پنجشنبه, ۸ اسفند, ۱۳۹۸ / 27 February, 2020
سیستم بانکی
یکسال است شرایط کرونایی بر واحدهای تولیدی کشور حاکم است
ایسنا / ۳ ساعت قبل / ...
یکسال است شرایط کرونایی بر واحدهای تولیدی کشور حاکم است
رییس سازمان صنعت، معدن و تجارت شمال استان کرمان با ابراز تاسف از وضعیت تولید در استان کرمان و کشور در سال گذشته تصریح کرد: معتقدیم یکسال است شرایط کرونایی بر وضعیت تولید در کشور و استان کرمان حاکم است. امروز مردم کرونا را برای جامعه عمومی می‌بینند این در حالی است که ما برای تولید می‌گویم که کل سال وضعیت کرونایی وجود داشته است و باتوجه به اینکه مقام معظم رهبری امسال را سال «رونق تولید» نام گذاری کردند اما سیستم بانکی کشور کمکی به وضعیت تولید در کشور نکرد.
  صنعت، معدن و تجارت  اخبار اقتصادی - کرمان  استانی-اقتصادی  واحدهای تولیدی  سال رونق تولید
روزنامه تعادل / ۱۳ ساعت قبل / اقتصادی
اخبار
نهمین نشست دوره‌ای سیستم بانکی و اقتصاددانان با محوریت موضوعاتی نظیر اقدامات سیستم بانکی برای ثبات بازار ارز،
  ارز  حمایت از تولید  خاورمیانه  رشد  رشد و توسعه
ضربه«اف‌ای تی اف» برپیکر اقتصاد ایران
دنیای اقتصاد / ۱۴ ساعت قبل / اقتصادی
ضربه«اف‌ای تی اف» برپیکر اقتصاد ایران
بازگشت دوباره ایران به لیست سیاه«اف‌ای تی اف»این هفته علاوه بر واکنش‌های زیادی که در فضای شبکه‌های اجتماعی برانگیخت، بازارهای طلا و ارز را هم تحت تاثیر خود قرار داد. کارگروه ویژه اقدام مالی درآخرین نشست خود طی بیانیه‌ای از کشورهای جهان خواست برای مصون نگه داشتن سیستم بانکی‌شان از خطر پولشویی و تامین مالی تروریسم در نقل و انتقالات مالی ایران، «اقدامات مقابله‌ای» به کار گیرند. بدان معنی که کشور‌ها در تبادلات مالی و بانکی با ایران باید حساسیت بیشتری به خرج دهند.
شرط موفقیت بازار باز بانکی در کنترل نقدینگی
ایسنا / ۳۴ ساعت قبل / اقتصادی
شرط موفقیت بازار باز بانکی در کنترل نقدینگی
با توجه به اینکه عملیات بازار باز بانکی یکی از ابزارهای کنترل بانک مرکزی برای نرخ بهره است، یک اقتصاددان می‌گوید اگر این عملیات در یک سیستم اقتصاد آزاد رقابتی و توسط بانک مرکزی اجرا شود، یکی از ابزارهای مناسب بانک مرکزی برای کنترل نقدینگی و تورم است اما با فسادهای اقتصادی، طرح‌ها در کوتاه مدت نتیجه می‌دهند؛ لذا ابتدا باید با فسادها و رانت‌های اقتصادی مقابله کرد.
  نقدینگی  اقتصاددان  تورم  عملیات بازار باز بانکی
روزنامه شهروند / ۲ روز قبل / ...
تبعات قرار گرفتن در لیست سیاه «اف‌ای‌تی‌اف»
[یاسمن طاهریان] قرار گرفتن در لیست سیاه کارگروه اقدام ویژه مالی، برنامه ایران را برای دور زدن تحریم‌های آمریکا و راه‌اندازی مبادلات تجاری با اروپایی‌ها بسیار پیچیده‌تر خواهد کرد. فرانسه، انگلیس و آلمان اعلام کرده بودند تا زمانی که ایران بتواند خود را از لیست سیاه این کارگروه بیرون نگه دارد به تجارت با ایران ادامه می‌دهند. «اف‌ای‌تی‌اف» که نمایندگان نزدیک به 40 کشور عضو آن هستند، تمام سرمایه‌گذاری‌های نامشروع، از پولشویی گرفته تا تأمین مالی تروریسم را کنترل می‌کند. اگر این کارگروه کشوری را در لیست سیاه یا خاکستری خود قرار دهد، توانایی آن کشور برای دسترسی به بازارهای جهانی یا جذب سرمایه‌گذاری بین‌المللی دچار مشکل می‌شود. قرار …
وضعیت ایران در انتقال پول دچار مشکل می‌شود/ با قرار گرفتن در لیست سیاه FATF، سیستم بانکی ما در خارج از کشور تعطیل می‌شود
برنا / ۴ روز قبل / اقتصادی
وضعیت ایران در انتقال پول دچار مشکل می‌شود/ با قرار گرفتن در لیست سیاه FATF، سیستم بانکی ما در خارج از کشور تعطیل می‌شود
«حجت الاسلام علی یونسی»، دستیار ویژه رئیس جمهور در امور اقوام و اقلیت های دینی، در گفت و گو با خبرنگار سیاسی خبرگزاری برنا در خصوص لزوم تصویب FATA گفت: متخصص اقتصادی نیستم ولی درحدی که از متخصصین و اقتصاددانان شنیده ام، تصویب این لوایح به صلاح کشور است.
پرداخت وام قرض‌الحسنه ۳۳ درصد رشد کرد
مهر / ۴ روز قبل / اقتصادی
پرداخت وام قرض‌الحسنه ۳۳ درصد رشد کرد
بررسی آمار عملکرد بانک‌ها و موسسات اعتباری کشور حاکی از آن است که مبلغ کل تسهیلات اعطایی در آذر ۹۸ نسبت به اسفند ماه سال ۹۷ رشد ۹.۷ درصدی داشته است.
  نظام بانکی  بانک مرکزی ایران  سیستم بانکی
۶ پیشنهاد به مجلس یازدهم برای اصلاح نظام بانکی
روزنامه فرهیختگان / ۴ روز قبل / اقتصادی
۶ پیشنهاد به مجلس یازدهم برای اصلاح نظام بانکی
سال‌هاست که در پرده اول فساد در سیستم بانکی و خسارت‌های آن به اقتصاد از دولتی بودن تعدادی از بازیگران این شبکه به‌عنوان دلیل اصلی یاد می‌شود، اما به نظر می‌رسد در سیستم بانکی نیز همانند دیگر بخش‌های اقتصاد ایران، فساد هم در بخش دولتی و هم در بخش خصوصی وجود دارد.
اعضای مجمع دلایل عدم پذیرش را به مردم بگویند/ تصمیم FATF تاثیری بر تجارت خارجی ندارد
رویداد 24 / ۵ روز قبل / اقتصادی
اعضای مجمع دلایل عدم پذیرش را به مردم بگویند/ تصمیم FATF تاثیری بر تجارت خارجی ندارد
رئیس اتاق بازرگانی ایران و چین گفت: پذیرفتن قواعد FATF شرط لازم برای برای بازی در سیستم بانکی است، اما شرط کافی نیست. در واقع شرط کافی مربوط به اجازه آمریکا است و بدون آن نمی‌توانیم در سیستم بانکی حضور داشته باشیم حتی پس از برجام مشاهده کردیم که با وجود آنکه تحریمی نبود به دلیل عدم عضویت در FATF نمی‌توانستیم در فضای بانکی فعالیت کنیم.
  FATF  تصویب FATF
دنیای اقتصاد / ۵ روز قبل / اقتصادی
خبر خوش برای واحدهای تولیدی
معاون طرح و برنامه وزارت صنعت،معدن و تجارت با اشاره به مصوبه جلسه شورای پول و اعتبار درخصوص تعیین تکلیف بدهی بانکی واحدهای تولیدی اعلام کرد: در سال 99 کلیه واحدهای تولیدی دارای مجوز از وزارت صمت و وزارت جهاد کشاورزی تا پایان شهریور ماه می‌توانند با پرداخت 5/ 7 درصد از بدهی خود به سیستم بانکی و با بهره مندی از 6 ماه تنفس و در 5سال تقسیط، نسبت به تعیین تکلیف بدهی خود اقدام و از خدمات و تسهیلات بانکی بهره مند شوند.
ارزش بازار بورس و فرابورس ایران چقدر است؟
خبرآنلاین / ۱۳۹۸/۱۲/۰۱ / اقتصادی
ارزش بازار بورس و فرابورس ایران چقدر است؟
معاون پذیرش و بازارپژوهی فرابورس ایران با اشاره به اینکه رقم تامین مالی از طریق بازار بدهی در سال ۹۸ تا تاریخ ۳۰ دی‌ماه، ۱۸ هزار هزار میلیارد تومان بوده است، گفت: از این رقم ۱۶ هزار و ۹۰۰ هزار میلیارد تومان مربوط به سیستم بانکی بوده و سهم بازار سرمایه حدود ۱۴۸ هزار میلیارد تومان است.
  بورس تهران  سازمان بورس و اوراق بهادار  فرا‌‌‌‌‌بورس ایران
خبر مهم برای بدهکاران بانکی
خبرآنلاین / ۱۳۹۸/۱۲/۰۱ / اقتصادی
خبر مهم برای بدهکاران بانکی
معاون طرح و برنامه وزارت صنعت، معدن و تجارت با اشاره به مصوبه جلسه شورای پول و اعتبار در خصوص تعیین تکلیف بدهی بانکی واحدهای تولیدی گفت: در این جلسه مصوب شد .
  وزارت صنعت،معدن و تجارت  تولید  واحد های تولیدی  بدهی معوق سیستم بانکی
روزنامه تعادل / ۱۳۹۸/۱۲/۰۱ / اقتصادی
اقدامات سیستم بانکی در اقتصاد مقاومتی
اقدامات نظام بانکی در انتظام‌بخشی به بازار پول، ساماندهی موسسات اعتباری غیرمجاز و تعیین تکلیف اموال مازاد شبکه بانکی می‌تواند گام بزرگی از سوی این بانک در پیشبرد اهداف اقتصاد مقاومتی در سال جاری ارزیابی شود.
  اقتصاد  اقتصاد مقاومتی  پول  مبارزه با قاچاق کالا و ارز  وزارت کشور
سپرده‌های ارزی در بانک‌ها زیاد شد
ایسنا / ۱۳۹۸/۱۱/۳۰ / اقتصادی
سپرده‌های ارزی در بانک‌ها زیاد شد
میزان سپرده‌های ارزی نزد سیستم بانکی کشور در آذر امسال نسبت به ماه مشابه سال گذشته ۱۱ درصد رشد داشته است.
  سپرده ارزی  بانک مرکزی
سوختن مترسک FATF؛ «وطن امروز» از چرخش نگاه دولتی‌ها به FATF گزارش می‌دهد
سایر منابع / ۱۳۹۸-۱۱-۳۰ / سیاسی
سوختن مترسک FATF؛ «وطن امروز» از چرخش نگاه دولتی‌ها به FATF گزارش می‌دهد
پس از 5 سال وزیر امور اقتصادی و دارایی و رئیس‌کل بانک مرکزی اعتراف کردند اساسا FATF هیچ ارتباطی با قیمت ارز ندارد و پذیرفتن آن هم نمی‌تواند باعث افزایش یا بهبود تبادلات بانکی کشورمان شود. پیشتر دژپسند و همتی در حمایت از FATF گفته بودند؛ «این ساز و کار تنها برای ایران نیست و پذیرش FATF به نفع سیستم بانکی است».
۶ پیشنهاد به مجلس یازدهم برای اصلاح نظام بانکی؛ تحلیل نظام بانکداری کشور در گفت‌وگوی «فرهیختگان» با عباس دادجوی‌توکلی
روزنامه فرهیختگان / ۱۳۹۸-۱۱-۲۹ / اقتصادی
۶ پیشنهاد به مجلس یازدهم برای اصلاح نظام بانکی؛ تحلیل نظام بانکداری کشور در گفت‌وگوی «فرهیختگان» با عباس دادجوی‌توکلی
سال‌هاست در همایش‌ها و گفت‌وگو‌های متفاوت، فهرست‌‌های بلندبالایی از مشکلاتی که بانک‌ها با آن مواجه هستند و چالش‌هایی که بانک‌ها خلق‌کننده آنند، صحبت می‌شود. بی‌نتیجه بودن این تلاش‌ها عمدتا ناشی از عدم تفاهم بانک مرکزی به‌عنوان نهاد ناظر بر سیستم بانکی با وزارت اقتصاد به‌عنوان نماینده اقتصادی دولت و همچنین کشمکش‌های فراوان دو نهاد مذکور با سیستم بانکی است.
اپلیکیشن سیگنال، برنده برترین اپلیکیشین بخش خدمات مالی بانکی و بیمه آنلاین
مهر / ۱۳۹۸/۱۱/۲۸ / اقتصادی
اپلیکیشن سیگنال، برنده برترین اپلیکیشین بخش خدمات مالی بانکی و بیمه آنلاین
اپلیکیشن سیگنال، برنده برترین اپلیکیشین بخش خدمات مالی بانکی و بیمه آنلاین، در قسمت آرای مردمی شد.
  اپلیکیشن  اپلیکیشن موبایل  سیستم بانکی  بیمه  خرید آنلاین
روزنامه ابتکار / ۱۳۹۸/۱۱/۲۸ / ...
امنیت؛ پازل گمشده رمز پویا در هیاهوی رسانه‫ای
مدیر روابط عمومی بانک ایران زمین با اشاره به اقدامات شبکه بانکی در راستای راه اندازی رمزهای پویا گفت: بی‫شک تلاش‫های زیادی در روزهای اخیر توسط بانک مرکزی و شبکه بانکی برای راه‫اندازی رمزهای پویا و ارتقاء امنیت مشتریان انجام گرفته است‫ که متاسفانه در هیاهوی رسانه‫ای گم شده است.سید محمد حسین استاد ارتقاء امنیت و جلوگیری از فیشینگ را مهم‫ترین عامل راه اندازی اپلیکیشن‫های رمز‫ساز دانست و افزود: اینکه راه‫اندازی این سیستم برای حدود 400 میلیون کارت بانکی مشکلاتی را خواهد داشت موضوعی است که همگان به آن اذعان دارند‫ و براساس برنامه‫ریزی‫های انجام شده این سیستم به مرور به روزرسانی خواهد شد و ضمن رفع مشکلات آن، مشتریان نیز با راهنمایی و آموزش به استفاده از آن عادت خواهند کرد.وی افزود: اما آنچه امروز بیشتر …
کلاهبرداری موبایلی بانکی در آمریکا و کانادا
مهر / ۱۳۹۸/۱۱/۲۶ / فناوری
کلاهبرداری موبایلی بانکی در آمریکا و کانادا
بررسی مؤسسات امنیتی سایبری نشان می‌دهد یک حمله از نوع فیشینگ بر ضد کاربران خدمات موبایلی بانکی در آمریکا و کانادا آغاز شده است.
  گوشی هوشمند  کلاهبرداری اینترنتی  سیستم بانکی  جرایم سایبری  فیشینگ
روزنامه ابتکار / ۱۳۹۸/۱۱/۲۷ / ...
وام بانکی؛ تسهیلات یا طناب دار تولیدکنندگان
آمار‌های خوشبینانه از پرداخت تسهیلات به واحد‌های تولیدی از سوی بانک مرکزی در برابر دومینوی تعطیلی بنگاه‌های اقتصادی، از عدم تخصیص تسهیلات حمایتی به واحد‌های تولیدی و یا بازپرداخت‌های سنگین و غیر قابل درک خبر می‌دهد که در هر دو صورت باخت تولید در برابر نظام بانکی را رقم می‌زند.به گزارش اقتصاد ۲۴، عبدالناصر همتى، رئیس کل بانک مرکزى معتقد است: امسال به رغم فشار حداکثرى دشمنان براى ایجاد مشکل در کار تولید و رکود در این بخش، خوشبختانه با تلاش تولیدکنندگان و تامین نقدینگى از سمت سیستم بانکى این هدف به سرانجام نرسید. از ابتداى سال تاکنون بیش از ٧۵٠ هزار میلیارد تومان تسهیلات توسط بانک‌ها به بخش تولید پرداخت شده که حدود ۶٠ درصد آن صرف سرمایه در گردش بنگاه‌هاى تولیدى و خدماتى شده است. در همین راستا ٨٠ …
خانوارهای آمریکایی ۱۴ تریلیون دلار بدهکارند
خبرآنلاین / ۱۳۹۸/۱۱/۲۴ / اقتصادی
خانوارهای آمریکایی ۱۴ تریلیون دلار بدهکارند
فارس به نقل از اسپوتنیک‌نیوز، نوشت: فدرال رزرو آمریکا گزارش داد که حجم بدهی خانوارهای آمریکا با ثبت رکورد جدید به ۱۴ تریلیون دلار رسیده که وام مسکن خانوار بیشترین تأثیر را در این افزایش داشته است.
  دلار  ایالات متحده آمریکا  بدهی معوق سیستم بانکی
ریز دارایی‌ها و بدهی‌های سیستم بانکی اعلام شد
رویداد 24 / ۱۳۹۸/۱۱/۲۴ / اقتصادی
ریز دارایی‌ها و بدهی‌های سیستم بانکی اعلام شد
تازه‌ترین گزارش آماری بانک مرکزی از آذرماه نشان میدهد که بدهی بخش دولتی در دوره مورد بررسی ۳۸۷۸.۶ هزار میلیارد ریال است که نسبت به آذر ماه سال ۹۷ به میزان ۱۸.۷ درصد رشد یافته است.
  بانک مرکزی  بدهی بانک مرکزی
بدهی خارجی ایران از ۸.۸ میلیارد دلار عبور کرد
خبرآنلاین / ۱۳۹۸/۱۱/۲۴ / اقتصادی
بدهی خارجی ایران از ۸.۸ میلیارد دلار عبور کرد
مجموع بدهی‌های خارجی ایران تا پایان آذر ماه سال جاری بالغ بر ۹ میلیارد دلار شد.
  بانک مرکزی  اقتصاد مقاومتی  بدهی معوق سیستم بانکی  بدهی ارزی ایران
روزنامه اعتماد / ۱۳۹۸/۱۱/۲۴ / ...
روش‌های دریافت رمز پویا برای کارت‌های بانک‌پاسارگاد
بانک پاسارگاد همگام با نظام بانکی کشور، برای ارتقای امنیت در پرداخت‌های اینترنتی، امکان دریافت رمز پویا را برای مشتریان دارنده تلفن‌های همراه هوشمند و غیرهوشمند فراهم کرده است. به گزارش روابط‌عمومی بانک‌پاسارگاد، با توجه به آنکه پرداخت‌های اینترنتی با مبالغ بیش از یک میلیون ریال در شبانه‌روز، تنها از طریق رمز پویا امکان‌پذیر است، مشتریان بانک پاسارگاد می‌توانند از روش‌های مختلف نسبت به دریافت این نوع رمز اقدام کنند. به این ترتیب که دارندگان کارت‌های نقدی بانک‌پاسارگاد، در هنگام انجام تراکنش‌های غیرحضوری، می‌توانند با فشردن دکمه «درخواست رمز پویا» در درگاه‌های پرداخت، رمز دوم پویا را به‌صورت پیامک دریافت کنند. …
روزنامه ابتکار / ۱۳۹۸/۱۱/۲۳ / ...
انتشار اپلیکیشن «پرنا» روی «اپ‌استور» اپل
اپلیکیشن پرداخت بانک مسکن موسوم به «پرنا» از طریق «اپ استور» در دسترس تمام مشتریان بانک مسکن که تلفن همراه هوشمند اپل دارند، قرار گرفت.شرکت فناوری اطلاعات ناواکو که یکی از شرکت‌های ذیل بانک مسکن است، با تکیه بر دانش و خلاقیت کارشناسان واحد «تلفن همراه» خود توانسته با روشی منحصر به فرد، اپلیکیشن پرداخت این بانک موسوم به «پَرنا» را روی «اپ استور» شرکت اپل منتشر کند.در حال حاضر تمام کاربران این نرم‌افزار که گوشی تلفن همراه با سیستم عامل «IOS» دارند، می‌توانند به صورت دائمی و بدون پرداخت هیچ‌گونه هزینه اضافی، نرم‌افزار مذکور را روی گوشی خود نصب کنند.اپلیکیشن پرداخت همراه ناواکو با نام تجاری «پَرنا» به عنوان یک اپلیکیشن دارای سرویس‌های پرداختی روزمره و منحصر به فرد در راستای تسهیل رفع نیازهای مردم …
همتی: مگر می‌شود رئیس شعبه از تراکنش 2000میلیارد تومانی کودک 4 ساله بی‌خبر باشد
سایر منابع / ۱۳۹۸-۱۱-۱۹ / اقتصادی
همتی: مگر می‌شود رئیس شعبه از تراکنش 2000میلیارد تومانی کودک 4 ساله بی‌خبر باشد
رییس کل بانک مرکزی تاکید کرد که این نهاد مصمم است جلوی گردش بی‌حساب و کتاب «ریال» در سیستم بانکی را که با هدف پولشویی و سفته‌بازی است، بگیرد.
روزنامه ابتکار / ۱۳۹۸/۱۱/۱۹ / ...
بازار داغ حساب‌های اجاره‌ای
کیمیا نجفیبدون آنکه ردی بر جای بماند بازار حساب‌های اجاره‌ای با هدف پولشویی، فرار مالیاتی و کلاهبرداری بسیار داغ است. هر کدام از ما در اطراف و یا فضای مجازی دیده و شنیده‌ایم که در ازای حساب‌های بانکی، مبالغی را به افراد پیشنهاد می‌کنند. البته ارقام پیشنهادی ناچیزتر از چیزی است که فکرش را بکنید. آن‏طور که شنیده می‌شود، ماهانه به ازای هر حساب بانکی مبلغ ۲ تا ۴ میلیون تومان به افتتاح‌کنندگان حساب، اجاره پرداخت می‌شود. این در حالی است که بسیاری از اجاره‌دهندگان از کلاهبرداری‌ها و فرارهای مالیاتی که به نام آنها انجام و ثبت می‌شود بی‌خبر هستند.حساب‌های اجاره‌ای داستانی بی‏پایان در اقتصاد ایران است، هر‏چند که برخی دستگاه‌های نظارتی هم برای مسدود‏کردن آنها دستورالعمل‌هایی صادر کرده‌اند، اما ما می‌بینیم …
همتی: بانک مرکزی مصمم به جلوگیری از پولشویی و سفته‌بازی است
ارانیکو / ۱۳۹۸/۱۱/۱۷ / اقتصادی
همتی: بانک مرکزی مصمم به جلوگیری از پولشویی و سفته‌بازی است
رییس کل بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران گفت: بانک مرکزی مصمم است جلوی گردش بی‌حساب و کتاب "ریال" در سیستم بانکی را که با هدف پولشویی و سفته‌بازی است، بگیرد.
همتی خبر داد: گردش ۲۰۰۰ میلیارد ریالی حساب کودک ۲ ساله
خبرآنلاین / ۱۳۹۸/۱۱/۱۷ / اقتصادی
همتی خبر داد: گردش ۲۰۰۰ میلیارد ریالی حساب کودک ۲ ساله
رئیس کل بانک مرکزی: بانک مرکزی مصمم است جلوی گردش بی حساب و کتاب ریال در سیستم بانکی که با هدف پول شویی و عملیات سفته بازانه انجام شود را بگیرد.
  عبدالناصر همتی  بانک مرکزی  قانون منع پولشویی  مبارزه با پول شویی
جلوی گردش بی‌حساب و کتاب ریال در سیستم بانکی گرفته می‌شود/ 75 درصد ریسک بانک‌ها اعتباری است
ایلنا / ۱۳۹۸/۱۱/۱۷ / اقتصادی
جلوی گردش بی‌حساب و کتاب ریال در سیستم بانکی گرفته می‌شود/ 75 درصد ریسک بانک‌ها اعتباری است
ایلنا: همتی گفت: مگر می شود یک کودک دو سال یا چهار ساله در سال بیش از 2000 میلیارد ریال تراکنش داشته باشد و رئیس شعبه از آن بی خبر باشد. مگر می شود ماهانه هزاران…
  پول  رئیس کل بانک مرکزی  سلامت  شورای پول و اعتبار  نقل و انتقال پول
واحدهای تولیدی چه میزان تسهیلات بانکی دریافت کرده‌اند؟
ایلنا / ۱۳۹۸/۱۱/۱۶ / اجتماعی
واحدهای تولیدی چه میزان تسهیلات بانکی دریافت کرده‌اند؟
ایلنا: میزان تسهیلات دریافتی واحدهای تولیدی از سیستم بانکی اعلام شد.
  تسهیلات بانکی تولیدکنندگان
تامین مالی تولید بدون افزایش تورم
روزنامه شهروند / ۱۳۹۸/۱۱/۱۶ / ...
تامین مالی تولید بدون افزایش تورم
‏  [امیر قاسمی] مشکل تأمین سرمایه در گردش از مهم‌ترین معضلاتی است که مدیران بنگاه‌های بزرگ در مسیر تولید با آن مواجه هستند. بنگاه‌های بزرگ برای تولید کالا باید از بازار مواد اولیه و کالاهای واسطه‌ای تولید را تهیه کنند. از این جهت که بنگاه‌ها در شرایط رکود برای فروش کالاهای خود با چالش مواجه هستند، برای تأمین منابع مالی نیازمند تسهیلات بانک‌های عامل هستند. از سوی دیگر، درشرایط فعلی اقتصادی، ایران با افزایش ارایه تسهیلات بانکی خود می‌تواند به افزایش نرخ تورم درکشور منجر شود. بنابراین در ماه‌های گذشته سیاست‌گذاران اقتصادی کشور به دنبال راه‌حل‌هایی بودند که بتوانند بدون اینکه حجم پول را در سیستم اقتصادی کشور افزایش دهند، مشکل کمبود سرمایه …
روزنامه شهروند / ۱۳۹۸/۱۱/۱۶ / ...
قول وزیر اقتصاد: دولت از سیستم بانکی استقراض نمی‌کند
وزیر اقتصاد اعلام کرد: «دولت تا امروز حتی یک ریال از سیستم بانکی برای تامین‌مالی بودجه عمومی استقراض نکرده است.» فرهاد دژپسند روز گذشته در نشست خبری با خبرنگاران، اظهار داشت: «تا به امروز برای پرداخت وجوه اوراق حتی یک ساعت هم تأخیر نداشته‌ایم و به هنگام تامین‌مالی اوراق صورت گرفته است.» او در بخش دیگری از این نشست گفت: «اگر بخواهیم نفت از بودجه خارج شود باید درآمدهای جایگزین داشته باشیم که درآمدهای مالیاتی به‌خصوص مالیات‌های مستقیم اهمیت ویژه پیدا می‌کند.» وزیر اقتصاد افزود: «امروز درآمدهای مالیاتی توانست بخش بزرگی از درآمدهای نفتی را برای دولت محقق کند که در شرایط فعلی دستاورد بزرگی را شکل داده است.» دژپسند اعلام …
روزنامه ابتکار / ۱۳۹۸/۱۱/۱۶ / ...
بانک رفاه در بین ده بانک برتر عملیات ارزی کشور قرارگرفت
بانک رفاه در سیستم بانکی کشور و در حوزه عملیات ارزی، در بین ده بانک برتر کشور قرار گرفته است.به گزارش روابط‏عمومی بانک رفاه کارگران، بر اساس شاخص‏های مالی و آمارهای بانک مرکزی، از لحاظ رتبه و سهم درصد عملیات ارزی بانک رفاه در بین 29 بانک تجاری فعال در حوزه ارزی در بازه زمانی 1394 تا دی ماه 1398 به طور میانگین در بین ده بانک برتر عملیات ارزی کشور قرار گرفته است.بر اساس این گزارش، بانک رفاه با بیش از 30 هزار فقره تراکنش در قالب ابزارهای پرداخت رایج همچون: اعتبارات، بروات اسنادی، حواله‏ها و ضمانت‏نامه‏های ارزی طی دوره مذکور توانسته است به جایگاه مناسبی در بین سایر بانک‏های کشور دست پیدا کند. همچنین با توجه به وضعیت سه‏امداری، رسالت محوری بانک درحوزه بهداشت، درمان و تجهیزات پزشکی و داشتن ظرفیت، دانش …
طرح نمایندگان مجلس برای ایجاد بانکداری اسلامی، مثل یک «شوخی» می‌ماند / این طرح، سیستم بانکی کشور را فلج و ورشکستگی اقتصادی به همراه خواهد داشت
رویداد 24 / ۱۳۹۸/۱۱/۱۵ / اقتصادی
طرح نمایندگان مجلس برای ایجاد بانکداری اسلامی، مثل یک «شوخی» می‌ماند / این طرح، سیستم بانکی کشور را فلج و ورشکستگی اقتصادی به همراه خواهد داشت
یک کارشناس مسائل اقتصادی با «شوخی» خواندن طرح نمایندگان پارلمان برای ایجاد نظام بانکداری اسلامی، معتقد است طرح مجلس برای ایجاد نظام بانکداری اسلامی برای حذف ربا و کنترل سود، عملا با مشکل خروج سرمایه‌ها از بانک‌ها مواجه خواهیم شد.
  جمشید پژویان  بانکداری اسلامی
روزنامه ابتکار / ۱۳۹۸/۱۱/۱۵ / ...
گروگان‏گیری، هدف کانال سوئیس
یک تحلیلگر اقتصادی گفت: کانال سوئیس خطرناک و برای «ندادن نیازهای» ماست که حتما به محض فعال شدن این کانال، کانال اصلی دیگر ما غیرفعال خواهد شد.به گزارش مهر، مجید شاکری درباره کانال سوئیس، اظهار کرد: در یک نمایش سفیر سوئیس در تهران نمونه‌هایی از داروهای پیوند اعضا را در چارچوب کانالی تحت عنوان کانال سوئیس که یک سال است آمریکایی‌ها دائماً به عنوان سقف یک پیشنهاد آن را روی میز می‌گذارند، رونمایی کرد.این کارشناس اقتصادی افزود: با توجه به اینکه، این کانال پنجمین یا ششمین کانالی است که آمریکایی‌ها بعد از خروج از برجام، برای ما بازگشایی کرده‌اند و با توجه به تجربه کانال‌های پیشین، لازم است بار دیگر به کانال سوئیس نگاه شود از این نظر که چرا این کانال فاقد کارکرد، خطرناک و حتی بی‏ارتباط با نیازهای اولیه …
تفاوت های سامانه های الکترونیکی ساتنا و پایا در چیست؟
تابناک / ۱۳۹۸/۱۱/۰۸ / اقتصادی
تفاوت های سامانه های الکترونیکی ساتنا و پایا در چیست؟
یکی از تفاوت های عمده دو سامانه پایا و ساتنا در میزان انتقال وجه بانکی است. درباره میزان انتقال وجه بانکی در سیستم ساتنا و پایا باید گفت که سقف میزان انتقال پول در سامانه پایا به 15 میلیون تومان می‌رسد ولی در سیستم ساتنا حداکثر میزان انتقال پول در یک جابجایی بانکی 50 میلیون تومان است.
بانک مرکزی زمان مرحله جدید حراج عملیات بازار باز را اعلام کرد
خبرآنلاین / ۱۳۹۸/۱۱/۰۸ / اقتصادی
بانک مرکزی زمان مرحله جدید حراج عملیات بازار باز را اعلام کرد
بانک مرکزی ایران طی اطلاعیه‌ای زمان اجرای مجدد عملیات بازار باز را اعلام کرد.
  بانک مرکزی  بدهی معوق سیستم بانکی
روزنامه ابتکار / ۱۳۹۸/۱۱/۰۶ / ...
کارنامه عملکرد بانک قرض‏ا‏لحسنه مهر ایران درخشان است
عیسی امامی، عضو هیئت مدیره بانک قرض‏‏الحسنه مهر ایران در جمع روسای شعب و همکاران استان کرمانشاه گفت: با روند پیش‏رو و عملکرد فوق‏العاده پرسنل بانک، به قطعیت می‏توان گفت کارنامه بانک قرض‏‏الحسنه مهر ایران بسیار روشن است و چشم‏انداز خوبی دارد.به گزارش روابط عمومی بانک قرض الحسنه مهر ایران، عیسی امامی در جمع روسای شعب استان کرمانشاه با بررسی و مقایسه عملکرد شش‏ماه ابتدای سال ۹۸ با مقطع فعلی، گفت: در آینده ای نزدیک بانک قرض‏الحسنه مهر ایران یک بانک بسیار بزرگ خواهد شد و لازم است که تمام پرسنل آن تفکرات بزرگ و متفاوتی داشته و با تسلط بر امور بانکداری نوین و به روزترین اطلاعات مالی دنیا وارد بانک شوند. وی تصریح کرد: مردم به بانک قرض‏الحسنه مهر ایران علاوه بر انجام بهترین خدمات بانکی، به عنوان مشاور …
سختی اجرای رمز دوم پویا به سبک و سیاق فعلی
روزنامه آفتاب یزد / ۱۳۹۸-۱۱-۰۵ / اقتصادی
سختی اجرای رمز دوم پویا به سبک و سیاق فعلی
با اتمام مهلت دریافت رمز دوم پویا برای مردم و غیر فعال کردن تدریجی رمزهای ایستای قبلی در سیستم بانکی از هفته دوم بهمن ماه، هنوز هم بسیاری از افراد به دلیل مشکلات خاص اجرای رمز دوم پویا به سبک و سیاق فعلی، آن را فعال نکردند و یا در صورت فعال کردنش با مشکل روبرو هستند.
در استانداردسازی‌ شبکه بانکی با پاکستان هم فاصله بسیاری داریم
ایلنا / ۱۳۹۸/۱۰/۳۰ / اقتصادی
در استانداردسازی‌ شبکه بانکی با پاکستان هم فاصله بسیاری داریم
ایلنا: دبیرکل انجمن اقتصاددانان اظهار داشت: عملیات بازار باز در سیستم بانکی در دنیا از دهه‌های بسیار قبل شروع به کار کرده است، اما در ایران عملیات بازار باز از چند…
  ایران  پاکستان  جهان  موبایل  بانکداری ایران
دنیای اقتصاد / ۱۳۹۸/۱۰/۲۸ / اقتصادی
هشدار بدافزار خطرناک بانکی و سارق پیامک‌ها
تروجان موبایلی فیک‌توکن با استفاده از صفحات ورود فیشینگ، تاکنون هزاران دستگاه تلفن همراه را آلوده کرده است. تروجان‌ها، به‌عنوان یکی از خانواده‌های بدافزاری، به‌طور کلی برای نظارت پنهانی، کسب پایداری در سیستم هدف از طریق درپشتی‌ها و سرقت اطلاعات حساس مانند اطلاعات احرازهویت بانکی ایجاد می‌شوند. این نوع بدافزارها با نفوذ به رایانه‌های شخصی، اغلب از حفره‌های نرم‌افزاری برای انتقال به سیستم هدف استفاده می‌کنند و در فضای تلفن همراه، تروجان‌ها ممکن است از طریق برنامه‌های مخرب نصب، همراه با نرم‌افزارهایی با ظاهر غیرقانونی بسته‌بندی یا به‌طور مستقیم از طریق فایل‌های APK نصب شوند. تروجان‌های موبایلی، به‌دلیل دستیابی به کدهای احرازهویت دومرحله‌ای و پیامک‌های تایید، نیاز به دسترسی به بخش پیامک دستگاه هدف …
قشقاوی: تحریم‌ها برای بیماران نادر مشکل ایجاد کرده است
ایرنا / ۱۳۹۸/۱۰/۲۸ / سیاسی
قشقاوی: تحریم‌ها برای بیماران نادر مشکل ایجاد کرده است
تهران - ایرنا - سفیر ایران در اسپانیا گفت: شرکت‌های دارویی به دلیل قطع سیستم بانکی از طریق آمریکا نمی‌توانند هیچ دارویی به ایران صادر کنند و این مشکل درباره بیماران نادر نیز وجود دارد.
  سازمان غذا و دارو  تحریم های دارویی آمریکا  حسن قشقاوی
گزارش تسنیم| عملیات بازار باز چیست؟ بانک مرکزی چه اهدافی را دنبال می‌کند؟
تسنیم / ۱۳۹۸/۱۰/۲۸ / اقتصادی
گزارش تسنیم| عملیات بازار باز چیست؟ بانک مرکزی چه اهدافی را دنبال می‌کند؟
طی دهه‌های اخیر، اغلب بانک‌های مرکزی سیاست‌های پولی و مدیریت نقدینگی سیستم بانکی را از طریق ابزارهای غیرمستقیم که عمدتاً شامل اداره عملیات بازار باز جهت کنترل نرخ بهره یک‌شبه بازار بین‌بانکی است، اجرا می‌کنند.
روزنامه ابتکار / ۱۳۹۸/۱۰/۲۸ / ...
رونمایی از جدیدترین راهکار برای مهار تورم
کیمیا نجفیتورم، بی‌انضباطی مالی، افزایش نقدینگی و... از جمله دغدغه‌هایی است که اقتصاد کشور در سال‌های اخیر با آن دست به گریبان شده است. در این میان تصمیم‌گیران با اجرایی کردن برنامه‌هایی سعی در کنترل و مهار این مسائل دارند. بهره‌گیری از «عملیات بازار باز» از جمله برنامه‌هایی است که مسئولان به آن اشاره دارند و معتقدند که می‌تواند بی‌انضباطی‌ها را سامان بدهند، چراکه مهم‌ترین ابزار برای کنترل نرخ بهره کوتاه‌مدت است.در روز پنجشنبه مراسم رونمایی از عملیات بازار باز انجام شد و قرار بر این است که این عملیات از روز شنبه شروع شود. عبدالناصر همتی، رئیس کل بانک مرکزی با انتشار پیامی در صفحه مجازی توضیحاتی درباره عملیات بازار باز داده است. در این یادداشت آمده است: «‌روز پنجشنبه ۲۶ دی‏ماه ۹۸، همزمان با پنجاه …
افزایش وام ازدواج چگونه خواهد بود؟
فرارو / ۱۳۹۸/۱۰/۲۶ / اقتصادی
افزایش وام ازدواج چگونه خواهد بود؟
سیستم بانکی نگاه بنگاه محوری به معادله پرداخت تسهیلات و دریافت سپرده‌ها دارد. به این معنا که ترجیح می‌دهد به جای پرداخت ۲۰ هزار میلیارد تومان در قالب تسهیلات قرض‌الحسنه و با بهره‌ای معادل کارمزد یک وام آن را به عنوان وام‌های کلان با بهره بالاتر پرداخت کند. البته نباید از نظر دور داشت که متاسفانه در سیستم بانکی به دلیل بلوکه بودن دارایی، بانک‌ها با منابع منجمد بالا مواجه هستند و این امر توان وام‌دهی را کاهش داده است.
  وام ازدواج  افزایش  بانک مرکزی
روزنامه ابتکار / ۱۳۹۸/۱۰/۲۷ / ...
دریافت رمز دوم پویا پیامکی با تایید شماره همراه در شعب بانک شهر
مدیر مرکز ارتباطات و روابط‏عمومی بانک شهر با اشاره به استقبال از نرم‏‏‏افزار «رمزنت» گفت: استفاده از این نرم‏‏افزار، ضریب ایمنی تراکنش‏های اینترنتی بانکی را افزایش داده و در جذب رضایت حداکثری مشتریان این بانک نقش مهمی داشته است.به گزارش مرکز ارتباطات و روابط‏عمومی بانک شهر، حمیدرضا عظیمی با اشاره به اهمیت استفاده از رمزهای پویا به منظور بالابردن ضریب امنیت تراکنش‏های اینترنتی گفت: به این منظور، بانک شهر نیز با راه‏اندازی نرم‏افزار «رمزنت» این اطمینان را برای مشتریان خود ایجاد کرده است تا تراکنش‏های اینترنتی خود را با حداکثر امنیت انجام دهند.وی افزود: با توجه به مخاطرات موجود و سوءاستفاده از بسیاری از حساب‏های مشتریان در سیستم بانکی، آگاهی عمومی نسبت به استفاده از رمزهای پویا افزایش یافته و از …
روزنامه ابتکار / ۱۳۹۸/۱۰/۲۱ / ...
امکان دریافت رمز پویا در بانک ‌پاسارگاد از طریق پیامک فراهم شد
بانک‌ پاسارگاد، جهت ایجاد سهولت بیشتر در دریافت رمز پویا و افزایش امنیت در پرداخت‌های غیرحضوری، امکان دریافت رمز دوم پویا از طریق پیامک را نیز فراهم کرد.به گزارش روابط‌عمومی بانک ‌پاسارگاد، از این پس دارندگان کارت‌های نقدی بانک‌ پاسارگاد، در هنگام انجام تراکنش‌های غیرحضوری، با فشردن دکمه «درخواست رمز پویا» در درگاه‌های پرداخت، رمز دوم پویا را به‌صورت پیامک دریافت خواهند کرد.بر اساس این خبر، در این روش رمز دوم پویا به شماره‌ تلفن‌همراه ثبت‏شده در سیستم بانکی ارسال خواهد شد. بنابراین مشتریانی که به هر دلیلی پیامک‌های ارسالی از سوی بانک ‌پاسارگاد (پیامک‌های واریز وجه، برداشت وجه و ورود به سامانه‌های بانکداری‌ الکترونیک) را دریافت نمی‌کنند و یا اقدام به تعویض سیم‏کارت خود کرده‌اند، باید جهت اصلاح …
روزنامه ابتکار / ۱۳۹۸/۱۰/۲۰ / ...
روش‏های تامین ارز برای صادرکنندگان
کارشناس ارزی اداره خزانه‏داری بانک توسعه صادرات ایران گفت: با توجه به سیاست‏های ارزی، تامین ارز با توجه به گروه کالای مورد نظر به دو روش تامین از سوی بانک مرکزی با تایید فیش ثبت سفارش جهت کالاهای اساسی، دارو، تجهیزات پزشکی و کالاهای استراتژیک به نرخ بانکی و تامین ارز از طریق سیستم نیما با نرخ بانکی نیما برای سایر کالاها انجام می‏شود.کارشناس امور مالی در ادامه اظهار کرد: یوان چین، وون کره، روپیه هند و یورو، ارزهای بانکی در دسترس هستند؛ که البته یورو صرفا بابت اقلام خاص پزشکی و دارویی با تایید وزارتخانه متبوع، یورو و درهم با کد کارگزار NICOIRTH صرفا جهت واردات دارو و تجهیزات پزشکی ارائه می‏شود.فیروزی در خصوص گروه کالایی 2( نیمایی) گفت: این گروه در هفت طبقه از گروه کالایی 21 تا 27 اولویت‏بندی می‏شود؛ …
متهم با زعفران به بانک می‌رفت و تسهیلات می‌گرفت
روزنامه آفتاب یزد / ۱۳۹۸/۱۰/۱۹ / حوادث
متهم با زعفران به بانک می‌رفت و تسهیلات می‌گرفت
جلسه رسیدگی به اتهامات برخی دیگر از متهمان بانک سرمایه به نام گروه جهانبانی به ریاست قاضی مسعودی مقام و به صورت علنی برگزار شد. قاضی مسعودی مقام در ابتدای جلسه دادگاه رسیدگی به پرونده بانک سرمایه گفت: امروز آخرین دفاع از آقایان جهانبانی و صالحی اخذ می‌شود و در موعد مقرر حکم پرونده صادر خواهد شد. در ادامه قاضی مسعودی مقام اتهامات محمدرضا جهانبانی فرزند علی را مجدداً تفهیم کرد و از وی خواست ضمن کنار گذاشتن حواشی آخرین دفاعیات خود را مطرح کند. متهم جهانبانی در جایگاه قرار گرفت و گفت: اتهام اینجانب اخلال در نظام اقتصادی کشور ذکر شده است در حالی که نماینده حقوقی بانک شاکی در راستای اثبات ادعای خود، اتهامی واهی را مطرح نموده و در پی آن بنده هزار و ۱۰۸ روز (به مدت سه سال) در بازداشت بودم.وی ادامه داد: …
روزنامه ابتکار / ۱۳۹۸/۱۰/۱۸ / ...
توفیقِ اجباریِ اصلاح
گام پنجم تعهدات هسته‌ای طی روزهای گذشته برداشته شد. هرچند هنوز خروج ایران از برجام قطعی نشده است، اما به صورت عینی باید این توافق‏نامه را فاقد راهبرد عملیاتی بدانیم. در این شرایط که تحریم‌های ظالمانه غرب محدودیت‌هایی را برای اقتصاد کشور ایجاد کرده است؛ به نظر می‌رسد باید پذیرفت که نباید به تامین مالی اقتصاد کشور از طریق سرمایه‌گذاری خارجی و یا صادرات اعم از نفتی و غیرنفتی حداقل در کوتاه‌مدت امید داشت. فارغ از بحث چرایی این گزاره، در شرایط عینی امروز اقتصاد کشور، ناگزیر از اصلاح‌های وسیع ساختاری در اقتصاد کشور هستیم.اصلاح ساختاری از این جهت اهمیت پیدا می‌کند که اقتصاد باید بتواند در شرایط دشوار بین‏المللی کمترین هزینه را بپردازد. از سوی دیگر، همان‌طور که حسن روحانی گفته بود قرار نیست تحریم‌ها …
روزنامه ابتکار / ۱۳۹۸/۱۰/۱۶ / ...
حذف گزینه فعال‌سازی رمز یکبارمصرف از طریق پیامک از ‌ATMها
مهلت پایان دی برای عملیاتی کردن کامل رمز پویا و اصلاح ساختار ارسال رمز از طریق پیامک در حالی برای نظام بانکی تعیین شده که گزینه «فعال‌سازی رمز پویا از طریق پیامک» در ATMها حذف شده است.به گزارش مهر، رمز پویا کلیدواژه جدیدی است که این روزها بسیاری از مشتریان نظام بانکی را به خود مشغول کرده است. اواخر آبان‏ماه بود که بانک مرکزی با صدور اطلاعیه‌ای اعلام کرد که فرآیند عملیاتی‏شدن رمز یک‌بارمصرف در تراکنش‌های بدون کارت را از اول دی‌ماه آغاز خواهد کرد و قرار بر این شد که نظام بانکی، گام‌های موثری را برای مقابله با فیشینگ و کلاهبرداری‌های ناشی از سوءاستفاده از کارت‌های بانکی و دسترسی به رمزهای ایستا، بردارد.بر این اساس، بانک مرکزی جهت سهولت دسترسی مشتریان نظام بانکی به رمزهای یک‌بارمصرف، راه‌های متعددی …
بیروت در آستانه ورشکستگی
دنیای اقتصاد / ۱۳۹۸/۱۰/۱۵ / سیاسی
بیروت در آستانه ورشکستگی
ناصر سعیدی، وزیر پیشین اقتصاد لبنان به رویترز گفته است که کشورش نیاز به 20 تا 25 میلیارد دلار کمک مالی از جمله دریافت کمک از سوی صندوق بین‌المللی پول دارد تا بتواند از این بحران مالی جان سالم به در ببرد. به گزارش الجزیره، بحران لبنان اعتماد به سیستم بانکی را از بین برده و نگرانی‌هایی در بین سرمایه‌گذاران به‌وجود آورده است، چرا که آنها می‌ترسند این کشور تبدیل به یکی از بدهکارترین کشورهای دنیا شود. سیاستمداران لبنانی از زمان کنار رفتن سعد حریری، نخست‌وزیر سابق این کشور در ماه اکتبر، در طراحی یک طرح نجات عاجز مانده‌اند. در این شرایط سپرده‌گذاران بانکی و سرمایه‌گذاران می‌گویند که مقامات کشور آنها را از وضعیت فعلی بانکی ناآگاه نگه داشته‌اند. میشل عون، رئیس‌جمهوری لبنان روز جمعه گفت که دولت جدید هفته …
تاکید دوباره بانک مرکزی: دریافت رمز دوم پویا پیامکی از تمامی بانک‌ها رایگان است
عصرایران / ۱۳۹۸/۱۰/۱۲ / اقتصادی
تاکید دوباره بانک مرکزی: دریافت رمز دوم پویا پیامکی از تمامی بانک‌ها رایگان است
مشتریان سیستم بانکی می‌توانند با فشردن دکمه درخواست رمز در صفحات پرداخت اینترنتی، رمز دوم یکبار مصرف خود را به صورت پیامکی به صورت رایگان دریافت کرده و در صفحات خرید و پرداخت اینترنتی استفاده کنند.
جهانگیری: درآمد کشور در تحریم در ۹ ماه گذشته ۷۰ میلیارد دلار بوده؛ تا پایان سال به ۱۰۰ میلیارد دلار می‌رسد/ آمریکایی‌ها به دروغ می‌گویند دارو تحریم نیست؛ برای خرید دارو به پول نفت نیاز است که سیستم بانکی را از انتقال پول منع کرده اند / وقتی یک کشور زورگو توافق با ۶ کشور را بر هم می‌زند، حتماً مشکلاتی پیش می‌آید
انتخاب / ۱۳۹۸/۱۰/۱۲ / سیاسی
جهانگیری: درآمد کشور در تحریم در ۹ ماه گذشته ۷۰ میلیارد دلار بوده؛ تا پایان سال به ۱۰۰ میلیارد دلار می‌رسد/ آمریکایی‌ها به دروغ می‌گویند دارو تحریم نیست؛ برای خرید دارو به پول نفت نیاز است که سیستم بانکی …
معاون اول رییس جمهوری گفت: در ۹ ماه گذشته و در شرایط تحریم حجم مبادلات کشور با دنیا بیش از ۷۰ میلیارد دلار بود که تا پایان سال ۱۰۰ میلیارد دلار خواهد رسید.
روزنامه ابتکار / ۱۳۹۸/۱۰/۱۳ / ...
اطلاعات مرتبط با امنیت ملی را به FATF نمی‌دهیم
معاون حقوقی رئیس‌جمهوری تاکید کرد​:‏ اگر به معاهده FATF​ بپیوندیم به نظام بانکداری امن خواهیم پیوست و دیگر نباید با ما اقدامات مقابله‌ای کنند.به گزارش ایسنا،‌ لعیا جنیدی درباره نگرانی از درز اطلاعات محرمانه کشورمان گفت: اتفاقا کسی که در واحد اطلاعات مالی کشورمان قرار دارد معتمد نظام است و با بررسی اطلاعات درخواستی مشخص می‌کند که اگر اطلاعات مهمی مطالبه نشده باشد ارائه کند، اما اگر مربوط به امنیت ملی باشد به موجب معاهده NPT و تحفظ قانون اساسی ارائه نمی‌کند.وی افزود: در چارچوب FATF بیشتر می‌توانیم امکاناتی برای حفظ اطلاعات‏مان داشته باشیم تا اینکه هیچ صیانتی نداشته باشیم.معاون حقوقی رئیس‌جمهوری گفت: همه کشورهای عضو FATF مکلف به بررسی پولشویی و ملتزم به این مسئله هستند که اطلاعات مربوط به تراکنش …
دنیای اقتصاد / ۱۳۹۸/۱۰/۰۹ / اقتصادی
قدردانی استاندار مازندران از عملکرد بانک صادرات
استاندار مازندران در همایش تجلیل از صادرکنندگان نمونه این استان، از عملکرد بانک صادرات ایران در حمایت از تولیدکنندگان قدردانی کرد. به گزارش روابط عمومی بانک صادرات ایران در این همایش که با حضور رئیس کارگروه توسعه صادرات استان و مدیران کشوری و استانی برگزار شد، احمد حسین‌زادگان با بیان اینکه مشکلات پیش‌روی کشور نیاز به مشارکت همه‌جانبه دارد، افزود: با توجه به نقش موثر سیستم بانکی کشور در زمینه‌های مختلف اقتصادی، بانک‌ها می‌توانند با حمایت از بخش تولید، شرایط رونق اشتغال را فراهم کرده و در این راستا، بانک صادرات مازندران نسبت به سایر بانک‌ها عملکرد بهتری داشته است.
تابناک / ۱۳۹۸/۱۰/۰۸ / سیاسی
باید دغدغه‌ها درباره پیوستن یا نپیوستن به FATF مدیریت شود
رئیس کمیته بین‌الملل کمیسیون حقوقی و قضایی مجلس ضمن تشریح تمام دغدغه‌هایی که در داخل کشور برای پیوستن یا نپیوستن به FATF وجود دارد، گفت: به هر حال ما باید تمام این دغدغه‌ها را مدیریت کنیم؛ چرا که نپیوستن به FATF و ایجاد یک خود تحریمی برای سیستم بانکی کشورمان کاری عاقلانه نخواهد بود.
تصویب FATF یعنی وعده‌های واهی و آسیب‌های قطعی
مشرق / ۱۳۹۸/۱۰/۰۸ / سیاسی
تصویب FATF یعنی وعده‌های واهی و آسیب‌های قطعی
یکی از ملزومات پیاده‌سازی سیاست فشار اقتصادی حداکثری، دست‌یابی هرچه بیشتر آمریکا به اطلاعات مراودات اقتصادی و سیستم پولی و بانکی ایران است.
  کنوانسیون پالرمو  خاورمیانه  FATF  مجمع تشخیص مصلحت نظام  چین  بانک  روزنامه دولت  مجید شاکری  سازمان ملل متحد  شورای عالی
اقدامات سیستم قضایی چین در رسوا کردن بدهکاران بانکی + فیلم
تسنیم / ۱۳۹۸/۱۰/۰۷ / اجتماعی
اقدامات سیستم قضایی چین در رسوا کردن بدهکاران بانکی + فیلم
تاکنون دادگاه‌های کشور چین نام ۱۰.۵ میلیون نفر از بدهکاران بانکی این کشور را که نتوانسته‌اند وام‌های خود را بازپرداخت کنند، فاش کرده است.
روزنامه ابتکار / ۱۳۹۸/۱۰/۰۸ / ...
تعلل در پیوستن ایران به‌ ‌FATF تاکنون به نفع دشمنان شده است
یک عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی تاکید کرد: تعلل درباره پیوستن ایران به ‌FATF تاکنون به سود دشمنان و به ضرر سیستم بانکی کشور بوده است.به گزارش ایلنا، حشمت‌الله فلاحت‌پیشه درباره این‌که چرا امروز آنهایی که در مجمع تشخیص مصلحت نظام زمانی موافق پیوستن ایران به ‌FATF‌‌‌بودند؛ حال دیدشان سیاسی شده است و مخالفت می‌کنند، گفت: معتقدم ساختارهای تصمیم‌گیری در کشور به شدت متاثر از فضای سیاسی و اجتماعی شکل گرفته است.وی ادامه داد: تحت تاثیر بودن را در تعلل تصمیم‌گیری دوستان یا تغییر نظرات می‌توانیم مشاهده کنیم، در‌صورتی که اگر جایی بحث‌های مصلحتی شکل می‌گیرد، باید بر اساس همان مصلحت تصمیمی گرفته شود که به صلاح کشور باشد.نماینده مردم اسلام‌آباد غرب تاکید کرد: مزایا و معایب پیوستن و یا نپیوستن ایران …
روزنامه ابتکار / ۱۳۹۸/۱۰/۰۸ / ...
وعده جایزه و چالش‌های افشاگری!
کیمیا نجفیفساد اقتصادی و مالی از مشکلات بسیار جدی است که امروزه در سازمان‌ها و شرکت‌های گوناگون مشاهده می‌شود و این مسئله تنها مختص ایران نیست. به عبارتی دیگر پدیده فساد به شکل نامحسوسی در تمام اقتصاد ریشه می‌دواند و هنگامی که به خودمان بیاییم، می‌بینیم که پایه و اساس اقتصاد دچار ویرانی شده است. حال در این میان باید پرسید که راه‌حل مبارزه با فساد چیست؟مقابله با فساد یکی از اصلی‌ترین دغدغه‌هایی است که از گذشته تا به امروز وجود داشته و هر از چندگاهی پیشنهادی برای مبارزه با این پدیده از سوی صاحب‌نظران مطرح می‌شود. اما اینکه این راهکارهای پیشنهادی تا چه میزان می‌تواند مثمرثمر باشد خود جای سوال دارد. این در حالی است که اخیرا فرهاد دژپسند، وزیر اقتصاد گفته است که هر کس فساد را افشا کند که منجر به …
روزنامه ابتکار / ۱۳۹۸/۱۰/۰۸ / ...
عدم تصویب FATF هدیه‏ای به ترامپ است
یک فعال سیاسی گفت: اگر پالرمو وCFT از سوی ایران تصویب نشود به سمت تحریم‌های بین‌المللی خواهیم رفت و هیچ‏یک از کشورها با ایران همکاری نمی‏کنند.آذر منصوری در گفت‏و‏گو با ایسنا، اظهار کرد: گروه ویژه اقدام مالی ‏یا FATF‏، یک سازمان‌ همکاری بین کشورهاست که برای مقابله با پولشویی و مبارزه با تروریسم شکل گرفته است. درحال حاضر ۳۴ کشور به همراه 2 سازمان اتحادیه اروپا و شورای همکاری کشورهای عرب خلیج فارس، جزو قلمرو قضایی این سازمان محسوب می‌شوند.وی ادامه داد: در حالی که FATF در تیر‏ماه سال 1395 اطلاعیه‌ای صادر کرد که براساس آن، اعلام شده بود محدودیت‌های نظام پولی و مالی ایران به مدت یک سال به حالت تعلیق درآمده و چند بار نیز این مهلت تمدید شده است، اما در همه این مراحل، به ایران توصیه شده که آنها را به …
فلاحت‌پیشه: قطع ارتباط با FATF استقلال و تیم‌ملی را درگیر کرده
خبر ورزشی / ۱۳۹۸/۱۰/۰۶ / ورزشی
فلاحت‌پیشه: قطع ارتباط با FATF استقلال و تیم‌ملی را درگیر کرده
عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی تاکید کرد: تعلل درباره پیوستن ایران به «FATF» تاکنون به سود دشمنان و به ضرر سیستم بانکی کشور بوده است.
  حشمت‌الله فلاحت‌پیشه  مجلس شورای اسلامی  کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی  ویژه
استفاده از مزایای اقتصاد جهانی مستلزم پذیرش قواعد ‌آن است
ایرنا / ۱۳۹۸/۱۰/۰۵ / سیاسی
استفاده از مزایای اقتصاد جهانی مستلزم پذیرش قواعد ‌آن است
تهران- ایرنا- یک کارشناس مسائل اقتصادی با بیان اینکه تبعات و پیامدهای تصویب نشدن لوایح FATF با دور زدن تحریم‌ها جبران نمی‌شود، گفت: هر قدر سیستم مالی و بانکی و به ویژه بازار سرمایه کشور غیرشفاف‌تر باشد، منابع مالی با سمت آن کشور حرکت نمی‌کند و اگر می‌خواهیم مزایای اقتصاد جهانی را داشته باشیم، ناگزیر هستیم مقررات و قواعد بین‌المللی را هم بپذیریم.
  FATF  CFT  ماهاتیر محمد  مالزی  ایالات متحده آمریکا  پالرمو  کوالالامپور  حسن روحانی  خلیج فارس  پیدا و پنهان تصویب لوایح FATF
بانک‌ها امسال ۲۸ درصدی بیشتر وام دادند
خبرآنلاین / ۱۳۹۸/۱۰/۰۵ / اقتصادی
بانک‌ها امسال ۲۸ درصدی بیشتر وام دادند
در هشت ماه نخست سال بیش از ۵۳۱ هزار میلیارد تومان تسهیلات بانکی پرداخت شده است.
  تسهیلات بانکی  سرمایه  بانک مرکزی  نرخ سود بانکی  بدهی معوق سیستم بانکی  بانکداری اسلامی
تابناک / ۱۳۹۸/۱۰/۰۵ / ...
تکرار انتشار خبر دروغ درباره FATF
کارشناسان و صاحبنظران در آن مقطع تاکید کردند که افشای اطلاعات صرافی‌ها برای آوردن ارز به داخل کشور از طریق سیستم بانکی و پرکردن فرم مربوط به مبارزه با پولشویی که در قالب FATF مطرح است منجر به مسدود شدن کانال‌های ارزی خارج از کشور می‌شود.
دنیای اقتصاد / ۱۳۹۸/۱۰/۰۵ / اقتصادی
شکوفایی اقتصاد از ریل بازار بدهی
نشست تخصصی نخستین همایش مالی ایران با محوریت تامین مالی و نقش بازار بدهی، عصر روز سه‌شنبه با حضور مدیران و فعالان حوزه بازار سرمایه برگزار شد. در این نشست به نقش مهم تامین مالی از بستر بازار سرمایه و تاثیر مستقیم این موضوع در دستیابی به رشد اقتصادی تاکید شد و انواع ابزارهای پول‌رسانی بورسی به بنگاه‌های اقتصادی و کارکرد آنها مورد بررسی قرار گرفت. یکی دیگر از مباحث مهم مطرح شده در این جلسه نقش بازار بدهی، اهمیت این بازار و لزوم توسعه آن به‌عنوان یکی از مهم‌ترین اهرم‌های تامین مالی بود. این درحالی است که دولت طی سال‌های اخیر به‌عنوان بزرگ‌ترین استفاده‌کننده از این بازار بوده و اوراق قابل‌توجهی در این بستر منتشر شده است اما بنگاه‌های اقتصادی بزرگ کماکان از پتانسیل‌های این بازار مطلع نیستند و گزینه …
بانک مرکزی در تعیین نرخ ارز بازار دخالتی ندارد | پذیرش FATF به صلاح سیستم بانکی کشور است
همشهری‌آنلاین / ۱۳۹۸/۱۰/۰۴ / اقتصادی
بانک مرکزی در تعیین نرخ ارز بازار دخالتی ندارد | پذیرش FATF به صلاح سیستم بانکی کشور است
رئیس‌کل بانک مرکزی گفت: ما اصلا دخالتی در نرخ نمی‌کنیم. بازار نرخ را خودش تعیین می‌کند و ما اصلا مجبور نکردیم.
همتی: پذیرش FATF به صلاح سیستم بانکی است
مشرق / ۱۳۹۸/۱۰/۰۵ / اقتصادی
همتی: پذیرش FATF به صلاح سیستم بانکی است
رئیس کل بانک مرکزی با بیان اینکه به صلاح سیستم بانکی می‌دانم که عضو FATF باشیم، گفت: با حضور ایران در FATF مبادلات بانکی روان‌تر و شفاف‌تر می‌شود.
FATF مبادلات بانکی را روان‌تر می‌کند/ دخالتی در بازار ارز نداریم
مهر / ۱۳۹۸/۱۰/۰۴ / اقتصادی
FATF مبادلات بانکی را روان‌تر می‌کند/ دخالتی در بازار ارز نداریم
رئیس کل بانک مرکزی با بیان اینکه به صلاح سیستم بانکی می‌دانم که عضو FATF باشیم، گفت: با حضور ایران در FATF مبادلات بانکی روان‌تر و شفاف‌تر می‌شود.
  بانک مرکزی  بانک ها  اغتشاش  عبدالناصر همتی
دیدارنیوز / ۱۳۹۸/۱۰/۰۴ / ...
با تبدیل بانک‌های کشور به موسسات قرض الحسنه، هیچ فردی سپرده گذاری نمی‌کند
یک کارشناس امور بانکی گفت: اگر بانک‌های کشور را به موسسات قرض الحسنه تبدیل کنند، به طور قطع کسی در این سیستم سپرده گذاری نخواهد کرد.
دنیای اقتصاد / ۱۳۹۸/۱۰/۰۴ / اقتصادی
رشد مماس تسهیلات با تورم
رشد تسهیلات دهی بانک‌ها طی 8 ماه ابتدایی سال جاری، مماس با تورم بوده است. آخرین گزارش بانک مرکزی از عملکرد 8 ماهه سیستم بانکی در پرداخت تسهیلات حاکی از این است که رقم کل تسهیلات به 3/ 513 هزار میلیارد تومان رسیده است. عددی که نسبت به مدت مشابه سال قبل، حدود 6/ 27 درصد رشد را نشان می‌دهد. این عدد در قیاس با تورم نقطه‌ای در آبان ماه، تفاوت چندانی نداشته است.
دنیای اقتصاد / ۱۳۹۸/۱۰/۰۴ / اقتصادی
ایجاد نظام یکپارچه شبکه‌های ارتباطی بانک سینا
مدیرکل حوزه مدیرعامل و روابط عمومی بانک سینا درمراسم تقدیر از مدیر منطقه فارس، بوشهر و کهگیلویه و بویراحمد این بانک گفت: تغییرات در سازمان‌ها موجب بهره‌وری خواهد شد و جا‌به‌جایی‌های مدیریتی در سازمان‌ها به‌ویژه در سیستم بانکی در راستای خلاقیت، نوآوری و اصلاحات فرآیندی صورت می‌گیرد.