دوشنبه, ۳ آذر, ۱۳۹۹ / 23 November, 2020
عزاداری محرم در کرونا
هیأت‌ها عامل موج سوم کرونا نیستند
۱۳۹۹/۰۶/۳۱ / سازمان تبلیغات اسلامی / عزاداری محرم در کرونا
هیأت‌ها عامل موج سوم کرونا نیستند
حجت‌الاسلام مصطفی جلالی معاون امور فرهنگی و تبلیغ سازمان تبلیغات اسلامی در گفت‌وگو با فارس با بیان اینکه خدا را شکرگزاریم که ا‌ین توفیق را به ملت ایران عطا کرد تا بار دیگر در ایام محرم به تعظیم شعائر حسینی (ع) بپردازند، اظهار داشت: با وجود شرایط بی‌سابقه‌ای که برای شیوع ویروس کرونا به وجود آمد، این گمان وجود داشت که اقامه عزای حضرت سیدالشّهداء (ع) آسیب ببیند. اما مردم با برگزاری مراسم سوگواری در دهه‌ اول محرم با رعایت کامل دستورالعمل‌های ابلاغ شده توسط وزارت بهداشت، در عمل نشان دادند که ما ملت امام حسینیم، یک واقعیت است.
قمی: اربعین را هم می‌توان مانند محرم برگزار کرد
۱۳۹۹/۰۶/۱۹ / اربعین ۹۹ / حجت الاسلام محمد قمی / راهپیمایی اربعین / عزاداری محرم در کرونا / مراسم اربعین
قمی: اربعین را هم می‌توان مانند محرم برگزار کرد
به گزارش فارس، حجت‌الاسلام محمد قمی رئیس سازمان تبلیغات اسلامی شب گذشته سه شنبه هجدهم شهریورماه در برنامه تلویزیونی روایت هیأت که از شبکه افق پخش شد، با اشاره به شکوه و عظمت برپایی مراسم عزاداری در دهه اول محرم عنوان کرد: بعد از ایام عزاداری باشکوه و مملو از فرهیختگی عزاداران سیدالشهدا (ع) اساتید، بزرگان و مسئولین، از سر تکریم بیانیه‌های تشکر دادند. بنده هم این فرصت را مغتنم شمرده و با دست بر سینه از همه هیأتی‌ها که با عشق، افتخار آفریدند، تشکر قلبی خود را ابراز می‌کنم. هیأتی‌ها در این ایام بسیار اذیت شدند و سختی‌ها و دشواری‌های پیاپی را به جان خریدند. 
روحانی: ۸۰ درصد مجالس عزاداری پروتکل‌ها را رعایت کردند
۱۳۹۹/۰۶/۱۲ / جلسه هیات دولت / حسن روحانی / عزاداری محرم در کرونا
روحانی: ۸۰ درصد مجالس عزاداری پروتکل‌ها را رعایت کردند
به گزارش ایرنا، حجت‌الاسلام والمسلمین حسن روحانی در جلسه هیات دولت اظهار داشت: امسال عزاداری مردم یک شکوه خاص و ویژه ای داشت و از جهاتی یک عزاداری استثنایی بود علیرغم اینکه مردم به دلیل مراقبت نسبت به پروتکل‌های بهداشتی به طور طبیعی محدودیت‌هایی دارند اما از ابتکارات بسیار خوبی امسال عزاداری ما بهره‌مند شد.
قدردانی وزیر بهداشت از برگزار کنندگان عزاداری‌های محرم
۱۳۹۹/۰۶/۱۰ / سعید نمکی / عزاداری محرم در کرونا / وزیر بهداشت
قدردانی وزیر بهداشت از برگزار کنندگان عزاداری‌های محرم
به گزارش الف، دکتر سعید نمکی در این پیام نوشت: با آرزوی قبولی عزاداری های همه عزیزان در دهه اول محرم الحرام و پاسداشت رشادت، آزادگی و مظلومیت سالار شهیدان حضرت اباعبدالله الحسین (ع) و یاران باوفایش مراتب قدردانی خود و کلیه همکارانم را از بزرگوارانی که در هوای گرم تابستان و در آفتاب داغ ظهر عاشورا در فضای باز و تحمل سختی بخصوص در استان های گرمسیر کشور، شیوه نامه های بهداشتی را رعایت فرمودند اعلام می دارم.
۱۳۹۹/۰۶/۱۰ / رعایت پروتکل‌های بهداشتی / عزاداری محرم در کرونا / علیرضا وهاب‌زاده
رعایت ۹۵ درصدی پروتکل‌ها در مساجد و هیئت‌ها
مشاور وزیر بهداشت در توئیتی اعلام کرد: عموم مساجد و هیئات شاخص، بیش از ۹۵ درصد پروتکل‌های بهداشتی را رعایت کردند.
تمام قد به احترام هیأتی‌ها/ کرونا، چگونه محرم را شکوهمندتر کرد؟
۱۳۹۹/۰۶/۱۰ / عزاداری محرم در کرونا / کرونا و عزاداری ماه محرم / ماه محرم / محرم 99
تمام قد به احترام هیأتی‌ها/ کرونا، چگونه محرم را شکوهمندتر کرد؟
فارس نوشت: عزاداری‌های دهه اول محرم امسال شب گذشته به پایان رسید تا محرمی دگرگون و البته بیادماندنی در خاطر و اذهان مردم ایران اسلامی ثبت شود؛ محرمی که ابتدایش همه نگران برگزاری مجالس عزاداری بودند و حتی تا ساعاتی مانده به برپایی محافل شب اول محرم، دستورالعمل‌ها و پروتکل‌های ستاد کرونا عوض شد و در نهایت، عزاداری در فضای مسقف را ممنوع اعلام کردند.
نوحه‌خوانی مداح معروف در خانه دو شهید حادثه هواپیمای اوکراینی + عکس
۱۳۹۹/۰۶/۰۵ / عزاداری محرم در کرونا / محمدحسین پویانفر
نوحه‌خوانی مداح معروف در خانه دو شهید حادثه هواپیمای اوکراینی + عکس
به گزارش همشهری آنلاین، در ادامه عزاداری‌ها و نوحه‌خوانی‌های کوچه به کوچه مداحان سراسر ایران، این بار نوبت به پویانفر رسید تا کاروان عزای سیدالشهدا(ع) را به در خانه یکی از خانواده‌های داغ‌دیده حادثه سقوط هواپیمای اوکراینی ببرد.
۱۳۹۹/۰۶/۰۴ / رهبر انقلاب / عزاداری محرم در کرونا
تشکر رهبر انقلاب از رعایت اصول بهداشتی در عزاداری‌ها
مقام معظم رهبری بعد از برپایی هئیت ‌های عزاداری امام حسین (ع) در ایام محرم و رعایت پروتکل‌های بهداشتی از آنها تشکر کردند. در متن این پیام آمده: «از برگزار‌ کنندگان و منبری‌های محترم و مداحان محترم مجالس عزاداری محرم که تا امروز بحمدالله اکثر آنها توصیه‌های ستاد ملی کرونا را مراعات کرده‌اند تشکر می‌کنم.»
۱۳۹۹/۰۶/۰۳ / سفرهای تابستانی / عزاداری محرم در کرونا / کرونا
چند توصیه کرونایی برای محرم
به گزارش ایسنا، دکتر حمید سوری اپیدمیولوژیست و عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی،  با بیان اینکه سوگواری ایام عزاداری امام حسین (ع)  و یارانش از سوی دوستداران آن بزرگواران قرن‌هاست برگزار می‌شود و در کشور ما نیز این ایام مورد توجه ویژه مردم است، ادامه داد: آنچه در شرایط کرونایی امسال با آن مواجه هستیم لزوم بازنگری در نحوه برگزاری این مراسم را اجتناب ناپذیر می‌کند تا ضمن احترام به اعتقادات مردم هزینه ناشی از بار اپیدمی را به حداقل ممکن برسانیم.
درخواست دادستان کشور از رئیس جمهور
۱۳۹۹/۰۶/۰۲ / پروتکل‌های بهداشتی / دادستان کل کشور / عزاداری محرم در کرونا
درخواست دادستان کشور از رئیس جمهور
به گزارش فارس، تنها چند روز مانده به آغاز ماه محرم و مراسم عزاداری به یکباره خبری در برخی رسانه ها منتشر شد که حکایت از ممنوعیت برگزاری مراسم عزاداری در مساجد و تکایا و به طور کلی مکان های سرپوشیده داشت.
استفتاء جدید رهبری درباره حضور در تجمعات
۱۳۹۹/۰۶/۰۲ / استفتاء از رهبر انقلاب / عزاداری محرم در کرونا
استفتاء جدید رهبری درباره حضور در تجمعات
به گزارش الف، صفحه فقه و احکام مقام معظم رهبری در فضا مجازی، جدیدترین استفتاء از رهبر انقلاب را درباره شرکت در تجمعات در این ایام کرونایی منتشر کرده است که در ادامه از نظرتان می‌گذرد.
بیانیه ۱۵۰۰ استاد برجسته پزشکی درباره عزاداری ایام محرم
۱۳۹۹/۰۶/۰۲ / عزاداری امام حسین (ع) / عزاداری محرم در کرونا
بیانیه ۱۵۰۰ استاد برجسته پزشکی درباره عزاداری ایام محرم
به گزارش فارس، جمعی از اساتید دانشگاه‌های علوم پزشکی در خصوص برگزاری عزاداری باشکوه حسینی امسال در عین رعایت پروتکل‌های بهداشتی، بیانیه‌ای صادر کردند.
برنامه‌ای متناسب با محرم و ایام کرونایی
۱۳۹۹/۰۶/۰۲ / خانه طلاب جوان / عزاداری محرم در کرونا
برنامه‌ای متناسب با محرم و ایام کرونایی
بچه های جهادی خانه طلاب جوان، امسال به جای حضور در مناطق محروم جنوب کرمان، در بیمارستانها حاضر شدند و به یاری بیماران و کادر درمان شتافتند.
آیت‌الله یزدی: زنده نگه‌ داشتن یاد امام حسین (ع) تعطیل‌بردار نیست
۱۳۹۹/۰۶/۰۱ / آیت‌الله محمد یزدی / عزاداری امام حسین (ع) / عزاداری محرم در کرونا
آیت‌الله یزدی: زنده نگه‌ داشتن یاد امام حسین (ع) تعطیل‌بردار نیست
به گزارش فارس، آیت‌الله محمّد یزدی، رئیس شورای عالی جامعه مدرسین حوزه علمیه قم، با اشاره به فرارسیدن ایام سوگواری حضرت اباعبدلله الحسین (ع) و یاران باوفایش گفت: امسال بخاطر شرایط کرونا، عزاداری های مردم با تغییراتی همراه شده است اما زنده نگه داشتن یاد شهدای کربلا، تعطیل شدنی نیست.
ایده تکیه سیار محمود کریمی از کجا آمد؟
۱۳۹۹/۰۶/۰۱ / عزاداری سنتی / عزاداری محرم در کرونا / محمود کریمی
ایده تکیه سیار محمود کریمی از کجا آمد؟
فارس نوشت: محرم امسال به دلیل شیوع ویروس کرونا موجب تغییرات بسیاری در شیوه عزاداری هیأت‌های مذهبی کشور شده است و برخی از مداحان و هیأت‌ها نیز نوآوری‌هایی برای این کار داشته‌اند. از جمله محمود کریمی مداح اهل بیت (ع9 که جلسات عزاداری خود در امامزاده علی‌اکبر (ع) را لغو کرد با تکیه ‌سیار در کوچه‌ها به روضه‌خوانی پرداخته است. اگر دنبال سابقه این نوع عزاداری هستید، این مطلب را بخوانید.
۱۳۹۹/۰۵/۳۱ / عزاداری محرم در کرونا / محسن چاوشی
«فریدا» اولین ویژه برنامه فیلیمو، در ماه محرم ۹۹٫ با خوانندگی محسن چاوشی
به گزارش مشاور رسانه‌ای برنامه،  "فریدا" مروری نمایشی است بر بخشی از مهم‏ترین وقایع صدر اسلام، عاشورا و مسایل سیاسی حاکم بر آن زمان که با زبان معاصر  آنها را بیان خواهد کرد.
۱۳۹۹/۰۵/۳۰ / ستاد کرونا / عزاداری در مکان مسقف / عزاداری محرم در کرونا
تصمیم وزارت بهداشت تغییر نکرد/ عزاداری در فضای مسقف ممنوع اعلام شد
حجت‌الاسلام مصطفی جلالی معاون فرهنگی سازمان تبلیغات اسلامی در گفت‌وگو با فارس اظهارداشت: از روز ۴ مرداد ۹۹ که مصوبه پنجم جلسه سی‌ام ستاد ملی کرونا رسماً عزاداری در فضای سر بسته را با شرایطی مجاز دانسته بود، تا ۱۶ مرداد ۹۹ که دستورالعمل برگزاری مراسم عزاداری ابلاغ شد، برگزاری مراسم در فضای سربسته با رعایت شرایطی مجاز بود. تا اینکه ۲۵ مرداد ۹۹ یعنی پنج روز مانده به شروع مراسم عزاداری، تبصره‌ای بر ممنوعیت عزاداری در فضای سربسته تصریح کرد و ۲۸ مرداد، مسئولین وزارت محترم بهداشت در مصاحبه‌های صریح، عزاداری را مطلقاً در فضای بسته ممنوع اعلام کردند.
کرونا و عزاداری متفاوت محرم؛ امیدوار به رعایت دستورالعمل‌های بهداشتی باشیم
۱۳۹۹/۰۵/۳۰ / عزاداری محرم در کرونا / کرونا و عزاداری ماه محرم
کرونا و عزاداری متفاوت محرم؛ امیدوار به رعایت دستورالعمل‌های بهداشتی باشیم
به گزارش الف، طی ‌ماه گذشته برگزاری مراسم عزاداری در محرم و چند و چون آن به یکی از موضوعات پربحث در رسانه‌ها تبدیل شده است و در نهایت قرار شد اقامه عزای امام حسین (ع) همراه با رعایت‌ پروتکل‌های بهداشتی سختگیرانه ای اقامه شود. پروتکل هایی که محرم امسال را کاملا با محرم های سال ها گذشته متفاوت می کند.
دلیل تغییر تصمیم ستاد کرونا درباره مراسم‌های عزاداری
۱۳۹۹/۰۵/۲۹ / پروتکل‌های بهداشتی / سخنگوی وزارت بهداشت / سیما سادات لاری / عزاداری محرم در کرونا / ماه محرم
دلیل تغییر تصمیم ستاد کرونا درباره مراسم‌های عزاداری
به گزارش فارس، سیما سادات لاری سخنگوی وزارت بهداشت در نشست خبری اینترنتی که با حضور تعدادی از خبرنگاران برگزار شد گفت: تعداد مبتلایان از مرز ۲۲ میلیون و کرده و در کشور ما تعداد فوتی‌ها در آستانه رقم ۲۰ هزار نفر است و هنوز هم دانسته‌های ما به نسبت دانسته‌های ما از بیماری کرونا بیشتر است.
۱۳۹۹/۰۵/۲۹ / پروتکل‌های بهداشتی / دستورالعمل مراسم های محرم / عزاداری محرم در کرونا / میثم مطیعی
واکنش میثم مطیعی به تغییر دستور‌العمل عزاداری
پس از اینکه هفته گذشته ستاد مقابله با کرونا دستورالعمل عزاداری در ماه محرم را اعلام کرد، روز گذشته معاون وزیر بهداشت یکی از مهمترین بندهای این دستورالعمل را تغییر داد و اعلام کرد عزاداری در فضای مسقف تحت هر شرایطی ممنوع است. این تغییر آن هم دو روز پیش از آغاز عزاداری‌های محرم میثم مطیعی، مداح و ذاکر اهل بیت را به واکنش واداشت. او در یک رشته توئیت نظر و اعتراض خود را در این خصوص ابراز کرد.
روحانی: محرم امسال مثل همیشه عشق‌مان به اهل بیت را نشان می‌دهیم
۱۳۹۹/۰۵/۲۹ / حسن روحانی / عزاداری محرم در کرونا / مراسم محرم ۹۹
روحانی: محرم امسال مثل همیشه عشق‌مان به اهل بیت را نشان می‌دهیم
به گزارش مهر، حجت‌الاسلام حسن روحانی صبح امروز (چهارشنبه) در جلسه هیئت دولت اظهار کرد: ماه محرم برای ما یک مدرسه گسترده و بزرگ در سطح جامعه و دنیای اسلام و تشیع و در سطح مناطق بزرگی از جهان است که همه از این مدرسه بزرگ درس آموزی می‌کنند.
توصیه‌های پلیس به عزاداران حسینی
۱۳۹۹/۰۵/۲۸ / عزاداری محرم در کرونا / نیروی انتظامی
توصیه‌های پلیس به عزاداران حسینی
نیروی انتظامی جمهوری اسلامی ایران در آستانه فرارسیدن ماه محرم الحرام در اطلاعیه ای بر رعایت شیوه نامه های بهداشتی در این ایام توسط عزاداران اباعبدالله الحسین "علیه السلام" تاکید کرد.
پناهیان: اطعام محرم را نمی‌توان ممنوع کرد/ به هیأتی‌ها اعتماد کنید
۱۳۹۹/۰۵/۲۸ / حجت‌الاسلام پناهیان / عزاداری محرم در کرونا
پناهیان: اطعام محرم را نمی‌توان ممنوع کرد/ به هیأتی‌ها اعتماد کنید
حجت‌الاسلام علیرضا پناهیان در گفت‌وگو با فارس با اشاره به دستورالعمل‌های ابلاغی وزارت بهداشت برای برگزاری مجالس عزاداری محرم اظهار داشت: این پروتکل‌ها که عزاداری‌ها را محدود کرده است، هرچه باشد طبیعتاً ما اطاعت و اجرا می‌کنیم؛ هم به دلیل اینکه اقتضاء یک زندگی جمعی است که ما قوانین اجتماعی را اگرچه ناقص یا اشتباه هم باشند، اجرا کنیم تا نظم جامعه شکل بگیرد، اما این پروتکل‌ها انصافاً دقیق تنظیم نشده است.
برنامه ۱۱۰ مجلس عزاداری محرم امسال
۱۳۹۹/۰۵/۲۸ / عزاداری محرم در کرونا / ماه محرم / هیات‌های عزاداری
برنامه ۱۱۰ مجلس عزاداری محرم امسال
به گزارش فارس، همزمان با فرارسیدن دهه اول محرم، هیأت‌های عزاداری در سراسر کشور با رعایت پروتکل‌های بهداشتی به دلیل شرایط کرونایی، مجالس عزا را برگزار می‌کنند.
برگزاری هرگونه مراسم عزاداری در فضای سربسته مطلقا ممنوع/ آغاز سیر نزولی کرونا در کشور
۱۳۹۹/۰۵/۲۸ / عزاداری محرم در کرونا / علیرضا رئیسی / کرونا در ایران / وزارت بهداشت
برگزاری هرگونه مراسم عزاداری در فضای سربسته مطلقا ممنوع/ آغاز سیر نزولی کرونا در کشور
به گزارش ایسنا، دکتر علیرضا رییسی در نشست خبری ویدیوکنفرانسی با خبرنگاران، با تشکر از مردم به دلیل رعایت پروتکل‌های بهداشتی، گفت: خوشبختانه در سطح کشور روزبروز شاهد هستیم که رعایت پروتکل‌ها به خوبی انجام می‌شود و میزان استفاده از ماسک در کشور روند قابل قبولی دارد، اما ما هنوز انتظار داریم که بیشتر شود. از مردم خواهش می‌کنیم که به‌ویژه در وسایل حمل و نقل عمومی بسیار مراقب باشند. یادمان باشد که هم استفاده از ماسک مهم است و هم فاصله‌گذاری، هر دو باید باهم انجام شوند.
برگزاری عزاداری‌های محرم در بوستان‌های تهران
۱۳۹۹/۰۵/۲۸ / شهرداری تهران / عزاداری محرم در کرونا / هیات‌های عزاداری
برگزاری عزاداری‌های محرم در بوستان‌های تهران
اصغر عطایی در گفت‌وگو با تسنیم با اشاره فرارسیدن ماه محرم اظهار کرد: در آستانه ایام شهادت سالار شهیدان هستیم و همه ارادتمندان به خاندان اهل بیت آماده عزاداری و اقامه عزا هستند و شهرداری تهران  نیز برنامه‌هایی را برای این ایام پیش‌بینی کرده است.
دستورالعمل ستاد ملی مبارزه با کرونا برای عزاداری ماه محرم
۱۳۹۹/۰۵/۲۸ / ستاد ملی مقابله با کرونا / عزاداری محرم در کرونا / کرونا و عزاداری ماه محرم / ماه محرم
دستورالعمل ستاد ملی مبارزه با کرونا برای عزاداری ماه محرم
به گزارش فارس، ستاد ملی مقابله با کرونا در اطلاعیه‌ای اعلام کرد: ضمن گرامیداشت عزاداری سید و سالار شهیدان(ع) در ماه محرم و صفر و با عنایت به شیوع گسترده کرونا در جامعه و ضرورت تلاش همه جانبه برای مقابله با این ویروس شوم  بر اساس مصوبه ستاد ملی کرونا  نکات ذیل به اطلاع عموم می‌رسد:
میثم مطیعی امسال دو برنامه در محرم خواهد داشت
۱۳۹۹/۰۵/۲۷ / عزاداری محرم در کرونا / میثم مطیعی
میثم مطیعی امسال دو برنامه در محرم خواهد داشت
به گزارش فارس، میثم مطیعی مداح اهل بیت (ع) امسال به دلیل شیوع ویروس کرونا و تلاش برای تقسیم جمعیت اعضای هیأت خود، دو مراسم عزاداری در دهه اول محرم برگزار خواهد کرد.
وزیر بهداشت: باید الگوی مناسبی از برگزاری محرم به دنیا ارائه کنیم
۱۳۹۹/۰۵/۲۶ / سعید نمکی / عزاداری محرم در کرونا / کرونا و عزاداری ماه محرم / وزیر بهداشت
وزیر بهداشت: باید الگوی مناسبی از برگزاری محرم به دنیا ارائه کنیم
سعید نمکی، وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، در گفت‌وگو با ایکنا، با اشاره به اینکه محرم ماه پاسداری از حماسه بی‌بدیل کربلا و یاد شهدای کربلا، تاسوعا و عاشوراست، اظهار کرد: امسال فعالیت و حرکت خود را با توجه به فرمایش مقام معظم رهبری که دو اصل بسیار مهم را بیان فرمودند، هدایت کردیم. ایشان تأکید داشتند که ابتدا محرم باشکوه برگزار شود و دوم اینکه مبتنی بر دستورالعمل‌ها و شیوه‌نامه‌های بهداشتی ابلاغی از سوی وزارت بهداشت برای کاهش خطرات ناشی از انتقال بیماری کرونا باشد.
نظارت استانداری تهران بر اجرای پروتکل‌ها در محرم
۱۳۹۹/۰۵/۲۶ / استانداری تهران / انوشیروان محسنی بندپی / طرح ترافیک در کرونا / عزاداری محرم در کرونا
نظارت استانداری تهران بر اجرای پروتکل‌ها در محرم
انوشیروان محسنی بندپی در گفت‌ و گو با خانه ملت، در مورد نحوه اجرای طرح ترافیک برای مقابله با کرونا در استان تهران، گفت: شهرداری همکاری خوبی در این زمینه داشت و قبل از اینکه در نشستی که برای بررسی این موضوع برگزار شده بود، رای‌گیری شود برای لغو طرح ترافیک در تهران اقدام کرد و با مباحثی که در کمیته امنیتی اجتماعی-انتظامی ستاد ملی مقابله با کرونا مطرح شد، داوطلبانه برای لغو طرح ترفیک وارد عمل شد و این روند تا پایان مردادماه هم ادامه خواهد داشت.
بنی‌فاطمه جلسه محرم خود را در پارک ارم برپا می‌کند
۱۳۹۹/۰۵/۲۶ / سیدمجید بنی‌فاطمه مداح / عزاداری محرم در کرونا
بنی‌فاطمه جلسه محرم خود را در پارک ارم برپا می‌کند
به گزارش فارس، مراسم عزاداری دهه اول محرم هیأت ریحانةالحسین(س) امسال به دلیل شیوع کرونا و طبق دستورالعمل‌های ستاد ملی کرونا در پارک ارم تهران برپا می‌شود.
جلسات محرم مداح معروف لغو شد
۱۳۹۹/۰۵/۲۵ / جواد مقدم / عزاداری محرم در کرونا / کرونا و عزاداری ماه محرم
جلسات محرم مداح معروف لغو شد
به گزارش فارس، جلسات عزاداری هیأت بین‌الحرمین تهران با مدیحه‌سرایی جواد مقدم مداح اهل بیت (ع) به صورت ثابت در مناسبت‌های مختلف برگزار می‌شود و در ایام دهه اول محرم نیز با حضور خیل عظیم عاشقان امام حسین (ع) به عزاداری می‌پرداختند.
۱۳۹۹/۰۵/۲۴ / عزاداری محرم در کرونا / کرونا و عزاداری ماه محرم / نخل گردانی
آخرین تصمیمات درباره آیین‌های خاص محرم
به گزارش ایسنا، این تصیم ستاد کرونا برای جلوگیری از تجمع، تراکم و جابه جایی مردم و همچنین ضرورت پیشگیری از شیوع بیشتر و سرایت بیماری کووید ۱۹ گرفته شده است. برخی از این آیین‌ها که با عنوان میراث محرم شناخته می‌شود و ثبت ملی هم شده‌اند، از جمله نخل‌گردانی و گل‌مالی، قدمتی چند هزار ساله دارند که بعدها موضوع آن‌ها با محرم گره خورد. در سال‌های اخیر این مراسم‌ سنتی به جاذبه‌ای معنوی و مذهبی تبدیل شده‌اند که گردشگران داخلی و خارجی بیشماری را جذب کرده‌اند و انگیزه قوی برای سفرهای محرمی به شمار می‌آمدند.
پاسخ آیت‌الله‌ شبیری زنجانی به پرسش‌هایی درباره عزاداری ایام محرم در کرونا
۱۳۹۹/۰۵/۲۲ / آیت الله شبیری زنجانی / عزاداری محرم در کرونا / کرونا و عزاداری ماه محرم
پاسخ آیت‌الله‌ شبیری زنجانی به پرسش‌هایی درباره عزاداری ایام محرم در کرونا
آیت الله سید موسی شبیری زنجانی از مراجع تقلید به چند پرسش در مورد مراسم عزاداری ایام محرم در شرایط شیوع ویروس کرونا پاسخ داد.
۱۳۹۹/۰۵/۲۱ / ستاد پیگیری‌های محرم ۹۹ / عزاداری محرم در کرونا / کرونا و عزاداری ماه محرم
دومین جلسه ستاد ملی پیگیری‌های ویژه محرم برگزار شد
به گزارش ایسنا، در ابتدای این جلسه حجت‌الاسلام والمسلمین محمدجواد حاج‌علی‌ اکبری - رییس شورای سیاست‌گذاری ائمه جمعه - با بیان این‌که امیدواریم هر آنچه در سند نشست ستاد ملی پیگیری‌های محرم پیش‌بینی شده است در عزاداری‌ها محقق شود، اظهار کرد: ما در مشکلات همواره به امام حسین (ع) توسل داشتیم با عنایت الهی امیدواریم محرم امسال اتفاق عظیم و بزرگی هم در عرصه‌ عزاداری و هم در عرصه رعایت نکات بهداشتی داشته باشیم.
نمکی: اجازه ندهیم برخی بگویند عاشورا و تاسوعا عامل شیوع کرونا شد/ رعایت پروتکل‌ها با همکاری هیأت‌ها اجرا می‌شود
۱۳۹۹/۰۵/۲۱ / سعید نمکی / عزاداری امام حسین (ع) / عزاداری محرم در کرونا / کرونا و عزاداری ماه محرم
نمکی: اجازه ندهیم برخی بگویند عاشورا و تاسوعا عامل شیوع کرونا شد/ رعایت پروتکل‌ها با همکاری هیأت‌ها اجرا می‌شود
به گزارش فارس، سعید نمکی وزیر بهداشت در نشست ستاد ملی پیگیری‌های ویژه محرم گفت: برخی برپایی یاد شهدای کربلا را به دوران ۴۰۰ الی ۵۰۰ سال پیش منتسب می‌کنند ولی من معتقدم اولین راوی حماسه کربلا حضرت زینب بود که گفت به خدا جز زیبایی هیچ چیز ندیدم، اولین کسی که زیبایی حماسه کربلا را با زبانی شیوا بیان کرد، پرستار دلسوز حضرت سیدالشهدا بود.
۱۳۹۹/۰۵/۲۰ / جلسه مدحان با وزیر بهدشات / ضوابط عزاداری / عزاداری محرم در کرونا
برگزاری دومین جلسه مداحان با رئیس سازمان تبلیغات و وزیر بهداشت
به گزارش فارس جلسه مشترک رئیس سازمان تبلیغات اسلامی، وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی و جمعی از مداحان اهل بیت (ع) صبح فردا در مجتمع فرهنگی شهدای سرچشمه برگزار می‌شود.
نظر «محمود کریمی» درباره برگزاری مراسم عزاداری محرم امسال
۱۳۹۹/۰۵/۱۹ / عزاداری امام حسین (ع) / عزاداری محرم در کرونا / کرونا و عزاداری ماه محرم / محمود کریمی
نظر «محمود کریمی» درباره برگزاری مراسم عزاداری محرم امسال
به گزارش مهر، مراسم جشن عید غدیر و نشست هم‌اندیشی محمود کریمی با مداحان و مسئولان هیات‌های مذهبی محله تسلیحات تهران، برای برگزاری برنامه‌های محرم امسال در شرایط شیوع بیماری کرونا، در مسجد فاطمیه این محله برگزار شد.
دستورالعمل ستاد کرونا برای محرم و صفر اعلام شد؛ کاهش ساعات برگزاری مراسم/ ممنوعیت برپایی ایستگاه‌های صلواتی
۱۳۹۹/۰۵/۱۹ / پیشگیری از کرونا / دستورالعمل مراسم های محرم / ستاد ملی مقابله با کرونا / عزاداری محرم در کرونا / کرونا و عزاداری ماه محرم
دستورالعمل ستاد کرونا برای محرم و صفر اعلام شد؛ کاهش ساعات برگزاری مراسم/ ممنوعیت برپایی ایستگاه‌های صلواتی
دستورالعمل ستاد ملی مقابله با کرونا درباره برگزاری مراسم عزاداری ایام محرم و صفر امسال اعلام شد و طبق آن، استفاده مستمر از ماسک برای همه شرکت کنندگان در مراسم عزاداری ماه محرم و صفر ضروری است و فاصله گذاری حداقل دو متری در همه مراحل این مراسم باید رعایت شود.
نامه جمعی از پزشکان به مراجع تقلید درباره مجالس عزاداری ماه محرم
۱۳۹۹/۰۵/۱۸ / عزاداری محرم در کرونا / مجلس عزاداری در کرونا
نامه جمعی از پزشکان به مراجع تقلید درباره مجالس عزاداری ماه محرم
به گزارش ایسنا، در این نامه که در کانال اطلاع رسانی سازمان نظام پزشکی قرار گرفته، با اشاره فرمایشات صریح رهبر معظم انقلاب در عید قربان مبنی بر اینکه «در عزاداری‌ها معیار آن چیزی است که کارشناسان بهداشت به ما می گویند. بنده خودم شخصاً هرچه را که آن‌ها لازم بدانند مراعات خواهم کرد. توصیه من به هیئات، منبری‌ها و مداح‌ها و دیگران این است که هر کاری می‌کنید ببینید ستاد ملی کرونا چه می‌گوید. اگر ضابطه‌ای تائید کردند همه ما موظفیم آن را رعایت کنیم. اگر وضعیتی که داریم را شل بگیریم، فاجعه‌ی بزرگی رخ خواهد داد.» آمده است: به‌رغم جان‌فشانی کادر بهداشت و درمان کشور که در بحران شیوع کرونا، تاکنون قریب به ۲۰۰ شهید در راه خدمت به سلامت هم‌وطنانمان …
۱۳۹۹/۰۵/۱۷ / آیت الله اعلم الهدی / عزاداری محرم در کرونا
آیت‌الله علم‌الهدی: اقامه باشکوه عزای حسینی با حفظ اصول بهداشتی / خبرنگاری با حفظ اصل تقوا، شغلی مقدس است
به گزارش  فارس، آیت‌الله سید احمد علم‌الهدی در بیست و سومین هفته برگزار نشدن نماز جمعه در مشهد مقدس، مطالبی در مورد عید غدیر خم، علت اهمیت این عید و «عیدالله اکبر» خواندن آن، لزوم برپایی شعائر الهی در محرم و برپایی باشکوه عزاداری سیدالشهدا با رعایت دستورالعمل‌های ستاد ملی مقابله با کرونا، روز خبرنگار و فاجعه دل‌خراش بیروت را در قالب «خطبه مجازی» جمعه ۱۷ مردادماه در حرم امام رضا (علیه‌السلام) بیان کردند که در ادامه می‌خوانید:
وزارت بهداشت: هنوز پروتکل بهداشتی برای برگزاری مراسم محرم ابلاغ نشده است
۱۳۹۹/۰۵/۱۴ / عزاداری محرم در کرونا / کرونا و عزاداری ماه محرم / کیانوش جهانپور / وزارت بهداشت
وزارت بهداشت: هنوز پروتکل بهداشتی برای برگزاری مراسم محرم ابلاغ نشده است
رییس مرکز اطلاع رسانی و روابط عمومی وزارت بهداشت در واکنش به مطالب منتشر شده در برخی رسانه ها درباره پروتکل بهداشتی برگزاری مراسم ماه محرم، گفت: هنوز هیچ پروتکل مصوبی در این زمینه نهایی و ابلاغ نشده است.
دستورالعمل وزارت بهداشت برای محرم: جلسات به فضای باز می‌رود/ افراد مسن در مجالس عمومی شرکت نکنند
۱۳۹۹/۰۵/۱۴ / ستاد ملی مقابله با کرونا / عزاداری محرم در کرونا / کرونا و عزاداری ماه محرم / ماه محرم / وزارت بهداشت
دستورالعمل وزارت بهداشت برای محرم: جلسات به فضای باز می‌رود/ افراد مسن در مجالس عمومی شرکت نکنند
اولین جلسه کمیته مشترک وعاظ، مادحین و نمایندگان وزارت بهداشت عصر دوشنبه در حالی برگزار شد که طی آن دستورالعمل مدنظر وزارت بهداشت شرح داده شد.
روحانی: مقررات وزارت بهداشت در مورد کرونا به قوت خود باقی است
۱۳۹۹/۰۵/۱۱ / حسن روحانی / ستاد ملی مقابله با کرونا / عزاداری محرم در کرونا / کرونا و عزاداری ماه محرم
روحانی: مقررات وزارت بهداشت در مورد کرونا به قوت خود باقی است
به گزارش ایرنا، حجت‌الاسلام‌والمسلمین حسن روحانی روز شنبه در جلسه ستاد ملی مقابله با کرونا ضمن قدردانی از مردم که با ستاد ملی کرونا و مسیر سلامت جامعه به خوبی همکاری می‌کنند، اظهار داشت: امروز جزو روزهایی بود که گزارش آمار و ارقام استان‌ها امیدوار کننده بود، حدود ۱۰ استان نام برده شد که در هفته‌های قبل در شرایط سخت بودند، اما امروز از پیک بیماری عبور کردند و  مسیر کمتر دشواری پیش روی آنان است که با مراعات آنان به خط ثبات و آرامش خواهیم رسید.
شورای هیئات‌ مذهبی کشور: هرگونه تجمع بدون موافقت ستاد کرونا ممنوع است
۱۳۹۹/۰۵/۱۱ / عزاداری محرم در کرونا / کرونا و عزاداری ماه محرم / ماه محرم
شورای هیئات‌ مذهبی کشور: هرگونه تجمع بدون موافقت ستاد کرونا ممنوع است
به گزارش فارس، شورای هیئات‌ مذهبی کشور در خصوص مجالس محرم و تجمعات مذهبی و عمل به رهنمودهای مقام معظم رهبری بیانیه‌ای صادر کرد.
زمان اعلام پروتکل‌های بهداشتی برگزاری مراسم محرم
۱۳۹۹/۰۵/۱۱ / عزاداری محرم در کرونا / کرونا و عزاداری ماه محرم / محسن فرهادی
زمان اعلام پروتکل‌های بهداشتی برگزاری مراسم محرم
محسن فرهادی روز شنبه در گفت ‌وگو با ایرنا درباره اعلام پروتکل‌های بهداشتی برای برگزاری مراسم عزادای ماه محرم بیان کرد: این پروتکل‌های بهداشتی در همین هفته به ستاد ملی مقابله با کرونا اعلام و پس از تصویب در ستاد ملی، ابلاغ خواهد شد.
 •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •