دوشنبه, ۱۶ تیر, ۱۳۹۹ / 6 July, 2020
صادرات غیرنفتی
خبرهای مهم همتی درباره بازار ارز/ منتظر تغییر شرایط باشید
۲ ساعت قبل / بانک مرکزی / نرخ ارز
خبرهای مهم همتی درباره بازار ارز/ منتظر تغییر شرایط باشید
رئیس کل بانک مرکزی با ارائه توضیحاتی در رابطه با بازار ارز،‌ گفت که گزارشات خوبی از افزایش قابل توجه صادرات نفت، فرآورده‌های نفتی و صادرات غیرنفتی و خبرهای مثبت از آزاد شدن منابع مسدودی بانک مرکزی دریافت کرده‌ام که روند تأمین ارز را متحول خواهد کرد.
۶ ساعت قبل
رئیس کل بانک مرکزی: روند تأمین ارز متحول می‌شود
 رئیس کل بانک مرکزی در ارتباط با بازار ارز توضیح داد: گزارش‌های خوبی از افزایش قابل توجه صادرات نفت، فرآورده‌های نفتی و صادرات غیرنفتی و خبرهای مثبت از آزاد شدن منابع مسدودی بانک مرکزی دریافت کرده‌ام که روند تأمین ارز را متحول خواهد کرد.
چرا ارز حاصل از صادرات به کشور بازنگشت؟
۱۸ ساعت قبل / ارز صادراتی / بازگشت ارز حاصل از صادرات / بازگشت ارز صادراتی
چرا ارز حاصل از صادرات به کشور بازنگشت؟
فارس نوشت: با توجه به فشار ناشی از تحریم‌ها و کاهش شدید درآمدهای نفتی، لزوم بازگشت ارز حاصل از صادرات بیش از پیش برای دولتمردان حائز اهمیت شده است. به طوری که معاون اول رئیس‌جمهور در جلسه شورای عالی توسعه صادرات غیرنفتی از بازگشت ارز حاصل از صادرات به چرخه اقتصاد کشور به عنوان دغدغه ملی یاد کرد و گفت: حمایت از صادر کنندگان یک اولویت مهم است اما ارز حاصل از صادرات باید به چرخه اقتصادی کشور برگردد و مشخص باشد مابه ازای صادرات، کالا به کشور وارد شده است.
۴۱ میلیارد دلار صادرات غیرنفتی در سال ۹۹ با وجود تحریم و کرونا
۲۰ ساعت قبل / حسین مدرس خیابانی / صادرات غیرنفتی
۴۱ میلیارد دلار صادرات غیرنفتی در سال ۹۹ با وجود تحریم و کرونا
به گزارش ایرنا، «حسین مدرس خیابانی» امروز (یکشنبه) در جلسه علنی مجلس شورای اسلامی افزود: هفته گذشته میز داخل و کاهش ارزبری به میزان ۶۰ میلیون دلار برگزار شد و هفته آینده نیز میز ساخت داخل دیگری به منظور کاهش ارزبری ۲۰۰ میلیون دلاری برگزار خواهد شد، علاوه بر آن ارتقای ساخت داخل به همه شهرک های صنعتی سراسر کشور ابلاغ شد.
سخنان «مدرس خیابانی» در مجلس
۲۲ ساعت قبل / مجلس شورای اسلامی / وزارت صنعت معدن و تجارت / جهش تولید / حسین مدرس خیابانی / صادرات غیر نفتی
سخنان «مدرس خیابانی» در مجلس
«حسین مدرس خیابانی»، سرپرست وزارت صنعت، معدن و تجارت، امروز (یکشنبه) در جلسه علنی مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه ۶۰ درصد صادرات غیرنفتی به ۱۵ کشور همسایه انجام می‌شود، گفت: صادرات غیر نفتی امسال با وجود همه مشکلات تحریم‌ها و شیوع کرونا به ۴۱ میلیارد دلار خواهد رسید.
توقف مشوقهای صادرات نرم افزار/مشکلات ارزی و تحریم بر سر راه تولید
۲۲ ساعت قبل / تولید نرم افزار / صادرات غیرنفتی / مشوق های صادراتی
توقف مشوقهای صادرات نرم افزار/مشکلات ارزی و تحریم بر سر راه تولید
عضو هیئت مدیره فدراسیون فناوری اطلاعات و ارتباطات با انتقاد از سیاست های حمایتی دولت در حوزه نرم افزار گفت:دولت از ۱۰سال پیش حمایت از صادرات نرم‌افزار و مشوق های صادراتی را متوقف کرده‌ است.
روحانی: بازی با قیمت ارز و سکه، عملیات روانی دشمن علیه اقتصاد ماست
۲۳ ساعت قبل / حسن روحانی / اقتصاد ایران / ارز / ویروس کرونا / صادرات غیرنفتی
روحانی: بازی با قیمت ارز و سکه، عملیات روانی دشمن علیه اقتصاد ماست
رئیس جمهور گفت: در ماه‌های گذشته با مسدود شدن مرزها به دلیل شیوع ویروس کرونا وقفه‌ای در صادرات و واردات کالا ایجاد شد اما با بازگشت مبادلات تجاری به روال قبل از کرونا، در ماه‌های آینده بازار صادرات و واردات به حالت طبیعی بازخواهد گشت.
۴۵ درصد تولید ناخالص داخلی در وزارت صمت محقق می‌شود
۲۴ ساعت قبل / حسین مدرس خیابانی / جهش تولید / وزارت صنعت معدن و تجارت / مجلس شورای اسلامی
۴۵ درصد تولید ناخالص داخلی در وزارت صمت محقق می‌شود
سرپرست وزارت صنعت، معدن و تجارت گفت: وزارتخانه متبوعش ۴۰ تا ۴۵ درصد سهم تولید ناخالص داخلی، بیش از ۳۳ درصد سهم اشتغال و ۷۵ درصد سهم صادرات غیرنفتی را در بر می‌گیرد.
۳۵ ساعت قبل / ایران / تجارت / صادرات غیرنفتی / کارشناسی / کشاورزی
اخبار
ایرنا|مدیرکل دفتر توسعه خدمات بازرگانی سازمان توسعه تجارت ایران با اشاره به تصویب تشکیل کمیته اقدام صادراتی در کمیته کارشناسی شورای عالی توسعه صادرات غیرنفتی،
مشکل بنگاه‌های صادراتی کوچک و متوسط بررسی و مرتفع می‌شود
۴۶ ساعت قبل / صادرات غیرنفتی / احسان قمری / سازمان توسعه تجارت
مشکل بنگاه‌های صادراتی کوچک و متوسط بررسی و مرتفع می‌شود
مدیرکل دفتر توسعه خدمات بازرگانی سازمان توسعه تجارت ایران از نهایی شدن دستورالعمل اجرایی کمیته اقدام صادراتی و ابلاغ آن در چند روز آتی خبر داد.
دستورالعمل اجرایی کمیته اقدام صادراتی نهایی شد
۲ روز قبل / ایران / تجارت / صادرات غیرنفتی / کارشناسی / تشکیل کمیته
دستورالعمل اجرایی کمیته اقدام صادراتی نهایی شد
ایلنا: مدیرکل دفتر توسعه خدمات بازرگانی سازمان توسعه تجارت ایران با اشاره به تصویب تشکیل کمیته اقدام صادراتی در کمیته کارشناسی شورایعالی توسعه صادرات غیرنفتی از…
صادرکنندگان اطلاعات مالیاتی و رفع تعهد ارزی خود را چطور چک کنند؟
۲ روز قبل / صادرات غیرنفتی / کاهش صادرات / جوایز صادراتی / ارز
صادرکنندگان اطلاعات مالیاتی و رفع تعهد ارزی خود را چطور چک کنند؟
مهر نوشت: بانک مرکزی آخرین مهلت رفع تعهد ارزی صادرات سال ۹۸ را ۳۱ تیرماه اعلام کرده و بر این اساس، صادرکنندگان تا آن زمان فرصت دارند تا به روش‌های اعلامی بانک مرکزی نسبت به رفع تعهد ارزی اقدام کنند.
هدف‌گذاری صادرات غیرنفتی امسال ۴۱‌میلیارد‌دلار است
۳ روز قبل
هدف‌گذاری صادرات غیرنفتی امسال ۴۱‌میلیارد‌دلار است
سازمان توسعه تجارت کشور در دیدار سرپرست وزارت صمت با مدیر حوزه‌های علمیه هدف گذاری صادرات غیر نفتی ایران را در سال جاری ۴۱ میلیارد دلار عنوان کرد.
زادبوم: به بستن چاه‌های نفت نزدیک شدیم
۳ روز قبل
زادبوم: به بستن چاه‌های نفت نزدیک شدیم
رییس کل سازمان توسعه و تجارت ایران با اشاره به روند مطلوب صادرات غیرنفتی کشور گفت: با برنامه‌ریزی‌های انجام‌شده به مرز بستن کامل چاه‌های نفت نزدیک شده‌ایم.
۴ روز قبل
تخصیص ۸۰ درصد بودجه مشوق‌های صادراتی برای زیرساخت‌های صادرات
مدیرکل دفتر توسعه خدمات بازرگانی سازمان توسعه تجارت از افزایش بودجه صندوق ضمانت صادرات و همچنین تخصیص 2 هزار میلیارد تومان از منابع صندوق توسعه ملی و ۶۰۰ میلیارد تومان از بودجه سازمان توسعه تجارت به مشوق‌های صادراتی در بسته حمایت از صادرات غیرنفتی خبر داد و گفت با توجه به مشخص شدن محدودیت‌های زیرساختی در دوره شیوع کرونا، ۸۰‌درصد بودجه مشوق‌های صادراتی به توسعه زیرساخت‌های صادرات تخصیص می‌یابد.
صادرات گاز ایران به ترکیه ازسر گرفته شد
۴ روز قبل / گاز / صادرات غیرنفتی / ایران و ترکیه
صادرات گاز ایران به ترکیه ازسر گرفته شد
صادرات گاز ایران به ترکیه که از ۱۲ فروردین‌ماه امسال به دلیل انفجار بخشی از خط لوله صادراتی در خاک ترکیه، متوقف شده بود، بعد از حدود سه ماه، بعد از ظهر امروز از سرگرفته شد.
۴ ماموریت ویژه وزارت صنعت برای تحقق اهداف جهش تولید
۵ روز قبل / وزارت صنعت و معدن
۴ ماموریت ویژه وزارت صنعت برای تحقق اهداف جهش تولید
سرپرست وزارت صمت با بیان اینکه امسال با وجود همه مشکلات، ۴۱ میلیارد دلار صادرات غیرنفتی برنامه‌ریزی شده است، گفت: برای این وزارت صنعت ۴ ماموریت ویژه وزارت صنعت برای تحقق اهداف جهش تولید تعریف شده بود.
۵ روز قبل / ویروس کرونا / گمرک / صادرات غیرنفتی
ممنوعیت صادرات اقلام کرونا برداشته شد
ایسنا نوشت: بعد از آنکه در اواخر سال گذشته صادرات اقلام مرتبط با کرونا ممنوع شده بود به تدریج برخی موارد از این لیست خارج شدند؛ ‌به طوری طی آخرین اعلام به گمرک ایران ممنوعیت صادرات تجهیزاتی همچون لباس‌های گان و ماسک N۹۵ لغو شده است.
مشکلی در تامین ارز نداریم
۵ روز قبل / تامین ارز / سخنگوی دولت / صادرات غیرنفتی / علی ربیعی
مشکلی در تامین ارز نداریم
سخنگوی دولت با اعلام اینکه صادرات غیر نفتی افزایش یافته، تصریح کرد: وقتی نفت تحریم شد، ما از صادارات آن محروم شدیم اما از ناحیه تامین ارز امروز مشکلی نداریم، ۲۰۰ طرح را با ۱۷۰ هزار میلیارد تومان افتتاح خواهیم کرد. نوشته مشکلی در تامین ارز نداریم اولین بار در تجارت‌نیوز پدیدار شد.
سامانه نیما در انتظار ارز صادرکنندگان
۱۳۹۹/۰۴/۱۰ / ارز صادراتی / بازگشت ارز حاصل از صادرات / سامانه نیما
سامانه نیما در انتظار ارز صادرکنندگان
به گزارش مهر، بازگشت ارز حاصل از صادرات داستانی به درازای شب یلدا دارد. از سال ۹۷ که تلاطمات ارزی پای سیاست‌گذاری‌های دولتی را به هزینه‌کرد دلارهای صادراتی باز کرد تا همین لحظه که کشور تقریباً از یک اقتصاد نفتی جدا شده و در حال حرکت به سمت اقتصادی غیرنفتی است؛ پرونده نحوه بازگشت ارز حاصل از صادرات قصه پرغصه‌ای برای صادرکنندگان صاحب‌نام و شناسنامه‌دار کشور تصویر کرده است.
۱۳۹۹/۰۴/۱۱
سختی‌های عبور از دست‌اندازهای مسیر صادرات
کیمیا نجفیدر گذشته اتکا به صادرات نفتی از ویژگی‌های خاص اقتصاد ایران بود، اما با چالشی به نام تحریم رفته رفته رویکردهای تجاری رنگ دیگری به خود گرفت و صادرات غیرنفتی بیش از هر زمان دیگری اهمیت پیدا کرد. این اهمیت در حالی مطرح می‌شود که کرونا این‌ روزها بلای جان تجارت شده است، حالا تحریم از یک طرف و کرونا از سوی دیگر فعالیت تجاری از جمله صادرات را با مشکلات بیشماری روبه‌رو کرده است.این‌ روزها با توجه به مشکلات ناشی از تحریم‌ها، توسعه صادرات غیرنفتی از جمله اولویت‌های کشور به شمار می‌رود. به همین دلیل دولت در راستای افزایش صادرات غیرنفتی سعی دارد با اعمال سیاستگذاری‌ها، برنامه‌ریزی‌ها و حمایت‌هایی در راستای دستیابی به هـدف توسـعه صادرات غیرنفتی گام بردارد. هرچند رئیس جمهور بارها از تراز مثبت صادرات …
۱۳۹۹/۰۴/۱۰ / ارز / حقوق / دولت / رشد اقتصادی / صادرات غیرنفتی
راهی برای بازگشت ارزهای صادراتی به کشور
این روزها که بازگشت ارز حاصل از صادرات مورد توجه مسوولان قرار گرفته و با انتشار اسامی متخلفان در این زمینه و تعلیق کارت‌های بازرگانی سعی دارند
قیمت دلار در ایران کاهش می یابد، اما بشرطها و شروطها
۱۳۹۹/۰۴/۰۹ / بازار طلا و ارز / ارز / بازار دوم ارز / تقویت پول ملی / دلار / یورو / ویروس کرونا / تحریم اقتصادی / صادرات نفت / صادرات غیرنفتی
قیمت دلار در ایران کاهش می یابد، اما بشرطها و شروطها
یک کارشناس اقتصادی می‌گوید بدون یک گشایش در بحث صادرات و بازگرداندن ارز حاصل از آن، نمی‌توان انتظار کاهش یا ثبات قیمت ارز را داشت.
۱۳۹۹/۰۴/۰۹
پیدا و پنهان
بسته حمایت از صادرات غیرنفتی سال ۹۹ ابلاغ شد
آماده حمایت از پویش ملی محتوای دیجیتال هستیم
۱۳۹۹/۰۴/۰۸ / اتاق بازرگانی ایران / وزارت اقتصاد و امور دارایی / محمدرضا طلایی / فناوری اطلاعات / حمید زادبوم / امارات‌ متحده ‌عربی
آماده حمایت از پویش ملی محتوای دیجیتال هستیم
تهران- ایرنا- رئیس سازمان توسعه تجارت گفت: تصویب آئین‌نامه صادرات نرم‌افزار و خدمات فن‌آوری اطلاعات یک گام مهم در جهت توسعه صادرات غیرنفتی کشور است و باید از این پویش حمایت شود.
اجرای مصوبات باید در راس کار قرار گیرد
۱۳۹۹/۰۴/۰۸
اجرای مصوبات باید در راس کار قرار گیرد
نماینده ولی فقیه در استان و امام جمعه بوشهر گفت: استان بوشهر در صادرات محصولات غیرنفتی ظرفیت های بالایی دارد اما در شرایط کنونی در این زمینه در جایگاهی که باید قرار ندارد.
صادرات رب گوجه فرنگی تا پایان مهرماه آزاد شد
۱۳۹۹/۰۴/۰۸ / گمرک ایران / وزارت صنعت معدن و تجارت / رب گوجه فرنگی / صادرات غیرنفتی
صادرات رب گوجه فرنگی تا پایان مهرماه آزاد شد
صادرات رب گوجه فرنگی در احجام مختلف تا پایان مهرماه ۹۹ بلامانع اعلام شد.
برگشت ارز شرط پرداخت جایزه صادراتی شد
۱۳۹۹/۰۴/۰۸ / اقتصاد مقاومتی / اتحادیه اوراسیا / سازمان برنامه و بودجه / صندوق توسعه ملی / وزارت صنعت، معدن و تجارت / بانک مرکزی
برگشت ارز شرط پرداخت جایزه صادراتی شد
رییس‌کل سازمان توسعه تجارت ایران از ابلاغ بسته حمایت از صادرات غیرنفتی سال ۱۳۹۹ توسط معاون اول رییس‌جمهور و رییس ستاد فرماندهی اقتصاد مقاومتی خبر داد.
ابراز تأسف رئیس‌جمهور برای مردم خانه نمی‌شود / اختلالات زنجیره‌ای در کارگزاری‌های بورس/ قیمت خودرو با سلیقه دلار
۱۳۹۹/۰۴/۰۸ / گزیده اقتصادی روزنامه ها / رئیس جمهور / روزنامه های زنجیره ای / بورس
ابراز تأسف رئیس‌جمهور برای مردم خانه نمی‌شود / اختلالات زنجیره‌ای در کارگزاری‌های بورس/ قیمت خودرو با سلیقه دلار
حل بحران مسکن با خانه های بندانگشتی، پهلوگیری صادرات غیرنفتی ایران در ونزوئلا و کاهش رضایت از فروش خودروسازان، سایر موضوعات اقتصادی مهم امروز روزنامه‌ها است.
۱۳۹۹/۰۴/۰۸
پهلوگیری صادرات در ونزوئلا
صادرات ایران به ونزوئلا در دو ماه امسال شاهد رشد یک هزار و هفتاد برابری از نظر ارزش بود. در واقع معرفی ونزوئلا به‌عنوان ششمین جایگاه صادراتی ایران در دو ماه منتهی به اردیبهشت امسال تعجب کارشناسان را برانگیخت. کشوری که هیچ گاه به‌عنوان مقصد صادراتی مطرح نبود، در ستون درصد تغییرات جدول 20 مقصد صادراتی، رقم رشد شگفت‌آوری را از لحاظ وزنی و ارزشی ثبت کرد. جالب‌تر آنکه این کشور در جمع 20 مقصد صادراتی ایران در فروردین‌ماه امسال هم قرار نگرفته و این موضوع نشان می‌دهد رشد صادرات به ونزوئلا تنها در یک ماه اوج گرفته است. گزارش «دنیای اقتصاد» از آمارهای صادرات غیرنفتی ایران در دو ماه منتهی به اردیبهشت امسال در مجموع حاکی از افت وزنی و افت ارزشی بود. در عین حال نگاهی به جزئیات صادرات اعم از کالا و مقاصد صادراتی …
رییس اتاق بازرگانی ایران و قطر: ارزهای صادراتی به کشور بازمی‌گردد؟
۱۳۹۹/۰۴/۰۷ / ارز / بازار طلا و ارز / صادرات غیرنفتی / کاهش صادرات / اتاق بازرگانی
رییس اتاق بازرگانی ایران و قطر: ارزهای صادراتی به کشور بازمی‌گردد؟
رییس اتاق بازرگانی ایران و قطر گفت: من اعتقاد دارم که ارز ۹۵ درصد صادرکنندگان کوچک و متوسط ایران به شکل‌های مختلف به اقتصاد کشور برمی‌گردد.
۶۰ درصد صادرات غیرنفتی کشور مختص مناطق ویژه اقتصادی است
۱۳۹۹/۰۴/۰۷ / استانی-اقتصادی / منطقه ویژه اقتصادی
۶۰ درصد صادرات غیرنفتی کشور مختص مناطق ویژه اقتصادی است
مدیر هماهنگی امور مناطق ویژه اقتصادی دبیرخانه شورایعالی مناطق آزاد اظهار کرد: حدود ۶۰ درصد از صادرات غیرنفتی کشور مختص مناطق ویژه اقتصادی است.
تکمیل زنجیره بخش تولید و افزایش صادرات در قزوین در اولویت است
۱۳۹۹/۰۴/۰۵ / عزیزالله افضلی / اداره صنعت، معدن و تجارت قزوین / صادرات غیرنفتی
تکمیل زنجیره بخش تولید و افزایش صادرات در قزوین در اولویت است
قزوین. رئیس سازمان صمت استان قزوین گفت: تکمیل زنجیره تولید و افزایش صادرات مهمترین رویکرد ما برای تحقق جهش تولید در سال جاری است.
جولان سودجویان با کارت‌های بازرگانی یکبار مصرف و بدون هویت
۱۳۹۹/۰۴/۰۵ / صادرات غیرنفتی / کارت بازرگانی / اتاق بازرگانی
جولان سودجویان با کارت‌های بازرگانی یکبار مصرف و بدون هویت
ایرنا نوشت: عضو اتاق بازرگانی تهران با بیان اینکه کارت‌های بازرگانی یکبار مصرف، ابزاری برای جولان سودجویان است، گفت: فعالان اقتصادی اعتقادی به کارت بازرگانی یکبار مصرف ندارند و باید برای ایجاد شفافیت در این حوزه از تمامی امضاهای طلایی جلوگیری کرد.
برای بازگشت دلارهای صادراتی آدرس غلط ندهید/ نیازی به سروصدا نیست/ متخلفان صادراتی با دولتی‌ها نشست و برخاست دارند/ خرید آپارتمان در ترکیه و تورنتو با کدام ارز؟
۱۳۹۹/۰۴/۰۵
برای بازگشت دلارهای صادراتی آدرس غلط ندهید/ نیازی به سروصدا نیست/ متخلفان صادراتی با دولتی‌ها نشست و برخاست دارند/ خرید آپارتمان در ترکیه و تورنتو با کدام ارز؟
مجیدرضا حریری با اشاره به سهم بالای شرکت‌های حاکمیتی در صادرات غیرنفتی اظهار داشت: بین ۷۰ تا ۸۰ درصد صادرات غیرنفتی کشور در سال‌های اخیر توسط شرکت‌های دولتی یا متعلق به بنیاد‌ها و نهاد‌های مختلف صورت گرفته است. باقیمانده صادرات نیز اکثرا توسط شرکت‌های بزرگ و شناخته شده انجام می‌شود. صادرکنندگانی که به عنوان قهرمان صادرات شناخته می شوند.
مدرس خیابانی: ۴۱ میلیارد دلار صادرات هدفگذاری کرده ایم
۱۳۹۹/۰۴/۰۵ / وزارت صنعت معدن و تجارت / کارخانه / استان البرز / سال ۹۹؛ سال جهش تولید
مدرس خیابانی: ۴۱ میلیارد دلار صادرات هدفگذاری کرده ایم
کرج - ایرنا - سرپرست وزارت صنعت، معدن و تجارت اعلام کرد که برای سال جاری ۴۱ میلیارد دلار صادرات غیرنفتی هدفگذاری کرده ایم و به همین منظور تمرکز خوبی روی کشورهای همسایه داریم.
۸۰ درصد مرزهای تجاری بازگشایی شده است
۱۳۹۹/۰۴/۰۵ / وزارت صنعت ، معدن و تجارت / استان البرز / بانک مرکزی / صادرات غیرنفتی / ویروس کرونا / حسین مدرس خیابانی
۸۰ درصد مرزهای تجاری بازگشایی شده است
کرج - سرپرست وزارت صنعت، معدن و تجارت با اشاره به شیوع ویروس کرونا و مسدود شدن مرزهای تجاری، گفت: ۸۰ درصد مرزهای تجاری بازگشایی شده است.
۱۳۹۹/۰۴/۰۶
محدود کردن صادرکنندگان نوپا به علت اضطرار
رئیس اتاق بازرگانی ایران و چین معتقد است که این تصمیم دولت هیچ مبنای قانونی ندارد ودولت نمی‌تواند محدودیت کلی برای صادرکنندگان تعیین کند. دولت در شرایط اضطرار دست به چنین تصمیماتی برای واردکنندگان و صادرکنندگان زده است.به گزارش ایلنا، اخیراً محدودیت دولت در تامین منابع ارزی منجر به تصمیمات اورژانسی در حوزه صادرات و واردات شده است که روز تصمیم دیگری را وارد می‌کند. دولت در یکی از جدیدترین تصمیماتش برای افرادی که کارت بازرگانی آنها در سال ۹۹ صادر شده است، سقف صادرات ۵۰۰ هزار دلاری تعیین کرده است. همچنین تهدید کرده است صادرکنندگانی که تعهدات ارزی خود را ایفا نکنند، کارت بازرگانی آنها باطل می‌شود. از سوی دیگر بانک مرکزی اخطار داده که اسامی آنها را منتشر می‌کند. از آنجا که نگاهی به صادرکنندگان نشان …
۱۳۹۹/۰۴/۰۶
انتقادهای مردمی و هجمه‌های مجلس، رئیس‌جمهوری را وادار به توضیح شرایط و برنامه‌های آینده کرده است
پاسخ‌های روحانی به افکار عمومیگروه سیاسی: شرایط روز اقتصادی و گلایه‌های اجتماعی مردم باعث شده است که در روزهای اخیر از یک سو مجلس‌نشینان این گلایه‌ها را بهانه نقد و انتقاد از دولت سازند و هر روز از طرح و برنامه‌هایشان برای حل مسائل موجود بگویند و هم دولت و به ویژه شخص رئیس‌جمهوری به پاسخگویی و توضیح شرایط و البته وعده و امیدواری دادن برای آینده روی بیاورند.دیروز احمد امیرآبادی فراهانی، نماینده قم در مجلس، در توئیتی نوشت: «دولت محترم به خصوص شخص رئیس‌جمهوری خود را برای جلوگیری از افزایش افسارگسیخته قیمت‌های ارز، کالا و خدمات و مسکن اعلام کرده و جلوی افزایش قیمت‌ها را بگیرید در غیر این صورت با تعدادی از همکاران صحبت کردیم تا سوال از رئیس‌جمهور را در مجلس مطرح کنیم».شاید همین واکنش‌هاست که حسن روحانی …
۱۳۹۹/۰۴/۰۵
رونق تجارت خارجی در حوزه فاوا
سرپرست دفتر توسعه صادرات خدمات سازمان توسعه تجارت ایران از تایید آیین‌نامه اجرایی حمایت از توسعه صادرات نرم‌افزار و خدمات فناوری اطلاعات کشور در نشست شورای‌عالی توسعه صادرات غیرنفتی کشور خبر داد و گفت: در این نشست مقرر شد آیین‌نامه به‌منظور تصویب در هیات وزیران، به دبیرخانه هیات دولت ارسال شود.
تأیید آیین‌نامه اجرایی حمایت از توسعه صادرات نرم افزار و خدمات فناوری اطلاعات
۱۳۹۹/۰۴/۰۴ / سازمان توسعه تجارت
تأیید آیین‌نامه اجرایی حمایت از توسعه صادرات نرم افزار و خدمات فناوری اطلاعات
سرپرست دفتر توسعه صادرات خدمات سازمان توسعه تجارت ایران از تأیید آیین‌نامه اجرایی حمایت از توسعه صادرات نرم‌افزار و خدمات فناوری اطلاعات کشور در نشست شورای‌عالی توسعه صادرات غیرنفتی کشور خبر داد.
حرف‌های مهم روحانی درباره ارز، بورس و مسکن | همیشه آماده مذاکره‌ایم | اروپایی‌ها شرمنده ما هستند | فشارها بر دولت عادی نیست
۱۳۹۹/۰۴/۰۴
حرف‌های مهم روحانی درباره ارز، بورس و مسکن | همیشه آماده مذاکره‌ایم | اروپایی‌ها شرمنده ما هستند | فشارها بر دولت عادی نیست
رییس‌جمهوری گفت: ما همان دولتی هستیم که در سال ۹۵ بالاترین رشد اقتصادی جهانی و تورم تک رقمی را داشت و تراز صادرات و واردات آن مثبت و صادرات غیرنفتی آن بیش از واردات بود.
روحانی: سه کشور اروپایی شرمنده ما هستند
۱۳۹۹/۰۴/۰۴ / حسن روحانی / تحریم های آمریکا / اتحادیه اروپا / جلسه هیات دولت
روحانی: سه کشور اروپایی شرمنده ما هستند
ما نمی‌گذاریم در شرایطی که مردم در فشار هستند، عده‌ای از مسئله صادرات غیرنفتی سوءاستفاده کنند و کسانی که صادرات غیرنفتی انجام می‌دهند در خط جهاد هستند و ما می‌خواهیم خدای ناکرده اجرشان ضایع نشود. ما تا پایان سال بیش از ۴۰ میلیارد دلار صادرات غیرنفتی خواهیم داشت و البته غیر از این صادرات، درآمد‌های دیگری نیز داریم. مشکلی در تأمین کالا‌های اساسی نداریم و مردم باید بدانند که دولت مصمم است کنترل‌های لازم را انجام دهد.
درآمد ۲۲۱ میلیون دلاری زیمباوه از فروش تنباکو
۱۳۹۹/۰۴/۰۴ / زیمباوه / تنباکو / صادرات غیرنفتی
درآمد ۲۲۱ میلیون دلاری زیمباوه از فروش تنباکو
دولت زیمباوه در گزارش جدیدی اعلام کرد از زمان آغاز فصل فروش تنباکو در ۲۹ آوریل، تا بحال ۲۲۱.۳۲ میلیون دلار از فروش آن درآمد کسب کرده است.
تشکیل کارگروه مشترک بانک مرکزی و کمیسیون اقتصادی در رصد بازار ارز
۱۳۹۹/۰۴/۰۴ / ارز / بانک مرکزی / صادرات غیرنفتی / کمیسیون اقتصادی / نرخ ارز
تشکیل کارگروه مشترک بانک مرکزی و کمیسیون اقتصادی در رصد بازار ارز
ایلنا: رییس کمیسیون اقتصادی مجلس گفت: کارگروه مشترکی بین کمیسیون و بانک مرکزی برای بررسی روزانه نرخ ارز شکل می‌گیرد.
قاچاقچیان در افزایش نرخ ارز چه سهمی دارند؟
۱۳۹۹/۰۴/۰۴ / ارز / بازار طلا و ارز / صادرات نفت / صادرات غیرنفتی / کاهش صادرات / جوایز صادراتی / واردات / اتاق بازرگانی / کارت بازرگانی / قاچاق
قاچاقچیان در افزایش نرخ ارز چه سهمی دارند؟
یک فعال اتاق بازرگانی می‌گوید دلیل اصلی افزایش قیمت ارز در روزهای گذشته به افزایش واردات کالاهای قاچاق برمی‌گردد. او همچنین با اشاره به معافیت های گوناگون صادرکنندگان واقعی هر اتهامی مبنی بر فروش ارز این بخش در بازار آزاد را رد کرد.
صادرات ۲۴۰ هزار تنی خرما در سال ۹۸
۱۳۹۹/۰۴/۰۳ / سید روح الله لطیفی / گمرک / خرما / صادرات غیرنفتی
صادرات ۲۴۰ هزار تنی خرما در سال ۹۸
سخنگوی گمرک گفت: در سال ۹۸ نزدیک به ۲۴۰ هزار تن خرما، به ارزش ۲۱۱ میلیون و ۶۴۴ هزار و ۲۸۶ دلار به ۸۵ کشور دنیا صادر شد
متهم ردیف اول افزایش نرخ ارز کیست؟
۱۳۹۹/۰۴/۰۳ / ارز / بازار طلا و ارز / ارز تک نرخی / صادرات نفت / صادرات غیرنفتی / کاهش صادرات / بانک مرکزی / عبدالناصر همتی / دلار
متهم ردیف اول افزایش نرخ ارز کیست؟
براساس تازه‌ترین گزارش بانک مرکزی، در دو سال گذشته حدود ۷۲ میلیارد دلار صادرات انجام شده که نزدیک ۴۵ میلیارد دلار از ارز آن بازگشته و ۲۷ میلیارد دلار هنوز بازنگشته است.
آزاد شدن ارز‌های مسدودی ایران در برخی کشور‌ها
۱۳۹۹/۰۴/۰۳ / اقتصاد ایران / ربیعی
آزاد شدن ارز‌های مسدودی ایران در برخی کشور‌ها
سخنگوی دولت گفت: ارز ایران در برخی از کشور‌ها آزاد شده که وزارت خارجه به زودی آن را اعلام می‌کند. صادرات نفتی ما هم دارد بهتر می‌شود و صادرات غیرنفتی ما هم در بهترین دوران می‌رسد و کاهش قیمت ارز را تجربه خواهیم کرد.
راه‌اندازی خط کانتینری یخچالی در مسیر دریایی بندر خرمشهر
۱۳۹۹/۰۴/۰۳ / استانی-اقتصادی / اخبار اقتصادی - خوزستان / بندر خرمشهر / صادرات غیرنفتی
راه‌اندازی خط کانتینری یخچالی در مسیر دریایی بندر خرمشهر
مدیرکل بندر و دریانوردی خرمشهر از راه‌اندازی خط کانتینری یخچالی در مسیر دریایی بندر خرمشهر به کشورهای همجوار خبر داد.
سخنگوی دولت:  اقتصاد بدون نفت را تجربه می‌کنیم/  امروز به صادرات غیرنفتی و تولیدی خود چشم داریم
۱۳۹۹/۰۴/۰۳
سخنگوی دولت: اقتصاد بدون نفت را تجربه می‌کنیم/ امروز به صادرات غیرنفتی و تولیدی خود چشم داریم
کرونا از موضوعاتی است که ما همیشه در جلسات خود آن را پیگیری می‌کنیم و این مسئله اولویت‌دار ما است و بنا بر نظر کارشناسان ما و نیز کارشناسان بین‌المللی همچنان رعایت پروتکل‌های بهداشتی بهترین راه برای مقابله با این بیماری است.
ایران به دنبال افزایش صادرات مواد لبنی و آبزی  به روسیه است
۱۳۹۹/۰۴/۰۳ / مسکو / کاظم جلالی / روسیه / صادرات غیر نفتی
ایران به دنبال افزایش صادرات مواد لبنی و آبزی به روسیه است
مسکو - ایرنا - سفیر ایران در روسیه در راستای پیگیری وضعیت صادرات غیرنفتی به روسیه با رییس سرویس فدرال نظارت بر بهداشت دامپزشکی و گیاهی این کشور گفت وگو و بر توان ایران برای افزایش صادرات مواد لبنی و آبزی به این کشور تاکید کرد.
۱۳۹۹/۰۴/۰۳
صادرکنندگان تقلبی و واقعی
 شرایط کرونا در کنار تحریم‌ها به پیچیدگی وضعیتی که صادرکنندگان با آن روبه‌رو هستند، افزوده است. صادرکنندگان ارز را بر می‌گردانند و باید این کار را انجام دهند، چراکه صادرات یک فرآیند مکرر است تا مجددا از طریق خرید یا آوردن مواد اولیه و موردنیاز کالای خود را بسازد تا آن را مجددا صادر کند. بخشی از صادرکنندگان که البته مشخص است چه کسانی هستند، ارز حاصل از صادرات را به کشور بازنمی‌گردانند. انتظار از صادرکنندگان بزرگ این است که ارز خود را به کشور بیاورند، چراکه به این منابع برای تداوم فعالیت‌های تجاری نیاز است و آنها هم باید در خدمت کشور باشند و نمی‌توان برخی را استثنا کرد. آنهایی که صادرکننده واقعی هستند در بازگشت ارز به کشور مشکلی ندارند، چراکه ورود به حوزه …
رشد دلار دولت را به تکاپو واداشت
۱۳۹۹/۰۴/۰۳
رشد دلار دولت را به تکاپو واداشت
افزایش قیمت دلار دولت را به تکاپو واداشته است تا هر چه سریع‌تر ارزهای حاصل از صادرات غیرنفتی را وارد چرخه اقتصاد کند؛ به‌طوری که دیروز و یک روز بعد از آنکه رئیس‌جمهوری از بانک مرکزی خواست فهرست صادرکننده‌های متخلف را در زمینه بازگشت ارز منتشر کند معاون اول رئیس‌جمهوری هم خواستار بازگشت سریع ارز حاصل از صادرات غیرنفتی به اقتصاد شد. وزارت صنعت هم اولتیماتوم داد کارت‌های بازرگانی آن دسته از صادرکنندگانی که هیچ‌گونه ارزی به کشور بازنگردانده‌اند و درصد بازگشت ارز آنها صفر است، تعلیق می‌شود. به‌گزارش …
۱۳۹۹/۰۴/۰۳ / اشتغال / بسیج / دلار / رییس جمهور / صادرات غیرنفتی
جهانگیری: موضوعی مهم‌تر از توسعه صادرات غیرنفتی وجود ندارد
معاون اول رییس‌جمهور گفت: توسعه صادرات غیرنفتی امسال برای کشور از هر امر دیگری واجب‌تر است و همه دستگاه‌های مرتبط باید برای تحقق هدفگذاری ۴۱میلیارد دلار صادرات غیرنفتی برای سال ۹۹ بسیج شوند.
وعده رییس کل بانک مرکزی درباره دلار
۱۳۹۹/۰۴/۰۳
وعده رییس کل بانک مرکزی درباره دلار
رئیس کل بانک مرکزی با اشاره به عبور از اقتصاد نفتی به غیرنفتی، گفت: سال گذشته ۴۲ میلیارد دلار واردات داشتیم و بخشی از نیاز ارزی در این بخش از درآمدهای نفتی و ذخایر تامین می شود، ولی بخش عمده باید از صادرات غیرنفتی باشد.
۱۳۹۹/۰۴/۰۲
گشایش گره کور به دست صادرات غیرنفتی
  [سجاد خداکرمی] روز گذشته معاون اول رئیس‌جمهوری گفت: «توسعه صادرات غیرنفتی امسال برای کشور از هر امر دیگری واجب‌تر است و همه دستگاه‌های مرتبط باید برای تحقق هدف‌گذاری ۴۱‌میلیارد دلار صادرات غیرنفتی برای‌ سال ۹۹ بسیج شوند.» این موضوع درحالی از سوی جهانگیری بیان می‌شود که بنابر آمارهای موجود کشور در‌ سال گذشته 41.4‌میلیارد دلار صادرات غیرنفتی داشته است و چنین درخواستی نشان می‌دهد مسئولان با شرایط موجود تکرار صادرات غیرنفتی ‌سال گذشته را در ‌سال‌جاری ایده‌آل می‌دانند. موضوعی که اگر آن را در کنار منفی‌شدن صادرات غیرنفتی  ددوماهه ابتدای ‌سال 99 نسبت به ‌سال پیشین و تراز تجاری منفی کشور …
از توان مدیریتی بالا در کشور برخورداریم
۱۳۹۹/۰۴/۰۲
از توان مدیریتی بالا در کشور برخورداریم
نهمین جلسه شورای عالی توسعه صادرات غیرنفتی کشور پیش از ظهر امروز (دوشنبه) به ریاست معاون اول رییس جمهور برگزار شد.
جهانگیری: توسعه صادرات غیرنفتی بسیاری از مشکلات را برطرف خواهد کرد
۱۳۹۹/۰۴/۰۲
جهانگیری: توسعه صادرات غیرنفتی بسیاری از مشکلات را برطرف خواهد کرد
معاون اول رئیس‌جمهور گفت: اگر توسعه صادرات غیرنفتی محقق شود بخش تولید، اشتغال و تأمین ارز را به دنبال خود به حرکت وامیدارد و بسیاری از مشکلات را برطرف خواهد کرد.
جهانگیری: از توان مدیریتی بالا در کشور برخورداریم/ ممنوع کردن صادرات غیرنفتی، بزرگترین ضربه به صادرات کشور است
۱۳۹۹/۰۴/۰۲ / اسحاق جهانگیری / ارز / صادرات غیرنفتی / تولید / دانش بنیان / ویروس کرونا / محمدجواد ظریف
جهانگیری: از توان مدیریتی بالا در کشور برخورداریم/ ممنوع کردن صادرات غیرنفتی، بزرگترین ضربه به صادرات کشور است
نهمین جلسه شورای عالی توسعه صادرات غیرنفتی کشور پیش از ظهر امروز (دوشنبه) به ریاست معاون اول رییس جمهور برگزار شد.
صادرات غیرنفتی باید در اولویت نخست کشور باشد/ بازگشت ارز حاصل از صادرات به چرخه اقتصاد کشور دغدغه‌ای ملی است
۱۳۹۹/۰۴/۰۲
صادرات غیرنفتی باید در اولویت نخست کشور باشد/ بازگشت ارز حاصل از صادرات به چرخه اقتصاد کشور دغدغه‌ای ملی است
نهمین جلسه شورای عالی توسعه صادرات غیرنفتی کشور پیش از ظهر امروز (دوشنبه) به ریاست معاون اول رییس جمهور برگزار شد.
بازگشایی مرزها و امید به گشایش در صادرات غیرنفتی
۱۳۹۹/۰۴/۰۲ / گمرک جمهوری اسلامی ایران / مرز بازرگان / مرز خسروی / مرز شلمچه
بازگشایی مرزها و امید به گشایش در صادرات غیرنفتی
استان‌ها- ایرنا- این روزها پایانه های مرزی ایران که به دلیل شیوع کرونا از میانه اسفند ماه تعطیل و یا نیمه تعطیل شده بودند، یکی پس از دیگری فعالیت خود را از سر می گیرند که نویددهنده بازگشت رونق به صادرات غیرنفتی و بهبود تراز تجاری کشور در ماه های آینده خواهد بود.
افزایش صادرات غیرنفتی و تقویت پیمان‌های پولی دوجانبه، نرخ ارز را کاهش می‌دهد
۱۳۹۹/۰۴/۰۲ / افزایش نرخ ارز / نوسانات ارزی / استانی-سیاسی
افزایش صادرات غیرنفتی و تقویت پیمان‌های پولی دوجانبه، نرخ ارز را کاهش می‌دهد
یک عضو کمیسیون اقتصادی در مجلس شورای اسلامی گفت: موضوع ارز در ماه‌های آینده مسئله غیرقابل مدیریتی نیست و دولت و بانک مرکزی با تدابیر مناسبی که در پیش می‌گیرند می‌توانند بازار را مدیریت کنند.
۱۳۹۹/۰۴/۰۲
اخطار به بدهکاران ارزی، انتشار اسامی متخلفان
یکصد‌و‌چهل و پنجمین جلسه ستاد اقتصادی دولت صبح یکشنبه به ریاست رییس‌جمهوری برگزار شد. در این نشست شیوه و قاعده‌مندی آزادسازی سهام عدالت و سایر موضوعات مرتبط با آن بررسی شد. همچنین روحانی در این نشست تاکید کرد که بانک مرکزی باید به بدهکاران ارز حاصل از صادرات اخطار دهد. با توجه به تحولات و نوسانات بازار ارز در روزهای اخیر اما انتظار می‌رفت که رییس‌جمهوری به افزایش بی‌سابقه نرخ ارز اشاره و از اقدامات دولت سخن بگوید اما در میان آنچه از این نشست رسانه‌ای شد، صحبتی از نرخ ارز نبود. او تنها به بدهکاران ارزی اشاره و البته تاکید کرد که نباید نوسانات قیمت برای مردم ناامنی روانی ایجاد کند. به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی نهاد ریاست‌جمهوری، روحانی در آغاز نشست …
تمام پول صادرات بنزین به ونزوئلا به خزانه واریز شد/فقط اروپایی ها و کره ای ها مشکل دارند
۱۳۹۹/۰۴/۰۱ / صادرات نفت / ونزوئلا / صادرات غیرنفتی / شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده های نفتی / درامد نفتی
تمام پول صادرات بنزین به ونزوئلا به خزانه واریز شد/فقط اروپایی ها و کره ای ها مشکل دارند
عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام گفت: برای دریافت پول بنزین‌های فروش رفته به ونزوئلا مشکلی نداریم و مبلغ بنزین صادراتی به این کشور توسط ۵ نفتکش، به خزانه کشور واریز شده است.
اولتیماتوم بانک مرکزی به صادرکنندگان: اسامی صادرکنندگان متخلف رسانه‌ای خواهد شد
۱۳۹۹/۰۴/۰۱ / صادرات غیرنفتی / ارز / بازار طلا و ارز / ارز تک نرخی / ارز دولتی / بانک مرکزی / فساد اقتصادی-مبارزه با مفاسد اقتصادی
اولتیماتوم بانک مرکزی به صادرکنندگان: اسامی صادرکنندگان متخلف رسانه‌ای خواهد شد
بانک مرکزی اعلام کرد: درصورت عدم برگشت ارز توسط صادرکنندگان، مطابق مقرارت، اسامی متخلفان در رسانه ها انتشار می یابد.
صادرات غیرنفتی در انتظار تصمیمات شورای‌ عالی صادرات
۱۳۹۹/۰۴/۰۱
صادرات غیرنفتی در انتظار تصمیمات شورای‌ عالی صادرات
ایلنا: معاون وزیر و رئیس کل سازمان توسعه تجارت ایران در بیست‌ویکمین جلسه فوق‌العاده کمیته کارشناسی توسعه صادرات غیرنفتی، از ضرورت افزایش اختیارات شورای‌عالی توسعه…
صادرات کدام کشورها به ایران طی یک دهه کاهش چشمگیری داشته است؟
۱۳۹۹/۰۳/۳۱ / صادرات نفت / صادرات غیرنفتی / کره جنوبی / چین
صادرات کدام کشورها به ایران طی یک دهه کاهش چشمگیری داشته است؟
تسنیم نوشت: بررسی‌ها نشان می‌دهد، سهم ارزی مهم ترین مبادی وارداتی ایران طی سال‌های ۱۳۹۷ - ۱۳۸۷ عمدتا به کشورهایی مثل چین و امارت تعلق داشته است.
بسیاری از صادرکنندگان کرکره مغازه‌هایشان را پایین کشیدند
۱۳۹۹/۰۳/۳۱ / صادرات نفت / صادرات غیرنفتی / کاهش صادرات / جوایز صادراتی / تورم / ارز / بازار طلا و ارز / دلار / اتاق بازرگانی / بانک مرکزی
بسیاری از صادرکنندگان کرکره مغازه‌هایشان را پایین کشیدند
رییس اتاق بازرگانی ایران و قطر گفت: من می‌بینم که دیگر بسیاری از صادرکنندگان در صحنه و در کشورهای هدف فعالیت نیستند، زیرا فشارها روی صادرکنندگان زیاد بوده است.
 •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •