سه شنبه, ۲۱ مرداد, ۱۳۹۹ / 11 August, 2020
حفاظت از محیط زیست
عملیات اطفای حریق با بالگرد در شیمبار خوزستان
۳ ساعت قبل
عملیات اطفای حریق با بالگرد در شیمبار خوزستان
مدیرکل حفاظت محیط زیست خوزستان گفت: عملیات اطفای حریق در منطقه حفاظت شده شیمبار که از سه روز پیش شروع شده است به دلیل صعب العبور بودن منطقه به وسیله بالگرد ادامه دارد.
اطفای حریق منطقه حفاظت شده
۱۱ ساعت قبل / استانی-اجتماعی / اخبار اجتماعی - خوزستان / محیط زیست / آتش سوزی مراتع
اطفای حریق منطقه حفاظت شده "شیمبار" با بالگرد
مدیرکل حفاظت محیط زیست خوزستان از انجام عملیات اطفای حریق در منطقه حفاظت شده شیمبار با بالگرد خبر داد.
بهره‌گیری از فناوری «کشت بافت» نخل برای احیای تالاب هامون
۱۷ ساعت قبل / معاون محیط زیست دریایی و تالاب­های سازمان حفاظت محیط زیست
بهره‌گیری از فناوری «کشت بافت» نخل برای احیای تالاب هامون
ایلنا: معاون محیط زیست دریایی و تالاب­های سازمان حفاظت محیط زیست از بهره گیری از فناوری «کشت بافت» نخل برای احیای تالاب هامون خبر داد.
جان محیط‌بانان برای کلانتری بی‌ارزش است؟
۱۸ ساعت قبل / اخبار حوادث / عیسی کلانتری / رئیس‌جمهور / سازمان حفاظت محیط زیست / سازمان حفاظت محیط‌زیست / شکارچیان غیرمجاز
جان محیط‌بانان برای کلانتری بی‌ارزش است؟
اظهارات اخیر کلانتری حکایت از آن دارد که رئیس سازمان حفاظت محیط زیست کشورمان در حوزه مسائل تخصصی محیط زیست از اطلاعات کافی و یا مشورت مشاوران آگاه برخوردار نیست.
استفاده از ظرفیت های شرکتهای دانش بنیان در احیای تالاب هامون
۱۹ ساعت قبل / سازمان محیط زیست ایران / احیای تالاب هامون / کشت بافت
استفاده از ظرفیت های شرکتهای دانش بنیان در احیای تالاب هامون
معاون محیط زیست دریایی و تالاب­های سازمان حفاظت محیط زیست در بازدید از پروژه تکثیر نهال خرما، فندق و گردو به روش «کشت بافت» گفت: به منظور اجرای برنامه های پروژه بین المللی هامون تلاش می کنیم از طرح­ ها و ظرفیت ­های شرکت­های دانش­ بنیان - که با شرایط معیشتی و بومی منطقه سازگاری دارد- استفاده کنیم.
دستگیری دو شکارچی متخلف در منطقه شکار ممنوع فیله‌خاصه
۲۱ ساعت قبل / استانی-اجتماعی / زنجان / شکار / محیط زیست
دستگیری دو شکارچی متخلف در منطقه شکار ممنوع فیله‌خاصه
فرمانده یگان حفاظت از محیط زیست استان زنجان گفت: دو متخلف بومی سابقه‌دار در منطقه شکار ممنوع فیله خاصه دستگیر شدند.
ممنوعیت برداشت چوب درختان شکسته و آسیب‌دیده
۲۳ ساعت قبل / جنگل / حفاظت از محیط زیست / سازمان محیط زیست
ممنوعیت برداشت چوب درختان شکسته و آسیب‌دیده
وقتی سازمان محیط‌زیست اعلام کرد که طرح تنفس ۱۰ساله جنگل‌های شمال در حال آماده‌سازی است، خیلی‌ها خوشحال شدند اما برخی مخالفت‌ها باعث شد که امید چندانی به این طرح وجود نداشته باشد.
صدور 13 حکم قضایی برای واحدهای آلاینده محیط زیست
۲۳ ساعت قبل / بحران های محیط زیست / پایش و نظارت در محیط زیست / سازمان محیط زیست
صدور 13 حکم قضایی برای واحدهای آلاینده محیط زیست
رییس اداره حفاظت محیط زیست شهرستان شهریار از انجام 359 مورد پایش واحدهای صنعتی، تولیدی و خدماتی طی 4 ماهه اول امسال در این شهرستان خبر داد.
جان دوباره بره‌قوچ هفتاد قله اراک
۲۳ ساعت قبل
جان دوباره بره‌قوچ هفتاد قله اراک
ایلنا: فرمانده یگان حفاظت محیط زیست استان مرکزی گفت: بره قوچی وحشی که بر اثر سقوط از ارتفاع دچار شکستگی استخوان ران شده بود، در بیمارستان دامپزشکی تهران درمان شد.
پایش ۳۵۹ واحد صنعتی، تولیدی و خدماتی در شهریار ​​​​​​​
۲۵ ساعت قبل / اداره محیط زیست شهریار / پایش واحدهای صنعتی
پایش ۳۵۹ واحد صنعتی، تولیدی و خدماتی در شهریار ​​​​​​​
ایلنا: رییس اداره حفاظت محیط زیست شهرستان شهریار از انجام ٣٥٩ مورد پایش واحدهای صنعتی، تولیدی و خدماتی طی چهار ماهه اول امسال در این شهرستان خبر داد.
۲ روز قبل
سه‌گانه تالاب گاوخونی، آب و کشاورزی
تالاب گاوخونی در اصفهان چند سالی است با کم‌آبی دست و پنجه نرم می‌کند، این در حالی است که سازمان محیط‌زیست ۱۷۶ میلیون متر مکعب حقابه برای آن تعیین کرده اما وزارت نیرو تاکنون قطره‌ای از آن را تخصیص نداده به طوری که بین ۸۰ تا ۸۵ درصد آب حوضه در بخش کشاورزی استفاده می‌شود، جالب اینکه دو سالی است در بخش کشاورزی کشت سوم نیز اضافه شده که باری بر بارهای گذشته منابع آب منطقه است؛ برای ساماندهی این وضعیت کارگروهی تشکیل شده است.تالاب گاوخونی در استان اصفهان و بخشی در یزد در زمان‌های نه چندان دور زیستگاه زمستانه گذارنی پرندگانی همچون باکلان، حواصیل سفید، چوب پا، آب چلیک و کشیم بود که تمام اینها در حفظ بوم ساختار و محیط زیست آن منطقه نقش بسیار ارزنده‌ای داشتند که در کنار گیاهانی مانند نی، لوئی، مرغ، بارهنگ …
ادامه آتش‌سوزی در جنگل‌های اندیکا
۲ روز قبل
ادامه آتش‌سوزی در جنگل‌های اندیکا
رئیس گروه بلایای جوی و حریق مدیریت بحران خوزستان گفت: عملیات مقابله با آتش سوزی در مناطق حفاظت شده محیط زیست قله شوایی و سبزآب شهرستان اندیکا که از جمعه شب شروع شده، همچنان ادامه دارد.
تاثیر زیاد مشارکت مردم بر حفظ منابع طبیعی 
۳ روز قبل / مشارکت مردمی / حفاظت از محیط زیست / منابع طبیعی
تاثیر زیاد مشارکت مردم بر حفظ منابع طبیعی 
درپی انتشار اخباری مبنی بر وقف بخش‌هایی از عرصه‌ها و منابع طبیعی کشور یک متخصص منابع طبیعی و علوم جنگل با اشاره به اینکه منابع طبیعی هر کشور نه تنها ثروت ملی آن کشور به حساب می‌آید بلکه برای پایداری و سلامت کل کره زمین نیز اهمیت دارد، گفت: حضور پررنگ مردم و مشارکت آنان در حفظ منابع طبیعی بسیار موثر است.
اجرای قانون هوای پاک باید از سوی مجلس پیگیری شود
۴ روز قبل / قانون هوای پاک / خودروی یورو 5 / سازمان حفاظت محیط زیست / آلودگی هوا
اجرای قانون هوای پاک باید از سوی مجلس پیگیری شود
بر اساس قانون هوای پاک ورود خودروهای یورو ۴ به چرخه حمل و نقل ممنوع است اما سازمان حفاظت محیط زیست که پیش‌تر بر ارتقای استاندارد خودروها به یورو۵ اصرار داشت در خرداد ماه با شماره‌گذاری حدود ۲۲۰۰ تاکسی دوگانه‌سوز نوساز یورو۴ موافقت کرد. یک کارشناس آلودگی هوا می‌گوید: اجرای صحیح قانون هوای پاک باید از سوی مجلس پیگیری شود و فراکسیون محیط زیست مجلس باید در زمینه ارتقای استاندارد خودروها به یورو ۵، شماره‌گذاری خودروهای یورو ۴ و کاهش آلودگی هوا فعال‌تر باشد.
دستگیری متخلفان زنده‌گیری پرندگان وحشی کرمان
۴ روز قبل
دستگیری متخلفان زنده‌گیری پرندگان وحشی کرمان
مدیرکل حفاظت محیط زیست استان کرمان از دستگیری متخلفان زنده‌گیری پرندگان وحشی کبک توسط یگان حفاظت این اداره‌کل خبر داد.
کاشمر با کمبود شدید محیط‌بان مواجه است
۴ روز قبل / استانی-شهرستانها / محیط زیست / منطقه شکارممنوع / کاشمر / خبرهای شهرستان کاشمر
کاشمر با کمبود شدید محیط‌بان مواجه است
رئیس اداره حفاظت محیط زیست کاشمر گفت: در حوزه شهرستان کاشمر بیش از ۱۰۰ هزار هکتار تحت پوشش داریم، اما متاسفانه با کمبود شدید محیط‌بان مواجه هستیم.
۴ روز قبل / مزارع کشاورزی / آتش زدن / مازندران / شالیزار برنج
(تصاویر) سوزِ کاه، کوهِ آه
بوی بد، سردرد، تنگی نفس، سوزش چشم، مه گرفتگی در جاده‌ها و افزایش خطر تصادف و بی حالی، هر ساله در این فصل چاشنی زندگی مردم مازندران است. در کوچه و خیابان و حتی درون خانه‌هایشان به علت آتش زدن کاه و کلش مزارع است. از چهره زشتی که این آتش و دود از پیکر سبز رنگ جنگل و زردی زیبای شالیزار درست می‎کند هم که بگذریم، سلامتی مردم بومی را به مخاطره انداخته است. آتشی که هم به جان مردم، هم به جان خاک حاصل خیز این گوشه از بهشت خدا رحم نمی کند. آتش زدن کاه و کلش هر چند ممنوع است و سازمان حفاظت محیط زیست آن را جرم می‌داند اما همچنان تداوم دارد.
اجرای اولین مرکز دفن بهداشتی پسماند ویژه کشور در تبریز
۴ روز قبل / استانی-اجتماعی / سازمان مدیریت پسماند / پسماند ویژه / شهرداری تبریز
اجرای اولین مرکز دفن بهداشتی پسماند ویژه کشور در تبریز
با حضور فرماندار تبریز، مدیرکل حفاظت محیط زیست آذربایجان شرقی و شهردار تبریز بازدیدی از پروژه مرکز دفن بهداشتی پسماند ویژه تبریز انجام شد.
ساخت بازارهای جدید میوه و تره بار با رعایت استانداردهای محیط زیست
۴ روز قبل / حفاظت از محیط زیست / بازار میوه و تره بار / ویروس کرونا / سعید راد
ساخت بازارهای جدید میوه و تره بار با رعایت استانداردهای محیط زیست
مدیرعامل سازمان مدیریت میادین شهرداری تهران با اعلام اینکه در طرحی و ساخت 26 بازار جدید میوه و تره بار، اصول و مؤلفه‌های محیط زیستی را به طور ویژه مورد توجه قرار داده‌ایم.
جریان آزاد تبادل خبر و اطلاعات یک حق اساسی است
۴ روز قبل / روز خبرنگار / محیط زیست
جریان آزاد تبادل خبر و اطلاعات یک حق اساسی است
مدیرکل حفاظت محیط زیست استان تهران ضمن گرامیداشت یاد و خاطره شهدای رسانه فرارسیدن 17 مرداد روز خبرنگار را به اصحاب رسانه و فعالین این حوزه تبریک گفت و از تلاش خبرنگاران در آگاهی بخشی اجتماعی قدردانی کرد.
۵ روز قبل
با طبیعت ایران زندگی عاشقانه‌ای دارم
به جرات می‌توانم بگویم «هنریک مجنونیان» یکی از موثرترین متخصصان حوزه محیط زیست کشور است؛ کسی که بیش از هر متخصص دیگری اسناد مکتوب و محتوای محیط‌زیستی منتشر کرده و اغلب کنشگران و کارشناسان و دانشجویان حوزه محیط‌زیست و منابع طبیعی به ایشان مدیونند و بخش قابل توجهی از دانش‌شان حاصل تلاش‌هایی است که هنریک مجنونیان در نزدیک به نیم قرن گذشته تبدیل به منابع ماندگار کرد. مفاهیمی مانند پارک‌های ملی، مناطق‌ شکار ممنوع‌، مناطق حفاظت شده و هر آنچه تحت عنوان مناطق چهارگانه می‌شناسیم مرهون تلاش‌هایی است که هنریک مجنونیان انجام داده است. بخش بزرگی از مناطق چهارگانه تحت مدیریت سازمان حفاظت محیط‌زیست با پیمایش میدانی او مشخص شد. هنریک مجنونیان …
۵ روز قبل
هنریک جز طبیعت چیزی نداشت
با آقای مجنونیان یا همان هنریک خودمان سال‌های زیادی دوست بودم و بارها برای کار و پروژه با هم به مناطق حفاظت شده و سایر مناطق سفر کردیم. او عاشق طبیعت ایران و در عین حال به ‌شدت نگران آن بود. کارها و آثار او که بیشتر به شکل کتاب منتشر شده‌اند نشان ‌دهنده سال‌ها تلاش هنریک مجنونیان برای حفاظت از طبیعت ایران است. او سعی داشت مفهوم حفاظت از مناطق را به دست‌اندرکاران و مسوولان و به دانشجویان منتقل کند. هنریک می‌خواست مسوولیت فردی افراد برای فکر کردن، برنامه‌ریزی و عمل کردن به محیط زیست را تحت عنوان مفهومی به نام اخلاق محیط‌‌زیستی جا بیندازد. او بر عمل کردن بیش از هر چیز اصرار داشت و معتقد بود اگر چیزی روی کاغذ و تئوری باشد گر چه مفید است اما تنها زمانی …
۵ روز قبل
در ستایش دانشمندی کم‌نظیر
باید در ستایشش نوشت و از افسوس نبودنش. نه فقط به این خاطر که عزیزی از میان ما رفته که دوستش داشتیم؛ پایه و شالوده‌ای مستحکم را از علم حفاظت محیط زیست از دست داده‌ایم.  هنریک مجنونیان دانشمندی کم‌نظیر بود که تنها به تدریس در دانشگاه بسنده نکرد. تلفیقی از دانش تئوری، تجربه اجرایی و تربیت نسلی از کارشناسان از او مرجعی علمی و اجرایی ساخته بود که ردپایش در حفاظت، راهنما و راهگشا بود.  تألیف و ترجمه و انتشار بیش از ۵۰ عنوان کتاب تخصصی، ده‌ها مقاله و گزارش کارشناسی در زمینه حفاظت از عرصه‌های طبیعی و مبانی حفاظت از او چهره‌‌ای بی‌بدیل ساخته است.  طراحی و تدوین برنامه حفاظت از مناطق بر پایه معیارهای واقعی، قابل اندازه‌گیری و عملی، در کنار سختگیری …
۵ روز قبل
نگران افول اخلاقی علمی بود
متاسفانه هنریک مجنونیان استاد از بنیانگذاران پیشکسوت علم حفاظت محیط زیست و مدیریت مناطق حفاظت شده در 69 سالگی گذشت. استاد هنریک مجنونیان در 1330 در شهرستان ارومیه متولد شد و تحصیلات خود را تا دوره متوسطه در این شهرستان به پایان رسانید. او در 1356 از دانشکده منابع طبیعی کرج در رشته جنگلداری فارغ‌التحصیل شد و از سال ۱۳۵۴ به عنوان عضو هیات علمی و استادیار در آموزشکده محیط زیست مشغول به کار بود. به علاوه سال‌ها به عنوان کارشناسی برجسته در سازمان حفاظت محیط زیست به خدمت پرداخت و در انتخاب و توسعه شبکه مناطق حفاظت شده کشور نقش موثری ایفا کرد.  بسیاری از شیوه‌های استراتژیک و راهبردی حفاظت و مدیریت مناطق تحت حفاظت کشور توسط هنریک مجنونیان بنیانگذاری شده است. به علاوه بسیاری از اساتید …
ممانعت از ورود برخی از واحدهای صنعتی استان البرز به تهران
۵ روز قبل / اداره کل محیط زیست استان تهران / استانداری تهران / مرکز دفع پسماند
ممانعت از ورود برخی از واحدهای صنعتی استان البرز به تهران
مدیرکل حفاظت محیط زیست استان تهران گفت: مرکز دفن زباله های گندک در شهرستان دماوند به دلیل همجواری با حوزه آبریز سد ماملو دارای حساسیت های خاص محیط زیستی است که در صورت عدم انجام کامل تعهدات و دفع صحیح، فعالیت این مرکز متوقف و پیگیری های قانونی مربوطه هم انجام می شود.
عاملان حمله به محیط بانان لرستانی دستگیر شدند
۵ روز قبل / اداره کل حفاظت از محیط زیست لرستان / مهرداد فتحی بیرانوند / خرم آباد / متخلفان زیست‌محیطی / شکارچی
عاملان حمله به محیط بانان لرستانی دستگیر شدند
خرم‌آباد- مدیرکل حفاظت محیط زیست لرستان از دستگیری متخلفین زیست محیطی و عاملین حمله به محیط بانان منطقه حفاظت شده سفید کوه خرم‌آباد خبر داد.
پاتوق متخلفان شکار و صید در فضای مجازی خصوصی شد!
۱۳۹۹/۰۵/۱۵
پاتوق متخلفان شکار و صید در فضای مجازی خصوصی شد!
ماه گذشته بود که سازمان حفاظت محیط زیست خبر از تشکیل مرکز فوریت‌های سایبری داد و اعلام کرد طی تفاهم‌نامه‌ای که بین پلیس فتا و سازمان حفاظت محیط زیست منعقد شده، تخلفات مرتبط با محیط زیست از جمله صید و شکار و قاچاق حیات وحش به طور ویژه مورد بررسی قرار خواهد گرفت و متخلفان به مراجع قضایی معرفی خواهند شد.
تخلفات زیست محیطی پای ۲۴ واحد صنعتی را به مراجع قضایی باز کرد
۱۳۹۹/۰۵/۱۴ / استانی-اجتماعی / محیط زیست / آلودگی / صنایع / استان مرکزی
تخلفات زیست محیطی پای ۲۴ واحد صنعتی را به مراجع قضایی باز کرد
مدیرکل حفاظت محیط زیست استان با بیان اینکه با هرگونه تخلف در اجرای ضوابط زیست ‌محیطی برخورد خواهد شد، از رصد و پایش شبانه روزی صنایع در استان خبر داد.
۱۳۹۹/۰۵/۱۴
فروش خودروهای فاقد استاندارد یورو ۵ ممنوع است
معاون فنی و مهندسی پلیس راهور ناجا گفت: برابر ماده ۴ قانون هوای پاک پیش‌فروش و فروش خودروهایی که مجوز و تاییدیه سازمان ملی استاندارد را ندارند ممنوع است.به گزارش مهر، برنامه گفت‌وگوی اجتماعی با موضوع «هوای پاک زیر چرخ خودروهای فرسوده» در ارتباط تلفنی با سرهنگ محمدعلی زارع معاون فنی و مهندسی پلیس راهور ناجا به روی آنتن رادیو گفت‌وگو رفت.سرهنگ زارع درباره علت پلاک نشدن تاکسی‌ها گفت: با توجه به قانون هوای پاک، خودروهای غیر دیزلی از ابتدای امسال باید یورو ۵ باشند و برابر ماده ۴ قانون هوای پاک پیش‌فروش و فروش خودروهایی که مجوز و تائیدیه سازمان ملی استاندارد را ندارند ممنوع است.سرهنگ زارع افزود: یکی از پیش‌شرط‌ها برای هر خودرو این است که باید مجوز از سازمان ملی استاندارد و محیط زیست گرفته و به پلیس …
۱۳۹۹/۰۵/۱۴
به سازمان محیط زیست
درباره تعیین تکلیف «باران» مدیرعامل مجموعه ارم سبز می‌گوید که این مجموعه نامه‌ای درخصوص شامپانزه معروف به «باران» به سازمان حفاظت محیط زیست ارسال کرده و از این سازمان خواسته است که درمورد نگهداری و یا انتقال آن به خارج از کشور تصمیم‌گیری کند.به گزارش ایسنا، علی دقیقیان با اشاره به اینکه موضوع شامپانزه معروف به «باران» مدتی است در باغ وحش ارم محل مناقشه است، اظهار کرد: عده‌ای می‌گویند که این بچه شامپانزه باید داخل ایران نگهداری شود و برخی دیگر بر این باورند که به دلیل نبود استانداردهای لازم برای نگهداری از او، «باران» باید به خارج از کشور منتقل شود.وی با تاکید بر اینکه باغ وحش ارم مرجع تصمیم‌گیری در این مورد نیست، تصریح کرد: ما به سازمان حفاظت محیط زیست و اداره کل محیط زیست استان تهران در این …
نامه باغ وحش ارم به سازمان محیط زیست درباره یک شامپانزه
۱۳۹۹/۰۵/۱۳
نامه باغ وحش ارم به سازمان محیط زیست درباره یک شامپانزه
مدیرعامل مجموعه ارم سبز می‌گوید که این مجموعه نامه‌ای در خصوص شامپانزه معروف به باران به سازمان حفاظت محیط زیست ارسال کرده و از این سازمان خواسته است که در مورد نگهداری و یا انتقال آن به خارج از کشور تصمیم‌گیری کند.
عیسی کلانتری: وقف دماوند برای ۴۰۰ سال پیش است
۱۳۹۹/۰۵/۱۳ / محیط زیست
عیسی کلانتری: وقف دماوند برای ۴۰۰ سال پیش است
میزان نوشت: جلسه هم‌اندیشی برخط اعضای انجمن اقتصاد و کشاورزی از دانشگاه‌های سراسر کشور با رییس سازمان حفاظت محیط زیست برگزار شد.
توضیحات رئیس سازمان حفاظت محیط زیست درباره وقف دماوند و جنگل آق‌مشهد
۱۳۹۹/۰۵/۱۳ / جنگل‌های آق‌مشهد / سازمان حفاظت محیط زیست / عیسی کلانتری / وقف دماوند
توضیحات رئیس سازمان حفاظت محیط زیست درباره وقف دماوند و جنگل آق‌مشهد
به گزارش الف به نقل از پایگاه‌اطلاع رسانی سازمان حفاظت محیط زیست، جلسه هم‌اندیشی برخط اعضای انجمن اقتصاد و کشاورزی از دانشگاه‌های سراسر کشور با رییس سازمان حفاظت محیط زیست برگزار شد.
مجوز اکتشاف معدنی در پهنه‌ای از منطقه بهرام گور صادر شده است/ حساسیت مردم محلی قابل تقدیر است
۱۳۹۹/۰۵/۱۳ / منطقه حفاظت شده بهرام گور / حمید ظهرابی / اکتشاف معدن / وزارت صنعت معدن و تجارت
مجوز اکتشاف معدنی در پهنه‌ای از منطقه بهرام گور صادر شده است/ حساسیت مردم محلی قابل تقدیر است
مدیرکل محیط زیست فارس با اشاره به اینکه در ۳ پهنه از منطقه حفاظت شده بهرام گور مجوز اکتشاف معدنی صادر شده، با تقدیر از حساسیت مردم، گفت: دستگاه متولی موظف به پاسخگویی به این نارضایتی ها است.
حفاظت و صیانت از منابع ژنتیک کشور با ۳۵۰۰ محیط‌بان امکان‌پذیر نیست
۱۳۹۹/۰۵/۱۳ / عیسی کلانتری / محیط زیست / محیط زیست
حفاظت و صیانت از منابع ژنتیک کشور با ۳۵۰۰ محیط‌بان امکان‌پذیر نیست
جلسه هم‌اندیشی برخط اعضای انجمن اقتصاد و کشاورزی از دانشگاه‌های سراسر کشور با رییس سازمان حفاظت محیط زیست برگزار شد.
۱۳۹۹/۰۵/۱۳
اسامی خودروهای آلاینده منتشر شد
سازمان حفاظت محیط زیست با انتشار کتابچه سالانه آلایندگی خودرو و موتور سیکلت به تشریح خودروهایی پرداخت که کمترین و بیشترین میزان مردودی در آزمون آلایندگی را دارا بوده‌اند. کتابچه سالانه آلایندگی خودرو و موتور سیکلت برای اولین بار از سوی مرکز هوا تغییر اقلیم تدوین و در آن اطلاعات مربوط به آزمون‌های آلایندگی‌ای که در طول سال بر انواع وسایل نقلیه تولیدی و وارداتی کشور طی فرآیند نظارتی سازمان حفاظت محیط زیست انجام گرفته، درج شده است.
۱۳۹۹/۰۵/۱۲ / رئیس جمهور
دستور "روحانی" برای حراست از باغات قزوین
حسن روحانی خطاب به وزیر جهاد کشاورزی و وزیران کشور، نیرو، میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی، رییس سازمان حفاظت محیط زیست و استاندار قزوین دستور داد تا از باغات قزوین حراست شود.
رفیعی: مجلس صیانت از محیط زیست را در اولویت قرار دهد
۱۳۹۹/۰۵/۱۲ / سمیه رفیعی / وقف دماوند / محیط زیست
رفیعی: مجلس صیانت از محیط زیست را در اولویت قرار دهد
یک عضو کمیسیون کشاورزی مجلس با انتقاد از اتفاقاتی که اخیرا در حوزه محیط زیست و منابع ملی رقم خورده است، اظهار کرد: از نمایندگان مجلس و هیات رییسه مجلس درخواست می کنم حفاظت و صیانت از قانون اساسی را در حوزه محیط زیست و عدم تعرض به ثروت های طبیعی را در اولویت قرار دهند.
اصلاح آیین‌نامه اجرایی قانون حفاظت و بهسازی محیط زیست در هیات دولت
۱۳۹۹/۰۵/۱۲ / دولت / سازمان بازرسی کل کشور / سازمان حفاظت از محیط زیست / هیات وزیران / بهسازی محیط زیست
اصلاح آیین‌نامه اجرایی قانون حفاظت و بهسازی محیط زیست در هیات دولت
ایلنا: هیات وزیران به منظور رفع ابهام ایرادهای سازمان بازرسی کل کشور در خصوص حد نصاب تشکیل جلسات و حق رأی اعضای شورای عالی حفاظت محیط زیست، آیین نامه اجرایی قانون…
مصدومیت یک محیط‌بان در درگیری با شکارچیان
۱۳۹۹/۰۵/۱۲
مصدومیت یک محیط‌بان در درگیری با شکارچیان
مدیر کل حفاظت محیط زیست خراسان رضوی از آسیب و جراحت شدید محیط بان پارک ملی تندوره از سوی شکارچیان غیر مجاز خبر داد. تورج همتی گفت: روز گذشته مأموران یگان حفاظت پارک ملی تندوره در پی دریافت گزارشی مبنی بر حضور شکارچیان غیرمجاز در منطقه، با کمین و رد زنی برای دستگیری متخلفان وارد عمل شدند. مأموران در صدد متوقف ساختن یک دستگاه موتور سیکلت با دونفر سرنشین شدند که یک قبضه اسلحه خفیف غیرمجاز و لاشه دو رأس قوچ وحشی را حمل می‌کردند، ولی متأسفانه سرنشینان موتور با محیط‌بانان درگیر شده و با توهین و تمرد به یکی از محیط بانان حمله‌ور شدند. محیط بان پارک ملی تندوره در این درگیری که از سوی متخلفان با وارد آوردن ضرباتی با چوب دستی و سنگ صورت گرفت، به شدت مجروح و به دلیل شکستگی دنده و دست دربیمارستان …
افزایش 5/2برابری سرعت فرسایش خاک در 2سال اخیر
۱۳۹۹/۰۵/۱۲
افزایش 5/2برابری سرعت فرسایش خاک در 2سال اخیر
سیدمحمد فخار- خبر‌نگار  مطابق آمار سازمان حفاظت محیط‌زیست، در سال97 فرسایش خاک ایران ۶تن در هر هکتار بوده که این عدد امسال به ۱۶تن در هکتار رسیده است تا طی 2سال اخیر سرعت این پدیده اسفبار، 2.5برابر شود. متوسط فرسایش خاک سالیانه در ایران ۱۶تن در هکتار معادل 0.7میلی‌متر عمق خاک است. این در حالی ‌است که طبیعت هر ۴۰سال یک میلی‌متر خاک تشکیل می‌دهد اما هم‌اکنون سالانه 0.7میلی‌متر فرسایش در ایران وجود دارد. این مسئله از نظر اکولوژیک، بسیار وحشتناک است. عیسی کلانتری، رئیس سازمان حفاظت محیط زیست در این‌باره …
کشف محموله غیرمجاز پرنده وحشی در جنوب شرق استان تهران
۱۳۹۹/۰۵/۱۱ / حیات وحش
کشف محموله غیرمجاز پرنده وحشی در جنوب شرق استان تهران
باشگاه خبرنگاران جوان نوشت: رییس اداره حفاظت محیط زیست شهرستان قرچک از توقیف یک دستگاه خودروی حامل ۹۰ قطعه قرقاول در شهرستان خبر داد.
مشاهده گورخر ایرانی در شمال غرب کرمان
۱۳۹۹/۰۵/۱۱ / گورخر ایرانی / سازمان حفاظت محیط زیست / اخبار اجتماعی - کرمان / استانی-اجتماعی
مشاهده گورخر ایرانی در شمال غرب کرمان
مدیرکل حفاظت محیط زیست استان کرمان از مشاهده گور ایرانی پس از چندین سال در حفاظت‌گاه مردمی منصور آباد رفسنجان خبر داد.
خودروسازان مردم و مسئولان را گول می‌زدند/ وام ۶۰ میلیاردی برای تجهیزات محیط بانان
۱۳۹۹/۰۵/۱۱ / عیسی کلانتری / رئیس سازمان حفاظت محیط زیست / خودروسازان / آلودگی هوا / حق آبه تالاب ها
خودروسازان مردم و مسئولان را گول می‌زدند/ وام ۶۰ میلیاردی برای تجهیزات محیط بانان
رئیس سازمان حفاظت محیط زیست ضمن انتقاد از خودروسازان به موضوعاتی از…
داوطلبانی که حین اطفای آتش سوزی جنگل‌ها آسیب می‌بینند، بیمه می‌شوند؟‌
۱۳۹۹/۰۵/۱۰ / آتش‌سوزی در جنگل‌ها / سازمان محیط زیست ایران / قانون مدیریت بحران / داوطلبان مردمی
داوطلبانی که حین اطفای آتش سوزی جنگل‌ها آسیب می‌بینند، بیمه می‌شوند؟‌
مدیرکل دفتر حقوقی سازمان حفاظت محیط زیست گفت: این سازمان پیشنهاد داده است که حمایت‌های بیمه‌ای از همیاران و داوطلبانی که حین عملیات اطفای حریق جنگل‌ها و مراتع آسیب می‌بینند در آیین‌نامه اجرایی قانون مدیریت بحران کشور لحاظ شود. این مورد پیش از این در قانون حمایت از محیط‌بانان آورده شده بود که مورد تایید شورای نگهبان قرار نگرفت.
مدیر کل سازمان بنادر:لکه های نفتی ایجاد شده در خلیج فارس مهار شد
۱۳۹۹/۰۵/۰۹
مدیر کل سازمان بنادر:لکه های نفتی ایجاد شده در خلیج فارس مهار شد
نادر پسنده مدیر کل ایمنی و حفاظت دریایی سازمان بنادر و دریا نوردی با بیان اینکه دو لکه نفتی در میدان نفتی ابوذر که از روز چهارشنبه ایجاد شده بود مهار شد، گفت: با تلاش همکاران سازمان بنادر و دریانوردی استان بوشهر و با مشارکت سازمان محیط زیست ، ارگان های نظامی و غیر نظامی این دو لکه مهار شد.
آمادگی سازمان قضایی نیروهای مسلح استان گلستان برای آموزش محیط ‌بانان
۱۳۹۹/۰۵/۰۹ / سازمان قضایی نیروهای مسلح / محیط‌بان / اداره کل حفاظت محیط زیست استان گلستان
آمادگی سازمان قضایی نیروهای مسلح استان گلستان برای آموزش محیط ‌بانان
رئیس سازمان قضایی نیروهای مسلح استان گلستان در دیدار با مدیرکل حفاظت از محیط زیست این استان با اشاره به مصوبه مجلس درارتباط با رسیدگی به بخشی از جرایم محیط ‌بانان در سازمان قضایی نیروهای مسلح تأکید کرد: آمادگی کامل داریم تجربیات خود در پیشگیری از وقوع جرم را به سازمان محیط زیست انتقال دهیم.
تامین حریم امن یوزپلنگ با آزادسازی مراتع پارک ملی توران
۱۳۹۹/۰۵/۰۹ / سازمان حفاظت محیط زیست / سمنان / یوزپلنگ آسیایی
تامین حریم امن یوزپلنگ با آزادسازی مراتع پارک ملی توران
سمنان- ایرنا- مدیر کل حفاظت محیط زیست استان سمنان گفت: ۱۰۰ درصد محدوده پارک ملی توران و بخش‌هایی از محدوده امن که بهترین زیستگاه یوز آسیایی است از آغل و دام به منظور حفاظت از جان یوزپلنگ آزادسازی شد.
جاده سازی با دورریز مصالح ساختمانی و تایر کهنه توسط محقق ایرانی
۱۳۹۹/۰۵/۰۹ / بهینه سازی جاده ها / جاده / استرالیا / تایر خودرو / محقق ایرانی
جاده سازی با دورریز مصالح ساختمانی و تایر کهنه توسط محقق ایرانی
یک مهندس ایرانی مقیم استرالیا از مواد تازه ای مانند دورریز مصالح ساختمانی و تایرهای کهنه برای جاده سازی استفاده کرده که به حفاظت از محیط زیست کمک می‌کند.
تخلیه سوخت قاچاق مهمترین علت خشک شدن بیش از ۱۵۰ اصله درخت حرا در میناب
۱۳۹۹/۰۵/۰۹ / استانی-شهرستانها / اخبار شهرستان‌ها - هرمزگان
تخلیه سوخت قاچاق مهمترین علت خشک شدن بیش از ۱۵۰ اصله درخت حرا در میناب
رئیس اداره حفاظت محیط زیست شهرستان میناب در توضیحاتی علت خشک شدن بیش از ۱۵۰ اصله درخت حرا (مانگرو) در تالاب بین المللی تیاب را تشریح کرد.
۱۳۹۹/۰۵/۰۹
دغدغه‌اش مردم محلی است
آخرین بارهایی که با او حرف زدم درباره موضوع حفاظت از پلنگ و بیمه این‌گونه بود؛ می‌گفت خبرنگاران بهتر است ارتباط بیشتر با حفاظت گرانی داشته باشند که در شهرستان‌ها و روستاها کار می‌کنند تا اینکه خودشان را محدود به چند فعال محیط زیست و حیات وحش در مرکز کنند. کسانی که در منطقه همواره حضور دارند و در ارتباط دائم با مردم هستند و اگر کسی باید دیده شود آنها هستند. در کارش با افراد مختلفی از این جامعه همراه بود، چه یک کارگر ساده باشد برای ساخت یک آبشخور و چه یک شکارچی که بعدها تبدیل به حافظ حیات وحش شده بود. خودش هم با شکار مشکلی نداشت، معتقد بود شکار اگر به شیوه اصولی انجام شود، می‌تواند ابزاری برای انتفاع جامعه محلی و در نتیجه افزایش جمعیت حیات وحش باشد. بعدها که دچار مشکل شد …
حجم گسترده‌ای از پسماند و نخاله ساختمانی در گود آبعلی تخلیه می‌شود
۱۳۹۹/۰۵/۰۹
حجم گسترده‌ای از پسماند و نخاله ساختمانی در گود آبعلی تخلیه می‌شود
رئیس اداره حفاظت محیط زیست شهرستان تهران گفت: حجم بسیار زیاد نخاله‌های ساختمانی و پسماندهای عمرانی تهران در گود آبعلی تخلیه می‌شود، باید الزامات محیط زیستی به طور کامل و دقیق رعایت شود.
محیط زیست: هرگونه واگذاری کوه دماوند، توجیه قانونی ندارد
۱۳۹۹/۰۵/۰۸
محیط زیست: هرگونه واگذاری کوه دماوند، توجیه قانونی ندارد
معاون محیط زیست طبیعی سازمان حفاظت محیط زیست گفت: کوه دماوند در سال ۱۳۸۱ و از ارتفاع بیش از ۴۵۰۰ متر، به عنوان اثر ملی ثبت و این موضوع در روزنامه رسمی منتشر شد و هرگونه واگذاری و تغییر مدیریت آن فاقد توجیه قانونی است.
ابلاغ ۹۳ اخطاریه محیط زیستی به واحدهای آلاینده تهران
۱۳۹۹/۰۵/۰۸ / اداره کل محیط زیست استان تهران / واحد آلاینده / اخطاریه زیست محیطی / پایش زیست محیطی
ابلاغ ۹۳ اخطاریه محیط زیستی به واحدهای آلاینده تهران
رییس اداره حفاظت محیط زیست شهرستان تهران در بازدید از گود آبعلی گفت: تخلیه غیر اصولی نخاله های ساختمانی یکی از معضلات محیط زیستی است که باید در این خصوص الزامات مربوطه به طور کامل و دقیق رعایت شود.
پاسخ عجیب رئیس محیط زیست کشور درباره وقف کوه دماوند؛ فکر نکنم وقفی اتفاق افتاده باشد | نمی‌دانم مبنای وقف کوه دماوند چیست
۱۳۹۹/۰۵/۰۸
پاسخ عجیب رئیس محیط زیست کشور درباره وقف کوه دماوند؛ فکر نکنم وقفی اتفاق افتاده باشد | نمی‌دانم مبنای وقف کوه دماوند چیست
درحالی‌که با تلاش فعالان محیط زیست و اعتراض مردم و پیگیری دولت، بخشی از کوه دماوند که به نام سازمان اوقاف وقف شده بود، از وقف بیرون آمده، رئیس سازمان حفاظت محیط زیست کشور می‌گوید: اصلا فکر نمی‌کنم اتفاقی افتاده باشد و وقفی در کوه دماوند صورت گرفته باشد.
چه مشاغلی باید از شهرها خارج شوند؟
۱۳۹۹/۰۵/۰۷ / اداره کل محیط زیست استان تهران / گشت و پایش / مشاغل / شهریار
چه مشاغلی باید از شهرها خارج شوند؟
سرپرست اداره حفاظت محیط زیست شهرستان شهریار از اجرای نظارت و پایش واحدهای صنفی تولیدی و خدماتی شهریار با همکاری شهرداری این شهرستان خبر داد.
۱۳۹۹/۰۵/۰۷ / دماوند / محیط زیست
ارتفاع پلاک وقفی دماوند بیش از ۴۰۰۰ متر است| پیگیری قضایی درصورت حل نشدن مشکل
در پی انتشار اخباری مبنی بر وقف بخشی از کوه دماوند، مدیر کل دفتر حقوقی سازمان حفاظت محیط زیست گفت: محدوده‌ای که در حال حاضر مورد اختلاف سازمان اوقاف و...
لکه‌های نفتی گناوه به ساحل بندر دیلم رسید
۱۳۹۹/۰۵/۰۷
لکه‌های نفتی گناوه به ساحل بندر دیلم رسید
رئیس اداره حفاظت محیط زیست دیلم در استان بوشهر گفت: بخشی از ساحل این شهرستان به لکه‌های نفتی آلوده شده است.
برش وقفی کوه دماوند در ارتفاع بالای ۴ هزار متر است | هیچ مرجعی تا امروز نتوانسته برای این بخش سند مالکیت بگیرد | اوقاف چطور توانست؟
۱۳۹۹/۰۵/۰۷
برش وقفی کوه دماوند در ارتفاع بالای ۴ هزار متر است | هیچ مرجعی تا امروز نتوانسته برای این بخش سند مالکیت بگیرد | اوقاف چطور توانست؟
مدیرکل دفتر حقوقی سازمان حفاظت محیط زیست کشور گفت: محدوده‌ای که در خصوص وقف بخشی از کوه دماوند مورد اختلاف سازمان جنگل‌ها و سازمان اوقاف است، بیش از ۴۰۰۰ متر ارتفاع دارد و تاکنون هیچ مرجعی نتوانسته برای این منطقه سند مالکیت بگیرد.
ماجرای دو وقف عجیب؛ پرونده‌های
۱۳۹۹/۰۵/۰۷
ماجرای دو وقف عجیب؛ پرونده‌های "دماوند" و "آق‌مشهد" روی میز رئیسی
 کیومرث کلانتری، معاون محیط‌زیست طبیعی و تنوع‌زیستی سازمان حفاظت محیط‌زیست گفت رییس سازمان محیط زیست در واکنش به وقف بخشی از کوه دماوند نامه‌ای به ابراهیم رییسی، رییس قوه قضاییه نوشته است که قرار است روز دوشنبه به قوه قضائیه تحویل داده شود.
گردوغبار در اهواز به بیش از ۶ برابر حدمجاز رسید
۱۳۹۹/۰۵/۰۷
گردوغبار در اهواز به بیش از ۶ برابر حدمجاز رسید
بنابر گزارش اداره کل حفاظت محیط زیست استان خوزستان میزان گردوغبار در آسمان اهواز در ساعت ۲۲ شامگاه دوشنبه به بیش از ۶ برابر حدمجاز رسید. میزان گرد و غبار در ساعت ۲۲ شامگاه امشب در اهواز ۹۸۵ میکروگرم بر مترمکعب و رامهرمز ۸۰۳ میکروگرم بر مترمکعب ثبت شده است.
کوه‌ها و جنگل‌ها متعلق به عموم مردم است و به عنوان املاک موقوفه ثبت نمی‌شوند/ دولت هرگونه اقدامی که موجب به هم خوردن تعادل محیط‌زیست می‌شود را منع کند
۱۳۹۹/۰۵/۰۷ / دماوند / دادستان / اراضی ملی‌ / وکیل / اوقاف / سازمان حفاظت از محیط زیست / وزارت جهاد کشاورزی / قله دماوند / جنگل‌های هیرکانی / احیای حقوق عامه
کوه‌ها و جنگل‌ها متعلق به عموم مردم است و به عنوان املاک موقوفه ثبت نمی‌شوند/ دولت هرگونه اقدامی که موجب به هم خوردن تعادل محیط‌زیست می‌شود را منع کند
ایلنا: عضو هیأت مدیره کانون وکلای دادگستری مرکز گفت: حفاظت از جنگل‌ها و مراتع بر عهده وزارت جهاد و کشاورزی و سازمان محیط زیست است اما در صورتی که این مراجع به تکالیف…
دستور برخورد با تخلفات آلودگی‌های دریایی
۱۳۹۹/۰۵/۰۷ / زباله / سازمان حفاظت محیط زیست / شهری و روستایی / کشتی / محیط زیست
دستور برخورد با تخلفات آلودگی‌های دریایی
معاون محیط زیست دریایی سازمان حفاظت محیط زیست از ارسال نامه دادستان کل کشور به دادستان‌های استان‌های ساحلی خبر داد و گفت:
برخورد با تخلفات زمین خواری لواسان، شروعی موثر برای حفاظت از منابع طبیعی
۱۳۹۹/۰۵/۰۶ / زمین خواری / قوه قضاییه / لواسان / حفاظت از محیط زیست / منابع طبیعی
برخورد با تخلفات زمین خواری لواسان، شروعی موثر برای حفاظت از منابع طبیعی
یک کارشناس محیط زیست گفت: برخورد قاطعی توسط قوه قضائیه با زمین خواری در لواسانات شده است که می‌تواند شروع کننده یک جریان مفید و مؤثر در حفاظت از عرصه‌های طبیعی کشور باشد.
درخواست از مجلس برای ورود به ماجرای کوه دماوند و رفع خلاهای قانونی
۱۳۹۹/۰۵/۰۶
درخواست از مجلس برای ورود به ماجرای کوه دماوند و رفع خلاهای قانونی
کوه دماوند در سال ۱۳۸۷ به عنوان نخستین اثر طبیعی در فهرست آثار ملی کشور ثبت شد و جزو مناطق تحت مدیریت وزارت میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری، سازمان حفاظت محیط زیست و سازمان جنگل‌ها، مراتع و آبخیزداری کشور در آمد.روز گذشته خبری مبنی بر وقف یک قسمت از ۱۱ قسمت این کوه منتشر شد  اما سازمان اوقاف با صدور تکذیبیه ای اعلام کرد، این موقوفه مربوط به یک قریه و مراتع آن در اطراف کوه دماوند است. با این حال یک فعال محیط زیست می گوید: تعلق داشتن هیچ مرتعی در دامنه‌های کوه دماوند به مالک شخصی قابل قبول نیست.
دستور محیط زیستی دادستان کل کشور
۱۳۹۹/۰۵/۰۶
دستور محیط زیستی دادستان کل کشور
معاون محیط زیست دریایی سازمان حفاظت محیط زیست از ارسال نامه دادستان کل کشور به دادستان‌های استان‌های ساحلی خبر داد و گفت: بر اساس این نامه، تمام دادستانی‌ها موظف به برخورد جدی با عوامل آلودگی‌های دریایی شده‌اند.
دستگیری سه نفر متخلف شکار غیر مجاز حیات وحش در کهگیلویه و بویراحمد
۱۳۹۹/۰۵/۰۶ / استانی-اجتماعی / کهگیلویه و بویراحمد / محیط زیست / شکار غیرمجاز / دستگیری
دستگیری سه نفر متخلف شکار غیر مجاز حیات وحش در کهگیلویه و بویراحمد
مدیرکل حفاظت محیط زیست کهگیلویه و بویراحمد از دستگیری سه نفر متخلف شکار غیر مجاز حیات وحش در پارک ملی دنا خبر داد و گفت: ۳نفر شکارچی غیر مجاز به همراه لاشه ۲ راس بز کوهی و یک قبضه اسلحه کلاشینکف ۳۰ تیر غیر مجاز، توسط یگان حفاظت محیط زیست شهرستان دنا دستگیر شدند.
«دماوند» از شایعه تا واقعیت
۱۳۹۹/۰۵/۰۶ / شهر تهران / معاونت فرهنگی و اجتماعی سازمان اوقاف و امور خیریه / کوه دماوند
«دماوند» از شایعه تا واقعیت
تهران- ایرنا- آنچه در فضای مجازی و برخی سایت‌ها طی روز گذشته منتشر شد و واکنش‌هایی را از سوی کاربران و ابهام‌هایی را برای مردم ایجاد کرد، خبر صدور سند وقف یک برش از کوه دماوند از ۱۱ سند این کوه به نام سازمان اوقاف بود؛ خبری که توضیح‌ نهادهای مسوول را به دنبال داشت و گویا کار را به پیگیری قضایی آن از سوی سازمان حفاظت محیط زیست می‌کشید.
۱۳۹۹/۰۵/۰۶ / رئیس سازمان بازرسی / زمین خواری
شعب ویژه ای برای جلوگیری از زمین خواری تشکیل می شود
به گزارش مهر حجت‌الاسلام حسن درویشیان افزود: مجموعه‌ای از اقدامات که به صورت تجاوز به اراضی ملی و دولتی، کشاورزی و باغی صورت گیرد زمین خواری نامیده می‌شود. تغییر مراتع و جنگل‌ها و اراضی دولتی، تصرف و تجاوز به جنگل‌ها و مراتع، حریم روستاها و بستر رودخانه‌ها، راههای مواصلاتی، تجاوز به حریم دریاها و سواحل‌ها، تغییر کاربری مجار اراضی واگذاری در حوزه راه‌ها و منابع طبیعی و تصرف مناطق حفاظت شده محیط زیست از مصادیق زمین خواری محسوب می‌شود.
۱۳۹۹/۰۵/۰۵
میز خبر
هر سه روز یک آتش‌سوزی در اطراف تهران [شهروند] مدیرکل حفاظت محیط‌زیست استان تهران از کشف ۱۰۲ تخلف محیط زیستی در سه ماهه نخست امسال و ۴۰ مورد آتش‌سوزی در مناطق طبیعی و تحت حفاظت محیط‌زیست استان تهران از ‏ابتدای‌سال تاکنون خبر داد‎. به گزارش مهر، سعید محمودی با اعلام کشف و ضبط تعداد ۲۰قبضه اسلحه در طول این مدت از ‏سوی محیط‌بانان و یگان حفاظت محیط‌زیست استان تهران، گفت: «میزان ضرر و زیان وارده به ‏محیط زیست در جریان تخلفات انجام شده در طول این مدت برابر 3‌میلیارد و 800‌میلیون ریال ‏بوده است‎.» محمودی گفت: «عمده این آتش‌سوزی‌ها به علت سهل‌انگاری و بی‌توجهی عوامل انسانی ‏در کنار گرمای هوا …
افزایش زادآوری گوزن زرد در سایت ارسنجان
۱۳۹۹/۰۵/۰۶
افزایش زادآوری گوزن زرد در سایت ارسنجان
رئیس حفاظت محیط زیست شهرستان ارسنجان در استان فارس، از افزایش زادآوری گوزن زرد ایرانی در سایت احیاء، تکثیر و پرورش این شهرستان خبر داد.
 •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •