جمعه, ۱۷ مرداد, ۱۳۹۹ / 7 August, 2020
بحران سوریه
۲۸ ساعت قبل
تحریم‌های ترامپ علیه سوریه به بحران انسانی دامن می‌زند
نیویورک‌تایمز؛
رادیو چین تحلیل کرد: سرقت نفت سوریه توسط آمریکا با سوءاستفاده از بحران 9 ساله
۳۶ ساعت قبل / اخبار "آمریکا" / سوریه
رادیو چین تحلیل کرد: سرقت نفت سوریه توسط آمریکا با سوءاستفاده از بحران 9 ساله
بر همگان روشن است آمریکا که نیروهای نظامی خود را به بهانه دفاع از میادین نفتی به آن مناطق کنترل مسلح کردهای سوریه اعزام کرده، به دنبال سود نفتی و تداوم حضور خود در سوریه است.
۳ روز قبل
نظام نوین مدیترانه هنوز معماری نشده است
رویارویی‌ها و رقابت‌های بین‌المللی در گوشه‌گوشه دریای مدیترانه، این منطقه را به یکی از کانون‌های بحران جهانی در یک دهه گذشته تبدیل کرده است. جنگ یک دهه‌ای در سوریه و لیبی، رویارویی سنتی میان یونان، ترکیه و قبرس، ایجاد پایگاه دایمی نظامی روسیه در شرق مدیترانه، عبور و مرور پناهندگان به اروپا، مسیر ترانزیت کانل سوئز و تنگه جبل‌الطارق و اکتشاف‌های تازه منابع گاز طبیعی، همگی این منطقه را در شرق و جنوب اروپا، شمال آفریقا و غرب آسیا به محل رقابت قدرت‌های جهان تبدیل کرده است. عبدالرضا فرجی‌راد، استاد جغرافیای سیاسی معتقد است که نه تنها قدرت‌های جهانی، بلکه خرده‌قدرت‌ها و قدرت‌های منطقه‌ای نیز به‌تدریج در مدیترانه نقش بازی …
آیا قرارداد نفتی کردهای سوریه با آمریکا قابلیت تبدیل به بحران را دارد؟
۳ روز قبل / سوریه / آمریکا / نفت سوریه / کردهای سوریه / جنگ سوریه
آیا قرارداد نفتی کردهای سوریه با آمریکا قابلیت تبدیل به بحران را دارد؟
قرارداد نفتی کردهای سوریه با یک شرکت آمریکایی، صرفاً یک توافق اقتصادی نیست. آمریکا از مسیر این قرارداد به دنبال چیزهایی است که با عدم فروپاشی دولت سوریه، به دست نیاورده است.
تماشا کنید:‌ در سوریه چه خبر است؟ / هر آنچه برای فهم تحولات سوریه و نیمه پنهان آن باید بدانیم
۴ روز قبل
تماشا کنید:‌ در سوریه چه خبر است؟ / هر آنچه برای فهم تحولات سوریه و نیمه پنهان آن باید بدانیم
جنگ داخلی سوریه یا بحران سوریه که در ابتدا خیزش سوریه نام داشت، به یک سری تظاهرات گسترده و در نهایت درگیری‌های نظامی در کشور سوریه گفته می‌شود که از ۲۶ ژانویه ۲۰۱۱ (۶ بهمن ۱۳۸۹) شروع شده‌است که تأثیرگرفته از تحولات سیاسی منطقه خاورمیانه موسوم به «بهار عربی» است.
۵ روز قبل
ترکیه، امارات را تهدید کرد
ترکیه، اقدامات امارات در لیبی را محکوم و اعلام کرد آنکارا در زمان و مکان مناسب ابوظبی را مجازات خواهد کرد.به گزارش ایسنا، خلوصی آکار، وزیر دفاع ترکیه در مصاحبه با شبکه الجزیره قطر گفت: ابوظبی مرتکب اقدامات خرابکارانه‌ای در لیبی و سوریه شده است. باید این سوال را از ابوظبی پرسید که انگیزه اش برای این اقدامات خصمانه چیست.وی تهدید کرد: در زمان و مکان مناسب امارات را مجازات خواهیم کرد.اظهارات آکار در زمانی ایراد شده که تنش میان کشورهای دخیل در لیبی بیشتر شده است.ترکیه از دولت وفاق ملی لیبی در طرابلس واقع در غرب حمایت می‌کند و مصر، امارات و عربستان از ارتش ملی لیبی به رهبری خلیفه حفتر در شرق لیبی حمایت می‌کنند.آکار گفت: به مصر توصیه می‌کنم از اظهاراتی که به نفع صلح در لیبی نیست و موجب افزایش تنش می‌شود …
دمشق شروط موفقیت فرآیند سیاسی حل بحران در سوریه را برشمرد
۱۳۹۹/۰۵/۰۲
دمشق شروط موفقیت فرآیند سیاسی حل بحران در سوریه را برشمرد
نماینده دائم سوریه در سازمان ملل تاکید کرد که موفقیت فرآیند سیاسی درباره سوریه مستلزم تعهد به حفظ حاکمیت و تمامیت ارضی سوریه، پایان اشغالگری و رفع تحریم‌های ظالمانه است.
لاوروف: حل بحران‌های منطقه فقط با راهکارهای دیپلماتیک ممکن است
۱۳۹۹/۰۵/۰۱
لاوروف: حل بحران‌های منطقه فقط با راهکارهای دیپلماتیک ممکن است
وزیر خارجه روسیه در نشست خبری مشترک با همتای الجزائری خود گفت که حل بحران‌ها در منطقه از جمله بحران در لیبی و سوریه جز از طریق گفت‌وگو و راه‌های دیپلماتیک سیاسی ممکن نیست.
گفت‌وگوی تلفنی اردوغان و مرکل درباره لیبی
۱۳۹۹/۰۵/۰۱ / اخبار "لیبی" / ترکیه
گفت‌وگوی تلفنی اردوغان و مرکل درباره لیبی
رئیس جمهور ترکیه و صدراعظم آلمان پیرامون بحران لیبی و سوریه به صورت تلفنی رایزنی کردند.
پاسخ لاوروف به ادعای بولتون درباره حضور ایران در سوریه
۱۳۹۹/۰۵/۰۱
پاسخ لاوروف به ادعای بولتون درباره حضور ایران در سوریه
«سرگئی لاوروف» وزیر امور خارجه روسیه روز سه‌شنبه در کنفرانس خبری مشترک با «محمد جواد ظریف» به ادعای «جان بولتون» مشاور امنیت ملی سابق آمریکا در کتاب خود که گفته بود «ولادیمیر پوتین» رئیس جمهور روسیه گفته که مسکو به حضور ایران در سوریه نیازی ندارد، پاسخ داد. لاوروف تاکید کرد که روسیه به صورت نزدیک با ایران و ترکیه در تلاش برای حل بحران سوریه است.
۱۳۹۹/۰۴/۳۱ / برجام / لاوروف
لاوروف: هنوز فرصت برای حفظ برجام وجود دارد
به گزارش فارس، «محمد جواد ظریف» وزیر امور خارجه ایران روز سه‌شنبه تهران را به مقصد مسکو ترک کرد تا با «سرگئی لاوروف» وزیر امور خارجه روسیه دیدار کرده و با وی درباره توافق هسته‌ای ۲۰۱۵ روابط دوجانبه و بحران سوریه گفت‌وگو کند.
جنگ با حلب چه کرد
۱۳۹۹/۰۴/۳۱ / عکس روز / تصاویر روز / جنگ داخلی
جنگ با حلب چه کرد
شهر حَلَب در استان حلب در شمال کشور سوریه واقع شده‌است. این شهر یکی از کهن‌ترین شهرهای منطقه خاورمیانه است و در روزگاران قدیم نام آن خلپه بوده و یونانیان قدیم آن را با نام برویا می‌شناختند. شهر حلب در نقطه سوق‌الجیشی و مهم بازرگانی در نیمه‌راه دریای مدیترانه و رود فرات قرار دارد. جنگ داخلی سوریه یا بحران سوریه (به عربی: الحرب الأهلیة السوریة‎) که در ابتدا خیزش سوریه نام داشت، به یک سری تظاهرات گسترده و در نهایت درگیری‌های نظامی در کشور سوریه گفته می‌شود که از ۲۶ ژانویه ۲۰۱۱ (۶ بهمن ۱۳۸۹) شروع شده‌است که تأثیرگرفته از تحولات سیاسی منطقه خاورمیانه موسوم به «بهار عربی» است. مخالفان دولت سوریه شامل ارتش آزاد سوریه در سال ۲۰۱۱ توسط نظامیان جداشده از ارتش سوریه تشکیل شد. و حلب به عنوان یکی از شهرهای …
المعلم: انتخابات سوریه بیانگر روند خوب دموکراسی در کشور است
۱۳۹۹/۰۴/۳۰ / سوریه / دمشق / ولید المعلم / پارلمان
المعلم: انتخابات سوریه بیانگر روند خوب دموکراسی در کشور است
تهران - ایرنا - سومین انتخابات پارلمانی سوریه پس از آغاز بحران این کشور در اسفند ۱۳۸۹ برای تعیین ۲۵۰ نماینده، دیروز (یکشنبه) در مناطق مختلف این کشور برگزار شد. انتخاباتی که با استقبال گسترده مردم مواجه و باعث تمدید ۴ ساعته زمان برگزاری آن شد. از سویی «ولید معلم» وزیر خارجه سوریه در سخنانی برگزاری انتخابات پارلمانی را نشان‌دهنده روند خوب دموکراسی در سوریه خواند.
انتخابات پارلمانی سوریه؛ نماد ایستادگی و پیروزی ملت
۱۳۹۹/۰۴/۳۰ / سوریه / بحران سوریه / ایالات متحده آمریکا / امیر حسین رجبی معمار
انتخابات پارلمانی سوریه؛ نماد ایستادگی و پیروزی ملت
برگزاری انتخابات پارلمانی در سوریه بیانگر اراده و اعتقاد مردم این کشور به ایجاد تغییرات از طریق صندوق های رأی است که تأثیر مثبتی بر محور مقاومت خواهد گذاشت.
اتحادیه عرب هیچ کمکی به حل بحران سوریه و یمن نکرده است
۱۳۹۹/۰۴/۳۰ / مصر / اتحادیه عرب / سوریه
اتحادیه عرب هیچ کمکی به حل بحران سوریه و یمن نکرده است
یک نماینده مصری انتقادات شدیدی را علیه عملکرد ضعیف اتحادیه عرب مطرح کرد.
کرونا هم مانع برگزاری انتخابات پارلمان سوریه نشد
۱۳۹۹/۰۴/۲۹ / کرونا / گروه تروریستی داعش / سوریه / انتخابات پارلمانی / پارلمان
کرونا هم مانع برگزاری انتخابات پارلمان سوریه نشد
تهران – ایرنا – ششمین انتخابات سوریه پس از آغاز بحران در این کشور (اسفند 1389) امروز آغاز شد و کرونا هم نتوانست این انتخابات را به تاخیر بیندازد و یا آن را لغو کند و میلیون ها شهروند سوری با رعایت اصول بهداشتی و فاصله اجتماعی پای صندوق های رای حاضر شدند.
توافق نظامی تهران – دمشق مرحله جدید مقابله با تجاوزات رژیم صهیونیستی
۱۳۹۹/۰۴/۲۹
توافق نظامی تهران – دمشق مرحله جدید مقابله با تجاوزات رژیم صهیونیستی
تهران – ایرنا – زیاده خواهی های رژیم صهیونیستی نه تنها علیه فلسطینیان بلکه علیه مسلمانان تمامی ندارد و ارتش این رژیم به ویژه نیروی هوایی اسراییل در طول ۱۰ سال گذشته و با آغاز بحران سوریه با بمباران های فراوان مواضع ارتش این کشور و جبهه مقاومت اسلامی، عملا به نیروی هوایی تروریست ها در سوریه تبدیل شده است.
۱۳۹۹/۰۴/۲۹
واشنگتن در انتظار بحران جدید
«خاورمیانه در عصر پساامریکا» یکی از موضوعاتی است که تحلیلگران سیاسی گاه و بیگاه از آن سخن می‌گویند، اما هنوز نیروهای نظامی امریکا، هر چند با تعداد کمتر، در افغانستان، عراق و سوریه حضور دارند و بعید است آن‌طور که دونالد ترامپ، رییس‌جمهور ایالات‌متحده امریکا انتظار داشت، این نیروها بتوانند تا زمان انتخابات (ماه نوامبر) به خانه بازگردند. شاید برخی تصور کنند حضور امریکا در منطقه  به نفع این کشور است و منافع ملی آن را تضمین می‌کند، اما این مساله برای ترامپ اصلا خوشایند نیست، چراکه در کارزار انتخاباتی خود در سال 2016 وعده داده بود نیروهای امریکایی را از منطقه خارج می‌کند. با این حال همان‌طور که ترامپ نیز تاکنون فهمیده است، حضور نظامی امریکا آن‌قدر …
۱۳۹۹/۰۴/۲۷ / پارلمان اروپا / شمال سوریه
هشدار پارلمان اروپا به بحران انسانی احتمالی در شمال سوریه
به گزارش ایسنا، به نقل از خبرگزاری سانا، دیوید ساسولی، رئیس پارلمان اروپا در کنفرانس خبری در جریان نشست‌های شورای اروپا گفت، موضع اتحادیه اروپا پیرامون وضعیت شمال سوریه روشن است. اتحادیه هشدار داده است که یک بحران انسانی بزرگی در این منطقه رخ خواهد داد. بنابراین وضعیت در شمال سوریه بسیار دشوار است و همچنان بی ثباتی در این منطقه ادامه دارد.
دویچه وله: سیاست آمریکا و غرب در سوریه کاملا شکست خورده است
۱۳۹۹/۰۴/۲۷
دویچه وله: سیاست آمریکا و غرب در سوریه کاملا شکست خورده است
پایگاه خبری دویچه وله در گزارشی «بشار اسد» را برنده بحران سوریه خواند و تاکید کرد که سیاست آمریکا و کشورهای اروپایی درباره سوریه کاملا شکست خورده است.
۱۳۹۹/۰۴/۲۷
رفتار ترکیه را نمی‌پذیریم
دبیرکل اتحادیه عرب در سخنانی تاکید کرد که این اتحادیه رفتار ترکیه را نمی‌پذیرد. او بازگشت سوریه به اتحادیه عرب را مسئله‌ای زمان بر توصیف کرد.به گزارش ایسنا، احمد ابوالغیط، دبیرکل اتحادیه عرب در سخنانی در گفت‌وگو با علی حسن، سردبیر خبرگزاری الشرق‫الاوسط مصر اظهار کرد که این اتحادیه رفتار ترکیه و هدف قرار دادن امنیت ملی عربی توسط این کشور را رد می‌کند.وی با اشاره به ابتکارعمل قاهره درباره بحران لیبی تاکید کرد: ابتکارعمل قاهره برای بحران لیبی از اهمیت بالایی برخوردار است و نقشه راه کاملی را برای حل و فصل بحران لیبی ترسیم می‌کند و با تصمیمات شورای اتحادیه عرب و قطعنامه‌های شورای امنیت هماهنگ است.ابوالغیط ادامه داد: اعلام این ابتکارعمل تحت نظارت عبدالفتاح سیسی، رئیس جمهوری مصر انگیزه لازم را برای …
۱۳۹۹/۰۴/۲۴
40‌هزار کودک چشم‌انتظار نگاه جامعه جهانی
[راضیه زرگری] سوریه، استان حسکه، اردوگاه الهول؛ جایی که انگار دنیا به پایان رسیده؛ چشم‌اندازها همه تاریک و بی‌ثمر. این اردوگاه امروز خانه 40 هزار کودک آواره است که در برزخ قانونی گرفتارند، درحالی‌ که ملت‌های دنیا نگاه‌شان به جای دیگری است. نه مدرسه، نه زمین بازی، نه اسباب‌بازی، هیچ‌کدام برای این بچه‌ها تعریفی ندارد. الهول در شمال شرقی سوریه قرار دارد. استان حسکه مدتی طولانی در کنترل داعش بود. به گفته سازمان‌های حقوق بشری مستقر در این منطقه از سوریه، وضع اردوگاه به بحران و فاجعه‌ای انسانی نزدیک است. اغلب نوزادان و کودکانی که امروز در این اردوگاه هستند در جریان جنگ هشت‌سال اخیر به دنیا آمده‌اند. از ‌سال گذشته میلادی سازمان ملل اعلام …
نشست حضوری وزیران خارجه اتحادیه اروپا در مورد سوریه
۱۳۹۹/۰۴/۲۳ / ایالات متحده آمریکا / اتحادیه اروپا / سوریه / ترکیه / لیبی
نشست حضوری وزیران خارجه اتحادیه اروپا در مورد سوریه
وزرای خارجه اتحادیه اروپا امروز دوشنبه در دیداری که در بروکسل انجام می‌گیرد، درباره مسائل مختلف ازجمله بحران سوریه رایزنی خواهند کرد.
تداوم طولانی مدت درگیری های نظامی در خاورمیانه، هدف قانون سزار
۱۳۹۹/۰۴/۲۲ / سوریه / قانون سزار / ایالات متحده امریکا / تحریم سوریه / ایران و سوریه / سوریه و امریکا / بشار اسد
تداوم طولانی مدت درگیری های نظامی در خاورمیانه، هدف قانون سزار
عبدالله السامر در یادداشتی اختصاصی از سوریه برای دیپلماسی ایرانی می نویسد: ایالات متحده با اعمال تحریم های خود بار دیگر ثابت کرد که توجهی به پایان دادن مسالمت آمیز بحران جمهوری عربی سوریه و بهود وضعیت معیشتی شهروندان عادی در این کشور نمی کند. تنها هدف کاخ سفید تداوم طولانی مدت درگیری های نظامی در سراسر خاورمیانه است، از جمله سرنگونی حکومت های سیاسی ای که از آنها حمایت نمی کند. همه انواع و اقسام اظهاراتی که مقامات امریکایی درباره تحریم ها بیان می کنند و می گویند که صرفا علیه راس نظام است، دروغی بیش نیست.
تداوم بحران در سوریه و تعلیق پرونده در شورای امنیت
۱۳۹۹/۰۴/۲۱
تداوم بحران در سوریه و تعلیق پرونده در شورای امنیت
شورای امنیت برای سومین بار در هفته گذشته در تصمیم‌گیری درباره کمک‌های بشردوستانه به سوریه ناکام ماند. از سوی دیگر بازیگران منطقه‌ای برای آنچه پس از سال‌ها جنگ در سوریه باقی مانده است با یکدیگر در چالشند. همزمان که ترکیه و اسرائیل مناطقی از این کشور را بمباران می‌کنند، دولت دمشق با ایران توافق نامه امنیتی منعقد کرد و امروز شمال شرق این کشور میزبان فرمانده عالی رتبه آمریکایی است.
سفیر ایران در لاهه از اقدام سازمان منع سلاح‌های شیمیایی درباره سوریه انتقاد کرد
۱۳۹۹/۰۴/۲۱ / هلند / سازمان منع سلاح های شیمیایی / سوریه / بحران سوریه / ایالات متحده آمریکا
سفیر ایران در لاهه از اقدام سازمان منع سلاح‌های شیمیایی درباره سوریه انتقاد کرد
تهران- ایرنا- سفیر ایران در هلند تصمیم جدید گروه غرب علیه سوریه در سازمان منع سلاح‌های شیمیایی را غیر متوازن، دارای انگیزه‌های سیاسی و غیرقابل قبول دانست و آن را گامی در راستای سیاسی کردن سازمان و اختلاف افکنی میان اعضای آن اعلام کرد.
۱۳۹۹/۰۴/۲۰
کرونا به ادلب رسید
کادر پزشکی آخرین استان تحت اشغال شورشیان در سوریه خود را برای بحرانی تازه آماده می‌کند. این منطقه پرجمعیت و فقیر ‏نخستین مورد مبتلا به کووید-19 را اعلام کرد. ‏‎ ‎به گفته یکی از مقامات بهداشت محلی، یکی از پزشکان سی‌وچند ساله بیمارستان ‏باب‌الهوا بعد از بروز علایمی از ویروس کرونا درخواست انجام تست کرده است. این بیمارستان در ادلب نزدیک به مرز ترکیه واقع ‏شده است. ‏ به گزارش گاردین، ابتلای این پزشک این معنی را می‌دهد که او قطعا نخستین نفر نیست. از این پزشک و تمام افرادی که با او در ‏تماس بودند تست کرونا گرفته شده است. آنها اکنون در قرنطینه قرار دارند و بیمارستان نیز به‌طور موقت تعطیل شده است. ‏ جمعیت 3‌میلیون نفری ادلب مدت‌هاست …
نکاتی درباره سامانه دفاع موشکی ترکیه در خاک سوریه
۱۳۹۹/۰۴/۱۹
نکاتی درباره سامانه دفاع موشکی ترکیه در خاک سوریه
تهران – ایرنا – حضور نظامیان ترکیه در شمال سوریه که به استناد قواعد و قوانین بین المللی، غیرقانونی است، هر روز ابعاد جدیدی به خود می گیرد و این بار ارتش ترکیه اقدام به استقرار سامانه دفاع هوایی در خاک سوریه کرده ؛ موضوعی که اهداف آنکارا از حضور نظامی در سوریه را بار دیگر مطرح ساخته و این درحالی است که آنکارا به طور طبیعی می بایست همراه دو کشور ایران و روسیه در قالب نشست های سه جانبه سران، دنبال راه حل های دیپلماتیک و سیاسی برای حل بحران سوریه باشد.
لاوروف: اطلاعات سازمان ملل درباره سوریه موثق نیست/ درگیری‌ها در لیبی باید فوراً متوقف شود
۱۳۹۹/۰۴/۱۹
لاوروف: اطلاعات سازمان ملل درباره سوریه موثق نیست/ درگیری‌ها در لیبی باید فوراً متوقف شود
وزیر خارجه روسیه در کنفرانس مطبوعاتی، با اشاره به اینکه اطلاعات کمیسیون مستقل سازمان ملل درباره سوریه، قابل اطمینان و موثق نیستند، مواضع مسکو در قبال بحران لیبی و مناقشه در اوکراین را تشریح کرد.
خاورمیانه و شمال آفریقا، آشوب زده ترین نقاط جهان در شش سال گذشته
۱۳۹۹/۰۴/۱۹ / خاورمیانه / آشوب / بحران / بحران عراق / بحران سوریه / عربستان سعودی / قطر / بحرین / کویت / امارات
خاورمیانه و شمال آفریقا، آشوب زده ترین نقاط جهان در شش سال گذشته
در این گزارش، سوریه آشوب زده ترین کشور در منطقه خاورمیانه و شمال آفریقا و دومین کشور آشوب زده جهان معرفی شده و عراق نیز دومین کشور آشوب زده خاورمیانه و سومین کشور آشوب زده جهان اعلام شده است.
پوتین و پادشاه بحرین درباره حل بحران سوریه رایزنی کردند
۱۳۹۹/۰۴/۱۶ / ولادیمیر پوتین / حمد بن عیسی آل خلیفه / ویروس کرونا / سوریه / ایران
پوتین و پادشاه بحرین درباره حل بحران سوریه رایزنی کردند
رئیس جمهور روسیه و شاه بحرین در تماسی تلفنی درباره حل بحران سوریه رایزنی کردند.
رییس جمهوری الجزایر: شرایط لیبی شاید بدتر از سوریه شود
۱۳۹۹/۰۴/۱۴ / سوریه / الجزایر / لیبی
رییس جمهوری الجزایر: شرایط لیبی شاید بدتر از سوریه شود
تهران-ایرنا-"عبدالمجید تبون" رییس جمهوری الجزایر شنبه شب نسبت به بحران لیبی هشدار داد و گفت که شرایط در این کشور شاید بدتر از بحران سوریه پیش برود.
هفت سال تحمیل بحران های جدی بر سوریه توسط آمریکا
۱۳۹۹/۰۴/۱۳
هفت سال تحمیل بحران های جدی بر سوریه توسط آمریکا
خروجی تحمیل بحران‌های جدی از سوی ایالات متحده بر سوریه طی هفت سال گذشته، صدها هزار کشته و آواره در کشورهای مختلف دنیا بوده است.
اتفاق نظر اردن و لبنان درباره سوریه و فلسطین
۱۳۹۹/۰۴/۱۲ / الحاق کرانه باختری / اردن / لبنان
اتفاق نظر اردن و لبنان درباره سوریه و فلسطین
وزیر خارجه اردن تاکید کرد که کشورش برای دستیابی به راه‌حلی سیاسی برای بحران سوریه که حافظ اتحاد و استقلال آن باشد، تلاش می‌کند.
۱۳۹۹/۰۴/۱۲ / اهرم فشار آمریکا بر ایران / محور مقاومت / مذاکره با امریکا
سیاستمدار لبنانی: اهرم فشار آمریکا علیه ایران نخواهیم بود
به گزارش فارس، «سلیمان فرنجیه» رئیس جریان «المرده» لبنان و از وزرای سابق این کشور، تأکید کرد که بحران حال حاضر لبنان، به خاطر نظام اقتصادی کنونی و محاصره اقتصادی علیه این کشور است.فرنجیه با بیان اینکه این محاصره به خاطر این است که لبنان از جمله کشورهای محور مقاومت است، گفت: «فشار آمریکا به لبنان امروز از طریق صندوق بین‌المللی پول صورت می‌گیرد...سیاست پولی باعث فروپاشی [لبنان] شده است، ولی برخی طرف‌ها با سوء استفاده از این وضعیت، برای فشار به مقاومت و سوریه استفاده می‌کنند».وی در گفت‌وگو با شبکه خبری المیادین تأکید کرد: «آنچه خواستار آن نیستیم، جنگ داخلی و نابودی تمام چیزهایی است که ساخته‌ایم و پرهیز از جنگ داخلی، مسئولیتی …
ایران با قدرت بیشتری به حمایت‌ از سوریه ادامه خواهد داد
۱۳۹۹/۰۴/۱۲
ایران با قدرت بیشتری به حمایت‌ از سوریه ادامه خواهد داد
رئیس‌جمهور گفت: ایران ضمن محکوم کردن هر گونه تحریم علیه ملت‌ها در جهان خصوصا سوریه تاکید می‌کند که به حمایت‌ها از دولت و ملت سوریه با قدرت بیشتری ادامه خواهد داد. حسن روحانی عصر دیروز در نشست فوق‌العاده مجازی روسای جمهور کشورهای ضامن صلح آستانه(ایران، روسیه و ترکیه) اظهار کرد: معتقدم روند آستانه به عنوان تنها روند موفق در کمک به حل و فصل مسالمت‌آمیز بحران سوریه دستاوردهای بسیار زیادی کسب کرده است که حفظ و توسعه آن وظیفه سه کشور دوست و همسایه به عنوان ضامن‌های این روند است.
۱۳۹۹/۰۴/۱۳
در بیانیه اجلاس مجازی فوق‌العاده کشورهای ضامن صلح آستانه، از سوی ایران، روسیه و ترکیه مطرح شد
تعهد قوی تهران، مسکو و آنکارا به استقلال و تمامیت ارضی سوریهرئیس جمهوری ایران قانون سزار را غیرانسانی و یک تروریسم اقتصادی خواند و تاکید کرد: این اقدامات نامشروع و غیرانسانی رژیم آمریکا هیچ خللی در اراده ملت‫های دوست با سوریه ایجاد نمی‌کند.حجت‫الاسلام و‫المسلمین حسن روحانی طی سخنانی در اجلاس فوق‫العاده روسای جمهوری کشورهای ضامن صلح آستانه ایران، روسیه و ترکیه که به میزبانی تهران برگزار شد، با بیان اینکه تعیین سرنوشت سوریه تنها به دست مردم این کشور و بدون مداخله خارجی ممکن است، اظهار کرد: امروز در حالی این نشست را برگزار می‌کنیم که مردم جهان با پاندمی ویروس کرونا مواجه هستند و مردم سوریه هم از این قاعده مستثنی نیستند.به گزارش ایسنا، وی افزود: از آن روز که چنین اتفاقی افتاد تلاش برای تسکین آلام …
ویرانی‌های اقتصادی جنگ در سوریه
۱۳۹۹/۰۴/۱۲
ویرانی‌های اقتصادی جنگ در سوریه
ویرانی‌های جنگ 9ساله، ادامه تحریم‌ها، بحران مالی لبنان و حالا هم کرونا، وضعیت اقتصادی سوریه را به مرز فروپاشی کامل رسانده است؛ فروپاشی که باز هم نخستین و اصلی‌ترین قربانیان آن، مردم هستند. سقوط ارزش لیر سوریه برابر دلار تقریبا به شکل روزانه ادامه دارد، موج گرانی بی‌سابقه، بازارهای این کشور را که حالا از بسیاری از کالاها خالی شده، درمی‌نوردد و تمام اینها در حالی است که چشم‌انداز روشنی هم برای پایان این وضعیت وجود ندارد. گروه نجات سازمان ملل روز دوشنبه با انتشار گزارشی از وضعیت معیشت شهروندان سوریه …
حمایت سران گروه3 از سوریه مستقل
۱۳۹۹/۰۴/۱۲
حمایت سران گروه3 از سوریه مستقل
درحالی‌که بحران سوریه وارد دهمین سال خود شده است، ششمین نشست سران ایران، روسیه و ترکیه دیروز به سبک و سیاق ایام کرونا به‌صورت از راه دور برگزار شد؛ در این نشست سران گروه3 بر ادامه پیشبرد فرایند سیاسی برای حل بحران سوریه تأکید کردند. قرار بود نشست سران 3 کشور پاییز سال قبل برگزار شود اما به‌دلیل لشکرکشی ارتش ترکیه به شمال سوریه و بحرانی شدن اوضاع میدانی سوریه به‌خصوص ادلب و تبادل آتش بین نیروهای روس، سوری و ترکیه که به کشته شدن تعدادی از نیروهای طرفین انجامید نشست سران به تعویق افتاد، با فروکش کردن …
روند آستانه تنها روند‌موفق برای حل بحران‌سوریه است
۱۳۹۹/۰۴/۱۱
روند آستانه تنها روند‌موفق برای حل بحران‌سوریه است
- رییس جمهور گفت: معتقدم روند آستانه به عنوان تنها روند موفق در کمک به حل و فصل مسالمت آمیز بحران سوریه دستاورد‌های بسیاری کسب کرده که حفظ و توسعه آن وظیفه سه کشور دوست و همسایه به عنوان ضامنان این روند است.
اردوغان: امیدوارم کشور سوریه به صلح برسد
۱۳۹۹/۰۴/۱۱ / اردوغان / حل بحران سوریه / نشست آستانه / نشست مجازی آستانه
اردوغان: امیدوارم کشور سوریه به صلح برسد
به گزارش مهر، رجب طیب اردوغان عصر امروز (چهارشنبه) نشست فوق العاده مجازی رؤسای جمهور کشورهای ضامن صلح آستانه اظهار داشت: همکاران گرامی، روسای جمهور محترم ایران و روسیه با صمیمانه ترین احساس به شما سلام دارم و امید دارم جلسه ما برای کشورها و منطقه مفید باشد.
پوتین: حفظ حاکمیت ملی سوریه هدف اعضای نشست آستانه است
۱۳۹۹/۰۴/۱۱ / حل بحران سوریه / نشست آستانه / نشست مجازی آستانه / ولادمیر پوتین
پوتین: حفظ حاکمیت ملی سوریه هدف اعضای نشست آستانه است
به گزارش ایسنا، ولادیمیر پوتین رئیس جمهوری روسیه طی سخنانی در اجلاس فوق العاده روسای جمهور کشورهای ضامن صلح آستانه ایران روسیه و ترکیه که به میزبانی تهران برگزار شد، با تسلیت به رئیس جمهوری اسلامی ایران به دلیل بروز حادثه در یک مرکز درمانی در تهران، اظهار کرد: سال قبل به عنوان کشورهای ضامن روند آستانه در آنکارا جمع شدیم و قرار بود در دور فعلی در تهران باشیم، اما به دلیل شرایط کرونا این اتفاق امکان پذیر نبود با این حال می‌دانیم ایران آمادگی برگزاری این نشست را داشت.
روحانی: اقدامات آمریکا، تروریسم اقتصادی و ناقض حاکمیت ملت هاست
۱۳۹۹/۰۴/۱۱ / حسن روحانی / ایران و سوریه / ایالات متحده آمریکا / تحریم اقتصادی / جنگ
روحانی: اقدامات آمریکا، تروریسم اقتصادی و ناقض حاکمیت ملت هاست
رئیس جمهور بر حمایت قاطع ایران از دولت و ملت سوریه تأکید کرد و گفت: امروز با گذشت بیش از ۹ سال از آغاز بحران سوریه، جمهوری اسلامی ایران معتقد است که تنها راه حل بحران سوریه، سیاسی است و راه حل نظامی نخواهد داشت.
سخنان روحانی در نشست فوق العاده روسای جمهور کشورهای ضامن صلح آستانه
۱۳۹۹/۰۴/۱۱ / سوریه / ولادیمیر پوتین / رجب طیب اردوغان / حسن روحانی
سخنان روحانی در نشست فوق العاده روسای جمهور کشورهای ضامن صلح آستانه
حجت الاسلام و المسلمین دکتر حسن روحانی عصر چهارشنبه در نشست فوق العاده مجازی روسای جمهوری کشورهای ضامن صلح آستانه (ایران، روسیه و ترکیه) گفت:روند آستانه به عنوان تنها روند موفق در کمک به حل و فصل مسالمت آمیز بحران سوریه دستاوردهای زیادی کسب کرده است.
آمریکا با کمک به گروه‌های تروریستی چیزی بدست نخواهد آورد/ به حمایت‌ از سوریه با قدرت بیشتری ادامه می‌دهیم
۱۳۹۹/۰۴/۱۱ / صلح آستانه
آمریکا با کمک به گروه‌های تروریستی چیزی بدست نخواهد آورد/ به حمایت‌ از سوریه با قدرت بیشتری ادامه می‌دهیم
ایلنا: رئیس‌جمهور تاکید کرد: روند آستانه کمک بسیار زیادی به حل بحران سوریه کرده و دستاوردهای بسیاری خوبی داشته است.
جان‌های زیادی که هر روز در سوریه از دست می‌روند
۱۳۹۹/۰۴/۱۱ / سوریه / صلیب سرخ
جان‌های زیادی که هر روز در سوریه از دست می‌روند
شرایط وخیم اقتصادی، تحریم‌ها و بحران کووید ۱۹، در دهمین سالگرد آغاز مخاصمات در سوریه، میلیونها نفر را بسوی فقیرتر شدن و گرسنگی می‌راند.
۱۳۹۹/۰۴/۱۱
شورای امنیت تریبون ناتو علیه سوریه شده است!
نماینده دائم سوریه در سازمان ملل با تاکید بر لزوم پایبندی کشورها به قوانین بین‌المللی و حمایت از صلح و امنیت جهانی بار دیگر بر لزوم توقف سیاسی کاری در مسائل انسانی سوریه و حمایت از تلاش‌های این کشور تاکید کرده و شروط سیاسی و دیکته‌های برخی کشورها برای مانع تراشی در روند بازسازی‌ها و بازگرداندن آوارگان را رد کردند. به گزارش خبرگزاری رسمی سوریه (سانا)، بشار الجعفری، نماینده دائم سوریه در سازمان ملل در جلسه شورای امنیت درباره وضعیت انسانی سوریه که به صورت ویدئو کنفرانس برگزار شد، اظهار کرد: برخی کشورهای عضو شورا بر دشمنی با سوریه پافشاری کرده و به سیاست‌های خصمانه خود ادامه می‌دهند تا جایی که کاملا از ایفای هرگونه نقش مثبت و سازنده‌ای درباره شرایط سوریه و منطقه …
۱۳۹۹/۰۴/۱۱
فشار حداکثری اروپا بر سوریه ادامه دارد
مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا طی اظهاراتی در نشست بروکسل و همسو با آمریکا بر تداوم فشار حداکثری اروپا بر مقامات سوریه تاکید کرد. به گزارش باشگاه خبرنگاران جوان، به نقل از پایگاه اینترنتی تله تریدر، جوزپ بورل، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا روز سه شنبه طی اظهاراتی بر تداوم فشار حداکثری اتحادیه اروپا بر مقامات سوریه تاکید کرد. بورل حین سخنرانی در چهارمین کنفرانس بروکسل تحت عنوان «حمایت از آینده سوریه و منطقه» در اظهاراتی متناقض گفت: «اتحادیه اروپا به فشار حداکثری بر مقامات سوریه ادامه خواهد داد.»او مدعی شد: تحریم‌های اضافی می‌تواند دمشق را به گفت‌و‌گوی سیاسی با همه نیرو‌های فعال در این کشور مجبور کند.بورل همچنین اعلام کرد که طی یک سال و نیم آینده، نهاد‌های اتحادیه اروپا ۲.۳ میلیارد یورو کمک‌های …
الجزیره: نشست ویدئو کنفرانسی پوتین، روحانی و اردوغان درباره سوریه در روز چهارشنبه
۱۳۹۹/۰۴/۱۰
الجزیره: نشست ویدئو کنفرانسی پوتین، روحانی و اردوغان درباره سوریه در روز چهارشنبه
شبکه الجزیره به نقل از کاخ کرملین از برگزاری نشست ویدئو کنفرانس روسای جمهوری ایران، روسیه و ترکیه درباره بحران سوریه خبر داد.
۱۳۹۹/۰۴/۰۸
حمله جنگنده‌های ناشناس به شرق سوریه
گروه موسوم به دیدبان حقوق بشر سوریه (وابسته به معارضان) بامداد روز گذشته (یکشنبه) از حمله جنگنده‌های ناشناس به پایگاهی در شهر «البوکمال» واقع در شرق سوریه خبر داد. به گزارش خبرگزاری فرانسه، در جریان این حملات، روستای عباس در نزدیکی مرز عراق هدف قرار گرفته است. در گزارشی که از سوی دیده‌بان حقوق بشر سوریه منتشر شده، اشاره‌‌ای به این موضوع نشده است که مسئولیت این حمله هوایی با کدام کشور بوده است. اما در این گزارش احتمال داده شده که این حمله هوایی توسط ارتش اسرائیل صورت گرفته باشد. سازمان دیده‌بان حقوق بشر سوریه در گزارش خود تاکید کرده است که هدف از این حمله هوایی، نیروهای دولت سوریه بوده است. این در حالیست که اسرائیل از زمان آغاز بحران سوریه در سال ۲۰۱۱ به این …
۱۳۹۹/۰۴/۰۸ / پاپ فرانسیس / تحولات سوریه و یمن
پاپ خواستار دعا برای سوریه و یمن شد
به گزارش ایسنا، به نقل از سایت شبکه المنار، پاپ فرانسیس، رهبر کاتولیک‌های جهان در سخنرانی در میدانی در واتیکان گفت: می‌خواهیم برای موفقیت کنفرانس آتی اهداکنندگان مالی به سوریه دعا کنیم تا در بهبود وضعیت معیشتی فاجعه آمیز ملت این کشور و ملت‌های مجاور به خصوص لبنانی‌ها در سایه بحران اجتماعی، سیاسی و اقتصادی عمیق موفق واقع شود.
پاپ خواستار دعا برای سوریه و یمن شد/ هشدار یونیسف درباره مرگ کودکان یمنی از گرسنگی
۱۳۹۹/۰۴/۰۸ / پاپ فرانسیس / یمن / سوریه
پاپ خواستار دعا برای سوریه و یمن شد/ هشدار یونیسف درباره مرگ کودکان یمنی از گرسنگی
رهبر کاتولیک‌های جهان امروز (یکشنبه) خواستار دعا برای ملت‌های یمن و سوریه شد که از بحران انسانی شدیدی رنج می‌برند.
شهادت سردار سلیمانی امتیازی ناروا به تروریست‌ها بود/در بحث حضور ما در سوریه نباید صرفا سود و زیان مالی را درنظر گرفت‌
۱۳۹۹/۰۴/۰۷ / سوریه / شهید سپهبد قاسم سلیمانی / ایران و سوریه / خاورمیانه
شهادت سردار سلیمانی امتیازی ناروا به تروریست‌ها بود/در بحث حضور ما در سوریه نباید صرفا سود و زیان مالی را درنظر گرفت‌
روزنامه اعتماد نوشت: غرب آسیا همچنان گرفتار بحران‌های روزافزون است. از طولانی شدن بن‌بست در پرونده صلح خاورمیانه تا انفعال کشورهای عربی و برخی کشورهای اسلامی در برابر زیاده‌خواهی‌های رژیم اسراییل، از تداوم بحران انسانی در یمن تا ناآرامی‌های پراکنده نظامی و ابهام در آینده سیاسی سوریه. در حالی که بازیگران مهم منطقه‌ای روزهای تنش در روابط دو یا چندجانبه را تجربه می‌کنند تداوم نقش‌آفرینی بازیگران فرامنطقه‌ای که عمدتا با چاشنی نظامی‌گری هم همراه شده شرایط را روز به روز وخیم‌تر می‌کند.
در انتظار نقطه عطف روابط ایرانی‌ها و افغانستانی‌ها/دسترسی آسان خانواده فاطمیون به سردار سلیمانی
۱۳۹۹/۰۴/۰۷ / شهدای مدافع حرم / مدافعین حرم / بحران سوریه
در انتظار نقطه عطف روابط ایرانی‌ها و افغانستانی‌ها/دسترسی آسان خانواده فاطمیون به سردار سلیمانی
در بخش دوم گفتگو زینب حسینی به پرسش‌هایی پیرامون نقش فاطمیون در روزگار معاصر ایران، روابط فرهنگی ایران و افغانستان و… پاسخ می‌گوید.
گروه های تروریستی در سوریه دوباره به جان هم افتادند
۱۳۹۹/۰۴/۰۵
گروه های تروریستی در سوریه دوباره به جان هم افتادند
تهران – ایرنا – گروه های تروریستی در استان ادلب در شمال غرب سوریه که مورد حمایت آمریکا، دولت های غربی و برخی دولت های عرب منطقه قرار دارند، در ۲۴ ساعته گذشته باردیگر به جان هم افتاده اند و براساس گزارش های دریافتی از دمشق، این درگیری ها ادامه دارد. درگیری ها میان گروه های تروریستی، از آغاز بحران سوریه در ۲۰۱۱ میلادی همواره جریان داشته که حاصل آن تلفات غیرنظامیان و تخریب تاسیسات شهری و منازل مردم این کشور بوده است.
آمریکا برای نخستین بار حملات تروریستی در سوریه را محکوم کرد
۱۳۹۹/۰۴/۰۴ / انفجار تروریستی / بحران سوریه / ایالات متحده آمریکا
آمریکا برای نخستین بار حملات تروریستی در سوریه را محکوم کرد
تهران - ایرنا - برای اولین بار از جنگ سوریه وزارت امور خارجه آمریکا امروز (چهارشنبه) حملات تروریستی در سوریه را محکوم کرد و خواستار حل و فصل سیاسی در این کشور شد. 
موضع گیری عجیب آمریکا درباره سوریه!
۱۳۹۹/۰۴/۰۴ / ایالات متحده آمریکا / سوریه
موضع گیری عجیب آمریکا درباره سوریه!
ایسنا نوشت: وزارت خارجه آمریکا در اقدامی بی‌سابقه‌ از زمان آغاز بحران سوریه در ۲۰۱۱، حملات تروریستی در سوریه را محکوم کرده و به خانواده‌های غیرنظامیان قربانی در حمله تروریستی "تل حلف" و حملات هوایی عین العرب(کوبانی) تسلیت گفت.
وزیر خارجه عمان: باید از تکرار سناریوی سوریه در لیبی جلوگیری کرد
۱۳۹۹/۰۴/۰۴ / سوریه / لیبی / اتحادیه عرب / بن علوی
وزیر خارجه عمان: باید از تکرار سناریوی سوریه در لیبی جلوگیری کرد
تهران- ایرنا- وزیر خارجه عمان گفت: نوعی اجماع در خصوص اهمیت حل سیاسی بحران لیبی وجود دارد و باید از تکرار سناریوی بحران سوریه در لیبی جلوگیری کرد.
۱۳۹۹/۰۴/۰۴
در‌های دمشق به سوی امارات باز است!
وزیر خارجه سوریه با بیان این که باید از قانون سزار به عنوان فرصتی برای تحقق خودکفایی استفاده کرد، از آغاز اقداماتی برای مقابله با تحریم‌های آمریکا خبر داد. به گزارش المیادین، ولید معلم، وزیر خارجه سوریه روز گذشته (سه‌شنبه) در کنفرانس مطبوعاتی اظهار کرد: اظهارات جیمز جفری (نماینده ویژه دولت آمریکا در امور سوریه) و مایک پامپئو (وزیر خارجه آمریکا) درباره قانون سزار را دنبال کردم آنها گروه «سرود دروغ‌گویان» هستند. معلم درباره قانون سزار گفت: در واقع این قانون طرحی برای هدف قرار دادن معیشت شهروندان سوری و گشودن دری برای بازگشت تروریسم همانند سال ۲۰۱۱ است. قانون سزار را کم اهمیت نمی‌دانم اما ما ده‌ها سال است به تعامل با تحریم‌ها عادت کرده‌ایم. او افزود: …
کودکان داعش؛ بحران تازه غرب
۱۳۹۹/۰۴/۰۴
کودکان داعش؛ بحران تازه غرب
فرانسه دیروز 10کودک فرانسوی را از اردوگاه‌های خانواده‌های بازداشت شده داعش در سوریه به پاریس منتقل کرد تا شاید قدری از فشاری که روی دولت است بکاهد اما همچنان 270کودک فرانسوی دیگر در این اردوگاه‌ها روزگار خود را سپری می‌کنند؛ وضعیتی که به بحرانی تازه برای این کشور و دیگر کشورهای غربی تبدیل شده است. طبق اعلام نهادهای حقوق بشری، بیش از 900کودک متعلق به اتباع کشورهای غربی که در صفوف داعش می‌جنگیده‌اند، اکنون در اردوگاه‌های بازداشت خانواده‌های آنان در مناطق تحت کنترل کردها در شمال شرق سوریه سرگردان هستند. …
ولید المعلم: قانون قیصر را به فرصتی برای سوریه تبدیل می‌کنیم/ هدف تاثیرگذاری بر انتخابات آتی سوریه است
۱۳۹۹/۰۴/۰۳
ولید المعلم: قانون قیصر را به فرصتی برای سوریه تبدیل می‌کنیم/ هدف تاثیرگذاری بر انتخابات آتی سوریه است
وزیر خارجه سوریه در واکنش به قانون تحریم «قیصر» آمریکا تاکید کرد که عبور از این بحران ساده نیست، اما سوریه این قانون را از یک تهدید به فرصتی برای خود تبدیل خواهد کرد.
رابطه ایران و ترکیه برد - برد است
۱۳۹۹/۰۴/۰۳
رابطه ایران و ترکیه برد - برد است
پیروزی متحدین نظامی ترکیه در بحران لیبی، بار دیگر مسئله حضور منطقه‌ای این کشور در خاورمیانه و شمال آفریقا را به موضوع بحث رسانه‌ها و تحلیلگران تبدیل کرده است؛ حضوری که در چندین جبهه و در جریان تقابل با بازیگران مختلفی در جریان است؛ از بحران سوریه گرفته تا لیبی و البته نبرد بر سر منابع انرژی در دریای مدیترانه. تمام اینها در حالی است که حمایت اخیر ایران از مواضع ترکیه در لیبی بیش از پیش بر پیچیدگی این پرونده‌ها افزوده است. این تحولات را از منظر وضعیت داخلی و منطقه‌ای ترکیه با حمزه تکین، نویسنده و تحلیلگر …
۱۳۹۹/۰۴/۰۲ / اردن و سوریه / بحران آوارگان سوری
طرح ۳ ساله اردن برای بحران آوارگان سوری
به گزارش ایسنا، به نقل از سایت شبکه روسیاالیوم، طرح حل بحران سوریه در سال جاری میلادی به ۲.۲۴۹ میلیارد دلار نیاز دارد که تا ۱۵ ژوئن ۲۰۰ میلیون دلار از آن تأمین می‌شود. میزان احتیاجات در سال میلادی آتی به ۲.۲۶۲ میلیارد دلار و در سال ۲۰۲۲ نیز به ۲.۰۴۹ میلیارد دلار می‌رسد.
صف‌آرایی نظامی بازیگران بحران لیبی
۱۳۹۹/۰۴/۰۱ / آنکارا / طرابلس / مصر
صف‌آرایی نظامی بازیگران بحران لیبی
تهران- ایرنا- بحران لیبی که از سال ۲۰۱۱ و همزمان با بحران سوریه آغاز شده است با گذشت زمان به خاطر حضور بازیگران مختلف منطقه‌ای و جهانی هر روز ابعاد جدیدتری به خود می‌گیرد.
۱۳۹۹/۰۳/۳۱
رایزنی روسیه و ترکیه درباره تقسیم مدیریت نفت و گاز لیبی
یک دیپلمات عالی‌رتبه غربی فاش کرد که ترکیه در حال انجام توافقات گسترده‌ای با روسیه به‌عنوان طرف‌های دارای نفوذ است. از سوی دیگر آنکارا به حمایت آمریکایی‌ها در مدیریت بحران در لیبی تکیه کرده است؛ به این شکل که اهداف طرف‌های غربی و آمریکایی را محقق کرده و با حضور روسیه که در آینده تهدیدی برای جنوب اروپاست، مقابله کند. این دیپلمات غربی به العربی الجدید گفت: «توافقات ترکیه و روسیه به‌ویژه پس از شکست خلیفه حفتر، هم‌پیمان فرانسه تأثیر منفی بر این کشور خواهد گذاشت، به همین دلیل پاریس فشارهای بسیاری را در سازمان پیمان آتلانتیک شمالی (ناتو) برای تضعیف فعالیت‌های ترکیه در لیبی و مانع‌تراشی در مسیر فعالیت‌های آن آغاز کرده تا راهی برای حفظ منافع …
درخواست آمریکا برای تحریم های نامحدود تسلیحاتی ایران/تهدید آمریکا به تحریم امارات/ درخواست کویت برای دست‌یابی به راهکار سیاسی درباره بحران سوریه/ ادعای وزارت دادگستری آمریکا علیه مدیر یک استارت‌آپ ایرانی
۱۳۹۹/۰۳/۲۹
درخواست آمریکا برای تحریم های نامحدود تسلیحاتی ایران/تهدید آمریکا به تحریم امارات/ درخواست کویت برای دست‌یابی به راهکار سیاسی درباره بحران سوریه/ ادعای وزارت دادگستری آمریکا علیه مدیر یک استارت‌آپ ایرانی
تهدید آمریکا به تحریم امارات، درخواست کویت برای دست‌یابی به راهکار سیاسی درباره بحران سوریه، ادعای وزارت دادگستری آمریکا علیه مدیر یک استارت‌آپ ایرانی و واکنش روسیه به تحریم های گسترده آمریکا سوریه از جمله مهم ترین خبرها و رویدادهای مرتبط با خاورمیانه در 24 ساعت گذشته بوده اند. در این میان، باید به درخواست آمریکا برای تحریم های نامحدود تسلیحاتی ایران نیز اشاره کرد.
تحریم های آمریکا مانعی برای حل و فصل بحران در سوریه
۱۳۹۹/۰۳/۲۹
تحریم های آمریکا مانعی برای حل و فصل بحران در سوریه
ملت سوریه قاطعانه بسته جدید تحریم های وضع شده توسط آمریکا علیه دمشق را تحت عنوان قانون تزار رد می کنند.
تاکید کویت بر ضرورت حل سیاسی بحران سوریه
۱۳۹۹/۰۳/۲۸ / سوریه / اخبار "کویت"
تاکید کویت بر ضرورت حل سیاسی بحران سوریه
کویت بر ضرورت دستیابی به راه حل سیاسی برای بحران سوریه تاکید کرد.
قانون قیصر چیست و چه تاثیراتی روی سوریه دارد؟
۱۳۹۹/۰۳/۲۸ / قانون قیصر / تحریم های سوریه / آمریکا و سوربه / جنگ داخلی سوربه
قانون قیصر چیست و چه تاثیراتی روی سوریه دارد؟
قانون قیصر، دادوستد سوریه با ایران و روسیه را به طور ویژه هدف قرار می‌دهد. اما جدای از این دو کشور، روابط اقتصادی سوریه با لبنان و اردن نیز آسیب خواهد دید. لبنان، که در واقع از نظر اقتصادی حیات خلوت سوریه به شمار می‌رود، درگیر بحران اقتصادی شده و ارزش پول ملی آن نیز به شدت سقوط کرده است. لبنان مسیر انتقال پول و کالا به سوریه است. اما حالا بعد از اجرای قیصر، نهاد‌های لبنانی که با سوریه تجارت کنند، با ریسک‌های تازه‌ای مواجه خواهند شد.
امیدواری پدرسن به برگزاری جلسه سوم کمیته قانون اساسی سوریه بعد از پایان بحران کرونا
۱۳۹۹/۰۳/۲۸ / سوریه
امیدواری پدرسن به برگزاری جلسه سوم کمیته قانون اساسی سوریه بعد از پایان بحران کرونا
فرستاده سازمان ملل به سوریه ابراز امیدواری کرد که جلسه سوم کمیته قانون اساسی این کشور اواخر اوت بعد از پایان بحران کرونا در ژنو برگزار شود.
روسیه: تحریم‌های جدید آمریکا با هدف براندازی نظام مشروع سوریه است
۱۳۹۹/۰۳/۲۸ / واسیلی نبنزیا / بحران سوریه / قانون سزار
روسیه: تحریم‌های جدید آمریکا با هدف براندازی نظام مشروع سوریه است
نماینده دائم روسیه در سازمان ملل سکوت آمریکا را در قبال نقض‌های گروه‌های مسلح در ادلب به باد انتقاد گرفت و خواستار احترام به قطعنامه‌های بین‌المللی مربوط به استقلال سوریه و خروج اشغال‌گر از این کشور شد.
۱۳۹۹/۰۳/۲۷
عدم پذیرش تحریم‌های یکجانبه ایران از سوی ترکیه
محمدجواد ظریف وزیر خارجه ایران که به منظور دیدار و گفت‫و‫گو با همتای ترکیه‌ای خود به استانبول سفر کرده است، در پیامی توئیتری درخصوص این سفر نوشت: مذاکرات سازنده‌ای با دوستم مولود چاووش اوغلو و دیگر مقامات ارشد استانبول داشتم. تبادلات نظر کامل انجام شده و تصمیماتی مفید درباره همکاری‌های دوجانبه و مسائل منطقه‌ای و جهانی انجام شد. رایزنی‌های دقیق لازم‌الاجرا هستند. مقصد بعدی مسکو است. همسایگان همواره اولویت ما بوده‌اند.‬‬در همین راستا، ظریف روز گذشته در نشست مشترک خبری با مولود چاووش اوغلو خاطرنشان کرد: ما و ترکیه توانستیم از بحران کرونا عبور کنیم و تهران آماده همکاری با کادرهای پزشکی ترکیه است. از مهم‫ترین مسائلی که در رابطه با آن رایزنی کردیم مسئله از سرگیری تجارت میان دو کشور است اما این مساله …
لیبی روی میز مذاکره روسیه و ترکیه
۱۳۹۹/۰۳/۲۶
لیبی روی میز مذاکره روسیه و ترکیه
وزیر امور خارجه و وزیر دفاع روسیه بنا بود روز گذشته با همتایان ترک خود در استانبول بر سر بحران لیبی و سوریه به مذاکره نشینند. وزیر امور خارجه ایران نیز راهی ترکیه شد تا اعضای مذاکرات آستانه، بار دیگر تحولات خاورمیانه را به بحث بگذارند. گرچه سفر رهبران روس در آخرین لحظات به تعویق افتاد اما در گفتگو با الیاس واحدی، کارشناس مسائل ترکیه، از تلاش‌های آنکارا و مسکو برای تکرار مذاکرات آستانه در صحنه لیبی سخن گفتیم.
ایران گرانیگاه صلح در غرب آسیا
۱۳۹۹/۰۳/۲۵
ایران گرانیگاه صلح در غرب آسیا
تهران – ایرنا – امپراتوری عظیم رسانه ای آمریکا و متحدانش که این سال ها در سطح جهان بویژه در منطقه غرب آسیا، ضمن اشاعه توهم ایران هراسی، تلاش داشته اند نقش مثبت و صلح آمیز ایران را در منطقه زیر سوال ببرند، این روزها بر تبلیغات مسموم و ضد ایرانی خود شدت بخشیده اند، این در حالی است که اگر نبود حضور به موقع و تدبیر نظام جمهوری اسلامی ایران برای ورود به بحران خطرناک سوریه در ۲۰۱۱ و عراق در ۲۰۱۴ ، امروز باید تعاریف جدیدی در حوزه های امنیتی و ژئوپلتیکی منطقه ارائه می دادیم و جهان می بایست با یک دولت تروریستی مخوف در گستره وسیعی از اراضی عراق و سوریه می زیست.
کاهش شدید ارزش پول سوریه قبل از تحریم
۱۳۹۹/۰۳/۲۵
کاهش شدید ارزش پول سوریه قبل از تحریم
قبل از آغاز بحران سوریه در بهمن 1389 (سال 2011 میلادی) یک دلار آمریکا برابر با 47 لیره سوریه بود. ارزش پول سوریه در این مدت 49 برابر کاهش یافته است.
۱۳۹۹/۰۳/۲۵
طرح پیشنهادی مصر برای مقابله با ترکیه در لیبی
برخی منابع مصری از طرح پیشنهادی رئیس‌جمهور این کشور به همتای آمریکایی خود برای مقابله با پیشروی‌های دولت وفاق ملی در لیبی تحت حمایت ترکیه، خبر دادند.به گزارش فارس، برخی منابع مصری گفتند که «عبدالفتاح السیسی» رئیس‌جمهوری این کشور به «دونالد ترامپ» همتای آمریکایی خود برقراری آتش‌بس در لیبی، اخراج ژنرال «خلیفه حفتر» از صحنه و آغاز مذاکرات سیاسی در ازای عدم پیشروی نیروهای دولت وفاق ملی تحت حمایت ترکیه در شهر ترهونه (غرب طرابلس) را ارائه کرده است.این منابع گفتند که با وجود استقبال آمریکا از این طرح پیشنهادی مصر اما به نظر می‌رسد در وادار کردن ترکیه به برقراری آتش‌بس جدی نیست و دلیل آن هم ترس آمریکا از استمرار حضور روسیه در شرق لیبی است.طبق گزارش وبگاه العربی‌الجدید، آمریکا تخلیه پایگاه الجفره از نیروها …
تکاپوی سیاسی روسیه و آمریکا در سوریه
۱۳۹۹/۰۳/۲۴ / بحران سوریه / قانون قیصر / روسیه و آمریکا / جیمز جفری / سرگئی ورشینین
تکاپوی سیاسی روسیه و آمریکا در سوریه
جیمز جفری اخیرا گفته است که دلیل کاهش ارزش پول ملی سوریه، اقدامات آمریکاست و از یک پیشنهاد جدید کاخ سفید به بشار اسد برای حل این بحران پرده برداشت. پیشنهادی که البته از سوی دولت سوریه رد شد. اما حاکی از افزایش توجه آمریکا به سوریه بود.
اردوغان به عراق می‌رود
۱۳۹۹/۰۳/۲۴ / اردوغان / ترکیه و عراق / سفر اردوغان به عراق
اردوغان به عراق می‌رود
به گزارش ایسنا، به نقل از خبرگزاری المعلومه، جاسم محمد جعفر، نماینده سابق پارلمان عراق گفت، رجب طیب اردوغان، رئیس جمهوری ترکیه در این سفر خود هفت پرونده از جمله موضوع بحران سوریه و آب را مطرح خواهد کرد.
۱۳۹۹/۰۳/۲۴
برکناری نخست وزیر سوریه به‌دلیل بحران اقتصادی
رئیس‌جمهور سوریه عماد خمیس، نخست‌وزیر این کشور را از مقامش برکنار کرد. بشار اسد، حسین عرنوس، وزیر کنونی منابع آبی این کشور را با حفظ سمت، به عنوان سرپرست نخست‌وزیری و جانشین عماد خمیس تعیین کرده است. قرار است عرنوس تا انتخابات پارلمانی جدید سرپرست شورای وزیران باشد. رسانه‌های دولتی سوریه دلیل این تصمیم بشار اسد را اعلام نکرده‌اند. تشدید بحران اقتصادی در این کشور باعث شده است که ارزش لیره سوریه به شدت نزول کند و به انفجار تورم و همچنین اعتراضات مردمی در مناطق تحت کنترل دولت دمشق بینجامد. با اینکه به‌طور رسمی ۷۰۰ لیره سوریه با یک دلار آمریکا مبادله می‌شود، در بازار آزاد یک دلار آمریکا با ۳ هزار لیره سوریه قابل معامله است.
تظاهرات صدها سوری علیه قانون "سزار" آمریکا
۱۳۹۹/۰۳/۲۳ / بحران سوریه / قانون سزار
تظاهرات صدها سوری علیه قانون "سزار" آمریکا
صدها سوری در مرکز دمشق علیه قانون "سزار"(قیصر) آمریکا و تحریم‌های بیرحمانه این کشور تظاهرات کردند.
اتحادیه عرب: بحران لیبی راه حل نظامی ندارد
۱۳۹۹/۰۳/۲۲ / اتحادیه عرب / لیبی
اتحادیه عرب: بحران لیبی راه حل نظامی ندارد
اتحادیه عرب با تاکید بر مشروعیت دولت وفاق ملی لیبی گفت، تفاوت اصولی میان حضور نظامی ترکیه در لیبی و سوریه وجود دارد.
 •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •