پنجشنبه, ۸ اسفند, ۱۳۹۸ / 27 February, 2020
روابط ایران و ترکیه
ترکیه در سوریه چه می خواهد؟
الف / ۲۶ ساعت قبل / بین‌المللی
ترکیه در سوریه چه می خواهد؟
پیشروی های سریع و موفق ارتش سوریه در استان های اشغالی حلب و ادلب با حمایت های دولت آنکارا از گروهک وهابی سلفی تحریر الشام یا همان جبهه النصره مواجه شده که این روزها کاملا علنی ادامه دارد. این شرایط آیا می تواند به وخیم تر شدن شرایط در غرب آسیا منجر شود؟
  حضور ترکیه در سوریه  روابط ایران و ترکیه
روزنامه اعتماد / ۴ روز قبل / ...
مونیخ: دو جهان‌بینی متفاوت
بنابر استنباط ناظران اجلاس امنیتی مونیخ که از 14 تا 16 فوریه در بایرن برگزار شد امریکایی‌ها جسور و تهدیدآمیز و اروپاییان شکاک و بدگمان ظاهر شدند. سخنان پیش‌بینی‌شده مایک پمپئو، وزیر امور خارجه و مارک اسپر، وزیر دفاع امریکا در روز شنبه 15 فوریه به ویژه روشنگر اختلاف بین دو هم‌پیمان بود. در این اجلاس دو دیدگاه نسبت به جهان و روابط حاکم بر آن به وضوح بیان شد که مضمون آن گویا بود: «افول غرب». این اجلاس امنیتی در واقع تریبونی برای نمایندگان دونالد ترامپ بود تا به متحدین اروپایی و به ویژه ناتو در مورد سلامت روابط دو سوی اقیانوس اطلس (ترانس آتلانتیک) که در نوامبر گذشته امانوئل ماکرون آن را به مرگ مغزی تشبیه کرده بود اطمینان‌خاطر بدهند. در نهایت مایک پمپئو به وضوح …
دنیای اقتصاد / ۴ روز قبل / اقتصادی
برنامه ایران و ترکیه در حوزه سرمایه‌گذاری مشترک
رئیس شورای روابط اقتصادی خارجی ترکیه - ایران (دئیک) با معاون امور بین‌الملل اتاق ایران دیدار کرد. در این نشست ضمن بررسی موانع موجود برای همکاری‌های تجاری بین دو کشور بر لزوم سرمایه‌گذاری مشترک در راستای تقویت روابط بین ایران و ترکیه تاکید شد.
روسیه و سازمان‌دهی برگهای برنده ژئوپلتیک در خاورمیانه
ایرنا / ۱۳۹۸-۱۱-۲۸ / سیاسی
روسیه و سازمان‌دهی برگهای برنده ژئوپلتیک در خاورمیانه
جهان عرب برای روسیه از اهمیت ژئوپلتیک برخوردار است و منطقه خاورمیانه دارای جایگاهی برجسته‌ در راهبرد مسکو است. روسیه برای تقویت حضور خود در این منطقه از طریق افزایش روابط با کشورهای با اهمیت آن به ویژه ایران و ترکیه و استفاده از خلا ناشی از آشفتگی در سیاست‌های آمریکا در دوران ترامپ راهبرد خود را به پیش می برد.
الف / ۱۳۹۸/۱۱/۲۶ / بین‌المللی
رایزنی «ظریف» و «چاووش‌اوغلو» در مورد اقدامات آمریکا در عراق
 به گزارش ایسنا، بررسی راه‌های گسترش روابط جمهوری اسلامی ایران و جمهوری ترکیه، تحولات سوریه و اقدامات آمریکا در عراق و منطقه، از جمله موضوعات مورد گفت‌وگوی وزرای امور خارجه ایران و ترکیه در حاشیه نشست کنفرانس امنیتی مونیخ بود.
  ایران و ترکیه  حضور آمریکا در عراق  دیدار ظریف و چاووش اوغلو
بررسی راه‌های گسترش روابط جمهوری اسلامی ایران و جمهوری ترکیه
ایلنا / ۱۳۹۸/۱۱/۲۷ / سیاسی
بررسی راه‌های گسترش روابط جمهوری اسلامی ایران و جمهوری ترکیه
وزیر خارجه ترکیه عصر امروز (شنبه) در حاشیه کنفرانس امنیتی مونیخ با محمدجواد ظریف وزیر امور خارجه کشورمان دیدار و گفتگو کرد.
روزنامه اعتماد / ۱۳۹۸/۱۱/۲۳ / ...
تسلط ترکیه بر دریای اژه
در پی ملاقات با دونالد ترامپ در ژانویه گذشته، میتسوتاکیس هیچ تعهدی از واشنگتن برای جانبداری از یونان در مورد اختلافاتش با ترکیه دریافت نکرد. از این بدتر، به ابتکار ترکیه، یونان حتی برای شرکت در همایش لیبی که چند هفته پیش توسط آلمان برگزار شد، دعوت نشد. باوجود اینکه اکنون منافع کشور یونان به‌طور مستقیم در گرو لیبی است، غیبت این کشور در این کنفرانس با شرکت روسای جمهور روسیه، فرانسه، ترکیه و صدراعظم آلمان با هدف آتش‌بس و پیدا کردن راه‌حلی برای مناقشه بین دو طرف درگیر در لیبی محسوس بود. علاوه بر این، ماجراجویی دولت یونان برای اعزام نیروهای نظامی به لیبی در چارچوب عملیات دریایی اتحادیه اروپا موسوم به «صوفیه» برای اعمال تحریم تسلیحاتی طرف‌های متخاصم با سیاست سنتی یونان …
ایران توان کاهش تنش میان سوریه و ترکیه را در شرایط کنونی ندارد
دیپلماسی ایرانی / ۱۳۹۸/۱۱/۲۲ / سیاسی
ایران توان کاهش تنش میان سوریه و ترکیه را در شرایط کنونی ندارد
فریدون مجلسی در گفت وگو با دیپلماسی ایرانی در خصوص تاثیر تحولات ادلب بر مناسبات ترکیه با روسیه، ایران و ارتش سوریه بر این باور است که اگرچه آنکارا به نقش و توانایی روسیه و همچنین جمهوری اسلامی ایران در حل و فصل مشکلات کنونی ترکیه با ارتش سوریه در خصوص ادلب تا اندازه ای امیدوار است، اما اعتماد چندانی هم به تهران و مسکو در این رابطه ندارد و با یک دوگانگی، ضمن حفظ روابط دیپلماتیک خود با ایران و روسیه به منظور کاهش تنش با ارتش سوریه در مناطق ادلب، سعی در حفظ و تثبیت موقعیت خود در این مناطق دارد.
  فریدون مجلسی  ایران  ترکیه  سوریه  اسرائیل  ادلب
جایگاه ویژه ایران در کاهش تنش ترکیه و روسیه/ تهران، آنکارا و مسکو ناگزیر به ادامه همکاری در محور آستانه هستند
دیپلماسی ایرانی / ۱۳۹۸/۱۱/۱۸ / سیاسی
جایگاه ویژه ایران در کاهش تنش ترکیه و روسیه/ تهران، آنکارا و مسکو ناگزیر به ادامه همکاری در محور آستانه هستند
محمود شوری در گفت و گو با دیپلماسی ایرانی ضمن تاکید بر جایگاه ویژه ایران در کاهش تنش ترکیه و روسیه، پیرامون تاثیر تنش اخیر در روابط آنکارا – مسکو بر مناسبات محور آستانه بر این باور است که تنش شکل گرفته بیش از هر زمان دیگری محور آستانه را تهدید می کند. اما با این وجود من معتقدم که ترکیه، روسیه و ایران به عنوان اعضای حاضر در محور آستانه با توجه به شرایط کنونی در منطقه و جهان ناگزیر به ادامه همکاری ها با همدیگر در پرونده سوریه هستند.
آنچه غربی‌ها از روابط ایران و ترکیه درک نمی‌کنند: چرا تهران و آنکارا در ۴ قرن گذشته هیچ گاه نه کاملا دوست بوده اند نه کاملا دشمن؟
رویداد 24 / ۱۳۹۸/۱۱/۱۶ / سیاسی
آنچه غربی‌ها از روابط ایران و ترکیه درک نمی‌کنند: چرا تهران و آنکارا در ۴ قرن گذشته هیچ گاه نه کاملا دوست بوده اند نه کاملا دشمن؟
تشدید تنش‌های اخیر بین واشنگتن و تهران در خاورمیانه نگرانی‌های زیادی را نزد همسایگان ایران ایجاد کرد. ترکیه یکی از این کشور‌هایی بود که با نگرانی تحولات را دنبال می‌کرد.
  رابطه ایران و ترکیه  رابطه ایران و آمریکا
روزانه هشت هزار نفر از مرز مشترک ایران و آذربایجان تردد می کنند
ایرنا / ۱۳۹۸/۱۰/۲۹ / سیاسی
روزانه هشت هزار نفر از مرز مشترک ایران و آذربایجان تردد می کنند
باکو  - ایرنا - سردار "قاسم رضایی" فرمانده مرزبانی جمهوری اسلامی ایران با اشاره به اینکه دیدار سه جانبه فرماندهان مرزبانی ایران، جمهوری آذربایجان و ترکیه برگزار خواهد شد، افزود: در حال حاضر روزانه هشت هزار نفر از مرز مشترک ایران و جمهوری آذربایجان تردد می کنند و این نمونه بارز توسعه روابط دو کشور می باشد.
  باکو  مرزبانی
چاووش اوغلو: امکان جانبداری بین ایران و آمریکا وجود ندارد
انتخاب / ۱۳۹۸/۱۰/۲۵ / ...
چاووش اوغلو: امکان جانبداری بین ایران و آمریکا وجود ندارد
وزیر خارجه ترکیه درباره روابط بین ایران و آمریکا و موضوع برجام اظهار داشت: ما معتقد به دیپلماسی هستیم. ترکیه برای کاهش تنش می‌کوشد. امکان جانبداری در این زمینه وجود ندارد. مهم یافتن راه‌حل و ادامه توافقات موجود است.
یادداشت|تحرکات ترکیه و لزوم توجه به نقش منطقه‌ای ایران
تسنیم / ۱۳۹۸/۱۰/۲۴ / بین‌المللی
یادداشت|تحرکات ترکیه و لزوم توجه به نقش منطقه‌ای ایران
شرایطی که پس از تحولات اخیر در روابط بین ایران و آمریکا به وجود آمده٬ از برخی جهات٬ زمینه را برای افزایش فعالیت ترکیه فراهم کرده اما در هر حال٬ رقابت تهران و آنکارا٬ در چند سال اخیر همواره از آرامش و نظم خاصی برخوردار بوده است.
مقام حزبی ترکیه: ترور قاسم سلیمانی بر توازن خاورمیانه و روابط بین‌المللی اثر می‌گذارد
ایرنا / ۱۳۹۸/۱۰/۱۷ / بین‌المللی
مقام حزبی ترکیه: ترور قاسم سلیمانی بر توازن خاورمیانه و روابط بین‌المللی اثر می‌گذارد
تهران - ایرنا- سخنگوی حزب عدالت و توسعه ترکیه در ارتباط با شهادت قاسم سلیمانی فرمانده نیروی قدس سپاه پاسداران ایران گفت که این موضوع تاثیر مستقیم بر توازن در خاورمیانه و روابط بین‌المللی می‌گذارد.
  لیبی  قاسم سلیمانی  ترکیه
ایسنا / ۱۳۹۸/۱۰/۱۲ / اقتصادی
با وجود تحریم‌ها در تلاشیم روابط تجاری ترکیه با ایران را بیشتر کنیم
یک گروه اجرایی، علمی و تحقیقاتی به سرپرستی مسلم بیردال مدیرانجمن کارآفرینان استان وان از کشور ترکیه، با هدف آشنایی هرچه بیشتر با فعالیت‌ها و پتانسیل‌های جهاددانشگاهی و پارک علم و فناوری البرز در راستای ایجاد ارتباط و توسعه همکاری‌های بین دو کشور از محصولات و دستاوردهای مجتمع تحقیقاتی شهدای جهاددانشگاهی و پارک علم و فناوری البرز بازدید کردند.
  جهاد دانشگاهی  پارک علم و فناوری  ایران و ترکیه
تبریز و ارزروم در روابط ایران و ترکیه نقش بسزایی ایفا می‌کنند
ایسنا / ۱۳۹۸/۱۰/۰۹ / ...
تبریز و ارزروم در روابط ایران و ترکیه نقش بسزایی ایفا می‌کنند
معاون استاندار ارزروم از اهمیت خواهرخواندگی تبریز و ارزروم در روابط دو کشور ایران و ترکیه سخن گفت.
  استانی-اجتماعی  ترکیه  ارزروم ترکیه  تبریز
الف / ۱۳۹۸/۱۰/۰۸ / بین‌المللی
کارشناس ترک: آینده منطقه به روابط ایران و ترکیه بستگی دارد
«مصطفی ییلماز» نویسنده روزنامه ملی ترکیه معتقد است حزب «آینده» نمی تواند حزبی پرطرفدار در ترکیه باشد.
خاطرات آیت‌الله هاشمی؛ ۷ دی ۱۳۷۱ تا ۱۳۷۵: محمد یزدی گزارش پزشکی قانونی در مورد مرگ  سعیدی سیرجانی را گفت که مرگ طبیعی بوده
انتخاب / ۱۳۹۸/۱۰/۰۸ / ...
خاطرات آیت‌الله هاشمی؛ ۷ دی ۱۳۷۱ تا ۱۳۷۵: محمد یزدی گزارش پزشکی قانونی در مورد مرگ سعیدی سیرجانی را گفت که مرگ طبیعی بوده
عصر آقایان دکتر [حسن] حبیبی، [معاون اول رییس‌جمهور] و [محمود] واعظی، [معاون اروپا و آمریکای وزارت امور خارجه] آمدند و گفتند، هیأت آذربایجانی، خیلی جامع و وسیع و با اختیارات زیاد است و مدعی‌اند که به کلی تغییرسیاست داده‌اند و می‌خواهند اولویت در روابط خارجی را به ایران بدهند و از ترکیه و آمریکا و روسیه شاکی‌اند. می‌خواهند به آنها سلاح بدهیم. راهنمایی‌هایی برای ادامه مذاکرات و کشف علت این تغییر و آزمایش از صداقت‌شان نمودم.
روزنامه ابتکار / ۱۳۹۸/۱۰/۰۶ / ...
ایران در حال آماده‌سازی رزمایش دریایی با روسیه و چین است
خبرگزاری آناتولی ترکیه گزارش داد، ایران در حال آماده‌سازی شرایط برای برگزاری یک رزمایش دریایی مشترک با روسیه و چین در اقیانوس هند است.اکنون پیوستن روسیه و چین به رزمایش دریایی مشترک با ایران مهم است‌ چراکه مسکو متحد ایران است و پکن نیز بزرگ‌ترین خریدار نفت ایران است. یک کارشناس ژئوپولتیک متخصص در روابط ایران و آمریکا می‌گوید: این رزمایش شاید چالشی برای سلطه جهانی آمریکا نباشد‌ اما می‌تواند ظرفیت‌ها و گزینه‌های استراتژیک آمریکا را محدود کند. این نوع رزمایش همچنین می‌تواند پاسخی به ائتلاف دریایی نظامی آمریکا در خلیج فارس باشد.
افشای بزرگ‌ترین فساد مالی در تاریخ عربستان/اذعان توئیتر به جنگ روانی 88 هزار اکانت علیه ایران/ ورود کاروان نظامی ارتش ترکیه به حومه حماه/ واکنش حماس به اقدام وزیر اماراتی درباره روابط با اسرائیل
تابناک / ۱۳۹۸/۱۰/۰۲ / سیاسی
افشای بزرگ‌ترین فساد مالی در تاریخ عربستان/اذعان توئیتر به جنگ روانی 88 هزار اکانت علیه ایران/ ورود کاروان نظامی ارتش ترکیه به حومه حماه/ واکنش حماس به اقدام وزیر اماراتی درباره روابط با اسرائیل
اذعان توئیتر به جنگ روانی 88 هزار اکانت علیه ایران، ورود کاروان نظامی ارتش ترکیه به حومه حماه، واکنش حماس به اقدام وزیر اماراتی درباره روابط با اسرائیل و هشدار دیپلمات ارشد روسیه به آمریکا درباره رفتارش با ایران از جمله مهم ترین خبرها و رویدادهای مرتبط با خاورمیانه در 24 ساعت گذشته بوده اند. در این میان، باید به افشای بزرگ‌ترین فساد مالی در تاریخ عربستان نیز اشاره کرد.
تاکید اردوغان به همکاری با ایران درباره مسائل منطقه‌ای و بین‌المللی
ایسنا / ۱۳۹۸/۰۹/۲۹ / سیاسی
تاکید اردوغان به همکاری با ایران درباره مسائل منطقه‌ای و بین‌المللی
رئیس جمهور ترکیه پس از بازگشت از نشست کشورهای اسلامی در کوالالامپور بر ادامه همکاری ترکیه با ایران و دیگر کشورهای حاضر در نشست، تاکید کرد.
  روابط ایران و ترکیه  رجب طیب اردوغان
ترامپ با ملاقات اردوغان در پی تضعیف ایران است؟
رویداد 24 / ۱۳۹۸/۰۹/۲۷ / سیاسی
ترامپ با ملاقات اردوغان در پی تضعیف ایران است؟
اگرچه چند روز از ملاقات بین دونالد ترامپ و رجب طیب اردوغان در کاخ سفید می‌گذرد، هنوز مشخص نیست که دیدار بین رهبران دو کشور به چه دلیلی انجام شده است.
  دیدار ترامپ و اردوغان  روابط ایران و ترکیه
ترکیه برای تسهیل تجارت با اروپا و ایران به اینستکس بپیوندد
مهر / ۱۳۹۸/۰۹/۲۵ / بین‌المللی
ترکیه برای تسهیل تجارت با اروپا و ایران به اینستکس بپیوندد
دکتر «یشیم دمیر» معتقد است ترکیه برای تداوم روابط اقتصادی خود با ایران و کشورهای اروپایی باید به اینستکس بپیوندد.
  یشیم دمیر  ترکیه  ایران  اینستکس
ایران و ترکیه نگرانی‌های امنیتی مشترکی دارند/ تعمیق روابط دو کشور در مسائل منطقه‌ای
مهر / ۱۳۹۸/۰۹/۲۵ / بین‌المللی
ایران و ترکیه نگرانی‌های امنیتی مشترکی دارند/ تعمیق روابط دو کشور در مسائل منطقه‌ای
«بیلگهان آلاگوز» بر ضرورت همکاری های منطقه ای ایران و ترکیه به دلیل وجود تهدیدات و منافع مشترک تاکید کرد.
  بیلگهان آلاگوز  ترکیه  ایران
روزنامه ابتکار / ۱۳۹۸/۰۹/۲۵ / ...
کشورهای آسیایی امنیت پایدار منطقه را در گرو همکاری با ایران می‌دانند
رئیس مجلس شورای اسلامی تاکید کرد: گرایش کلی کشورهای آسیایی به این سمت است که با همکاری ایران امنیت پایداری در منطقه به وجود بیاید.به گزارش ایسنا، علی لاریجانی که برای شرکت در مجمع عمومی مجالس آسیایی به ترکیه سفر کرده بود، روز یکشنبه ٢۴ آذرماه پس از ورود به فرودگاه مهرآباد در جمع خبرنگاران گفت: اجلاس مجالس کشورهای آسیایی از سوی تهران ابداع شده است که جلسات آن در کشورهای مختلف برگزار می شود. رئیس مجلس شورای اسلامی ادامه داد: با توجه به نقش و آینده آسیا چنین اجلاسی مداوم در حال پیشرفت است، به طوری که اعضای آن نسبت به سال‏های گذشته فعال‌تر شده اند.وی اظهار کرد: از موضوعات مهم اجلاس مجمع مجالس آسیایی این بود که دنیای امروز احتیاج به چندجانبه‏گرایی دارد و باید از ظرفیت قطب‏های مختلف که یکی از آنها …
الف / ۱۳۹۸/۰۹/۲۳ / بین‌المللی
هنیه: روابط با ایران و حزب‌الله خوب است
رئیس دفتر سیاسی جنبش حماس ضمن تشکر از حمایت های ایران، قطر و ترکیه گفت که هیچ تغییری در روابط حماس با دمشق انجام نشده است.
  اسماعیل هنیه  جنبش حماس
ظریف از «قلب آسیا» چه ارمغانی با خود آورد؟
انتخاب / ۱۳۹۸/۰۹/۲۲ / سیاسی
ظریف از «قلب آسیا» چه ارمغانی با خود آورد؟
مشارکت ایران در کنفرانس «قلب آسیا»، با هدف تاکید بر این مساله مهم بود که رابطه این کشور با همسایگانش ممتاز است و در عین حال، برای بهبود این روابط و تمرکز بر دولت‌های شرقی مانند روسیه و چین، به اضافه ترکیه، تلاش می‌کند؛ بویژه آنکه ترکیه از جایگاه بسیار مهمی در سیاست خارجی ایران برخوردار است.
عادی شدن روابط عربستان و قطر با یک دعوت میسر نمی‌شود
دیدارنیوز / ۱۳۹۸/۰۹/۱۹ / سیاسی
عادی شدن روابط عربستان و قطر با یک دعوت میسر نمی‌شود
ملک سلمان پادشاه عربستان رسما از شیخ تمیم بن حمد آل ثانی امیر قطر برای شرکت در نشست سران کشور‌های عضو شورای همکاری خلیج فارس دعوت کرده است، دعوتی که در این سطح می‌تواند بابی برای نزدیک شدن این دو کشور عربی حوزه جنوبی خلیج فارس باشد. در همین رابطه، محمدعلی میرزایی کارشناس مسائل منطقه و عضو هیات علمی جامعه المصطفی العالمیه در گفتگو با دیدارنیوز گفت:عادی شدن ارتباط این دو کشور به زمان و شرایط بهتری نیاز نیاز دارد. البته قطر به طور طبیعی و تاریخی به عربستان وابسته است. پس از تحریم قطر توسط کشور‌های متحد عربستان، این کشور با مشکل مواجه شد و اگر نبود حمایت‌های ترکیه و ایران اقتصادش از هم می‌پاشید و اختناق ژئوپولتیکی پیدا می‌کرد. عربستان هم نیاز زیادی به قطر دارد به خاطر اینکه عربستانی‌ها عملاً با برخوردشان …
روزنامه ابتکار / ۱۳۹۸/۰۹/۲۰ / ...
از میزان تعهد اروپا به اجرای برجام ناراضی هستیم
‌محمدجواد ظریف، وزیر خارجه کشورمان که برای شرکت در هشتمین نشست وزیران امور خارجه کشورهای عضو اجلاس «قلب آسیا»‌ به استانبول سفر کرده است، در جمع خبرنگاران در پاسخ به پرسشی در ارتباط با نشست کمیسیون مشترک برجام که جمعه گذشته در وین برگزار شده بود، خاطرنشان کرد: ما حتماً از میزان تعهد اتحادیه اروپا و کشورهای عضو به اجرای برجام ناراضی هستیم و این موضوع در روز جمعه به صورت واضح از سوی ایران و همچنین دو کشور غیراروپایی برجام یعنی روسیه و چین با صراحت و با هماهنگی قابل توجهی از سوی سه کشور مطرح شد.رئیس دستگاه دیپلماسی افزود: در این جلسه همچنین در‌مورد ضرورت اجرای واقعی تعهدات برجامی از سوی دیگران و اینکه ایران همواره آمادگی داشته در‌صورت اجرای تعهدات از سوی طرف‌های دیگرِ عضو این توافق بین‌المللی، اقدامات …
ظریف با وزیر خارجه ترکیه دیدار و گفت وگو کرد
شفقنا / ۱۳۹۸/۰۹/۱۸ / ...
ظریف با وزیر خارجه ترکیه دیدار و گفت وگو کرد
شفقنا- وزیر خارجه ایران با همتای ترک خود دیدار کرد. محمد جواد ظریف، وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران که برای شرکت در هشتمین نشست وزیران “قلب آسیا – روند استانبول” به ترکیه سفر کرده است، دقایقی پیش با مولود چاووش اوغلو همتای ترک خود در استانبول دیدار و گفت‌وگو کرد. در این دیدار در خصوص ابعاد مختلف روابط بسیار […]
در بررسی اسناد اطلاعاتی فاش شده ایرانی: خاورمیانه تنها شیعه و سنی نیست
دیپلماسی ایرانی / ۱۳۹۸/۰۹/۱۷ / سیاسی
در بررسی اسناد اطلاعاتی فاش شده ایرانی: خاورمیانه تنها شیعه و سنی نیست
خاورمیانه از لبنان گرفته تا ایران بار دیگر شاهد دور جدیدی از اعتراض های مردمی است که عوامل متعددی در شکل گیری آنها نقش داشته است؛ اما این مرتبه، اختلافات متداول اهل سنت و شیعه که در دهه های گذشته عامل برخی از دیگر درگیری ها در منطقه بوده، در این ناآرامی ها نقشی ندارد. این کاهش درگیری های مذهبی-فرقه ای نشان می دهند که تقسیم خاورمیانه به بلوک های مذهبی یک دیدگاه ساده انگارانه است...
  خاورمیانه  شیعه و سنی  اختلافات شیعه و سنی  روابط ایران و ترکیه  رقابت ایران و عربستان  اخوان المسلمین  سپاه پاسداران
شفقنا / ۱۳۹۸/۰۹/۱۱ / ...
شرط کویت برای پذیرش طرح صلح هرمز
شفقنا_نخست وزیر کویت گفت که روابط ایران با همسایگانش باید عادی باشد تا بتوان هر گونه طرحی از سوی آن(ایران) را پذیرفت. به گزارش سرویس ترجمه شفقنا، خبرگزاری آناتولی ترکیه گزارش داد که شیخ صباح خالد الصباح نخست وزیر کویت در سخنانی مطبوعاتی با اشاره به طرح صلح هرمز بیان کرد: اساس طرح ایران، مسوولیت منطقه است. ایده ها و […]
موسویان:امنیت یا برای همه یا هیچ کشور/آمریکا نهایتا…
خبرآنلاین / ۱۳۹۸/۰۹/۰۹ / بین‌المللی
موسویان:امنیت یا برای همه یا هیچ کشور/آمریکا نهایتا…
یک کارشناس ارشد روابط بین الملل معتقد است که آمریکا و اسرائیل تنها زمانی به تعهدات خود درمورد عاریسازی خاورمیانه از سلاح های هسته ای عمل خواهند کرد که کشورهای قدرتمند اسلامی مثل مصر و ایران و ترکیه و عربستان، دستیابی به بمب هسته ای را دردستورکار قرار دهند.
  سید حسین موسویان  تسلیحات هسته ای  خاورمیانه  خلیج فارس  شورای همکاری خلیج فارس  توافق هسته ای ایران و پنج بعلاوه یک برجام  ایران و آمریکا
نامه نیوز / ۱۳۹۸/۰۸/۱۹ / سیاسی
سخنگوی وزارت خارجه: به اندازه کافی به دیپلماسی فرصت دادیم / روابط دوستانه با ترکیه دلیل نمی‌شود از مواضع خود عدول کنیم
سخنگوی وزارت امور خارجه گفت: ایران به اندازه کافی به دیپلماسی فرصت داد و یکسال به طرف‌های برجام فرصت داریم اما آنها به تعهداتشان عمل نکردند و ایران تصمیم گرفت در چهارچوب برجام و بصورت تدریجی تعهدات خود را کاهش دهد اما هنوز شاهد اقدام عملی نبودیم و مجبور شدیم گام مهم چهارم را برداریم که بر مبنای بندهای ۵ و ۶ برجام است.
چرا تهران از پوتین و اردوغان رنجیده است؟
دیپلماسی ایرانی / ۱۳۹۸/۰۸/۱۶ / سیاسی
چرا تهران از پوتین و اردوغان رنجیده است؟
پوتین و اردوغان شاید به این نتیجه رسیده اند که می توانند به خودشان اجازه دهند اهمیت ایران را دست کم بگیرند. البته ایران از روابط صمیمانه هم با روسیه و هم با ترکیه حمایت می کند. طی چند سال گذشته، هر سه کشور به دلیل نارضایتی مشترک خود از اقدامات آمریکا باهم متحد شده اند.
  ایران و روسیه  ایران و ترکیه  روسیه و ترکیه  سوریه  عراق  لبنان  تظاهرات عراق  تظاهرات لبنان
هدف‌گذاری ایران و ترکیه رسیدن به همکاری اقتصادی چند میلیارد دلاری است؟/واعظی پاسخ می دهد
خبرآنلاین / ۱۳۹۸/۰۸/۰۸ / سیاسی
هدف‌گذاری ایران و ترکیه رسیدن به همکاری اقتصادی چند میلیارد دلاری است؟/واعظی پاسخ می دهد
رئیس دفتر رئیس‌جمهور با بیان اینکه در میان همسایگان‌مان، روابط نزدیک و استراتژیکی با ترکیه داریم، گفت: هدف‌گذاری روابط دو کشور رساندن همکاری اقتصادی به ۳۰ میلیارد دلار است.
  محمود واعظی  ایران و ترکیه
سفیر ترکیه: آنکارا اهمیت زیادی برای روابط با تهران قائل است
ایرنا / ۱۳۹۸/۰۸/۰۸ / سیاسی
سفیر ترکیه: آنکارا اهمیت زیادی برای روابط با تهران قائل است
تهران - ایرنا - سفیر ترکیه در تهران با تاکید بر اینکه ما به خاطر داشتن پیوندهای تاریخی و بسیار با ایران اهمیت زیادی برای روابط با تهران قائل هستیم، خاطرنشان کرد: خوشحالم گرمترین سلام‌های رئیس‌ جمهور ترکیه را به دولت و ملت ایران ابلاغ کنم.
  ترکیه  غلامعلی حداد عادل  روسیه  تهران  لوان جاگاریان  محمود واعظی
الف / ۱۳۹۸/۰۸/۰۶ / بین‌المللی
عضو شورای روابط خارجی آمریکا: ایران پیشتاز مبارزه با داعش بود/ غربی‌ها از ایران قدردانی نکردند
«شیرین هانتر» گفت: ایران پیشتاز مبارزه با داعش بود ولی چرا ترامپ تشکر نکرد. تشکر از ترکیه و عراق هم بیشتر جنبه تبلیغاتی دارد. طنز تلخ در این است که سالها ترکیه از داعش حمایت میکرد در حالیکه ایران با آن می‌جنگید.
  حضور آمریکا در خاورمیانه  داعش  شیرین هانتر  کشته شدن البغدادی
روزنامه ابتکار / ۱۳۹۸/۰۸/۰۲ / ...
ناراحتی اردوغان از موضع ایران در قبال شمال سوریه
رئیس‌جمهوری ترکیه تاکید کرد که از موضع تهران درخصوص عملیات نظامی ترکیه در سوریه ناراحت شده و انتظار حمایت از سوی ایران را داشته است. به گزارش ایسنا به نقل از خبرگزاری ترند، رجب طیب اردوغان رئیس جمهوری ترکیه روز گذشته پیش از ترک کشورش برای سفر به روسیه از مخالفت ایران با عملیات نظامی ترکیه در سوریه ابراز نارضایتی کرد.اردوغان گفت: در حالی که انتظار می‌رفت ایران از عملیات چشمه صلح حمایت کند اما برخلاف آن، ایران موضعی مخالف اتخاذ کرده است.وی ادامه داد: ترکیه زمانی از موضوع برنامه هسته‌ای ایران پشتیبانی کرد اما افسوس که ما شاهد چنین حمایتی از سوی مقامات ایرانی نبوده‌ایم. رئیس جمهوری ترکیه همچنین تاکید کرد که آنکارا به‌طور جدی مخالفت ایران با این مسئله را محکوم می‌کند. رجب طیب اردوغان روز نهم اکتبر …
نامه نیوز / ۱۳۹۸/۰۷/۳۰ / سیاسی
رای الیوم: ایران برای بهبود روابط با عربستان، نیازی به واسطه ندارد
این روزها منطقه خاورمیانه شاهد تحولات سریعی است و دامنه این تحولات پس از حمله به ارامکو و تصمیم ترکیه برای انجام عملیات نظامی در سوریه و به دنبال تنشی که این تصمیم ایجاد کرد، گسترش یافته است.
روزنامه ابتکار / ۱۳۹۸/۰۷/۲۹ / ...
تکاپوی کنگره در مورد بحران شمال سوریه
نانسی پلوسی، رئیس مجلس نمایندگان ایالات متحده روز شنبه به همراه شماری از نمایندگان ارشد دو حزب دموکرات و جمهوری‌خواه آمریکا به اردن سفر کرد تا درباره تحولات منطقه پس از حملات یک هفته گذشته ترکیه به سرزمین‌های کردنشین شمال سوریه، با ملک عبدالله، پادشاه اردن گفت‏وگو کند.به گزارش یورونیوز، این سفر چند روز پس از آن انجام می‌شود که تصمیم دونالد ترامپ، رئیس‏جمهوری آمریکا مبنی بر خروج نیروهای آمریکایی از سوریه، راه را برای حمله رجب طیب اردوغان به روژاوا هموار و آتش جنگ را روشن کرد.پلوسی در بیانیه‌ای اعلام کرد که این سفر در «زمانی بحرانی برای ثبات و امنیت منطقه» انجام می‌شود. در ادامه این بیانیه آمده است: «با تشدید بحران سوریه پس از حمله ترکیه، هیئت ما مامور به انجام بحث‌هایی اساسی درباره تاثیر این بحران …
نامه نیوز / ۱۳۹۸/۰۷/۲۷ / سیاسی
دهقانی: ایران و روسیه در موضوع حمله ترکیه به سوریه میانجی‌گری کنند
رئیس کمیته روابط خارجی کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس تأکید کرد که در شرایط فعلی باید کشورهایی همچون ایران و روسیه در موضوع حمله ترکیه به شمال سوریه میانجی گری کنند تا از کشتار مردم بی‌گناه جلوگیری شود.
رفتار آمریکا برای برهم زدن روابط ترکیه با ایران و روسیه بود
ایرنا / ۱۳۹۸/۰۷/۲۷ / سیاسی
رفتار آمریکا برای برهم زدن روابط ترکیه با ایران و روسیه بود
تهران-ایرنا- استاد دانشگاه و کارشناس مسائل منطقه هدف آمریکا از رفتار اخیر این کشور در شمال سوریه را برهم زدن روابط آنکارا با تهران و مسکو عنوان کرد و گفت: واشنگتن می‌خواهد از سویی روند آستانه را تحت تاثیر قرار دهد و از سوی دیگر از بلندپروازی‌های ترکیه جلوگیری کند.
  رجب طیب اردوغان  کردهای سوریه  منطقه امن شمال سوریه  ایالات متحده آمریکا  حمله ترکیه  ترکیه
کیهان: آقای روحانی ما که دیوانه نیستیم. هستیم؟ /منظور روحانی از طرح مکرر بحث رفراندم چیست؟ / منازعات اخیر ترکیه چه تاثیری بر آینده روابط ایران و ترکیه خواهد گذاشت؟
تابناک / ۱۳۹۸/۰۷/۲۵ / سیاسی
کیهان: آقای روحانی ما که دیوانه نیستیم. هستیم؟ /منظور روحانی از طرح مکرر بحث رفراندم چیست؟ / منازعات اخیر ترکیه چه تاثیری بر آینده روابط ایران و ترکیه خواهد گذاشت؟
درخواست حسین فریدون پیش از ورود به زندان، عصبانیت فرانسه از شکار «زم»، آیا شرایط اقتصادی مردم بهتر شده؟، حمله دموکرات‌ها به خانم دموکرات، گزارش‌ها از پیاده روی اربعین، ماجرای شنود از دفتر رئیس جمهور، چه آینده‌ای در انتظار اقتصاد ایران است؟، سرنوشت محتوم ارتش ترکیه،۵۰ بمب اتمی امریکا گروگان ترکیه و پیش کش پوتین به پادشاه سعودی از جیب طبیعت از مواردی است که موضوع گزارش‌های خبری و تحلیلی روزنامه‌های امروز شده است.
تابناک / ۱۳۹۸/۰۷/۲۴ / ...
هشدار شمخانی در مورد احیاء مجدد داعش
در این دیدار طرفین با تاکید بر تقویت بیش از پیش روابط ایران و روسیه در حوزه‌های سیاسی، دفاعی، امنیتی و اقتصادی آخرین تحولات منطقه بویژه رخداد نگران کننده تجاوز نظامی ترکیه به سوریه را مورد بررسی و تبادل نظر قرار دادند.
محکومیت هالک بانک ترکیه از سوی آمریکا با ادعای دور زدن تحریم‌های ایران
ایسنا / ۱۳۹۸/۰۷/۲۴ / سیاسی
محکومیت هالک بانک ترکیه از سوی آمریکا با ادعای دور زدن تحریم‌های ایران
وزارت دادگستری آمریکا یک بانک ترکیه را به اتهام اجرای طرحی چند میلیارد دلاری برای دور زدن تحریم‌های ایران محکوم کرد.
  هالک بانک ترکیه  روابط ایران و ترکیه  تنش در روابط ترکیه و آمریکا  تحریم‌های آمریکا
فرش قرمز ریاض برای ولادیمیر پوتین
فرارو / ۱۳۹۸/۰۷/۲۲ / سیاسی
فرش قرمز ریاض برای ولادیمیر پوتین
روسیه در تلاش است تا در خاورمیانه با همه طرف‌های تاثیرگذار روابط حسنه برقرار کند و خود را دلال قدرت نشان دهد. روابط حسنه این کشور با اسرائیل، ایران، ترکیه و عربستان، سوریه، مصر و سایر کشور‌های منطقه شاهدی بر این مدعاست. پوتین در آستانه سفر به عربستان از «شراکت بی‌سابقه» با عربستان تمجید کرد، ولی در عین حال، ایران را یک قدرت منطقه‌ای دانست. وی افزود: «اما روسیه با هیچ کس علیه دیگری دوست نمی‌شود. ما بر اساس گرایش‌های مثبت در تماس‌هایمان، روابط دو جانبه ایجاد می‌کنیم و برای مقابله با هیچکس، ائتلاف ایجاد نمی‌کنیم.»
  سفر پوتین به عربستان  ولادیمیر پوتین  دیدار ملک سلمان و پوتین  روابط عربستان و روسیه
ویدئو / نشست خبری رئیس‌جمهور - ۲۲ مرداد ۹۸
ایسنا / ۱۳۹۸/۰۷/۲۲ / سیاسی
ویدئو / نشست خبری رئیس‌جمهور - ۲۲ مرداد ۹۸
نشست خبری رئیس‌جمهور عصر دوشنبه (۲۲ مهر) با حضور خبرنگاران داخلی و خارجی برگزار شد. حسن روحانی در این نشست درباره موضوعات مختلفی از جمله مسائل اقتصادی، قیمت حامل‌های انرژی، تحولات اخیر منطقه و حمله ترکیه به شمال سوریه، روابط ایران و آمریکا و بحث تحریم‌های آمریکا علیه ایران سخن گفت.
  نشست خبری رئیس جمهور  نشست خبری روحانی
رییس جمهور: هر زمان بدانم ملاقات و جلسه‌ای مشکل را حل می‌کند من هستم؛ حاضرم در این راه قربانی شوم / سفر‌هایی از امارات به ایران انجام و روابط ما بهتر شده / آنچه در دریای سرخ اتفاق افتاد، کار یک رژیم با کمک چند کشور بود / اگر جنگ یمن به آتش بس منتهی شود، یکی از گره‌های بین ایران و عربستان باز خواهد شد
انتخاب / ۱۳۹۸/۰۷/۲۲ / سیاسی
رییس جمهور: هر زمان بدانم ملاقات و جلسه‌ای مشکل را حل می‌کند من هستم؛ حاضرم در این راه قربانی شوم / سفر‌هایی از امارات به ایران انجام و روابط ما بهتر شده / آنچه در دریای سرخ اتفاق افتاد، کار یک رژیم با …
ترامپ یک ویژگی دارد که کار را سخت کرده؛ یک روز یک نفر را واسطه گفتگو با ما می‌کند، بعد می‌گوید من اصلا به ایشان حرفی نزده بودم / ترکیه دولت دوست ماست؛ اما شیوه آن‌ها را در ماجرای شمال سوریه نمی‌پذیریم
ایران در علم، هنر، فلسفه و فرهنگ بهترین کشور جهان اسلامی‌ست/ امنیت توریست‌ها در ایران بیشتر از ترکیه و کشورهای اروپایی است
ایلنا / ۱۳۹۸/۰۷/۲۰ / فرهنگی و هنری
ایران در علم، هنر، فلسفه و فرهنگ بهترین کشور جهان اسلامی‌ست/ امنیت توریست‌ها در ایران بیشتر از ترکیه و کشورهای اروپایی است
استاد تاریخ مذاهب اسلامی، زبان فارسی و روابط بین‌الملل دانشگاه اولاداغ ترکیه درباره تحریم‌های آمریکا علیه ایران گفت: اگرچه تحریم‌ها بد است، اما برای ایران خوبی‎هایی هم آورده که موجب شده این کشور به نوعی خودکفا شود.
آمریکا، اخلاق سیاسی و تمدنی ندارد/ امنیت توریست‌ها در ایران بیشتر از ترکیه و کشورهای اروپایی است/تحریم‌ها ایران را در بخش نظامی خودکفا کرد
ایلنا / ۱۳۹۸/۰۷/۲۰ / اجتماعی
آمریکا، اخلاق سیاسی و تمدنی ندارد/ امنیت توریست‌ها در ایران بیشتر از ترکیه و کشورهای اروپایی است/تحریم‌ها ایران را در بخش نظامی خودکفا کرد
استاد تاریخ مذاهب اسلامی، زبان فارسی و روابط بین‌الملل دانشگاه اولاداغ ترکیه درباره تحریم‌های آمریکا علیه ایران گفت: اگرچه تحریم‌ها بد است، اما برای ایران خوبی‎هایی هم آورده که موجب شده این کشور به نوعی خودکفا شود.
روزنامه تعادل / ۱۳۹۸/۰۷/۱۶ / ...
روابط ایران و ترکیه محکم‌تر می‌شود
اتاق تهران| مسعود خوانساری، رییس اتاق تهران و دریا اورس، سفیر ترکیه در ایران، در نشستی به بررسی وضعیت روابط تجاری دو کشور پرداخته
دنیای اقتصاد / ۱۳۹۸/۰۷/۱۶ / اقتصادی
تداوم روابط بانکی ایران و ترکیه
هالک بانک ترکیه همچنان با ایرانی‌ها همکاری می‌کند؛ به گونه‌ای که حدود 85 درصد از تراکنش‌های مالی میان دو کشور از طریق این بانک صورت می‌گیرد. این خبر را سفیر ترکیه در تهران اعلام و یکی از بزرگ‌ترین مشکلات بر سر راه توسعه روابط اقتصادی دو کشور را خرید نفت خام از ایران عنوان کرده است. با توجه به این خبر به نظر می‌رسد مشکلات بانکی چندانی بین ایران و ترکیه وجود ندارد. البته اظهارات مقامات ایرانی هم نشان می‌دهد که شرکت‌های بزرگ ترکیه‌ای هنوز در ایران حضور دارند و از سوی دیگر ایرانی‌ها نیز برای سرمایه‌گذاری راهی ترکیه شده‌اند.
المانیتور: آیا روابط حسنه بین ایران و ترکیه پایدار خواهد بود؟ / احتمال میانجیگری ایران برای دیدار اردوغان و بشار اسد
نامه نیوز / ۱۳۹۸/۰۷/۱۳ / سیاسی
المانیتور: آیا روابط حسنه بین ایران و ترکیه پایدار خواهد بود؟ / احتمال میانجیگری ایران برای دیدار اردوغان و بشار اسد
در دوره ای به سر می بریم که رجب طیب اردوغان، رئیس جمهور ترکیه مورد بی اعتنایی بیشتر رهبران عربی قرار گرفته است و ایرانی ها نیز تحت فشار تحریم های فلج کننده آمریکا قرار دارند. به همین خاطر شاید انتظار داشته باشیم که این دو کشور غیر عربی روابط نزدیکی با یکدیگر برقرار کنند. به نظر می رسد که تهران و آنکارا با کمک روسیه در مسیر دوستی درازمدت قرار گرفته اند.
توافقات جدید گمرک ایران و ترکیه/ توسعه تجارت به ۲۰ میلیارد دلار
مهر / ۱۳۹۸/۰۷/۱۰ / اقتصادی
توافقات جدید گمرک ایران و ترکیه/ توسعه تجارت به ۲۰ میلیارد دلار
رؤسای گمرکات ایران و ترکیه با ابراز علاقه نسبت به توسعه تجارت و بهبود روابط گمرکی به توافق‌های تازه‌ای دست یافتند.
  تجارت  توسعه اقتصادی  روابط اقتصادی
رایزنی برای تجارت ترجیحی ایران و ترکیه/تجارت 5 میلیارد دلاری در نیمه نخست سال
فارس / ۱۳۹۸/۰۷/۱۰ / اقتصادی
رایزنی برای تجارت ترجیحی ایران و ترکیه/تجارت 5 میلیارد دلاری در نیمه نخست سال
روسای گمرکات ایران و ترکیه به منظور توسعه تجارت و بهبود روابط گمرکی دیدار و گفت‌وگو کردند.
ضرورت توجه به دیپلماسی علمی در روابط ایران و ترکیه
ایسنا / ۱۳۹۸/۰۷/۰۸ / ...
ضرورت توجه به دیپلماسی علمی در روابط ایران و ترکیه
استاندار آذربایجان شرقی با اشاره به قرارداد همکاری دانشگاه‌های تبریز و ایغدیر در قالب "پروتکل مولانا"، بر گسترش همکاری‌های علمی و دانشگاهی استان با دانشگاه‌های ترکیه تأکید کرد و گفت: دیپلماسی علمی باید در کنار مناسبات سیاسی و اقتصادی بین دو کشور مورد توجه قرار گیرد.
  استانی-سیاسی
اردوغان: مقصر دانستن ایران در حمله به آرامکو کار درستی نیست
ایسنا / ۱۳۹۸/۰۷/۰۴ / سیاسی
اردوغان: مقصر دانستن ایران در حمله به آرامکو کار درستی نیست
رئیس جمهور ترکیه ضمن بی‌تاثیر دانستن تحریم‌های ایران، گفت که مقصر دانستن ایران در حمله رخ‌داده به آرامکو کار درستی نیست.
  روابط ایران و ترکیه  تحریمهای ایران  رجب طیب اردوغان  یمن  أمریکا  حمله پهپادی به آرامکو
نامه نیوز / ۱۳۹۸/۰۷/۰۲ / سیاسی
القدس العربی: اوضاع ایران و عربستان در منطقه پس از حمله به آرامکو، چگونه است؟ 
صحبت از وجود درگیری بر سر نفوذ در منطقه خاورمیانه، امر جدیدی نیست. تمام دولتهای حاضر در این منطقه، به دنبال افزایش نفوذ سیاسی و اقتصادی خود هستند. علاوه بر اینکه ترکیه نیز به دنبال توسعه نفوذ در خاورمیانه است و اسرائیل، بیش از همه در صدد گسترش روابط خود با دولتهای عربی است. در این بین، ایران که با 8 کشور همسایه احاطه شده، با بسط نفوذ خود سعی دارد از مرزهایش حمایت کند و در این زمینه موفقیت زیادی به دست آورده.
القدس العربی: اوضاع ایران و عربستان در منطقه پس از حمله به آرامکو، چگونه است؟ / عربستان برخلاف ایران تلاش می‌کند به جای مذاکره و تفاهم، با پول و ثروت خود در کشور‌های منطقه نفوذ کند / این روش درمورد کشور‌های ثروتمند مانند قطر، کویت و امارات جواب نمی‌دهد / ایران با ۹ کشور منطقه روابط مستحکم دارد و با ۲ کشور روابط متشنج؛ روابط ایران با امارات هم در سال‌های اخیر در نوسان بوده
انتخاب / ۱۳۹۸/۰۷/۰۲ / سیاسی
القدس العربی: اوضاع ایران و عربستان در منطقه پس از حمله به آرامکو، چگونه است؟ / عربستان برخلاف ایران تلاش می‌کند به جای مذاکره و تفاهم، با پول و ثروت خود در کشور‌های منطقه نفوذ کند / این روش درمورد کشور‌های …
صحبت از وجود درگیری بر سر نفوذ در منطقه خاورمیانه، امر جدیدی نیست. تمام دولتهای حاضر در این منطقه، به دنبال افزایش نفوذ سیاسی و اقتصادی خود هستند. علاوه بر اینکه ترکیه نیز به دنبال توسعه نفوذ در خاورمیانه است و اسرائیل، بیش از همه در صدد گسترش روابط خود با دولتهای عربی است. در این بین، ایران که با 8 کشور همسایه احاطه شده، با بسط نفوذ خود سعی دارد از مرزهایش حمایت کند و در این زمینه موفقیت زیادی به دست آورده.
ایران و ترکیه می توانند هسته اصلی تعامل توسعه محور با کشورهای منطقه باشند/ با جدیت بدنبال گسترش حجم روابط و مبادلات هستیم
ایلنا / ۱۳۹۸/۰۶/۲۷ / سیاسی
ایران و ترکیه می توانند هسته اصلی تعامل توسعه محور با کشورهای منطقه باشند/ با جدیت بدنبال گسترش حجم روابط و مبادلات هستیم
رئیس دفتر رئیس جمهور، از ایران و ترکیه به عنوان دو کشور اسلامی و همسایه با ظرفیت های سیاسی ، اقتصادی و جغرافیایی استثنایی در بین کشورهای اسلامی منطقه نام برد و تاکید کرد: تهران و آنکارا می‌توانند هسته اصلی تعامل توسعه محور با سایر کشورهای منطقه باشند.
توسعه‌ ترانزیت پیشران روابط اقتصادی تهران - آنکارا است
ایلنا / ۱۳۹۸/۰۶/۲۶ / سیاسی
توسعه‌ ترانزیت پیشران روابط اقتصادی تهران - آنکارا است
رئیس دفتر رئیس جمهور تاکید کرد: دولت ایران مصمم به توسعه روابط اقتصادی و سیاسی با ترکیه در ابعاد دو جانبه و منطقه ای است.
واعظی: دولت ایران مصمم به توسعه روابط با ترکیه در ابعاد دوجانبه و منطقه‌ای است
انتخاب / ۱۳۹۸/۰۶/۲۶ / ...
واعظی: دولت ایران مصمم به توسعه روابط با ترکیه در ابعاد دوجانبه و منطقه‌ای است
رئیس دفتر رئیس جمهوری تاکید کرد: اعتماد و اراده‌ای که دو دولت ایران و ترکیه برای روابط راهبردی دارند، بزرگترین پشتوانه برای توفیق و عملیاتی شدن مصوبات کمیسیون مشترک اقتصادی است.
‌ایجاد دبیرخانه‌اجرای تصمیمات کمیسیون‌مشترک اقتصادی ایران وترکیه
مهر / ۱۳۹۸/۰۶/۲۶ / سیاسی
‌ایجاد دبیرخانه‌اجرای تصمیمات کمیسیون‌مشترک اقتصادی ایران وترکیه
رییس دفتر رئیس‌جمهور گفت: اراده ای که سران دو کشور برای توسعه بیش از پیش روابط دارند، بزرگترین پشتوانه و انگیزه برای فعالیت و عملیاتی شدن تصمیمات کمیسیون مشترک اقتصادی ایران و ترکیه است.
  واعظی  ترکیه  ایران  امریکا  آنکارا
اولویت کمیسیون مشترک ایران و ترکیه تسریع در اجرای توافقات دو کشور است
ایرنا / ۱۳۹۸/۰۶/۲۶ / سیاسی
اولویت کمیسیون مشترک ایران و ترکیه تسریع در اجرای توافقات دو کشور است
تهران- ایرنا- رئیس ایرانی کمیسیون مشترک همکاریهای اقتصادی ایران و ترکیه مهمترین اولویت این کمیسیون را تسریع در عملیاتی کردن توافقات دو کشور در عرصه‌های اقتصادی و تجاری عنوان کرد و گفت: علیرغم همه مشکلاتی که تحریم غیرقانونی آمریکا بوجود آورده است، با فعال‌تر شدن بخش خصوصی به همراه راهکارهای ابتکاری، مسیر توسعه روابط ادامه خواهد یافت.
  محمود واعظی  ترکیه
دنیای اقتصاد / ۱۳۹۸/۰۶/۲۶ / اقتصادی
دو سوغات همتی از ترکیه
رئیس کل بانک مرکزی در اینستاگرام خود، از افزایش مبادلات پولی دو جانبه و آموزش ترکیه به ایران برای اجرای عملیات بازار باز خبر داد. او در این پیام نوشت: «امروز ۲۵شهریور، مذاکرات دوجانبه روسای جمهور دوکشور ایران و ترکیه عمدتا متمرکز بود بر نحوه گسترش روابط اقتصادی و تجاری و خصوصا بانکی دو کشور. تاکید بر بالا بردن حجم تجارت دوکشور و حل و فصل مسائل بانکی به‌ویژه ارتباط بیشتر بین بانک‌های مرکزی برای پیگیری افزایش مبادلات بر اساس پول ملی دوکشور که در حال حاضر بر اساس اعلام در حد ۳۴درصد است.» همتی افزود: پیرو تاکید روسای جمهور دوکشور، موضوعات بانکی را با رئیس بانک مرکزی ترکیه در حاشیه مذاکرات، پی گرفتیم. الحمدالله تفاهمات خوبی انجام شد. به گفته او، مقرر شد همکاران بانک مرکزی بتوانند در دوره‌های آموزشی …
ائتلاف استراتژیک شرقی
همشهری‌آنلاین / ۱۳۹۸/۰۶/۲۵ / سیاسی
ائتلاف استراتژیک شرقی
حمزه تکین-نویسنده و تحلیلگر ترکیه‌ای: هرآن‌کس که تحولات اخیر در روابط میان ترکیه با کشورهای شرقی، مخصوصا ایران و روسیه را دنبال کرده باشد به روشنی درک می‌کند که اراده‌ای در میان این کشورها برای تشکیل ائتلافی جدید وجود دارد؛
روحانی: رایزنی ها و تعامل دوستانه مسئولان بلند پایه ایران و روسیه در تامین منافع دو ملت و منطقه است/ تعامل ایران، ترکیه و روسیه در موضوع سوریه، می تواند در روند توسعه امنیت در منطقه بیش از پیش تاثیرگذار باشد/ اقدامات ایران در کاهش تعهدات برجامی گامی در راستای حفظ برجام و تعهد کامل طرفین آن است / ولادیمیر پوتین: نقش ایران در حل و فصل مسائل منطقه تاثیرگذار و حائز اهمیت است/ مصمم هستیم توافقات و پروژه‌های مشترک اقتصادی دو کشور هر چه سریعتر به نتیجه برسد
انتخاب / ۱۳۹۸/۰۶/۲۵ / ...
روحانی: رایزنی ها و تعامل دوستانه مسئولان بلند پایه ایران و روسیه در تامین منافع دو ملت و منطقه است/ تعامل ایران، ترکیه و روسیه در موضوع سوریه، می تواند در روند توسعه امنیت در منطقه بیش از پیش تاثیرگذار …
رؤسای جمهور ایران و روسیه روابط و همکاری‌های دو کشور در عرصه های گوناگون دوجانبه، منطقه ای و بین المللی را دوستانه، مثبت و روبه گسترش دانستند و بر ضرورت تلاش در راستای توسعه و تعمیق مناسبات تهران-مسکو تاکید کردند.
مذاکرات روحانی در ترکیه به کجا می‌رسد؟
فرارو / ۱۳۹۸/۰۶/۲۵ / سیاسی
مذاکرات روحانی در ترکیه به کجا می‌رسد؟
اختلافات ایران و ترکیه در ادلب و سوریه بسیار بیش از آن است که با گفتگو در این سطح حل و فصل شود. ترک‌ها در شمال سوریه برای خود منافع راهبردی تعریف کرده اند.
  ایران و ترکیه  ادلب  روابط ایران و ترکیه  بحران سوریه
امنیت آبراه‌های منطقه صرفاً باید توسط کشورهای ساحلی تامین شود
ایلنا / ۱۳۹۸/۰۶/۲۵ / سیاسی
امنیت آبراه‌های منطقه صرفاً باید توسط کشورهای ساحلی تامین شود
رؤسای جمهور ایران و ترکیه روابط و همکاری‌های دو کشور در زمینه های گوناگون را دوستانه، مستحکم و روبه گسترش دانستند و بر ضرورت تلاش مسئولان در راستای توسعه، تقویت و تحکیم بیش از پیش و همه جانبه مناسبات تهران-آنکارا و تسریع در روند اجرای توافقات فی‌مابین درراستای تامین منافع دو ملت تاکید کردند
مذاکرات رئیسان جمهوری ایران و ترکیه برای گسترش روابط اقتصادی و بانکی
ایرنا / ۱۳۹۸/۰۶/۲۵ / اقتصادی
مذاکرات رئیسان جمهوری ایران و ترکیه برای گسترش روابط اقتصادی و بانکی
تهران- ایرنا- رئیس کل بانک مرکزی اعلام کرد: امروز (۲۵شهریور) مذاکرات دوجانبه رؤسای جمهوری دوکشور ایران و ترکیه بیشتر بر نحوه گسترش روابط اقتصادی و تجاری و به ویژه روابط بانکی دو کشور متمرکز بود.
  عبدالناصر همتی  بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران  حسن روحانی  ترکیه
الف / ۱۳۹۸/۰۶/۲۵ / اقتصادی
پیگیری مبادلات تجاری ایران و ترکیه با پول ملی دو کشور
رئیس کل بانک مرکزی با بیان اینکه مذاکرات دوجانبه روسای جمهور ایران و ترکیه عمدتا بر نحوه گسترش روابط تجاری و بانکی متمرکز بود، از پیگیری افزایش مبادلات بر اساس پول ملی دو کشور خبرداد.
  مبادلات تجاری ایران و ترکیه
روحانی در دیدار رئیس جمهور ترکیه: خود را موظف به تامین امنیت آبراه های منطقه ای می دانیم/ امنیت این آبراه ها صرفاً باید توسط کشورهای ساحلی تامین شود/ همکاری ایران، روسیه و ترکیه باعث امنیت بیشتر در سوریه شد/ اردوغان: حفظ برجام از اهمیت اساسی برخوردار است
انتخاب / ۱۳۹۸/۰۶/۲۵ / سیاسی
روحانی در دیدار رئیس جمهور ترکیه: خود را موظف به تامین امنیت آبراه های منطقه ای می دانیم/ امنیت این آبراه ها صرفاً باید توسط کشورهای ساحلی تامین شود/ همکاری ایران، روسیه و ترکیه باعث امنیت بیشتر در سوریه …
رؤسای جمهور ایران و ترکیه روابط و همکاری‌های دو کشور در زمینه های گوناگون را دوستانه، مستحکم و روبه گسترش دانستند و بر ضرورت تلاش مسئولان در راستای توسعه، تقویت و تحکیم بیش از پیش و همه جانبه مناسبات تهران-آنکارا و تسریع در روند اجرای توافقات فی‌مابین درراستای تامین منافع دو ملت تاکید کردند.
روحانی: استفاده از پول ملی در مناسبات اقتصادی تهران-آنکارا جهش ایجاد می‌کند
خبرآنلاین / ۱۳۹۸/۰۶/۲۵ / سیاسی
روحانی: استفاده از پول ملی در مناسبات اقتصادی تهران-آنکارا جهش ایجاد می‌کند
رؤسای جمهور ایران و ترکیه روابط و همکاری‌های دو کشور در زمینه های گوناگون را دوستانه، مستحکم و روبه گسترش دانستند و بر ضرورت تلاش مسئولان در راستای توسعه، تقویت و تحکیم بیش از پیش و همه جانبه مناسبات تهران-آنکارا و تسریع در روند اجرای توافقات فی‌مابین درراستای تامین منافع دو ملت تاکید کردند.
  حسن روحانی  رجب طیب اردوغان  توافق هسته ای ایران و پنج بعلاوه یک برجام  ایران و ترکیه
مذاکرات ایران و ترکیه برای ازسرگیری تجارت برق/ تاکید دو کشور بر افزایش 2 برابری تبادل برق
ایسنا / ۱۳۹۸/۰۶/۲۵ / اقتصادی
مذاکرات ایران و ترکیه برای ازسرگیری تجارت برق/ تاکید دو کشور بر افزایش 2 برابری تبادل برق
وزرای نیرو و انرژی ایران و ترکیه در نشست عصر امروز خود بر لزوم انجام مذاکرات برای ازسرگیری تجارت برق بین دو کشور و افزایش دو برابری ظرفیت تبادل برق ایران و ترکیه تاکید کردند.
  روابط ایران و ترکیه
ایران خود را موظف به تامین امنیت آبراه های منطقه ای می داند
ایسنا / ۱۳۹۸/۰۶/۲۵ / سیاسی
ایران خود را موظف به تامین امنیت آبراه های منطقه ای می داند
رؤسای جمهور ایران و ترکیه روابط و همکاری‌های دو کشور در زمینه های گوناگون را دوستانه، مستحکم و روبه گسترش دانستند و بر ضرورت تلاش مسئولان در راستای توسعه، تقویت و تحکیم بیش از پیش و همه جانبه مناسبات تهران-آنکارا و تسریع در روند اجرای توافقات فی‌مابین درراستای تامین منافع دو ملت تاکید کردند.
  ایران و ترکیه  روحانی و اردوغان
جزئیات سفر حسن روحانی به ترکیه
فرارو / ۱۳۹۸/۰۶/۲۲ / سیاسی
جزئیات سفر حسن روحانی به ترکیه
رئیس جمهوری اسلامی ایران همچنین در حاشیه اجلاس آنکارا، دیدارهای جداگانه ای با روسای جمهوری فدراسیون روسیه و ترکیه دارد که در آن مهم ترین مسائل فیمابین و روابط دوجانبه مورد بحث و بررسی قرار می گیرد.
  روحانی  پوتین  ترکیه  اردوغان
پایگاه عربی بررسی کرد: نزدیکی روابط ایران و اردن در آینده نزدیک
خبرآنلاین / ۱۳۹۸/۰۶/۱۵ / بین‌المللی
پایگاه عربی بررسی کرد: نزدیکی روابط ایران و اردن در آینده نزدیک
ایرنا نوشت: پایگاه خبری «عربی ۲۱» نوشت در سایه چرخش مواضع اردن در قبال عربستان سعودی و امارات و نزدیکی این کشور به قطر و ترکیه احتمال می‌رود که "امان" و "تهران" در آینده نزدیک شاهد گشایش در روابط خود باشند.
  قطر  عمان  خلیج فارس  اردن
شفقنا / ۱۳۹۸/۰۶/۱۵ / ...
اردن و ایران به هم نزدیک می‌شوند
شفقنا– پایگاه خبری «عربی ۲۱» نوشت در سایه چرخش مواضع اردن در قبال عربستان سعودی و امارات و نزدیکی این کشور به قطر و ترکیه احتمال می‌رود که “امان” و “تهران” در آینده نزدیک شاهد گشایش در روابط خود باشند. ایرنا نوشت؛ به نوشته این پایگاه خبری در روز جمعه، نزدیکی دوحه و امان را نمی توان جدای از تحولات […]