چهارشنبه, ۱۴ خرداد, ۱۳۹۹ / 3 June, 2020
حضور نظامی آمریکا در عراق
مذاکرات عراق و آمریکا زیر سایه تولد مجدد داعش
۳۴ ساعت قبل / ایالات متحده آمریکا / عراق
مذاکرات عراق و آمریکا زیر سایه تولد مجدد داعش
نورنیوز نوشت: تحرکات مجدد داعش در مناطق مختلف عراق طی ماه‌های اخیر که ابعاد نسبتا گسترده‌ای نیز داشته است با توجه به سوابق قبلی همکاری و مدیریت این گروه از سوی آمریکا ظن جهت‌دار بودن اقدامات تروریستی جدید از سوی تروریست‌های تکفیری برای توجیه حضور نظامی آمریکا در عراق را به شدت تقویت کرده است.
۲ روز قبل
الکاظمی در حال آماده‌سازی تیمی برای مذاکره با آمریکاست
قرار است ظرف کمتر از دو هفته آینده مذاکرات استراتژیک میان آمریکا و عراق آغاز شود.به گزارش ایسنا، یک منبع سیاسی به روزنامه الشرق الاوسط چاپ لندن گفت: مذاکرات روزهای دهم و یازدهم ژوئن آغاز می‌شود و در سطحی پایین‌تر از وزرای خارجه دو کشور خواهد بود. گروه‌های مذاکره کننده به سه گروه سیاسی، اقتصادی و نظامی تقسیم شده‌اند.طی دوره نخست‌وزیری عادل عبدالمهدی، نخست‌وزیر سابق عراق با این مذاکرات توافق شد. مصطفی الکاظمی، نخست‌وزیر کنونی عراق این مذاکرات را نیز مثل بقیه میراثی که نظام سابق برای او به جا گذاشته، به ارث برد.حامیان الکاظمی به ویژه سنی‌ها و کردها معتقدند نتایج این مذاکرات به نفع‌شان خواهد بود به ویژه اینکه دشمنان الکاظمی اهرم فشار زیادی برای فشار آوردن بر او در سطح سیاست خارجه ندارند.با اینکه …
واکاوی
۱۳۹۹/۰۳/۰۶ / گفتگوی استراتژیک / مذاکرات امریکا و عراق / نیروهای امریکایی در عراق / مصطفی کاظمی
واکاوی "گفتگوی استراتژیک" آمریکا و عراق
تا به حال، نفوذ آمریکا در بغداد، به حضور نظامی موثرش در عراق بستگی داشته است. وقتی حضور نظامی کمرنگ شود، نفوذ سیاسی آمریکا نیز به تبع آن کمرنگ می‌شود. عقب نشینی آمریکا از عراق در سال ۲۰۱۱، این امر را نشان داد. حالا آمریکا دنبال طراحی سازوکاری است که در عین کاهش تدریجی نیرو‌های نظامی‌اش در عراق، نفوذش در این کشور حفظ شود. گفتگو‌های استراتژیک آتی در همین راستا انجام می‌شود.
۱۳۹۹/۰۳/۰۵
نه به نظامی‌گری، فرصت‌دادن به دیپلماسی
 [جیک سالیوان و دانیل بنایم] متخصصان سیاست خارجی آمریکا در حال مطالعه و ارایه پیشنهاد درباره چگونگی مشارکت آمریکا در خاورمیانه هستند. به گمان آنها حضور نظامی آمریکا در خاورمیانه فاقد ارزش است. دیگر گذشت آن زمانی که ۱۸۰‌هزار نیروی آمریکایی در عراق می‌جنگیدند یا زمانی که قیمت صعودی نفت به اقتصاد آمریکا کمک می‌کرد. همه‌گیری جهانی هراس‌انگیز ویروس کرونا این نکته را یادآور شد که آمریکا باید بر روی اولویت‌بندی‌های خود در خصوص چالش‌های فعلی و پیش رو تمرکزی دوباره داشته باشد. بیش از هر چیز کاهش حضور آمریکا در خاورمیانه نیازمند رسیدن به تعادلی حساس است و رد پای آمریکا در منطقه باید به نحوی کمرنگ شود که ناامنی جدیدی در پس آن ظاهر نشود و به‌ طور هم‌زمان …
۱۳۹۹/۰۲/۲۴
می خواهید از جنگ ایران و آمریکا جلوگیری کنید؟ پس عراق را فنلاند کنید!
ایران از شبه نظامیانی مانند واحدهای بسیج مردمی یا همان حشدالشعبی در عراق پشتیبانی می‌کند در حالی که آمریکا حضور نظامی رسمی در آنجا دارد. ایران حداقل از قرن شانزدهم میلادی، هنگامی که امپراطوری پارسی توسط عثمانی ها از بغداد بیرون رانده شد، نسبت به عراق علاقه خاصی داشته است. آخرین شاه ایران همواره از جاه‌طلبی‌های کردها حمایت و با پیشوایان شیعه نیز ارتباط برقرار می‌کرد تا بدین شکل از ظهور یک رقیب قوی در مرزهای خود جلوگیری کند. پس از سرنگونی صدام، ایران از هرج و مرج موجود استفاده کرد تا از ظهور تهدید امنیتی دیگری در مجاورت خود جلوگیری کند.
روزنامه آمریکایی: دولت جدید عراق بهترین گزینه واشنگتن
۱۳۹۹/۰۲/۲۳ / مصطفی الکاظمی / واشنگتن
روزنامه آمریکایی: دولت جدید عراق بهترین گزینه واشنگتن
یک روزنامه نظامی آمریکایی اعلام کرد مذاکرات استراتژیک عراق و آمریکا در زمانی برگزار می‌شود که دونالد ترامپ به دلیل هزینه بالای حضور نظامی در عراق ناامید و ناخرسند است و این درحالی است که نخست‌وزیر کنونی عراق برای آمریکا بهترین گزینه است.
۱۳۹۹/۰۲/۲۳
حضور نیروهای آمریکایی در میادین نفتی سوریه
پنج خودروی زرهی آمریکا از طریق مرزهای عراق وارد میدان‌های نفتی در منطقه الشدادی واقع در جنوب استان الحسکه سوریه شدند. نیروهای ارتش آمریکا به محض اینکه به این منطقه رسیدند، به گشت‌زنی در میدان‌های نفتی و گازی در نیروگاه‌های الکبیبه، غونا و حویزیه پرداختند و از چاه‌های نفتی و اطراف‌ آن با استفاده از پهپاد عکس گرفتند و پس از اینکه ماموریتشان پایان یافت، با خودروهای زرهی خود به عراق بازگشتند. یک هواپیمای باری بزرگ آمریکایی نیز در پایگاه غیرقانونی القسرک در نزدیکی منطقه تل بیدر در شمال شهر الحسکه فرود آمد که این اقدام برای دومین بار طی ۴۸ ساعت گذشته بود. این هواپیما برای سه ساعت در آن پایگاه ماند و سپس به سمت مقصدی نامعلوم، پرواز کرد. تلاش نیروهای آمریکایی برای افزایش حضور نظامی غیرقانونی خود در منطقه …
۱۳۹۹/۰۲/۲۰
آمریکا سامانه‌های پاتریوت‌ را از عربستان خارج می‌کند
رسانه‌های آمریکایی گزارش دادند که آمریکا برای خارج کردن سامانه‌های موشکی پاتریوت از عربستان و نیز کاهش حضور نظامی خود در این کشور تلاش می‌کند. روزنامه وال استریت ژورنال از مسئولان آمریکایی که نقل کرد که آمریکا چهار سامانه‌ پدافند موشکی پاتریوت را از عربستان خارج می‌کند. همچنین ده‌ها نظامی خود را از این کشور بیرون می‌آورد که آنها را در پی حملات موشکی به تاسیسات نفتی در سال گذشته، به عربستان فرستاده بود. این مسئولان اعلام کردند که آمریکا دو اسکادران از جنگنده‌ها را از عربستان خارج می‌کند و همچنین کاهش حضور نیروهای دریایی آمریکا در خلیج فارس را بررسی می‌کند. طبق ادعای منابع رسانه‌ای، کاهش نیروهای نظامی آمریکایی بر اساس این برآورد صورت می‌گیرد …
پمپئو مدعی حمایت آمریکا از دولت جدید عراق شد
۱۳۹۹/۰۲/۱۹ / الکاظمی / عراق / پمپئو
پمپئو مدعی حمایت آمریکا از دولت جدید عراق شد
«مایک پمپئو» وزیر امور خارجه آمریکا که حضور نظامی و اشغالگرانه نیرو‌های کشورش در عراق رنج‌های فراوان بر مردم این کشور جنگ‌زده تحمیل کرده است، در تماس تلفنی با «مصطفی الکاظمی» نخست وزیر عراق مدعی شد که واشنگتن از دولت جدید بغداد حمایت می‌کند.
برای آمریکا حضور تهران و اهداف نظامی‌اش مهمتر از انتخاب نخست وزیر عراق است/ کسی انتظار چندانی از این نخست وزیر تازه نفس ندارد!
۱۳۹۹/۰۲/۱۳ / الکاظمی / نخست وزیر عراق
برای آمریکا حضور تهران و اهداف نظامی‌اش مهمتر از انتخاب نخست وزیر عراق است/ کسی انتظار چندانی از این نخست وزیر تازه نفس ندارد!
یک کارشناس مسائل خاورمیانه معتقد است که برای آمریکا حضور تهران و اهداف نظامی کشورش اش در عراق از هرچیزی مهمتر است و انتخاب نخست وزیر و اینکه چه کسی و وابسته به چه کشوری باشد کمترین اهمیت را دارد.
کسی انتظار چندانی از این نخست وزیر تازه نفس ندارد!
۱۳۹۹/۰۲/۱۳ / عراق / ایران و عراق / ایران و عربستان / ایران و امارات / ایران و آمریکا / مصطفی الکاظمی / پارلمان عراق / امنیت عراق / خروج آمریکا از عراق / ایالات متحده آمریکا
کسی انتظار چندانی از این نخست وزیر تازه نفس ندارد!
یک کارشناس مسائل خاورمیانه معتقد است که برای آمریکا حضور تهران و اهداف نظامی کشورش اش در عراق از هرچیزی مهمتر است و انتخاب نخست وزیر و اینکه چه کسی و وابسته به چه کشوری باشد کمترین اهمیت را دارد. این کارشناس می گوید الکاظمی شانس بیشتری نسبت به گزینه های قبلی دارد.
۱۳۹۹/۰۲/۱۱ / ایران و آمریکا / پایگاه آمریکا در عراق / پایگاه آمریکا نزدیک مرز ایران
هدف آمریکا از توسعه پایگاه نظامی در ۱۱۵ کیلومتری مرزهای ایران چیست؟
به گزارش ایسنا، پایگاه نظامی الحریر در 75 کیلومتری شرق اربیل و 115 کیلومتری مرزهای ایران قرار دارد و ضمن آنکه نزدیک‌ترین پایگاه نظامی آمریکایی به مرزهای جمهوری اسلامی ایران است، مجهز به سامانه‌های دفاعی و جنگنده‌های هجومی و رادارهای پیشرفته و سیستم‌های شنود آمریکایی می‌باشد.همزمان شدن جابجایی‌ها و اقدامات جدید آمریکا در عراق با افزایش تحرکات نیروهای تروریستی به ویژه عناصر داعش در استان‌های مختلف این کشور، ظنّ تلاش واشنگتن برای ناامن سازی مجدد عراق و ایجاد بهانه برای دور زدن مصوبه پارلمان و تداوم حضور در این کشور را به شدت تقویت کرده است.
مصاحبه| سیاستمدار عراقی: داعش اهرم فشار آمریکا برای باج خواهی سیاسی و تداوم حضور نظامی در عراق است
۱۳۹۹/۰۲/۰۸
مصاحبه| سیاستمدار عراقی: داعش اهرم فشار آمریکا برای باج خواهی سیاسی و تداوم حضور نظامی در عراق است
سیاستمدار عراقی گفت: خبرهای مربوط به کمک آمریکا به تروریست‌های داعشی،صرفا خبر نیست، بلکه دستگاه‌های امنیتی عراق، اسناد و دلایل و مدارک متقنی مبنی بر حمایت آمریکایی‌ها از این سازمان تروریستی چه در خلال اشغال عراق و چه در برهه کنونی در اختیار دارند.
مصاحبه|استاد دانشگاه بغداد : واشنگتن درصدد تضعیف نهادهای نظامی عراق است/ ترفندهای مختلف آمریکا برای ماندن در عراق
۱۳۹۹/۰۲/۰۲
مصاحبه|استاد دانشگاه بغداد : واشنگتن درصدد تضعیف نهادهای نظامی عراق است/ ترفندهای مختلف آمریکا برای ماندن در عراق
یک استاد دانشگاه بغداد با اشاره به تلاش‌های آمریکا برای تضعیف نهاد امنیتی و نیروهای مسلح عراق از ترفندهای مختلف این کشور برای ادامه حضور نظامی در خاک عراق خبر داد.
۱۳۹۹/۰۲/۰۲
علاقه‏ای برای دخالت در امور عراق نداریم
سید‏عباس موسوی سخنگوی وزارت خارجه ایران روز گذشته در نشست خبری خود که از طریق فضای مجازی انجام شد، در‏خصوص انتخاب نخست وزیر جدید عراق گفت: انتخاب نخست وزیر و روند سیاسی در عراق مسئله داخلی این کشور است، عراق کشور دوست و همسایه ما است، آنها دولت و ملت بالغی هستند و خودشان برای شرایط سیاسی و آینده شان تصمیم‌گیری می‌کنند. ایران با توجه به دوستانی که در عراق دارد اگر از ما درخواست شود مشورت‌های لازم را ارائه می‌دهیم. در‏خصوص انتخاب نخست وزیر و اعضای کابینه عراق مشورتی با ایران نمی‌شود و ما هم علاقه‏ای برای دخالت در امور عراق نداریم چرا که معتقد هستیم دولت و ملت عراق بالغ و رشید هستند و خودشان می‏توانند برای آینده‏شان تصمیم‏گیری کنند.وی در‏خصوص آمار ابتلای دیپلمات‌ها و ایرانیان خارج از کشور به بیماری …
۱۳۹۹/۰۲/۰۱
هشدار آمریکا به احزاب حاکم اقلیم کردستان عراق
مدتی است که حضور نیروهای نظامی در منطقه «ورتی» اقلیم کردستان عراق به منازعه جدیدی میان دو حزب حاکم این منطقه تبدیل شده است.
خروج نیروهای آمریکایی از عراق شرط نخست‌ وزیر است
۱۳۹۹/۰۱/۲۶
خروج نیروهای آمریکایی از عراق شرط نخست‌ وزیر است
عضو ارشد ائتلاف الفتح عراق بیان داشت: حزب های سیاسی عراق برای مأمور تشکیل کابینه در این کشور شرط تائین کرده اند، که طبق مصوبه مجلس، باید به حضور نظامی آمریکا در این کشور پایان دهد.
۳۰۰ نظامی اسپانیایی عضو ائتلاف آمریکا عراق را ترک می‌کنند
۱۳۹۹/۰۱/۲۵ / عراق / اسپانیا / ایالات متحده آمریکا
۳۰۰ نظامی اسپانیایی عضو ائتلاف آمریکا عراق را ترک می‌کنند
یک شبکه عرب زبان گزارش داد که دهها تن از نظامیان اسپانیایی که پیش از این در چارچوب ائتلاف بین المللی آمریکا در عراق حضور داشتند این کشور را ترک می کنند.
برگزاری نشست شورای امنیت ملی عراق؛بررسی روابط با آمریکا و حضور نظامی این کشور
۱۳۹۹/۰۱/۲۱
برگزاری نشست شورای امنیت ملی عراق؛بررسی روابط با آمریکا و حضور نظامی این کشور
شورای امنیت ملی عراق شامگاه چهارشنبه در نشستی به ریاست عادل عبدالمهدی به بررسی موضوع عقب نشینی نظامیان آمریکایی پرداخت.
برای مقابله با هر نوع تهدید، در میدان حاضر هستیم/ آمریکا صبر گروه‌های مقاومت را آزمایش نکند
۱۳۹۹/۰۱/۲۰ / آمریکا / تهدید نظامی / حزب الله عراق / تهدید نظام
برای مقابله با هر نوع تهدید، در میدان حاضر هستیم/ آمریکا صبر گروه‌های مقاومت را آزمایش نکند
ایلنا: سخنگوی گردان­‌های حزب الله عراق تاکید کرد که این گردان­‌ها و سایر گروه­‌های مقاومت برای مقابله با هر نوع تهدید نظامی یا بهداشتی در میدان حضور دارند.
۱۳۹۹/۰۱/۱۷ / حشدالشعبی عراق / خروج آمریکا از عراق
الحشد الشعبی: عقب نشینی کامل آمریکا از عراق نابودی کامل داعش را رقم می‌زند
یک مقام ارشد سازمان الحشد الشعبی عراق حضور نظامیان آمریکایی در عراق را موجب طولانی‌تر شدن عمر گروه‌های تروریستی در این کشور خواند و تاکید کرد با خروج آخرین نظامی آمریکایی بساط داعش نیز کاملا برچیده می‌شود.
محسن رضایی : مردم عراق قادرند ذلیلانه آمریکا را اخراج کنند
۱۳۹۹/۰۱/۱۳
محسن رضایی : مردم عراق قادرند ذلیلانه آمریکا را اخراج کنند
شفقنا- دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام حضور آمریکا در عراق را دخالت کور و بی نتیجه خواند. محسن رضایی نوشت: آمریکا قصد دارد با بمباران مراکز نظامی و سیاسی، ترور افراد خاص و ادم ربایی در عراق پایه های اقتدار...
۱۳۹۹/۰۱/۱۳ / حضور نظامی آمریکا در عراق
نیروهای آمریکایی به زودی پایگاه الحبانیه را تحویل عراق می‌دهند
به گزارش ایسنا، به نقل از خبرگزاری اسپوتنیک، تحسین الخفاجی، سخنگوی رسمی فرماندهی عملیات مشترک عراق گفت: نیروهای ما طی چند روز آینده پایگاه هوایی الحبانیه بین شهر فلوجه و رمادی در غرب عراق را از نیروهای آمریکایی و هیئت ائتلاف بین المللی تحویل می‌گیرد.
واکنش رسمی ایران به تحرکات نظامی آمریکا در عراق
۱۳۹۹/۰۱/۱۳
واکنش رسمی ایران به تحرکات نظامی آمریکا در عراق
سخنگوی وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی ایران به حضور و تحرکات نظامی آمریکا در عراق واکنش نشان داد.
دولت عراق اطلاعاتی مبنی بر احتمال حمله آمریکا به دستش رسیده است
۱۳۹۹/۰۱/۱۳ / کریم علیوی
دولت عراق اطلاعاتی مبنی بر احتمال حمله آمریکا به دستش رسیده است
ایلنا: ائتلاف الفتح عراق اعلام کرد که نیروهای آمریکایی ممکن است آن دسته از سیاستمدارانی را هدف حمله نظامی خود قرار دهند که با حضور آن‌ها در این کشور مخالف هستند.
نیروهای آمریکایی از تشنج آفرینی در منطقه پرهیز کنند
۱۳۹۹/۰۱/۱۳ / سخنگوی وزارت امور خارجه / سیدعباس موسوی
نیروهای آمریکایی از تشنج آفرینی در منطقه پرهیز کنند
ایلنا: سخنگوی وزارت امور خارجه به حضور و تحرکات نظامی آمریکا در عراق واکنش نشان داد.
۱۳۹۹/۰۱/۱۳ / حضور نظامی آمریکا در عراق
عضو پارلمان عراق: آمریکا علیه نظام دموکراتیک در عراق توطئه می‌کند
به گزارش فارس، «فاضل جابر» عضو ائتلاف الفتح پارلمان عراق روز سه شنبه درباره توطئه‌ها و تهدیدهای آمریکا علیه نظام عراق هشدار داد و گروه‌های سیاسی را به ضرورت درک خطر این تهدیدها دعوت کرد.
فرصت طلبی ترامپ در عراق به بهانه کرونا
۱۳۹۹/۰۱/۱۲ / شیوع کرونا در آمریکا / کرونا
فرصت طلبی ترامپ در عراق به بهانه کرونا
به گزارش الف در  حالی که عملکرد ضعیف دونالد ترامپ در مقابله با بحران کرونا – با هزاران کشته در آمریکا- انتقادات فراوانی را برانگیخته است، منابع خبری از تحرکات گسترده نظامی آمریکا در خلیج فارس و "احتمال عملیات وسیع نظامی واشنگتن علیه شبه نظامیان  شیعه" ( نیروهای مقاومت در عراق ) خبر می دهند. شبکه خبری الحدث عربستان، که سکانداری رسانه ای این تحولات را برعهده گرفته، در  گزارشی اعلام کرد آمریکا به زودی عملیات گسترده ای را علیه "نیروهای وابسته به سپاه پاسداران" در عراق آغاز کرده و به همین منظور حجم گسترده ای از بالگردها و پهبادهای خود را برفرار بغداد و دیگر مناطق عراق به پرواز درآورده است.رسانه های آمریکایی و متحدان منطقه ای آن از جمله عربستان، از نیروهای عراقی مردمی موسوم …
آمریکا از تخلیه پایگاههای نظامی خود در  عراق چه هدفی دارد؟ / آیا آمریکا در سودای آغاز جنگی فراگیر در عراق است؟ / آیا کودتای آمریکایی در بغداد در حال برنامه‌ریزی است؟ 
۱۳۹۹/۰۱/۱۲
آمریکا از تخلیه پایگاههای نظامی خود در  عراق چه هدفی دارد؟ / آیا آمریکا در سودای آغاز جنگی فراگیر در عراق است؟ / آیا کودتای آمریکایی در بغداد در حال برنامه‌ریزی است؟ 
زمانی که تکه‌های پازل تخلیه چند پایگاه نظامی ار سوی آمریکا را کنار یکدیگر قرار می‌دهیم، به نظر می‌رسد این کشور نه تنها در پی خروج از عراق نیست، بلکه در پی ابقای حضور با آسیب‌پذیری کمتر و توان تهاجمی بیشتر است. روند آمادگی ساعت صفر برای وقوع جنگ بزرگ در عراق بیش از آن‌که منطبق با واقعیات میدانی و منطق عقلانی باشد، بیشتر نوعی جنگ روانی آمریکایی‌ها برای افزایش سطح بازدارندگی در مقابله حملات گروههای حاضر در حلقه حشد الشعبی است اما سوال این است که چرا واشنگتن این راهبرد را در پیش گرفته است؟
عملیات ناموفق هلی‌برن ارتش آمریکا برای اسارت فرماندهان مقاومت در عراق
۱۳۹۹/۰۱/۰۸ / جنبش مقاومت اسلامی / حشد الشعبی عراق / حضور نظامی آمریکا در عراق
عملیات ناموفق هلی‌برن ارتش آمریکا برای اسارت فرماندهان مقاومت در عراق
به گزارش ایلنا به نقل از روزنامه العرب، یک منبع مرتبط با گروه‌های مقاومت در عراق از اقدام آمریکا در اجرای عملیات هلی‌برن در بغداد با هدف اسارت چند نفر از فرماندهان برجسته گروه‌های مقاومت و عدم موفقیت این عملیات خبر دادند.
آمریکا پایگاه القیاره عراق را تخلیه کرد
۱۳۹۹/۰۱/۰۷
آمریکا پایگاه القیاره عراق را تخلیه کرد
ائتلاف بین‌المللی تحت امر آمریکا پایگاه القیاره در جنوب موصل را تخلیه کرد. رهبران نظامی عراقی و آمریکایی در مراسم رسمی تحویل و واگذاری این پایگاه حضور داشتند.
بهانه جویی های امریکا برای تداوم حضور در بلاد رافدین
۱۳۹۸/۱۲/۲۷ / عراق / ایران / آمریکا / حمله به پایگاه التاجی / دونالد ترامپ
بهانه جویی های امریکا برای تداوم حضور در بلاد رافدین
نباید فراموش کرد که خط قرمز آمریکا، کشته و مجروح شدن نیروهایش در عراق است. از این رو در صورت تداوم حملات خمپاره ای و راکتی و افزایش تلفات نیروهای آمریکایی، واشنگتن ضمن موج سورای رسانه ای، سیاسی، دیپلماتیک و امنیتی به به منظور حمله به جمهوری اسلامی ایران و نیروهای نظامی همسو با تهران در عراق از طریق برخی اتهام زنی ها، به دنبال کنار گذاشتن جنگ با تروریسم و در ادامه تلاش برای احیای هسته ای خفته داعش در عراق خواهد بود تا بهانه برای تداوم هر چه بیشتر خود در این کشور را فراهم آورد. چرا که بدون شک ایالات متحده آمریکا هیچ گاه خاک عراق را به دلایل متعدد ژئوپولتیک، ژئواستراتژیک و ژئوانرژیک ترک نخواهد کرد. کما این که در همین راستا ما شاهد رفتار پارادوکسیکالی از جانب کاخ سفید بودیم.
استقرار مجدد نظامیان آمریکایی در برخی پایگاه‌های عراق
۱۳۹۸/۱۲/۲۷ / عراق / ایالات متحده آمریکا / عین الاسد
استقرار مجدد نظامیان آمریکایی در برخی پایگاه‌های عراق
منابع آگاه از اقدامات ارتش آمریکا برای تقویت حضور نظامی خود در عراق خبر دادند.
چرا پایگاه نظامی «تاجی» هدف حملات مداوم قرار گرفته است؟
۱۳۹۸/۱۲/۲۵ / پایگاه نظامی تاجی / عراق
چرا پایگاه نظامی «تاجی» هدف حملات مداوم قرار گرفته است؟
یک کارشناس مسائل عراق معتقد است، در کوتاه مدت نمی‌توان انتظار داشت تحولی بزرگ در ارتباط با موضوع حضور آمریکا در عراق اتفاق بیافتد و احتمالا شاهد تداوم وضعیت کج‌دار و مریز کنونی خواهیم بود.
گزینه نظامی برای اخراج نیروهای آمریکایی از کشور مطرح است
۱۳۹۸/۱۲/۲۵ / آمریکا و عراق / کریم علیوی
گزینه نظامی برای اخراج نیروهای آمریکایی از کشور مطرح است
ایلنا: نماینده پارلمان عراق گفت که گزینه نظامی برای اخراج نیروهای آمریکا از کشور در صورت اصرار آن‌ها برای ادامه حضور مطرح است.
۱۳۹۸/۱۲/۲۴
بهانه‌تراشی واشنگتن برای ماندن در عراق
گروه ایران و جهان - ایالات متحده آمریکا شامگاه پنجشنبه چهار حمله هوایی را به بهانه تلافی حملات راکتی به پایگاه التاجی بغداد به پایگاه‌های وابسته به نیروهای حشد الشعبی، پلیس و ارتش عراق انجام داده است؛ امری که به گفته رئیس‌جمهوری عراق بر خلاف حقوق بین‌المللی و نقض حاکمیت ملی کشورش بوده است.طبق بیانیه‌ای که تلویزیون رسمی عراق در این خصوص منتشر کرده است، این حملات توسط جنگنده‌های اف 16 و از طریق حریم هوایی اردن صورت گرفته و طی آن چند پایگاه حزب الله عراق و پلیس این کشور در نجف و جنوب بغداد هدف حملات هوایی قرار گرفته است. همچنین به گفته یک مقام عراقی، حملاتی نیز به فرودگاه در دست ساخت در شهر کربلا صورت گرفته که منجر به خسارت دادن این فرودگاه تازه‌ساز شده است.  این حملات پس از آن صورت گرفت که روز …
اذعان ائتلاف آمریکایی به کشته و زخمی شدن ۱۵ نفر در حمله به پایگاه «التاجی»
۱۳۹۸/۱۲/۲۲ / حمله به پایگاه «التاجی»
اذعان ائتلاف آمریکایی به کشته و زخمی شدن ۱۵ نفر در حمله به پایگاه «التاجی»
ایلنا: ائتلاف به رهبری آمریکا اعلام کرد که در جریان حمله به پایگاه «التاجی» در عراق که نیروهای آمریکایی در آن حضور دارند، سه نظامی کشته و ۱۲ نفر دیگر زخمی شدند.
آیا اربیل برای ادامه حضور آمریکا در دوران «پساسردار»، به رابطه با تل‌آویو چشم دوخته است؟
۱۳۹۸/۱۲/۰۹ / اسرائیل / اقلیم کردستان عراق / ایران و اقلیم کردستان / عراق و اسرائیل / مسعود بارزانی / ایران و عراق / ترکیه / اقلیم کردستان عراق و اسرائیل / ترکیه و اقلیم کردستان عراق
آیا اربیل برای ادامه حضور آمریکا در دوران «پساسردار»، به رابطه با تل‌آویو چشم دوخته است؟
نگاه اسرائیل به موقعیت اقلیم متفاوت از ارزیابی اربیل به برقراری مناسبات با تل آویو است. در این راستا اقلیم به دلیل برخورداری از امتیازات سیاسی، دیپلماتیک و اقتصادی بنای شکل گیری، تداوم و گسترش روابط با همه بازیگران منطقه را دارد و به تبع آن سعی می کند نهایت انعطاف سیاسی را در خصوص بحران های منطقه که خود نیز به صورت مستقیم و یا غیر مستقیم در آن درگیر است به صرف بهره مندی از امتیازات حفظ روابط با همه کشورها را در دستور کار خود داشته باشد. همین نگاه باعث شده است که حتی اربیل در خصوص تجاوزات مکرر ارتش ترکیه و کشتار ساکنین مرزهای شمالی اقلیم در سایه حملات هوایی و زمینی ترکیه هم سکوت کند تا مبادا روابط اربیل – آنکارا خدشه دار شود. نظیر همین نگاه نیز به تنش ایران و آمریکا وجود دارد. یعنی اربیل به دنبال …
آمریکا ابزار اقتصادی پیچیده‌ای در بغداد دارد
۱۳۹۸/۱۲/۰۷
آمریکا ابزار اقتصادی پیچیده‌ای در بغداد دارد
کارشناس مسائل عراق معتقد است حضور اقتصادی آمریکا در عراق پنهان‌تر و پیچیده‌تر از دیگر ابعاد حضور آمریکاست. ازرقی می‌گوید: «پایان دادن به حضور نظامی آمریکا در عراق شاید در کوتاه‌مدت امکان‌پذیر باشد، اما اخراج اقتصادی آمریکا از این کشور زمان‌بر خواهد بود.»
امریکن کانزروتیو: یک ترور غیرقانونی و یک رئیس‌جمهور قانون‌گریز
۱۳۹۸/۱۱/۲۸ / ترامپ / ترامپ و ترور سردار سلیمانی / ترور سردار سلیمانی
امریکن کانزروتیو: یک ترور غیرقانونی و یک رئیس‌جمهور قانون‌گریز
به گزارش الف وی در این مقاله نوشته است؛1. توجیه قانونی دولت ترامپ برای ترور سلیمانی همانقدر نامعقول و مهمل است که انتظارش را داشتیم: کاخ سفید توجیه قانونی حمله‌هوایی ژانویه که به کشته‌شدن ژنرال قاسم سلیمانی انجامید را ارائه و در آن اعلام کرد که ترامپ طبق قانون اساسی و قانون 2002 جنگ عراق، اختیار این اقدام را داشت.2. دولت آمریکا حتی دیگر وانمود نمی‌کند که ترور به دلیل پیشگیری از یک حمله‌ی "فوری" انجام شده است. این به خودی خود پذیرش غیرقانونی بودن اقدام مورد نظر است. اگر هیچ حمله‌ی "فوری" در میان نبوده باشد، آمریکا علیه یک مقام ارشد کشوری دیگر اقدامی تهاجمی انجام داده است. هیچ دلیل قابل باوری هم وجود ندارد که این حمله را دفاع از خود بنامیم. 3. نه تنها شخص رئیس جمهور …
سیاه‌نمایی‌ها علیه انتخابات را خنثی کنیم
۱۳۹۸-۱۱-۲۸
سیاه‌نمایی‌ها علیه انتخابات را خنثی کنیم
کمتر از چهار روز دیگر انتخابات مجلس یازدهم شورای اسلامی برگزار می‌شود و حضور حداکثری و پرشور مردم در پای صندوق‌های رأی اهمیت بالایی دارد. در ماه‌های گذشته، تحریم‌های حداکثری آمریکا علیه ایران، شهادت سپهبد سلیمانی و تشییع پیکر میلیونی ایشان و انتقام سخت سپاه پاسداران از آمریکایی‌ها در حمله موشکی به پایگاه نظامی عین‌الاسد در عراق و مشت محکمی که بر دهان‌ آنان زد؛ باعث شد ما شرایط و تحولات متفاوتی را پشت سر بگذاریم
۱۳۹۸/۱۱/۲۳
گزارش کوتاه
برنی سندرز: دونالد ترامپ می‌تواند ما را به سمت جنگی دائمی سوق‌دهد سناتور برنی سندرز در مصاحبه با شبکه «ام‌اس‌ان‌بی‌سی» گفت: «گمان می‌کنم افرادی در دولت ترامپ هستند که به دنبال جنگ با ایران‌اند. همین‌طور گمان می‌کنم افرادی هم در ایران هستند که به دنبال چنین جنگی‌اند. فکر می‌کنم اگر جنگی با ایران دربگیرد، فاجعه‌ای به تمام معنا برای آمریکا، ایران، منطقه و جهان خواهد بود. معتقدم کاری که باید انجام دهیم این است که اوضاع را آرام کنیم. وظیفه ما نیست که نقش حامی عربستان‌سعودی به‌عنوان رژیم مستبد و قاتل را داشته باشیم. وظیفه ما این است که عربستان‌سعودی و ایران را به یکدیگر نزدیک کنیم و به‌عنوان یک قدرت …
پلیتیک مقتدی
۱۳۹۸/۱۱/۲۱
پلیتیک مقتدی
در یکی از صبح‌های اخیر، در پای یک ساختمان بلندمرتبه که به‌عنوان رستوران ترکیه در میدان تحریر بغداد شناخته می‌شود، مردی سیاه پوش با استقبال مخاطبان اندکش مواجه شد که خواستار پایان دادن به حضور آمریکا در عراق شده بودند. جمعیتِ جمع شده درحالی‌که باتوم و میله‌های فلزی زیر لباس خود پنهان کرده بودند، فریاد می‌زدند: «کلاه آبی‌ها مخالف مداخله آمریکا هستند.» این مردان- که به‌دلیل کلاه آبی رنگی که بر سر می‌گذارند، کلاه آبی خوانده می‌شوند- حامیان سرسخت مقتدی صدر، روحانی عراقی هستند که به خونسردی و کیش شخصیت معروف است و رهبری یک گروه شبه نظامی مسلح را در دست دارد. «ناطق الغراوی» 38 ساله که به یکی از همقطاران صدری اشاره می‌کند، می‌گوید: «آبی، به این دلیل که رنگ صلح است.» اما اندکی بعد ویدئوهایی در فضای مجازی …
۱۳۹۸/۱۱/۲۰ / تحولات عراق / خروج آمریکا از عراق / قیس الخزعلی
قیس خزعلی: گزینه پاسخ نظامی علیه نظامیان آمریکایی همچنان پابرجاست
به گزارش فارس، دبیرکل جنبش عصائب اهل الحق عراق ترور فرماندهان ایرانی و عراقی به دست آمریکا را شکست راهبردی این کشور در منطقه دانست و گفت که این ترور آغازی برای پایان دادن به حضور نظامیان آمریکایی در عراق است.
۱۳۹۸/۱۱/۱۹
عراق به آرامی از آمریکا فاصله می‌گیرد
آسوشیتد پرس در گزارشی به حضور آمریکا در عراق بعد از ترور سردار سلیمانی پرداخت.به گزارش ایلنا به نقل از آسوشیتدپرس، ترور سردار سلیمانی با واکنش منفی عراق مواجه شد تا جایی که پارلمان عراق خواستار خروج نظامیان آمریکایی از خاک این کشور شد اما این درخواست با واکنش منفی آمریکا مواجه شد. این در حالی است که دو تن از مقام‌های ارشد نظامی عراق گفتند: بغداد از نظامیان عراقی خواسته است تا در مبارزه با داعش از نیروهای آمریکایی تقاضای کمک نکنند. به نظر می‌رسد بعد از ترور سردار سلیمانی در ائتلاف آمریکایی عراقی شکاف جدی ایجاد شده و عراق خواهان خروج آمریکا از خاک این کشور است. حدود پنج هزار و دویست نظامی آمریکایی در پایگاه‌های عراق حضور دارند اما دولت عراق از نظامیان خود خواسته‌ است که در مبارزات خود علیه گروه …
8 هزار دلار سهم هر مالیات دهنده آمریکایی برای حضور نظامی در عراق
۱۳۹۸/۱۱/۱۸
8 هزار دلار سهم هر مالیات دهنده آمریکایی برای حضور نظامی در عراق
رسانه‌های آمریکایی گزارش دادند هزینه‌های جاری جنگ عراق نزدیک به دو تریلیون دلار است و سهم هر مالیات دهنده آمریکایی تقریبا 8 هزار دلار می‌شود که برابر با 9 درصد بدهی ملی آمریکا محسوب می‌شود.
حمله آمریکا به عراق چند تریلیون دلار هزینه برداشت / دیفنس وان گزارش می دهد
۱۳۹۸/۱۱/۱۵ / عراق / ایالات متحده آمریکا
حمله آمریکا به عراق چند تریلیون دلار هزینه برداشت / دیفنس وان گزارش می دهد
فارس نوشت: نتایج یک بررسی تازه در آمریکا نشان می‌دهد که مجموع هزینه‌های حمله آمریکا به عراق و حضور نظامی در این کشور، تاکنون نزدیک به ۲ تریلیون دلار برای واشنگتن هزینه داشته است.
مصاحبه| کارشناس آمریکایی: تظاهرات جمعه در عراق پیامی محکم به واشنگتن بود
۱۳۹۸/۱۱/۰۸
مصاحبه| کارشناس آمریکایی: تظاهرات جمعه در عراق پیامی محکم به واشنگتن بود
یک کارشناس آمریکایی مسائل سیاسی از تظاهرات اخیر گسترده مردم عراق علیه حضور نظامی آمریکا در این کشور استقبال کرده و آن را یکی از چشمگیرترین نمایش‌های وحدت مردم و پیامی محکم برای خروج آمریکا از این کشور ارزیابی کرد.
پامپئو: برای مذاکرات جدی با عراق درباره حضور نظامی آمریکا در این کشور آماده‌ایم
۱۳۹۸/۱۱/۰۸ / حمله به سفارت آمریکا در بغداد / مایک پامپئو
پامپئو: برای مذاکرات جدی با عراق درباره حضور نظامی آمریکا در این کشور آماده‌ایم
وزارت خارجه آمریکا در بیانیه‌ای اعلام کرد، مایک پامپئو در تماس تلفنی…
سیاست های اشتباه ترامپ کشورهای منطقه را به سوی روسیه و چین و حتی ایران سوق می دهد
۱۳۹۸/۱۱/۰۷ / ایران و امریکا / روسیه / چین / ایالات متحده امریکا / دونالد ترامپ / اعمال فشار حداکثری علیه ایران / تحریم ایران / عربستان سعودی / امارات متحده عربی
سیاست های اشتباه ترامپ کشورهای منطقه را به سوی روسیه و چین و حتی ایران سوق می دهد
برت مک گورک در یادداشتی می نویسد: پیشینه سیاست فشار حداکثری تا به امروز نشان می‌دهد که تنگنای اقتصادی نتایج معکوس برای واشنگتن به همراه خواهد داشت و نمی‌تواند به توافق هسته‌ای تازه و بهتر یا دگرش چشمگیر در رفتار و سیاست‌های ایران بیانجامد. ترور ژنرال سلیمانی باعث شد تناقضات سیاست آمریکا به اوج برسد. به دنبال این اقدام بسیاری از دستاوردهای آمریکا در خلیج فارس، از جمله جنگ با داعش، کاهش حضور نظامی ایالات متحده در خاورمیانه و روابط آمریکا با عراق به مخاطره افتاده است.
واشنگتن و طرح دوباره تجزیه عراق
۱۳۹۸/۱۱/۰۶ / دونالد ترامپ / کردستان / ترکیه / داعش / آلمان / کردستان عراق / فیسبوک / سوریه / إیران / ابوظبی
واشنگتن و طرح دوباره تجزیه عراق
تهران – ایرنا – به دنبال درگیری اخیر مقاومت عراق و سیلی ایران به آمریکا در جریان حمله موشکی به پایگاه "عین الاسد" و متعهد شدن نیروهای مقاومت مبنی بر پایان دادن به حضور نظامی آمریکا در منطقه، بار دیگر موضوع طرح های آمریکا برای " تجزیه عراق " مطرح شده است .
عراقی ها برای خروج نظامیان امریکایی از خاک کشورشان یکپارچه نیستند
۱۳۹۸-۱۱-۰۶
عراقی ها برای خروج نظامیان امریکایی از خاک کشورشان یکپارچه نیستند
جعفر حق پناه در گفت و گو با دیپلماسی ایرانی با اذعان بر این که دولت مرکزی بغداد کمابیش تمایل به تداوم حضور نظامیان آمریکا در خاک عراق دارد، پیرامون شرایط و تبعات سیاسی و اجتماعی عراق در خصوص اخراج نیروهای نظامی آمریکایی بر این باور است که اساساً اکنون، نه ساختار سیاسی و نه جامعه و ملت عراق به صورت یک دست و یک پارچه و به صورت متحد و با یک صدای واحد خواستار خروج نیروهای نظامی آمریکا از این کشور نیستند.
۱۳۹۸/۱۱/۰۶
17‌سال پس از اشغال
تظاهرات بسیار گسترده مردم عراق را علیه حضور آمریکایی‌ها چگونه باید تحلیل کرد؟ مسأله این است که آمریکایی‌ها مردم عراق را از شرّ صدام حسین خلاص کردند، ولی آیا آنان را در شرّ دیگر و شاید بزرگ‌تری گرفتار نکردند؟ پاسخ به نسبت روشن است. کافی است نگاهی به افغانستان بیندازیم که پس از حدود دو دهه حضور آمریکایی‌ها در آنجا، نه‌تنها ثبات و دموکراسی به این کشور بازنگشته که طالبان قوی‌تر شده است، به‌طوری که آمریکایی‌ها با آنها مشغول مذاکره شده‌اند. از همه بدتر اینکه انتخابات افغانستان به نمایشی بی‌محتوا تبدیل شده است و به همین علت مردم در آن مشارکت نمی‌کنند؛ به‌طوری که در انتخابات پاییز گذشته تعداد مشارکت‌کنندگان به یک‌چهارم انتخابات پیش …
۱۳۹۸/۱۱/۰۶
فردی که به اشتباه هواپیمای اوکراینی را هدف قرار داد اکنون در زندان است
محمدجواد ظریف وزیر امورخارجه کشورمان در گفت‌وگو با نشریه آلمانی اشپیگل در پاسخ به این سوال که غیر از حملات موشکی انتقام‌جویانه ایران به پایگاه عین‌الاسد، آیا احتمال اقدام دیگری از سوی جمهوری اسلامی وجود دارد؟ بیان کرد: حمله به پایگاه نظامی آمریکایی‌ها در عراق واکنش نظامی ‌رسمی‌ ایران بود و هیچ قصدی برای تلفات جانی در این حملات موشکی وجود نداشت. ما از حق‌مان برای دفاع از خود به گونه‌ای مناسب بهره بردیم. اما پاسخ اصلی را مردم منطقه خواهند داد، آنهایی که اکنون نشان می‌دهند از رفتار آمریکا بیزارند. آمریکایی‌ها خواهند دید که قاسم سلیمانی به عنوان یک شهید به مراتب موثرتر از سردار سلیمانی است. ما به آمریکا آسیب‌های زیادی وارد کرده‌ایم زیرا با تمام توان و قدرت نظامی آنها نمی‌توانند مانع از حمله موشک‌ها …
۱۰ تدبیر آمریکا برای مرزهای سوریه و عراق
۱۳۹۸/۱۱/۰۵
۱۰ تدبیر آمریکا برای مرزهای سوریه و عراق
"همزمان با فشارها در بغداد برای تعیین آینده وضعیت حضور آمریکا در عراق و فشارهای روسیه برای تقویت حضور نظامی در شرق فرات، دولت دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا به دلایل مختلف به دنبال تقویت حضور نظامی خود در مرزهای سوریه و عراق است."
۱۳۹۸/۱۱/۰۵
عراق آماده پاکسازی از نظامیان آمریکایی می شود
تظاهرات گسترده اخیر در عراق حاوی این پیام است که مردم این کشور مخالف حضور نیروهای نظامی آمریکا هستند و با پاکسازی عراق از حضور این نیروها، قصد دارند عراقی جدید را بر روی ویرانه‌های پایگاه‌های آمریکا ایجاد کنند.
۱۳۹۸/۱۱/۰۵ / آمریکا و عراق / حضور آمریکا در عراق / دیدار ترامپ و برهم صالح / مرز عراق و سوریه
توافق میان برهم صالح و ترامپ چه بود؟
"همزمان با فشارها در بغداد برای تعیین آینده وضعیت حضور آمریکا در عراق و فشارهای روسیه برای تقویت حضور نظامی در شرق فرات، دولت دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا به دلایل مختلف به دنبال تقویت حضور نظامی خود در مرزهای سوریه و عراق است."
الشرق الاوسط: ۱۰ اقدامی که آمریکا سعی دارد در مرزهای سوریه و عراق برای مقابله با ایران انجام دهد
۱۳۹۸/۱۱/۰۵
الشرق الاوسط: ۱۰ اقدامی که آمریکا سعی دارد در مرزهای سوریه و عراق برای مقابله با ایران انجام دهد
شفقنا- روزنامه الشرق الاوسط روز شنبه نوشت: دولت دونالد ترامپ به دلایلی نظیر مقابله با ایران، برای تقویت حضور نظامی در دو طرف مرزهای سوریه و عراق تلاش می کند؛ این موضوع همزمان با فشارها در بغداد برای قرار...
۱۳۹۸/۱۱/۰۵
فریاد خروج
هزاران نفر از مردم عراق به دنبال درخواست مقتدی صدر، یکی از رهبران پرنفوذ عراقی، در بغداد گرد هم آمدند و خواهان خروج نیروهای آمریکایی از این کشور شدند. پیش‌تر مقتدی صدر فراخوانی برای تظاهرات مسالمت‌آمیز در عراق برای محکومیت حضور آمریکایی‌ها در خاک این کشور منتشر کرده و گفته بود که نیروهای مهاجم حاکمیت عراق را نقض می‌کنند. معترضان با داشتن پرچم‌هایی در دست علیه آمریکا شعار می‌دادند. در تصاویر منتشرشده نیز دیده می‌شود که برخی از آنها کفن بر تن کرده و به راهپیمایی آمده‌اند. خبرنگار روزنامه گاردین از مشاهدات خود در این‌باره گزارش داده:   «در اوایل روز جمعه هزاران مرد، زن و کودک از سنین مختلف در زیر آسمان ابری و خاکستری در منطقه «الجادریه» …
رفراندوم مردم عراق علیه آمریکا
۱۳۹۸/۱۱/۰۴
رفراندوم مردم عراق علیه آمریکا
راهپیمایی میلیونی مردم عراق امروز یک پیام به دنیا مخابره کرد: مردم عراق از حضور نظامی ۱۶ ساله آمریکا در وطن شان به ستوه آمده اند.
عراق|حمودی خطاب به آمریکایی‌ها: «چمدان‌هایتان را ببندید و تعلل نکنید»
۱۳۹۸/۱۱/۰۴
عراق|حمودی خطاب به آمریکایی‌ها: «چمدان‌هایتان را ببندید و تعلل نکنید»
رئیس مجلس اعلای اسلامی عراق با تشکر از حضور میلیونی مردم در تظاهرات علیه حضور نظامی آمریکا بر ضرورت خروج فوری اشغالگران تاکید کرد.
۱۳۹۸/۱۱/۰۴ / تضاهرات ضد آمریکایی / خروج نظامیان از عراق
عراقی‌ها، بی‌بی‌سی را مجبور به اعتراف کردند
شبکه جهانی بی بی سی در گزارشی نوشت که از صبح روز جمعه جمعیت عظیمی برای مخالفت با حضور نظامی آمریکا در خاک عراق به خیابانهای بغداد آمده‌اند.
بی بی سی: جمعیت عظیمی علیه آمریکا به خیابانهای بغداد آمدند
۱۳۹۸/۱۱/۰۴
بی بی سی: جمعیت عظیمی علیه آمریکا به خیابانهای بغداد آمدند
شبکه جهانی بی بی سی در گزارشی نوشت که از صبح روز جمعه جمعیت عظیمی برای مخالفت با حضور نظامی آمریکا در خاک عراق به خیابانهای بغداد آمده‌اند.
(تصاویر و فیلم) متن و حاشیه تظاهرات امروز عراق
۱۳۹۸/۱۱/۰۴ / تظاهرات امروز عراق / عراق / بغداد / تظاهرات امروز بغداد
(تصاویر و فیلم) متن و حاشیه تظاهرات امروز عراق
تظاهرات امروز عراق با حضور گسترده مردم عراق در بغداد و در محکومیت اشغالگری نظامی آمریکا برگزار شد. جمعیت زیادی در خیابان های مختلف بغداد حضور پیدا کردند. بسیاری از رسانه‌ها تظاهرات امروز عراق را میلیونی توصیف کرده اند.
مصاحبه|النجباء: ساعت صفر رویارویی با آمریکا فرا رسیده/ نیروهای آمریکایی باید از عراق خارج شوند
۱۳۹۸/۱۱/۰۴
مصاحبه|النجباء: ساعت صفر رویارویی با آمریکا فرا رسیده/ نیروهای آمریکایی باید از عراق خارج شوند
عضو دفتر سیاسی جنبش «النجباء» برگزاری تظاهرات امروز در عراق را به منزله همه‌پرسی مردمی برای بیان مخالفت آنها با حضور نظامی آمریکا در عراق دانست و گفت: نظامیان آمریکایی باید از عراق خارج شوند و به کمتر از آن رضایت نخواهیم داد.
رقص لرزان ترامپ بر پرتگاه جهنم ایران
۱۳۹۸/۱۱/۰۳
رقص لرزان ترامپ بر پرتگاه جهنم ایران
جنگ تمام‌عیار آمریکا با ایران چگونه خواهد بود؟ این پرسشی است که ذهن بسیاری از تحلیلگران نظامی و سیاسی را به خود مشغول کرده است و پاسخ به آن از زبان تحلیلگر مرکز همکاری و امنیت بین‌المللی دانشگاه استنفورد قابل‌توجه است. رید پاولی که فرضیه سناریوی حمله تمام‌عیار آمریکا به ایران و حضور تفنگداران این کشور در خاک ایران را شبیه‌سازی کرده است، با انتشار یادداشتی در نشریه نشنال اینترست به مقامات کاخ‌سفید و پنتاگون هشدار می‌دهد که جنگ با ایران بسیار متفاوت از جنگ با عراق خواهد بود و او آن را «بزرگ‌ترین اشتباه در سیاست خارجی آمریکا از زمان جنگ ویتنام» می‌داند؛ کارزاری که «حتی پیامدهایی بسیار گسترده‌تر از حمله به عراق در سال ۲۰۰۳ برای ایالات‌متحده و منطقه خواهد داشت.» او در این مطلب به تفاوت‌های اساسی جمعیتی، …
طرح مساله کاهش حضور نظامیان آمریکا در عراق طی نشست ترامپ و صالح
۱۳۹۸/۱۱/۰۲ / ترامپ / برهم صالح / همکاری نظامی
طرح مساله کاهش حضور نظامیان آمریکا در عراق طی نشست ترامپ و صالح
رئیس جمهوری آمریکا امروز- چهارشنبه- در دیدار با رئیس جمهوری عراق تأکید کرد که واشنگتن به همکاری نظامی با عراق ادامه می¬دهد.
بارزانی ها از تاریخ عبرت می گیرند؟
۱۳۹۸/۱۱/۰۱
بارزانی ها از تاریخ عبرت می گیرند؟
پس از تصویب الزام آور مصوبه اخراج نظامیان آمریکایی از عراق درپارلمان این کشور، آمریکا برای تداوم حضور نظامی در منطقه واردمذاکره با مقام های منطقه کردستان عراق شده است.به تازگی هیئت آمریکایی با نیچروان بارزانی رئیس منطقه کردستان عراق درباره احداث چهار پایگاه نظامی در این منطقه و همچنین تسریع در افتتاح بزرگ ترین کنسولگری آمریکا در جهان در شهر اربیل گفت وگو کرده است
سی‌ان‌ان: پایان حضور آمریکا در عراق ممکن است به نفع ایران تمام شود
۱۳۹۸/۱۰/۳۰ / آمریکا / ایران / خروج نیروهای آمریکا از عراق / عراق
سی‌ان‌ان: پایان حضور آمریکا در عراق ممکن است به نفع ایران تمام شود
شفقنا- سی‌ان‌ان در نوشتاری به وضعیت بلاتکلیف آمریکا برای ادامه حضور نظامی در عراق پرداخته است. به گزارش سرویس ترجمه شفقنا؛ سی‌ان‌ان نوشت: ترامپ برخلاف قول قبلی خود گفته نیروهای نظامی آمریکا را از خاک عراق خارج نخواهد کرد. اما واقعیت آن است که اگر ترامپ مجبور به خروج فوری و مفتضحانه نیروهای نظامی آمریکا از خاک عراق شود، این […]
۱۳۹۸/۱۰/۳۰
مکانیزم ماشه برای بازگشت تحریم‌های شواری امنیت فعال نشده است
سید‏عباس عراقچی معاون سیاسی وزارت خارجه، روز گذشته در سخنانی در دانشکده روابط بین‏الملل وزارت امور‏خارجه اظهار کرد: برخی فکر می‏کنند فقدان سردار سلیمانی پیروزی برای داعش و عناصر داعش است. این درست نیست، حتما مبارزه با داعش ادامه پیدا می‌کند و مبارزه با داعش راهبردی است که ایران و دیگر کشورهای منطقه و گروه‌های مقاومت باید آن را ادامه دهند و خواهند داد و فکر نمی‏کنم خللی وارد شود مگر برخی خلل‏های تاکتیکی که به سرعت رفع می‏شود.عراقچی با اشاره به سیاست مقاومت حداکثری ایران گفت: پیگیری سیاست مقاومت ایران موجب شد که سیاست فشار حداکثری آمریکا زیر سوال برود. وی ادامه داد: انتخابات 2020 هم نزدیک است و در ادامه همه اشتباهات آمریکا در شش سال گذشته، آنها بزرگ‏ترین اشتباه ممکن را انجام دادند و وارد برخورد …
نشنال اینترست: حضور آمریکا در عراق به معنای تغذیه تروریسم است
۱۳۹۸/۱۰/۲۹
نشنال اینترست: حضور آمریکا در عراق به معنای تغذیه تروریسم است
یک مجله آمریکایی گزارش داد که حضور نظامی آمریکا در عراق٬ بی‌ثباتی در این کشور را تشدید و آن را تبدیل به محیط مطلوبی برای حضور داعش می‌کند.
 •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •