شنبه, ۱۰ خرداد, ۱۳۹۹ / 30 May, 2020
مسجد شیخ لطف الله
ترک‌های مرمت شده گنبد مسجد شیخ لطف الله پس از شستن دوغاب
۱۳۹۸/۱۲/۲۴ / مسجد شیخ لطف الله / مرمت و احیا / مرمت / مرمت آثار تاریخی
ترک‌های مرمت شده گنبد مسجد شیخ لطف الله پس از شستن دوغاب
اصفهان-دو ترک مرمت شده گنبد شیخ لطف الله پس از شست و شو برای زدودن دوغاب را مشاهده می کنید.
مرمت مسجد شیخ لطف‌الله توسط یک «طاق‌زن»!
۱۳۹۸/۱۱/۲۳ / مسجد شیخ لطف الله / مرمت مسجد / مرمت آثار تاریخی
مرمت مسجد شیخ لطف‌الله توسط یک «طاق‌زن»!
در حال حاضر سایر کاشی‌ها از بستر جدا هستند و به خاطر همین بین آن‌ها با ترک مرمت و بندکشی شده فاصله وجود دارد.
۱۳۹۸/۱۱/۲۴
فلیم| صحنه‌هایی شرم‌آور در مسجد شیخ لطف‌الله
مسجد شیخ لطف الله ثبت جهانی یونسکو است.
۱۳۹۸/۱۱/۲۱
وقتی صحن مسجد شیخ‌لطف‌الله اصفهان زمین فوتبال می‌شود (فیلم)
در ویدئویی که تاریخ آن نامشخص است صحن مسجد شیخ لطف الله اصفهان که از جمله آثار معماری شاخص دوران صفویه است به عنوان زمین بازی فوتبال استفاده می شود و ضربات محکم توپ به کاشی کاری ها و درب ورودی مسجد برخورد می کنند.
مشورت در میراث فرهنگی، ضرورتی که باید توجه شود
۱۳۹۸/۱۱/۱۶ / مسجد شیخ لطف الله / اصفهان / مرمت / میراث فرهنگی
مشورت در میراث فرهنگی، ضرورتی که باید توجه شود
اصفهان- ایرنا- برآیندها نشان می‌دهد که در سالهای اخیر به مرمت‌های انجام شده در آثار تاریخی کشور به ویژه اصفهان انتقادات مطرح است که اگر مشورت با صاحبنظران مبنای هر اقدام مهم این بخش باشد به طور قطع بر نگرانی‌ها می‌کاهد به تاکید برخی از کارشناسان به خاطر ضرورت حفظ این شناسنامه‌های تاریخی و حساسیت‌های موجود کار در میراث فرهنگی ، توجه به این راهبرد ضرورتی است اجتناب‌ناپذیر.
موردی از
۱۳۹۸/۱۱/۱۳ / استانی-سیاسی / ویروس کرونا
موردی از "کرونا" در استان نداشته ایم /نگران چگونگی مرمت گنبد مسجد شیخ لطف الله هستیم
استاندار اصفهان گفت: هیچ موردی از ابتلا به ویروس مهلک کرونا در استان اصفهان نداشته ایم.
تذکر به وزیر جدید میراث فرهنگی درباره مسجد شیخ‌ لطف‌الله
۱۳۹۸/۱۱/۰۲ / مسجد شیخ لطف الله / ناهید تاج الدین / تذکر شفاهی / سازمان میراث فرهنگی و گردشگری
تذکر به وزیر جدید میراث فرهنگی درباره مسجد شیخ‌ لطف‌الله
وزیر جدید میراث فرهنگی در جلسه علنی امروز مجلس درباره نحوه مرمت گنبد مسجد شیخ لطف‌الله از نماینده مردم اصفهان تذکر گرفت.
روایت بازاریان اصفهان از روز برفی گنبد مسجد شیخ لطف‌الله
۱۳۹۸/۱۰/۲۶ / بارش برف در اصفهان / مسجد شیخ لطف الله
روایت بازاریان اصفهان از روز برفی گنبد مسجد شیخ لطف‌الله
صبح روز سه شنبه ۲۴ دی ماه، اصفهان سفید پوش شد و جای جای این شهر تاریخی زیبایی خاصی به خود گرفت. میدان تاریخی نقش جهان اصفهان نیز از این زیبایی به دور نبود، اما در اتفاقی عجیب، برف روی قسمتی از گنبد مسجد شیخ لطف الله برخلاف دیگر قسمت های آن به سرعت آب شد و ظاهری عجیب و دوگانه ایجاد کرد که تصاویر آن در خبرگزاری های مختلف از جمله ایسنا، منتشر شد.
از جنجال برف روی گنبد شیخ لطف الله تا لغو سفر خارجی ها به ایران
۱۳۹۸/۱۰/۲۶ / میراث فرهنگی / گردشگری / مسجد شیخ لطف الله
از جنجال برف روی گنبد شیخ لطف الله تا لغو سفر خارجی ها به ایران
لغزش برف روی بخش های مرمت شده گنبد شیخ لطف الله، لغو ایرلاین های خارجی و کنسلی سفر خارجی ها به ایران و تسهیلات به کارگاههای صنایع دستی از جمله خبرهای میراث فرهنگی و گردشگری در این هفته بود.
ویدئو / چون قافیه تنگ آید، ایسنا فوتوشاپ‌کار می‌شود!
۱۳۹۸/۱۰/۲۵ / مسجد شیخ لطف الله / گنبد مسجد شیخ لطف‌الله / وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی
ویدئو / چون قافیه تنگ آید، ایسنا فوتوشاپ‌کار می‌شود!
دیروز در رخدادی عجیب، هنگام بارش برف در اصفهان، برفِ روی بخشی از گنبد مسجد شیخ لطف‌الله، به سرعت آب شد و وضعیت دوگانه‌ای بوجود آورد. پس از انتشار عکس‌های این رخداد در رسانه‌ها، بخصوص در ایسنا، بحث‌هایی درباره مواد مصرفی در طرح مرمت گنبد مسجد مطرح شد. بعد از پرسش یک خبرنگار درباره وضعیت گنبد، معاون مرکز روابط عمومی وزارت میراث فرهنگی، در توئیتر، به‌جای پاسخگویی، ایسنا را به فوتوشاپ‌کاری و اتخاذ رویکرد غیرحرفه‌ای متهم کرد! پس از آن هم با انتشار پستی دیگر، اتهام‌زنی‌اش را یک نقد ساده خواند. ایسنا دو هفته قبل با انتشار ویدئویی، درباره نامناسب بودن مرمت گنبد مسجد شیخ لطف‌الله اصفهان هشدار داده بود.
برف بخشی از گنبد شیخ لطف الله را سفید نکرد!
۱۳۹۸/۱۰/۲۵ / میراث فرهنگی / مسجد شیخ لطف الله / مرمت و احیا
برف بخشی از گنبد شیخ لطف الله را سفید نکرد!
برفی که به‌تازگی در اصفهان باریده، روی بخش مرمت‌شده گنبد مسجد شیخ لطف الله ننشست.
ویدئو / مرمت گنبد مسجد شیخ لطف‌الله، غیراصولی انجام شده است؟
۱۳۹۸/۱۰/۱۲ / مرمت بناهای تاریخی / منطقه اصفهان / اصفهان / مسجد شیخ لطف الله
ویدئو / مرمت گنبد مسجد شیخ لطف‌الله، غیراصولی انجام شده است؟
ایجاد شکاف، اختلاف رنگ، اختلاف سطح و همچنین مواد و مصالح به‌ کار برده شده در مرمت دو ترک از گنبد مسجد شیخ لطف‌الله، از مهم‌ترین مواردی است که نگرانی‌هایی را در بین کارشناسان و دوستداران میراث فرهنگی اصفهان ایجاد کرده است؛ نگرانی‌هایی که تأیید مرمت گنبد توسط نمایندگان وزارت میراث فرهنگی هم نتوانسته از آن بکاهد و همچنان تعدادی از کارشناسان و مرمت‌گران اصفهان به نوع مرمت گنید این مسجد قدیمی انتقاد دارند.
۱۳۹۸/۰۹/۱۰ / استانی-فرهنگی و هنری / مسجد شیخ لطف الله / مرمت / میراث فرهنگی اصفهان
پله‌پله از فرش تا عرش گنبد شیخ لطف‌الله
در دفتر پایگاه جهانی نقش‌جهان، واقع در عالی‌قاپو  با حضور اصحاب رسانه، معاون اداره کل میراث فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری استان اصفهان، مدیر پایگاه جهانی میدان نقش‌جهان و هم‌چنین مشاور رسانه‌ای اداره کل میراث فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری استان اصفهان جلسه ای برگزار شد تا رسانه از نزدیک حکایت کند که حال گنبد شیخ لطف‌الله چگونه است.
۱۳۹۸/۰۸/۰۸ / مسجد شیخ لطف الله / چین / موزه هنرهای معاصر اصفهان
ایرانگردی هیات تبادلات فرهنگی در قالب طرح «یک کمربند، یک جاده»  
یک هیات رسمی شامل هنرمندان چینی، رئیس موزه هنرهای کلکسیونی شانگهای و رئیس دانشکده هنر و صنایع دستی دانشگاه فوژو در سفر به سه شهر ایران با مهمترین جاذبه های گردشگری ایران آشنا شدند.
۱۳۹۸/۰۵/۱۴ / اصفهان / میراث فرهنگی
فیلم: عمارت عالی قاپو
اصفهان - ایرنا - کاخ عالی قاپو یکی از مهمترین بناهای اصفهان است، این کاخ در واقع ورودی دولتخانه صفوی بوده است که در ضلع غربی میدان نقش جهان و روبروی مسجد شیخ لطف الله واقع شده است. فیلم: مجتبی سلطانی
۱۳۹۸/۰۵/۰۹
از «کاشی هفت‏رنگ»
«کاشی هفت‏رنگ» به کارگردانی و تهیه‌کنندگی مینا سلیمی یکشنبه ۱۳ مرداد ساعت ۱۹ در خانه هنرمندان نمایش داده می‌شود.به گزارش ایلنا، «کاشی هفت‏رنگ» به کارگردانی و تهیه‌کنندگی مینا سلیمی یکشنبه ۱۳ مرداد ساعت ۱۹ در خانه هنرمندان نمایش داده می‌شود.«کاشى هفت‏رنگ»، برای اولین‏بار در سینمای ایران از کولاژ برای قصه‏گویی استفاده کرده است. باتوجه به پیچیدگی‌های دیجیتالی که در این فیلم وجود دارد، ساخت آن نزدیک به ۴ سال طول کشیده و تنها برای یک بار نمایش مجوز گرفته است.«کاشی هفت‏رنگ» فیلمی تجربی بوده که داستانش در دو دوره صفوی و معاصر پیش می‌رود. در این فیلم از برخی تصاویر سریال‌های «شیخ بهایی» و «روشن‏تر از خاموشی» نیز استفاده شده است.در خلاصه داستان این اثر آمده است: ماهدخت نویسنده‌ای بوده که در نوشتن کتابی …
۱۳۹۸/۰۵/۰۸ / خانه هنرمندان ایران / شیخ بهایی / مسعود دلخواه / بریتانیا / مسجد شیخ لطف الله / حمید منوچهری / علی رنجبر
«کاشی هفت رنگ» در خانه هنرمندان به نمایش درمی آید/ تنها یک نمایش
«کاشی هفت رنگ» به کارگردانی و تهیه کنندگی مینا سلیمی در خانه هنرمندان نمایش داده می‌شود.
۱۳۹۸/۰۴/۰۶
بازدید اعضای مجمع مجالس آسیایی از اماکن تاریخی اصفهان
ایرنا - اصفهان - اعضای 20 کشور عضو کمیته سیاسی مجمع مجالس آسیایی که چند روزی است در اصفهان حضور دارند ، روز پنجشنبه از اماکن تاریخی از جمله میدان نقش جهان ، مسجد امام و شیخ لطف الله بازدید کردند. / عکس از رسول شجاعی
۱۳۹۸/۰۲/۲۱ / مسجد شیخ لطف الله
مسجدی با گنبد خیره کننده+فیلم
یکی از مسجدهای تاریخی و شناخته شده شهر اصفهان، در ضلع شرقی میدان نقش جهان اصفهان قرار دارد که در دوران صفوی ساخته شده است. این مسجد شاهکاری از معماری و کاشی‌کاری قرن یازدهم هجری است که توسط استاد محمدرضا اصفهانی از معماران نامدار آن دوره ساخته شده‌است. مسجد شیخ لطف‌الله به فرمان شاه عباس اول در مدت هجده سال بنا شده و در ضلع شرقی میدان نقش جهان و مقابل عمارت عالی‌قاپو واقع شده است.
۱۳۹۸/۰۲/۲۱ / مسجد / مسجد شیخ لطف الله / معماری / معماري / منطقه اصفهان
ویدئو / مسجدی با معماری منحصربفرد و گنبدی خیره‌کننده
یکی از مسجدهای تاریخی و شناخته‌شده شهر اصفهان، مسجد شیخ لطف‌الله است. این مسجد در ضلع شرقی میدان نقش جهان اصفهان قرار دارد؛ شاهکاری از معماری و کاشی‌کاری قرن یازدهم هجری. معمار این بنا استاد محمدرضا اصفهانی ‌است که مسجد را به فرمان شاه عباس اول و در مدت ۱۸ سال ساخت. این مسجد از این نظر که نه مناره دارد و نه شبستان ورودی، در نوع خود بی‌نظیر است. داخل و خارج گنبد بی‌مانند این مسجد، از کاشی‌های معرق نفیس پوشیده شده است. گنبد مسجد شیخ لطف‌الله مدورترین گنبد جهان است که به عنوان یکی از زیباترین گنبدهای دنیا به شمار می‌رود. گنبد این مسجد در طول روز به سه رنگ خاکی، صورتی و خاکستری در می‌آید.
۱۳۹۷/۱۲/۱۰
حجاب بانوی نخست ارمنستان در ایران +عکس
نیکول پاشینیان نخست وزیر ارمنستان در صدر یک هیات بلند پایه سیاسی و اقتصادی روز پنجشنبه پس از ورود به اصفهان با گذر از مسیر زاینده رود از اثر تاریخی پل خواجو ، مجموعه تاریخی میدان نقش جهان ، مسجد امام، بازار قیصریه و مسجد شیخ لطف الله وکلیسای وانک بازدید و در پایان سفر در باشگاه آرارات با ارامنه ساکن اصفهان دیداروسخنرانی کرد.
۱۳۹۷/۱۲/۱۰
تصاویر | گشت و گذار نخست‌وزیر ارمنستان و همسرش در اصفهان
نیکول پاشینیان، نخست‌وزیر ارمنستان و همسرش، در صدر یک هیات بلند پایه سیاسی و اقتصادی دیروز پنجشنبه به اصفهان سفر کردند و با گذر از مسیر زاینده‌رود از اثر تاریخی پل خواجو، مجموعه تاریخی میدان نقش جهان، مسجد امام، بازار قیصریه و مسجد شیخ لطف الله وکلیسای وانک بازدید کردند. آنها همچنین در پایان سفر در باشگاه آرارات با ارامنه ساکن اصفهان دیدار و گفت‌وگو کردند.
 •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •