پنجشنبه, ۱۵ خرداد, ۱۳۹۹ / 4 June, 2020
سم و کود
۳ روز قبل
تنوع زیستی در حال نابودی است
اگر بخواهیم یک تعریف علمی از تنوع زیستی ارایه بدهیم، باید بگویم که تنوع زیستی (Biological diversity) به‌ معنای‌ قابلیت‌ تمایز بین‌ ارگانیسم‌های‌ زنده‌ از هر منبع‌، شامل‌ اکوسیستم‌های‌ زمینی‌، دریایی‌ و دیگر اکوسیستم‌های‌ آبزی است. تنوع زیستی، همچنین‌ شامل‌ ترکیبات‌ اکولوژیکی می‌شود‌ که‌ بخشی‌ از اکوسیستم‌ها را تشکیل‌ می‌دهند. حالا ما با آن چه کار کرده‌ایم؟ تا توان داشته‌ایم و قدرت داشته‌ایم تنوع زیستی را نابود کرده‌ایم و فرسوده‌ایم. البته که این هنر تخریب‌گری را پدران هوشمند ما در زمان‌های گذشته، با میزانی از هوشیاری و احتیاطی انجام می‌دادند …
بزودی با انباشت سیب‌زمینی و پیاز روبه‌رو می‌شویم/ کشاورزان با کمبود کود و سم مواجه هستند/ صادارت گوجه فرنگی به پاکستان متوقف شد
۴ روز قبل / ایران / کود / گوجه فرنگی / محصولات کشاورزی / کشاورزان
بزودی با انباشت سیب‌زمینی و پیاز روبه‌رو می‌شویم/ کشاورزان با کمبود کود و سم مواجه هستند/ صادارت گوجه فرنگی به پاکستان متوقف شد
ایلنا: رئیس اتحادیه ملی محصولات کشاورزی ایران گفت: نوسانات موجود در بازار ارز موجب ایجاد بازار سیاه برای سم و کود شده است.
۱۳۹۹/۰۳/۰۸
حال خراب تولید پسته ایران
متاسفانه پسته در ایران حال و روز مناسبی ندارد؛ علاوه بر حوادث غیرمترقبه مانند سرما و تگرگ و گرمازدگی، پسته ایران گرفتار انواع و اقسام آفاتی شده که از مصرف بی‌رویه سم و مهم‌تراز آن سموم غیر استاندارد، سمومی که بدون نظارت مراجع مربوطه از هند و چین و دیگر کشورها به وسیله مافیای سم وارد و صنعت پسته که با تأسف بدون متولی و مسوول پاسخگو رها شده است و بعضا به توصیه عده‌ای از کارشناسان که اتفاقا با فروشندگان سم و کود غیراستاندارد رفاقت پوشیده و پنهان دارند، هر چند هستند کارشناسانی که مخالف استفاده از سم هستند و به جز شرایط خاص و ویژه توصیه استفاده از سم را حداقل در مورد پسیل ندارند بیش از 4 سال است...
۱۳۹۹/۰۲/۲۹
حال کشاورزی بد است
این بر خلاف آن چیزی است که آقای نقوی‌حسینی نماینده ورامین اعلام کرده و مدعی شده بود، مهندس حجتی 300 هکتار از اراضی ملی ورامین را تصرف و پسته‌کاری کرده است، دروغ بود. بعد از چاپ مطلب از دفتر وزیر آقای حجتی زنگ زدند. در غروبی چندین معاون و چند مدیر کل را یا کنار خود نشانده بود یا از طریق تماس صوتی و تصویری، آنان را واداشت در مقابل نوشته من پاسخگو باشند. آن مطلب گره‌گشا شد و راه چند فعالیت کشاورزی و صنایع جنبی را هموار کرد و به دستور وزیر، برخی موانع رفع شد و جامعه کشاورزی نیز دعاگو شد. برای نمونه، سهمیه کود شیمیایی که انحصار آن فقط در اختیار دولت است به باغات اختصاص نمی‌یافت. ظاهرا دستور وزیر بود. اما در سال زراعی جدید خوشبختانه سهمیه کود باغات اختصاص یافته است.  درد امروز …
دلسوزی برای امنیت غذایی یا منافع شخصی
۱۳۹۹/۰۱/۲۸ / نرخ تورم / واردکنندگان / سم و کود / کشاورزی / قیمت ارز و سکه
دلسوزی برای امنیت غذایی یا منافع شخصی
دولت با حذف ارز ارزان و تخصیص مابه‌التفاوت آن به‌صورت مستقیم به تولیدکننده یا مصرف‌کننده، این رانت ۴۱ ساله را ریشه‌کن و عرصه تولید کیفی را فراهم می‌کند.
توصیه‌های بهداشتی برای کشاورزان در روزهای کرونایی
۱۳۹۹/۰۱/۲۶ / کشاورزی / کروناویروس / استانی-اقتصادی
توصیه‌های بهداشتی برای کشاورزان در روزهای کرونایی
مدیر زراعت سازمان جهاد کشاورزی استان قزوین توصیه کرد: کشاورزان برای تأمین نهاده‌های مورد نیاز خود اعم از بذر، کود و سم حتماً از دستکش، ماسک و لباس مخصوص استفاده کنند؛ همچنین در زمان استفاده از ماشین‌آلات کشاورزی مانند تراکتور، کارنده‌ها، بذرکارها و دنباله‌بندها حتماً از وسایل بهداشتی و ضدعفونی‌کننده قبل و بعد از کار استفاده کنند.
۱۳۹۸/۱۰/۲۷
بهره برداری از فاز نخست بازار بین المللی گل و گیاه درسال ۹۹
اصفهان –بهمن راعی : مدیرعامل سازمان ساماندهی مشاغل شهری و فرآورده‌های کشاورزی شهرداری اصفهان گفت: فاز نخست بازار بین المللی گل و گیاه ارغوان پایان سال ۹۹ مورد بهره برداری قرار می گیرد که شامل سالن شش هزار و ۴۰۰ مترمربعی گل و سرشاخه، سالن دو هزار و ۵۰۰ مترمربعی کود و سم و ابزار باغبانی، محوطه سازی و سازه بی‌نظیر ۱۰ هزار مترمربعی برای گل‌های آپارتمانی، باغ و باغچه است. محمد مجیری در سلسله نشست «سه شنبه‌ها با رسانه، پاسخگویی در مسیر امید» اظهار کرد: بازار بین‌المللی گل و گیاه ارغوان در جاده رضوان زمینی به مساحت ۱۴.۵ هکتار در نظر گرفته شده تا بزرگترین بازار بین المللی گل و گیاه، بازار ماهیان زینتی، پرندگان زینتی و... در یک محل تفرجگاهی و خرید کالا برای شهروندان احداث شود.وی با اشاره به سازه بزرگ …
ازرآوری صادرات محصولات کشاورزی چندین برابر خروج ارز برای تامین نهاده‌ها است
۱۳۹۸/۱۰/۱۷
ازرآوری صادرات محصولات کشاورزی چندین برابر خروج ارز برای تامین نهاده‌ها است
رئیس انجمن واردکنندگان سم و کود ایران گفت: چندین برابر ارزی که برای تامین نهاده‌ها از کشور خارج می‌شود برگشت ارز از تولید و صادرات محصولات کشاورزی داریم.
دولت یارانه نهاده‌ها را در اختیار کشاورزان قرار دهد
۱۳۹۸/۱۰/۱۷ / وزارت جهاد کشاورزی / عباس کشاورز
دولت یارانه نهاده‌ها را در اختیار کشاورزان قرار دهد
تهران - ایرنا - رییس انجمن واردکنندگان کود و سم پیشنهاد داد: دولت به جای تخصیص یارانه به واردات نهاده‌ها، این مبلغ را در اختیار کشاورز قرار دهد تا کشاورزان برای تهیه و تامین نهاده‌های مورد نیاز خود حق انتخاب داشته باشند.
امکان افزایش تولید سیب‌زمینی با استفاده از نهاده‌های جدید جهان
۱۳۹۸/۱۰/۱۷
امکان افزایش تولید سیب‌زمینی با استفاده از نهاده‌های جدید جهان
رئیس انجمن ملی سیب زمینی ایران با بیان اینکه نهاده های کشاورزی نقش مستقیمی در افزایش تولید محصولات کشاورزی به ویژه سیب‌زمینی دارد، گفت: باید تلاش کرد با آموزش بیشتر و ترویج فرهنگ مدرن کشت، موضوع استفاده از سم و کود باکیفیت را نهادینه کرد.
راهکار جلوگیری از باقی‌مانده سموم محصولات کشاورزی تا یک ماه آینده اعلام می‌شود
۱۳۹۸/۱۰/۱۰
راهکار جلوگیری از باقی‌مانده سموم محصولات کشاورزی تا یک ماه آینده اعلام می‌شود
رئیس هیأت مدیره انجمن واردکنندگان سم و کود ایران گفت: کمیته‌ای تشکیل شده و تا یک ماه آینده راهکار به حداقل رساندن باقی‌مانده سموم و کاهش مضرات آن را ارائه خواهد کرد.
افزایش نظارت دولت بر بازار نهاده‌های کشاورزی
۱۳۹۸/۱۰/۰۹ / وزارت جهاد کشاورزی / معاونت امور زراعت وزارت جهاد کشاورزی
افزایش نظارت دولت بر بازار نهاده‌های کشاورزی
تهران- ایرنا - نایب رییس خانه کشاورز، از افزایش کارآمدی سیاست نظارتی دولت بر بازار نهاده‌های کشاورزی خبرداد و گفت: مهمترین نیازها و انتظارات کشاورزان از دولت، تامین نهاده‌های تولید گیاهان مانند کود و سم است، اما فرآیند تامین این نهاده‌ها همواره دچار نابسامانی بوده و این نابسامانی طی سال‌های گذشته با شدت و ضعف ادامه داشته است.
شیوه‌ای نوین در کشاورزی
۱۳۹۸/۱۰/۰۷
شیوه‌ای نوین در کشاورزی
کشاورزی حفاظتی، روشی نوین که در آن هیچ نیازی به شخم زمین نیست و بذر و کود و سم همزمان در مرحله کاشت به روش مکانیزه وارد زمین می‌شود.
هم‌نشینی سم و کود و خاک
۱۳۹۸/۰۹/۲۶ / سموم کشاورزی
هم‌نشینی سم و کود و خاک
«حالا با سخت‌تر شدن معیشت کشاورزان بعد از اتمام برداشت اول روی زمین باقلا، پیاز و سیر، کاهو، کلم و کلزا می‌کارند و به هر کدام سم و کود مخصوصی می‌زنند تا سال بعد و کشت دوباره برنج روی همان زمین. در واقع دیگر زمین‌های کشاورزی وقت سر خاراندن و استراحت ندارند و از طرفی با هجوم انواع و اقسام کود و سم مواجه می‌شوند که یکسره آن را آلوده‌تر می‌کند.»
هم نشینی سم و کود و خاک؛ داستان تولیدات کشاورزی و مصرف سم
۱۳۹۸/۰۹/۲۶
هم نشینی سم و کود و خاک؛ داستان تولیدات کشاورزی و مصرف سم
«سمی به‌ نام بنومیل 20 سال است که در کشورهای اروپایی ممنوع شده اما هنوز توسط کشاورزان ما استفاده می‌شود. در سال‌های اخیر سموم‌ به سمت دامنه اثر محدودتر و با دوره کارنس کمتر توسعه پیدا کرده‌، این درحالی است که برخی از کشاورزان به‌دلیل کاهش هزینه‌های مالی، از سموم پرخطر استفاده می‌کنند، به‌عنوان مثال به‌‌ جای استفاده از مصرف قارچکش رانمن برای سمپاشی خیار که دوره کارنس 2 روزه دارد و هر لیتر آن حدود یک میلیون تومان است، از سمی به‌ نام فوزاتیل آلومینیوم استفاده می‌کنند با قیمتی حدود هرکیلو 50 هزار تومان که دوره کارنس آن بیش از 15 روز است. به‌ عبارتی تا 15 روز پس از مصرف سم، نباید آن محصول مورد استفاده قرار بگیرد.»
۱۳۹۸/۰۹/۱۵ / اتاق تهران
بیش از ۹۰ درصد سم مصرفی وارداتی است
تهران- ایرنا- رییس انجمن واردکنندگان سم و کود گفت: بیش از ۹۰ درصد سم مصرفی وارداتی است و از ۲۷ هزار تن سم که در کشور مصرف می‌شود در حدود ۲۵ هزار تن وارد می‌شود.
۱۳۹۸/۰۹/۱۰
اعطای اولین نشان حدمجاز آلاینده‌ها در محصولات کشاورزی در ایلام
ایلام خبرنگار ابتکار-رئیس گروه محیط زیست و سلامت غذا سازمان جهاد کشاورزی استان ایلام از اعطای نشان حدمجاز آلاینده‌ها در محصولات کشاورزی به یک بانوی کشاورز ایلامی برای اولین بار در استان خبر داد و نحوه ثبت نام در «سامانه صدور نشان حدمجاز آلودگی محصولات کشاورزی» را تشریح کرد.«حسین کاظم‌زاده» اظهار کرد: در سال ۱۳۹۸ از سامانه‌ای با عنوان «سامانه صدور نشان حدمجاز آلودگی محصولات کشاورزی» با حضور وزیر جهاد کشاورزی و رئیس سازمان ملی استاندارد با هدف تولید محصول سالم به مفهوم محصولی که حد مجاز از آلودگی را داشته باشد که دارای یک سری پارمترها و شاخص‌ها از جمله میزان نیترات ، میزان باقیمانده آفت‌کش‌ها ، باقیمانده فلزات سنگین و باقیمانده مایکو توکسین‌ها است، رونمایی شد.رئیس گروه محیط زیست و سلامت غذای سازمان …
۱۳۹۸/۰۸/۲۶
زعفران ایرانی در نمایشگاه هانوفر
شرکت نو آفرین ایرانی توانسته با حذف واسطه‌ها و ارائه زعفران در بسته بندی‌های استاندارد، محصولاتش را با ارائه مشخصاتی از جمله میزان کیفیت، مقدار سم و کود شیمیایی، معرفی کشاروز و نوع آبیاری در داخل و خارج کشور، عرضه کند.
۱۳۹۸/۰۸/۰۸ / انجمن وارد کنندگان سم و کود / سم و کود
نیاز کشور به سم؛ ۲۷ هزار تن
رئیس انجمن واردکنندگان سم و کود کشور گفت: نیاز مصرفی سالیانه کشور به سموم کشاورزی معادل ۲۷ هزار تن است.
۱۳۹۸/۰۸/۰۳
جولان محصولات تراریخته و دارای باقیمانده سموم در بازار /ما چگونه سرباز مونسانتو شدیم؟
یک کشاورز و کارآفرین نمونه با بیان اینکه هر سال ۴۰۰ هزار نفر بر اثر سکته و سرطان و بیماری‌های دستگاه گوارش از بین می‌روند، گفت: سهم وزارت جهاد کشاورزی برای جلوگیری از مصرف کود و سم ، برای پیشگیری از این مرگ‌ها چیست؟
۱۳۹۸/۰۷/۳۰
عمده واردات کشاورزی از آمریکا و اروپا است/ وضعیت ذخایر کشور رضایت‌بخش است
وزیر جهاد کشاورزی تاکید کرد: هیچ نگرانی از بابت موجودی ذخایر نداریم و وضعیت ما در حوزه کود و بذر و سم عالی است
۱۳۹۸/۰۷/۱۶
محکوم به مصرف کودهای کم‌کیفیت دولتی هستیم/ نظارتی بر کیفیت سم‌های کشاورزی تولید داخل نیست
رئیس انجمن واردکنندگان سم و کود ایران گفت: 70 درصد کودهای مورد استفاده در کشاورزی کشور توسط دولت تامین می‌شود که شبهات زیادی درباره کیفیت آن‌ها وجود دارد و ما محکوم به مصرف کودهای کم‌کیفیت دولتی هستیم.
۱۳۹۸/۰۵/۰۷
آمریکا واردات کود و سموم کشاورزی را هم تحریم کرد
شفقنا اقتصادی_ رئیس انجمن واردکنندگان سم و کود ایران اعلام کرد که برخلاف آن چیزی که مبنی بر عدم تحریم کالاهای بشردوستانه از سوی مقامات آمریکایی گفته می‌شود، برای واردات و تامین کود و سموم مورد نیاز بخش کشاورزی با مشکل انتقال ارز به عنوان یکی از بزرگترین مشکلات روبه‌رو هستیم. به گزارش شفقنا اقتصادی، […]
۱۳۹۸/۰۴/۰۴
پلمپ یک واحد فروش غیر مجاز سم در دماوند
تهران - ایرنا - رئیس اتاق اصناف شهرستان دماوند از پلمپ یک واحد صنفی فروش سم و کود شیمیایی فاقد مجوز قانونی خبر داد.
۱۳۹۸/۰۲/۳۱ / اقتصاد / کشاورزی / قم / بذر
بذر مورد نیاز واحدهای کشاورزی قم تامین می شود
قم - ایرنا - رئیس سازمان جهاد کشاورزی قم گفت: تامین و تولید بذر موردنیاز واحدهای کشاورزی مانند ذرت، گندم، جو و کلزا و همچنین تامین کود و سم برای حفظ اشتغال موجود در دستور کار مدیران این سازمان قرارگرفته است.
۱۳۹۸/۰۲/۰۸ / ارگانيك / سلامت / غذا
هر محصولی که بدون سم و کود کشت شود، ارگانیک نیست
مدیرکل فرآورده‌های غذایی و آشامیدنی سازمان غذا و دارو گفت: هر محصولی که در زمین بدون سم و کود، کشت می‌شود، لزوما ارگانیک نیست و برای اینکه یک محصول، ارگانیک قلمداد شود، زمین کشاورزی باید حداقل پنج سال دارای شرایط خاص باشد.
۱۳۹۸/۰۲/۰۲
دریافت خسارت از شرکت‌های بیمه‌ بسیار سخت است!
رئیس هیات مدیره انجمن وارد کنندگان سم و کود ایران مدعی شد که " شرکت های بیمه حق بیمه را از ما دریافت می کنند اما هیچ گونه خدمات مناسبی به ما ارائه نمی دهند و…
۱۳۹۷/۱۲/۰۳
توان تولید پیاز گل و گیاه را نداریم/ تداوم شرایط بازار تولیدکنندگان را ورشکست می‌کند/ برای روز مادر افزایش قیمت نداشته‌ایم/ انتقاد از فروشندگان گل در فضای مجازی
ایلنا: رئیس اتحادیه فروشندگان گل و گیاه گفت: قیمت سم 3 برابر شده و قیمت کود 40 هزار تومانی به 100 هزار تومان رسیده است و این افزایش قیمت‌ها به تولید آسیب می‌رساند و تولیدکنندگان را ورشکست خواهد کرد.
 •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •