شنبه, ۵ مهر, ۱۳۹۹ / 26 September, 2020
سمندر لرستانی
۱۳۹۹/۰۴/۱۷
کشف کوچکترین گوشت‌خوار جهان در خوزستان
رئیس اداره محیط زیست اندیکا گفت: یک فرد راسو یا قاقم کمیاب با نام انگلیسی ( LeasWeasel) و نام علمی ( Mustela nivalis) که به عنوان کوچکترین گوشت‌خوار جهان شناخته می‌شود، برای اولین بار در کوه لیله اندیکا مشاهده شد.مصطفی یوسفی در گفت‌وگو با ایرنا با بیان اینکه مشاهده این جانور توسط منصور صابری محیط‌بان منطقه حفاظت شده شیمبار به ثبت رسید، اظهار داشت: این راسو کوچکترین گونه از راسته گوشت‌خواران در دنیا است و گاهی به خاطر اندازه کوچکش با موشها اشتباه گرفته می‌شود. یوسفی ادامه داد: این گوشتخوار کوچک در مناطق سردسیر کشور زیستگاه دارد که در مناطق بسیار سرد به رنگ قهوه‌ای و در زمستان سفیدرنگ دیده می‌شود. وی افزود: در خوزستان از خانواده راسوها سمور سنگی، رودک (گور کن)، رودک عسل خوار، شنگ معمولی و شنگ هندی …
خریدوفروش سمندر لرستانی ممنوع
۱۳۹۸/۱۲/۲۱ / استانی-اجتماعی / سمندر لرستانی / محیط زیست
خریدوفروش سمندر لرستانی ممنوع
مدیرکل حفاظت محیط‌زیست لرستان گفت: خریدوفروش سمندر ممنوع است.
خرید گونه‌های ممنوعه خیانت به حیات وحش است
۱۳۹۸/۱۲/۱۹ / سمندر لرستانی / سنبل آبی / حیات وحش / نوروز99
خرید گونه‌های ممنوعه خیانت به حیات وحش است
در پی سابقه خرید و فروش برخی گونه‌های ممنوعه مانند «سمندر لرستانی» و «سنبل آبی» به بهانه فرا رسیدن نوروز طی سال‌های اخیر، یک متخصص اکولوژی و مدیریت حیات وحش با تاکید بر ضرورت قرار نخریدن حیوانات ممنوعه مانند سمندر لرستانی گفت: این کار خیانت به حیات وحش است.
ضرورت خودداری از قراردادن حیوانات ممنوعه در سفره هفت سین
۱۳۹۸/۱۲/۱۳
ضرورت خودداری از قراردادن حیوانات ممنوعه در سفره هفت سین
در پی خرید و فروش برخی گونه‌های ممنوعه مانند سمندر لرستانی و سنبل آبی در آستانه عید نوروز در سال‌های اخیر، یک فعال محیط زیست با تاکید بر ضرورت قرار ندادن حیوانات ممنوعه مانند سمندر لرستانی داخل سفره هفت سین گفت: این کار نوعی حیوان آزاری محسوب می‌شود.
۱۳۹۸/۱۰/۱۴ / استانی-اجتماعی / سمندر لرستانی / قاچاق
سمندر لرستانی با ۵۰۰ دلار قاچاق می‌شود
عضو هیات علمی دانشگاه لرستان گفت: پژوهشی که منجر به کاربرد شود و بخشی از مشکلی را حل کند ارزشمند است.
۱۳۹۸/۱۰/۰۹ / استانی-اجتماعی / سمندر لرستانی
راه‌ دسترسی در حد سمند برای زیستگاه سمندر
گونه نادر سمندر لرستانی که در طبقه‌بندی لیست سرخ IUCN در طبقه به شدت در معرض خطر انقراض یا بحرانی قرار گرفته، در حال حاضر زیستگاه آن راه‌شکافی شده و راه دسترسی امکان‌پذیر است.
۱۳۹۸/۱۰/۰۳ / سمندر لرستانی / محیط زیست لرستان / مهرداد فتحی بیرانوند
راه‌شکافی بیخ گوش گونه‌ای جهانی/آب زیستگاه«فرزند آتش» قطع می‌شود؟
خرم‌آباد- نامش در فهرست سرخ اتحادیه جهانی حفاظت محیط‌زیست قرار دارد و تجارت آن ممنوع شده، اما راه‌شکافی بیخ گوش زیستگاهش دوستداران طبیعت را نگران کرده است؛ بدبیاری‌های فرزند آتش تمامی ندارد.
۱۳۹۸/۰۵/۲۹ / سمندر لرستانی / کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان / خبر گزاری مهر
داستان حیوانات در حال انقراض ایران برای نوجوانان منتشر می‌شود
مجموعه داستان‌هایی برای معرفی حیوانات در حال انقراض ایران با عنوان «آهای مواظب ما باشید!» از سوی کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان منتشر می‌شود.
۱۳۹۷/۱۲/۲۸
گشت ویژه محیط زیست در میادین تره‌بار تهران
فرمانده یگان حفاظت محیط زیست استان تهران ضمن اشاره به گشت و پایش نیروهای یگان حفاظت در مناطق مختلف استان تهران از جمله میادین میوه و تره‌بار در ایام پیش از نوروز گفت: از شهروندان درخواست می‌کنیم تا از خرید گونه‌های زینتی آبزی از جمله لاک‌پشت‌ها، مارهای آبی و سمندر لرستانی خودداری کنند.
۱۳۹۷/۱۲/۲۷
نظارت بر قاچاق سمندر و پرنده در آستانه نوروز تشدید می شود
اهواز - ایرنا - فرمانده یگان حفاظت محیط زیست خوزستان با اشاره به تشدید نظارت برای برخورد با قاچاق گونه های باارزش جانوری، از شهروندان درخواست کرد که از خرید «سمندر لرستانی» و پرنده های زینتی خودداری کرده و در صورت مشاهده تخلف، آن را گزارش کنند.
۱۳۹۷/۱۲/۲۰
عرضه لاک پشت و سمندر لرستانی در نوروز جرم است
فرمانده یگان حفاظت محیط زیست همدان بابیان اینکه خرید و فروش مار آبی، لاک پشت و سمندر لرستانی جرم است، گفت: مجوزی برای خرید و فروش جانورانی که خطر انقراض آن‌ها وجود دارد صادر نمی شود.
۱۳۹۷/۱۲/۱۵
سمندر لرستانی گونه ای که نیاز به نجات دارد
خرم آباد - ایرنا - 'سمندر لرستانی' گونه جانوری منحصر به فرد در استان لرستان است که در سال های گذشته به سبب حضور ناخواسته بر سفره هفت سین در معرض قاچاق و انقراض قرار گرفته است.
۱۳۹۷/۱۲/۱۱
‌۳ سال حبس در انتظار فروشندگان حیوانات تزئینی
‌رئیس اداره نظارت بر امور حیات وحش حفاظت محیط زیست همدان با اشاره به بازار گرم فروش سمندر لرستانی در روز‌های نزدیک به سال نو، گفت: خرید و فروش این نوع از حیوانات تزئینی جرم بوده و مجازات آن ۳ سال حبس تعزیری است؛ همچنین لاک پشت‌های عرضه شده در بازار غالبا مهاجر بوده و شرایط زندگی در مناطق کوهستانی را ندارند؛ از سویی دیگر پس از مدتی مردم به دلیل عدم توانایی در نگهداری این دسته از حیوانات آن‌ها را در طبیعت رها می‌کنند که خود باعث بروز مشکلات زیست محیطی می‌شود.
۱۳۹۷/۱۲/۰۸
زبراهای بازیگوش در زندان‌های کوچک
تنگ‌های کوچک در بسته، پر از ماهی‌های ریزی است که توی یک وجب جا شنا می‌کنند و پناه ‏می‌برند به گیاهان مصنوعی ته ظرف. سفره‌های هفت سین، بعد از سمندر لرستانی، لاک‌پشت و مارآبی، ‏میهمان تازه‌ای پیدا کرده؛ میهمان کوچکی که خیلی اگر عمر کند، بتواند یک ماه توی ظرف...
۱۳۹۷/۱۱/۲۵
رهاسازی چند قطعه سمندر لرستانی در اندیمشک
اندیمشک - رئیس اداره محیط زیست شهرستان اندیمشک با اشاره به در معرض خطر انقراض سمندر لرستانی گفت: چند قطعه سمندر لرستانی در اندیمشک رهاسازی شد.
 •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •