲۹ / دلار / ارز دولتی / واردات دارو
واردات غذای سگ و گربه با ارز دارو؛ ۲/۵ میلیارد دلار به جیب چه کسانی می‌رود؟
عده دیگری ارز گرفتند و کالا وارد نکردند و اعلام شد که ارز گم شده، عده دیگری هم ارز می‌گرفتند و واقعا با آن دارو وارد می‌کردند. اما داستان دارویی‌ها چیز دیگری است؛ بله دارو وارد شده، ولی دارو‌هایی که بیشتر آن‌ها در داخل کشور هم تولید می‌شود.
صادرات ماسک N95 و محلول ضدعفونی آزاد شد | بازارهای صادراتی داروهای ایرانی چگونه از دست می‌رود؟
۱۳۹۹/۰۲/۲۷
صادرات ماسک N95 و محلول ضدعفونی آزاد شد | بازارهای صادراتی داروهای ایرانی چگونه از دست می‌رود؟
رئیس سازمان غذا و دارو با اشاره به قاچاق گسترده داروهای ایرانی به خارج از کشور، درباره استفاده شرکت‌های داروسازی از ارز ۴۲۰۰ تومانی برای واردات دارو توضیح داد.
راهکار شفاف سازی در تخصیص ارز دارو/کاهش یک میلیارد دلاری
۱۳۹۹/۰۲/۲۶ / سازمان غذا و دارو / غلام حسین مهر علیان / دارو
راهکار شفاف سازی در تخصیص ارز دارو/کاهش یک میلیارد دلاری
مدیرکل امور دارو و مواد تحت کنترل سازمان غذاودارو، گفت: به منظور شفافیت بیشتر، ثبت سفارش های ارسالی به بانک مرکزی در مورد تخصیص ارز ترجیحی روی سایت سازمان بار گذاری می شود.
 •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •