جمعه, ۱۵ فروردین, ۱۳۹۹ / 3 April, 2020
اقتصاد کشورها
شوک ویروس کرونا، رشد اقتصاد جهانی را به صفر رسانده است
مؤسسه اعتبارسنجی اس‌اندپی پیش‌بینی کرد که با وجود قرنطینه کشورها و بسته شدن بازارها به علت شیوع ویروس کرونا، تلاطم اقتصادی به وجود آمده در دنیا رشد اقتصادی جهان را به صفر می‌رساند.
۴۰ ساعت قبل /
تاثیر شیوع کرونا بر اقتصاد انگلیس
تاثیر شیوع کرونا بر اقتصاد انگلیس
ویروس کرونا اقتصاد انگلیس را همچون دیگر کشورها تحت فشار فوق العاده قرار داده است.
۲ روز قبل /
کالای خارجی که توان تولید داخل دارد، اجازه واردات ندارد/ هیچ بن‌بستی پیش‌روی اقتصاد ایران قرار ندارد/ بسیاری از کشورها صادرات موادغذایی را ممنوع کرده‌اند/ امروز امنیت ملی کشور در گروی امنیت غذایی است
کالای خارجی که توان تولید داخل دارد، اجازه واردات ندارد/ هیچ بن‌بستی پیش‌روی اقتصاد ایران قرار ندارد/ بسیاری از کشورها صادرات موادغذایی را ممنوع کرده‌اند/ امروز امنیت ملی کشور در گروی امنیت غذایی است
قائم مقام وزیر صمت با بیان اینکه در سال 99 هیچ کالایی که دارای مشابه تولید داخلی است، اجازه واردات نخواهد یافت، گفت: نقش‌آفرینی قدرتمند شبکه‌های خرده‌فروشی، تاب‌آوری بازار را افزایش داد.
۳ روز قبل /
تحلیل بازار مسکن در این روزها در مناطق خوش نشین
تحلیل بازار مسکن در این روزها در مناطق خوش نشین
این روزها شاهد تأثیر شیوع ویروس کرونا بر اقتصاد جهانی هستیم که اپیدمی این ویروس، اقتصاد کشورها و بازارهای عرضه و تقاضا را در صنوف مختلف دگرگون کرده است.
۳ روز قبل / استانی-شهرستانها / کروناویروس / اقتصاد / بازار مسکن /
فقط یک پنجم کشورها به بیکاران کرونایی کمک می کنند!
فقط یک پنجم کشورها به بیکاران کرونایی کمک می کنند!
مجمع جهانی اقتصاد از رویکرد برخی کشورها در رها کردن شاغلان به حال خود انتقاد کرد.
۴ روز قبل / کرونا در جهان / کروناویروس / بیکاری /
باشگاه میلیارد دلاری ویروس‌ها؛ از سارس تا کرونا | هزینه اقتصادی اپیدمی‌های ۲۰ سال اخیر؛ آمار مقایسه‌ای
باشگاه میلیارد دلاری ویروس‌ها؛ از سارس تا کرونا | هزینه اقتصادی اپیدمی‌های ۲۰ سال اخیر؛ آمار مقایسه‌ای
اپیدمی‌ها علاوه بر آثاری که بر بخش بهداشت و درمان دارند، بر شاخص‌های اقتصاد کلان کشورها و نیز اقتصاد جهانی تأثیر گذارند. حدود ۱۷ سال پیش سارس هزینه ۴۰ میلیاد دلاری و حدود پنج سال پیش ابولا هزینه ۵۳ میلیارد دلاری برای اقتصاد جهان به بار آورد و این بار کرونا، سرعت‌گیر رشد اقتصادی جهان شده است.
۴ روز قبل /
دولت خطر تورم را بپذیرد و از بانک مرکزی وام بگیرد/ سرپا نگه داشتن بنگاه‌ها مهم‌تر از هر موضوع دیگری است
دولت خطر تورم را بپذیرد و از بانک مرکزی وام بگیرد/ سرپا نگه داشتن بنگاه‌ها مهم‌تر از هر موضوع دیگری است
یک استاد دانشگاه اظهار داشت: به نظرم دولت در این شرایط باید خطر تورم را بپذیرد و از بانک مرکزی وام بگیرد. در برخی کشورها دولت‌ها ۲ یا ۳ سال با کسری بودجه مواجه می‌شوند تا اقتصاد راه بیفتد سپس از طریق اخذ مالیات می‌توانند این بدهی را جبران کنند.
۴ روز قبل /
ایزدخواه: نوآوری و فناوری از ارکان جهش تولید هستند/ امروز مزیت کشورها به فناوری  است
ایزدخواه: نوآوری و فناوری از ارکان جهش تولید هستند/ امروز مزیت کشورها به فناوری  است
روح الله ایزدخواه منتخب مردم تهران در مجلس یازدهم گفت: ساختار اقتصاد جهانی از صنعت و تجارت به  نوآوری و امور دانش بنیان تغییر مسیر داده است، بنابراین اگر قرار است جهشی در تولید صورت بگیرد یکی از ارکان آن نوآوری و در اصل نوآوری فناورانه است.
۴ روز قبل /
همه‌گیری کرونا چگونه به پایان می‌رسد؟
اد یانگ در نشریه «آتلانتیک» نوشت: سه ماه پیش، هیچ کس نمی دانست که اصلا ویروسی به نام کووید19 وجود دارد. اکنون ویروس تقریباً در اکثر کشور‌های جهان شیوع یافته و حداقل 446 هزار نفر به آن آلوده شده‌اند، البته تعداد موارد مبتلا شده به احتمال زیاد بیش از آمارهای رسمی است. این ویروس اقتصاد کشورها را تحت تاثیر قرار داده و سیستم‌های مراقبت‌های بهداشتی را تضعیف کرده است. بیمارستان‌ها اکنون پر از بیماران و خیابان‌ها خالی از مردم است. این امر مردم را از محل کار و دوستانشان جدا و به طور کلی جامعه مدرن را به شرایطی کشانده که تا پیش از این هرگز شاهد آن نبوده‌ایم. به زودی بیشتر افراد در آمریکا فردی را خواهند دید که به این بیماری مبتلا شده است. همانند جنگ جهانی دوم …
۱۳۹۹/۰۱/۰۸ / پایان ویروس کرونا / مقابله با کرونا ویروس /
کشورها یکی پس از دیگری قربانی کرونا می شوند!
به گزارش ایسنا در شرایطی که شمار مبتلایان به کرونا در سراسر جهان از ۳۰۰ هزار نفر نیز عبور کرده ، رشد اقتصادی کشورها در سراسر جهان با وجود آن که تنها حدود سه ماه از همه گیری این ویروس می گذرد کاهش شدیدی یافته است. پیشتر برخی از نهادهای مهم مالی در جهان پیش بینی کرده بودند کووید-۱۹ باعث خسارتی دو تریلیون دلاری به اقتصاد جهانی شود. 
۱۳۹۹/۰۱/۰۴ /
آیا اقتصاد نفتی خلیج فارس سقوط می‌کند؟
دوره‌ای که کشورهای حاشیه خلیج فارس و صندوق‌های ثروت آنها ماشین‌های پول‌سازی بودند که می‌توانستند بهای هر گونه سرمایه‌ای را در هر قاره‌ای پرداخت کنند رو به پایان است و ذخایر ثروت ملی این کشورها با این قیمت پایین نفت به سرعت تمام می‌شود.
۱۳۹۹/۰۱/۰۳ /
تعداد ثروتمندان در این کشورها رو به افزایش است
به گزارش خبرآنلاین، جمعیت هند از سال ۲۰۱۸ تا سال ۲۰۱۹ نزدیک به ۶ درصد ویا به عبارتی دیگر ۵۱۳ هزار نفر افزایش یافته است و انتظار می رود جمعیت این کشور طی یک دوره ۵ ساله خیلی بیشتر رشد کند و به  خصوص جمعیت ثروتمندان این کشور و بنابر پیش بینی های انجام شده توسط کارشناسان اقتصادی جمعیت ثروتمندان هند تا سال ۲۰۲۴ به ۶۵۰ هزار نفر خواهد رسید و در اینجا منظور از ثروتمندان افرادی هستند که ثروت آن ها بیشتر از۳۰ میلیون دلار است.
۱۳۹۹/۰۱/۰۳ / اقتصاد کشورها / ثروتمند شدن / رشد اقتصادی /
تامین منافع ملی جز از مسیر «مسوولیت پذیری جهانی» میسر نیست
شهردار تهران در پی شیوع کروناویروس در اغلب کشورهای جهان، در پیامی به شهرداران کلان‌شهرهای جهان، با اشاره به تاثیر منفی تحریم‌ها و محدودیت‌های ایجاد شده برای ایران در تامین نیازهای بهداشتی و درمانی، گفت: شهرداری تهران دست یاری به سوی همه شهرداران کلان‌شهرهای جهان دراز می‌کند و به نوبه خود آمادگی دارد هر نوع همکاری لازم برای حرکت در چنین مسیری را در برنامه خود قرار دهد. شاید کرونا، زمینه‌ای برای تغییری تاریخی در مدیریت جهانی در جهانی باشد که بحران‌ها در آن جهانی‌شده‌اند. به گزارش ایسنا، در پیام پیروز حناچی شهردار تهران آمده است: «در جهان امروز بحران‌ها به سرعت جهانی می‌شوند. در چنین جهانی سرنوشت هیچ ملتی از دیگران به کلی جدا نیست. شیوع …
۱۳۹۸/۱۲/۲۸ /
دوران رکود جهانی متأثر از ویروس کرونا آغاز شد
دوران رکود جهانی متأثر از ویروس کرونا آغاز شد
به گواه اقتصاددانان، جهان صد درصد وارد دوران رکود شده است. رکودی که مثل ویروس کرونا، عالم‌گیر است و اقتصاد همه کشورها را بیمار می‌کند.
۱۳۹۸/۱۲/۲۸ / اقتصاد / جهان / دولت / زمین / ویروس /
برنامه‌های بهبود پسا کرونایی اقتصاد چیست؟ دولت از حالا به فکر باشد
برنامه‌های بهبود پسا کرونایی اقتصاد چیست؟ دولت از حالا به فکر باشد
برای اقتصاد پسا کرونایی کشور چه باید کرد؟ دولت چه برنامه‌هایی برای بهبود کسب وکار پس از کرونا باید بیندیشد؟ بیماری ناشناخته کرونا تا کی قرار است بسترش را بر اقتصاد کشورها بگستراند و به آنها آسیب برساند؟ هیچکس چیزی نمی‌داند. اقتصاد ایران در سال 99 در شرایط سخت تحریم‌ها و قرار گرفتن در لیست سیاه FATF باید با موضوع آسیبهای اقتصادی بیماری کرونا نیز مبارزه کند و کنار بیاید.
۱۳۹۸/۱۲/۲۷ /
ضرورت مسوولیت‌پذیری و همکاری جهانی در مقابله با کرونا
پیروز حناچی شهردار تهران در پیامی به شهرداران جهان نوشت: در ابتدا لازم است به همه شهرداران کلان‌شهرهای جهان به خصوص آنها که این روزها درگیر مبارزه با بحران کرونا هستند سلام کنم و برای شهروندان شهرهایشان آرزوی سلامتی و برای همگان آروزی موفقیت در مبارزه با کرونا و شکست این بیماری را داشته باشم. در جهان امروز بحران‌ها به سرعت جهانی می‌شوند. در چنین جهانی سرنوشت هیچ ملتی از دیگران به کلی جدا نیست. شیوع سریع بیماری کرونا در کشورهای مختلف، صدمه‌های وارد شده به سلامتی و امنیت روانی انسان‌ها و همچنین ضررهای وارد شده به اقتصاد جهانی نشان می‌دهند که کشورهای مختلف نمی‌توانند نسبت به «بحران» در یک نقطه خاص از جهان بی‌تفاوت باشند. زندگی در جهانی با «بحران‌های …
۱۳۹۸/۱۲/۲۷ /
آزمون دشوار اقتصاد جهانی در برابر کرونا
گروه ایران و جهان - شیوع و همه‏گیری ویروس کرونا یک آزمون بسیار دشوار برای نظام جهانی شده است. آزمونی که تمامی کشورها برای کنترل کردن اپیدمی آن سعی می‌کنند با عجله قوانین مربوط به محدودیت رفت و آمد، قرنطینه سراسری و حتی بستن مرزهای خود را اجرایی کنند. درست در چنین شرایطی است که کارشناسان معتقدند جهانی‏سازی نه تنها منجر به گسترش سریع بیماری‌های واگیردار شده است‏ بلکه به واسطه وابستگی شدید کشورها به یکدیگر، منجر به آسیب‌پذیری غیر منتظره اقتصاد آنها نیز شده است.در همین راستا نشریه فارین افرز آمریکا در تازه‌ترین گزارش خود آورده است که شیوع ویروس کرونا، درسی تازه برای شکست جهانی‏سازی نیست، بلکه درس این است که جهانی‏سازی علی‏رغم تمامی فواید آن همچنان شکننده است. اکنون در شرایط فعلی شاهد هستیم که تولید …
۱۳۹۸/۱۲/۲۷ /
فرمول جبران پیامد اقتصادی کرونا
ابعاد گسترده آثار سوء شیوع بیماری کرونا بر اقتصاد موجب شد تا کشورهای درگیر با این بیماری، راهکارهای مختلفی را به منظور عبور از شرایط به‌وجود آمده درنظر گیرند. براساس ارزیابی‌های صورت گرفته سهم قابل‌توجهی از تقاضا، تولید و صادرات جهانی در اختیار کشورهای G7 و چین قرار دارد و شیوع و گسترش بیشتر کرونا در این کشورها، آسیب‌پذیری اقتصاد جهانی را افزایش خواهد داد؛ به همین منظور این کشورها با شیوع بیماری کرونا اقدامات حمایتی را برای کاهش آسیب اقتصادی در نظر گرفته‌اند و آنچه مسلم است استفاده از تجربه و اقداماتی که در دستور کار سایر کشورها قرار گرفته، می‌تواند مسیر عبور از این بحران را در اقتصاد ایران آسان کند.
۱۳۹۸/۱۲/۲۷ /
پیامدهای تندباد کرونا بر اقتصاد جهان و پس‌لرزه‌­های احتمالی آن
پیامدهای تندباد کرونا بر اقتصاد جهان و پس‌لرزه‌­های احتمالی آن
اقتصاد جهان قبل از تندباد کرونا در حال گذار از مرحله‌­ای دشوار بود که در آن بسیاری از فعالیت‌­ها به تدریج رو به زوال بود. ناگهان ویروس کرونا کودتایی فوری کرد و تقریبا کشورها را در پرداخت بهای آن ناتوان خواهد کرد.
۱۳۹۸/۱۲/۲۶ /
پرداخت بیمه بیکاری به کارگران آسیب دیده از کرونا
یک فعال حوزه کار پرداخت دو ماه بیمه بیکاری به کارگران آسیب دیده از کرونا را خواستار شد و بر ضرورت حرکت به سمت دولت الکترونیک و استقرار نظام یکپارچه الکترونیکی در کشور تاکید کرد.به گزارش ایسنا، علی اصلانی با اشاره به تاثیر کرونا بر اقتصاد و کسب وکارهای بسیاری از کشورها از جمله چین، گفت: ویروس کرونا نه تنها چین، بلکه ایران و بسیاری از کشورهای دنیا را غافلگیر کرده اما چین با کنترل شدید و قرنطینه، توانست بر این بیماری غلبه کند و جلوی گسترش کرونا ویروس را بگیرد، تا آنجا که حتی در خانه را روی خانواده‌هایی که همکاری نمی‌کردند قفل زد و مردم به شکل آنلاین غذا سفارش داده، خدمات خود را دریافت کردند و از طریق دورکاری سر کار حاضر شدند. دولت چین یک-سری امکانات برای خانواده‌ها در مقابله با کرونا فراهم و یک …
۱۳۹۸/۱۲/۲۵ /
مقایسه ایران و جهان در حمایت از کشاورزی
مقایسه ایران و جهان در حمایت از کشاورزی
بخش کشاورزی از جمله بخش‌هایی است که به دلیل اثرگذاری آن براقتصاد در همه کشورها در اولویت سیاست‌گذاران قرار دارد؛ اما این بخش با وجود سیاست‌های حمایتی، نتوانسته آن‌گونه که باید در اقتصاد کشور اثرگذار باشد. با این شرایط این سوال مطرح می‌شود که سایر کشورها چه سیاست‌هایی را به منظور افزایش اثرگذاری بخش کشاورزی بر اقتصاد کشورشان در دستور کار قرار داده‌اند.
۱۳۹۸/۱۲/۲۵ /
بحران از چین به سایر کشورها منتقل شد
با وجود بهبود نسبی اوضاع در چین و کاهش شمار مبتلایان، اما بورس‌های مهم دنیا کماکان از کرونا آسیب می‌بینند و بدترین عملکردهای خود را به ثبت می‌رسانند. در این راستا بورس وال‌استریت در طول 33 سال اخیر بدترین عملکرد خود را داشته، به گونه‌ای که به افزایش نگرانی‌ها دامن زده است. روند ابتلای مسوولان و سیاستمداران کشورهای جهان به این ویروس ادامه دارد. در آخرین گزارش، تست همسر نخست‌وزیر کانادا مثبت اعلام شد تا جاستین ترودو به همراه همسرش در قرنطینه قرار گیرند. اوضاع در اسپانیا به سرعت رو به وخامت می‌رود و ایتالیا به عنوان کانون اصلی کرونا در اروپا اعلام کرده که قرنطینه را به تمام کشورش گسترش داده است. دولت ایتالیا از جریمه ۲۰۰ یورویی و زندان برای افرادی خبر داده …
۱۳۹۸/۱۲/۲۴ /
از بسته‌های حمایتی تا ارایه تجهیزات دورکاری
پیشرفت شیوع ویروس مهلک کرونا، اقتصاد کشورها جهان را با مشکلات بسیاری روبرو کرده است.
۱۳۹۸/۱۲/۲۴ / اقتصاد / ایتالیا / جهان / مشکلات / ویروس /
پایان سلطه 30 ساله چین بر اقتصاد جهان؛ کرونا جان اژدهای زرد را می‌گیرد؟
پایان سلطه 30 ساله چین بر اقتصاد جهان؛ کرونا جان اژدهای زرد را می‌گیرد؟
در حالی که بیماری کرونا در چین رو به فروکش‌کردن است، اما به نظر می‌رسد آثار ویروس کووید-۱۹ در بلندمدت گریبان‌گیر اقتصاد این کشور شود و نقطه پایانی بر قدرت ۳۰ساله اژدهای زرد در بازارهای بین‌المللی بگذارد. چراکه دولت چین طی ماه‌های گذشته تمام توان خود را روی مبارزه با ویروس کرونا متمرکز کرده و در حوزه تولید از دیگر کشورها عقب مانده است.
۱۳۹۸/۱۲/۲۲ /
ضربه نفتی عربستان به اعراب خلیج فارس
فایننشال تایمز در گزارش خود با اشاره به تبعات جنگ قیمت نفت بر اقتصاد جهانی نوشت: جنگ قیمت نفت بیشترین ضربه را بر اقتصاد متحدان عربستان در سازمان اوپک خواهد زد.این روزنامه انگلیسی می افزاید: رقابت عربستان با روسیه بر سر قیمت نفت در ظاهر به نظر می رسد تنها مسکو را نشانه رفته است. عربستان از روسیه خواسته بود با اوپک هماهنگ شود و تولید را پایین بیاورد تا قیمت نفت بالا برود و یک تعادلی در بازار ایجاد شود، اما روسیه زیر بار نرفت. موقعیت اقتصادی روسیه به مراتب بهتر از عربستان است و اقتصادش می تواند بار نفت ارزان را به دوش بکشد.اما متحدان عربستان سازمان اوپک هستند که اقتصادهایشان سخت وابسته به نفت است و در مقابل ارزان شدن آن آسیب پذیرند. الزاما قیمت نفت در هر بشکه شاخص و مبنای تنظیم بودجه ملی و تامین …
۱۳۹۸/۱۲/۲۲ /
ترکیه، اروپا و روسیه
سیاست خارجی ترکیه از جمله مداخله در سوریه و گسیل آوارگان به مرزهای یونان با دشواری بسیاری اقتصاد امنیت این کشور و سایر کشورها را درگیر خود کرده است. روسیه و ترکیه هر چند به توافقی درباره آتش‌بس در ادلب و تاکید بر روند حل سیاسی (ترکیه- ایران- روسیه) مبتنی بر مذاکرات آستانه و کمک‌های انسان‌دوستانه دست یافتند، اما مسکو هیچ اعتمادی به اردوغان ندارد. روس‌ها معتقدند که اردوغان بارها عهد‌شکنی کرده است. منظره اتوبوس‌های پناهجویان ساکن ترکیه برای انتقال آنها تا مرز یونان و درگیری آنها با پلیس یونان برای ورود به این کشور همه روزه دیده می‌شود. اردوغان علاوه بر استفاده از آوارگان به عنوان اهرمی برای فشار بر اروپا، در تکاپو برای جذب کمک‌های امریکاست. سفر حولسی آکار …
۱۳۹۸/۱۲/۲۱ /
نسخه سیاستی درمان اقتصاد کرونایی
نسخه سیاستی درمان اقتصاد کرونایی
شیوع ویروس کرونا اولین و با اولویت‌ترین اضطرار سلامت عمومی است، اما تهدیدات‌ اقتصادی آن نیز قابل‌توجه است. ویروس کرونا جدید که به اصطلاح «کووید-19» نام‌گذاری شده برخی کشورها را به رکود اقتصادی دچار خواهد کرد و رشد سالانه جهان را به زیر 5/ 2 درصد خواهد رساند، نرخی که معادل آستانه ورود اقتصاد جهانی به وضعیت رکودی است. حتی در صورتی که از بدترین سناریو هم جلوگیری شود، این ویروس حدود 2 هزار میلیارد دلار از درآمد جهان خواهد کاست. پرسش اینجا است وخامت اوضاع تا کجا می‌تواند پیش رود؟ به گزارش گروه اقتصاد بین‌الملل روزنامه «دنیای‌اقتصاد»، در این رابطه «کنفرانس تجارت و توسعه سازمان ملل‌متحد (آنکتاد)» در تازه‌ترین تحلیل خود به بررسی اثرات اقتصادی ویروس کرونا جدید پرداخته است.
۱۳۹۸/۱۲/۲۱ /
حفاظت از زنجیره تامین
بحرانی ناخواسته که امروز کل مردم جهان و اقتصاد کشورها را تحت‌تاثیر قرار داده در حالی در کشور شیوع پیدا کرده که به گفته برخی اقتصاددانان پس از چین، اقتصاد ایران به شدت از آن متاثر خواهد شد. ویروسی که بر محدودیت‌های قبلی ایران افزود و فعالیت کسب‌و‌کارهای کشور به‌ویژه از نوع SME‌ها را تحت‌تاثیر قرار داد. تا قبل از این اتفاق آنچه بیش از همه مورد نگرانی بنگاه‌های اقتصادی به لحاظ فعالیت بود تشدید تحریم‌ها و قرار گرفتن ایران در لیست سیاه گروه ویژه اقدام مالی بود که اثرات خود را بر بازارهای مالی نیز بر جای گذاشت. اما این بحران کار را بسیار سخت‌تر کرد چراکه این بار نه تنها نقل و انتقالات مالی تحت‌تاثیر قرار گرفتند؛ بلکه به‌دلیل شیوع این ویروس تعداد کثیری از کسب‌و‌کارها تعطیل یا با حداقل نیرو و با شرایط …
۱۳۹۸/۱۲/۲۱ /
کرونا از اثر‌گذاری بر اقتصاد جهانی تا رفتارهای مردمی
کرونا از اثر‌گذاری بر اقتصاد جهانی تا رفتارهای مردمی
زمانی که چین اعلام کرد که ویروس کرونا در منطقه ووهان آن کشور شیوع یافته، بسیاری از کشورها از جمله خود ایران،
۱۳۹۸/۱۲/۲۰ / اقتصاد / ایران / تروریسم / چین / ویروس /
جهش جهانی قیمت اقلام بهداشتی 
در پی شیوع «کووید-19»
جهش جهانی قیمت اقلام بهداشتی در پی شیوع «کووید-19»
[شهروند]جهش قیمت ماسک و مواد ضدعفونی پس از شیوع کرونا بارها روی خروجی رسانه‌های ایران رفت اما این مسأله منحصر به ایران نیست و در رسانه‌های جهانی هم خبرساز شده است. جهش چندبرابری قیمت ماسک و الکل در کشورهای اروپایی در شرایطی رخ می‌دهد که آنها اعلام می‌کنند از زمان اعلام خبر شیوع کرونا در چین، آنها اقدام به ذخیره‌سازی ماسک کرده‌اند و با افزایش تولید تلاش می‌کنند قیمت‌ها را به حالت عادی برگردانند. کارشناسان اقتصاد جهانی هم معتقدند که برهم‌خوردن نظام عرضه و تقاضا می‌تواند در هرکجای دنیا جهش قیمت ایجاد کند اما این مسأله نباید زمان زیادی طول بکشد و کشورها با برنامه‌ریزی مناسب برای تولید باید به سرعت مسأله را کنترل کرده و اقلام بهداشتی را در اختیار …
۱۳۹۸/۱۲/۲۰ /
رقابت زنان 
در میدان مردانه
رقابت زنان در میدان مردانه
[شهروند] کار برای زنان با زندگی گره خورده است، هرچند اقتصاد مردانه می‌خواهد آنها را بیرون براند. کار برای زنان از خانه شروع می‌شود، از شغلی بی‌مزد و منت که فراموش می‌شود. آنها تلاش می‌کنند راه‌شان را از خانه‌ها به بیرون و بازار کار باز کنند، اما آنجا هم از تبعیض و طرد در امان نیستند. حدود 740‌میلیون زن در سراسر جهان در مشاغل غیررسمی کار می‌کنند، این یعنی هیچ‌کدام از آنها حمایت‌های اجتماعی، خدمات عمومی و زیربنایی و امنیت درآمدی ندارند و هنوز نابرابری بسیاری درخصوص مزایای شغلی بین زنان و مردان در بیشتر کشورها وجود دارد. در ایران هم فقط 18‌درصد از کل بیمه‌شده‌ها زن‌اند، یعنی در بازار کار رسمی کارمی‌کنند. اما برابری در …
۱۳۹۸/۱۲/۱۹ /
سهم اقتصاد ایران از رکود جهانی چقدر خواهد بود؟
موج گسترده‌ نگرانی‌ها ناشی از شیوع ویروس کرونا تمام جهان را فرا گرفته است.خسارت‌های اقتصادی فراگیر شدن بیشتر این ویروس نه‌تنها برایایران، بلکه برای کل اقتصاد جهانی بسیار حائز اهمیت است. اگرچه در برخی از کشورها این خسارت بیشتر و در بعضی دیگر کمتر خواهد بود. در این میان پیش‌بینی‌هایی مبنی‌بر این است که کرونا اقتصاد جهان را به سمت بحرانی بدتر از سال 2009 خواهد برد. حال باید دید که ایران تا چه میزان تحت تاثیر این بحران جهانی قرار می‌گیرد و آیا می‌تواند با استفاده از راهکارهایی حداقل آسیب را از رکود جهانی ببیند یا خیر؟
۱۳۹۸-۱۲-۱۵ /
مسائل رشد اقتصاد سایه
مسائل رشد اقتصاد سایه
اقتصاد سایه در همه کشورها وجود دارد و ما اطلاعات کمی درباره این اقتصاد داریم. پرداخت نکردن مالیات و بیمه یکی از عوامل شکل‌گیری اقتصاد غیررسمی است و در حوزه اقتصاد دیجیتال نیز این نوع اقتصاد در سایه شکل می‌گیرد. اقتصاد غیررسمی با فعالیت‌های غیرقانونی همچون قاچاق انسان و موادمخدر همپوشانی دارد. ایران بسیار بزرگ و پهناور است و در مناطق مختلف به‌ویژه در روستاها فعالیت‌های اقتصادی در سایه وجود دارد. بر همین اساس ارزیابی حجم فعالیت اقتصادی در بخش غیررسمی اهمیت بالایی دارد. برای تخمین درباره اقتصاد در سایه می‌توانیم از روش تحقیقات میدانی استفاده کنیم یا رویه‌های آماری را در دستور کار قرار دهیم. روش دیگر ردیابی تبادلات مالی است که روش کارآمدی برای ارزیابی اقتصاد غیررسمی محسوب می‌شود.
۱۳۹۸/۱۲/۱۵ /
آماده‌باش در بانک‌های مرکزی
آماده‌باش در بانک‌های مرکزی
تحلیلگران در سراسر جهان در تازه‌ترین اظهارنظرهای خود، پیش‌‌بینی رشد اقتصاد جهان در سال‌جاری میلادی را پایین آورده‌اند و علت این اقدام، تداوم شیوع ویروس کرونا در خارج از چین و نیز داده‌های منفی از اقتصاد‌های آسیایی است که نشانه‌های اولیه از اثرات این ویروس بر فعالیت‌های تجاری و اقتصادی این کشورها و جهان است.
۱۳۹۸/۱۲/۱۵ /
هشدار بروز رکود در اقتصادهای جهان به دلیل کرونا
هشدار بروز رکود در اقتصادهای جهان به دلیل کرونا
سازمان همکاری و توسعه اقتصادی هشدار داد اگر ویروس کرونا در آسیا، اروپا و شمال آفریقا گسترش یابد، رشد اقتصاد جهان در سال جاری میلادی تا 1.5 درصد کاهش می یابد و پیامد اصلی آن رکود در بسیاری کشورها خواهد بود.
۱۳۹۸/۱۲/۱۳ /
ریکاوری چین با رشد بالا
چین چند سالی است که به گروه اقتصادهای پیشرفته قدم نهاده است. این به پشتوانه تلاش‌های این کشور برای قرار گرفتن در کنار نام‌های بزرگ اقتصادی در جهان است. همین تلاش‌ها سبب شده انعطاف‌پذیری بالایی نسبت به بحران‌ها داشته باشد. در دو دهه اخیر چین درگیر دو اپیدمی بزرگ بود که با وجود کاهش رشد اقتصادی در اپیدمی گذشته، اما توانست رشد اقتصادی خود را بهبود ببخشد. با توجه به اقداماتی که چینی‌ها برای جلوگیری از شیوع گسترده‌تر کرونا انجام می‌دهند، به نظر می‌رسد سرعت وخامت اوضاع رو به کاهش است و با شتاب زیادی برای جلوگیری از تبعات منفی همکاری می‌کنند. همین امر باعث می‌شود که سرعت ریکاوری اقتصادی پس از به کنترل درآمدن بیماری، افزایش یابد. از این رو می‌توان …
۱۳۹۸/۱۲/۱۱ /
رشد اقتصادی یا سلامت انسان‌ها؟
بعد از اینکه ژاپن میزبانی المپیک 1940 را به دلیل جنگ با چین و جنگ جهانی دوم از دست داد، در سال 1964 موفق شد المپیک را در توکیو برگزار کند. سرمایه‌گذاری‌های صورت گرفته در آن دوره توسط دولت ژاپن در زمینه‌های عمومی و زیرساختی و سودی که برگزاری بازی‌ها نصیب کشور ژاپن کرد، سرزمین خورشید را به دومین اقتصاد قدرتمند دنیا تبدیل کرد. مطالعاتی که بعدا در مورد اقتصاد ژاپن صورت گرفت، نشان داد نرخ رشد سالانه تولید ناخالص داخلی ژاپن پس از برگزاری المپیک روند افزایشی چشمگیری گرفت و از 10.1درصد به 26.1درصد رسید. طبق همین مطالعات مشخص رشد تولید ناخالص داخلی این کشور از بسیاری کشورهای توسعه‌یافته غربی نظیر فرانسه و آلمان نیز بیشتر شده است. همین رشد و پیشرفت به واسطه برگزاری بازی‌های …
۱۳۹۸/۱۲/۱۱ /
کرونا با خودروسازی جهان چه کرد؟
کرونا با خودروسازی جهان چه کرد؟
طی دهه‌های گذشته جهان شاهد اپیدمی بیماری‌های خطرناکی بوده که جان و مال مردم را تهدید و اقتصاد برخی از کشورها را با بحران روبه‌رو کرده است. اما ویروس کرونا در کنار تهدیدات جانی و مشکلاتی که برای اقتصاد چین ایجاد کرد، صنعت خودروی جهان را نیز تا لبه پرتگاه کشانده است. آنچه مشخص است چین به‌عنوان بزرگ‌ترین تولیدکننده خودرو در جهان و میزبان بسیاری از غول‌های خودروساز با گسترش ویروس کرونا مجبور به تعطیلی بسیاری از کارخانه‌های خودرو شد. اما شهر ووهان به‌عنوان قطب خودروسازی چین اولین مکانی بود که ویروس کرونا در آن شیوع پیدا کرد و به این ترتیب بسیاری از خودروسازان فعال در این شهر به سرعت کارخانه‌های خود را تعطیل و خطوط تولید را متوقف کردند.از جمله این شرکت‌ها جنرال موتور آمریکا بود. این غول خودروساز آمریکایی …
۱۳۹۸/۱۲/۰۸ /
تبعات محدودیت‌های ارزی
تبعات محدودیت‌های ارزی
در شرایط ویژه اقتصادی کشور، توسعه صادرات غیر نفتی نه تنها از جنبه ارزآوری حائز اهمیت است بلکه از نظر ایجاد اشتغال و رشد اقتصادی از اولویت ویژه‌ای برخوردار است. متولیان حوزه تجارت با آگاهی از این موضوع باید از سیاست‌های تشویقی اعمال شده در جهان آگاه باشند و با بهره‌گیری از تجارب سایر کشورها در این حوزه به تشویق و توسعه صادرات همت ورزند. ایران دارای پتانسیل‌های قوی در بخش‌های مختلف برای صادرات است که بخش نفت و فرآورده‌های آن و بخش فلزات اساسی سهم بالایی از صادرات را به خود اختصاص داده‌اند. اتکا به صادرات نفت خام بلای جان اقتصاد بوده و به همین دلیل است که تحریم‌ها به شدت اقتصاد کشور را زمین‌گیر ساخته و راه توسعه صادرات غیرنفتی را بسته و شیوه‌های تنوع‌سازی در محصولات صادراتی را محدود ساخته است. مشخصا …
۱۳۹۸/۱۲/۰۷ /
آینده تجارت خارجی
پویایی اقتصاد مستلزم تعامل بین‌المللی است و جریان تجارت خارجی مصداق بارز این تعامل است. مبنای تجارت خارجی، تقسیم کار بین‌المللی است و کشورها محصولاتی را که در تولید آن مزیت دارند صادر کرده و درآمد آن را صرف واردات محصولات مورد نیاز خود می‌کنند که تولید آنها در داخل کشور به صرفه نیست. بر این مبنا، چشم‌انداز تجارت خارجی جهانی همواره شاخصی برای پیش‌بینی رونق یا رکود اقتصاد جهانی محسوب می‌شود. البته هدف این نوشتار، تحلیل تجارت خارجی کشور در سال 1399 است و بنابراین علاوه‌بر تحلیل چشم‌انداز تجارت خارجی جهانی، لازم است نگاهی هم به شرایط اقتصاد کلان کشور، تحریم و شرایط خاص تجارت کشور و ویژگی‌های اقتصاد کشور از منظر محصولات مزیت‌دار صادراتی و محصولات موردنیاز وارداتی داشته باشیم. در این راستا، در گفت‌و‌گو …
۱۳۹۸/۱۲/۰۷ /
مصون ماندن مَسکن از کرونا؟
کیمیا نجفیکرونا، تکراری‌ترین واژه‌ای که این‌روزها می‌شنویم. ترس از این ویروس واگیردار یکی از مهم‌ترین معضلاتی است که دست‌به گریبان جامعه و به خصوص دولت شده است. این ویروس اقتصاد چین و پس از آن اقتصاد بسیاری از کشورها را با مشکلات بی‌شماری روبه‌رو کرد، ایرلاین‌ها در سراسر دنیا و البته ایران از متضرر شدن خود می‌گویند، کارشناسان به تاثیر این ویروس بر روابط تجاری تاکید دارند و برخی‌ها هم به تاثیر آن بر بازارهای مالی اشاره می‌کنند. بنابراین در چنین شرایطی این نگرانی که ویروس واگیردار کرونا در پایان چه بر سر جامعه و اقتصاد می‌آورد با شدت بیشتری وجود دارد. در این میان نیز عده‌ای با استفاده از این جو روانی سعی در بر هم زدن آرامش برخی از بازارهای اقتصادی را دارند. از بازار خودرو گرفته تا بازار مسکن بازیچه …
۱۳۹۸/۱۲/۰۶ /
بی‌توجهی به تغییرات آب و هوایی می‌تواند به رکود اقتصاد جهانی منجر شود
بی‌توجهی به تغییرات آب و هوایی می‌تواند به رکود اقتصاد جهانی منجر شود
فارس به نقل از راشاتودی نوشت: نتایج یک تحقیق نشان می‌دهد تغییرات شدید آب و هوایی می‌تواند به بروز رکود شدید اقتصادی در جهان منجر شود اما کشورها هنوز نسبت به این مسئله بی‌توجه هستند.
۱۳۹۸/۱۲/۰۴ / رکود اقتصادی / بحران جهانی اقتصاد / آب و هوا /
زیر تیغ «کرونا»
کیمیا نجفینگرانی از شیوع بیشتر ویروس کرونا این­­ روزها دست به گریبان جامعه شده است. در این شرایط نیز افراد هر لحظه به دنبال رصد کردن اخبار برای مطلع شدن از تعداد مبتلایان به این ویروس کشنده هستند. البته باید بدانیم که نگرانی­ها تنها به این مسائل ختم نمی­شود و صدماتی که در اثر شیوع این ویروس کشنده به جامعه و اقتصاد وارد می­شود مسئله مهمی است که باید به آن توجه داشته باشیم.به گزارش «ابتکار»، کرونا داغ‌ترین خبر چند روز گذشته است. این ویروس به راحتی منتقل می‌شود. اما جدا از موضوعات سلامت و جان انسان، اثر این ویروس بر اقتصاد ایران مسئله­ای است که ذهن را به خود درگیر می­کند. خسارت­های اقتصادی ناشی از این ویروس کشنده نه تنها اقتصاد چین را درگیر خود کرده بلکه اقتصاد تمام کشورها را با چالشی جدی روبه­رو …
۱۳۹۸/۱۲/۰۳ /
نرخ بهره تاثیرگذار است؟
نرخ بهره تاثیرگذار است؟
در سال‌های گذشته، نقش بانک‌های مرکزی در اقتصادهای بزرگ بسیار با اهمیت بوده و این نهادها از طریق تنظیم سیاست‌های پولی، زمینه حفظ ثبات در اقتصاد و مقابله با چالش‌ها را فراهم کرده‌اند. طی بیش از یک دهه گذشته یعنی از زمان بحران مالی و رکود اقتصادی سال ۲۰۰۸ در جهان، بانک‌های مرکزی با اجرای برنامه‌های فراگیر حمایتی به خروج اقتصادها از رکود کمک کرده‌اند و سیاست‌های یادشده همچنان در حال اجراست. سیاست‌های اقتصادی کلان در کشورها همواره با در نظر گرفتن نقش بانک‌های مرکزی تدوین می‌شود و این نهادها در آینده نیز نقشی بزرگ در اقتصادها خواهند داشت؛ اما به‌نظر می‌رسد اثرگذاری آنها بر اقتصاد در حال کاهش است.
۱۳۹۸/۱۲/۰۱ /
تلنگر کرونا به دلا رهای نفتی
شیوع ویروس کرونا به خطر بزرگی برای رشد اقتصادی کشورهای نفتی در سال 2020 بدل شده و بار دیگر شکنندگی اقتصاد این کشورها را به نمایش درآورده است. نگرانی از افت تقاضای نفت چین به دنبال این اپیدمی، به کاهش 14 درصدی قیمت طلای سیاه منجر شده است. با این حال موسسه اعتبارسنجی اس‌اندپی گلوبال بر این باور است بیش از اثرگذاری کرونا بر قیمت نفت، کاهش مقدار صادرات است که اقتصاد کشورهای نفتی حاشیه خلیج فارس را تهدید می‌کند. پکن بزرگ‌ترین خریدار نفت این کشورها محسوب می‎شود و کاهش رشد اقتصادی چین به معنای خرید کمتر نفت است. علاوه بر این، اس‌اندپی گلوبال درخصوص چشم‌انداز بلندمدت اقتصاد این کشورها نیز نگرانی‌هایی را مطرح کرده است. به این معنا که با وجود شتاب جهانی برای فاصله گرفتن از مصرف سوخت‌های هیدروکربنی، کشورهای …
۱۳۹۸/۱۱/۳۰ /
فروش تعهدی با سهام ۵ شرکت از یکشنبه/انتشار اوراق بدون ضمانت بانکی
به گزارش مهر، نخستین همایش مالی ایران با محوریت تأمین مالی در دانشگاه الزهرا امروز ۲۹ بهمن ماه برگزار شد. در این نشست شاپور محمدی در خصوص اهمیت تأمین مالی در اقتصاد کشور گفت: رشد اقتصادی کشورها به رشد تکنولوژی، بهره‌وری و نوآوری مرتبط است. در این میان اگر تأمین مالی وجود نداشته باشد، نوآوری به تنهایی کارایی ندارد؛ بنابراین، اگر تأمین مالی در بازارهای مالی (بازار پول و سرمایه) به خوبی انجام شود، رشد اقتصادی در بخش واقعی تقویت خواهد شد.
۱۳۹۸/۱۱/۲۹ / بازار بورس / عرضه سهام در بورس /
ساعت کار در دیگر کشورهای جهان چقدر است؟
ساعت کار در دیگر کشورهای جهان چقدر است؟
ایسنا به نقل از ویژوال کپیتالیست نوشت: بسیاری از کشورها با وجود داشتن ساعت کاری پایین دارای اقتصاد نیرومندی هستند.
۱۳۹۸/۱۱/۲۸ /
در انتظار 2034
صندوق بین‌المللی پول دو هفته پیش در گزارشی جدید نسبت به توانایی کشورهای عضو شورای همکاری خلیج‌فارس در مدیریت برنامه متنوع کردن منابع درآمدی اقتصاد خود ابراز تردید کرد. به ویژه در گزارش «آینده نفت و پایداری مالی در کشورهای عضو شورای همکاری خلیج‌فارس» به روند کند کاهش وابستگی اقتصادهای یاد شده به درآمدهای نفتی و حرکت سریع‌تر از انتظار جهان به سمت استفاده از منابع انرژی خارج از این کشورها اشاره شده است.
۱۳۹۸/۱۱/۲۸ /
لنیـن، خدایگان
معبد سرخ کمونیست (14)مهران اکبری قاضی چاکی> مشکلات کشور تازه تاسیس شورویدر 1919 علاوه برکمیته مرکزی حزب، دفتر سیاسی و دفتر سازمانی هم تشکیل شد و شدند نهادهای ثلاثه تصمیم‌گیری در تمام امور تا پایان عمر شوروی. ضمنا با پایان جنگ جهانی فرصت تبلیغات انقلاب برای لنین که همیشه این دغدغه را داشت با شعار«انقلاب جهانی کمونیستی» فراهم شد. او برای رساندن شوروی به بلوغ انقلابی و سیاسی جدید، خواستار انقلاب فراگیر در خارج از مرزها شد. لذا از خود آلمان که محور کاپیتال اروپا بود شروع کرد. ولی عمر انقلاب همان یک شب در 1921 بود و حزب کمونیستش به شدت سرکوب و رهبرانش مثل «رزا لگزامبورگ» به طرز فجیعی کشته شدند. انقلاب کمونیستی در لهستان، مجارستان، رومانی و چکسلواکی در آن زمان با شکست مواجه شد هرچند بعدها آن کشورها …
۱۳۹۸/۱۱/۲۶ /
بررسی امنیت جهان بدون کشورهای غربی
روز گذشته، دیپلمات‌ها و رهبران جهان ازجمله محمد جواد ظریف، وزیر امور خارجه ایران برای شرکت در پنجاه‌ودومین  کنفرانس ‏امنیتی مونیخ با موضوع «بدون غرب» به منظور تداوم نارضایتی‌ها درباره هویت و هدف کشورهای غربی گردهم آمدند. افزایش تنش‌ها در ‏خاورمیانه، جنگ در لیبی و یمن و وضع کشمیر، موضوعاتی هستند که در این نشست سه روزه مورد بررسی قرار خواهند گرفت. بر ‏اساس گزارش الجزیره، در  میان 500 نفر از سیاستمداران، مقامات رسمی و جاسوسانی که در این نشست شرکت می‌کنند، سی‌وپنج ‏نفر از سران کشورها حضور دارند. ‏ ‏«بدون غرب»، بازتابی از افزایش تفرقه در روابط ترانس‌آتلانتیک و نظم بعد از جنگ جهانی دوم همزمان با تلاش‌های …
۱۳۹۸/۱۱/۲۵ /
افول نفتی‌ها
افول نفتی‌ها
[امیر قاسمی]  کشورهای نفتی اگر ساختار اقتصادی‌‌شان را تغییر ندهند تا ‌سال 2034 با کاهش ثروت مواجه می‌شوند. این توصیه صندوق جهانی پول به ساکنان خاورمیانه است. گزارش‌های جهانی حاکی از آن است که بسیاری از کشورها در حال جایگزینی نفت و حذف زغال‌سنگ هستند و همین مسأله آینده اقتصاد کشورهای نفتی را تحت‌ تأثیر قرار می‌دهد. حالا پیش‌بینی می‌شود که تا‌ سال 2040 اتحادیه اروپا 70‌درصد و آمریکا 40‌درصد انرژی خود را از منابع تجدیدپذیر تأمین می‌کند. در همین زمینه حتی هند به‌سرعت در حال جایگزینی برق به جای سوخت‌های فسیلی است و گفته می‌شود که تا ‌سال 2027 تجارت گاز در جهان با چالش جدی مواجه خواهد بود.
۱۳۹۸/۱۱/۲۱ /
دلال‌مسلکی ترامپ، موافقتنامه‌های تجاری منطقه‌ای را کاهش داد
تهران - ایرنا - دبیر شورای عالی مناطق آزاد بانک با بیان اینکه در حال حاضر ۴۸۴ موافقتنامه تجاری معتبر بین المللی در حال اجراست، اظهار کرد: بی ثباتی حاکم بر اقتصاد بین الملل طی دو سال گذشته به دلیل تصمیمات نابخردانه رئیس جمهوری دلال مسلک آمریکا، باعث عدم تمایل تعهد سپاری کشورها شده و این موضوع در تعداد موافقتنامه های تجاری منطقه ای کاملا نمود داشته است.
۱۳۹۸/۱۱/۱۹ /
اقتصاد کشور را
نمی‌توان حبس کردمعاون اول رئیس‌جمهوری با اشاره به ابعاد مختلف وضع تحریم علیه کشورهای مختلف گفت: گاهی به نظر می‌رسد که سخت‌ترین تحریم‌ها، تحریم‌هایی هستند که مصوبه شورای امنیت دارد چرا که تمام کشورها ملزم به همراهی با این تحریم‌ها هستند.به گزارش ایلنا، اسحاق جهانگیری افزود: برخی تحریم‌ها ممکن است از سوی آمریکا، اتحادیه اروپا و یا شورای امنیت باشد و اینکه چه کسی یا سازمانی پیگیری اجرای تحریم را دنبال می‌کند از اهمیت فراوانی برخوردار است. گاهی یک کشور تحریم می‌شود اما تحریم به صورت جدی پیگیری نمی‌شود.جهانگیری با اشاره به اینکه فروش نفت ایران از ابتدای انقلاب و از سال ۵۹ تحریم بوده است خاطر‫نشان کرد: با وجود این تحریم‌ها هیچ‫گاه مانعی جدی برای فروش نفت وجود نداشته زیرا اگرچه برخی کشورها خریدار نفت …
۱۳۹۸/۱۱/۱۶ /
تحلیل روندهای ارزشی و مقداری
تحلیل روندهای ارزشی و مقداری
وابستگی اقتصاد ایران به درآمد نفت و فرآورده‌های نفتی یکی از مشکلات اساسی است که همواره در برنامه‌های توسعه کشور برای رهایی از آن، سیاست‌ها و راهکارهای مختلفی در نظر گرفته شده است که توسعه صادرات غیرنفتی یکی از این موارد است. صادرات، انتقال کالا و خدمات از داخل کشور به خارج از مرزهای یک کشور اطلاق می‌شود. در واقع کشورهای مقصد صادراتی، بازار فروش محصولات تولیدات داخلی هستند. در ادبیات توسعه یکی از راهکارهای رشد و توسعه اقتصادی کشورها توجه به توسعه کمی و کیفی صادرات است. تقویت بخش صادرات کالاها و خدمات نه‌تنها با فراهم‌کردن بازار فروش برای تولیدات داخلی موجب رونق تولید می‌شود، بلکه دریافتی‌های ارزی ناشی از صدور این محصولات، درآمد ارزی را برای کشور به همراه دارد. در کنار آن، ایجاد فرصت‌های شغلی و …
۱۳۹۸/۱۱/۱۵ /
مسیر جداگانه علم اقتصاد و رویدادهای ایران ‌
مسیر جداگانه علم اقتصاد و رویدادهای ایران ‌
علم اقتصاد ارتباطی با آنچه در ایران در حال رخ‌دادن است، ندارد. اینکه گفته شود علم اقتصاد روابط شاخص‌هایی را سنجیده و اثبات کرده است، این موضوع در مورد ایران صدق نمی‌کند. نباید از این نکته مهم غافل بمانیم که شرایط کشورها با هم متفاوت است، بنابراین اینکه مثلا در ایران دیده می‌شود اوضاع به گونه‌ای است که به هیچ عنوان با نظریه‌های اقتصادی سازگار نیست
۱۳۹۸-۱۱-۱۴ /
ورزش در چنگ کرونا
اوایل سال 2020 میلادی در استان ووهان چین ویروسی به جان مردم افتاد که بعد از گذشت حدود یک ماه از شناسایی‌اش بیش از 10 هزار نفر را مبتلا کرده و جان حداقل 171 نفر را گرفته است. از حدود 2 هفته پیش تایید شد که این ویروس از انسان به انسان نیز سرایت می‌کند و بعد از این بود که مقامات چینی تصمیم به قرنطینه شهر ووهان گرفتند و اجازه خروج هیچ‌کس را از این شهر ندادند. اما تا پیش از اینکه چنین تصمیمی گرفته شود، هزاران نفر که ممکن است آلوده به ویروس کرونا باشند از ووهان خارج شده بودند. خیلی زود تایید شد مواردی در کشورهای اطراف مشاهده شده و شیوع کرونا تبدیل به معضلی جهانی شد. سازمان جهانی بهداشت وضعیت ویژه اعلام کرده و مردم سراسر جهان نگران شیوع غیرقابل کنترل کرونا هستند. اقتصاد چین در حال تحمل …
۱۳۹۸/۱۱/۱۲ /
هموارسازی مسیر توسعه اقتصادی با استراتژی‌های صنعتی
طی یک قرن اخیر، استراتژی‌های صنعتی مسیر توسعه اقتصادی کشورها را هموار کرده است. مهم‌ترین دلیل رشد اقتصادی و بهبود استانداردهای زندگی بسیاری از کشورها توسعه صنعتی آنها بوده است. وجود بخش صنعت (ساخت) به عنوان یکی از مراحل اساسی در توسعه ملی، افزایش درآمدها و تامین ماشین‌آلات، ابزار و مواد موردنیاز برای ایجاد زیرساخت‌های مدرن و مسکن اهمیت این بخش را آشکار می‌سازد.به گزارش شاتا، چند سالی می‌شود که رونق تولید و اقتصاد مقاومتی از سوی مقام معظم رهبری به عنوان سرلوحه فعالیت‌های اقتصادی قرار گرفته است.همزمان با نامگذاری سال 98 به نام سال رونق تولید از سوی مقام معظم رهبری، سیاست اجرای نهضت ساخت داخل از سوی وزارت صمت و «رضا رحمانی» با هدف حمایت از کالا و تولید …
۱۳۹۸/۱۱/۱۲ /
ویدئو/ عادی سازی ترامپیسم! +زیرنویس فارسی
ویدئو/ عادی سازی ترامپیسم! +زیرنویس فارسی
فرید زکریا: صحبت های ترامپ در نشست داووس به دلیل تجاری بودن این نشست به خوبی پیش رفت/ اگر به جهان نگاه کنید مشاهده میبینیم ترامپ و ترامپیسم عادی سازی شده است/ داووس در ابتدا مکانی بود برای تاکید کشورها برای بازکردن اقتصاد و اجتماع/ در سال ۲۰۱۸ رییس جمهور هند در سخنرانی اش گفت که بسیاری از کشورها تمرکزشان به سمت داخل رفته است‌. و جهانی سازی رو به کاهش است/ اکونومیست میگوید اروپا که زمانی بزرگترین حامی اقتصاد و سیاست باز بوده. حالا دوباره به سمت مداخله دولت برای شرکت های نوپای خود رفته است/ در واقع سیاست ترامپ در حال انتقال به سراسر کشورهاست / انتخاب #زیرنویس_فارسی منبع: #CNN
۱۳۹۸/۱۱/۰۹ /
وضعیت وخیم شیوع کرونا در چین
[شهروند] ویروس کرونا بازارهای جهان را به هم ریخت و البته این تنش‌ها به بازار ایران هم رسید. این ویروس باعث شد که قیمت نفت با سقوط 8‌درصدی مواجه شود. فعالان بازار نفت می‌گویند که با شیوع بیماری ناشناخته و گسترش آن در سایر کشورها احتمال می‌دهند که مسافرت‌های جهانی، حمل‌ونقل و مصرف سوخت تحت‌ تأثیر این رویداد قرار بگیرد و نرخ نفت به همین دلیل سقوط کرده است. از آن سمت ارزش سهام بازارهای شرق آسیا ریزشی شده است و سهامداران که تصور می‌کنند ماجرا بیخ پیدا کند برای فروش سهام خود صف فروش تشکیل داده‌اند. به جز این ارزش دارایی‌های امن مانند طلا و دلار در بازار جهان افزایش پیدا کرده و همین موضوع بازار ایران را هم تحت ‌تأثیر قرار داده است. کرونا همچنین …
۱۳۹۸/۱۱/۰۶ /
داووس 2020
هفته گذشته پنجاهمین نشست مجمع جهانی اقتصاد در شهر کوهستانی داووس سوئیس برگزار شد. در نشست امسال مانند سال‌های قبل، تهدیدهایی که متوجه نظم جهانی است از جمله بحران آب و هوایی، تنش‌های رو به رشد در خاورمیانه و افزایش نابرابری‌ها در مرکز توجه شرکت‌کنندگان قرار گرفت. اما اخیرا دیدگاه‌های نگران‌کننده‌ای درباره میزان اثرگذاری این نشست مطرح شده است. منتقدان می‌گویند نشست‌های مجمع جهانی اقتصاد فاقد ضمانت‌های اجرایی برای وادار کردن کشورها و شرکت‌ها به انجام اقدامات لازم جهت بهبود وضعیت جهان است. آنها همچنین معتقدند ایده‌آل‌هایی که در ذهن بنیان‌گذار این مجمع وجود داشته به فراموشی سپرده شده است.
۱۳۹۸/۱۱/۰۶ /
گزارش|چین و ویروس کرونا؛ از واکنش سریع دولت تا سرایت به اقتصاد
گزارش|چین و ویروس کرونا؛ از واکنش سریع دولت تا سرایت به اقتصاد
شیوع ویروسی جدید در چین نه تنها این کشور بلکه دیگر کشورها را در معرض خطر جدی قرار داده و نگرانی مقامات را به همراه داشته بطوری که همه نهادهای دولتی برای مقابله سریع بسیج شده‌اند اما این ویروس توانسته به اقتصاد این کشور از جمله بازار نفت سرایت کند.
۱۳۹۸/۱۱/۰۵ /
پیش‌بینی آغاز سقوط دلار در آینده نزدیک
یک کارشناس بازار طلا اعلام کرد با توجه به رویکرد گسترده برخی کشورها در خرید طلا از بازار جهانی طی سال‌های گذشته به نظر می‌رسد آنها فهمیده‌اند که خیلی زود شاهد آغاز روند فروپاشی دلار در اقتصاد جهانی خواهیم بود.
۱۳۹۸/۱۱/۰۲ / بازار طلا / دلار /
اعتراض فعالان محیط زیست در داووس
اعتراض فعالان محیط زیست در داووس
در آستانه برگزاری پنجاهمین اجلاس مجمع جهانی اقتصاد در شهر داووس سوییس، ۱ هزار ۲۰۰ نفر از فعالان محیط زیست در اعتراض به شکست رهبران کشورها در حفاظت از محیط زیست تظاهرات کردند.
۱۳۹۸/۱۱/۰۲ / حفاظت از محیط زیست / حقوق / داووس / مجمع جهانی اقتصاد / محیط زیست /
«ابتکار» از عوامل موثر بر شکل‌گیری جرایم اقتصادی و راهکار مقابله با آن گزارش می‌دهد
پرواز فساد در آسمان اقتصاد کیمیا نجفیجرایم اقتصادی رفتار و اعمال مجرمانه یا جرایمی هستند که تاثیر بسزایی در نظام اقتصادی دارند و اخلال در نظام اقتصادی واضح‌ترین اثر آن است. اگر بخواهیم مروری بر جرایم اقتصادی داشته باشیم می‌توانیم به پولشویی، اختلاس، ارتشا (دادن رشوه یا رشوه گرفتن در قبال انجام یا عدم انجام وظیفه‌ای در سازمان و شرکت)، فرار مالیاتی، قاچاق ارز و کالا، احتکار، اخلال در صادرات و واردات، رانت و... اشاره کرد. موضوع جرایم اقتصادی مدت‌هاست که در کشورهای مختلف مورد بحث و بررسی قرار گرفته است، جرایم اقتصادی در اصطلاح عبارت است از آن دسته از جرایمی که علیه اقتصاد کشور انجام شده که در نهایت موجب اختلال در نظام اقتصادی کشور می‌شوند. هنگامی که از جرایم اقتصادی صحبت به میان می‌آید، بسیاری از …
۱۳۹۸/۱۱/۰۲ /
اقتصاد باید درتعامل با همه کشور‌ها باشد
اقتصاد باید درتعامل با همه کشور‌ها باشد
سیدابراهیم رئیسی طی سخنانی با تأکید بر اینکه اقتصاد باید در تعامل با همه کشورها باشد، گفت: رویه ما تعامل با دنیاست، مگر کشور‌هایی که با ما دشمنی می‌ورزند. در اقتصاد هم همینطور است؛ باید با همه تعامل کرد، اما منتظر لبخند دیگران نباید شد. منتظر اقدام و اراده دیگران نباید شد؛ نباید اقتصادمان را شرطی کنیم که دیگران تصمیم بگیرند. تجربه نشان داده که نباید به دیگران اعتماد کرد و باید روی پای خود بایستیم. رئیس قوه قضاییه در ادامه سخنان خود در همایش «نقش پلیس در امنیت اقتصادی و رونق تولید» تصریح کرد: نگاه …
۱۳۹۸/۱۱/۰۲ /
سبقت توریستی خاورمیانه از آمریکا
سبقت توریستی خاورمیانه از آمریکا
دنیای‌اقتصاد: رشد گردشگری در تمامی مناطق جهان منجر به تقویت توانبخشی برنامه توسعه پایدار در این بازار شده است. سازمان جهانی گردشگری (UNWTO) به‌تازگی آمار سفر طی 9 ماه نخست سال 2019 را اعلام کرد که براساس آن میزان گردشگران بین‌المللی در سفر به کشورها و مناطق مختلف جهان بین ماه‌های ژانویه تا سپتامبر 2019 با توجه به عملکرد ناهمگون در مناطق جهان از رشد 3/ 4 درصدی برخوردار بوده است. براساس آخرین آمار سازمان جهانی گردشگری نرخ رشد صنعت گردشگری همچنان از نرخ رشد اقتصاد جهانی پیشی گرفته است و این امر نشانگر پتانسیل بالا برای استفاده از فرصت‌ سفر و تفریح در سراسر جهان به‌منظور دستیابی به توسعه پایدار است. در 9 ماه نخست 2019 مقاصد گردشگری جهان پذیرای 1/ 1 میلیارد نفر گردشگر بین‌المللی بوده است که در مقایسه …
۱۳۹۸/۱۱/۰۲ /
چهار نما از بازار کار
چهار نما از بازار کار
در ادبیات علم اقتصاد سه شاخص کلیدی کلان وجود دارد که برای ارزیابی بین کشورها و مقایسه روند زمانی اقتصاد هر کشور مورد استفاده قرار می‌گیرند. این سه شاخص عبارتند از: نرخ رشد اقتصادی، نرخ بیکاری و نرخ تورم. سه شاخص مذکور به یک تعبیر دماسنج هر اقتصادی هستند و می‌توانند تا حدود زیادی روند آتی اقتصاد هر کشور را تبیین کنند. نرخ تورم تقریبا از دو شاخص دیگر مستقل است و متاثر از رابطه دولت‌ها و بانک‌های مرکزی است.
۱۳۹۸/۱۱/۰۲ /
پیام چین از داووس: کشورها باید قاطعانه با یکجانبه گرایی تجاری مقابله کرده و اجازه ندهند بیش از این به اقتصاد دنیا لطمه بزند
پیام چین از داووس: کشورها باید قاطعانه با یکجانبه گرایی تجاری مقابله کرده و اجازه ندهند بیش از این به اقتصاد دنیا لطمه بزند
«هان جنگ» معاون نخست وزیر چین در نشست سالانه مجمع جهانی اقتصاد معروف به نشست داووس در سوئیس جهان را به مقابله با یکجانبه گرایی تشویق کرد و گفت: زمان شجاعت و جسارت بیشتر کشورهای جهان فرا رسیده است آنها باید قاطعانه با یکجانبه گرایی تجاری مقابله کرده و اجازه ندهند بیش از این به اقتصاد دنیا لطمه بزند.
۱۳۹۸/۱۱/۰۱ /
رئیسی:  رونق اقتصاد نباید معطل لبخند و اقدام بیگانگان باشد
رئیسی: رونق اقتصاد نباید معطل لبخند و اقدام بیگانگان باشد
رئیس قوه قضائیه گفت:‌ اقتصاد را شرطی کردن به شرطی که او نگاه کند، امضا کند، لبخند بزند خطاست؛ باید اقتصاد با تعامل با همه کشورها باشد؛ ما با همه کشورها تعامل داریم غیر از آنهایی که با ما دشمنی می‌ورزند.
۱۳۹۸/۱۱/۰۱ /
آیت‌الله رئیسی: شرطی کردن اقتصاد خطاست/ گلایه فعالان اقتصادی از رشوه و  روابط ناسالم اداری
آیت‌الله رئیسی: شرطی کردن اقتصاد خطاست/ گلایه فعالان اقتصادی از رشوه و روابط ناسالم اداری
رئیس قوه قضائیه گفت:‌ اقتصاد را شرطی کردن به شرطی که او نگاه کند، امضا کند، لبخند بزند خطاست؛ باید اقتصاد با تعامل همه کشورها باشد؛ ما با همه کشورها تعامل داریم غیر از آنهایی که با ما دشمنی می‌ورزند.
۱۳۹۸/۱۱/۰۱ /
ایران و 3 کشور در نقطه بحرانی تورم
[شهروند]   این روزها عبارت «کنترل تورم» عبارتی پرتکرار در صحبت‌های رئیس‌ کل بانک مرکزی است. عبدالناصر همتی در مصاحبه‌ها و حتی در پست‌های اینستاگرامی خود از برنامه‌هایش برای کنترل تورم می‌گوید و اینکه قرار است تمرکز بانک مرکزی از این پس روی کنترل تورم باشد.   درحال حاضر و بنا به اعلام مرکز آمار ایران، نرخ تورم در آذرماه به 40‌درصد رسیده است. علی سعدوندی، کارشناس اقتصاد در همین زمینه دیروز در همایش شکل‌دهی آینده سیاست‌گذاری پولی و مالی به چالش بزرگ نرخ تورم در ایران اشاره کرده و گفته است که در جهان لیگ تورم با عضویت 200 کشور وجود داشت که درحال حاضر تعداد اعضای این لیگ به کمتر از انگشتان یک دست رسیده و ایران، ونزوئلا، آرژانتین …
۱۳۹۸/۱۱/۰۱ /
از بحران در خاورمیانه تا سردرگمی در اروپا
اجلاس مجمع اقتصاد جهانی در دامنه کوهستان برفی داووس سوییس در روزهای 21 تا 24 ماه ژانویه سال 2020 (یک الی 4 بهمن 98) میزبان هیات‌های سیاسی، اقتصادی، فرهنگی و علمی بین‌المللی خواهد بود. پیش‌بینی می‌شود 2800 شخصیت سیاسی، فرهنگی، علمی و اقتصادی از 118 کشور در این اجلاس شرکت کنند که بیش از 53 نفر از آنها را روسای جمهور یا روسای دولت‌های کشورها تشکیل خواهند داد. اجلاس داووس (مجمع جهانی اقتصاد (World Economic Forum) موسوم به اجلاس داووس (Davos Summit) ) برای اولین بار در ژانویه سال 1971 و در شهر داووس سوییس به عنوان جایی برای جمع شدن رهبران اقتصادی و سرمایه‌داران اروپایی راه‌اندازی شد. ایده اصلی اجلاس این بود که اقتصاددانان، سیاستمداران، صاحبان سرمایه، نظریه‌پردازان …
۱۳۹۸/۱۰/۲۹ /
لزوم استفاده از تجارب موفق کشورها در زمینه گردشگری سلامت
لزوم استفاده از تجارب موفق کشورها در زمینه گردشگری سلامت
معاون توسعه مدیریت، منابع و برنامه‌ریزی وزارت بهداشت گفت: در سالهای اخیر شاهد بهبود بسیاری از شاخص های نظام سلامت و اقتصاد سلامت هستیم و نقش نظام سلامت در GDP در حال حاضر حدود 8.5 تا 9 درصد در نوسان است.
۱۳۹۸/۱۰/۲۸ / اقتصاد / سلامت / وزارت بهداشت / گردشگری سلامت / برنامه ریزی /
در انرژی اتمی هیچ محدودیتی نداریم
حســـن روحــــــــانی روز پنجشنبه در پنجاه‌ونهمین نشست مجمع عمومی بانک مرکزی و در جمع مدیران بانکی کشور با اشاره به اینکه در جهان سیاست ما باید کار و تلاش کنیم و روزی نبوده که در دولت به فکر سیاست خارجی نباشیم، اظهار داشت: «ارتباط با دنیای خارج و سیاست خارجی مهم است و نمی‌توان گفت که همه، دشمن ما هستند. یکی از وظایفی که مردم با رأی خود روی دوش ما گذاشتند، این بود که فتیله تنش‌ها را پایین بیاوریم. اینکه بگوییم دنیا با ما خوب نیست، نمی‌شود. باید ببینیم چه کاری می‌توانیم انجام دهیم و آیا راهی وجود دارد، یا نه؟ در این زمینه اختلاف‌نظرهایی وجود دارد.» روحانی با بیان اینکه امروز در انرژی اتمی هیچ محدودیتی نداریم و از نظر وضع هسته‌ای وضع‌مان بهتر از …
۱۳۹۸/۱۰/۲۷ /
اقتصادهای درگیر جنگ در خاورمیانه و شمال آفریقا+دانلود کتاب
اقتصادهای درگیر جنگ در خاورمیانه و شمال آفریقا+دانلود کتاب
اندیشکده چتم هاوس در پژوهش و تحلیلی به بررسی اقتصادهای درگیر جنگ در خاورمیانه و شمال آفریقا پرداخته است.
۱۳۹۸/۱۰/۲۷ / خاورمیانه / کشورهای درگیر جنگ / اقتصاد کشورهای خاورمیانه /
صنایع خلاق و تحول پارادیم مدیریت در دنیا
صنایع خلاق و تحول پارادیم مدیریت در دنیا
از ابتدای هزاره سوم یکی از تحولات مهم دنیا، تغییر نگرش کلان جوامع نسبت به اقتصاد و شیوه‌های تولید ثروت و اشتغالزایی بوده است. وقوع بحران‌های اقتصادی، اجتماعی و زیست محیطی بسیاری از تحلیلگران این حوزه‌ها را برآن داشت تا با عبور از روندهای جاری اقتصاد، به‌فکر راه‌اندازی شیوه‌های نوینی برای تولید ثروت، رشد اقتصادی و ایجاد اشتغال در جوامع باشند تا هم زمینه‌های مساعدی برای حرکت به‌سوی توسعه پایدار و تقویت جوامع محلی ایجاد کنند و هم به مرور صنایع آلوده‌کننده محیط زیست را از چرخه رقابت بین‌المللی و اولویت کشورها خارج سازند.
۱۳۹۸/۱۰/۲۵ /
چین ناجی ناموفق اقتصاد دنیا
چین ناجی ناموفق اقتصاد دنیا
پکن- ایرنا- تحولات اقتصادی دنیا نشان می دهد وضعیت تجاری و اقتصادی کشورها بخصوص اقتصادهای قدرتمند دنیا روز به روز بدتر می شود بی آنکه چین موتور محرکه اقتصاد جهان، بتواند ناجی آن باشد.
۱۳۹۸/۱۰/۲۴ / چین / تجارت / جنگ تجاری / جنگ اقتصادی چین و آمریکا /
منوی سرمایه‌گذاری در عمان
منوی سرمایه‌گذاری در عمان
برنامه‌ریزی کشور عمان برای خروج از اقتصاد تک‌بعدی متکی بر نفت، این کشور را به سمت فعالیت در جهت استفاده از ظرفیت‌ها و دانش سایر کشورها سوق داده است. بر این اساس، توجه به این فرصت می‌تواند فصل جدیدی از همکاری‌های مشترک ایران و عمان را رقم بزند. در نشست پیش‌رویداد «همایش فرصت‌های همکاری مشترک اقتصادی، تجاری و سرمایه‌گذاری ایران و عمان» که قرار است اواخر بهمن از سوی گروه رسانه‌ای «دنیای‌اقتصاد» در مسقط برگزار شود، مزیت این همکاری مشترک و منوی سرمایه‌گذاری در عمان ارائه شد.
۱۳۹۸/۱۰/۲۱ /
برآورد خسارت تعرفه‌ها  بر شرکت‌های آمریکایی
برآورد خسارت تعرفه‌ها بر شرکت‌های آمریکایی
تازه‌ترین تحلیل آماری که از سوی اداره آمار وزارت بازرگانی آمریکا منتشر شد حکایت از آن دارد که تعرفه‌های اعمال شده توسط دونالد ترامپ برای نوسازی ساختار روابط تجاری آمریکا با بزرگ‌ترین شریک تجاری‌اش، از ماه فوریه سال 2018 تا کنون هزینه‌ای بالغ بر 46 میلیارد دلار بر شرکت‌های آمریکایی تحمیل کرده است. این داده‌ها نشان می‌دهد که در جنگ تجاری واشنگتن با شرکای تجاری‌اش، میزان صادرات کالایی آمریکا که از تعرفه‌های تلافی‌جویانه آسیب جدی دیده‌اند، به‌شدت کاهش یافته است.به گزارش گروه اقتصاد بین‌الملل روزنامه «دنیای‌اقتصاد»، روزنامه دولتی چین به‌نام «ساوث‌چاینا مورنینگ پست» در گزارشی نوشت، براساس جدیدترین داده‌های موجود وزارت بازرگانی آمریکا، بخش اعظم هزینه‌های تحمیلی ناشی از تعرفه‌ها، که حدود 3/ 37 میلیارد …
۱۳۹۸/۱۰/۲۱ /
جای خالی شرکت‌های دانش‌بنیان در صنعت کشور
مدیرعامل اسبق شرکت شهرک‌های صنعتی ایران با انتقاد از اینکه هر روز شاهد صادرات منابع زیادی به صورت خام هستیم گفت: تولیدکننده و صادرکننده هیچ کدام متهم نیستند. زمانی که هیچ تکنولوژی و فناوری برای فرآوری این محصولات خام در کشور وجود ندارد پس ناگزیر باید بدون ارزش افزوده، ثروت ملی صادر شود.به گزارش اقتصاد۲۴، شرکت‌های دانش‌بنیان با توجه به ماهیت خود با تحول در عرصه علم و دانش و کشف یافته‌ها و نتایج جدید اقتصادی در رشد و توسعه بخش‌های مختلف صنایع تاثیر زیادی دارند اما هنوز این ماهیت در اسارت فقر مسئولیت برخی از مسئولان است. نوآوری در بنگاه‌های اقتصادی موجب افزایش وابستگی صنعت و اقتصاد کشور به فناوری‌های خارجی خواهد شد و این برای کشور ما که از منابع سرشار اقتصادی برخوردار است یک ضعف مهم به شمار می‌رود. …
۱۳۹۸/۱۰/۲۰ /
کاهش رتبه اعتباری کشورهای عربی
موسسه رتبه‌بندی «اس‌اند‌پی» رتبه اعتباری کشورهای عربی را کاهش داد. به گزارش «ایسنا» به نقل از رویترز، موسسه رتبه‌بندی «اس‌اند پی گلوبال» در گزارشی اعلام کرد رتبه اعتباری سه کشور عربی بحرین، قطر و عمان بیشترین آسیب را از شهادت سپهبد قاسم سلیمانی متحمل خواهد شد. درصورت تداوم تنش‌ها، منافع مالی ناشی از افزایش احتمالی نفت با کاهش رشد اقتصادی و افزایش روندخروج سرمایه از این کشورها از بین خواهد رفت. تحلیلگران این موسسه در گزارش خود نوشتند: با توجه به وابستگی بیشتر قطر و بحرین به تامین مالی خارجی، این کشورها در صورت تشدید تنش‌ها با ریسک‌های بیشتری مواجه خواهند بود. اس‌اند‌پی گلوبال با هشدار نسبت به وابستگی اقتصاد عمان به بدهی‌های خارجی گفته است که چشم انداز رتبه اعتباری فعلی این کشور منفی شده است.
۱۳۹۸/۱۰/۱۸ /
آسیای مرکزی در سال 2020؛ چشم‌انداز اقتصادی دست‌اندازهای سیاسی
آسیای مرکزی در سال 2020؛ چشم‌انداز اقتصادی دست‌اندازهای سیاسی
پیش‌بینی می‌شود رشد اقتصادی کشورهای آسیای مرکزی در سال 2020 تا 4.2 درصد کاهش یابد، چراکه کاهش رشد اقتصاد قزاقستان و ترکمنستان نمی‌تواند با رشد بیش‌تر در دیگر کشورها جبران شود.
۱۳۹۸/۱۰/۱۵ /
دانشگاه «بالتیمور» امریکا گزارش می دهد؛ ضربه 78میلیارد دلاری اخبار جعلی به پیکر اقتصاد جهان
دانشگاه «بالتیمور» امریکا گزارش می دهد؛ ضربه 78میلیارد دلاری اخبار جعلی به پیکر اقتصاد جهان
امروزه شاهد انتشار حجم وسیعی از اخبار جعلی و اطلاعات غلط و گمراه‌کننده در فضای مجازی و شبکه‌های اجتماعی هستیم و بسیاری معتقدند که رویدادهای سرنوشت ساز کشورها ازجمله انتخابات می‌توانند از این اخبار تأثیر بگیرند یا در سایه انتشار این اطلاعات غلط، ضربه‌ای سنگین به ساز و کارهای دموکراتیک وارد شود. اهمیت این موضوع تا آنجاست که مؤسسات پژوهشی مختلف بر تأثیر این اخبار بر اقتصاد جهان مطالعاتی گسترده داشته‌اند و یکی از این گزارش‌های اقتصادی که توسط محققان دانشگاه بالتیمور انجام شده است، نشان می‌دهد اخبار جعلی هرسال حدود 78میلیارد دلار به اقتصاد جهان آسیب می‌رساند.
۱۳۹۸/۱۰/۱۵ /
آیا وام با بهره 14 درصدی راهگشای مشکلات صادرکنندگان است؟
آیا وام با بهره 14 درصدی راهگشای مشکلات صادرکنندگان است؟
در شرایطی که اقتصاد کشور سخت ترین دوران خود را به خاطر تحریم‌های ناعادلانه آمریکا سپری می‌کند توجه به صادرات غیرنفتی از اهمیت دوچندانی برخوردار شده است. در این میان با وجود تحریم شدن صادرات کالاهای استراتژیک ایران از جمله فرش و پتروشیمی عزم صادرکنندگان برای صادرات محصول به دیگر کشورها همچنان جزم است. اما از این منظر خبری که شاید تامل برانگیز باشد،ارائه وام با بهره 14 درصدی برای رشد صادرات در کشور است. در این بین شاید توجه به این موضوع هم حائز اهمیت باشد که اساسا ارائه وام به صادرکننده تا چه میزان می‌تواند در رشد میزان صادرات تاثیر داشته باشد؟
۱۳۹۸-۱۰-۱۴ /
بازارهای جهانی روی موج نگرانی
بازارهای جهانی روی موج نگرانی
‏خبر شهادت سردار قاسم سلیمانی بازارهای جهانی را درست در آغاز ‌سال نو میلادی با تنش ‏مواجه کرد. انتشار خبر ترور سردار ایرانی از همان ساعات اولیه روز جمعه قیمت نفت را صعودی ‏کرد و نگرانی‌ها برای بی‌ثباتی در خاورمیانه که به شاهراه انرژی جهان معروف است، بالا گرفت. ‏تحلیل‌های جهانی از این حادثه نشان می‌دهد کارشناسان انرژی مهم‌ترین نگرانی‌ها را برای ‏اقتصاد جهانی ابراز کردند و حتی تا آنجا پیش رفتند که با ادامه تنش‌ها جهان دوباره بحران اقتصادی ‏مانند بحران ‌سال 2008 را تجربه کند. از آن سمت دلار آمریکا ارزش خود را از دست داد و ‏ارزش طلا صعودی شد. این موضوع درحالی رخ داد که بازار سهام آمریکا و سایر کشورهای جهان ‏هم به خبر شهادت سردار سلیمانی واکنش نشان داد و ریزشی شد. ‏ هرچند در دقایق اولیه انتشار خبر …
۱۳۹۸/۱۰/۱۴ /
 •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •