چهارشنبه, ۷ اسفند, ۱۳۹۸ / 26 February, 2020
مهاجرت روستائیان
مسئولان کاری کنند که روستائیان انگیزه ای برای مهاجرت به شهر نداشته باشند
ایسنا / ۱۳۹۸/۱۰/۰۵ / اجتماعی
مسئولان کاری کنند که روستائیان انگیزه ای برای مهاجرت به شهر نداشته باشند
معاون عمران و توسعه امور شهری و روستایی وزیر کشور خطاب به مسئولین، عنوان کرد: اگر مسئولین به روستاها حس تعلق و وابستگی داشته باشند، اقداماتی انجام می دهند که روستائیان هیچ انگیزه ای برای مهاجرت به شهر ها نداشته باشند.
  روستا
بی‌انگیزگی زنان روستایی علت اصلی مهاجرت است
ایسنا / ۱۳۹۸/۰۹/۲۵ / ...
بی‌انگیزگی زنان روستایی علت اصلی مهاجرت است
معاون امور سرمایه‌گذاری و اشتغال روستایی دفتر امور روستایی و شوراهای استانداری خراسان رضوی گفت: علت اصلی مهاجرت بی‌انگیزگی زنان روستایی است، اگر زن روستایی بی‌انگیزه شود، مهاجرت اتفاق می‌افتد.
  استانی-اجتماعی  مهاجرت روستائیان  خراسان رضوی  زنان روستایی
سکانس‌هایی از فیلم آن سفر کرده
تابناک / ۱۳۹۸/۰۹/۱۳ / فیلم
سکانس‌هایی از فیلم آن سفر کرده
فیلم سینمایی «آن سفر کرده» به کارگردانی احمد نیک‌آذر و نویسندگی مجید قاری زاده محصول سال 1363 است. رحمان که با پدر پیر افلیجش، باباحمزه، در روستا زندگی می‌کند دو فرزند دارد: سیف الله و حجت. حجت به شهر مهاجرت کرده و در کارخانه‌ای مشغول کار است. رحمان که در گاوداری ارباب ده کار می‌کرده به توصیه پدرش در زمین مزروعی‌شان مشغول کشت و کار می شود. ارباب می‌خواهد زمین‌های روستائیان را از چنگشان درآورد و تصاحب زمین‌های رحمان را به عنوان گام نخست بر می‌گزیند، مرافعه درمی‌گیرد. یکی از روستائیان به نام جواد رئیس گاوداری را از پا درمی‌آورد. پس از این واقعه،‌ سیف الله نیز که از پیش هوای رفتن به شهر را در سر داشته پشیمان می‌شود و به پدر در زراعت زمین یاری می‌رساند. حسین کسبیان، فردوس کاویانی، محمدتقی کهنمویی، …
احداث پنل‌های خورشیدی؛ آغاز مهاجرت معکوس در روستاها
ایلنا / ۱۳۹۸/۰۹/۰۲ / اقتصادی
احداث پنل‌های خورشیدی؛ آغاز مهاجرت معکوس در روستاها
رئیس کمیته امداد با بیان اینکه ما در راستای توانمند کردن روستائیان زمینه مهاجرت معکوس را فراهم کرده‌ایم ، گفت:اجرای طرح جهاد روشنایی بتواند علاوه بر کمک به تولید داخلی زمینه صادرات برق به کشورهای همسایه و درآمد پایدار برای مردم روستایی را فراهم کند.
توقف روند مهاجرت از روستا به شهر در استان قزوین
ایسنا / ۱۳۹۸/۰۷/۱۴ / ...
توقف روند مهاجرت از روستا به شهر در استان قزوین
مدیرکل امور روستایی و شوراهای استانداری قزوین گفت: ملاک ما برای ارائه آمار در خصوص وضعیت مهاجرت از روستا به شهر، سرشماری‌های انجام شده است با این حال آنچه می‌توان اعلام کرد این است که روند مهاجرت از روستا به شهر در استان قزوین متوقف شده است.
  استانی-اجتماعی  مهاجرت روستائیان  روستا
راهکار ممانعت از مهاجرت روستائیان رونق اشتغال است
ایسنا / ۱۳۹۸/۰۷/۰۷ / ...
راهکار ممانعت از مهاجرت روستائیان رونق اشتغال است
مدیرکل دفتر امور روستایی و شوراهای استانداری فارس گفت: مهمترین و تنها راهکار موثر برای جلوگیری از تداوم مهاجرت روستائیان، رونق اشتغال در نقاط روستایی است.
  استانی-شهرستانها  استان فارس  اشتغال  مهاجرت
فرارو / ۱۳۹۸/۰۵/۱۶ / سیاسی
(تصاویر) بهشت نفت؛ جهنم غیزانیه
در نیم قرن گذشته ارمغان طلای سیاه برای غیزانیه جز آلودگی آب و هوا و خاک، بی آبی، نابودی کشاورزی و مهاجرت روستائیان نبوده است.
  بهشت نفت  غیزانیه  تصاویر
آفتاب نیوز / ۱۳۹۸/۰۴/۳۰ / سیاسی
اینفوگرافی / وضعیت مهاجرت در شهرهای ایران
گزارش مرکز آمار ایران درباره وضعیت مهاجرت در شهرهای مختلف کشور نشان می‌دهد یک‌سوم مراکز استان‎ها در ایران دارای خالص مهاجرت منفی هستند؛ یعنی افرادِ خارج‌شده بیشتر از افراد واردشده به این شهرها هستند. در بین مراکز استان‌ها، تبریز، اصفهان، قزوین، خرم‌آباد، اراک، اهواز، زاهدان، تهران، ساری و بجنورد به ترتیب دارای بیشترین خالص مهاجرت داخلی منفی بوده‌اند.
  اینفوگرافی  مهاجرت  مهاجرت از تهران  مهاجرت روستائیان
از احیای روستای متروکه تا بازگشت فرش آهنی به بیجار
فارس / ۱۳۹۸/۰۴/۲۹ / اجتماعی
از احیای روستای متروکه تا بازگشت فرش آهنی به بیجار
بنیاد برکت ستاد اجرایی فرمان حضرت امام (ره) با ارائه تسهیلات به مناطق محروم به دنبال ایجاد شغل برای روستائیان و بازگشت افراد مهاجرت کرده به روستاها است تا در کنار اشتغال از تولید ملی هم حمایت کند.
روزنامه ابتکار / ۱۳۹۸/۰۴/۲۵ / ...
استارت‏آپ‌های روستایی باید بتوانند از تسهیلات اشتغال‏زای روستایی استفاده کنند
شصت‏و‏ششمین جلسه ستاد فرماندهی اقتصاد مقاومتی ظهر دیروز (دوشنبه) به ریاست معاون اول رئیس‏جمهوری برگزار شد.به گزارش ایسنا، اسحاق جهانگیری در این جلسه با اشاره به گزارش ارائه شده در خصوص عملکرد اجرای قانون حمایت از توسعه و ایجاد اشتغال پایدار در مناطق روستایی و عشایری، اقدامات انجام شده را مثبت ارزیابی و بر ضرورت تلاش هر چه بیشتر در جهت تداوم و استمرار اجرای این قانون تاکید کرد.جهانگیری با اشاره به موافقت مقام معظم رهبری برای برداشت یک و نیم میلیارد دلاری از منابع صندوق توسعه ملی برای استفاده در طرح‏های اشتغال روستایی و عشایری گفت: هدف ایشان از موافقت با این برداشت اشتغال‏زایی در روستاها و ماندگاری مردم در مناطق روستایی بود تا به دنبال آن شاهد کاهش مهاجرت روستائیان به شهرها، کاهش حاشیه‏نشینی در …
تمرکز معاونت پیشگیری قوه‌قضائیه بر مهاجرت روستائیان و تغییر کاربری
تسنیم / ۱۳۹۸/۰۴/۲۳ / اجتماعی
تمرکز معاونت پیشگیری قوه‌قضائیه بر مهاجرت روستائیان و تغییر کاربری
مدیرکل پیشگیری‌های وضعی معاونت اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم قوه قضائیه گفت: در سال جاری تمرکز کارگروه، پیشگیری از گسترش مناطق جدید بافت‌های ناکارآمد با هدف توانمندسازی جامعه روستایی و پیشگیری از مهاجرت‌های بی‌رویه و نامتعارف آنان است.
رشد ۱۲ برابری جمعیت روستا‌های حاشیه شهرها/ زیرساخت‌ها در این مناطق فراهم نیست
رویداد 24 / ۱۳۹۸/۰۴/۱۷ / فرهنگی و هنری
رشد ۱۲ برابری جمعیت روستا‌های حاشیه شهرها/ زیرساخت‌ها در این مناطق فراهم نیست
نماینده مردم شیراز در مجلس شورای اسلامی با اشاره به رشد مهاجرت روستائیان و عشایر به حاشیه کلانشهرها، گفت: جمعیت برخی روستا‌های حاشیه شهر شیراز تا ۱۲ برابر افزایش داشته است درحالیکه زیرساخت‌های آن به هیچ عنوان متناسب با این جمعیت نیست.
بی توجهی به صنایع دستی از علل تداوم مهاجرت روستائیان است
ایرنا / ۱۳۹۸/۰۴/۰۶ / فرهنگی و هنری
بی توجهی به صنایع دستی از علل تداوم مهاجرت روستائیان است
مشهد- ایرنا- مدیر کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری خراسان رضوی گفت: توجه به صنایع دستی راه موثر برای جلوگیری از مهاجرت روستائیان به شهرهاست و بی توجهی به این امر موجب تداوم مهاجرت به شهرها شده است.
سهم بخش کشاورزی در زندگی و اقتصاد مردم کهگیلویه و بویراحمد
ایرنا / ۱۳۹۸/۰۳/۲۹ / اقتصادی
سهم بخش کشاورزی در زندگی و اقتصاد مردم کهگیلویه و بویراحمد
گچساران - ایرنا - کمتر از یک قرن پیش ایران بدلیل جمعیت روستایی بیشتر از نظر تولید محصولات کشاورزی خودکفا بود اما با رشد شهرنشینی و مهاجرت روستائیان به نقاط شهری ، کشاورزی کشور رو به افول نهاد و محصولات کشاورزی مورد نیاز با کمبود رو به رو شد، پس از پیروزی انقلاب این بخش در کانون توجه متولیان قرار گرفت و برنامه ریزی همه جانبه برای افزایش تولیدات بخش کشاورزی از راهبردهای اولویت دار دولت ها تعریف شد.
  کشاورزی  اقتصادی
اشتغال، مهمترین عامل جلوگیری از مهاجرت روستائیان
ایسنا / ۱۳۹۸/۰۳/۰۲ / ...
اشتغال، مهمترین عامل جلوگیری از مهاجرت روستائیان
استاندار مرکزی گفت: روستاها به عنوان کانون‌های اشتغال یک جامعه از ارکان مهم اقتصاد مقاومتی هستند و باید در راس برنامه ریزی‌های ادارات قرار گیرند.
  استاندار مرکزی  اشتغال  مهاجرت روستائیان
ویدئو / مهاجرت روستائیان مرزنشین به دلیل خشکسالی
ایسنا / ۱۳۹۷/۱۲/۲۹ / فیلم
ویدئو / مهاجرت روستائیان مرزنشین به دلیل خشکسالی
چالش‌ها و مشکلات ناشی از کمبود آب، استفاده نادرست از منابع آب، کاهش بارش‌ها و برداشت بیش از حد آب‌های سطحی و زیرزمینی موجب بحران آب در برخی مناطق ایران شده است. یکی از استان‌هایی که با مشکل جدی در این زمینه روبروست، استان خراسان جنوبی است و این مشکل، باعث تخلیه برخی روستاها و مهاجرت‌های اجباری روستاییان به شهرها و روستاهای دیگر شده است.
برگزاری نخستین جشنواره فیلم مردمی توسعه ارتباطات روستایی
ایرنا / ۱۳۹۷/۱۲/۲۲ / فرهنگی و هنری
برگزاری نخستین جشنواره فیلم مردمی توسعه ارتباطات روستایی
تهران- ایرنا- نخستین جشنواره فیلم 90 ثانیه‌ای «توسعه ارتباطات روستایی» با عنوان «قاب توسعه»، باهدف اطلاع‌رسانی درباره سرعت توسعه ارتباطات در روستاها و تأثیر آن بر زندگی روستائیان و مهاجرت معکوس، از قاب لنز مردم برگزار می‌شود.
نرخ مهاجرت روستائیان کشور کاهش می یابد
55 آنلاین / ۱۳۹۷/۱۲/۲۰ / اقتصادی
نرخ مهاجرت روستائیان کشور کاهش می یابد
معاون توسعه روستایی و مناطق محروم ریاست جمهوری با بیان اینکه اکنون 26 درصد از جمعیت کشور معادل 22 میلیون نفر در روستاها زندگی می کنند، گفت: با اتخاذ تدابیر لازم نرخ مهاجرت روستائیان به شهرها کاهش می یابد.
رودخانه‌های خشک شده نیشابور +عکس
اقتصادآنلاین / ۱۳۹۷/۱۲/۰۱ / اقتصادی
رودخانه‌های خشک شده نیشابور +عکس
تغییر اقلیم، کاهش بارندگی و مصرف بی رویه آب ، کم آبی را به عنوان یک دغدغه مهم، پیش روی تمام بخش ها از جمله کشاورزی قرار داده است. گسترش سطح زیر کشت و حفر چاه های غیر مجاز در مناطق سرشاخه رودخانه ها نیز از عوامل خشک شدن دریاچه‌ها و رودخانه‌ها است. کمبود آب بسیاری از روستائیان شهرستان نیشابور را به مهاجرت به سمت شهر‌ها وا داشته است. تصاویر نمای هوایی از کاهش آب در حوضه آبریز ماروسک در بخش شمال غربی شهرستان نیشابور را نشان می دهد.