پنجشنبه, ۱۲ تیر, ۱۳۹۹ / 2 July, 2020
تعرفه واردات گمرک
تعرفه واردات برنج به ۴ درصد کاهش یافت
۲۷ ساعت قبل
تعرفه واردات برنج به ۴ درصد کاهش یافت
سخنگوی گمرک گفت: تعرفه واردات برنج برای کاهش قیمت این کالا در بازار، به ۴ درصد کاهش یافت.
۱۳۹۹/۰۳/۲۱
تصمیمات جدید تنظیم بازاری برای کالاهای اساسی
کارگروه تنظیم بازار مقرر کرد تعرفه واردات برنج به ۱۰ درصد کاهش یابد و گمرک بدون فوت وقت و با تسهیل‌گری برای ترخیص برنج‌های وارداتی موجود در گمرک اقدام کند. تعرفه واردات برنج پیش از این ٢۶ درصد بود و با توجه به تغییر نرخ ارز واردات برنج از ۴٢٠٠ تومان به نیمایی، تعرفه واردات این محصول کاهش یافت، حتی در جلسه‌های گذشته تنظیم بازار، موضوع کاهش تعرفه واردات برنج به ۴ درصد نیز مطرح شده بود. از سوی دیگر کارگروه تنظیم بازار بانک مرکزی را مکلف کرد با توجه به کسری ۳۴ درصدی حبوبات در بازار بدون فوت وقت اقدام به اختصاص ارز برای ترخیص حبوبات مانده در گمرک کند.
۱۳۹۹/۰۳/۰۳
برگشت هندوانه صادراتی ایران از ترکیه
سخنگوی گمرک ایران گفت: نخستین محموله هندوانه صادراتی ایران به ترکیه با افزایش ناگهانی تعرفه واردات، به کشور بازگشت. به گزارش گمرک ایران، روح‌اله لطیفی، سخنگوی گمرک ایران اظهار کرد: نخستین محموله از هندوانه صادراتی ایران که پیش از این به ترکیه صادر شده بود، به دلیل حل نشدن مشکل افزایش ناگهانی تعرفه واردات در ترکیه مجبور به برگشت به کشور شد.
۱۳۹۸/۱۲/۱۵
سود بازرگانی واردات ماسک و الکل صفر شد
طبق اعلام گمرک جمهوری اسلامی، سود بازرگانی واردات الکل و ماسک تا پایان اردیبهشت‌ماه ۱۳۹۹، صفر اعلام شده است. قائم مقام وزارت صنعت، معدن و تجارت طی نامه‌ای به رئیس کل گمرک اعلام کرد که «با توجه به شیوع ویروس کرونا و ضرورت ایجاد تمهیدات لازم برای مقابله با گسترش آن در شرایط کنونی و همچنین تامین اقلام مورد نیاز وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی در اولویت اول قرار دارد و فوری است.» پیش از این نیز، قائم مقام وزیر صنعت، معدن و تجارت در جلسه ستاد مبارزه با کرونا در وزارت صنعت از صفر شدن تعرفه واردات الکل، ماسک و لباس گان به منظور رفع نیاز کشور خبر داد و اعلام کرد که بر اساس ابلاغیه و اختیاراتی که هیات دولت به وزارت صنعت، معدن و تجارت ارائه داده، صادرات ماسک، دستکش، لباس گان و محصولات بهداشتی از جمله …
مشکل اصلی تولید داخلِ چادر مشکی/ واردات پارچه چادری ردیف تعرفه مستقل ندارد
۱۳۹۸/۰۹/۲۷
مشکل اصلی تولید داخلِ چادر مشکی/ واردات پارچه چادری ردیف تعرفه مستقل ندارد
معاون فنی گمرک با اشاره به نبود یک ردیف تعرفه مستقل برای اظهار و ترخیص چادر مشکی، گفت: واردکنندگان برای ترخیص چادر مشکی از ردیف "سایر" فصل ۵۴ قوانین واردات و صادرات با پرداخت عوارض یکسان با پارچه مورد نیاز واحدهای تولیدی استفاده می‌کنند.
۱۳۹۸/۰۸/۱۷
اعمال تخفیف حقوق ورودی ۳۸۰ قلم کالا برای تجارت با روسیه و ۴ کشور عضو اوراسیا+سند
مدیرکل دفتر واردات گمرک ایران، فهرست ۳۸۰ ردیف کد تعرفه کالاهای قابل مبادله تحت موافقتنامه ترجیحی با ۵ کشور روسیه، بلاروس، ارمنستان، قرقیزستان و قزاقستان را به گمرکات ابلاغ کرد.
۱۳۹۸/۰۷/۳۰
سهمیه 98 واردات به مناطق آزاد
سهمیه و فهرست کالای همراه مسافر مناطق آزاد اعلام شد. گمرک ایران لیست 849 ردیف تعرفه مجاز به ورود و خروج از محدوده مناطق آزاد تحت‌عنوان کالای همراه مسافر و خرده‌فروشی را به تمامی گمرکات کشور ابلاغ کرد. در این بخشنامه، سقف سهمیه مجاز مسافری هر منطقه و سقف سهمیه مجاز مسافری برای واردات پوشاک هر منطقه مشخص شده است؛ بازرگانان مناطق آزاد از این پس باید در مرحله اول ثبت پرونده، در قسمت نوع کالای وارداتی، گزینه «همراه مسافر» را انتخاب کنند.
۱۳۹۸/۰۷/۲۳
محاسبه تعرفه واردات تلفن همراه مسافری با ارز ثانویه
بر اساس ابلاغ ستاد مبارزه با قاچاق کالا به گمرک کل کشور، حقوق ورودی تلفن همراه مسافری بر اساس نرخ ارز بازار ثانویه (سامانه سَنا)محاسبه می شود.
۱۳۹۸/۰۷/۲۲
مشکل ترخیص چای از گمرک حل شد
در پی تغییر تعرفه واردات چای به کشور، ترخیص این محصول از گمرکات با ابهام و مشکل مواجه شده بود. بر اساس اعلام معاون امور گمرکی گمرک ایران، این مشکل از امروز (دوشنبه) حل شده و صاحبان کالا می‌توانند برای ترخیص محصول خود به گمرکات کشور مراجعه کنند.
۱۳۹۸/۰۶/۱۹ / محدودیت گمرکی / مرکز مدیریت راه های کشور / راهداری / گمرک جمهوری اسلامی ایران
تعرفه ۹۰ درصدی گمرک مانع نوسازی ناوگان راهداری کشور
تهران- ایرنا- سرپرست معاونت راه‌های روستایی و فرعی سازمان راهداری و حمل‌ونقل جاده‌ای گفت: به دلیل تعرفه ۹۰ درصدی گمرگ برای واردات ماشین آلات سنگین راهداری توان خرید و تجهیز استانها به ناوگان جدید را نداریم؛ این درحالیست که میانگین عمر ناوگان به ۲۵ سال رسیده و هزینه تعمیرات و واردات قطعات هم اضافه شده است.
۱۳۹۸-۰۵-۱۹
دومین پازل رسمی شدن صنعت ماینینگ چیده شد
«بعد از موافقت دولت با استخراج ارز دیجیتالی، سازمان گمرک نیز از آغاز ثبت سفارش دستگاه‌های استخراج ارز دیجیتالی در وزارت صنعت، معدن و تجارت و واردات رسمی آن از گمرک خبر داد. مهراد جمال ارونقی، معاون فنی و امور گمرکی ایران با اعلام این خبر گفت: پیش از این واردات دستگاه استخراج ارز دیجیتالی انجام نمی‌شد ولی اکنون برای آن کد تعرفه گمرکی۸۴۷۱۹۱ تعریف کرده‌ایم که باید این دستگاه‌ها نیز مانند سایر کالاها مراحل قانونی را طی کنند.»
۱۳۹۸/۰۵/۰۱
مجوز واردات موردی برای واحدهای تولیدی
مجوز واردات موردی 581 ردیف تعرفه برای واحدهای تولیدی صادر شد. دستورالعمل گمرک به‌منظور تسهیل دسترسی بنگاه‌های تولیدی به تجهیزات و قطعات موردنیاز صادر شده است تا به این طریق امکان دسترسی بنگاه‌های صنعتی به واردات موردی فراهم شود.
۱۳۹۸/۰۴/۳۰ / دستگاه ماینر / گمرک ایران / مهرداد جمال ارونقی / ارز رمز / ارز دیجیتال
مجوز واردات ماینر صادر نشده است/ گمرک فقط ردیف تعرفه تعیین کرد
معاون گمرک ایران گفت: گمرک تنها ردیف تعرفه دستگاه های استخراج ارزهای مجازی را تعیین کرده است و این به معنای آغاز ترخیص این دستگاه ها نیست.
۱۳۹۸/۰۴/۱۳
ویتنام؛ هدف تعرفه‌ای جدید ترامپ
وزارت بازرگانی آمریکا از قصد خود برای اعمال تعرفه بیش از 400 درصدی بر واردات فولاد از ویتنام خبر داد. این اقدام دولت آمریکا پس از آن است که واشنگتن برخی کسب‌وکارها را متهم کرده است که به‌منظور دور زدن تعرفه‌ها، نیازهای وارداتی خود را از سایر اقتصادهای جنوبی شرقی آسیا صورت می‌دهند. به گزارش گروه اقتصاد بین‌الملل روزنامه «دنیای‌اقتصاد»، پیرامون قانون سه‌گانه معرفی شده بر واردات فولاد از ویتنام، وزارت بازرگانی آمریکا می‌گوید برخی از محصولات پس از تولید در کره‌جنوبی و تایوان به‌منظور دور زدن پروسه‌های گمرکی صادرات به آمریکا، به ویتنام ارسال می‌شوند. در این رابطه گمرک آمریکا دستور داده است از محصولات فولادی وارداتی از ویتنام که ماده اولیه آنها از کره‌جنوبی و تایوان تامین می‌شود تعرفه 23/ 456 درصدی …
۱۳۹۸/۰۳/۳۰
به‌روزرسانی فرآیند ثبت سفارش‌ها
شرایط ثبت سفارش برای ردیف تعرفه‌های جدید و تغییر یافته سال 98 مشخص شد. در هفته‌های گذشته متولی صنعت و تجارت کشور تغییرات تامین ارز کالاهای امسال را در قالب 550 ردیف تعرفه تعیین‌تکلیف کرد و اکنون در گام دوم سرپرست مرکز واردات و امور مناطق آزاد و ویژه گمرک ایران، ضوابط سه‌گانه‌ای را برای ثبت‌سفارش تعرفه‌های مذکور اعلام کرده است.
۱۳۹۸/۰۳/۲۸
کاغذ به‌جای کتاب‌شدن در آتش سیگار می‌سوزد
در حالی که ناشران کشور اعلام می‌کنند مجاری توزیع‏کننده کاغذ به آنها گفته‌اند فعلا کاغذ برای تولید کتاب وجود ندارد، خبری مبنی بر تخصیص ارز دولتی برای واردات کاغذ سیگار منتشر شده است.تخصیص ارز دولتی برای واردات کاغذ سیگار. این تازه‌ترین خبری است که به تازگی از سوی معاون بهداشت وزیر بهداشت عنوان شده. به گزارش مهر، علیرضا رئیسی در این زمینه خبر از واردات ۱۵ میلیون دلاری کاغذ سیگار به کشور داده است. این خبر در حالی اعلام می‌شود که نزدیک به یک ماه پس از نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران عملاً کاغذی برای انتشار در اختیار ناشران نیست و مجاری توزیع‏کننده این کالا از جمله تعاونی ناشران کشور (آشنا) اعلام می‌کنند که ناشران برای انتشار کتاب باید فعلاً صبر کنند.اما واردات کاغذ سیگار با ارز دولتی در سال ۹۷ چگونه …
۱۳۹۸/۰۳/۲۸
ارز مورد نیاز واردکنندگان تامین شود
عضو هیئت مدیره فدراسیون واردات ایران گفت: با توجه به محدودیت‌های تامین ارز برای واردات، در حال حاضر تخصیص ارزهایی همچون یورو یا روبل روسیه محدود و صرفاً برای تامین نیاز شرکت‌های دولتی در نظر گرفته می‌شود.به گزارش ایسنا، محمدمهدی نهاوندی اظهار کرد: در رابطه با یوان چین نیز دو مشکل وجود دارد، یکی هزینه‌هایی که برای انتقال ارز از چین به حساب فروشنده اصلی کالا دریافت می‌شود و نکته دوم طولانی شدن این فرایند تا بیش از دو ماه است که هر دو این اتفاقات باعث افزایش قیمت تمام شده کالاهای وارداتی می‌شود. در هزینه‌های انتقال هر چند صرافی‌های رسمی بانک‌های عامل رسماً این هزینه‌ها را اعلام و از صاحب کالا دریافت می‌کنند اما تا این لحظه بانک مرکزی نسبت به پذیرش و پوشش این هزینه‌ها اقدامی نکرده است. نهاوندی در …
۱۳۹۷/۱۲/۱۲
کره بسته‌بندی در گروه دریافت ارز دولتی باقی بماند
وزیر صنعت، معدن و تجارت طی نامه‌ای از رئیس بانک مرکزی خواست تعرفه واردات کره بسته‌بندی در گروه کالایی یک باقی بماند و همچنان از ارز دولتی استفاده کند. به گزارش گمرک ایران، رضا رحمانی طی نامه‌ای به عبدالناصر همتی درخواست کرد که کره بسته‌بندی از جدول ارسالی گروه‌های کالایی جدید (۱۰ ردیف) با توجه به مصوبه اخیر ستاد تنظیم بازار و در پیش رو بودن ایام پایانی سال و ماه مبارک رمضان، حذف شود و کماکان در گروه کالایی یک باقی بماند، تا به این طریق ارز دولتی به آن تعلق گیرد.
۱۳۹۷/۱۱/۲۳
واردات یک میلیون کیلو گوشت بدون تعرفه گمرکی
برابر آمار استخراج شده از سوی گمرک ایران، یک میلیون و ۱۵۵ هزار کیلوگرم از این محموله‌ها طی ۱۹ فقره اظهارنامه واردات قطعی به گمرک شهید رجایی اظهار شده و تشریفات این اظهارنامه‌ها در مسیر سبز و خارج از نوبت انجام و در مرحله صدور پروانه الکترونیکی یا خروج شبانه روزی از گمرک است.
 •  •  •  •  •  •  •  •  •