دوشنبه, ۱۲ خرداد, ۱۳۹۹ / 1 June, 2020
شورای حقوق بشر سازمان ملل
گذر از «ثبات هژمونیک» به «نهادگرایی بین المللی»٬ نیازی مبرم اما بدون راهکار
۴ روز قبل / آمریکا
گذر از «ثبات هژمونیک» به «نهادگرایی بین المللی»٬ نیازی مبرم اما بدون راهکار
خروج ایالات متحده تحت رهبری ترامپ از معاهدات بین‌المللی بسیاری همچون پیمان تجاری شراکت فرا آتلانتیک (تی‌پی‌پی)، پیمان اقلیمی پاریس، پیمان جهانی مهاجرت سازمان ملل، سازمان علمی، فرهنگی و تربیتی ملل متحد (یونسکو)، شورای حقوق بشر سازمان ملل، پیمان تجارت آزاد آمریکایی شمالی (نفتا)، توافق هسته‌ای ایران (برجام) و اینک خروج واشنگتن از معاهده آسمان‌های باز، دوباره این پرسش‌ را مطرح کرده است که جهان تا چه زمانی می‌تواند تحت سیطره «ثبات هژمونیک» آمریکا به سر برد و عصر «نهادگرایی بین‌المللی» چه زمانی فرا خواهد رسید.
در آستانه روز جهانی قدس انجام می‌شود؛ 
شکایت سازمان جوانان حقوق بشر علیه ترامپ به دلیل طرح معامله قرن
۱۳۹۹/۰۳/۰۱
در آستانه روز جهانی قدس انجام می‌شود؛ شکایت سازمان جوانان حقوق بشر علیه ترامپ به دلیل طرح معامله قرن
دبیرکل سازمان جوانان حقوق بشر در آستانه روز جهانی قدس گفت: طرح شکایتی از طرف سازمان جوانان حقوق بشر و برخی مجامع ملی و بین المللی علیه دونالد ترامپ و هیئت حاکمه دولت استکباری آمریکا به شورای حقوق بشر سازمان ملل ارائه می‌شود.
مبارزات مردم فلسطین علیه صهیونیست‌ها در شرف پیروزی
۱۳۹۹/۰۲/۲۵ / تاسیس رژیم اسرائیل / مبارزه علیه اسرائیل
مبارزات مردم فلسطین علیه صهیونیست‌ها در شرف پیروزی
 به گزارش مهر،پروفسور ریچارد فالک، استاد دانشگاه پرینستون آمریکا و گزارشگر ویژه شورای حقوق بشر سازمان ملل در مورد وضعیت حقوق بشر در فلسطین در سال‌های ۲۰۰۸ تا ۲۰۱۴ بوده و بالغ بر ۲۰ کتاب از وی منتشر شده است.
شکوائیه‌ کارشناسان حقوقی به سازمان ملل: اسرای فلسطینی در معرض خطری بزرگ هستند
۱۳۹۹/۰۲/۱۹
شکوائیه‌ کارشناسان حقوقی به سازمان ملل: اسرای فلسطینی در معرض خطری بزرگ هستند
ده‌ها کارشناس حقوق بین‌المللی در شکوائیه‌ای به شورای حقوق بشر سازمان ملل متحد، اعلام کرده‌اند اسرای فلسطینی دربند زندان‌های اسرائیل در سایه بی‌تدبیری مسئولان این رژیم اشغالگر درخصوص مقابله با کرونا، در معرض خطر بزرگی هستند.
زندانیان ایران وآمریکا؛ تنش یا گشایش
۱۳۹۹/۰۲/۱۳
زندانیان ایران وآمریکا؛ تنش یا گشایش
حساب وزارت امورخارجه کشورمان هفته گذشته در توییتی نوشت: «نسبت به گزارش شورای حقوق بشر سازمان ملل متحد مبنی بر آنکه همزمان با نگهداری ۱۵۰۰ مهاجر در بازداشتگاه بیش از حد پرتراکم و غیربهداشتی در آمریکا، جان آنها در خطر است، نگرانی عمیق خود را ابراز می‌نماییم.» در این توییت تأکید شده است: «رژیم آمریکا باید پاسخگوی برخورد ضعیف خود با این مهاجران باشد. آنها مجرم نیستند. آنها را آزاد کنید!» در همین حال علی باقری‌کنی، عضو تیم مذاکرات هسته‌ای در دوران سعید جلیلی و دبیر جدید ستاد حقوق بشر درباره‌ آخرین وضعیت …
جعل وتحریف  نام خلیج فارس در پرتو حقوق بین‌الملل
۱۳۹۹/۰۲/۱۱ / خلیج فارس / شورای حقوق بشر سازمان ملل / حقوق بشر
جعل وتحریف نام خلیج فارس در پرتو حقوق بین‌الملل
دهم اردیبهشت در تقویم کشورمان به نام خلیج فارس نامگذاری شده است. هر ساله در این ایام به رسم پاسداشت این اسم تاریخی و نام خطه نیلگون کشورمان مراسمی در اقصی نقاط کشومان برگزار می‌شود.
نامه سرگشاده خطاب به نهادهای بین‌المللی جهت لزوم تحقیق پیرامون نقش آمریکا در ایجاد ویروس کرونا
۱۳۹۹/۰۲/۱۰ / کروناویروس / آمریکا / حقوق بشر
نامه سرگشاده خطاب به نهادهای بین‌المللی جهت لزوم تحقیق پیرامون نقش آمریکا در ایجاد ویروس کرونا
هسته حقوق بشر و شهروندی دانشگاه امام صادق علیه‌السلام و ۲۲ تشکل دانشجویی در نامه‌ای به دبیرکل سازمان ملل متحد، رئیس شورای امنیت و رئیس شورای حقوق بشر سازمان ملل متحد خواستار تحقیق در خصوص نقش آمریکا در ایجاد ویروس کرونا شدند.
ابراز نگرانی ایران از شرایط نگهداری ۱۵۰۰ مهاجر در بازداشتگاه‌های آمریکا
۱۳۹۹/۰۲/۰۹ / بازداشت مهاجران / زندان‌های آمریکا / زندانیان آمریکا / وزارت خارجه ایران
ابراز نگرانی ایران از شرایط نگهداری ۱۵۰۰ مهاجر در بازداشتگاه‌های آمریکا
به گزارش الف، وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی ایران در صفحه توئیتر خود در این ارتباط نوشت: «نسبت به گزارش شورای حقوق بشر سازمان ملل متحد مبنی بر آنکه همزمان با نگهداری ۱۵۰۰ مهاجر در بازداشتگاه بیش از حد پرتراکم و غیربهداشتی در آمریکا، جان آن‌ها در خطر است، نگرانی عمیق خود را ابراز می نماییم. رژیم آمریکا باید پاسخگوی برخورد ضعیف خود با این مهاجران باشد. آن‌ها مجرم نیستند. آن ها را آزاد کنید!»
۱۳۹۹/۰۲/۰۳
سازمان بهداشت جهانی قربانی بی‌کفایتی ترامپ
دونالد ترامپ در این روزها به شدت تحت فشار افکار عمومی است و اسناد و مدارک حکایت از اهمال‌کاری‌ها و بی‌تدبیری‌هایی در مدیریت بحران در آمریکا دارد که وضعیت این کشور را تا بدین حد بحرانی کرده است. بنابراین اکنون رئیس ایالات متحده آمریکا به دنبال یک قربانی است تا مسئولیت‌ها را گردن آن بیندازد و آن نهاد یا تشکل فکری را مسئول این فضاحت معرفی کند.دونالد ترامپ، رئیس‌ ایالات متحده آمریکا هفته گذشته در کنفرانسی درباره شیوع بیماری کرونا در آمریکا اعلام کرد که پرداخت کمک به سازمان بهداشت جهانی را موقتا متوقف کرده است. این در حالی است که آنتونیو گوترش، دبیرکل سازمان ملل در شرایط کنونی مبارزه جهانی با بیماری کرونا، چنین اقدامی را سیاستی اشتباه ارزیابی می‌کند. رئیس ایالات متحده آمریکا به باور خود مقصر اصلی …
۱۳۹۹/۰۲/۰۲
در مرخصی به زندانیان فرقی بین تابعیت‌ها نگذاشتیم
سخنگوی قوه قضائیه در نشست خبری صبح دیروز خود که به صورت مجازی برگزار شد، در پاسخ به سوالی درباره گزارشگر ویژه سازمان ملل که گفته ایران در اعطای مرخصی به زندانیان تبعیض قایل شده است، گفت: «اقدام جمهوری اسلامی هم در سلامت زندانیان و هم امنیت زندان‌ها و هم در اعطای مرخصی به زندانیان یک اقدام الگو و نمونه و برجسته در همه نظام‌های حکمرانی است.» به گزارش ایسنا، غلامحسین اسماعیلی افزود: «خوب است امثال این آقای به‌اصطلاح گزارشگر حقوق بشر گزارش بدهد در آمریکا و انگلیس و سایر کشورهای اروپایی که شیوع کرونا بیشتر از ایران بوده در مورد زندانیان چه کردند؟ ما هیچ گزارشی از اعطای مرخصی و مساعدت برای زندانیان در دوره کرونا از کشورهای مدعی نشنیدیم. کسانی که عملکرد صفر دارند مورد …
۱۳۹۹/۰۲/۰۱
کرونا؛ تعمیق گسست فراآتلانتیکی
سحر جوادی‌پور*- تغییر رهبران در دو سوی آتلانتیک همواره از عوامل تاثیرگذار بر روند روابط آمریکا و اتحادیه اروپا بوده است. دوران ریاست جمهوری دونالد ترامپ و نگاه نامتعارف و ساختارشکنانه وی به مسائل بین‌المللی هیچ‌گاه همسو با راهبردهای دیرین فراآتلانتیک نبوده است. روند سریع تحولات منطقه‌ای و فرامنطقه‌ای از 2016 تا کنون اثبات می‌کند که اقدامات ترامپ تا چه حدی متحدان اروپایی را از آمریکا دور کرده است. شعار «نخست آمریکا» که ترامپ در دوره انتخابات و ریاست جمهوری خود بر آن اصرار ورزید، منجر به تسلط رویکردهای یکجانبه‌گرایی شده است. سازمان‌ها و نهادهای بین‌المللی و متحدان اروپاییِ آمریکا متاثر از این شعار و تصمیمات بعدی ترامپ بوده‌اند. ترامپ بارها اعلام کرده که آمریکا نباید برای امنیت دیگران هزینه کند …
کرونا یک اتفاق بیولوژیکی یا محصول توطئه جهانی؟ً
۱۳۹۹/۰۱/۲۵ / ویروس کرونا / داروی کرونا / حقوق بشر / شورای حقوق بشر سازمان ملل
کرونا یک اتفاق بیولوژیکی یا محصول توطئه جهانی؟ً
یکی از مسائل مورد توجه حقوق بین الملل مدرن،خاصه در ماههای اخیر پدیده رو به افزایش بیوتروریسم (Bioterrorism) سنتی به مدرن است. جنگی های نرم افزاری تحت عناوین "جنگ سایبری" (Cyber warfare)، "جنگ الکترونیک" (Electronic Warfare) و "جنگ بیولوژیک" (Biological warfare) و یا "بیوتروریسم" (Bioterrorism) و "سایبرتروریسم" که اخیرا اندیشمندان جهان را به خود مشغول کرده به نظر در صدد است تا با تغییر عنوان و کاربرد از نامریی برای برتری جویی به سلاحی برای ازبین بردن بشر جهت توازن جمعیتی و جلوگیری از جنگ و قحطی و امثالهم و برقرای "نظم نوین جهانی" که مد نظر طراحان این ایده بود است، قرار گیرد.
یکجانبه‌گرایی ترامپ؛ چالش پیش روی جهان
۱۳۹۹/۰۱/۱۶ / سازمان ملل متحد / شورای حقوق بشر سازمان ملل متحد / دولت ترامپ / ایالات متحده آمریکا
یکجانبه‌گرایی ترامپ؛ چالش پیش روی جهان
تهران- ایرنا- رییس جمهوری آمریکا با طرح شعار "اول‌ آمریکا" مبانی نظم بین المللی که سال‌ها بر محوریت چندجانبه‌گرایی تنظیم شده بود را به چالش کشیده است این رویه زمینه‌ساز بی‌اعتمادی به هنجارها و نرم‌های پذیرفته شده بین المللی شده و نهادهای بین المللی را بی‌اعتبار کرده است.
مجلس یمن: دسترسی به فرودگاههای یمن مقابله با کرونا را سخت‌تر می‌کند
۱۳۹۹/۰۱/۱۴ / ویروس کرونا / یمن / آسیای غربی
مجلس یمن: دسترسی به فرودگاههای یمن مقابله با کرونا را سخت‌تر می‌کند
تهران - ایرنا - مجلس یمن با اعتراض به اقدام اخیر نهادهای سازمان ملل متحد از جمله شورای امنیت و حقوق بشر مبنی بر اجازه عبور انواع پروازها از آسمان و دسترسی به فرودگاه‌های این کشور اعلام کرده که همه پروازها در بیشتر کشورهای جهان لغو شده و اقدام اخیر نهادهای سازمان ملل در خصوص یمن در تضاد با تمایلات جهان برای مقابله با ویروس کرونا است.
آمادگی ایران برای انتقال تجربه خود از سازوکار عفو و بخشودگی زندانیان ‌
۱۳۹۹/۰۱/۱۰ / شورای حقوق بشر سازمان ملل متحد / قوه قضاییه
آمادگی ایران برای انتقال تجربه خود از سازوکار عفو و بخشودگی زندانیان ‌
تهران - ایرنا- ستاد حقوق بشر جمهوری اسلامی ایران در پی عفو اعطا شده به بیش از ۱۰ هزار زندانی با صدور بیانیه ای نسبت به انتقال تجارب منحصر به فرد دستگاه قضایی کشورمان در زمینه بخشودگی زندانیان و کاهش جمعیت کیفری به سازمان ملل و سایر کشورها، اعلام آمادگی نمود.
ادعای رسانه آمریکایی درباره مرگ جاسوس سیا در ایران/درخواست کمیسر عالی حقوق بشر سازمان ملل برای رفع تحریم‌ها علیه ایران/ درخواست آنتونیو گوترش برای آتش بس فوری در یمن/ درخواست آمریکا از عربستان برای پایان دادن به جنگ نفتی با روسیه 
۱۳۹۹/۰۱/۰۷
ادعای رسانه آمریکایی درباره مرگ جاسوس سیا در ایران/درخواست کمیسر عالی حقوق بشر سازمان ملل برای رفع تحریم‌ها علیه ایران/ درخواست آنتونیو گوترش برای آتش بس فوری در یمن/ درخواست آمریکا از عربستان برای پایان …
درخواست کمیسر عالی حقوق بشر سازمان ملل برای رفع تحریم‌ها علیه ایران، درخواست آنتونیو گوترش برای آتش بس فوری در یمن، درخواست آمریکا از عربستان برای پایان دادن به جنگ نفتی با روسیه و نشست مامور تشکیل کابینه عراق با سفرای کشورهای عضو دائم شورای امنیت از جمله مهم ترین خبرها و رویدادهای مرتبط با خاورمیانه در 24 ساعت گذشته بوده اند. در این میان، باید به ادعای رسانه آمریکایی درباره مرگ جاسوس سیا در ایران نیز اشاره کرد.
۱۳۹۸/۱۲/۲۸ / شورای حقوق بشر سازمان ملل / حقوق بشر / ستاد حقوق بشر قوه قضائیه
شورای حقوق بشر سازمان ملل ویروس سیاست‌زدگی را از رویکرد خود بزداید
ستاد حقوق بشر جمهوری اسلامی ایران در پاسخ به گزارش اخیر گزارشگر ویژه شورای حقوق بشر، بیانیه‌ای صادر کرد.
تصویب اجماعی سومین گزارش ملی ایران ذیل سازو کار "یو پی آر"
۱۳۹۸/۱۲/۲۴ / شورای حقوق بشر سازمان ملل متحد / ژنو / ستاد حقوق بشر قوه قضائیه / قوه قضاییه
تصویب اجماعی سومین گزارش ملی ایران ذیل سازو کار "یو پی آر"
تهران - ایرنا -  گزارش ملی جمهوری اسلامی ایران " یو پی آر"، بدون رأی مخالف به تصویب اعضای شورای حقوق بشر رسید.
یک دقیقه سکوت در ژنو برای ادای احترام به قربانیان کرونا  + ویدئو
۱۳۹۸/۱۲/۲۳
یک دقیقه سکوت در ژنو برای ادای احترام به قربانیان کرونا + ویدئو
در جریان چهل و سومین اجلاس شورای حقوق بشر سازمان ملل متحد، به پیشنهاد اسماعیل بقایی هامانه سفیر ایران در ژنو، نمایندگان کشورها با یک دقیقه سکوت، نسبت به قربانیان ویروس کرونا ادای احترام و از فداکاری و از خودگذشتگی کادر پزشکی قدردانی کردند.
چین در اجلاس حقوق بشر سازمان ملل، خواستار لغو فوری تحریم‌های یکجانبه علیه ایران شد
۱۳۹۸/۱۲/۲۱
چین در اجلاس حقوق بشر سازمان ملل، خواستار لغو فوری تحریم‌های یکجانبه علیه ایران شد
شفقنا- نماینده ویژه وزارت خارجه چین در امور حقوق بشر در چهل و سومین اجلاس شورای حقوق بشر سازمان ملل در ژنو از تمام طرف‌های درگیر خواست تا به منظور جلوگیری از نقض بیشتر حقوق بشر برای مردم ایران،...
درخواست رسمی چین از آمریکا درباره ایران
۱۳۹۸/۱۲/۲۱ / شورای حقوق بشر سازمان ملل / چین / ایران و چین
درخواست رسمی چین از آمریکا درباره ایران
ایرنا نوشت: نماینده ویژه وزارت خارجه چین در امور حقوق بشر در چهل و سومین اجلاس شورای حقوق بشر سازمان ملل در ژنو از تمام طرف‌های درگیر خواست تا به منظور جلوگیری از نقض بیشتر حقوق بشر برای مردم ایران، فورا تحریم‌های یکجانبه علیه این کشور را لغو کنند.
۱۳۹۸/۱۲/۲۰
ادای احترام سازمان ملل به جان باختگان ویروس کرونا به پیشنهاد ایران (فیلم)
در جریان چهل و سومین اجلاس شورای حقوق بشر سازمان ملل متحد، به پیشنهاد اسماعیل بقایی هامانه سفیر ایران در ژنو، نمایندگان کشور‌ها با یک دقیقه سکوت، نسبت به قربانیان ویروس کرونا ادای احترام و از فداکاری و از خودگذشتگی کادر پزشکی قدردانی کردند.
نامه جمعی از تشکل‌های دانشجویی به سازمان ملل درباره کشتار مسلمانان در هند
۱۳۹۸/۱۲/۱۸
نامه جمعی از تشکل‌های دانشجویی به سازمان ملل درباره کشتار مسلمانان در هند
جمعی از تشکل‌های دانشجویی و نهادهای مردمی در نامه‌‌ای به کمیسیونرعالی شورای حقوق بشر سازمان ملل متحد خواستار توقف جنایت کشتار مسلمانان در هند توسط افراطی‌ها شدند.
پمپئو سازمان ملل متحد را تهدید کرد
۱۳۹۸/۱۲/۱۷ / شورای حقوق بشر سازمان ملل متحد / افغانستان / آنتونیو گوترش / رژیم صهیونیستی / مایک پمپئو
پمپئو سازمان ملل متحد را تهدید کرد
نیویورک-ایرنا- وزیر خارجه آمریکا در دیدار با دبیرکل سازمان ملل متحد تهدید کرد اقداماتی که به شرکت‌های آمریکایی فعال در شهرک‌سازی‌های رژیم صهیونیستی آسیب برساند، پاسخ خواهند داد.
سازمان ملل خواستار حمایت کشورها از افراد قرنطینه شد 
۱۳۹۸/۱۲/۱۶ / ویروس کرونا / سازمان ملل متحد / چین / ایالات متحده آمریکا / هراس جهانی از ویروس کرونا
سازمان ملل خواستار حمایت کشورها از افراد قرنطینه شد 
تهران- ایرنا- کمیسر عالی شورای حقوق بشر سازمان ملل متحد روز جمعه گفت که قرنطینه افراد مبتلا به ویروس کرونا نباید بهانه‌ای برای عدم احترام به حقوق بشر باشد.  
آیت‌الله نوری همدانی خشونت‎ علیه مسلمانان در هند را محکوم کرد
۱۳۹۸/۱۲/۱۶ / هند / شورای حقوق بشر سازمان ملل متحد / قم / جنایتکاران جنگی
آیت‌الله نوری همدانی خشونت‎ علیه مسلمانان در هند را محکوم کرد
قم-ایرنا-آیت‌الله حسین نوری همدانی از مراجع تقلید با صدور بیانیه ای ضمن انتقاد از سکوت رسانه‌های بین‌المللی در برابر تبعیض نژادی آشکار در هند، خشونت علیه مسلمانان این کشور را محکوم کرد.
شورای حقوق بشر سازمان ملل خواستار بررسی اعتبار قانون شهروندی هند شد
۱۳۹۸/۱۲/۱۴ / هند / شورای حقوق بشر سازمان ملل متحد / دهلی نو / دادگاه عالی هند
شورای حقوق بشر سازمان ملل خواستار بررسی اعتبار قانون شهروندی هند شد
دهلی نو-ایرنا- کمیسر عالی شورای حقوق بشر سازمان ملل متحد از دادگاه عای هند خواست که اعتبار اصلاحات قانون شهروندی این کشور را بررسی کند.
تصاویر | رنج کودکان بیمار ایرانی در سازمان ملل متحد نمایش داده شد
۱۳۹۸/۱۲/۱۳
تصاویر | رنج کودکان بیمار ایرانی در سازمان ملل متحد نمایش داده شد
نمایشگاه فصل هایی از زندگی ۱۰ فرشته که نگاهی به رنج و امید شهروندان و کودکان بیمار ایرانی دارد در حاشیه چهل و سومین اجلاس شورای حقوق بشر در ژنو سوییس آغاز به کار کرد.
طوماری که از ایران به دست کمیسر حقوق بشر رسید/عکس
۱۳۹۸/۱۲/۰۸ / شورای حقوق بشر سازمان ملل / ستاد حقوق بشر
طوماری که از ایران به دست کمیسر حقوق بشر رسید/عکس
طومار راهپیمایان ایرانی در محکومیت ترور سردار سپهبد قاسم سلیمانی به دست کمیسر حقوق بشر سازمان ملل رسید.
درخواست میچل باچله برای آزادی فعالان زن سعودی
۱۳۹۸/۱۲/۰۸ / میچل باچله / عربستان
درخواست میچل باچله برای آزادی فعالان زن سعودی
کمیسیونر عالی شورای حقوق بشر سازمان ملل از ریاض خواست تا فعالان زن عربستانی را آزاد کند.
تجمع همبستگی سازمان حقوق بشری با زندانیان سیاسی بحرین مقابل مقر سازمان ملل
۱۳۹۸/۱۲/۰۶ / حقوق بشر / بحرین
تجمع همبستگی سازمان حقوق بشری با زندانیان سیاسی بحرین مقابل مقر سازمان ملل
همزمان با آغاز چهل و سومین دور از فعالیت شورای حقوق بشر در ژنو، سازمان "آمریکایی‌ها برای دموکراسی و حقوق بشر در بحرین" (ADHRB) یک تجمع همبستگی را از مقابل مقر سازمان ملل شروع کرده و به زبان‌های مختلف خواستار آزادی زندانیان سیاسی از زندان‌های بحرین شد.
کشورهای تحریم‌کننده دارو صلاحیت عضویت در شورای حقوق بشر را ندارند
۱۳۹۸/۱۲/۰۵ / ستاد حقوق بشر / شورای حقوق بشر / علی باقری / شورای حقوق بشر سازمان ملل / دبیر ستاد حقوق بشر
کشورهای تحریم‌کننده دارو صلاحیت عضویت در شورای حقوق بشر را ندارند
ایلنا: دبیر ستاد حقوق بشر جمهوری اسلامی ایران تأکید کرد که کشورهای تحریم کننده دارو صلاحیت عضویت در شورای حقوق بشر را ندارند.
سریلانکا درباره خروج از قطعنامه تحقیقات نقض حقوق بشر، به سازمان ملل گزارش داد
۱۳۹۸/۱۲/۰۴
سریلانکا درباره خروج از قطعنامه تحقیقات نقض حقوق بشر، به سازمان ملل گزارش داد
یک دیپلمات سریلانکایی به رییس شورای حقوق بشر سازمان ملل درباره تصمیم دولت این کشور برای خروج از قطعنامه‌ای در سال ۲۰۱۵ که خواستار انجام تحقیقاتی درباره نقض حقوق بشر طی جنگ داخلی این کشور بود، گزارش داد.
سریلانکا از قطعنامه سازمان ملل درباره جرایم جنگی خارج می‌شود
۱۳۹۸/۱۱/۳۰ / سریلانکا
سریلانکا از قطعنامه سازمان ملل درباره جرایم جنگی خارج می‌شود
سریلانکا تصمیم گرفته تا از قطعنامه شورای حقوق بشر سازمان ملل درباره جرایم جنگی خارج شود.
استقبال سازمان همکاری اسلامی از اقدام سازمان ملل علیه شرکت‌های حامی شهرک سازی‌ در کرانه باختری
۱۳۹۸/۱۱/۲۵ / سازمان همکاری اسلامی / شهرک‌سازی اسرائیل در کرانه باختری
استقبال سازمان همکاری اسلامی از اقدام سازمان ملل علیه شرکت‌های حامی شهرک سازی‌ در کرانه باختری
سازمان همکاری اسلامی در بیانیه‌ای از گزارش اخیر شورای حقوق بشر سازمان ملل درباره شرکت‌های تجاری مرتبط با شهرک‌سازی‌ها در اراضی اشغالی فلسطین استقبال کرد.
اسرائیل روابط خود را با شورای عالی حقوق بشر سازمان ملل تعلیق کرد
۱۳۹۸/۱۱/۲۴ / شهرک‌سازی اسرائیل در کرانه باختری / شورای حقوق بشر سازمان ملل
اسرائیل روابط خود را با شورای عالی حقوق بشر سازمان ملل تعلیق کرد
ساعاتی پس از انتشار لیست اسامی شرکت‌های فعال در شهرک‌سازی‌های کرانه باختری، وزارت خارجه رژیم صهیونیستی اعلام کرد، روابط خود با شورای عالی حقوق بشر سازمان ملل را به حالت تعلیق در می‌آورد.
واکنش رژیم صهیونیستی به گزارش شورای حقوق بشر درباره شهرک سازی ها
۱۳۹۸/۱۱/۲۴ / رژیم صهیونیستی / شورای حقوق بشر سازمان ملل / شهرک سازی
واکنش رژیم صهیونیستی به گزارش شورای حقوق بشر درباره شهرک سازی ها
نخست وزیر رژیم صهیونیستی در واکنش به گزارش شورای حقوق بشر سازمان ملل متحد در مورد شهرک‌های غیرقانونی این رژیم در کرانه باختری، از تعلیق روابط با این شورا خبر داد.
استقبال دیده‌بان حقوق‌بشر از توافق برای تحویل عمر البشیر به دادگاه لاهه
۱۳۹۸/۱۱/۲۴ / سودان / دیوان لاهه / عمر البشیر
استقبال دیده‌بان حقوق‌بشر از توافق برای تحویل عمر البشیر به دادگاه لاهه
تهران- ایرنا- دیده‌بان حقوق بشر سازمان ملل متحد روز چهارشنبه از تصمیم شورای حاکمیت سودان برای تحویل عمر البشیر رییس جمهوری سابق این کشور به دادگاه کیفری بین المللی لاهه استقبال کرد.
سازمان ‌ملل شرکت‌های حامی اشغالگری اسرائیل در اراضی ۶۷ را اعلام کرد
۱۳۹۸/۱۱/۲۳ / شورای حقوق بشر سازمان ملل / رژیم صهیونیستی / سرزمین های اشغالی
سازمان ‌ملل شرکت‌های حامی اشغالگری اسرائیل در اراضی ۶۷ را اعلام کرد
کمیساریای عالی حقوق بشر سازمان ملل متحد اسامی شرکت‌های بین‌المللی و صهیونیستی حامی ادامه اشغال سرزمین فلسطین را اعلام کرد.
سازمان ملل از شرکت‌های مرتبط با شهرک‌سازی‌های کرانه باختری پرده برداری کرد
۱۳۹۸/۱۱/۲۳ / شهرک‌سازی‌های اسرائیل / شورای حقوق بشر سازمان ملل
سازمان ملل از شرکت‌های مرتبط با شهرک‌سازی‌های کرانه باختری پرده برداری کرد
دفتر حقوق بشر سازمان ملل لیست شرکت‌ها و نهادهای تجاری فعال در عرصه شهرک‌سازی اسرائیل در اراضی اشغالی فلسطینی را منتشر کرد که مدت‌ها بود انتشار آن به تعویق افتاده بود؛ این گزارش بلافاصله با رضایت فلسطین و خشم اسرائیل روبه‌رو شد، به نظر می‌رسد آمریکا، هم‌پیمان اسرائیل هم نظر مثبتی در این باره نداشته باشد.
۱۳۹۸/۱۱/۱۷
شورای امنیت از بررسی حکم دادگاه لاهه علیه میانمار بازماند
شورای امنیت سازمان ملل اقدامی در بررسی حکم دیوان کیفری بین‌المللی علیه میانمار انجام نداد و نتوانست برای صدور یک بیانیه به توافق برسد. به گزارش آسوشیتدپرس، دیوان کیفری بین‌المللی حکم کرده بود که میانمار باید هر آنچه می‌تواند برای جلوگیری از نسل کشی علیه مسلمانان روهینجایی انجام دهد. یکی از دیپلمات‌ها که خواست نامش فاش نشود، گفت: چین به همراه ویتنام که بخشی از انجمن منطقه‌ای کشورهای جنوب شرق آسیاست با این حکم مخالفت کردند. در عوض، کشورهای اروپایی عضو شورای امنیت سازمان ملل در بیانیه‌ای مشترک به میانمار تاکید کردند درباره تبعیتش از اقداماتی که دیوان کیفری بین‌المللی آن را ملزم به اجرایشان کرده، گزارش دهد و تاکید کردند که آنها بر اساس قوانین بین‌المللی اجباری …
درخواست ستاد حقوق بشر از مجامع بین‌المللی برای مجازات عاملان ترور سردار سلیمانی
۱۳۹۸/۱۰/۱۵ / ستاد حقوق بشر قوه قضائیه / قاسم سلیمانی / شهادت سردار سلیمانی
درخواست ستاد حقوق بشر از مجامع بین‌المللی برای مجازات عاملان ترور سردار سلیمانی
 تهران - ایرنا - ستاد حقوق بشر جمهوری اسلامی ایران از مجامع بین‌المللی بویژه دبیرکل سازمان ملل متحد، شورای امنیت سازمان ملل متحد، کمیسر عالی حقوق بشر و دولت عراق خواست تا در راستای شناسایی و مجازات آمران و عاملان اقدام جنایتکارانه آمریکا به مسئولیت و وظیفه قانونی خود عمل کنند.
آمران و عاملان اقدام تروریستی اخیر آمریکا مجازات  شوند
۱۳۹۸/۱۰/۱۵ / شهادت سردار سلیمانی / ستاد حقوق بشر قوه قضائیه
آمران و عاملان اقدام تروریستی اخیر آمریکا مجازات شوند
ستاد حقوق بشر جمهوری اسلامی ایران طی بیانیه‌ای از مجامع بین المللی بویژه شخص دبیرکل سازمان ملل متحد، شورای امنیت سازمان ملل متحد، کمیسر عالی حقوق بشر و دولت عراق خواست تا در راستای شناسایی و مجازات آمران و عاملان اقدام جنایتکارانه آمریکا به مسئولیت و وظیفه قانونی خویش عمل نمایند.
موازین حقوق بین‌الملل‌درباره اقدام‌آمریکا علیه شهید سلیمانی چه می‌گوید؟
۱۳۹۸/۱۰/۱۴ / شهید سپهبد قاسم سلیمانی / ایران و عراق / داعش / حمله تروریستی / تروریسم / حقوق بشر / شورای حقوق بشر سازمان ملل
موازین حقوق بین‌الملل‌درباره اقدام‌آمریکا علیه شهید سلیمانی چه می‌گوید؟
استاد حقوق بین الملل دانشگاه تهران معتقد است هیچ توجیه حقوقی نمی توان برای جنایت علیه شهید سپهبد قاسم سلیمانی از سوی آمریکا را مشروع دانست؛ چون موازین مختلف حقوق بین الملل اجازه نمی دهد یک کشور بر اساس مصوبات داخلی خود، در خاک کشور ثالث، مهمان رسمی دولت دیگری را مورد هدف حملات مرگبار قرار دهد.
نمایندگان اقلیت‌های دینی در مجلس: بیانیه حقوق بشری علیه ایران ماهیتاً سیاسی و ابزاری برای فشار است
۱۳۹۸/۱۰/۰۱
نمایندگان اقلیت‌های دینی در مجلس: بیانیه حقوق بشری علیه ایران ماهیتاً سیاسی و ابزاری برای فشار است
نمایندگان اقلیت‌های دینی در مجلس با صدور بیانیه‌ای، بیانیه شورای حقوق بشر سازمان ملل علیه ایران را ماهیتاً سیاسی و ابزاری برای فشار بر کشور ایران دانستند.
فیلم | مرگ دردناک این کودک مظلوم دو ساله باعث عذرخواهی و دلجویی نماینده آمریکا در سازمان ملل از ایران شد
۱۳۹۸/۰۹/۳۰ / سازمان ملل / ایالات متحده آمریکا / دارو / تحریم اقتصادی
فیلم | مرگ دردناک این کودک مظلوم دو ساله باعث عذرخواهی و دلجویی نماینده آمریکا در سازمان ملل از ایران شد
دیده‌بان حقوق بشر در گزارشی تحریم‌های آمریکا را تهدیدی بر سلامت ایرانیان دانسته است اما مسئولان وزارت بهداشت تاثیر تحریم‌ها بر تامین داروی ایران را انکار می‌کردند. با این وجود مجید تخت‌روانچی، سفیر ایران در سازمان ملل، در نشست شورای امنیت از مرگ «آوا» دختر دو ساله اهوازی بر اثر بیماری ای‌بی و تاثیر تحریم‌های آمریکا بر واردات پانسمان بیماران ای‌بی گفته است. سفیر آمریکا پس از اتمام این نشست به سوی هیئت ایرانی رفت و مرگ آوا را به تخت‌روانچی تسلیت گفت. این مواجهه کم‌سابقه از زمان روی کار آمدن ترامپ تاکنون نخستین گفت‌وگوی دو دیپلمات ارشد ایرانی و آمریکایی در منظر عمومی است.
مجمع عمومی سازمان ملل علیه وضعیت حقوق بشر در ایران قطعنامه تصویب کرد
۱۳۹۸/۰۹/۲۸ / سازمان ملل / حقوق بشر / ستاد حقوق بشر / شورای حقوق بشر سازمان ملل
مجمع عمومی سازمان ملل علیه وضعیت حقوق بشر در ایران قطعنامه تصویب کرد
ایلنا نوشت: مجمع عمومی سازمان ملل متحد همچون سال‌های گذشته با رایی ضعیف، قطعنامه‌ حقوق بشری ایران را تصویب کرد که بانیان و حامیان آن، مرتکب نقض جدی حقوق بشر در کشور خود و جهان شده‌اند.
۱۳۹۸/۰۹/۲۴ / شورای حقوق بشر سازمان ملل متحد / وزارت امور خارجه / معصومه ابتکار / سازمان ملل
حمایت از نهاد خانواده در عرصه بین‌الملل با چالش جدی مواجه است
تهران- ایرنا- مدیرکل حقوق بشر و زنان وزارت امور خارجه گفت: انفعال نسبی کشورهای اسلامی و همراهی برخی از این کشورها با استانداردهای برخاسته از غرب و دوری جستن از فرهنگ و پیشینه خود موجب شده تا حمایت از نهاد خانواده در عرصه بین المللی با چالش جدی مواجه شود.
۱۳۹۸/۰۹/۲۰ / وزارت دادگستری / شورای امنیت سازمان ملل / حقوق بشر
شورای امنیت سازمان ملل ابزاری در دست ناقضین حقوق بشر
تهران- ایرنا- در بیانیه معاونت حقوق بشر وزارت دادگستری آمده است: شوربختانه نهادهای بین المللی حقوق بشر همچون شورای حقوق بشر سازمان ملل یا ارکان سیاسی همچون شورای امنیت نیز تبدیل به ابزاری در دست زورگویان و ناقضین حقوق بشر در جهت مطامع آن ها شده است.
۱۳۹۸/۰۹/۱۹ / سازمان ملل متحد / واشنگتن / خبرگزاری رویترز / پیونگ یانگ / ترامپ / حقوق بشر
مخالفت آمریکا با بررسی پرونده حقوق‌بشری کره‌شمالی در شورای امنیت
تهران – ایرنا – مقام‌های دولت دونالد ترامپ رئیس‌جمهوری آمریکا با برگزاری نشست سازمان ملل متحد درباره بررسی نقض حقوق بشر در کره‌شمالی، مخالفت کرده‌اند.
۱۳۹۸/۰۹/۱۹
تشدید تنش‌ها در روابط آمریکا و کره‌شمالی
شفقنا- کره شمالی در حالی آمریکا را به «عواقب فاجعه بار» تهدید کرد که ترامپ از شورای امنیت سازمان ملل خواستار برگزاری نشستی به هدف بررسی وضعیت حقوق بشر در کره شمالی شده است.
۱۳۹۸/۰۹/۱۵
خاطرات آیت‌الله هاشمی؛ ۱۴ آذر ۱۳۷۱ تا ۱۳۷۵: ناطق نوری و حسن روحانی از عدم انعکاس اخبار خودشان در صداوسیما گله داشتند
شب شورای عالی امنیت ملی جلسه داشت. دربارة معاملات با کره شمالی و قطعنامه سازمان ملل در خصوص حقوق بشر مذاکره و تصمیم‌گیری شد. آقای ناطق نوری [رئیس مجلس‌شورای اسلامی] و آقای دکتر [حسن] روحانی، [دبیر شورای عالی امنیت ملی]، از عدم انعکاس اخبار خودشان در صداوسیما گله داشتند.
۱۳۹۸/۰۹/۰۹
صلح در پناه پذیرش تنوع
حمید حشمدار*- دوازدهمین مجمع امور اقلیت‏های شورای حقوق بشر سازمان ملل متحد در مقر اروپایی این سازمان به فرصتی تبدیل شد تا به همراه تنی چند از دوستان همکار و اساتید برجسته کشور در شهر ژنو حضور یابم، اجلاسی که امسال پاسداشت و حفاظت از تنوع زبانی و گویشی در جهان را در کانون توجه خود قرار داده است. تنوع زبانی و حفاظت از آن، شاید در ظاهر امری فرهنگی و یا تکنیکی و آموزشی به شمار آید، اما در عمل مسئله‏ای بسیار مهم و دارای ابعاد و پیامدهای مختلف بین‏المللی، سیاسی، امنیتی و... در جهان امروز و بخصوص در خاورمیانه ما است. به نظر می‏رسد به همین دلیل است که مجمع اقلیت‏های سازمان ملل متحد هم که طی دو دهه اخیر فعالیت‏های خود را به‏طور جدی و مستمر آغاز کرده است، عمدتاً از این منظر و اهمیت ابعاد آن بوده که موضوع …
۱۳۹۸/۰۹/۰۸ / شورای حقوق بشر سازمان ملل
دیدار اعضای مرکز گفتمان صلح برای همه با پروفسور فرناند وارنس
اعضای مرکز گفتمان صلح برای همه با گزارشگر ویژه امور اقلیت‌های شورای حقوق بشر سازمان ملل متحد دیدار کرد.
۱۳۹۸/۰۸/۲۰
حقوق بشر در ایران با تضمین حق تعیین سرنوشت مورد توجه جدی است
معاون هماهنگی وزارت کشور در نشست شورای حقوق بشر سازمان ملل متحد در ژنو گفت: حقوق بشر در ایران با تضمین حق تعیین سرنوشت مورد توجه جدی ملت و دولت است.
۱۳۹۸/۰۸/۱۸ / شورای حقوق بشر سازمان ملل / محمدجواد لاریجانی
دفاع جمهوری اسلامی ایران از گزارش خود به کارگروه یو پی آر شورای حقوق بشر سازمان ملل
هیئت اعزامی جمهوری اسلامی ایران از گزارش خود در نشست کارگروه یو پی آر در سازمان ملل واقع در ژنو دفاع کرد.
۱۳۹۸/۰۸/۱۸ / سازمان ملل متحد / خاورمیانه / حقوق بشر
وضعیت حقوق بشر مصر و عراق زیر ذره‌بین سازمان ملل
تهران - ایرنا - وضعیت حقوق بشر مصر و عراق طی هفته جاری در نشست‌های جداگانه کارگروه بازنگری دوره‌ای جهانی شورای حقوق بشر سازمان ملل متحد(یو پی آر) بررسی می شود.
۱۳۹۸/۰۸/۱۸ / شورای حقوق بشر سازمان ملل متحد / ایران / محمدجواد لاریجانی / حقوق بشر
جواد لاریجانی: حقوق بشر یک کالای غربی نیست
تهران- ایرنا- محمدجواد لاریجانی دبیر ستاد حقوق بشر ایران با بیان اینکه تهران پرچمدار مبارزه با تروریسم است، تأکید کرد: حقوق بشر یک کالای غربی نیست و ریشه در باور اساسی ما به عقلانیت اسلام دارد.
۱۳۹۸/۰۸/۱۵
محمدجواد لاریجانی: برخی کشورها از عنوان «توصیه» حقوق بشری سوء استفاده نکنند
شفقنا- هیات جمهوری اسلامی ایران به سرپرستی محمدجواد لاریجانی با رئیس شورای حقوق بشر سازمان ملل متحد دیدار و گفتگو کرد. به گزارش پایگاه اطلاع رسانی ستاد حقوق بشر قوه قضائیه، محمد جواد لاریجانی و هیات همراه، عصر...
۱۳۹۸/۰۸/۱۵
مشکل توسعه حقوق بشر، مسئله آلودگی آن به سیاست بازی است
هیات جمهوری اسلامی ایران به سرپرستی محمدجواد لاریجانی با رئیس شورای حقوق بشر سازمان ملل متحد دیدار و گفتگو کرد.
۱۳۹۸/۰۷/۲۶
کدام کشور‌ها به شورای حقوق بشر راه یافتند
در جلسه انتخاب اعضای جدید ۱۴ کرسی از ۴۷ کرسی شورای حقوق بشر سازمان ملل ونزوئلا در میان اعتراضات غربی‌ها و نهادهایی، چون دیده‌بان حقوق بشر به عضویت این سازمان درآمد.
۱۳۹۸/۰۷/۲۶ / شورای حقوق بشر سازمان ملل / ونزوئلا
خشم آمریکا از بی‌اعتنایی جهان و انتخاب ونزوئلا در شورای حقوق بشر
وزیر خارجه آمریکا در بیانیه‌ای خشم‌آلود از اینکه جهان بی اعتنایی به نظرات کاخ سفید، همچنان دولت نیکلاس مادورو را به رسمیت میشناسد و برای عضویت در شورای حقوق بشر به کاراکاس رای مثبت داده است، انتقاد کرد.
۱۳۹۸/۰۷/۲۶ / ونزوئلا / شورای حقوق بشر سازمان ملل / ایالات متحده آمریکا / نیکلاس مادورو
واکنش «نیکلاس مادورو» به عضویت کشورش در شورای حقوق بشر سازمان ملل
رئیس جمهور ونزوئلا به عضویت این کشور در شورای حقوق بشر سازمان ملل واکنش نشان داد و از آن استقبال کرد.
۱۳۹۸/۰۷/۲۵
کسب یک کرسی در شورای حقوق بشر توسط ونزوئلا
گزارش‌ها حاکی از عضویت ونزوئلا در شورای حقوق بشر سازمان ملل است.
۱۳۹۸/۰۷/۲۴
رئیس شورای حقوق بشر سازمان ملل: چالش‌های حقوق بشری در جهان رو به فزونی است
رئیس شورای حقوق بشر سازمان ملل گفت، جهان شاهد افزایش اظهارات منزجر کننده، چالش‌های فزاینده در مسیر همکاری بین‌المللی و پس‌رفت در زمینه برابری زنان و حقوق اقلیت‌هاست.
۱۳۹۸/۰۷/۱۳ / سازمان ملل متحد / شورای حقوق بشر سازمان ملل متحد / روهینگیا
مسلمانان روهینگیایی همچنان تحت شکنجه و کشتار قرار دارند
تهران- ایرنا- گزارشگر ویژه سازمان ملل در میانمار در گزارشی جدید اعلام کرد: میانمار برای بازگشت صدها هزار آواره روهینگیایی از بنگلادش امن نیست چرا که وی همچنان گزارش هایی از شکنجه و کشتار مستمر اقلیت روهینگیایی را درایالت راخین دریافت می کند.
۱۳۹۸/۰۷/۰۸ / بیت المقدس / شورای حقوق بشر سازمان ملل متحد / یونسکو / شورای امنیت سازمان ملل / دونالد ترامپ / سازمان تجارت جهانی / ایالات متحده آمریکا
واشنگتن، بازیگر غیرمسوول عرصه بین‌الملل
تهران- ایرنا- تحلیلگران رویکرد یکجانبه‌گرایی را که دولت «دونالد ترامپ» علیه هنجارها و قواعد بین‌المللی در پیش گرفته‌است به زیان جهان و آمریکا ارزیابی می‌کنند. بر این اساس تردید نسبت به آینده و بی اعتمادی به تصمیم‌سازی های کاخ سفید اعتبار این کشور به عنوان یک بازیگر بزرگ در عرصه بین المللی را مخدوش ساخته است.
۱۳۹۸/۰۷/۰۷
واکنش نماینده ایران در شورای حقوق بشر نسبت به تحریم‌های یکجانبه آمریکا
سفیر و نماینده کشورمان در دفتر سازمان ملل در ژنو آثار منفی تحریم‌ها و اقدامات قهری یکجانبه بر بهره‌مندی از حقوق اساسی بشر را بسیار گسترده، جدی و در حکم جنایت علیه بشریت دانست.
۱۳۹۸/۰۷/۰۷ / شورای حقوق بشر سازمان ملل متحد / ایالات متحده آمریکا / ایران
تحریم‌های یکجانبه آمریکا جنایت علیه بشریت است
تهران - ایرنا - سفیر و نماینده کشورمان نزد دفتر سازمان ملل در ژنو آثار تحریم‌ها و اقدامات قهری یکجانبه بر بهره‌مندی از حقوق اساسی بشر را بسیار گسترده، جدی و در حکم جنایت علیه بشریت دانست.
۱۳۹۸/۰۷/۰۵ / سازمان ملل متحد / ونزوئلا / شورای حقوق بشر سازمان ملل
تصویب قطعنامه پیشنهادی ایران درباره ونزوئلا
قطعنامه پیشنهادی جمهوری اسلامی ایران به شورای حقوق بشر با عنوان «تقویت همکاری و کمک های فنی در زمینه حقوق بشر در ونزوئلا» در سازمان ملل در ژنو به تصویب رسید.
 •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •