سه شنبه, ۲۴ تیر, ۱۳۹۹ / 14 July, 2020
دولت عراق
سالگرد برجام در گفتگو با مرندی: دولت به تدریج فهمید که تمرکز بر نگاه به غرب اشتباه است/ «کربلای ۵» حماسه بود نه برجام!
۷ ساعت قبل / برجام / ظریف
سالگرد برجام در گفتگو با مرندی: دولت به تدریج فهمید که تمرکز بر نگاه به غرب اشتباه است/ «کربلای ۵» حماسه بود نه برجام!
محمد مرندی در واکنش به اینکه اظهارنظر عده ای که معتقدند برجام دستاوردی بی نظیر و حماسه ای عظیم بوده است، گفت: حماسه عظیم کاری است که رزمندگان ما در عملیات کربلای ۵ و یا والفجر ۸ و یا مدافعان حرم در سالهای گذشته در عراق و سوریه انجام دادند.
نماینده سازمان ملل در عراق: انتخابات شفاف ضروری است/ از مداکرات عراق و آمریکا حمایت می‌کنیم
۱۴ ساعت قبل / عراق / مصطفی الکاظمی / جنین هنیس پلاسخارت
نماینده سازمان ملل در عراق: انتخابات شفاف ضروری است/ از مداکرات عراق و آمریکا حمایت می‌کنیم
نماینده ویژه دبیرکل سازمان ملل در عراق بر ادامه حمایت این سازمان از تلاش‌های دولت مصطفی الکاظمی در مبارزه با تروریسم تاکید کرد.
۱۵ ساعت قبل / آمریکا و عراق / حضور آمریکا در عراق / خروج آمریکا از عراق
دو گزینه سخت آمریکا در عراق چیست؟
به گزارش فارس، شش ماه پس از ترور «ابومهدی المهندس»، نائب‌رئیس سازمان الحشد الشعبی و سپهبد «قاسم سلیمانی» فرمانده نیروی قدس سپاه جمهوری اسلامی ایران به دست آمریکا در خاک عراق،  ژنرال فرانک کنت مکنزی، فرمانده نیروهای تروریست آمریکا در خاورمیانه موسوم به «سنتکام» در سفر هفته پیش به بغداد به صراحت از حضور پایدار نیروهای کشورش در عراق سخن گفت. در حالی که مصوبه پارلمان و دولت عراق پس از ترور فرماندهان شهید، بر ضرورت اخراج نظامیان خارجی از عراق تاکید می‌کند.
«نوری المالکی» خواستار مذاکره دولت عراق با معترضان شد
۱۶ ساعت قبل / نوری المالکی / عراق / بغداد
«نوری المالکی» خواستار مذاکره دولت عراق با معترضان شد
رئیس ائتلاف دولت قانون عراق با انتشار یک پست توئیتری از دولت «مصطفی الکاظمی» خواست تا با معترضان در جنوب این کشور وارد گفتگو شود.
چرا نخست وزیر عراق دنبال کنترل مرز با ایران است؟
۱۶ ساعت قبل / الکاظمی / مرز ایران و عراق
چرا نخست وزیر عراق دنبال کنترل مرز با ایران است؟
کاظمی در حین بازدید از گذرگاه مندلی گفت: «امروز ما اینجا و در این گذرگاه مهم هستیم تا به همه مفسدان پیام بفرستیم و مرحله بازگرداندن نظم و قانون را آغاز کنیم. این فقط خواسته دولت نیست بلکه خواسته ملت، گروه‌های سیاسی و فعالان اجتماعی است.» وی در ادامه تاکید کرد که دیگر دوران هدر دادن پول در گذرگاه‌ها تمام شده است.
اطلاعیه پنتاگون در مورد حمله به کاروان نظامی آمریکا در عراق/ شرط دولت مستعفی یمن برای اجرای توافق ریاض/ گزارش جدید سازمان ملل از نقش بن سلمان در قتل خاشقجی/تاکید شورای امنیت ملی عراق بر توسعه گذرگاه‌های مرزی با ایران
۲۰ ساعت قبل
اطلاعیه پنتاگون در مورد حمله به کاروان نظامی آمریکا در عراق/ شرط دولت مستعفی یمن برای اجرای توافق ریاض/ گزارش جدید سازمان ملل از نقش بن سلمان در قتل خاشقجی/تاکید شورای امنیت ملی عراق بر توسعه گذرگاه‌های …
اطلاعیه پنتاگون در مورد حمله به کاروان نظامی آمریکا در عراق، شرط دولت مستعفی یمن برای اجرای توافق ریاض، گزارش جدید سازمان ملل از نقش بن سلمان در قتل خاشقجی و تجمع مخالفان جنگ یمن در برابر سفارت عربستان در برلین از جمله مهم ترین خبرها و رویدادهای مرتبط با خاورمیانه در 24 ساعت گذشته بوده اند. در این میان، باید به تاکید شورای امنیت ملی عراق بر توسعه گذرگاه‌های مرزی با ایران نیز اشاره کرد.
ممانعت نیروهای امنیتی از ورود معترضان به بغداد
۲۷ ساعت قبل
ممانعت نیروهای امنیتی از ورود معترضان به بغداد
صدها تن از مردم عراق روز گذشته (یکشنبه) پس از اینکه برای ورود به بغداد با ممانعت نیروهای امنیتی مواجه شدند، در مرزهای جنوبی این استان تجمع کردند. به گزارش سایت شبکه روسیا الیوم، صدها تن از زندانیان سیاسی سابق از استان‌های فرات مرکزی و جنوب عراق به سمت بغداد آمده و تلاش کردند وارد این استان شوند اما نیروهای امنیتی ممانعت کردند. تظاهرکنندگان به تصمیم دولت برای کاهش حقوق خود اعتراض دارند. رسانه‌های عراق از کشته و زخمی شدن تعدادی از تظاهرکنندگان خبر دادند اما هنوز منابع رسمی این اطلاعات را تایید نکرده‌اند. در همین راستا، عبدالاله النائلی، رئیس کمیسیون شهدا و زندانیان سیاسی در پارلمان عراق گفت: از اقدامات دولت در قبال این مردمی که برای مطالبه حقوق قانونی خود آمدند، تعجب می‌کنم …
۲۹ ساعت قبل / تحولات عراق / وقایع جنوب عراق
ائتلاف‌های شیعه عراق خواستار تحقیق درباره وقایع جنوب بغداد شدند
به گزارش ایسنا، به نقل از سایت شبکه المیادین، ائتلاف الفتح در بیانیه‌ای تاکید کرد: ما بستن درهای بغداد به روی قشر قربانی و منع آنها از ورود به بغداد برای رساندن پیام‌شان به دولت عراق را محکوم می‌کنیم.
انتقاد از سیاست یک بام و دو هوای دولت الکاظمی
۳۶ ساعت قبل
انتقاد از سیاست یک بام و دو هوای دولت الکاظمی
صدها تن از مردم عراق امروز (یکشنبه) پس از اینکه برای ورود به بغداد با ممانعت نیروهای امنیتی مواجه شدند، در مرزهای جنوبی این استان تجمع کردند.
واکنش مادورو به ادعای ترامپ درباره رخ دادن اتفاقی مهم در ونزوئلا
۳۶ ساعت قبل / دونالد ترامپ / ایالات متحده آمریکا / ونزوئلا / مادورو
واکنش مادورو به ادعای ترامپ درباره رخ دادن اتفاقی مهم در ونزوئلا
ایرنا نوشت: رییس‌جمهوری ونزوئلا با محکوم کردن اتهامات ترامپ و دولت وی درباره این کشور، ادعاها و رفتارخصمانه او را با مداخلات نظامی پیشین آمریکا در ویتنام و عراق مقایسه و این ادعاها را واهی و دروغین عنوان کرد.
نماینده پارلمان عراق به دنبال حکم جلب ترامپ
۳۷ ساعت قبل
نماینده پارلمان عراق به دنبال حکم جلب ترامپ
نماینده پارلمان عراق با تاکید بر لزوم صدور حکم جلب ترامپ از سوی دولت عراق در پی ترور سردار سلیمانی وابومهدی المهندس گفت: مسئولیت خون شهید ابومهدی المهندس و سردار قاسم سلیمانی برعهده دولت کنونی عراق است.
واشنگتن برای الکاظمی فرش قرمز را پهن نکرده است
۳۷ ساعت قبل
واشنگتن برای الکاظمی فرش قرمز را پهن نکرده است
علی‌رغم تأکید مقامات عراق بر سفر نخست وزیر این کشور به واشنگتن در پایان ماه جاری میلادی، اما دولت آمریکا هیچ موعدی را برای این سفر تعیین نکرده و حتی درخواستی را برای معرفی اسامی هیئت همراه نخست‌وزیر عراق به منظور صدور ویزا برای آنها ارائه نکرده است و طبق گفته کارشناسان واشنگتن درحال آزمون و خطای قدرت دولت جدید عراق برای اداره این کشور است.
مادورو،  ادعاهای ترامپ علیه ونزوئلا را واهی نامید
۳۷ ساعت قبل / دونالد ترامپ / ایالات متحده آمریکا / نیکلاس مادورو / ونزوئلا / ویتنام
مادورو، ادعاهای ترامپ علیه ونزوئلا را واهی نامید
تهران - ایرنا - رییس‌جمهوری ونزوئلا با محکوم کردن اتهامات ترامپ و دولت وی درباره این کشور، ادعاها و رفتارخصمانه او را با مداخلات نظامی پیشین آمریکا در ویتنام و عراق مقایسه و این ادعاها را واهی و دروغین عنوان کرد.
نماینده پارلمان عراق:
حکم جلب بین‌المللی ترامپ به اتهام ترور سردار سلیمانی صادر شود
۳۹ ساعت قبل
نماینده پارلمان عراق: حکم جلب بین‌المللی ترامپ به اتهام ترور سردار سلیمانی صادر شود
نماینده پارلمان عراق خواهان اقدام دولت این کشور برای صدور حکم جلب بین‌المللی علیه رئیس جمهور آمریکا به اتهام به شهادت رساندن سردار قاسم سلیمانی و ابومهدی المهندس شد.
ملاحظات سیاسی موعد سفر الکاظمی به واشنگتن را تعیین می‌کند
۳۹ ساعت قبل / مصطفی الکاظمی / مذاکرات آمریکا و عراق
ملاحظات سیاسی موعد سفر الکاظمی به واشنگتن را تعیین می‌کند
علی‌رغم تأکید مقامات عراق بر سفر نخست وزیر این به واشنگتن در پایان ماه جاری میلادی، اما دولت آمریکا هیچ موعدی را برای این سفر تعیین نکرده و حتی درخواستی را برای معرفی اسامی هیئت همراه نخست‌وزیر عراق به منظور صدور ویزا برای آنها ارائه نکرده است و طبق گفته کارشناسان واشنگتن درحال آزمون و خطای قدرت دولت جدید عراق برای اداره این کشور است.
پارلمان عراق از جزئیات مذاکرات عراق و آمریکا بی خبر است
۳۹ ساعت قبل / عراق / ایالات متحده آمریکا
پارلمان عراق از جزئیات مذاکرات عراق و آمریکا بی خبر است
ایسنا نوشت: یکی از نمایندگان ائتلاف سائرون در پارلمان عراق با بیان اینکه پارلمان هنوز از جزئیات مذاکرات میان بغداد و واشنگتن در خصوص حضور نیروهای آمریکایی در عراق، بی‌اطلاع است، از دولت خواست در این باره توضیح دهد.
روند شکایت رسمی دولت عراق از آمریکا در پرونده ترور المهندس تسریع شود
۴۴ ساعت قبل / الحشد الشعبی
روند شکایت رسمی دولت عراق از آمریکا در پرونده ترور المهندس تسریع شود
ایلنا: ائتلاف پارلمانی الفتح عراق طی بیانیه‌ای خواستار شکایت رسمی دولت این کشور از آمریکا در خصوص ترور نایب رئیس سابق سازمان الحشد الشعبی شد.
ائتلاف الفتح عراق خواستار شکایت از آمریکا برای ترور المهندس شد
۴۶ ساعت قبل / ائتلاف الفتح عراق / عراق / شهید ابومهدی المهندس / ایالات متحده آمریکا / سردار سپهبد شهید حاج قاسم سلیمانی
ائتلاف الفتح عراق خواستار شکایت از آمریکا برای ترور المهندس شد
ائتلاف الفتح عراق از دولت این کشور خواست تا از آمریکا بخاطر ترور شهید ابومهدی المهندس به سازمان ملل متحد شکایت نماید.
۲ روز قبل
واگذاری توسعه یک میدان مشترک به ستاد اجرایی فرمان امام
گروه اقتصادی: روز گذشته در مراسمی با حضور وزیر نفت، توسعه میدان مشترک نفتی «یاران» با ظرفیت ۳۰ هزار بشکه نفت در روز به شرکت نفت و گاز پرشیا متعلق به «ستاد اجرایی فرمان امام» واگذار شد. میدان نفتی یاران در ۱۳۰ کیلومتری جنوب غربی اهواز واقع شده و با میدان نفتی مجنون که به عراق تعلق دارد، مشترک است.  توسعه بخش شمالی این میدان در قالب قراردادهای پیشین نفتی به ارزش 600 میلیون دلار، با همین شرکت بود اما در قراردادی که روز گذشته به امضای نمایندگان شرکت ملی نفت و شرکت نفت و گاز پرشیا رسید، توسعه این میدان به صورت یکپارچه (شمالی و جنوبی) درآمد. مطابق اطلاعاتی که از این قرارداد منتشر شده، شرکت نفت و گاز پرشیا، ‌متعلق به شرکت سرمایه‌گذاری تدبیر وابسته به ستاد اجرایی …
۲ روز قبل
کودتای نوژه
تابستان 1359 فصل پرحادثه‌ای بود. از چند ماه پیش از آن برنامه‌ریزی برای اجرای کودتایی نظامی آغاز شد. شاپور بختیار، آخرین نخست‌وزیر دوره سلطنت، بازیگرمحوری، یا حداقل یکی از چند بازیگر اصلی این نقشه بود. هم از خانواده پهلوی پول گرفت و هم دست به سوی چند دولت عربی منطقه دراز و از آنان کمک‌های مالی هنگفت دریافت کرد. با دولت عراق هم که در آن زمان برای تجاوز نظامی به ایران آماده می‌شد پیمان اتحاد بست و با تایید خود صدام و تجهیزات اهدایی او رادیویی به نام «رادیو ایران» را راه‌اندازی کرد. بختیار به کمک همین رسانه بود که خودش را در حد مشهورترین دشمن و مخالف انقلاب بالا کشید. بختیار بیرون از مرزها مشغول بود و چند نفر از اعضای سابق ژاندارمری و نیروهای اخراجی ارتش …
۲ روز قبل
صدای پای کوپن
کیمیا نجفیکوپن، خاطره روز‌های شروع جنگ برای نسلی است که آن شرایط را با تمام وجود درک کرده‌اند. روز‌هایی که وقتی از هر خیابانی رد می‌شدند شاهد صف‌های طولانی توزیع کالای اساسی بودند. از آن زمان، سال‌ها می‌گذرد و اکنون که سفره‌ها روزبه‌روز کوچک‌تر می‌شود، بار دیگر صحبت از بازگشت کوپن به عرصه اقتصاد کشور به میان آمده و نظرها را به خود جلب کرده است.از گوشت و مرغ گرفته تا روغن و شکر همه و همه به شکل کوپن میان افراد توزیع می‌شد و پیر و جوان ساعت‌ها در صف‌ خرید کالاهای اساسی می‌ماندند. کوپن از سال 1359 با شروع جنگ تحمیلی عراق علیه ایران با هدف اینکه که اگر کالایی کمیاب یا گران شد، از طریق توزیع کوپنی به دست مصرف‌کنندگان برسد به میان آمد. البته که این روش توزیع مشکلات فراوانی را به همراه داشت اما بسیاری …
۲ روز قبل
آخرین وضعیت محدودیت تجارت مرزی
سخنگوی گمرک ایران گفت: با همه کشورهای همسایه ارتباط تجاری برقرار است و تنها با دو کشور برخی محدودیت‌ها وجود دارد. سید روح‌الله لطیفی در گفت‌وگو با «ایرنا» اظهار کرد:در مرزهای ترکمنستان چهار مرز زمینی سرخس، باجگیران، لطف‌آباد و اینچه‌برون در حوزه جاده‌ای بسته هستند، اما در بخش ریلی، پایانه‌های سرخس و اینچه‌برون فعالند. وی با اشاره به اینکه در دیگر بخش‌های عراق نخست مرز مهران بازگشایی شد،عنوان کرد: همچنین در مرز سومار تا چند روز آینده شاهد تجارت عادی خواهیم بود. لطیفی اظهار کرد: دولت عراق مرحله به مرحله برای تامین نیازهای کشور خود و جبران کمبود مواد غذایی یا ملزومات ضروری به وجود آمده در استان‌های عراق، اقدام به بازگشایی مرزها کرد و امیدواریم با تایید در اجرای دستورالعمل‌های بهداشتی، سرعت‌بخشی …
عراق|درخواست نماینده پارلمان از الکاظمی برای مقابله قاطع با دخالت‌های آمریکا
۲ روز قبل / اخبار "آمریکا" / اخبار "عراق"
عراق|درخواست نماینده پارلمان از الکاظمی برای مقابله قاطع با دخالت‌های آمریکا
نماینده پارلمان عراق از دولت الکاظمی خواست تا به طور صریح در مقابل دخالت‌های مکرر آمریکا و نقض مستمر حاکمیت ملی عراق از سوی این کشور موضع بگیرد.
پیام سفیر ایران به دولت و ملت عراق در سالروز آزادسازی موصل
۲ روز قبل / آزادسازی موصل / ایرج مسجدی / سفیر ایران در عراق / ابومهدی المهندس / شهید سلیمانی
پیام سفیر ایران به دولت و ملت عراق در سالروز آزادسازی موصل
ایلنا: در سالگرد آزادسازی شهر «موصل» از دست گروه تروریستی داعش ،سفیر ایران در عراق پیامی را خطاب به دولت و ملت عراق منتشر کرد.
سفیر ایران، سالگرد آزادسازی موصل را به دولت و ملت عراق تبریک گفت
۲ روز قبل / سازمان ملل متحد / گروه تروریستی داعش / ایرج مسجدی / عراق / الحشد الشعبی
سفیر ایران، سالگرد آزادسازی موصل را به دولت و ملت عراق تبریک گفت
بغداد - ایرنا - «ایرج مسجدی» سفیر جمهوری اسلامی ایران در بغداد امروز (شنبه) در پیامی خطاب به «مصطفی الکاظمی»، سالگرد آزاد سازی شهر موصل را به ملت و دولت عراق تبریک گفت.
۳ روز قبل
سیاست ترامپ علیه ایران شکست خورده است
یک نشریه انگلیسی در تحلیلی مفصل نوشته سیاست موسوم به «کارزار فشار حداکثری» که «دونالد ترامپ»، رئیس‌جمهور آمریکا بعد از خروج از برجام در پیش گرفته به طرق مختلف شکست خورده است. به گزارش تسنیم،نشریه اکونومیست در این مطلب با فرض اینکه حادثه آتش‌سوزی در نطنز حاصل خرابکاری آمریکا یا رژیم صهیونیستی باشد به مقایسه نقش چنین اقداماتی در محدود کردن برنامه هسته‌ای ایران با توافق هسته‌ای پرداخته است. نشریه انگلیسی می‌نویسد: «خرابکاری ممکن است این برنامه را چند ماه به عقب بیندازد، اما قابل مقایسه با توافقی که برنامه هسته‌ای ایران را دست‌کم برای یک دهه محدود کرد نیست. طبق این توافق، ایران از 97 درصد از سوخت اورانیوم خودش صرفنظر کرد و ذخایر هسته‌ای خودش را بسیار پایین‌تر از حد آستانه‌ای ساخت یک بمب نگاه داشت. …
۳ روز قبل
اصلاح‫طلبی آنتاگونیست پوپولیسم
امین جمشیدزاده*- شخصیت مقابل قهرمان حریف یا آنتاگونیست شخصیتی در نمایش است که بیش از همه می‫خواهد قهرمان را از رسیدن به اهداف و آرزویش باز دارد. ساخت و وجود ضد قهرمان برای ایجاد، پرداخت و پیش بردن یک داستان از نوع حماسی و در سپهر سیاست از نوع سیاسی لازم و ضروری است. ضد قهرمان ممکن است وجودش مانعی ذاتی بر سر راه قهرمان اصلی داستان باشد و لزوما به طور عمدی با قهرمان داستان مخالفتی نکند. شخصیت اصلی نمایش که با ضد قهرمان‫‫ها در بطن کنش و کشمکش قرار دارد قهرمان اصلی نامیده می‫شود؛ نمونه‫ای از آنتاگونیست‫ها سائورون در ارباب حلقه‫ها و یا تیبالت در داستان رومئو ژولیت در ادبیات است و در سپهر سیاست هوگو چاوز در ونزوئلا، مورالس در بولیوی و فیدل کاسترو در کوبا و آدولف هیتلر و پینوشه و احمدی‫نژاد در ایران …
۳ روز قبل
ترکیه: لیبی را نجات دادیم
سخنگوی ریاست‌جمهوری ترکیه اعلام کرد این کشور به موجب توافق نظامی بین آنکارا و طرابلس به حمایت از دولت وفاق ملی لیبی ادامه می‌دهد.به گزارش ایسنا، به نقل از خبرگزاری آناتولی، ابراهیم کالین، سخنگوی ریاست‌جمهوری ترکیه گفت: ما دسامبر به درخواست دولت وفاق ملی لیبی یک توافق‌نامه همکاری و امنیتی را امضا کردیم. حمایت ما از این دولت به موجب این توافق‌نامه ادامه دارد. مداخله ترکیه در لیبی روند حوادث و درگیری‌ها در این کشور را تغییر داد و توازنی را در نزاع برقرار کرد. اگر دیدگاه درست رجب طیب اردوغان، رئیس‌جمهوری ترکیه نبود درگیری‌ها در لیبی افزایش می‌یافت و مردم بیشتری جان خود را از دست می دادند و چه بسا تجزیه این کشور یک امر حتمی بود. حل بحران لیبی نظامی نیست بلکه سیاسی است. از جمله اولویت‌های ترکیه تحقق …
۳ روز قبل
خشم پمپئو از گزارش گزارشگر ویژه سازمان ملل درباره شهادت سردار شهید سلیمانی
وزیر امور خارجه آمریکا از گزارش گزارشگر ویژه سازمان ملل درباره نقض قوانین بین‌المللی از سوی دولت آمریکا در به شهادت رساندن سردار شهید سلیمانی به خشم آمده و سعی کرد بار دیگر این اقدام تروریستی را توجیه کند.به گزارش ایسنا، مایک پمپئو وزیر امور خارجه آمریکا در واکنش به گزارش گزارشگر ویژه سازمان ملل در امور حقوق بشر درباره نقض قوانین بین‌المللی از سوی آمریکا با اقدام به شهادت رساندن سردار شهید قاسم سلیمانی طی حمله‌ای پهپادی در عراق در پیامی توئیتری نوشت: ما گزارش ساختگی گزارشگر ویژه سازمان ملل را درباره کشتارهای انجام شده از طریق پهپادهای مسلح در مورد سردار سلیمانی را رد می‫کنیم. آمریکا در زمینه اصول قوانین بین‌المللی برای این حمله شفاف عمل کرده است و همواره در راستای حفاظت از آمریکا اقدام خواهد …
۳ روز قبل
گزینه‌های روی میز عراق برای مقابله با حملات ترکیه
سخنگوی وزارت خارجه عراق در سخنانی به گزینه‌های بغداد برای پایان دادن به عملیات نظامی ترکیه در شمال این کشور اشاره کرد. به گزارش ایسنا، احمد الصحاف، سخنگوی وزارت خارجه عراق در گفت‌وگوی اختصاصی با خبرگزاری اسپوتنیک به جزئیات گزینه‌های دولت و وزارت خارجه کشورش برای پایان دادن به عملیات نظامی ترکیه در شمال عراق و خروج فوری نیروهای آن از مناطق مرزی اقلیم کردستان عراق پرداخت.وی در‫این‫باره گفت: عراق علی‌رغم محکوم کردت شدید این اقدامات یکجانبه بر حق خود برای پاسخ به آنها با مراجعه به شورای امنیت و برگزاری جلسه فوق‫العاده آن در‫این‫باره تاکید می‌کند. الصحاف افزود: علاوه بر این، این احتمال وجود دارد که دولت عراق خواستار نشست فوق العاده وزیران خارجه اتحادیه عرب و سازمان همکاری اسلامی در زمینه حق عراق برای …
مصوبه اخراج نظامیان آمریکایی از عراق برای «الکاظمی» الزام آور است
۳ روز قبل / عراق / ایالات متحده آمریکا / مصطفی الکاظمی
مصوبه اخراج نظامیان آمریکایی از عراق برای «الکاظمی» الزام آور است
یکی از نمایندگان پارلمان عراق اعلام کرد که مصوبه پارلمان مبنی بر اخراج نظامیان آمریکایی از کشور برای دولت مصطفی الکاظمی الزام‌آور است.
عراق| هشدار درباره پیامدهای دور زدن مصوبه اخراج آمریکایی‌ها/ دولت موظف به اجرای آن است
۳ روز قبل
عراق| هشدار درباره پیامدهای دور زدن مصوبه اخراج آمریکایی‌ها/ دولت موظف به اجرای آن است
یک نماینده پارلمان عراق درباره پیامدهای هرگونه تلاش برای دور زدن مصوبه اخراج نظامیان آمریکایی و کشانده شدن این کشور به سمت هرج و مرج هشدار داد.
۳ روز قبل
نماینده عراقی: عدم اخراج آمریکایی‌ها، باعث هرج‌ومرج در عراق می‌شود
عضو ائتلاف «دوله القانون» تاکید کرد که پارلمان عراق، مصوبه اخراج نیروهای خارجی از این کشور را تصویب کرده و دولت موظف به اجرای آن است.
آغاز تجارت با عراق از مرزهای شلمچه و مندلی
۴ روز قبل / وزارت راه و شهرسازی / وزارت صنعت،معدن و تجارت / تجارت / تجارت آزاد / عراق / ایران و عراق
آغاز تجارت با عراق از مرزهای شلمچه و مندلی
مدیرکل دفتر عربی آفریقایی سازمان توسعه تجارت ایران گفت: تلاش‌های دیپلماتیک و مذاکره با مقام های مسئول در کشور عراق موجب شد دولت عراق پس از موافقت با بازگشایی مرزهای تجاری مشترک با اقلیم کردستان با بازگشایی مرز شلمچه و همچنین سومار به صورت محدود موافقت کند.
الکاظمی: عزم دولت برای دستگیری قاتلان الهاشمی جدی است
۴ روز قبل / برهم صالح / سید عمار حکیم / تروریسم / گروه تروریستی داعش / حیدرالعبادی / جریان حکمت ملی / محمد الحلبوسی / نوری المالکی / پارلمان
الکاظمی: عزم دولت برای دستگیری قاتلان الهاشمی جدی است
بغداد - ایرنا - «مصطفی الکاظمی»، نخست وزیر عراق تاکید کرد که دولت تمام تلاش خود را برای شناسایی و دستگیری عاملان ترور «هشام الهاشمی» کارشناس سیاسی و امنیتی به کار می گیرد.
ائتلاف الفتح: دولت باید تصمیم پارلمان عراق برای خروج نیروهای آمریکایی را اجرا کند
۴ روز قبل / عراق / آمریکا
ائتلاف الفتح: دولت باید تصمیم پارلمان عراق برای خروج نیروهای آمریکایی را اجرا کند
یکی از رهبران ائتلاف الفتح عراق به اظهارات فرمانده نیروهای مرکزی آمریکا در خصوص تصمیمی از سوی عراق در آینده برای ابقای نیروهای آمریکایی در این کشور، واکنش نشان داد.
آنکارا: امنیت یک مفهوم جهانی شده و محدود به مرزهای ملی نیست
۴ روز قبل / ترکیه / لیبی
آنکارا: امنیت یک مفهوم جهانی شده و محدود به مرزهای ملی نیست
سخنگوی ریاست جمهوری ترکیه ضمن اشاره به تداوم حمایت آنکارا از دولت مشروع طرابلس تصریح کرد وقتی مسئله امنیت کشورمان مطرح است این موضوع به امنیت کشورهای همسایه و امنیت ایران و عراق نیز مربوط می‌شود.
۵ روز قبل
یک سفر و چند موضوع مهم
حسن هانی زادهکارشناس مسائل خاورمیانهسفر مصطفی الکاظمی نخست وزیر عراق به واشنگتن درحالی قرار است انجام شود که پرونده‌های مهمی در این سفر مطرح خواهد شد. به طور کلی این سفر در راستای ادامه روند مذاکرات راهبردی بین عراق و آمریکا قابل تحلیل است. مهمترین موضوعاتی که مورد توجه الکاظمی قرار گرفته تا با مقامات آمریکایی مطرح کند، نخست درباره طرحی برای خروج نیروهای ایالات متحده از این کشور است که در واقع به یک چالش جدی در ساخار سیاسی و اجتماعی در عراق تبدیل شده است. از آنجایی که سال گذشته پارلمان عراق طرحی را تصویب کرد که در یک فرایند شش ماهه دولت این کشور موظف شد سازوکار خروج نیروهای آمریکایی را عملیاتی کند اما ایالات متحده مقاومت کرده و چنین تصمیمی را نمی‌پذیرد بنابراین مذاکرات در این زمینه ادامه دارد. …
۵ روز قبل
ایران شریک نخست تجاری کشور ما است
رئیس «اتحادیه فعالان اقتصادی عراق» تاکید کرد: جمهوری اسلامی ایران در سال‌های اخیر توانسته به شریک نخست تجاری کشور ما تبدیل شود.«صبیح الهاشمی» در گفت‫وگو با ایرنا گفت که حجم مبادلات تجاری عراق با ایران در دو سال گذشته به بیش از 10 میلیارد دلار رسید که بالاترین رقم در بین تبادلات تجاری عراق با همسایگانش است و ترکیه در رتبه دوم قرار دارد.وی یکی از دلایل این موفقیت را سیاستهای دولت «حسن روحانی» در اولویت قرار دادن تبادلات اقتصادی در مناسبات جمهوری اسلامی ایران با جمهوری عراق خواند.الهاشمی ادامه داد که متاسفانه به دلیل رکود اقتصادی جهان و تبعات ناشی از شیوع «ویروس کرونا»، در زمان حاضر تبادلات تجاری عراق با همه کشورها روند کاهشی داشته و طبق آخرین آمارها، این رقم با جمهوری اسلامی ایران نیز 6 میلیارد …
۵ روز قبل
مهر بی‫اعتباری بر پاسپورت ایرانی
زهرا داستانیروایت می‌کنند شهروندان ایرانی تا چهار دهه پیش با گذرنامه‌ای که حالا رتبه آن در موسسه‌های اعتبارسنجی 194 از 199 است، به اروپای غربی به جز سوئیس و اتریش، ۳ کشور پیشرو آفریقایی و ۸ کشور مهم آسیایی امکان سفر بدون ویزا داشتند، اما حالا بر اساس اطلاعات تازه‌ای که وب‌سایت پاسپورت ایندکس منتشر کرده با گذرنامه ایرانی اکنون بدون دریافت ویزا فقط می‌توان به 5 کشور از جمله ترکیه، میکرونزی، هائیتی و 2 کشور دیگری که نام آنها اعلام نشده، سفر کرد. قرار گرفتن پاسپورت ایران در قعر جدول اعتبارسنجی و سقوط چند پله‌ای آن در حالی رخ می‌دهد که یکی از شعارهای دولت حسن روحانی افزایش اعتبار گذرنامه ایرانی بوده است. با این حال اما شاید این روزها کمتر کسی باشد که با دلار 22 هزار تومانی به اعتبار پاسپورت و کشورهایی …
۵ روز قبل
پیام دوستی روحانی به رقبای انتخاباتی سابق
در حالی که مواضع مجلس یازدهم نسبت به عملکرد دولت حسن روحانی هر روز تندتر می‌شود و حالا با صراحت بیشتری حتی از سوال و استیضاح از رئیس‌جمهوری سخن به میان می‌آید، و از سوی دیگر، رئیس قوه قضائیه نیز در سخنان خود، با صراحت بیشتری به نقد دولت می‌پردازد، حسن روحانی در جلسه هیئت دولت تلاش کرد که پیام دوستی با قوای دیگر را به گوش رقبای سابق انتخاباتی خود، محمدباقر قالیباف و سید ابراهیم رئیسی، برساند.رئیس‌جمهوری دیروز در جلسه هیئت دولت، به رفتارهای روز یکشنبه در صحن بهارستان نسبت به محمدجواد ظریف، وزیر امور خارجه اشاره کرد و با بیان اینکه وزارت خارجه سمبل قدرت سیاسی ماست و شخص وزیر هم سمبل وزارت خارجه است، گفت: امام اهمیت خاصی برای احترام به وزیر خارجه قائل بود. رهبری هم همیشه از دولت و وزارت خارجه حمایت …
۵ روز قبل
دیپلماسی
احتمال برگزاری مراسم راهپیمایی اربعین امسال ضعیف است سفیر ایران در عراق اظهار کرد: «تاکنون مقامات عراقی به‌صورت سلبی یا ایجابی در مورد برگزاری مراسم راهپیمایی اربعین در سال جاری صحبتی نکرده‌اند.»به گزارش ایسنا، ایرج مسجدی در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه با توجه به شیوع ویروس کرونا در نقاط مختلف جهان، آیا امسال مراسم راهپیمایی اربعین در عراق برگزار خواهد شد یا نه؟ اظهار کرد: «پیش‌بینی من این است که امسال عراق اجازه ندهد زوار خارجی ازجمله زوار ایرانی برای شرکت در مراسم اربعین به عراق سفر کنند. به احتمال زیاد دولت عراق برای زوار عراقی نیز محدودیت‌های زیادی در این‌باره ایجاد می‌کند.»او ادامه داد: «بعید می‌دانم امسال، مراسم اربعین به …
گزارش|جزئیات جدید از توافق نظامی اربیل – بغداد / پیشمرگه با چه شروطی به کرکوک برمی‌گردد؟
۵ روز قبل
گزارش|جزئیات جدید از توافق نظامی اربیل – بغداد / پیشمرگه با چه شروطی به کرکوک برمی‌گردد؟
با اعلام توافق نظامی اقلیم کردستان و دولت مرکزی عراق در خصوص بازگشت نیروهای نظامی کُرد به مناطق مورد منازعه، هنوز ابهامات این توافق به قوت خود باقیست.
موافقت مشروط عراق با سفر شهروندانش به خارج
۵ روز قبل / ویروس کرونا / بهداشت و سلامت / هراس جهانی از ویروس کرونا
موافقت مشروط عراق با سفر شهروندانش به خارج
بغداد- ایرنا- دولت عراق امروز (چهارشنبه) اعلام کرد که شهروندان این کشور در صورت سپردن تعهد مبنی بر قرنطینه خانگی پس از بازگشت می توانند به خارج سفر کنند.
اگر دولت توان توقف نقض حاکمیت عراق را ندارد ما موضعی متفاوت اتخاذ خواهیم کرد
۵ روز قبل / حسین الزهیری / عراق / ایالات متحده آمریکا
اگر دولت توان توقف نقض حاکمیت عراق را ندارد ما موضعی متفاوت اتخاذ خواهیم کرد
ائتلاف فتح عراق تهدید کرد: اگر الکاظمی توان توقف نقض حاکمیت عراق از سوی آمریکا را ندارد، ما موضعی متفاوت در پیش خواهیم گرفت.
طرح تازه کنگره آمریکا درباره سوریه و عراق
۵ روز قبل / ایالات متحده آمریکا / عراق / سوریه
طرح تازه کنگره آمریکا درباره سوریه و عراق
ایسنا نوشت: رسانه‌های روسیه از پیش‌نویس قطعنامه‌ای در کنگره آمریکا خبر دادند که هدف آن ممانعت از صرف اموال دولت برای تسلط بر میادین نفتی سوریه و عراق است.
گزارش| ترکیه چه امتیازهایی برای اقناع عراق می دهد؟
۵ روز قبل / کردستان عراق / ترکیه
گزارش| ترکیه چه امتیازهایی برای اقناع عراق می دهد؟
در پی حملات گاه و بیگاه ترکیه به شمال عراق، دولت عراق به دنبال آن است تا شکایات خود را به شکل رسمی و علنی نزد سازمان ملل مطرح کند تا سازوکارهای حقوقی برای اعمال فشار بر این کشور در نظر گرفته شود اما آنکارا نیز دست به اقداماتی زده است.
روایت لحظه به لحظه ری شهری از شبی که کودتای نوژه لو رفت
۵ روز قبل
روایت لحظه به لحظه ری شهری از شبی که کودتای نوژه لو رفت
کودتای نوژه با نام کامل «نجات قیام ایران بزرگ»، طرحی نظامی بود که در آن تنی چند از افسران ارتش با تمرکز افسران نیروی هوایی برای بازگردانی شاپور بختیار به ایران طرح‌ریزی کرده بودند و مطابق این طرح در صورت عدم موفقیت کودتا، قرار بر حمله ارتش عراق و اعلام دولت آزاد خوزستان بود.
روایتی از کودتای نافرجام نوژه
۵ روز قبل
روایتی از کودتای نافرجام نوژه
کودتای نوژه با نام کامل «نجات قیام ایران بزرگ»، طرحی نظامی بود که در آن تنی چند از افسران ارتش با تمرکز افسران نیروی هوایی برای بازگردانی شاپور بختیار به ایران طرح‌ریزی کرده بودند و مطابق این طرح در صورت عدم موفقیت کودتا، قرار بر حمله ارتش عراق و اعلام دولت آزاد خوزستان بود.
اعلام آمادگی سازمان ملل متحد برای کمک به توافق بین بغداد و اربیل
۵ روز قبل / کردستان / عراق / کردستان عراق
اعلام آمادگی سازمان ملل متحد برای کمک به توافق بین بغداد و اربیل
تهران-ایرنا- «جنین هنیس پلاسخارت»، نماینده ویژه دبیرکل سازمان ملل متحد در عراق روز سه‌شنبه اعلام کرد که این سازمان آمادگی دارد به دولت اقلیم کردستان عراق و دولت فدرال کمک کند تا به توافق بنیادی و بلندمدت با یکدیگر دست یابند.
۱۳۹۹/۰۴/۱۸
عراق؛ آبستن حوادث
عراق در دوره گذار قرار دارد. یکی از ویژگی‌های دوره گذار این است که حوادث پیش‌بینی نشده و غیرقابل تصوری در آن رخ می‌دهد. عراق در سه سال گذشته سه دوره سخت را پشت‌سر گذاشته است؛ ورود به دوره پساداعش پس از پیروزی نیروهای مسلح عراق و حشدالشعبی بر داعش، دوره اعتراضات به دولت پیشین و دوره شکل‌گیری دولت جدید. این تحولات در شرایطی رخ می‌دهند که به دلیل کرونا و سقوط شدید قیمت و تقاضای نفت خام در بازارهای جهانی، شرایط اقتصادی و مالی عراق به‌شدت دچار مشکل شده است. همزمان پیرامون عراق هم تحولات و دگرگونی‌هایی در حال شکل‌گیری است، از شمال در مرز با ترکیه تا غرب در مرز با سوریه و همچنین رفتارهای خصمانه امریکا علیه ایران در شرق و تنش در خلیج‌فارس عراق را محاصره …
۱۳۹۹/۰۴/۱۸
تروریست‌شناس در دام تروریست‌ها
هشام الهاشمی، کارشناس مسائل امنیتی عراقی و پژوهشگر مسائل گروه‌های افراط‌گرا و تروریستی، دوشنبه شب توسط افراد مسلح ناشناس در مقابل منزلش ترور شد. ترور این کارشناس شناخته‌شده عراقی در سطح بین‌الملل با سیلی از محکومیت‌ها و اعلام انزجار از طرف سیاستمداران و مقام‌های سیاسی عراق از گروه‌ها، احزاب، طوایف و مذاهب مختلف مواجه شد. به‌رغم اینکه الهاشمی از جمله منتقدان تند حشدالشعبی و گروه‌های مسلح شیعه در عراق بود، این سازمان نیروهای مسلح عراق ترور این کارشناس عراقی را محکوم کرد و خواستار بازداشت و محاکمه عاملان این ترور شد. سفارت ایران در عراق هم با صدور بیانیه‌ای این ترور را محکوم کرد و آن را تلاشی تازه برای برهم زدن امنیت و ثبات عراق و آغاز یک فتنه جدید …
۱۳۹۹/۰۴/۱۸
احتمال برگزاری مراسم راهپیمایی اربعین در سال جاری ضعیف است
سفیر ایران در عراق اظهار کرد: تاکنون مقامات عراقی به ‌صورت سلبی یا ایجابی در‫مورد برگزاری مراسم راهپیمایی اربعین درسال جاری صحبتی نکرده‌اند.به گزارش ایسنا، ایرج مسجدی در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه با توجه به شیوع ویروس کرونا در نقاط مختلف جهان آیا امسال مراسم راهپیمایی اربعین در عراق برگزار خواهد شد یا نه؟ اظهار کرد: پیش‌بینی من این است که امسال عراق اجازه ندهد که زوار خارجی از جمله زوار ایرانی برای شرکت در مراسم اربعین به عراق سفر کنند و به احتمال زیاد دولت عراق برای خود زوار عراقی نیز محدودیت‌های زیادی را در این ارتباط ایجاد می‌کند . وی ادامه داد: بعید می‌دانم امسال، مراسم اربعین به شکل سابق برگزار شود و در واقع احتمال برگزاری آن را ضعیف می‌دانم . مسجدی افزود‫: عراقی ها به ما می‌گویند که در …
۱۳۹۹/۰۴/۱۷
دولت قاتلان هشام الهاشمی را مجازات خواهد کرد
نخست‌وزیر عراق تأکید کرد دولت قاتلان کارشناس برجسته عراقی در امور گروه‌های مسلح را تحت پیگرد قرار داده و مجازات خواهد کرد. به گزارش ایلنا، به نقل از پایگاه شفق‌نیوز، مصطفی الکاظمی، نخست‌وزیر عراق گفت: ما با تأسف و اندوه بسیار خبر کشته شدن هشام الهاشمی، کارشناس گروه‌های مسلح را شنیدیم که به دست یک گروه مسلح غیرقانونی ترور شد. وی افزود: وی جزو نظریه‌پردازان در سطح ملی بود، از نیروهای قهرمان ما در جنگ علیه داعش حمایت می‌کرد و در حمایت از مذاکرات سیاسی و امنیتی مهم نقش چشمگیری داشت. الکاظمی گفت: ما قاتلان را تحت پیگرد قرار می‌دهیم تا به مجازات عادلانه خود برسند. هرگز اجازه تکرار ترورها را نخواهیم داد. دستگاه‌های امنیتی از هیچ تلاشی در پیگرد مجرمان فروگذاری …
مذاکره نماینده سازمان ملل در عراق با مسرور بارزانی
۱۳۹۹/۰۴/۱۷
مذاکره نماینده سازمان ملل در عراق با مسرور بارزانی
نماینده ویژه سازمان ملل در عراق در جریان دیدار با نخست‌وزیر دولت اقلیم کردستان این کشور از آمادگی این نهاد بین‌المللی برای کمک به بغداد و اربیل جهت دستیابی به یک توافق همه‌جانبه میان آن‌ها خبر داد.
پیش‌بینی سفیر ایران در عراق از نحوه برگزاری مراسم اربعین
۱۳۹۹/۰۴/۱۷ / ویروس کرونا / ایرج مسجدی / دولت عراق / ایران / کربلا / اربعین / عراق
پیش‌بینی سفیر ایران در عراق از نحوه برگزاری مراسم اربعین
ایرج مسجدی گفت:‌ پیش‌بینی‌ام آن است که امسال بعید می‌دانم عراق زوار خارجی را در اربعین بپذیرد و به احتمال زیاد به دلیل وضعیت کرونا مراسم اربعین سال جاری برای عراقی‌ها با حضور اتباع این کشور خواهد بود.
آیا دولت عراق سعی دارد از نفوذ ایران خارج شود؟
۱۳۹۹/۰۴/۱۷
آیا دولت عراق سعی دارد از نفوذ ایران خارج شود؟
مصطفی الکاظمی نخست وزیرعراق، سیاستمدار فالح الفیاض را از سمت ریاست آژانس امنیت ملی و مشاور امنیت ملی برکنار کرد.
انتقاد «نجباء» از تصمیم جدید دولت عراق درباره «کرکوک»
۱۳۹۹/۰۴/۱۷ / عراق / نصر الشمری / مقاومت اسلامی نجباء
انتقاد «نجباء» از تصمیم جدید دولت عراق درباره «کرکوک»
معاون دبیرکل جنبش مقاومت اسلامی «نجباء» از تصمیم جدید دولت بغداد درباره «کرکوک» انتقاد کرد.
بازار بزرگ جنوب عراق به زودی در دسترس صادرکنندگان ایرانی/ بازگشت رونق به صادرات غیرنفتی
۱۳۹۹/۰۴/۱۷
بازار بزرگ جنوب عراق به زودی در دسترس صادرکنندگان ایرانی/ بازگشت رونق به صادرات غیرنفتی
موافقت نخست وزیر عراق با بازگشایی مرز شلمچه در استان بصره و مرز مندلی (سومار) در استان دیالی و از سرگیری تبادلات تجاری با جمهوری اسلامی ایران، در میان خبر‌های منفی، می‌تواند خبر خوبی برای بخش خصوصی باشد. هرچند از سوی دولت ایران، نیازمند راهکار‌های حمایتی از صادرکنندگان واقعی است تا ضمن توجه به تولید ملی، به فکر بازگرداندن ارز صادراتی هم باشند.
واکنش نوری المالکی به ترور الهاشمی؛ هشدار درباره نقشه‌های خطرناک دشمنان عراق
۱۳۹۹/۰۴/۱۷
واکنش نوری المالکی به ترور الهاشمی؛ هشدار درباره نقشه‌های خطرناک دشمنان عراق
رئیس ائتلاف دولت قانون با محکوم کردن ترور کارشناس برجسته امنیتی درباره توطئه‌ها و نقشه‌های دشمنان ملت عراق برای کشاندن این کشور به پرتگاه هرج و مرج و فتنه هشدار داد.
عراق| انتقاد پارلمان از سکوت دولت در برابر تجاوزات آمریکا
۱۳۹۹/۰۴/۱۷ / اخبار "آمریکا" / اخبار "عراق"
عراق| انتقاد پارلمان از سکوت دولت در برابر تجاوزات آمریکا
نماینده مستقل پارلمان عراق با انتقاد از سکوت دولت این کشور در برابر تجاوزات مکرر آمریکا به حاکمیت عراق اعلام کرد: دولت به گونه‌ای بی‌تفاوت است که گویی این اتفاقات در جای دیگری افتاده است.
واکنش الکاظمی به ترور یک کارشناس امنیتی
۱۳۹۹/۰۴/۱۷ / مصطفی الکاظمی / عراق
واکنش الکاظمی به ترور یک کارشناس امنیتی
ایسنا نوشت: نخست‌وزیر عراق تأکید کرد دولت قاتلان کارشناس برجسته عراقی در امور گروه‌های مسلح را تحت پیگرد قرار داده و مجازات خواهد کرد.
در پی ترور کارشناس امنیتی برجسته؛ 
الکاظمی به محدود کردن سلاح به ارتش عراق متعهد شد/
۱۳۹۹/۰۴/۱۷
در پی ترور کارشناس امنیتی برجسته؛ الکاظمی به محدود کردن سلاح به ارتش عراق متعهد شد/"اجازه تکرار ترورها را نمی‌دهیم"
نخست‌وزیر عراق تأکید کرد دولت قاتلان کارشناس برجسته عراقی در امور گروه‌های مسلح را تحت پیگرد قرار داده و مجازات خواهد کرد.
مانور آمریکا در بغداد توهین مستقیم به دولت و پارلمان بود/ صبر مقاومت رو به پایان است
۱۳۹۹/۰۴/۱۷ / عراق / ایالات متحده آمریکا / مقاومت اسلامی نجباء
مانور آمریکا در بغداد توهین مستقیم به دولت و پارلمان بود/ صبر مقاومت رو به پایان است
سخنگوی جنبش مقاومت اسلامی «نجباء» عراق در سخنانی تأکید کرد: مانور آمریکا در بغداد توهین مستقیم به دولت و پارلمان بود.
الکاظمی یک مقام ارشد امنیتی عراق را برکنار کرد
۱۳۹۹/۰۴/۱۷ / ترور الهاشمی / دولت عراق / مصطفی الکاظمی / هشام الهاشمی
الکاظمی یک مقام ارشد امنیتی عراق را برکنار کرد
به گزارش ایرنا، شبکه خبری شفق نیوز بامداد سه شنبه به نقل از بیانیه وزارت کشور عراق افزود: مصطفی الکاظمی نخست وزیر و فرمانده کل نیروهای مسلح دستور برکناری فرمانده لشکر یکم پلیس فدرال بغداد را صادر کرد.
۱۳۹۹/۰۴/۱۷
زمزمه عراقی‌ها برای سؤال از الکاظمی
جوان آنلاین: بعدازظهر شنبه گذشته، بنابر اعلام رسانه‌های عراقی سفارت امریکا در بغداد اقدام به راه‌اندازی و آزمایش سامانه دفاع هوایی در منطقه سبز بغداد کرده که منطقه‌ای دیپلماتیک محسوب می‌شود. این اقدام امریکایی‌ها اعتراض طیف‌ها و گروه‌های عراقی را با هشتگ «قاعده_مو_سفاره» به معنای (سفارت نیست پایگاه نظامی است) به دنبال داشت. این در حالی است که ترکیه نیز، دو عملیات نظامی را در شمال عراق با هدف نابودی عناصر پ. ک. ک، یکی از ۱۴ ژوئن با نام پنجه عقاب و دیگری از ۱۷ ژوئن با نام پنجه ببر اجرایی کرده که این اقدام نیز اعتراض شدید دولت و مقامات عراقی را به دنبال داشته است.
ترکیه: عملیات‌مان را در شمال عراق متوقف نمی‌کنیم
۱۳۹۹/۰۴/۱۷
ترکیه: عملیات‌مان را در شمال عراق متوقف نمی‌کنیم
در حالی‌که سخنگوی دولت عراق در بیانیه‌ای عملیات ترکیه در شمال کشورش را محکوم کرده بود آنکارا مجددا بغداد را به چالش کشید.
چرا مقامات عراقی در برابر ترور ابومهدی المهندس و حاج قاسم سلیمانی سکوت کرده اند
۱۳۹۹/۰۴/۱۶ / محمود الربیعی / ابو مهدی المهندس / سردار سپهبد شهید حاج قاسم سلیمانی
چرا مقامات عراقی در برابر ترور ابومهدی المهندس و حاج قاسم سلیمانی سکوت کرده اند
سخنگوی جنبش صادقون وابسته به عصائب اهل الحق عراق در توییتی به شدت از سکوت دستگاه قضایی و دولت عراق در قبال ترور شهیدان ابومهدی المهندس و حاج قاسم سلیمانی انتقاد کرد.
دولت عراق مانع تداوم تحرکات آمریکاییها شود
۱۳۹۹/۰۴/۱۶ / نعیم العبودی / عراق / ایالات متحده آمریکا
دولت عراق مانع تداوم تحرکات آمریکاییها شود
یکی از نمایندگان پارلمان عراق از دولت این کشور خواست که در برابر تحرکات خطرناک آمریکاییها در عراق فقط تماشاگر نباشد.
انتقاد فراکسیون صادقون از عملکرد دولت بغداد درباره ترور سردار سلیمانی و ابومهدی
۱۳۹۹/۰۴/۱۶ / سردار سلیمانی / پارلمان عراق
انتقاد فراکسیون صادقون از عملکرد دولت بغداد درباره ترور سردار سلیمانی و ابومهدی
فراکسیون صادقون در پارلمان عراق از عدم اتخاذ اقدامات قانونی توسط دولت این کشور در رابطه با ترور سردار سلیمانی وابومهدی المهندس انتقاد کرد.
۱۳۹۹/۰۴/۱۶ / تحولات عراق / دولت عراق / کابینه الکاظمی
فراخوان تظاهرات برای برکناری دولت الکاظمی
به گزارش فارس، «آمر جیاد شعلان ابوالجون» نواده یکی از رهبران انقلاب ۱۹۲۰ عراق علیه استعمار انگلیس که هدایت این انقلاب را در جنوب عراق برعهده داشت، امروز طی بیانیه‌ای خواستار برگزاری تظاهرات گسترده در نزدیکی مقر نخست‌وزیری شد.
واکنش وزارت خارجه آمریکا به شلیک موشک به منطقه سبز بغداد
۱۳۹۹/۰۴/۱۶
واکنش وزارت خارجه آمریکا به شلیک موشک به منطقه سبز بغداد
وزارت خارجه آمریکا در واکنش به حمله موشکی اخیر به سفارت این کشور در بغداد اعلام کرد حملات موشکی نه تنها برای ما بلکه برای دولت عراق و هیئت‌های دیپلماتیک و ساکنان منطقه سبز و مناطق اطراف خطرناک است.
۱۳۹۹/۰۴/۱۶ / تحولات عراق / دولت عراق / کابینه الکاظمی / مصطفی الکاظمی
سخنگوی الکاظمی استعفا کرد
به گزارش تسنیم به نقل از سایت المعلومه،«یاسین البکری» سخنگوی دفتر رسانه‌‌ای «مصطفی الکاظمی» نخست وزیر عراق٬ استعفای خود را پس از گذشت چهار روز از انتصابش به این سمت اعلام کرد.
عراق|هشدار درباره سوءاستفاده آمریکا و عربستان از سکوت دولت برای اجرای پروژه‌هایشان
۱۳۹۹/۰۴/۱۶ / اخبار "آمریکا" / اخبار "عراق"
عراق|هشدار درباره سوءاستفاده آمریکا و عربستان از سکوت دولت برای اجرای پروژه‌هایشان
یک تحلیلگر سیاسی عراق با انتقاد از عدم واکنش رسمی و قاطع دولت در برابر تجاوزات آمریکا و عربستان در این کشور تاکید کرد که آنها از این سکوت دولت برای اجرای پروژه‌های خودشان در عراق سوءاستفاده می‌کنند.
عراق| واکنش نمایندگان به نقض مجدد حاکمیت توسط آمریکا و انتقاد از سکوت دولت
۱۳۹۹/۰۴/۱۶ / اخبار "آمریکا" / اخبار "عراق"
عراق| واکنش نمایندگان به نقض مجدد حاکمیت توسط آمریکا و انتقاد از سکوت دولت
نمایندگان فراکسیون‌های مختلف پارلمان عراق با محکوم کردن تجاوز اخیر آمریکا به حاکمیت این کشور خواستار یک موضع‌گیری قاطع در برابر آن از سوی دولت شدند.
علت گستاخی آل‌سعود، دولت ضعیف «الکاظمی» است
۱۳۹۹/۰۴/۱۶ / عربستان سعودی / مقاومت اسلامی نجباء / الشرق الاوسط
علت گستاخی آل‌سعود، دولت ضعیف «الکاظمی» است
معاون دبیرکل جنبش نجباء، اقدام یک روزنامه سعودی در توهین به مرجعیت دینی عراق را محکوم و اعلام کرد که علت گستاخی آل‌سعود، دولت ضعیف «الکاظمی» است.
ائتلاف الحلبوسی نسبت به انزوای بین‌المللی عراق هشدار داد
۱۳۹۹/۰۴/۱۵ / مصطفی الکاظمی / محمد الحلبوسی
ائتلاف الحلبوسی نسبت به انزوای بین‌المللی عراق هشدار داد
ائتلاف سنی القوی العراقیه (گروه‌های عراقی) به ریاست محمد الحلبوسی امروز (یکشنبه) از مصطفی الکاظمی خواست سلاح را به دولت منحصر کرده و مانع از حملات علیه هیئت‌های دیپلماتیک شود.
موشک ترکیه و ضد موشک آمریکا: حاکمیت ملی عراق کجاست؟
۱۳۹۹/۰۴/۱۵
موشک ترکیه و ضد موشک آمریکا: حاکمیت ملی عراق کجاست؟
بمباران در شمال عراق از سوی ترکیه، آزمایش سامانه موشکی ایالات متحده و جابجایی‌های سیاسی در دولت عراق، بر پیچیدگی آنچه در این کشور می‌گذرد، افزوده است. روز گذشته سفارت ایالات متحده به محلی برای رزمایش نظامی مبدل شد و عراق بار دیگر حملات دولت آنکارا به مناطق کردنشین را محکوم کرد.
ایران و عراق بسوی رویکرد اقتصادی مشترک
۱۳۹۹/۰۴/۱۵ / ایرج مسجدی / عبدالناصر همتی / چین / بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران / محمد جواد ظریف / رضا اردکانیان
ایران و عراق بسوی رویکرد اقتصادی مشترک
بغداد - ایرنا - در طول سال‌های پس از فروپاشی رژیم صدام با وجود ظرفیت‌های نهفته اقتصادی عراق، این فرصت‌ها چندان از سوی تهران جدی گرفته نشد و تنها در دولت دکتر «حسن روحانی» بود که برای نخستین بار رویکرد جدی مقام‌های ایرانی به این همسایه غربی از منظر اقتصادی کلید خورد.
 •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •